RÖPORTAJLAR
11 Aralık 2011 Pazar

İzmir 40 fırın ekmek yedirmeli!

İzmir’in önde gelen işkadınlarından, yaptığı projelerle herkesin takdirini toplayan Berkay Eskinazi LİYAKAT Derneği’nin kuruluşunu, yeni projelerini egedesonsoz.com’a anlattı.

İzmir 40 fırın ekmek yedirmeli!

Erkan İYİGÜNGÖR/EGEDESONSÖZ - Berkay Eskinazi… İzmir için, kadınlar için canla başla calışan, önemli projelere atan Lider Yaratıcı Katılımcılar (LİYAKAT) Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Berkay Eskinazi, yeni yıldaki projeleri, derneğin kuruluş öyküsünü, iş hayatında kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu, nasıl bir İzmir hayal ettiğini Erkan İyigüngör ile paylaştı.
 
Liyakat fikri nasıl doğdu?
Sivil toplum kuruluşları toplumda farkındalık düzeyini yükseltmek, toplumsal gelişime katkı sağlamak için demokrasinin gereğidir. Bir ülkede sivil toplum kuruluşlarının sayısı, gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılıdır. Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının sayısı bireylerin katılımıyla birlikte daha da artmalıdır. Ortak akıl çoğaldıkça, toplumsal uzlaşma güç kazanır. Liyakat Derneği, ortak aklı çoğaltmak için yola çıktı. Lider, yaratıcı ve katılımcı bireyleri tek çatı altında toplamayı hedefleyen derneğimiz, öncelikle bölgemizin geleceğine imza atmayı amaçlıyor. Proje bazlı çalışmalarımızda hedef kentin geleceğini şekillendirmek. Bu konuda diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte olmak arzusundayız. Ortak çalışmalarla güç birliği oluşturmak, hedefe ulaşmamızı hızlandırır.
 
Nasıl tepkiler aldınız?
İzmir, birçok konuda öncü olmuş bir şehir. İzmir için ilklerin şehri denir. Bunun nedeni, lider ve yaratıcı insanların yaşadığı bir şehir olmasından kaynaklanır. İzmir insanı sosyal sorumluluklarının farkındadır. Bu anlamda sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında biraraya gelmek konusunda İzmirliler aktif. Katılımcılığımız da buradan geliyor. O nedenle derneğimize üye bulmakta hiç sorun yaşamadık. Yeni bir derneğiz Ancak üye sayımızın gün geçtikçe artacağına inanıyorum. Yaptığımız etkinliklerde çok olumlu tepkiler aldı. Kısa sürede adı bilinen bir dernek haline geldi. Liyakat, İzmir’in sosyo-ekonomik yaşamına dokundu, dokunmaya da devam edeceğiz. Çünkü bu etkileşimin kentimize büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyoruz.
 


Ne gibi projeler ürettiniz?
Yeni bir dernek olduğumuzu belirtmiştim. Birçok projemiz var. Henüz çok küçük bir kısmını hayata geçirebildik. Geçtiğimiz 19 Mart’ta düzenlediğimiz eğitim gönüllüleri buluşması “İzmir ile Tanışma Gecesi” Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı’nın bursiyer öğrencilerine yarattığı kaynak açısından önemli bir organizasyon olmuştur. Liyakat, kadınların ve gençlerin ülkemiz ekonomik yapısı içinde daha etkili olmasını hedeflemektedir. Bu nedenle gerekli donanıma sahip olunması için eğitim önceliğimiz olmuştur.
Öte yandan deprem bölgesi için bağış kampanyası düzenledik. Bağışlar Kızılay’ın “yeni doğan” projesi kapsamında bebek setleri olarak Van’a gönderildi. Deprem bölgesindeki acıları dindirmek çok güç. Bizler oradaki annelerin bebeklerine bakabilmelerinde bir nebzede olsa katkı koymaya çalıştık.
 
Gündemde yeni projeler var mı?
Kadınlarımız ve gençlerimizin ülkemizin geleceğinde önemli değerler olduğunu ve onların sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın içinde yer alması gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik projeler üzerinde komitelerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yakında birinci yıldönümümüzü kutlayacağız. Bu kutlamayı da hayata geçireceğimiz yeni proje ile yapmayı planlıyoruz.Bu projeyle kadın emeğine saygılı 36 erkeğin desteğinde özel tabaklar satarak burs geliri sağlayacağız. Emek Pişti, Haydi Sofraya" sloganıyla kadınları iş sahibi yapacağız. Projede işadamı, gazeteci, yazar, sanatçı ve sporcu 36 erkekten oluşan gönüllü elçi grubu oluşturduk. İzmir için 35 proje uygulanıyor. Biz de 36. proje olarak projemizi hayata geçireceğiz. Proje kapsamında ilk etapta içinde mesajımızın yer aldığı 2 bin tabak yaptırdık. Bunları zincir marketlerde satışa sunacağız. Ayrıca Reyhan Pastanesi'nde de içinde çikolata olan tabaklar satılacak. Bu tabakların satışından elde edilecek gelir, projenin finansmanına aktarılacak. Derneğimizin İzmir Valiliği İzmir İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği çerçevesinde bir grup dezavantajlı kadınımızın topluma kazandırılması, meslek ve iş sahibi olmaları sağlanacak. İlk etapta plastik sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitimli işgücü için eğitim yapılacak ve projede eğitim alan kadınların hepsi iş sahibi olacak. Derneğimiz, ikinci yılında da fark yaratmak için çalışıyor. Öte yandan İzmir’in geleceğini bugünden planlamak adına çalışmalarını sürdürdüğümüz projelerimiz de var. Şehrimizin geleceği için İzmir’in yerel yönetimleri, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri çok çalışmalı. İzmir 40 fırın ekmeği yedi, şimdi 40 fırından ekmek yapıp dünyaya yedirmesi gerekiyor. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.
 


İzmir'de kadın olmak nasıl bir duygu? Hırslı bir yapınız var mı?
İzmirli olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü İzmir’de kadına değer veriliyor. Hatta İzmir’de anaerkil yapıya yakın bir sosyolojik yapı var. Kadın evde çok önemli. Günümüzde iş hayatında da hakettiği değeri görüyor. Bu nedenle İzmirli kadınlar, Türkiye’nin diğer şehirlerinde olduğu gibi kadın olmanın dezavantajlarını yaşamamışlardır. Bu konuda sıkıntı en asgari seviyededir İzmir’de.
Hırslı bir insan değilim. İşimi iyi ve doğru yapmaya özen gösteren biriyim. Başarı beraberinde geliyor zaten. Hırslı insanlar kendilerini geliştirme konusunda zayıf kalıyorlar. Ben kendimi sürekli geliştiriyorum. Aksi takdirde hızla değişen dünyada arka planda kalırsınız. Sürekli gelişim şirketler için ihtiyaç olduğu kadar bireyler için de ihtiyaç.
 
İş dünyasında kadın olmanın zorluğu var mı?
İş dünyasında kadın ya da erkek ne olduğunuz önemli değildir. İşinizi nasıl yaptığınız önemlidir. Geçmişte bu bir sorundu, ancak günümüzde bundan bahsetmek mümkün değil. Siz ne kadar konunuza hakim ve başarılıysanız, o kadar iş dünyasının içinde yer alırsınız. Yani nerede olacağınızı cinsiyetiniz değil, başarılarınız belirler. Ben konuya böyle bakıyorum. O nedenle iş dünyasında kadın olmanın zor olduğuna inanmıyorum. Zorluk yaşıyorsanız kendinize dönüp bir bakmalısınız ve nerede yanlış yapıyorum? diye sormalısınız.
 


Artık gençler İzmir'de bir gelecek hayal etmiyor. Bu sorun nasıl çözülür?
Beyin göçünde en çok kayıp veren illerden biridir İzmir. Bunun için bu kentin ileri gelenleri kendilerini sorgulamalı, onlar bunu yapmıyorsa, İzmirliler onları sorgulamalı. Gençlerimiz neden başka illeri tercih ediyor? diye. Sorun İzmir’in ekonomik yapısı. Maalesef İzmir, ekonomik gelişmişlik anlamında olması gereken yerde değil. Bu konuda söz sahibi olanlar, İzmir’in sanayicisi, tüccarı yatırım yapmalı, gelişmeli. Bu da yetmez yatırımcılar İzmir’e çekilmeli. Yeni iş sahaları açılmalı. İzmir tarihi bu anlamda büyük gösterge. Bunları yapmak mümkün. Sadece doğru adres olduğumuzu hatırlatmak gerekiyor. .
 
Nasıl bir İzmir hayal ediyorsunuz?
Akdeniz’in yıldızı İzmir. Bunu bütün dünyanın kabul ettiğini görmek istiyorum. Ama önce İzmir üzerine düşeni yapmalı. Akdeniz’in yıldızı olması için herşeye sahip, sadece biraz parlatılması gerekiyor. Aksi takdirde fark edilmesi zor.
 
AKP'nin 35 projesine bakışınız nasıl?
30 yılı aşkın bir süredir İzmir’e yatırım yapılmadığından dert yandık. Bugün 35 proje var karşımızda. İzmir’e yatırım yapılıyor olması önemli. Ancak bu projelere İzmir’in tüm kurum ve kuruluşları dahil olmalı. Eleştirmekten ziyade katkı koymalı, kentimiz için en iyisinin yapılmasını sağlamalıyız. Bu noktada yönlendirici olabiliriz. Öte yandan şunu da belirtmem gerekiyor İzmir o kadar uzun yıllar ihmal edildiki 35 yetmez. İzmir’in, günümüzün çağdaş insanın ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için daha çok projeye, yatırıma ihtiyacı var.
 
Siyasi bir partiden hic teklif aldınız mı? Siyasete atılmak için planınız var mı?
Teklifler aldım ancak şuan için politikaya sıcak bakmıyorum. Yapmayı istediğim daha çok şey var. EBSO Yönetim Kurulu Üyesi olarak, EBSO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak, LİYAKAT Derneği Başkanı olarak yapmayı planladığım çok şey var. Başladığım işi yarım bırakmayı hiç sevmem. Önceliklerim bunlar. Ama İzmir için hayal ettiklerimi gerçekleştirebilmek adına siyaset arenasında olmam gerekiyorsa, neden olmasın?
 


Kadına yönelik şiddet hakkında yorumlarınız, çözüm önerileriniz...
Kadına, erkeğe, çocuğa, hayvana şiddet... Şiddet maalesef büyük bir sorun. Sadece kadın olarak konuyu daraltmadan değerlendirmek gerekiyor. Bir insan şiddete başvuruyorsa, bunu kadına da erkeğe de çocuğa da hayvana da yapıyor. Şiddetle toplumsal birliktelik sağlayarak mücadele etmek gerekiyor. Bunun için eğitim önemli. Ve bu eğitimde aileden başlar. Aile içi eğitimde de annelere büyük görev düşüyor. Kadınlarımızı eğitmeliyiz. Sorunun temeline inmeliyiz. Bir yerden köklü bir değişikliği başlatmalıyız. Bu değişim aileden başlamalı bence. Kadınlarımız ne kadar bilinçli olursa o kadar sağlıklı bireyler yetişir. Şiddete eğilimi bu sayede azaltabiliriz. O nedenle şiddete boyun eğmeyen kadınlarımız olmalı. Ekonomik gücü olmalı kadınlarımızın. O zaman evlatlarını şiddetten uzak yetiştirebilirler. Kadınlara yönelik projelerimizde buna önem veriyoruz. Çünkü geleceği belirleyen kadınlardır.
 
Spor yapıyor musunuz?
Bu kadar yoğun iş temposu içinde mutlaka spora zaman ayırıyorum. Aksi takdirde enerjik olmak zor. Her sabah plates yapıyorum. Benim için ideal bir spor.
 
Evde nasıl bir yaşantınız var? iş yoğunluğunuz malum... Yemek yapıyor musunuz. Yapıyorsanız en sevdiğiniz hangisi? Torunlarınızla aranız nasıl?
Günlük koşuşturma, seyahatler, toplantılar çok vakit alıyor. Ama aileye de zaman ayırmak gerekiyor. Bizim bir geleneğimiz var. Her cuma akşam yemeğini bütün aile bizim evde beraber yeriz. Buna önem veriyorum. Haftanın yorgunluğunu hep beraber atıyoruz. Birlikte olmak büyük mutluluk. Torunlarım, yeğenlerim benim en büyük mutluluk kaynağım. Onlarla vakit geçirmek, hayatımın en güzel zamanları.

 
Doktorlukla yetinmedi; 10 parmağında 10 marifet
 
Artık o koltuğa talip olmam, arayışa girmem sözkonusu olamaz
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
BAHADIR KOÇAK 14 Aralık 2011 Çarşamba 01:29

Berkay hanımı 1999 huhtamaki wanler de tanıdım gerçekten tuttuğunu koparan kafaya koyduğunu yapan bir iş kadınıdır. o zamandan bu yana birçok çalışmaya destek vermiş azimlede takipçisi olmuştur gelinen noktadanda anlaşılmaktadır.

Yorumu oyla      12      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Doktorlukla yetinmedi; 10 parmağında 10 marifet
Bir doktor düşünün, kitapları elden ele dolaşıyor. Tenis oynuyor, dalgıçlık ...
Devletin o meşhur memesinden süt emmedik
Yazarımız Gönül Soyoğul’un ‘Patron Gözüyle İzmir’ röportajlarının üçüncü ...
O 35 madde rötarı kapatır, İzmir’i uçurmaz
İzmir’in en önemli sorunları... Ak Parti’nin yaklaşımı… İzmir iş dünyasının ...
 
Koptu gidiyor kent, engellenemez
Gönül Soyoğul eski ESİAD Başkanı Sıtkı Şükürer'le İzmir'in siyasi ve ekonomik ...
İzmir yanlış pozisyon aldı
Gönül Soyoğul eski ESİAD Başkanı Sıtkı Şükürer'le İzmir'in siyasi ve ekonomik ...
Kadın ölümü, terörden 4 kat fazla!
Devletin resmi verilerine göre 2002-2009 arasında terör olaylarında kaybedilen ...
 
Türkiye’nin temellerini atan neslin hikayesi…
İzmirli Gece Vardiyası Film Yapım tarafından izleyiciye sunulan “Kıvılcımdan ...
'Kocaoğlu'nu istemedim, Tartan için yalvardım'
2009 yerel seçimleri öncesinde CHP İzmir İl Başkanlığı koltuğunda oturan ...
Sakin Şehir’den bir başarı öyküsü
Seferihisarlı yatırımcı Özer Türer küçükbaş hayvancılıkta geleceği gördü, ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yoksulluğun yeni yüzü
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Virüsün öğrettiği dersler ve önlemler
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Ahilik teşkilatı çöktü mü?
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Karantina günlerinde ve akis odalarında
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Maske ve Eldiven’le yaşayacağınız aklınıza gelir miydi?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yemek inceliktir, zarafettir
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Belalar
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Global mapus
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
Bu filmi izlemiş miydik?
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Evde ülken ve dünya için yapacakların da var
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva