RÖPORTAJLAR
18 Haziran 2019 Salı

Çılgınca sevdim, aşkım bitti

Hanzade Ünuz, Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu ile Basmane Çukuru’ndaki son gelişmeleri konuştu.

Çılgınca sevdim, aşkım bitti

Bu hazin bir aşk hikayesi mi?

Ona ilerleyen satırlarda siz karar verin…

Ben önce konuyu en kısa şekilde özetleyeyim…

1997 yılında Burhan Özfatura’nın satışa çıkardığı Büyükşehir Belediyesi’ne ait Basmane’deki eski otobüs terminali arazisi…

Güçbirliği Holding tarafından 35 milyon dolar bedelle, Dünya Ticaret Merkezi inşa etmek üzere satın alındı.

İzmir’in göbeğindeki 20 bin 885 metrekarelik dev alanda inşaat başladı.

Türkiye’de Galeria’dan sonra ikinci büyük iş, alışveriş ve kültür merkezi olacaktı.

Temel için tonlarca hafriyat çıkarıldı, 42 metre uzunluğunda kazıklar çakıldı, metrelerce istinat duvarı yapıldı…

Yüksel Çakmur’un açtığı davayla Dünya Ticaret Merkezi inşaatı 1999 yılında durduruldu.

Günümüze dek geçen 20 yılda etrafı koruma demirleriyle kapalı…

Balık avlanan, su kaplumbağalarına ev sahipliği yapan bir gölete döndü.

İzmir’in Çukuru olarak kafalara kazındı.

Basmane alanının başına gelenler pişmiş tavukla yarıştı.

Yılan hikayesine döndü, yaşanan sonu gelmeyen tartışmalar diğer yatırımcılara kötü örnek oldu.

Arazi EGS Bank nedeniyle sıkıntı yaşayan  Güçbirliği Holding’den TMSF’ye geçti.

Ahmet Piriştina ve Aziz Kocaoğlu dönemlerinde her türlü çaba gösterildi.

Başkan Kocaoğlu, sözleşmedeki yüzde 12’lik Büyükşehir payını yüzde 30’a çıkardı.

TMSF ihale açtı, Folkart Yapı gökdelen yapmak üzere 80 milyon dolara satın aldı ama üç yıllık sürede inşaata başlayamadı.

O kadar çok dava açıldı ki iş arap saçına döndü.

Basmane alanı son olarak tekrar TMSF’ye devroldu.

TMSF ise şimdilerde İzmir’in Çukuru diye bilinen alanla ilgili Güçbirliği’ne döndü ve…

“Al bakalım arazini üç ayın var, ne yapacaksın görelim” dedi.

İzmir’in önde gelen sanayicilerinden…

Şimdi Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu için yeni bir dönem başladı…

Kemal Zorlu sonunda konuştu…

Ama ne konuşmak...

22 yılın acısıyla, yaşanan tüm zorlukları anlattı.

Artık elinde evlilik cüzdanı gibi tapusu olduğunu söyleyen Zorlu,

“TMSF çukuru bize geri verdi, tapusu bende. Verin 40 milyon dolarımı konuşalım.Herkese kapımız açık, hakkaniyet ölçülerinde anlaşmaya hazırım. Ama hiç kimseye emrivaki yaptırmam…” dedi.

Kemal Bey 47 yaşında başlayan bu sevdasına, 69 yaşında son noktayı koymaya hazırlanırken hakkaniyetli bir uzlaşı ve çözüm istiyor.

Basmane Çukuru öyküsünde ağır tartışmalar yaşandı.

Çok canlar yandı…

Uzun, çetrefilli Basmane sevdasında çok ciddi zarar gördüğünü söyleyen Kemal Zorlu,

“Çılgınca sevdim, aşkım bitti” dedi.

İzmirliler artık “Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi…”  dercesine kenti Çukur’dan kim kurtaracak sorusunun yanıtını ararken...

Kemal Zorlu çok çarpıcı açıklamalar yaptı, kelimenin tam anlamıyla içini döktü...


TMSF GERİ VERDİ, TAPUSU BENDE

Biliyorsunuz, Basmane meydanı pehlivan tefrikası oldu ama TMSF çukuru bize geri verdi.  Şu anda Basmane Meydanı’nın yüzde 35 hissesinin tapusu bende, elimde. Diğer yüzde 35 de EGS’nin ama TMSF’nin üzerinde. Ben Güçbirliği’nin Güç Yapı şirketi olarak TMSF ile yarı yarıya ortağım, tapu elimizde. Elimde evlilik cüzdanı gibi resmi tapu var. Tapumuzu aldık, çünkü elimizde kapı gibi sözleşmemiz var.

TMSF olayın derinliğine girdi, yaptıkları bazı değerlendirmelerin yanlış olduğunu gördüler. Folkart 30 ay geçmesine rağmen inşaata başlayamadığı için TMSF sözleşmeyi iptal etti. 20 bin 866 metrekarelik bir alanda 5 emsalli bir yerden söz ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 30 kat karşılığı hakkı var. Geri kalan yüzde 70, yüzde 35’er olarak TMSF ve bizim yani Güçbirliği’nin.

TMSF bana “Sana yazı gönderiyorum, bana 3 ay içinde burasıyla ilgili bir teklif getir” dedi. Biz de bir teklif götüreceğiz, bu bir ortaklık olabilir, satış olabilir, kat karşılığı olabilir her şey olabilir. Türkiye Haziran ayı sonuna kadar ne olacak belli değil, ondan sonra ne yapacağımıza bakacağız. Bizim herkese kapımız açık, belediye ile hakkaniyet ölçüleri dahilinde anlaşmaya hazırım. Hiç kimseye emrivaki yaptırmam.

PLATONİK SÖYLEMLER GÜZEL DE…

Bir takım sivil toplum örgütlerimiz, milletvekillerimiz çok güzel değerlendirmeler yapıyorlar. Herkes bir sürü platonik başlıklar ortaya koyuyor, herkes başka bir şey isteyebilir. Atila Sertel beyanat verdi, Mimarlar Odası beyanat verdi. Burayı park yapalım, bahçe yapalım, göl yapalım diyorlar. Hatta benim onlardan daha ileri bir fikrim var, Roma’daki Aşk Çeşmesi gibi simge bir anıt yapılsın. Bunları yapın kardeşim de bir problem var, mal benim. Benim rızamı almadan nasıl gelin güvey oluyorsun, nasıl yapabilirsin? Bu alanın ihale değeri 80 milyon dolardı. Ver benim 40 milyon dolarımı, o zaman konuşalım.

RAKI MASASINA MEZE…

Ailem büyük zarar gördü, çocuklarım, eşim zarar gördü. Bizi rakı masalarına meze yaptılar, şirketlerim zarar gördü. Bizim büyüme hızımız etkilendi, bitti. Zarar uğrayan ortaklarımız oldu. Biz o dönemde en üst noktadayken hiç hakları olmamasına rağmen bizi rakı masalarına meze yaptılar. Bir sürü laf konuştular, kardeşim ben burayı X bir şahıstan almadım. Büyükşehir Belediyesi gibi resmi bir kurumdan aldım.

Belediye ne yaptı? Bana defolu mal sattı. Ben 31 Mart’tan önce, seçim öncesi belediyeyi bu konularla ilgili dava ettim. Daha önce de dava edebilirdim, ben herhangi bir polemiğe sebebiyet vermemek için seçimden önce dava ettim. Seçimi kimin kazanacağı alnında yazmıyor, kim kazanırsa kazansın ben bu davayı açtım. Benim zararım karşılansın istiyorum, eğer bir uzlaşma sağlanmazsa zaten bu dava devam eder. Belediyenin ödeyeceği milyon dolar tazminat rakamları bazı insanların kafasının almayacağı büyüklükte.

ÖPÜCÜKLE Mİ YAPTIK?Bizim Güçbirliği olarak burada üç ayrı zararımız var, birincisi ihale normal sürecinde bitmedi cezai şartı yoktu. İkincisi 2000 yılı parasıyla biz buraya 35 – 40 milyon dolar para sarf ettik. O alanda 42 metre kazık çakılı, hafriyat var, beton perde duvarlar var.

Bunlardan hariç biz Kahramanlar’da 37 bin 500 metrekarelik İzmir’in en büyük otoparkını yaptık. Ve o dönem verdiğimiz para ile İzmir’in Büyük Kanal projesi bitirildi. Bunları kimse konuşmuyor, biz o alanı öpücük vererek mi o hale getirdik? Cebimizden para harcadık, inşaata 35 milyon dolar para sarf ettik. 2000 yılında harcanmış bu paranın hiçbir karşılığını almadık, bu paranın faizi yok mu?

ŞAPKA ÖNE KONACAK

TMSF de şapkasını önüne koyacak, EGS ortakları ve Güçbirliği ortakları da. Ben Güçyapı’yı iflas ettirmemek için cebimden çok büyük paralar ödedim, korkunç bir finansal destek sağladım. Aksi takdirde belediyeye karşı taahhüdümüzü yerine getiremez hale düşecektik ve bugün hiçbir hak talep edemeyecektik. Bu saatten sonra Basmane’deki alanda bir şey yapmak isteyen bizim kapımızı çalacak, belediye de dahil. Ben haklı olduğum konuda pişman olmam, acısını çekerim mücadelesi veririm.

VERİN 40 MİLYON DOLARIMIVerin benim 40 milyon dolarımı ben de rahat edeyim, siz de rahat edin. Zararın neresinden dönülürse kardır. Şu anda hem 40 milyon doları istiyorum, eğer ki karşı taraftan bir anlayış görmezsem açtığım davada da ısrarcı olacağım. Ben Kemal Zorlu olarak cebimden o paraları vermeseydim, bugün ne TMSF bir lira para alıyordu, ne EGS, ne de Güçbirliği para alabiliyordu. Ben şahsi paramı verdim, aksi takdirde belediye sözleşmeyi tek taraflı feshetme yetkisine sahip oluyordu. Ben o paraları ödemeseydim şu anda o alan belediyeye direkt olarak geçecekti. Çünkü yüklenici firma bizdik, yüklenici firma vecibesini yerine getirmeyecek duruma düştü denecekti.

BÜYÜKŞEHİR BİNASI YIKILACAK

Basmane Meydanı İzmir’in merkezi, bin tane alışveriş merkezi açılsın hiçbiri bu değeri yakalayamaz. Rekabet edilemez. Biz Dünya Ticaret Merkezi olarak bu projeye başladığımızda İstanbul’da sadece Galeria vardı. Bugün Türkiye’de kaç yüz tane alışveriş merkezi oldu. Bizim projemizin içinde sanat vardı, kültür vardı, uluslararası ticaret kimliği vardı.Bu alanda önce belediyenin opera salonu yapılacaktı ama Aziz Kocaoğlu ben belediye sarayı yapacağım dedi. Bunu yapmak istemekte de haklı çünkü o belediye binası yıkılacak.

Bir deprem olsa Büyükşehir binası kesinlikle yıkılacak, bakın çok önemli bir şey söylüyorum. O belediye binasının ilk müteahhidi benim rahmetli babam ikinci ve üçüncü ihaleye katılmadı. Dedi ki “Bu bina çöker, çünkü bu kazık hesapları yanlış. Ben bir İzmirli olarak, Mazhar Zorlu olarak bu binayı buraya yapmam, bu binayı taşımaz” dedi. Birinci bölümünü yaptı, ikinci bölümünü almadı. Yazı yazdı, bu temel kuvvetlendirilmezse depremde yıkılır dedi ve işi kabul etmedi. Babamın işi bırakmasının nedeni binanın temel hesabının yanlış olması, yoksa birinci bölümünü yapmış bir müteahhit ikinci bölümü başkasına bırakır mı?

HAKKANİYETLİ ÇÖZÜM İSTİYORUM

Tunç Bey’den (Soyer) randevu istedik, bekliyoruz. Seçim öncesindeki görüşmelerde eğer seçilirsem makama geldiğimde inceleyeceğim demişti. İsteyen incelesin, istemeyen incelemesin benim için mesele değil. Ben artık oraları geçmişim. Ben 22 yıldır bu işin içindeyim, hani bir şarkı var ya “Kimler geldi, kimler geçti” diye… Burası Türkiye’nin en kıymetli iki üç alanından birisi. Onun için herkes sağduyulu hareket etsin, hakkaniyet duygusuna uygun her türlü çözümün destekçisiyim. Ben oradan geçerken bir kere bir İzmirli olarak utanç duyuyorum, ikincisi keşke buraya hiç bulaşmasaydık diyorum. Bu işe bulaşmasaydım bugün başka bir Kemal Zorlu olacaktı. Ne sağlık olarak, ne kafa, ne de aile olarak bu kadar yıpranmayacaktık.

İNANILMAZ KOMPLOLAR YAPILDI

Yazmanda hiçbir sakınca yok, ben Basmane’de inanılmaz komplolarla karşılaştım. Ne zaman mı? Dün, bugün, yarın… İnanılmaz komplolarla karşı karşıya kaldım. Sebebi... Onu o komploları kuranlara soracaksın…Eğer benim Basmane’deki bu alanla ilgili duygu ve düşüncemi soruyorsan, hayatımın en güzel yıllarını verdim. Etrafta o kadar laf salatası dolaştı ki, ben buradan soğudum… 22 yılımı verdim ben buraya, şimdi 69 yaşımdayım. 47 yaşımdan itibaren 22 yılımı verdim, ben bir kadını çılgınca seviyordum ama artık aşkım bitti.  TMSF’nin verdiği üç ay sürenin sonrasında ne olur? Allah Kerim olur.

 
Sağlığın Ritmi ve Matrix Konsepti
 
Bir santim bile yer satılmayacak
YORUMLAR
Toplam 53 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hassan 6 Ocak 2020 Pazartesi 14:34

Deli çakmur lakapliydi izmirde belediye baskaniyken eseri ortada.

Yorumu oyla      2      2  
İZMİRLİ 5 Eylül 2019 Perşembe 10:33

Mevcut gölet alanına estetik bir İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİNASI,altına OTOPARK, önüne harika bir HAVUZLU 9 EYLÜL ANITI ve önüne de güzel bir MEYDAN yakışır...Sayın Tunç SOYER Başkanım....

Yorumu oyla      2      2  
Kemal Gönen 29 Ağustos 2019 Perşembe 17:50

Sayın Zorluya yapmış olduğu masraflar faizi ile geri verilmelidir. Özfatura halka sormadan plan tadilatı yaparak halka sormadan sattı. Tunç Soyerin projesini İzmirli destekliyor. Yüksel Çakmur İzmiri korumuştur, beyanat vermesini gerektirecek bir şey yoktur.

Yorumu oyla      2      2  
ali 14 Temmuz 2019 Pazar 16:35

hergün bakıyorum mahkemelerden çıkmayan eski belediye başkanımız sn Çakmur beyden tık yok acaba konulardan haberi olmadımı folkarttan beri ses yok

Yorumu oyla      2      2  
KADİR KÖSE 27 Haziran 2019 Perşembe 10:24

gerçekten çok komik bir durum var ortada. araziyi ihale ile sat sonra, sattığın araziye çökmeye çalış. madem çok yeşil alan istiyorsunuz verin adamın parasını alın arazinizi. burası muz cumhuriyeti değil.

Yorumu oyla      2      2  
Aynur Demirtaş Ergun 26 Haziran 2019 Çarşamba 15:55

ÇÖZÜM KOLAY. BU ALAN İZMİRLİNİN YEŞİL ALANI KALMALI. ZORLU YU DA SIKINTIDAN KURTARALIM DİYORSUNUZ. BİR BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATALIM.BİR HESAPTA TOPLANAN BAĞIŞLARLA O ARAZİ BELEDİYE YE DEVREDİLSİN. BU KAMPANYA YA SANIRIM TÜM TÜRKİYE KATILIR. HADİ BU BİR ADIM OLSUN. BURASI İZMİR. ÇÖZÜM ODAKLI ŞEHİR

Yorumu oyla      2      2  
kerem 22 Haziran 2019 Cumartesi 12:59

Ben bu işi anlamıyorum. Belediye kendi sattığı araziye, kendi inşaat ruhsatı vermiyor. O halde verin adamların parasını geriye, alın arazinizi… İzmir’i de o utanç çukurundan kurtarın.

Yorumu oyla      2      2  
serkan 22 Haziran 2019 Cumartesi 12:57

Güçbirliği Holding’in bin 800’e yakın ortağı var. Bu kişiler yıllardır, Basmane Çukuru yüzünden mağdur edildi. Kemal Zorlu röportajda mağduriyetlerini giderecek her türlü çözme açık olduklarını söylüyor. Hak vermemek mümkün değil.

Yorumu oyla      2      2  
Adnan 21 Haziran 2019 Cuma 10:56

Kemal Zorlu'nun bu röportajda anlattıkları, aslında İzmirlilerin isyanı. O çukur oradan kalkmalı. Bunun için belediye bedel ödeyecekse ödemeli. Zaten burada kusurlu belediye görünüyor. Bu kent o çirkinliği artık istemiyor.

Yorumu oyla      2      2  
HALİL 21 Haziran 2019 Cuma 09:48

Kemal Bey her şeyi çok net açıklamış . Bu sorunun çözülmesini umuyorum artık.

Yorumu oyla      2      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlığın Ritmi ve Matrix Konsepti
Hanzade Ünuz, Münih’teki Dr. Randoll Enstitüsü yöneticisi Dr. Ulrich Randoll ...
Bu kent için ölürüm!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve geldikten sonraki ...
Hayata yeniden başlıyorum
Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin sona ermesinin ...
 
Konak'a anjiyo yapacağız!
CHP Konak Belediye Başkan adayı Abdül Batur, Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, ...
Bir dertli adam çıkacak…
AK Parti Büyükşehir Başkan adayı Nihat Zeybekci, Ege’de Sonsöz’den Fatih ...
Darbukaya aşığım
Hanzade Ünuz perküsyon ustası Hamdi Akatay ile konuştu.
 
Ben leke tutmam!
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Ege’de Sonsöz’den Fatih ...
Ben kalp tamircisiyim
Hanzade Ünuz, 50 yıldır binlerce hastaya umut olan Kalp ve Damar Cerrahı ...
İki kişiden birinin oyunu alırım
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, ...
 
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Seni leylekler getirdi yavrum!
Kemal ARI
Kemal ARI
Akla ziyan işler
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Trafik kurallarına uymak çok mu zor?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Büyükler küçükleri yutacak!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Yüzyılların Kapanmayan Yarası: Sömürgecilik ve Irkçılık
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Bir Halk Aşçısını kaybettik
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Şaşırmak
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ayasofya siyasetin neresinde?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Şiddet gören Prensesler
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yeni Dünya Düzeni ve CHP
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva