RÖPORTAJLAR
23 Mart 2019 Cumartesi

Konak'a anjiyo yapacağız!

CHP Konak Belediye Başkan adayı Abdül Batur, Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, Mehmet Karabel ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı.

Konak a anjiyo yapacağız!

Belki de Belediye Başkanı olmak için doğmuş biri o.

Son yirmi yıldır Başkan olduğu Narlıdere’yi marka yaptı.

Narlıdere’ye yeni bir yüz kazandırdı.

Sıcak sohbeti, samimi tavırları...

Uzlaşmacı ama aynı zamanda kararlı yapısıyla tanınan CHP’li Abdül Batur...

Başkanlıkta 25. yıl için kolları sıvadı.

Bu kez mevki değiştirdi.

31 Mart seçimlerinde Konak Belediye Başkan adayı oldu.

Şimdilerde Konak’ta 16 saat sokaklarda gezerek...

Vatandaşla birebir sohbet ediyor.

Sorunları tespit ediyor.

“Konak eskimiş, radikal kararlar almak lazım” diyor.

Abdül Başkan vatandaşla diyaloğu çok önemsiyor.

“Her Çarşamba sokakta olacağım” diyor.

“Yapılacak çok iş var” dediği Konak’ta yüzde 65 oy almayı planlıyor.

Kendisini “Kent Doktoru” diye tanımlayan Başkan Abdül Batur...

“Konak İzmir’in kalbi evet, bazı damarlarında tıkanıklık var. Küçük bir anjiyo ile hepsini düzelteceğiz” diyerek...

Sağlık reçetesini hazırladığı Konak için...

Seçmenlere emin ellere oy vermeleri çağrısı yapıyor.

 

NARLIDERE’DE MARKA OLDUKBizim en büyük avantajımız Narlıdere, hakikaten Narlıdere bizi marka yapmış. Gültepe’de gezerken yağmur yağıyordu, üzerimde de kapişonlu bir yağmurluk vardı, beni tanıyamadılar önce. Bir kadın yanımıza geldi, “Narlıdere Başkanı çok güzel işler yapıyor. Dersanelerle gençlere dönük çok güzel işler yapıyor” dedi. Kapişonu çıkarınca tanıdı, o sırada arkadakiler de “O Abdül Başkan zaten” diye bağırdılar. Bizim Narlıdereli muhalifler hala beğenmez ama Gültepe’ye gidiyorsun, “Narlıdere gibi mi yapacaksın” diyorlar. “Biz Konak’ı Narlıdere gibi istiyoruz” diyorlar. Demek ki Narlıdere’de 20 yıl Başkanlıkta bir şeyler yapılmış. Şimdi eşyalarımı toplamaya başladım, hakikaten çok zor, ayağımız alışmış yıllardan beri. Arkadaşlarım her köşede, her yerde izimiz var. Narlıdere’de ne yapıldıysa biz yaptık, bizden önce hizmet yoktu.

YÜZDE 65’İ GÖRÜYORUM...Narlıdere bizi gerçekten marka yapmış, Abdül Batur denince akla Narlıdere geliyor. Narledere dediğinizde de Abdül Batur. Konak’ta seçmene ulaştığımda, ben Abdül Batur dediğimde “Narlıdere mi” diyor. Bu bana sahada tanınırlık olarak çok büyük avantaj yaratıyor, güvenilirlik de var. Ben ilk Konak’a geldiğimde iddialı bir söz söyledim, yüzde 65’ten aşağı bir oy almayacağız dedim. Sahada çalışırken yüzde 65’i görüyorum, karşılığı var. Bu işi yapan kişi Konak’ta da başarılı olur diyor. Ama tabii partisiz olmaz, parti her şeyin önündedir. Bağımsız gir bakalım kaç oy alacaksın? Ama Narlıdere’de oluşan markamız Konak’taki seçim çalışmalarında bize fayda sağlıyor.

20 YIL ÖNCEKİ GİBİ KALMIŞKonak’ta en önemli sorun çeperler dediğimiz bölgelerde dönüşüm ve daha iyi yaşam kalitesi. Bina yenilenmesinin yapılması, dönüşümün sağlanması. Herkesin beklentisi bu. Alsancak ve Güzelyalı’da daha farklı sıkıntılar var, otopark, trafik ve temizlik öne çıkıyor. Belediyenin hiç elinin değmediği noktalar var, Halil Rıfat Caddesi diye cadde var her yeri yama, asfalt eski. Trafik düzenlemesine ihtiyaç var, küçük dokunuşlarla vatandaşı mutlu edecek şeyler var. Halil Rıfat’ta kaldırım bile yok. Kenti dinlemek lazım, ben Gültepe’nin tepelerine 20 sene önce çıktığımda İzbeton Genel Müdürü idim, aynı duruyor gördüğüm kadarıyla değişen bir şey yok.

RADİKAL KARARLAR LAZIMÇalışmak için bazı şeylerde radikal kararlar da almak lazım. Biz Narlıdere’de öyle yaptık. Nasıl yaptık? 2000 yılında kentsel dönüşüm yapacağız dedik. O zaman kentsel dönüşüm var mıydı? Biz kent dokusunu yenileme projesi dedik. O nedenle Konak’ın da radikal kararlara ihtiyacı var. Eğer Konak’ı dönüştürecek, değiştireceksek bütün karar mercilerinin fikrini alarak, bu şart. Konak eskimiş, ben öyle bakıyorum. Bina envanteri çökmüş gibi, insanlar bazı bölgelerde yaşıyor ama mecbur oldukları için yaşıyorlar.Tarihi değeri olan yerlerden bahsetmiyorum, onlar zaten korunmalı tarihi doku ortaya çıkarılmalı.

Biz Hilal’de dönüşüm yapacaksak, oradaki vatandaşlarımızın rahat yaşamasını istiyorsak bazı kararları hemen alacağız. Yaşanacak gibi değil. Bu beni hem heyecanlandırıyor, hem de endişelendiriyor. Hakikaten dolaştıkça binalar bitmiş onu görüyorsun, hakikaten Konak’ta çok iş var. Narlıderede müdahale alanları Konak’a göre çok daha minimize idi tabii. Konak’ın bir ucu Bornova’da, bir ucu Buca’da böyle bir ilçe.

HERKES TEMPOMA UYACAKBenim çalışma tempoma, prensiplerime herkes ayak uyduracak. Radikal kararlar yapılacaksa bu şart. Konak’ta hemen ivedilikle yapılacak işler var. Belediyede bütçenin yüzde 73’ü personele gidiyor, dolayısıyla bizim gelirlerimizi artırmamız gerekecek. Dönüşüm her şeyin kaynağıdır. Yeni plan anlayışıyla dönüşüm yaparsa kamu arazisi de, sosyal tesis alanı arazisi de çıkar. Kamulaştırma ödemeden belediyeye terk edilecek bir sistem de oluşturacaksın, bunları plan lejantlarına koyacağız.

Parklar konusunda bakım önemli, bölgesel olarak parkların sorumluluğu çalışana zimmetli olacak. Temizliği, bakımı her şeyinden o sorumlu olur, ben gittiğimde sadece o arkadaştan hesap sorarım. Müdürü de kontrolü yapar. En önemlisi de güvenlik, emniyetin de bazı radikal kararlar alması lazım İzmir’de. Park güvenliklerinde epey sıkıntı var. Bazı şeyleri emniyetle beraber yapmamız lazım. Suriyeli vatandaşlar konusu Konak’ın artık bir gerçeği olmuş, ne yapacaksın?

KEMERALTI MÜTHİŞ BİR HAZİNEKemeraltı’nda ikna kabiliyetime güveniyorum. Mekan sahipleri daha fazla para kazanmak istemiyor mu? Bu kentte her önüne gelen Kemeraltı demiyor mu? Ama ne yapacağız, beraber bir şey yapmamız lazım. TARKEM’le de görüşeceğiz, yol haritaları nedir konuşacağız. Bence lokomotif Büyükşehir Belediyesi olmalı, gece de açık yaşayan bir alan olabilir Kemeraltı. Kemeraltı müthiş bir hazine aslında, her yerini gezdim. Kemeraltı’nda bazı hamleler yapmak lazım. İkna etmeden, uzlaşmadan bir şey yapamazsınız. Biz Narlıderede’de böyle bu felsefeyle çalıştık. İkna etmek, anlatmak lazım alınmadın gücenmeden günlerce anlattığımız oldu. 20 senedir biz hep barışçıl çözümler ürettik, kimseyle kavga etmedik.

KÜLTÜRPARKIN DUVARLARI YIKILSINKültürpark’ın hazırlanıp Koruma Kurulu’na giden bir avam projesi var Büyükşehir’de. Yapılan bir proje var, odaların da bir karşı duruşu var. Bizim bazı çalışmalardanhaberimiz yok diyorlar, Büyükşehirle irtibatları kopmuş. Ama bu proje İzmir’in kalbi, en kıymetli mücevheri. Bence hazırlanan proje odalarla bir kez daha tartışılabilir, madem ortak akıl diyoruz bir kez daha görüşülebilir. Projede güzel şeyler var, bazı binalar kalkıyor, hollerin bir kısmı kalkıyor. Binalar yüzde 60 oranında azalıyor. Odalarla bir kez daha masaya oturmanın bir sakıncası var mı, bence yok.

Yoksa Kültürpark’ın başka bir alanla birleşmesini ne ben kabul ederim, ne de İzmirli. Kimse kabul etmez. Kültürpark’ın Basmane Çukuru'na yapılacak olan proje ile birleşmesini sadece Başkan olarak değil, İzmirli olarak da kabul etmem. Kültürpark halka aittir, ben duvarlarının da yıkılmasını öneririm. Hyde Park gibi insanlar özgürce her noktadan girebilsin, istediği köşeden çıksın. Biz bazı şeyleri çok kısıtlıyorsunuz, benim bu konuda daha önce de bu yönde demecim olmuştu. Avrupa ülkelerinde parklarda duvar var mı? Ben hiç görmedim.

İZFAŞ BİNASI ACELEYE GELDİİZFAŞ binasının üniversiteye devri kararı bence yanlış. Üç yıl sonra geri alınırsa bir şey demem ama devamı olmaması lazım. Bu konuda biraz acele karar verildi, çünkü İZFAŞ binası sembol bir bina. Başka yer mi yok, başka yerden kiralayabilirdi. Orada belediye kursu yapılırdı, BüyÜkşehir Belediye Başkanlığı makamı olurdu. Sanki biraz aceleye geldi o karar. Biz hastaneye, tıp fakültesine karşı değiliz yanlış anlaşılmaması lazım. Bizim de onlara yardımcı olmamız lazım ama çok merkezi bir yapıyı vermek doğru değil. O zaman tartışma çıkıyor.

HALKA DANIŞACAĞIZKonak Belediyesi yeni binasının projesini henüz görmedim. Nerede yapılması gerektiği konusunda kamuoyu anketi yapılmalı diye düşünüyorum. En önemli şey bir belediye binasının bir yerden bir yere taşınmasıdır. Narlıdere’de 500 metre aşağıya taşıdık, onu bile tartıştık içine sindiremeyenler oldu. Biz kaymakamlık, emniyet müdürlüğü, sağlık ocağı orada diye o tarafa taşıdık. Bunu halka da danışmak lazım. Biz her şeyi sorarak yapacağız, neden? Basmane Meydanı denince ne aklınıza geliyor? Havuz, fuar bir de Konak Belediyesi.Konak Belediyesi’nde bütün birimlerin mekansal anlamda bir arada olacağı yeni bir bina yapmak şart. Narlıdere’de yaptık, vatandaş geliyor her ihtiyacını görüp gidiyor.

ÖRGÜTSÜZ BİR ŞEY YAPMAMÖrgüt bizim pozitif yaklaşımımızı gördü, hiç sıkıntı yaşamadık. CHP örgütü Konak’ta bizi hemen bağrına bastı, Çağrı Başkan da hiç sıkıntı çıkarmadı. Bu da yıllarca verdiğimiz emeğin karşılığı olmalı. Gerilimin hiç kimseye faydası yok, daha önceki sıkıntılar neden kaynaklandı bilmiyorum. Ama biz bu süreçte bunları yaşamayız, mesleğinde bir yere gelmiş kaliteli arkadaşlarımızla çalışacağız. Biz proje adamıyız, proje yapacağız. Herkesi kucaklayacağız, örgütle beraberiz. Örgütsüz bir şey yapmam, parti örgütü sana sahip çıkarsa alanda senin yaptıklarını doğru anlatırsa, sen de onlara samimi davranırsan bu iş çözülür. Benim eskiden beri sistemim budur, birbiriyle diyalog kurulacak. Diyalog, konuşmak lazım. Biz hiç mi tartışmadık ilçe başkanlarımızla? Kapalı kapılar ardında tartıştık, dışarıda tek kelime çıkmadı kimseden. Zaten yapacaklarımızdan siyaset düşünmeye vakitleri kalmayacak, iş düşünecek herkes.

HER ÇARŞAMBA SOKAKTAYIMKonaklı hemşerilerim her Çarşamba günü beni sokakta görecek, aynı Narlıdere’deki gibi. Çarşamba günleri belediyeye gitmeyeceğim, alanda olacağım vatandaşa gideceğim. Onun dışında ben görüşülebilen bir belediye başkanı olacağım. Kim gelirse gelsin kapımızagelenle her zaman görüştük, yine öyle yapacağız. Konak’ta “Bir kere bile yüzünü görmedik” konusunu bitirmek istiyorum. Vatandaş bizden çok da fazla bir şey istemiyor. Yanına gitmeni, belki birlikte bir çay içilsin istiyor. Ben geçmişte bunun hiç zararını görmedim, şimdi de aynısını uygulayacağım, vatandaşın ayağına gideceğim. Konak’ta gezecek çok yer var ama her noktaya beş dakikada ulaşabiliyorsun. Kadifekale de İzmir’in en güzel yeri ama insanlar gitmiyor. Bizim o bölgeyi kentliyle barıştırmamız lazım. Oradaki esnaf da bunu istiyor, Tunç Başkan da, Abdül Batur da barışçı uzlaşıcı tarzıyl bunun için bir şanstır. Kentliyle barıştırmamız lazım.

SURATI EKŞİYEN ADAMLA İŞİM OLMAZBenle çalışan kişi çok aktif olacak, halkla ilişkisi süper olacak. Suratı ekşiyen adamla hiç işim olmaz. Ben ne kadar mütevazı isem, benim ekibim benim iki mislim mütevazı olacak. Vatandaş bana gelir, çayını içer ben de onu ta Başkanlık kapısına kadar götürürüm. Her vatandaşa yaparım, yerimden kalkmadan birini uğurladığım olmamıştır. Benimle çalışacak adam da mütevazı olacak, vatandaşı dinleyecek çok emek verecek. Narlıdere’de benimle çalışan arkadaşlar öyledir, doğruya doğru. Yapmayan olursa, yapmayanla çalışmayız bu kadar basit. Bizim prensibimize uyanla birlikte yürüyeceğiz.Konak Belediyesi’nde vatandaş için bir whats app hattı kuracağız. Şu anda da başladık, şikayetleri alıyoruz. Bunu bütün vatandaşa yayacağız, 24 saat açık şekilde şikayetini projesini iletecek. Çözüm üretilecek, “Fikrim Var” ekipleri öneri alacak, şikayetleri çözecek. Muhtarlarla diyaloğumuz gelişecek, 112 muhtarımızla her zaman iletişim içinde olacağız.

KONAK’A ANJİYO YAPACAĞIZKonak’ın reçetesi hazır, normal bir reçetesi var yeşil reçete değil. Sorunu çözeriz, Konak İzmir’in kalbi değil mi? Biz de küçük bir anjiyo yaparak düzelteceğiz, gerekirse stent takacağız. Bana alanda kent doktoru diyorlar, şu anda damarlar tıkalı olduğu için nabzı biraz yüksek atıyor. Biz Konak’ta iyi şeyler yapacağız, göreceksiniz güzel şeyler yapacağız. Şu anda çok kararlıyım, ne yapacağıma karar verdim. Nerede ne yapacağımı, ne işle başlayacağımı biliyorum.

 
Bir dertli adam çıkacak…
 
Hayata yeniden başlıyorum
YORUMLAR
Toplam 7 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
süleyman 11 Nisan 2019 Perşembe 16:20

Önce bozuk yolları yapın anjio filan istemiyoruz

Yorumu oyla      2      2  
rıza 11 Nisan 2019 Perşembe 16:17

lütfen öncelik sokak hayvanları için olsun

Yorumu oyla      2      2  
ahmet 11 Nisan 2019 Perşembe 16:16

hiçbirşey olmaz.enkaz devraldı 20 sene lazım düzenleme için.

Yorumu oyla      2      2  
gerçek izmir 5 Nisan 2019 Cuma 14:13

Konağın sahil kesimi dışında her yeri sıkıntılı. Kemeraltı, gültepe, toros, tepecik, damlacık, varyant, halil rıfat, karataş...

Yorumu oyla      2      2  
Nazmiye Selçuk 23 Mart 2019 Cumartesi 21:48

Başkanım Kılıcreisi de unutmayın otoark sorunundan bıktik usandık,sokaklarımizda düzen istiyoruz.Kolay gelsin..

Yorumu oyla      2      2  
REİS 23 Mart 2019 Cumartesi 21:08

AZİZ BAŞKAN DUYMASIN,ANJİYO FELAN..

Yorumu oyla      2      2  
hüseyin çelik 23 Mart 2019 Cumartesi 09:20

konakta engelliler için bugüne kadar hiç bir şey yapılmadı. önceliği lütfen bizlere verin başkanım.

Yorumu oyla      2      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bir dertli adam çıkacak…
AK Parti Büyükşehir Başkan adayı Nihat Zeybekci, Ege’de Sonsöz’den Fatih ...
Darbukaya aşığım
Hanzade Ünuz perküsyon ustası Hamdi Akatay ile konuştu.
Ben leke tutmam!
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Ege’de Sonsöz’den Fatih ...
 
Ben kalp tamircisiyim
Hanzade Ünuz, 50 yıldır binlerce hastaya umut olan Kalp ve Damar Cerrahı ...
İki kişiden birinin oyunu alırım
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, ...
AK Parti’yi katlar geçeriz
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, Mehmet ...
 
Engelleri kaldır, sağlığına kavuş
Hanzade Ünuz, Enerji Tıbbı ve Uygulamaları Derneği Başkanı Op. Dr. Mustafa ...
Görev verilirse tereddütsüz yaparım
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, ...
Aslında Ercan Kesal da bir İdris
Hanzade Ünuz, Çukur dizisindeki İdris Baba rolüyle kalplerde taht kuran ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kanla sulanan bu topraklar her sene yanar mı arkadaş?
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Altını çiziyorum aptalca!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
İzmirli deniz yolculuğunu acaba ne kadar seviyor?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Müzik bir dehasını kaybetti
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Nasıl isterseniz öyle olsun
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bilmeden bilmek!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ne olacak bu  Devlet’in hali?
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Yeni CHP, AK Parti’ye çok şey borçlu!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Hayat hamlesi
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva