RÖPORTAJLAR
15 Temmuz 2019 Pazartesi

Bir santim bile yer satılmayacak

Yazarımız Muhittin Akbel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir araya geldi. Soyer, köy mallarının satışı için net konuştu.

Bir santim bile yer satılmayacak

İzmir’in yeni başkanı…

İlk 100 gününde ses getiren ve konuşulacak işlere imza attı…

Görevine hızla adapte oldu…

İzmirlilere dokunan projeleri takdir görüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, mazbatasını aldığı günden beri misafir ağırlıyor. Ben de o misafirlerden biri oldum. Fırsat buldukça da projelerini hayata geçirmeye çalışıyor Tunç Başkan...

Peki sırada neler var? Sohbetimizde tüm İzmir'i harekete geçirecek, 3 Ağustos'ta başlatılacak bir kampanyadan söz etti.

İşsizlik sorununun kökten çözümünün nasıl olacağını anlattı.

"İlçe belediyelerinin bugünkü mevzuatla borçlanmaması mümkün değil" dedi hükümete çok ciddi bir öneride bulundu.

Borç ödemek için köy tüzel kişiliklerinden belediyeye geçen gayrimenkullerin satışı konusunda ilçe belediye başkanlarına ültimatom gibi bir mesaj yolladı.

Daha neler, neler...

Ben sordum, Başkan Tunç Soyer cevapladı.

Buyrun, sohbetimize:

***

- Halk Taşıt uygulaması, beklentilerinize karşılık verdi mi?

Pik saatlerdeki yoğunluk önemli ölçüde azaldı. Bu uygulamanın asıl faydasını, eylül ekim aylarında okullar açıldığında göreceğiz. Hem keseye hem trafiğe faydalı bir uygulama oldu. Sanırım İzmirli vatandaşlarımız da memnun.

- İzmirliler, ilk kez bisikletle işine giden bir belediye başkanı gördü. Acaba sizi metroda otobüste de görebilecek miyiz?

Metroyu da otobüsü de zaten kullanıyorum. Bisiklet benim için nasıl bir şov değilse, hayatımın bir parçasıysa, metro da otobüs de öyle. Üç ay boyunca hiç vaktim yoktu. Günde 100 civarında randevu talebi alıyorum. Bir yandan Büyükşehir'i tanımak, bir yandan tebrik ziyaretleri nedeniyle kendi ritmimde hayat yaşayamadım. Ağustos'tan itibaren kendime ait vaktim olacak. O vakitlerde vatandaşlarımızla metroda da otobüste de sıkça karşılaşacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

- Merkezi hükümetten hangi projeler için talepte bulunacaksınız? Hangisi öncelikli projeniz olacak?

Ulaşımla ilgili çok farklı bakanlıklarda bekleyen dosyalarımız var. Ulaştırma Bakanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında... Farklı birimlerde bekleyen dosyalarımız da var. AK Parti Grup Başkanı arkadaşımızla bu konuda anlaştık. Meclis huzurunda o da söz verdi. Birlikte Ankara'ya gideceğiz. Cumhurbaşkanlığına, bakanlıklara, bürokratlara gideceğiz. Kullandığımız dilimiz, içeriği her şeyi diyaloga açık olacak. Ellerinden gelen desteği vereceklerini düşünüyorum. Bizi geri çevireceklerine inanmıyorum.

TEMİZLİK KAMPANYASI

- Yakın vadede, İzmirlilere "Vay be!" dedirtecek yeni bir çalışmanız var mı?

Çok kapsayıcı ve sürdürebilir bir temizlik projemiz var. Metropoldeki 11 ilçemizde aynı anda, eşzamanlı başlayacak bir temizlik kampanyasının startını vereceğiz. Tüm İzmirlileri kampanyaya dahil edeceğiz. İzmir'in görevlilerini, gençlerini, çocuklarını, kadınlarını davet edeceğiz. 3 Ağustos'ta başlıyoruz. Mahalleleri, sokakları temizlemeye başlıyoruz. Hem de gönüllü katılımcılarla... Süpürgeciler alıyoruz, kadın süpürgeciler. Tüm ilçelerimize kadın eli değecek. Parklarımızda yollarımızda kadın süpürgeciler göreceğiz. Yeni çöp konteynerleri, çöp kutuları koyacağız. Çöp ayrıştırma süreçlerini başlatıyoruz. Pilot uygulamalarımız olacak. Temel olarak söyleyeceğim şey şu: 3 Ağustos'tan itibaren sürdürülebilir temizlik kampanyamızı başlatıyoruz. Sloganımız şöyle: Evimiz İzmir. Evimizi nasıl kirletmiyorsak, bu kentin sokakları evimizin koridorlarıdır, onları temiz tutacağız. Kentin parkları teraslarımız, balkonlarımızdır. Evimizi nasıl gözümüz gibi bakıyorsak, İzmir'i de öyle göreceğiz. Kentteki tüm okullara çöp ayrıştırma kutuları koyacağız. Okullardan, çocuklardan başlayacağız. Türkiye ve tüm dünya görecek ki, dünyanın en temiz kentlerinden biri İzmir olacak. İnsanlarımızın yerlere çöp atmamasını sağlayacağız, temizlik de yapacağız. Bu kültürü, bir yaşam tarzına dönüştüreceğiz.

BELEDİYELERİN SUÇU YOK

- İlçe belediyelerinin bir hayli büyük borçları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yatırım beklentileri var. Bunlar hakkında ne söylemek istersiniz?

Türkiye'nin acilen,  bir yerel yönetim paketine ihtiyacı var. Bunlar, ilçelerin kötü yönetilmesi, yanlış yönetilmesi sonucu oluşan tablolar değil. Ne yazık ki, bu mevzuatla ilçe belediyelerinin borçlanmaması mümkün değil. Hepsi aynı dertten mustarip. Yüzde 90'dan fazlası böyle. Aslolan, güçlü bir yerel yönetim paketidir. Ama biz palyatif çözümler üretmek zorundayız; nefes aldırmak, işlerini yapma imkanı sağlamak için. Dolayısıyla tüm belediyelerimize destek vermeye çalışacağız.

HİÇBİR YERDE HAKKIMIZ YOK

- Belediyelerin çoğu, borçları ödemek için asıl köylülere ait olan, ancak 2014'te ilçe belediyelere devredilen malları satıyor. Siz köylülere, üreticilere büyük değer veren birisiniz. Eskiden köylülere ait malların satışı konusunda tavır alacak mısınız?

Asla böyle bir şeye izin vermeyeceğiz. Yasal düzenleme nedeniyle köylerden belediyelere geçmiş, esasında köylülerimize ait o mallarda, hiçbir şekilde bizim hakkımız yoktur. Vicdanen yoktur, hukuken yoktur, ahlaken yoktur. Bu nedenle bunların bir santimetrekaresinin bile satılmasına izin vermeyeceğiz.

DÜNYA KENTİ OLACAĞIZ

- Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı yönetimine girdiniz. Tebrik ederim. Bu teşkilat vasıtasıyla İzmir'in neler kazanacağını öngörüyorsunuz?

Kısa adı UCLG olan bu büyük organizasyonda yer almamız gerekiyordu. Çünkü bizim hedefimiz, İzmir'i dünya kenti yapmak. Birleşmiş Milletler ülkeler için neyse, Birleşmiş Kentler ve Yönetimler Dünya Teşkilatı da kentler için aynı önemdedir. On binlerce kentin üye olduğu bir birlik. 7 kıtada örgütlü. 10 yıla yakın süredir birliğin içindeydim zaten. İlk defa Dünya yönetim kuruluna girdik. İzmir'le ilgili ortaya koyduğumuz vizyonla uyumlu bir adım oldu. İzmir'in kabuğunu kırması lazım, dünya kenti olması lazım. Bu oluşumda yer almamız sayesinde, uluslararası bağlar kurmamız kolaylaşacak. Dünyanın her kentiyle ilişki içinde olmamızı sağlayacak ve elimizi çok güçlendirecek. Dünya yönetim kurulunda olmak, dünyanın her yerinde bilinmeniz, tanınmamız demektir.

YENİ DAİRELER İHDAS EDİYORUZ

- Kadrolarda bir hayli yenileme yaptınız. Başka değişiklikler olacak mı?

Bu değişiklikler 5 yıl boyunca olacak. İzmir, sahip olduğu potansiyeli kullanmayan bir şehir. Ama biz biliyoruz ki başka bir İzmir mümkün. Bu nedenle büyük bir değişime ihtiyacımız. Diyoruz ki İzmir bir dünya kenti olmalı. Dolayısıyla mevcut belediyeyi de oraya taşımamız gerekiyor. İzmir'in çıtasını yükseltmeye çalışıyoruz. Kurumsal yapıyı da o hedefle uyumlu hale getirmek zorundayız. Yeni daireler kuruyoruz. Yeni kadrolar ihdas ediyoruz. Bir Anka kuşu gibi düşünün. Bu şehir, küllerinden yeniden doğacak. Dönüşüm belediyeden başlayacak.

-  Buca metrosu onaylandı. Narlıdere hattı ilerliyoruz. Havaalanından Halkapınar'a uzanacak metro gündemde. Bu çalışmaların ne kadar süreçte bitmesi öngörülüyor?

Beş yıl içinde hepsini bitirmeyi hedefliyoruz. İzmir'in 30, hatta 50 yıl sonrasını hesap ederek stratejik plan üzerinde çalışıyoruz. Stratejik plan, bu büyük vizyonun ayrıntılarını içeriyor. Eylül sonu stratejik  plan bitecek. İzmir'in önüne çok parlak bir vizyon koyacağız.

FOTOĞRAFIMA GEREK YOKTU

- Büyükşehir birimlerinde fotoğraflarınızı kaldırtıyorsunuz, "Ailenizin, çocuğunuzun resmini asın" diyorsunuz. Böyle bir şey isteyen ilk ve tek belediye başkanısınız. Nereden ilham aldınız?

Ukrayna devlet başkanı veya bakanlarından biriydi, tam hatırlamıyorum. İlk o benzer bir şey yapmıştı. Ondan ilham aldım. Baktık ki bürokratların odalarında fotoğraflarım var. Her birimde fotoğrafım asılı. Duvarda kendi resmimi görünce, o devlet adamını hatırladım ve hemen talimat verdim. Bunun çok sıradan bir şey olduğum düşünüyorum. Yapılmadığı için özel gibi görünüyor. Başkanın fotoğrafına gerek yok bence. Çalışan insanın, kafalarını kaldırdıklarında kendi çocuklarının fotoğraflarını görüp onlarla yüz yüze gelmesi, yaptıkları işi daha çok ciddiye almalarını sağlayacaktır. Buna inanıyorum.

İSTİHDAMA KÖKLÜ ÇÖZÜM

- İşsizlik sorunu azalacağına büyüyor. CV bank uygulaması başlatıyorsunuz. Bu uygulama, işsizliği ne kadar azaltabilir ki...

CV bank uygulaması ve diğer çabalar, palyatif ve geçici çözümler. Köklü çözüm, İzmir'in refahının artmasıyla, İzmir'in dünya kenti haline gelmesiyle mümkün. Biz diyoruz ki, İzmir, binlerce yıl Akdeniz'in kalbi olmuş bir liman kentidir. İzmir, Akdeniz'in en zengin kentiydi. Şimdi İpek Yolu yeniden ihya ediliyor. Hem deniz üzerinden, hem demiryolu üzerinden, hem de karayolu üzerinden... İzmir, bu üç yolun kesiştiği yer. İpek Yolu, İzmir'in geleceğine yön verecek. Mesela Çin, önümüzdeki 30 yılın en parlak ülkesi olacak. Geleceğin en ilerici, en parlak, en zengin ve parlak ülkesi olacak. Bu nedenle İzmir'in Akdeniz çanağındaki ülkelerin yanı sıra Çin ile de çok yakın ilişkileri olacak bundan sonra. Tüm bunlar, istihdam sorununun köklü çözümü olacak. 1 değil 20 milyon turist aldığımızı düşünün. İstihdam sorunu minimuma iner. İşsizliği bunlarla çözeceğiz.

ÜRETİCİLERE BÜYÜK DESTEK

- Tarıma ve köylülere karşı çok büyük hassasiyetiniz olduğunu biliyoruz. Tarımsal atılımlar konusunda seçim sürecinde de vaatlerde bulundunuz. Düğmeye ne zaman basacaksınız?

Üreticilerimiz, Büyükşehir'den tarımsal destek bekliyor. Bu konuda Aziz Başkan'ın yaptığı çalışmaları, büyüterek devam ettireceğiz. İkincisi, atacağımız adımlarla ilgili ilk toplantıyı yaptık. Tüm kooperatiflerimizden envanter oluşturmak için veri topladık. Bu veriler ışığında ikinci toplantıyı yapacağız. Ardından şöyle bir yol izleyeceğiz. Devletin yapması gereken çok önemli bir iş var; ürün planlaması yapmak. İnsanlarımız enginar ekiyor, bundan iyi kazanç sağlamayınca, lavanta ekiyor. Ertesi yıl patatese dönüyor. Hiç kimse, bu memlekette neyin ne kadar üretileceğini, fiyatının ne kadar olacağını bilmiyor. Bu kadar büyük bir belirsizlikle de üretilen malın pazarlanması imkansız hale geliyor. Biz şunu yapacağız; İzmir'de dört havzada, neyin ne kadar üretileceğini, üretilenin ne kadara satılacağını,  bir yıl sonra biliyor olacağız. Üretici de ne üreteceğini, kaça satacağını bilecek. Girdi maliyetlerini aşağıya çekecek çalışmalarda bulunuyoruz. Ürün pazarlamasında patent, marka tescil gibi kolaylaştıracak çalışmalarımız olacak. Mesela bir ihracat ofisi kuruyoruz. Tüm bunlarla birlikte harika bir tarım politikasını hayata geçirmiş olacağız.

 
Çılgınca sevdim, aşkım bitti
 
Biz vazgeçmeyen kadınlarız
YORUMLAR
Toplam 11 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Neşe Hacıoğlu 16 Temmuz 2019 Salı 09:28

Kolaylıklar ve başarılar diliyorum ayrıca İzmir''in aktarma çilesine de çözüm getirirseniz çok yerinde olur trafiği rahatlatma söz konusu olmadığı gibi yolculara in bin aradaki mesafeleri yürü zaman kaybı ve bizim yaştakilere ciddi eziyet oluyor.

Yorumu oyla      2      2  
16 Temmuz 2019 Salı 09:04

Sayın Soyer bey, kuzeyde Egekent-BornovaEvka3 metrosunu bekliyoruz.

Yorumu oyla      2      2  
Dr. İsmail Serinkan 16 Temmuz 2019 Salı 07:37

Sayın başkan hiç alt yapı, üst yapı yollar gibi yatırımlardan bahsetmemiş. İzmr’i komple süpürmek, temizlemekten bahsetmiş. Rutin işleri proje diye açıklamış. İzmir’ de yollar yetersiz, tranvay yollarını araçlar kullanıyor. Orası İzmir, Egenin incisi. Seferihisar hiç degil. Başkan Seferihisar’da başarılı değildi bence. Dışardan gezmeye gelen birisi olarak söylüyorum; Seferihisar deresi çöpten boktan, parkı pislikten geçilmiyordu. İzmir büyük projeler istiyor. İzmir Dunya kenti. Vizyondan herkes bahsediyor ancak vizyon ciddi bir yoldur.Başkandan daha radikal, ufuk açıçı, İzmir’i uçurucu projeler bekliyoruz. Kendisine başarılar dilerim.

Yorumu oyla      2      2  
Komedi 15 Temmuz 2019 Pazartesi 23:11

Tunç Soyer’i ısrarla savunanlara çok gülüyorum. Adam Seferihisar’da başarısızdı, burada başarılı olmasını beklemeyin.

Yorumu oyla      2      2  
ksk 15 Temmuz 2019 Pazartesi 22:12

Bostanlı sahilindeki çim alanlar çiğdem çekirdeği midye kabukları ve sigara izmaritleri ile dolu bizim halkımız pis onlar atacak siz kadınlarla temizlemeye çalışacaksınız.Zaten çimlerin içi temizlemmiyor sayın Tunç Soyer birgün gelin yasemin cafe ve çevresine bir bakın rezaleti görün.Bu durumla ancak ceza işlemi uygularsanız başedebilirsiniz.Zabıta ve çevre birimi ceza yazmaya bir balasın bakın nasıl düzelmeye başlıyor.

Yorumu oyla      2      2  
15 Temmuz 2019 Pazartesi 17:46

Dış ilçeler görülmüyor diyorsunuz da, zaten BB şimdiye kadar hep dış ilçelere daha çok yatırım yaptı. 11 ilçenin nüfusu kaç geri kalan 19 ilçenin toplam nüfusu kaç?, karşılaştırın ona göre hizmet bekleyin.

Yorumu oyla      2      2  
Gürkan 15 Temmuz 2019 Pazartesi 14:56

Adam her haberin altına 90 dakika yazıyor. Şaka gibi! Mantığına göre Bergama'dan binen yolcunun 90 dakika bedava aktarması olacak :) Kardeşim dünyanın hangi gelişmiş şehrinde böyle ücretlendirme var? İzmir'de ücretlendirme çorba olmuş durumda ancak merkez ilçe yani 1.bölge ile 2-3 ve 4.bölgede kalan yerlerin ulaşım ücretleri, hakları aynı olmaz. Sürekli buraya yazınca da bir şey değişmez.

Yorumu oyla      2      2  
Dış ilçe 15 Temmuz 2019 Pazartesi 14:08

İzmir BB Başkanı Sayın Tunç Soyer toplu ulaşımda 90 dk aktarma haklarını 10.02.2016 tarihinde iptal ederek dışladığınız 19 ilçe temizlik seferberliğinde de dışlanmış . Bu ilçeler olmasa İzmir İzmir olur mu ? İzmir BB olarak çevre ilçeleri dışlamaya , ötekileştirmeye devam edin .

Yorumu oyla      2      2  
Mehmet79 15 Temmuz 2019 Pazartesi 13:01

şu an İzmir'in en büyük sorunu çarpık yapılaşma. Kentsel dönüşüm yapılmıyor değil ama ivedilikle başka semtlerde de uygulanması gerekiyor. TOKi gibi yüksek binalara boğmadan, İzmir'e yakışır güzellikte binalar yaparak...

Yorumu oyla      2      2  
sezarın hakkı sezara 15 Temmuz 2019 Pazartesi 11:36

Gel troll kardeşim gel. buralar değerlenecek. bekliyoruz!

Yorumu oyla      2      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çılgınca sevdim, aşkım bitti
Hanzade Ünuz, Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu ile ...
Sağlığın Ritmi ve Matrix Konsepti
Hanzade Ünuz, Münih’teki Dr. Randoll Enstitüsü yöneticisi Dr. Ulrich Randoll ...
Bu kent için ölürüm!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve geldikten sonraki ...
 
Hayata yeniden başlıyorum
Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin sona ermesinin ...
Konak'a anjiyo yapacağız!
CHP Konak Belediye Başkan adayı Abdül Batur, Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, ...
Bir dertli adam çıkacak…
AK Parti Büyükşehir Başkan adayı Nihat Zeybekci, Ege’de Sonsöz’den Fatih ...
 
Darbukaya aşığım
Hanzade Ünuz perküsyon ustası Hamdi Akatay ile konuştu.
Ben leke tutmam!
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Ege’de Sonsöz’den Fatih ...
Ben kalp tamircisiyim
Hanzade Ünuz, 50 yıldır binlerce hastaya umut olan Kalp ve Damar Cerrahı ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ne olacak bu  Devlet’in hali?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Savarona’da son ‘55 gün’
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Yeni CHP, AK Parti’ye çok şey borçlu!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Hayat hamlesi
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Nazilli’de neler oluyor?
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Birleşik Krallık psikiyatristleri mesleğin kurumsal ırkçılıktan temizlenmesini istedi
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Güçlü kurumlar
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kentimizin olağanüstü desenleri…
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Dikkat: Sosyal madde!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Herkes anlamasa da olur
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva