RÖPORTAJLAR
11 Temmuz 2022 Pazartesi

Tarımda planlama yapmaya mecburuz

KÖY-KOOP İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer, Egedesonsöz Yayın Koordinatörü Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı.

Tarımda planlama yapmaya mecburuz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerelde kalkınma hedefine ulaşmak için “Başka Bir Tarım Mümkün” diye yola çıktı. Bu yolda en büyük destekçisi, eşi Neptün Soyer…

Neptün Hanım, en az eşi kadar tarıma, hayvancılığa, toprağa önem veriyor. Toprakla uğraştığında, üreticinin yüzü güldüğünde, kendini müthiş huzurlu hissettiğini her fırsatta söylüyor.

KÖY-KOOP İzmir Birliği Başkanlığı görevini yürüten Neptün Soyer, Egedesonsöz Yayın Koordinatörü Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı.

Toprağın korunması gerektiğini belirten Neptün Hanım, ülkemizde üretilen gıdanın yüzde 70’inin küçük aile işletmeleri tarafından sağlandığını hatırlatarak, “Hani orda bir köy var uzakta, gezmesek de tozmasak da o köy bizim köyümüzdür, diye öğrendiğimiz o köylerin kapatılması büyük hataydı. O köy bizim köyümüz” diyor, kentten köye göçün başlaması için üreticinin desteklenmesi gerektiğini savunuyor.

Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in tarıma yönelik çalışmalarını özetleyen Neptün Soyer, “İkimiz de vizyonlarımızla, tecrübelerimizle, İzmir’e, ülkemize hizmet etmek için çalışıyoruz. Yereldeki tarım politikalarından kooperatif ortaklarımızın en iyi şekilde faydalanması için işbirliğine inanıyor ve özen gösteriyoruz” diyor.

Neptün Hanım'la daha çok şeyler konuştuk. İyisi mi, biz sözü Neptün Soyer’e bırakalım.

BİNLERCE YILLIK KÖY YAŞAMI, 300 YILLIK GEÇMİŞİ OLAN ENDÜSTRİYEL TARIM ANLAYIŞI İLE DEĞİŞTİRİLEMEZ
- Neptün Hanım, sık sık iyi, temiz ve adil gıdaya vurgu yapıyorsunuz. İyi, temiz ve adil gıda kavramlarını biraz açar mısınız?

Binlerce yıllık köy yaşamını, sadece 300 yıllık bir geçmişi olan endüstriyel tarım anlayışı ile değiştirmek istiyorlar. Sağlıklı gıda, gıda güvenliği ve gıda egemenliğimiz için, geleceğimiz için, biyoçeşitliliğimize, geleneksel yerel tohumlara, risk altındaki türlere sahip çıkmalıyız. Teknolojiden de faydalanarak, biyoçeşitliliği, kültürel mirası, geleneksel üretimi ve yerinde üretimi, aile çiftçiliğini korumak ve yaşatmak zorundayız. Bu konularda çalışmalarımız farklı tarım ve gıda grupları ile çalışmalarımız olmakta, bunlardan biri de uluslararası ağ olan slowfood. Slowfood’un en önemli üç ilkesi var; iyi, adil ve temiz gıda. İyi gıda, yerel kültürden gelen ve damağımıza hitap eden aynı zamanda lezzetli ve mevsiminde uygun bir beslenmeyi tanımlar. Temiz gıda, gıdanın çevreyi kirletmeden, kimyasaldan arınmış, insan sağlığı ile uyum içinde üretilmiş olmasını şart koşar; çevreyi ve biyoçeşitliliği koruması gerekir. Adil gıda ise tüketiciyi yormayan fiyatlara sahip gıdalar ve küçük ölçekli üreticiler için adil koşullar ve ödemeler olmasını ister.

GİTMESEK DE, TOZMASAK DA O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR
- Toprağın kıymetini ne kadar biliyoruz Neptün Hanım? Meralara OSB'ler kuruluyor, verimli toprakların üzerine inşaatlar yapılıyor. Yine verimli araziler, bölünüp parçalanarak hobi bahçesine dönüştürülüyor. Bu gidişat sizi eminim çok rahatsız ediyordur. 

Evet; sizin de söylediğiniz gibi toprak korunmalı. Maalesef tarım planlamamız yok. Nereye ürün ekilecek, hangi ürünü kadar üreteceğimizi planlamak zorundayız bir an evvel. Köy nedir, köylü kimdir, tarım nerede yapılır? Tarım destekleri, kanunda belirtildiği gibi uygulanmıyor, üretici hak ettiği desteklemeyi alamıyor. Kanunda, gayri safi milli hasılanın yüzde 1’inden az olmamak şartıyla destekleme yapılır deniliyor. Bakın gıdanın yüzde 70’ni küçük aile işletmeleri sağlar. Yani, hani orda bir köy var uzakta, gezmesek de tozmasak da o köy bizim köyümüzdür, diye öğrendiğimiz o köyleri kapatarak en büyük yanlışı yaptılar. O köy bizim köyümüz.

40 DÖNÜM ZEYTİNLİĞE, YILLIK 1900 TL’LİK GÜBRE DESTEĞİ YETER Mİ?
- Türk tarımının en büyük sorunu sizce nedir?

Bitkisel ve hayvansal üretim yapan ortaklarımız adına bakanlığın destekleme primleri için müracaatta bulunuruz ve destek primleri üreticinin hesaplarına yatar. Ancak ne uzuyoruz ne kısalıyoruz, diyeceğim ama şu ara ipin ucu kaçtı. Mesela süt için Mart ayında litrede 1 TL destekleme yapılacak denildi ama daha hissetmedik, görmedik. Bu arada son zamlarla 1 TL’nin değeri ne oldu, siz hesap edin. 40 dönüm zeytinliğiniz varsa, yıllık 1900 TL gübre desteği alabilirsiniz. Sizce bu ekonomik krizde üretilebilir bir durum mu? Tarımın en büyük sorunu, biraz önce belirttiğim gibi, planlamanın olmaması.

TUNÇ’UN YEREL YÖNETİMLERE REHBER OLACAK BİRÇOK PROJESİ VAR
- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, eşiniz Tunç Soyer'in tarım, hayvancılık ve üretim odaklı politikalarında sizin, yani Neptün Soyer'in payı, katkısı nedir, diye sorsam...

Tunç, vizyonu çok geniş bir insan. Yıllardır Türkiye’de örnek alınan, yerel yönetimlere rehber olacak birçok projesi var. Atalık tohum projesi, tohum takas, Can Yücel Tohum Merkezi, karakılçık buğdayı ve yerel çeşitlerin gündeme getirilerek toprakla buluşturulup çoğaltılması, küçükbaş hayvancılığı destekleyen meraları da koruyacak “Mera İzmir” projesi… Yıllardır kooperatif ürünlerini Halkın Bakkalı’nda satışını sağlaması, çeşitli girişimlerle satışı artırması, mandalina lokumu, reçeli gibi projeler!  Mandalinanın kurutulması diyerek çıktığı yolda katma değerli ürünler arasına birçoğunun girmesini sağlamıştır. Tüm bunlar birer örnektir. Mandalina festivalleri ile yeni soluklar getirdi, sadece eğlence olarak değil, ticari ve sosyal amaçla bir araya geldiğimiz müthiş çalışmalar yapılıyor. Tarımı tam anlamı ile yerel yönetimlerin ana konularından biri olduğu farkındalığını, Tunç ortaya koydu. Çünkü gıda güvenliği, gıda egemenliği ve tabii ki halk sağlığı, dedi. İkimiz de vizyonlarımızla, tecrübelerimizle, İzmir’e, ülkemize hizmet etmek için çalışıyoruz. Yereldeki tarım politikalarından kooperatif ortaklarımızın en iyi şekilde faydalanması için işbirliğine inanıyor ve özen gösteriyoruz.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK TEŞVİK EDİLMELİ
- Yem maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle üreticilerin, hayvanlarını yeterince besleyememesi, dolayısıyla süt veriminin azalması nedeniyle, hayvanlarını kesime gönderdikleri sıkça konuşuluyor. Köy Koop İzmir Birlik Başkanı olarak sahadaki fotoğrafı anlatır mısınız Neptün Hanım?

İzmir, Türkiye’nin en önemli süt üretim alanlarından biridir. Ancak son iki yılda yaşanan pandemi ve sonrasında yaşanan ekonomik kriz, bizi iyice çaresizliğe sürükledi. Mazot zamları, dışa bağımlı tarım politikası, sürdürülebilir değil. Yanlış hayvancılık politikası uygulanıyor. Kapalı bir sistemde sürekli yemleyerek hayvancılığın mümkün olmadığı görüldü. Küçükbaş hayvancılık konusunda daha çok çalışma yapılmalı ve teşvik edilmeli.

SEFERİHİSAR’DA ÜÇ MEZHABAMIZ VARDI, BİR TANE KALDI
- Seferihisar Belediye Başkanı Sayın İsmail Yetişkin, bir sohbetimizde, süt üretimiyle ilgili ilginç bir örnek verdi ilçesinden... Turgut köyünde eskiden günde üç ton süt toplanırken, bugün ilçe genelinde bile bu kadar sütün üretilmediğini ifade etti. Köy Koop üyesi kooperatiflerde de süt üretiminde azalma oldu mu? Ne gibi önlemler almak lazım?

İzmir, Türkiye’de süt üretiminde ilk üçte yer alıyor. Yarımada, her zaman küçükbaş hayvancılığın olduğu bir bölgedir. Hem süt çoktu hem de  sadece Seferihisar’da üç  tane mezbaha vardı. Şu an ilçede tek bizim Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  olarak mezbaha işletmemiz var. Mera İzmir projesinde bizim üreticilerimiz de müthiş nefes aldı. Keçi koyun sütü toplanıyor. Şükür üreticinin yüzü gülüyor orda. Sırada diğer havzalar da olacak en kısa zamanda. Başka Bir Tarım Mümkün.

TARIM, KESİNLİKLE BİR HEVES İŞİ OLAMAZ
- Çiftçinin tarım yapma hevesinin kaçtığını konuşuyoruz. Gençlerin köylerine dönüşü, en büyük arzumuz. Köye dönüş başladı mı sizce, ya da böyle bir akımın gerçekleşme ihtimali var mı?

 Tarım bir heves işi değildir. O yüzden köy, köylü olmak, önemlidir. Yatırımcı gelir köye yatırım yapar, bir müddet sonra bakar ki kazanamıyor, yatırımı bırakır gider. Fakat köylü olmak, o toprakta doğmak ve doymak böyle bir şey değildir. Ne yazık ki bazı değerlerle oynandı. Önce onlar düzeltilmeli. Mevcut tarımla uğraşanlar, doğru bir planlama çerçevesinde korunmalı. Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda bütün yöntemler, çözümler var. Sıkıştığımız yerde o yöntemlere dönüp bakacağız.  Köyler yaşamalı, kalkınmalı. Bu sadece ekonomik bir kalkınma değil, sanatla, sporla, felsefeyle, eğitimle olacak. Yani demem o ki, köy enstitüleri gençlere ne kadar iyi gelir, değil mi?

VENEZUELA’DAN BURAYA NE GELECEK, ALLAH AŞKINA?
- Venezuela'da tarım yapmak için bu ülkeyle anlaşma yapma kararıyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?

Oradan, 10 bin kilometre öteden buraya ne gelecek? Hayırdır, ne oldu? Bu memlekette neyimiz bitti  de  taaaa oradan buraya ne gelecek Allah aşkına?

-  Köy Koop'un internet üzerinden satışları nasıl gidiyor? Hedeflere ulaşıldı mı, beklentiler karşılandı mı Neptün Hanım?

Köy Koop Web sayfamız daha çok mevcut ortaklarımızın ürünlerinin pazarlamasında destek olmak, bilinirlik sağlamak amacıyla hazırlandı. Biz e-ticaret çalışmalarımıza 2011 yılında Seferihisar’da başladık. İlk bu işi kooperatif olarak yapan ve Türkiye birincisi olan bir ekibiz. TÜSİAD ve Bilişim Vakfı tarafından ödüllendirilmiştik. Bu tecrübe bizi pandemide her yer kapandığında ayakta tutan bir yol oldu.

 ÜRETMEK, ÇOĞALTMAK, PAYLAŞMAK, BENİ İNANILMAZ DİNLENDİRİYOR
- Bu kadar yoğun çalışma temposunda nasıl dinleniyorsunuz Neptün Hanım? Toprağa dokunmak, sizde nasıl duygular uyandırıyor?

Ben çok şanslı bir insanım. Sevdiğim şehirde, sevdiğim insanlarla istediğim işi yapıyorum. İzmir, 81 il içinde kent ve kırsal bağını en iyi koruyan illerden biri, belki de tek. Kırsal nüfusu hiç azımsanmayacak kadar iyi. Bu konumu sayesinde her an toprakla buluşuyorum. Bu da bana çok iyi geliyor. Üretmek, çoğaltmak ve tabii ki paylaşmak, beni inanılmaz dinlendiriyor.

 
Ben olsaydım 6’lı masa olmazdı!
 
Sağlık Bakanlığı gibi bir teklif gelirse...
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Destan 21 Aralık 2022 Çarşamba 15:29

İzmir berbat halde hala boş boş konuşma oraları tarım bakanlığı kontrol ünde hangi bilgi ve deneyimle bu konuşmalar yapılıyor başkanın eşi olmak herseyi bilme anlamına gelmez ilk önce oturduğun şato dan Bi geri ye bak gör mezbelelik olduğunu İzmiri tarım yetkili kişiler e kalsın onlar yapar merak etmeyin sahte çevreciler size kalmadı bu işler show yapmayı bırakıp iş Yapmayı deneyin

Yorumu oyla      2      3  
Hakan 4 Ağustos 2022 Perşembe 10:25

İZMİR NE DURUMDA ?

Yorumu oyla      2      3  
İnci Sarıçam 12 Temmuz 2022 Salı 14:29

Mecralar olmalı nasıl eskiden koyunlar, sığırlar olamaya gönderilir çobanlarla, Açık havada otlar, akşam evlerine döner, sütleri sağılır, ağızlarda dinlenir geceyi geçirirşerdi. Köylü tarlasını sürer, tohumunu atar, ürününü bekler, sonra da hasta başlardı. Hani nerede mazot olacak para, hani kış ayları hayvan yemleri nerede. O kadar pahalı, köylü nasıl alsın, sulama yapılacak ki tarlada sebze, ağaçlara su verilsin. Çok pahalı. Çoğu yerde su da yok. Köylüyü rahatlatır maddi olarak, onlar devam etsin, Bizim topraklarımız çok verimli. Sadece maddi destek lazım. Venezüellanın toprağından ne demek. Medet ummak. Köylerdeki verimli topraklarımız dururken, köylümüz çalışıp iş, aş peşinde. Atamızın yolunu kaybetmeyin, KÖYLÜMÜZ DAHA ÖNCELERİ NASIL ÜRETTİYSE GENE ÜRETİR. VERİN çiftçinin YİHTİYACI OLAN GÜBREYİ TOHUMU MAZOTU ANINDA harekete geçer. Tahılı, sütü, sebzeyi meyveyi,,, babın nasıl yetiştiriyor. Çocukları da ilk fırsatta okuyup köylerine dönerler. Köy enistütüleri varken köydemiler, derslerinin yanısırs, sanat, inşaat, tarım v. S öğrendiler. Kız erkek ayırımı yapmadan. Yeter köylünün hakkı verilsin. Tunç Başkanıma, Köy kooperatif başkanı Neptün hanıma da İzmir''e tarıma verdikleri emekler için teşekkür ediyoruz

Yorumu oyla      2      3  
Düz Partili 12 Temmuz 2022 Salı 08:20

Medya görüntüleri ve mesajları bu partiye ikdidar yolunu bulmaya çalışıyorlar,düşünün il yönetiminde ziraat yüksek mühendisi var sayın köy-koop başkanın pazar asistanı ve ziraat ile hiç bir kariyeri yok büyük şehir ziraat işleri dairesi başkanı olarak atanması yapıldı,onurlu yüksek ziraat mühendisi ıstıfa etti,gerçekten iktidar arpalık yerleri yakınlarına dağıttığı gibi CHP her zaman kendi yakınlarına dağıtıyor zengin züğürt meselesi gibi bizde seyretmek düşüyor seçim zamanı canlı müziklere değil listeye oy verecekmiyiz acaba?...

Yorumu oyla      2      3  
bekir 11 Temmuz 2022 Pazartesi 17:30

sen tarım bakanımısın boş konusmayı bırkın da izmiri yonetin önce

Yorumu oyla      2      3  
HASAN GÜRSEL ALTUĞ 11 Temmuz 2022 Pazartesi 16:25

Neptün hanımın Tarım ile ilgili ne tür bir uzmanlığı veya bilgisi var.Arkasına eşinin yönettiği bir kurum olan Büyükşehir belediyesinin maddi manevi desteğini alan bir koop. şletip ürünlerini Büyükşehire satıyor.Bu ne kadar etik. Tayyip beyi çocuklarının kızılay,yeşilay ,Türgev vs. gibi kurumları işlettiğini eleştirilken sizin bu yaptığınızın onların yaptığı ile ne farkı var.

Yorumu oyla      2      3  
GÖÇMEN 11 Temmuz 2022 Pazartesi 13:10

ZİRAAT MÜHENDİSİ? ÇİFTÇİ? TARIM BAKANI?

Yorumu oyla      2      3  
Vatandaş 11 Temmuz 2022 Pazartesi 12:48

Sayın SOYER,ne üretmiş? Üreten eller nasır olur,üretirken,doğal afet olabilir,domuz talan eder,bunların hiçbiri olmadığı zaman pazarlama sorunları ile yüz yüze gelir emeğinin karşılığını alamaz,alsa da masrafını karşılamaz,SOYER bunlar ile karşılaşmadan belediye olanakları ile tarım gibi söylemleri bir hayli çok ama ne ürün ne de mahsül var,medyada başarılı görünümleri süper,üretici olan herkes böyle olanağa sahip olsaydı,zeytinliğinde yağhane olsa yanında yüzme havuzu da olsa ne güzel olurdu,üretenler son yirmi senedir hiçbir emeğinin karşılığını alamıyor sayın başkan bunları başarmış ne diyelim tebrikler...

Yorumu oyla      2      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ben olsaydım 6’lı masa olmazdı!
Memleket Partisi (MP) Genel Başkanı Muharrem İnce, Egedesonsöz'ün sorularını yanıtladı.
CHP rozetini çıkarmam!
Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal, Egedesonsöz’ün sorularını yanıtladı.
Kemal Bey neden olmasın?
Demokrat Parti Genel Başkanı Egedesonsöz’ün sorularını yanıtladı.
 
Bahçeli benim yoldaşım!
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Egedesonsöz’ün sorularını yanıtladı.
Güzelbahçe'de bir vaha!
Tansel Önder, Egedesonsöz Yayın Koordinatörü Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı.
Bu İzmir alkışlanır!
Ege’de SonSöz sayfalarında bu haftaki konuğumuz, SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt.
 
Yönetimin tamamı kadın, çünkü!
İzmir Tabip Odası seçimlerine “Hekim Güçbirliği” Grubu’nun lideri olarak ...
Zeytin'in başına gelen soykırım!
Ege’de SonSöz sayfalarında bu haftaki konuğumuz, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı ...
‘Sağlıkta şiddet tesadüf değil’
Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu’nun lideri Prof. Dr. Süleyman Kaynak, ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Tüketim cehenneminde gündelik hayat
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Maymunlar Cehennemi ve Cujo
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Ölüm fermanı neden şimdi?
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Köylüler tarımı bırakmaya başlayınca neler oldu?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
İzmirli bir hukuk kahramanı: Bekir Behlül
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Düzen
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Ülkeme adalet diliyorum, gönüllere vefa!
Ümit YALDIZ
Ümit YALDIZ
İmamoğlu’nun suskunluğu!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
‘Paranın içinden geçmişler...’
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Can dostlar tartışması!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva