RÖPORTAJLAR
12 Kasım 2018 Pazartesi

Görev verilirse tereddütsüz yaparım

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, Mehmet Karabel, Hanzade Ünuz ve Mehmet İşler’in sorularını yanıtladı.

Görev verilirse tereddütsüz yaparım

İzmir’in delikanlı, dinamik Başkanlarından birine konuk olduk bu kez.

CHP’li Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile buluştuk.

Görevde kesintisiz 15. yılını doldurmak üzere olan Başkan Çalkaya Ege’de Sonsöz’ü Balçova Kadın Üretici Kooperatifi’nde ağırladı.

El emeği, göz nuru hamur işlerinin arasında başladık sohbete...

Mehmet Ali Çalkaya bazı siyasiler gibi ipe un sermedi.

Tarhanalar, mantılar, reçeller arasında gezerken oklavayı eline aldı.

Hamur açmadaki hünerini gösterdi.

Eteğindeki taşları döktü.

Derdini davasını, dargınlıklarını anlattı.

Hedeflerini, olurlarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vereceği her görevi yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

CHP’nin İzmir’de yüzde 58 - 60'lar civarında oy alacağını belirterek, “Genel Başkan nerede görev verirse orada görev yaparım, tereddüt etmem” dedi.

Başkan Çalkaya Büyükşehir adaylığı için...

“Hepimizin içinden geçer, siyaset hırsla yapılır ama uygunluğumuza bir yer karar verecek” diye temkinli konuştu.

Yerel seçimlerin zorlu şartlarda geçeceğini söyleyen Mehmet Ali Çalkaya, 31 Mart’ta AK Parti’nin hedefinin İzmir’i kırmak olduğunu söyledi.

En sonunda da şair Ataol Behramoğlu’nun dizelerine gönderme yaparak...

“Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var” dedi.

Başkan Mehmet Ali Çalkaya, koltukta 15 yılda yaşadıklarından öğrendiklerini, bu tecrübenin ışığında bundan sonra neler yapmak istediğini Ege’de Sonsöz okurları için anlattı.

İZMİR’DE NELER YAPILMALI?İzmir’de özellikle metropolde hissedeceğiniz en büyük sorun trafiktir. Ancak trafik sorununu çözmek için öncelikle teşhisi iyi yapmak gerekir. Trafik sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu ya da çözmesi gereken bir konu değildir. Şimdi bakıyorsunuz iktidar partisinin il başkanı bile kalkıp trafiği eleştiriyor. Aklınca siyaset malzemesi yapacak. Kardeşim trafiğin bir unsuru araç, bir unsuru yol, diğer unsuru da kontrol ve denetlemedir. Devletin polisi belediyeye mi bağlı, emniyet müdürlüğüne mi? Belediye üzerine düşen planlama çalışmalarını yapacak, alttan üsten yeni arterleri açacak. Ama diğer sorumluların da çalışmasını sağlamak gerekiyor. Halkın oyunu alan bir Belediye Başkanı masaya yumruğunu güçlü şekilde vurmalı, çünkü halk bu konuda sizi yalnız bırakmaz.

YENİ İŞ SAHALARI AÇILMALIİzmir’in önemli ihtiyaçlarından birisi de yatırım eksikliğidir. Bu işsizliği tetikleyen başlıca nedendir. Biz İstanbul’dan göç alan bir şehir olduk doğru ama göç edenler İzmir’in rahatlığı için gelen insanlar. Biz İzmir’in kimliğine uygun yatırım yapacak büyük yatırımcıları çekmeliyiz. Sanayi kuruluşlarının yatırımı ülkenin ekonomi politikasıyla bağlantılıdır. Bu yatırımlar güven ve istikrarlı bir iç politika ister. Ancak turistik yatırımlar, eğitim, gastronomi yatırımları kentin iç dinamikleri ile de bağlantılıdır. İzmir bu anlamda çok yüksek potansiyeli olan bir şehir. Bu potansiyeli yatırıma dönüştürüp yeni iş sahaları açmak kent yönetimiyle birebir ilgilidir.

KOOPERATİFLEŞMEK ÖNEMLİİzmir’in dış ilçelerinin, kırsal kesimin başlıca problemi tarımın çöküşüdür. Ben köyde doğup büyüdüm. Kış mevsiminde Ankara’ya okumaya gittim, yazın Torbalı’nın sıcağında tarlada çalıştım. Eskiden üretim yapan çiftçi ürettiği ürünü satabiliyordu. Bizim çiftçimiz bugün de üretebiliyor, üretimde sıkıntı yok. Sıkıntı ürettiğini satamaması ya da çok düşük taban fiyatlarla satması. Parayı ise aracılar cebe indiriyor. Bu nedenle kooperatifleşmenin yaygınlaştırılması gerekiyor. Bakın biz 80 bin kişilik ilçemizde bile mesaimizin büyük çoğunluğunu kooperatife, kadınların üretip satmasına para kazanmasına ayırıyoruz. Bunu başardık. Üretimi tarlada veya fabrikada yapmıyoruz. Kadınlara ne üretirlerse para kazanacaklarını anlatıyoruz. Bunun eğitimini veriyoruz. Onlara pazarlar buluyoruz. Balçova’da kadın hareketinin başarılı olmasının temelinde de bu kooperatifçilik anlayışı yatar. Semt Evlerimiz ile birlikte Balçova Kadın Üretici Kooperatifi, kadınları sosyal anlamda hayata kazandırmak, maddi anlamda destek vermek, doğal ürünleri vatandaşla buluşturma amacı taşıyor. Tarhana, mevsimlik reçel, mantı, makarna yapılıyor. Mağazadan hariç pazar yerinde de satış yapılacak. Kar amacı güdülmüyor, doğal ürün olduğu için belediye olarak da alım yapıyoruz.

ÇOK SİNİRLENİYORUMBana göre önemli ihtiyaçlardan birisi de çocuklara ve gençlere yaratılacak aktivite alanlarıdır. Bunun mikro anlamda başarılı örneğini Balçova’da gerçekleştiğimiz için net bir şekilde anlatabilirim. Göreve gelir gelmez çocuklarımıza hizmet veren spor, folklor, tiyatro gibi aktiviteleri ücretsiz hale getirdik. 15 yıl geçti üzerinden ama bunu söylerken bugün bile çok sinirleniyorum. Çünkü bir belediyenin çocuklara ve gençlere verdiği hizmetten para kazanıyor olması beni delirtiyor. Biz tam tersini yaptık. Hem kursları ücretsiz yaptık, hem de çocuklarımızın kullandığı bazı malzemeleri ücretsiz verdik. Çünkü bir amacımız vardı. Çocukları sokaktan kurtarmayı hedefliyorduk. Bunun için çocuğa yeni bir alan göstermeli ve onu cazip hale getirmelisiniz. Biz bu şekilde ilçemizdeki çocuk suç oranını bile neredeyse sıfıra indirdik.

BENİ NEDEN SEVSİNLER?Ankara’ya karşı dik durabilme, mücadele edebilme kriterine kim uyuyor, benim geçmiş demeçlerime bakın siz söyleyin. 6 ay önce bir müfettiş geldi, detaylı bir araştırma yaptı soruşturma açılmasına izin verdi. O kadar ciddiydi ki, onu çağırdı bunu çağırdı herkes tepeden tırnağa korkutulur mu? AK Parti ilçe başkanı ne söylüyorsa o da onları sordu bana. Danıştay’a müracaat ettik dava açılmasına gerek yoktur dedi.Yok ki bir şeyim. Yoksa gidecektim seçim öncesi, her şey planlanmış. Ama Danıştay’dan döndü.

Ben bildiğim doğruları yapıyorum, beni neden sevmiyorlar çünkü Balçova’da oyları 38’den 70’lere çıkardım. Hem de her şeye rağmen, böl parçalaya rağmen. Yüzde 62 almış bir adamı neden sevsinler ki? Daha önce DSP faktörünü kullandığı yerin yüzde 90’nında seçim kazandı. Bir tek Balçova’da kazanamadı, kazanmayı bırak ben yine yüzde 60’ın üzerinde oy aldım. CHP’de parti Meclisi üyeliği yapmış bir kadın Balçova’da aday oldu.

HERKES BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLMAK İSTERCHP’li ilçe belediye başkanlarından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı düşünmeyen bir tek belediye başkanı yoktur, zannetmem. Siyaset hırsla yapılır, o hırsı kontrol etmelisin o ayrı mesele. Herkesin içinden geçeri neden geçmesin? Koca bir devi yönetmek, neden yönetmeyelim? Hepimiz yapabiliriz diye düşünürüz ama oraya uygun olup olmadığımıza belli bir yer verecek. Yoksa herkesin içinden geçer...

Adı geçenlerden Batur’u aradım, yolun açık olsun dedim. “Bilader hep beraber çalışacağız” dedi. Mehmet’in (Gönenç) adı geçiyor aradım, teşekkür etti. Biz oturup tavla oynuyoruz, birlikte vakit geçiriyoruz. Birimizden biri bir üste çıktığında düşmanım mı olacak? Hepimiz aynı yolun yolcularıyız, hepimizin artılar var, eksileri var. Hepimiz biraradayız. Genel Başkan bu dönem çok objektif bir karar verecek, birini aday gösteriyorsa muhakkak olurlarını, artılarını fazla gördüğü için yapacaktır. Genel Başkan etki altında kalmadan karar verecektir.CHP Büyükşehir adayının Aralık sonu, Ocak başında açıklanması sağlıklı olur.

İZMİRLİ BİRLİK OLMAMIZI İSTİYOREğer benden başka bir ilçe başkanı Büyükşehir adayı olursa, giderim yanına onunla birlikte çalışmanın yolunu beraberce bulurum. Onunla beraber çalışırım, İzmirli bizden birlik olmamızı istiyor. Genel Başkan da doğruyu mutlaka bulacaktır.CEO tarzı bir aday söz konusu olursa... CEO dediğiniz koca bir devi yönetiyor demektir, birçok şeyi görmüş geçirmiş biridir. Finansı, bütçe yönetmeyi, ortak karar almayı bilir. Yararlı da olabilir. Belirlenecek adaya göre CHP’nin İzmir oyu 2 – 3 puan farklılık yaratabilir ama ağırlıklı olarak alınacak ortak oy bellidir. Yüzde 60 olmaz da, 58 olur. Seçmenin yüzde 60’ı zaten şu anda kararını vermiş durumda. Siz nabzı alacaksınız, burada orkestrasyon önemli. Hangi sesin nerede çıkacağını iyi bilmek lazım. Sahada hangi aleti gösterdiğinizde hangi sesi alacağınızı iyi bileceksiniz.

NASIL BİR BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI?Büyükşehir Başkan adayının kollektif çalışma becerisi olmalı. 25 bin insanın çalıştığı bir yer, takım kaptanı olacaksınız. İlçelerde yapılacak yatırımlarda muhakkak ilçe belediye başkanının görüş ve düşünceleri almalı. Kendiniz değil, ekibinizi çalıştıracaksınız. Herkese eşit davranmalısınız, kentin önceliklerini doğru belirlemelisiniz. Aziz Bey’in doğru yaptığı şeylerden biri de budur. Kentin önceliklerini  ön plana çıkardı, doğru zamanda doğru yatırım yaptı. Çevreci yatırımlara öncelik verdi, tarıma yatırım yaptı, fuarı tek başına yaptı, akıl almaz doğru işler yaptı. Bu öncelikleri doğru yapacak bir adama ihtiyaç var. Kin gütmeyecek biri olmalı, siyaset her zaman sizin istediğiniz gibi akmıyor. Tartışıyorsunuz, küsüyorsunuz ama kin kötü bir şey. Ortak çalışmayı becerebilmeliyiz. Aziz Bey belediyecilik anlamında doğru şeyler yaptı fakat parti içi kırılganlıkları belediyeciliğe taşıdı. Benim için böyleydi. Daha kucaklayıcı olabilirdi, bir zaman sonra iletişimsizlik, koordinasyon sorunu yaşadık. Zamanla benim kimseye ihtiyacım yok duygusu gelişiyor, megolomanlık başladı mı tehlikeli yerlere gidersiniz. Ben kendime de söylüyorum bunu, ben yaparım derseniz hata yaparsınız. Gücü hazmetmeyi bileceksiniz.

TEREDDÜTSÜZ YAPARIMEğer Genel Merkeze adaylık başvurusu kriterleri yerine getirmekse, ben kriterleri yerine getirdim. Paramı yatırdım, az yatırmışsam o gün geldiğinde üzerini kapatırım (kahkahalar). İşin esprisi bir yana nerede görev verilirse orada görev yapacağız. Bu hepimiz için geçerli, hiçbirimizin bundan feragat edecek bir durumu yok. Genel Başkan Balçova için görev vereceğim derse tereddütsüz yaparım. Derse ki arkadaş senin bugüne dek yaptıklarını gözlemledim, Büyükşehir  açığını seninle kapatabilirim, gider yaparım. Ben belediye başkanıyım görevi nerede verirse orada yaparım. Benimle beraber seçim kazanılacaksa, nereye gönderirse yaparsınız. Bu seçim çok zor bir seçim olacak, o seçimi omuzlayacak bir insan bulmak zorundasınız. İktidarın hedefi İzmir’i kırmak. Dikkat edin çok farklı bir söylem var. Ne diyor? “AK Parti belediyeciliğinin lezzetini tattıracağız” diyor. Her yönüyle yükleneceğiz diyor.

2014 seçimi Balçova’da çok zordu, burada akıl almaz paralar harcandı. CHP’de üye bir insan Şubat başında istifa etti, AK Parti’de belediye başkan adayı oldu. Bir başkası partiden istifa etti, AK Parti meclis üyesi adayı oldu. Parti Meclisi üyeliği yapmış biri aday gösterilmeyince gitti DSP’nin başına oturdu. 1999 – 2004 arası belediye başkanlığı yapıp CHP’ye geçen biri aday gösterilmeyince istifa edip tekrar partisine döndü. Bütün bunlar normal mi? Ben kiminle yarıştım Balçova’da sizce?Balçova’da 4 milyon metrakare denize sıfır planlanacak arazi var. Şaka falan değil, doğan rantı düşünürseniz... Buna rağmen yüzde 62 ile seçim kazandım ben. Son Cuma günü sabaha kadar 250 bin bildiri dağıtıldı bu kentte. Elemanlarımın dudağı patladı, kimine silah çektiler. Son akşam 40 haplı adam vardı, emniyet müdürü bana sokağa çıkma başkanım dedi. AK Parti’de kimse adaya bakmaz, harcadığı paraya  bakar AK Parti’de. Bu seçimde de harcadığı paraya göre iki puan kadar artırabilir, Binali Bey İzmir’de na kadar para harcadı?

HERKESE EŞİT DAVRANIRIMAtaol Behramoğlu’nun bir mısrasında dediği gibi... “Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var.” Belediye Başkanlığını üç dönem yaptım, öğrendiğim bir şey var o da herkese eşit davranmanın çok doğru olduğuna inanıyorum. Davranmadığınız zaman ki durumu ben yaşadığım için Büyükşehir Belediye Başkanı olsam herkese eşit davranırım diye düşünüyorum.Aziz Bey belediyecilikte doğru şeyler yaptı, bunu inkar etmem. Ama biz bu dönem her şeyi kendi imkanlarımızla yaptık Balçova’da. Asfalt dışında ciddi anlamda tek katkıyı yurt desteğinde aldık. Neden alamadık? Ben geçmiş dönemde de çok büyük şeyler istememiştim. Ben yöneticiyim kaynak buldum. Spor tesisleri ve rekreasyon alanına yaptığım 20 milyon lirayı buldum. Şimdi 2019 bütçesi meclisten geçecek, sizin yapacağınız işlerin yüzde 90’ı zaten belli. Bu bütçeyi verimli ve doğru kullanacaksınız, siz 2020’den itibaren kente damga vurmaya başlarsınız. 2020 bütçesi sizin bütçenizdir ama yürüyen projeler zaten devam edecektir.

SAĞDUYU KAZANIRBizim Aziz Başkan ile abi – kardeş ilişkimiz var, ben hiç değişmedim. Değiştiğimi hiç sanmıyorum. Doğru bildiğim her şeyi söylerim, hiç değişmedim. Aziz Başkan’ın Büyükşehir adayı olacak kişiye harç olması tabii ki önemlidir. Bu kenti 15 sene yönetmiş bir insan, seçimde sahadaki etkisini inkar etmek siyasetten zerre kadar anlamamak demektir. Bu şu anlama da gelmemeli, “Ben Ahmet’i sevmiyorum ona yardımcı olmayacağım” demek ülkenin bugünüyle çelişir. Ket vururum demek Türkiye’nin geleceğiyle oynamaktır. Seçim gününün siyasi söylemi çok değişir, seçim zamanı meydana inilir. Aziz Başkan Türkiye’nin başka bir yöne gittiğini görür, seçimlerde neler konuşulacak görün bakın. Aziz Başkan sahaya da iner, koşturur da. O da böyle düşünür, sağduyu kazanır.

 
Aslında Ercan Kesal da bir İdris
 
Engelleri kaldır, sağlığına kavuş
YORUMLAR
Toplam 20 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
serdr 15 Kasım 2018 Perşembe 22:01

saat yedide kalkıp iişe gidiyorum atat cadesinden duraga gidene kadar burnumu tutuyorum balçova kokuyor

Yorumu oyla      8      2  
Ahmet Kangal 14 Kasım 2018 Çarşamba 22:08

Tebrik ediyorum Başkan; Başarılarını Devamını Diliyorum...

Yorumu oyla      8      3  
Nurşen Adıgüzel 14 Kasım 2018 Çarşamba 12:00

AKP''de bile 3 dönem kuralı var. Bizim başkanlar koltuğa yapıştımı gitmek bilmiyor. Çalkaya''ya sizin gazetenize 2014''te verdiği röportajı hatırlatın. Son dönemiydi. Köyüne dönüp tavuk besleyip, doğaile iç içe doğal yaşamı özlemişti. Ne oldu. 15 yıl yönetmişsin, yaptıkların yapamadıkların ortada, bir 15 yıl daha mı istiyorsun? Yeter kardeşim. Gençlerin önünü açın. AKP''yi eleştiriyorsunuz ama onlar kadar ilkeli olamıyorsunuz. Bakın 3 dönem kuralına 100 yakın belediye başkanı takıldı. Kendi isteğinizle çekilmek erdemdir.... Bence yeter. Zorlamak gereksiz. Partinin iktidara aday olabilmesi için gençleşmesi ve ilkeli davranması gerekir. Aksi halde müzmin muhalefete devam...

Yorumu oyla      10      2  
Ali Şahin 13 Kasım 2018 Salı 14:45

İzmir’de benim görüşüm bbb tek aday Mehmet Ali Çalkaya

Yorumu oyla      8      3  
semra aksakal kayacan 13 Kasım 2018 Salı 11:55

sayın baskan beni unutamıyor yapacak bir şey yok bak ben her yaptığına rağmen hiç konuşmadım neden sustum bekle gör

Yorumu oyla      9      2  
bahtiyar 13 Kasım 2018 Salı 10:36

istinye park, orman arazisinin tribün yapımı karşılığı ekrem demirtaşa verilmesi vb vb... bu rantal ilişkilerle deniz gezmiş'i lütfen yan yana getirmeyin. gönlünüzden ne geçerse yazın ama hiç olmazsa bazı değerlere dokunmayın...

Yorumu oyla      10      2  
yaşar özdemir 13 Kasım 2018 Salı 10:04

Balçova gençliğini kötü alışkanlıklardan kurtaran sevgi yolunda tinerci korkusunu bitiren eğitime büyük destek veren tecrübesinden yararlanılacak bir başkan başarılar dilerim

Yorumu oyla      8      2  
13 Kasım 2018 Salı 09:03

Merkez ilçe Çiğli'yede hizmet edecekmisiniz Başkan? Yoksa paralar yine balçovaya narlıdereyemi akacak? Çiğli merkez ilçe olupta doğru düzgün hizmet görmeyen ilçe. İzmirin en güzel ilçesi.

Yorumu oyla      8      3  
Sak 13 Kasım 2018 Salı 08:15

Karsiyakaliyim aday gösterilirse en doğru işlerden biri olur.

Yorumu oyla      8      3  
Mesut Eroğlu 13 Kasım 2018 Salı 01:59

Başkan seninleyiz.

Yorumu oyla      8      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aslında Ercan Kesal da bir İdris
Hanzade Ünuz, Çukur dizisindeki İdris Baba rolüyle kalplerde taht kuran ...
Her türlü varım, adayım
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Ege’de SonSöz’den Fatih Yapar, Mehmet ...
Bu şarkı burada bitmez
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Egedesonsöz'den Fatih Yapar, Mehmet ...
 
İzmir çok kıymetli ama kıymeti bilinmiyor
Hanzade Ünuz, Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba ile ...
Gözlem 28. yaşını kutlarken...
Hanzade Ünuz Türk basınının köşe taşlarından duayen gazeteci Çetin Gürel ...
Arap dünyasının fatihi bebek salyangoz üretiyor
Hanzade Ünuz, mermerde Ortadoğu’nun fatihi olarak anılan ve Türkiye’de ...
 
Ayaktan gelen sağlık
Hanzade Ünuz, refleksoloji uzmanı Kürşat Şahin Yıldırımer ile el ve ayak ...
Biz işbirliğine hazırız
Hanzade Ünuz, 1.200 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin bağlı olduğu Köy ...
Ne yediğinizi biliyor musunuz?
Hanzade Ünuz, gurme Ahmet Güzelyağdöken ile yerel lezzetleri konuştu.
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Korona komedyası!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Machiavelli’yi yaşatmak!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Turizmde büyük dayanışma
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Eğitim şart!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Hayatlarımız işgal altında
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Rüşvet
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Gösteri-ş Toplumu…
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
1,5 asırlık ihtiyar
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Her şeyin bir başlangıcı var
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Askıda ekmek, askıda demokrasi!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva