RÖPORTAJLAR
15 Ağustos 2021 Pazar

‘Hizmeti amatörün ayağına götüreceğiz’

İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Efkan Muhtar, yayın koordinatörümüz Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı.

‘Hizmeti amatörün ayağına götüreceğiz’

Amatörün çilesi de derdi de bitmez. Amatör ruhla spor yapmanın güzelliğini gölgelemeye yetmez, çekilen çileler… Meslek hayatımın ilk yıllarında futbol başta olmak üzere yüzme, voleybol, basketbol, boks, hentbol, tekvando, hatta eskrim ve masa tenisi maçlarını, dahası antrenmanlarını bile izlemeye giderdim. Haberin membasıdır amatörler…

Bugün, amatörlerin çatı örgütü İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’ndayım. 295 kulübün kayıtlı olduğu bir federasyon. Bu federasyonun bir de başkanı var, Efkan Muhtar… Eski futbolcu… Yeşilova’nın yıldız takımında futbola başlayan, sonra A takıma terfi eden, üniversite için gittiği İstanbul’da fakülte takımında forma giyip şampiyonluklar yaşayan genç bir arkadaş…

Efkan başkan ile tanışıklığım çok eskilere dayanıyor. Çiçeği burnunda başkan Efkan Muhtar’a, röportaj teklifi yaptığımda, “Memnuniyetle” dedi, “Muhittin Akbel’e anlatacağım çok şey var!”

Keyifli bir sohbet oldu. Ben sordum, Efkan başkan yanıtladı; çok güzel müjdeler verdi amatörlere…

BAL LİGİ, 15 EKİM VEYA KASIM BAŞINDA BAŞLAYACAK

-Pandemi nedeniyle gençler futbolu unutacak az kalsın! Amatörler ne zaman zaman sahaya inecek Efkan başkan?

Amatör futbolcuların ayağına 1,5 yıldır neredeyse top değmedi. Pandemi, amatör dünyasına çok büyük bir darbe vurdu. Belli bir yaşa sahip tecrübeli amatörler de öyle. Genç, altyapı sporcularının eğitimleri de aksadı. İnternet üzerinden, uzaktan eğitim gördüler. Antrenman yok, maç yok, yemek var, hareketsizlik var. Uzun bir dönem sokağa çıkamadılar. Dolayısıyla önemli bir kısmı obezite oldu. Şu anda sahalar açıldı. Geçen dönem, eleme usulü oynattılar BAL ligini. Bu yıl nasıl bir formül olacak, bilmiyoruz. Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanımız Ali Düşmez ile görüştüm. Ekim’in 15’i veya Kasım başı itibariyle BAL Ligi’ni oynatmayı planladıklarını söyledi.  Ardından Süper Amatör ve 1. Amatör Küme’de mücadele başlayacak. Amatörlerde inanılmaz bir futbol hasreti var. Aşılama süreci de hızlı ilerliyor. Maçlar başlarsa, mümkün olduğunca fazla maç oynatarak hasreti gidereceğiz.

- İzmir’de pandemi sürecinde kulüp sayısı azaldı mı?

İnanmayacaksınız, pandemide 1,5 yılı geride bıraktık; İzmir’de amatör kulüp sayısı azalmadı; tam aksine arttı. 285 kulübümüz vardı, 295 oldu. Birkaç ay içinde bu rakam 300 olacak diye düşünüyorum. Demek oluyor ki, insanlar spor yapmak istiyor, futbol oynamak istiyor. Tüm kulüplerin hedefi aynı. Çocuklara spor yaptırmak, onları kötü alışkanlıklardan korumak. Kulüp sayısındaki artış bile bize, sporun ne güzel, ne kadar çok özlenen bir şey olduğunu gösteriyor.

İZMİR FUTBOLU, SIRF PROFESYONEL KULÜPLERDEN İBARET DEĞİL

- Sevgili başkan, amatörlerin en büyük sorunu nedir? Sizden en çok hangi konuda yardım talep ediyorlar?

Amatörlerin sorunu çok. En büyük sorunları, ekonomik sorun elbette. Bugün BAL Ligi, en pahalı, en külfetli, en maliyetli lig. Öyle ki 3. Lig’den bile pahalı. Bir kulüp bugün BAL Ligi’ne katılıp yarışmak istiyorum, dese, 3-4 milyon lirayı hazırlaması lazım. Bu kadar para pek çok kulüpte yok. Bazı takımların arkasında belediyeler var. Fakat hiçbir destek alamayan, finansörü olmayan kulüplerimiz var. Sonuçta 50-60 bin çocuk spor yapıyor amatörlerde. Çocukların ailelerini, antrenörleri, kulüp yöneticileri de hesaba katarsak, biz çok büyük bir aileyiz. İzmir futbolu, sadece Göztepe’den, Altay’dan, Altınordu’dan, Karşıyaka’dan, Bucaspor’dan ibaret değil.  Amatörlerin ekonomik sorununu çözmek, bu kentte yaşayan hepimizin boynuna borçtur.

AMATÖR KULÜPLER İÇİN VAKIF KURACAĞIZ

- Peki, amatörlerin ekonomik sorunları bu kadar büyük olduğuna göre, onlara nasıl katkı sağlamayı düşünüyorsunuz? Amatörleri ekonomik yönden daha güçlü kılacak bir projeniz var mı?

Amatörler için vakıf kurma düşüncemiz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen dönem amatörler için belli miktarda para verdi. Biz istiyoruz ki, her dönemde bu parayı versin. Kulüpler lige başlamadan, Büyükşehir’den kendilerine ne kadar para geleceğini bilsin. Sadece Büyükşehir değil, işadamlarımız da var, amatörlere destek veren. Amatör Spor Vakfı’nı kurduğumuzda, başta iş dünyası temsilcileri olmak üzere onlardan destek isteyeceğiz. Vakıf olunca, bağış almak kolaylaşıyor. Biz de vakıfta toplanan parayı, amatörlere pay edeceğiz. Böylece amatörlerin derdine derman olmaya çalışacağız. Amatörlere yönelik dergi çıkarma projemiz var. Bu dergi, başlangıçta kendini kurtarsa, yeter deriz ama bir süre sonra, alacağımız ilanlarla gelir getirici bir unsur olacağını düşünüyorum.

UZAK İLÇELERDEKİ KULÜPLERİN LİSANSLARINI, YERLERİNDE DÜZENLECEĞİZ

- Amatörlere hizmet anlamında hayata geçirmek istediğiniz başka ne gibi projeler var?

İzmir metropolündeki ilçelerde faaliyet gösteren kulüplerimiz, lisanslarını almak için kolaylıkla, toplu taşıma aracıyla bize ulaşabiliyor. Fakat metropol dışında bulunan, Ödemiş, Torbalı, Tire, Beydağ, Kınık, Menderes, Urla, Karaburun, Seferihisar, Çeşme gibi ilçelerdeki kulüplerimizin temsilcilerinin İzmir’e gelmeleri, hem maliyetli, hem de yorucu oluyor. Biz İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak, hizmeti amatörün ayağına götüreceğiz. Yakında bir araç alacağız ve amatörlerin ayağına giderek lisansları orada hazırlayıp kendilerine vereceğiz. Artık bu işler için ceplerinden para harcamayacaklar. İnternet sitemizi güçlendireceğiz.

BAŞLANGIÇTA 15-20 KULÜBE ÜCRETSİZ FORMA VERECEĞİZ

- ASKF’nin kulüplere forma desteği vereceğini duymuştum. Var mı böyle bir düşünceniz?

Formaları kulüplere vermeye başladığımızda bunu duyurmak istemiştik ama maden sordunuz, cevap vereyim. Evet; kulüplerimize forma, şort, tozluk ve top yardımı yapmak istiyoruz. Örnek bir formamız var elimizde.  Tahminimize göre, bu yıl 240 kadar kulübümüz liglerde mücadele edecek İzmir’de. Bu kadar kulübün hepsine forma verme imkanımız yok. Başlangıçta 15-20 kulübe, ücretsiz forma yaptıracağız. Gelecek yıllarda bu rakamı kat kat artıracağız. Bunu sponsorlarımızın katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Maç toplarını da temin edeceğiz. Amatör kulüplere diyoruz ki, lisans için federasyona ödediğiniz paranın kat kat fazlasını, size hizmet olarak geri vereceğiz. Amatöre verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Sen bana 100 lira mı veriyorsun, al sana forma, al sana şort, al sana top. Bir takımın bu ihtiyaçları, en düşük rakamla, 3 bin liradır.

KADRİ YATKIN AĞABEYİMİZE HİZMETLERİNDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

- Genel kurulda 20 yıllık bir başkanla yarıştınız ve seçimi kazandınız. Siz de 20 yıl başkan olarak kalmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle hayır. En fazla iki dönem şartını tüzüğe de koyduk. Eğer önümüzdeki dönem de bana şans verilirse, iki dönem başkanlık yapıp kenara çekileceğim. Evet; Kadri Yatkın ağabeyimiz, 20 yıl ASKF’de başkanlık yaptı. Kendisine hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. O bizim onursal başkanımız. Kadri ağabey, 20 yıl başkanlık yaptı, öncesinde de 10 yıl boyunca çeşitli görevlerde bulundu. Nerden baksanız 30 senesini verdi federasyona. Son seçimde aday oldu, delegelerimiz bize teveccüh gösterdi. 60 oy farkla seçimi kazandık. Amatörlere hizmet eden herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Kadri ağabeyimizden öğreneceğimiz daha çok şey var.

- Amatör ligler başladığında, eski heyecan tekrar yaşanır mı Efkan başkan? Malum, pandemi nedeniyle çok sıkıntılı bir süreç yaşandı. Futboldan soğuduk mu?

Heyecanımız azalmadı, tam aksine futbola duyulan özlemle karışık arttı. Amatörün dünyası çok farklıdır. Amatör, o amatörlük ruhunu, amatörlük heyecanını hiçbir zaman kaybetmez. Hele bir lig başlasın, heyecanın en alasını yaşarız.

KONAK VE KARABAĞLAR DIŞINDA SAHA SIKINTIMIZ YOK

- İzmir’de amatörlerin saha sorunu ne durumda? Yeterli sayıda saha var mı?

İzmir’de toplam 80 sahamız var. 800 sahada da maç oynanıyor. En çok saha, Bornova’da bulunuyor. Konak ve Karabağlar dışında hiçbir yerde sıkıntı yok.

- Peki aşı meselesine gelelim. Amatör sporcular, aşı yaptırmadıkları halde lisans alabilecekler mi?

Konfederasyon başkanımızla yaptığım görüşmede, aşı yaptırılması yönünde bir teşvik olduğunu gördüm. Aşı olmayan seyirci, maça giremiyorsa, aşı yaptırmamış futbolcu da sahada olmayacak, olamayacak sanırım. Bu konuda kesin bir karar yok şimdilik. Bilim Kurulu bu konuda bir karar alırsa, biz de uygulayacağız elbette. Ancak ASKF İzmir başkanı olarak, tüm amatör sporcu kardeşlerimin, korona aşısı yaptırmasını tavsiye ediyorum. 

 
'Çeşme'de kalp krizi geçirme hakkınız yok'
 
Üretim yoksa kalkınmak hayal olur
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Kamil 16 Ağustos 2021 Pazartesi 09:03

Liyakat sorunu her yerde. İzmir’in amatör futbolunun emanet edildiği kişiye bakın! Cv boş ama biz dolduralım mahallede top oynamış falan diyerek.

Yorumu oyla      2      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Çeşme'de kalp krizi geçirme hakkınız yok'
Cumhuriyet Halk Partisi Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları, muhabirimiz ...
Türkiye’yi uçuracak '3 hedef'
İzmirli sanayici Haluk TEZCAN, yazarımız İhsan Özbelge ÖZDURAN’ın sorularını yanıtladı.
70 bin müşterisi var… İzmir’in ayakkabı profesörü
İzmir'in tanınmış simalarından, ayakkabı tamircisi Önder Süngün Yayın ...
 
İzmirlilere müteşekkirim
İzmir Müftüsü Salih Sezik, bayram öncesi kurban ibadetine ilişkin değerlendirmelerde ...
Egedesonsöz yerli ve milli aşının merkezinde!
Ege Üniversitesi Aşı Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ...
İzmir aslında bir kolonya şehridir
İzmirli sanayici-eczacı Enver OLGUNSOY, yazarımız İhsan Özbelge ÖZDURAN’ın sorularını yanıtladı…
 
Adalete olan güven, geri kazanılmalı
İzmir Barosu Cumhuriyetçi Grup adayı Av. Mustafa Çetin, Yayın Koordinatörümüz ...
Yargıya güven yerle bir oldu
İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Yayın Koordinatörümüz Muhittin Akbel'in sorularını yanıtladı.
Ne yazık ki… Artık hayatımızda hayallere yer yok!
Türk Edebiyatı’nın ünlü ismi Ayşe KULİN, yazarımız İhsan Özbelge ÖZDURAN’ın sorularını yanıtladı.
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Çok mu çok oluyor bu Çeşme?
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Can dostlar tartışması!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Beyaz tren...
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
'Memleket' küçülüyor!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Afyon üstünden Akşehir’e... (Gezi notları)
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Çıkışlar kapalı
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
19 Mayıs 'yorulmadan' ilerleme günüdür
Çağdaş ÖZGÜN
Çağdaş ÖZGÜN
Çocuklukta yaşamsal sorunlar üzerine
Ümit YALDIZ
Ümit YALDIZ
Değişimin ayak sesleri!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
19 Mayıs'tan Lozan'a...
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva