RÖPORTAJLAR
2 Ağustos 2021 Pazartesi

'Çeşme'de kalp krizi geçirme hakkınız yok'

Cumhuriyet Halk Partisi Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları, muhabirimiz Oktay Güçtekin'in gündeme dair sorularını yanıtladı.

 Çeşme de kalp krizi geçirme hakkınız yok

Cumhuriyet Halk Partisi Çeşme ilçe örgütünde ilçe başkanı Ekrem Oran'ın belediye başkanlığı seçimleri için istifa etmesi sonrası göreve getirilen ve 2020'de gerçekleştirilen ilçe kongresinde bu kez de seçimle göreve gelen CHP Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları ile Çeşme gündemine değerlendirdik.

ÇEŞME SINIFI İKİ DEFA GEÇTİ
Pandemi gölgesinde yasaklarsız ilk bayramda Çeşme'de çok ciddi yoğunluklar oluştuğu kamuoyuna sıkça yansıdı. Öyle ki 45 bin nüfusu olan Çeşme, yaklaşık 2 milyon kişiye ev sahipliği yaptı… Sizce Kurban Bayramı süreci nasıl geçti? Belediye bu sınavdan geçebildi mi?

"2 milyon kişi ağırladık biz bayramda. Gayet olumlu geçti. Olumsuz ufak tefek bir takım GEDİZ Elektrikten kaynaklı, elektriğin yoğun kullanımdan kaynaklı bir iki kere bir iki mahallede su kesintileri yaşadık ancak bunu da bir toplantı yaparak belirli saatler dışında sular devamlı aktı, hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Ancak GEDİZ Elektrik her yerde olduğu gibi Çeşme'de de sınıfta kaldı. Elektrik kesintileri büyük bir problem oldu bizim için. Çeşme 45 bin nüfuslu bir ilçe. İstihdam olanakları da bu nüfusa göre belirleniyor. Bu ne demek oluyor; Çöp kamyonları buna göre, personel buna gören zabıta , temizlik işlerindeki personel sayısı, hastanedeki doktor sayısı buna göre. Bu neden 46 bin nüfuslu ilçede 46 bin kişiye hizmet etmesi gereken personel 2 milyon kişiye hizmet ettiği zaman… Cansiperane bir şekilde çalıştılar kimsenin temizlik işi, çöp işi aksatmadı. Mükemmel derecede ağırlama yapıldı… Plajlarımızda  büyük yoğunluk yaşandı. Günübirlik gelen vatandaşlarımız plajlarda çadırlar kurmak istediler ancak yasalar buna müsaade etmiyor. Bunlar mutlaka günübirlik gelen vatandaşlarımızın da denize girme hakkı vardır ancak bizimde şunu söyleme hakkımız var; Herkes bulunduğu yeri bulduğu gibi bırakmak mecburiyetindedir. Gerek çöpünü gerek temizliğini olsun, çöp kutularına atmaları ve çöplerini yerde bırakmamaları lazım. Ancak bizim bir takım misafirlerimiz bu kurallara uymadığı için ortalıkta kötü görüntüler oluşabiliyor ancak bu görüntüler oluştuğunda dahil bizim arkadaşlarımız alın terleri ile çok daha fazla çalışarak bu sorunları ortadan kaldırıyorlar.Her sabah tertemiz bir plajı vatandaşlara bırakıyorlar. Bizim çok çalışkan bir belediye başkanımız var. 24 saatin 18 saati çalışıyorlar… Hem de can siperhane çalışıyorlar. Çeşme yıllar yılı görmediği bir kalabalığı yaşadı. Çeşme bu süreçte sınıfı iki defa geçti diyebiliriz."

3-4 SENE ÖNCE SÖYLENSE DOĞRUYDU AMA…
Sayın başkan, yine bir yaz sezonu ve yine 'fiyat yüksekliği' söylemleri ile gündeme gelen bir Çeşme var… Çeşme'de gerçekten fiyatlar yüksek mi?

"Çeşmede bugün herkesin bütçesine göre tatil yapabileceği yemek yiyebileceği yerler mevcut. Bizim belediyemizin en büyük hizmetlerinden bir tanesi ÇEŞTUR şirketini kafe ve restoranlarıdır. Belediyeye bağlı ÇEŞTUR şirketinin Tekke  Restoranı var, Şifne Termal Otel Restoranı var, Ilıca kefeleri var… Hem çay ucuz hem kahve ucuz. Denize sıfır yerde ucuza çayınızı ve kahvenizi içebiliyorsunuz. Bundan 3-4 sene öncesinde söylense bunlar haklı olabilirler ancak o etiket yapıştı diye bugün de böyle olacak değil. Bugün siz bugün gidin Tekke Restoran da istediğinizi yiyin oradan en uygun menülerle mutlu ayrılabilirsiniz. Çeşme bu algıyı aşmış durumda. İnsanlar var beach club da 7 bin TL'ye loca tutar… Her şey kendi kesesine göre, kendi zevkine veya cebine göre yapabileceği  davranışlardır. Bizim hiçbir işletmecimiz şu insan gelsin de kazıklayalım para kazanayım düşüncesinde değil."

BÖYLE BİR VAHİM DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL
Son günlerde gündemi sıkça meşgul eden ve Cumhuriyet Halk Partisi ile AK Parti'yi sıkça karşı karşıya getiren, hatta CHP içinde dahil farklı seslerin çıkmasına neden olan 'göçmen' tartışmaları var. Çeşme'de durum nedir? Göçmenler nedeniyle şikayetler oluyor mu?

"Göçmenler buraya da geliyorlar… Günü birlikte olarak da geliyorlar, dilencilikte yapıyorlar, sokaklarda yatıyorlar ancak biz bunları gördüğümüzde ya da insanlarımız bizim zabıtalarımız aradığında bu sorunlar hemen çözülüyor ancak öyle vahim bir durum söz konusu değil."

'GÖÇMEN' YORUMU: HAZMETMEMİZ GEREKİYOR
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı geçtiğimiz günlerde göçmenler için ' savaş bitti herkesin ülkesine dönmesinde yarar var' ifadelerini kullanmıştı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Göçmenler Çeşme'den gitmeli mi yoksa kalmalı mı?

"O başkanımın görüşüdür. Ben şu anda, herkesin yaşama hakkı, barınma hakkı, sığınma hakkı olabilir. Tabii ki kurallara uyulduğu sürece. Sizin ülkenizde her türlü savaş, kötü durum, insanların canına kast etme konu olabilir. Ancak o sorunlarda bitince… Bilmiyorum ben  kimseye gidin demem. Durum içinde bunu hazmetmemiz gerekiyor. Bir şekilde bunun çözümü zaten kendi içindedir. Zamanla bunun çözümü ortaya çıkar, zorlama ile bunu yapamazsınız."

HERKES ÖZGÜR DÜŞÜNCESİNİ SÖYLEYEBİLİR
Cumhuriyet Halk Partisi içinde özellikle 'göçmen' konusu itibari ile farklı görüşlerin olduğunu ve bunun 'çatlak' olarak lanse edildiğini gördük… CHP içinde gerçekten bir çatlak mı var?

"Bizim partimizde bu demokrasinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. İnsanların görüşleri illa birebir uyacak değiller. Bizde tek adam cuntası yoktur. Bizim genel başkanımız o kadar ermiş ve olgun başkandır ki herkesin fikrini alır. Çoğunluk ne istiyorsa ona göre hareket eder. Biz o yüzden demokrasinin bütün kurallarına uyan bir partiyiz. Herkes özgür düşüncesini söyleyebilir."

HEDEFİMİZ PARTİMİZİN İKTİDARA GELMESİNDE YARDIMCI OLMAK
Görevdeki ikinci döneminiz ve ikinci döneminizde de yaklaşık 1,5 yıl geride kaldı… Sayın Başkan bu süreçte sizce nasıl bir performans çizdiniz?

Biz burada CHP olarak 30 yıldır iktidarda olan bir partiyiz. Bizim hedefimizi her yerelde hem genelde iktidarımızı devam ettirmektir. Bizim yerelden yana şüphemiz yok. Ancak bizim amacımız gene daha fazla katkıda bulunmak, önümüzdeki seçimlerde oy oranımızı çok daha fazla arttırmak, partimizin iktidara gelmesinde daha fazla yardımcı olmak… Tüm gayemiz budur."

ÇEŞME'DE KALP KRİZİ GEÇİRİRSENİZ YAŞAMA ŞANSINIZ YOK
Genel siyasette iktidarda bulunan Cumhur İttifakı, Millet İttifakı'nın muhalefetini beğenmediği sık sık açıklıyor. Çeşme'de muhalefette bulunan Cumhur İttifakı'nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti burada muhalefet yapmıyor- yapamıyor… Çünkü AK Parti burada sanki genel iktidarın muhalefeti gibi esnafa gidip derdini sıkıntısını soruyor. Kendileri genelde çözüm makamı olduğu halde esnafın derdini dinlemeye gidiyorlar. Ben buna da şaşırıyorum. Esnafın derdini dinlemeye biz gideriz. Biz muhalefetiz genelde. Biz  sıkıntıları alıp onların çözüm üretmesi gerekirken, hastanede bir günde acile  bin 20 kişi başvuruyor, her gün her doktora 100 hasta düşüyor… Siz o zaman buraya doktor isteyin, hastaneye hemşire isteyin. Çeşme'de kalp krizi geçirirseniz yaşama şansınız yok. Burada kalp krizi geçirme hakkınız yok… Burada beyin cerrahi müdahale  hakkınız yok… Çeşme Hastanesi'nde yoğun bakım yok. Eğer siz çözüm makamı iseniz, siz önce bunları çözün bizde oturup size yardımcı olalım. Bizim ılıca da belediyemizin mülkleri vardı, 2,5 senedir belediye başkanımız orayı bir hastane yapmak için izin aldı, sağlık bakanlığı 2,5 sene sonra ret verdi. Siz genel iktidarsanız gelin bize yardımcı olun. Bakın biz devlete yardımcı olmak için oraya hastane kurdurmak istiyoruz. Siz bizim yanımızda durup da buranının açılması için yardımcı olmadınız. Siz ne yaparsınız? Siz şikayet makamı mısınız yoksa iktidar makamı mısınız? Biz bilelim ilk önce nerede olduğunuzu."

ONLAR DA OY ORANIMIZIN NE OLDUĞUNU BİLİYOR
Son yerel seçimlerde Sayın Ekrem Oran yüzde 53,72 oy almıştı. Şu an Çeşme de durum nedir? CHP oy oranlarında değişim var mı?

Biz üstüne koyarak çalışmaya devam ediyoruz devam edeceğiz.. Bizim oy oranımız seçimden sonra yüzde 12 oranında artmış durumda. Arkadaşlarda anket yaptırıyorlar, açıklasınlar anket sonuçlarını… Bizim ne kadar önce olduğumuzu onlarda biliyorlar.

BİZ GELİYORUZ İKTİDARA
Hükümet tarafından talepleriniz yerine getiriliyor mu? Çeşme için çağrınız ya da talebiniz var mı?

"Bizim buradaki taleplerimiz ne olabilir? İnsanların burada daha rahat yaşaması için ne gerekiyorsa o. Yaşam standartlarının yükselmesi için ne gerekiyorsa o. Turizmden geçinen bir yöreyiz biz. Burada ne yapılabilir… Bizim belediye başkanımız son derece çalışkan biri zaten. Esnafın 2 gün daha fazla turistik gelirlere sahip olabilmesi için her türlü olanağı sağlıyor. Sırf Çeşme belediyeleri için değil bütün belediyeler için geçerli… Bir türlü yasalarla budama ve kısıtlama operasyonları yapılıyor. Ama bu bütün devletin kadrolarında yapılması gerekir ancak nedense belediyelere yapıyorlar. Biz onların yapmadıklarını şimdi yapsınlar demeyeceğiz, biz geliyoruz iktidara… Yakında biz kendi projelerimizi açıklayıp yapacağız."

 
Türkiye’yi uçuracak '3 hedef'
 
‘Hizmeti amatörün ayağına götüreceğiz’
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
çiftlik köylü 4 Ağustos 2021 Çarşamba 14:19

bu da senın görüşün başkan partinin değil.ülkeye verdkleri zararı senmi ödüyorsun yoksa.binlercesi bize karşı oy kullanacak haberin varmı hiç şık konuşmamıssın hastane hariç

Yorumu oyla      2      3  
DELEGE 4 Ağustos 2021 Çarşamba 13:59

Sayın başkan hayırdır suriyelileri afganları savunuyorsun genel başkan ne diyor sen diyorsun galiba sen hiç şehit cenazesine katıldınmı benim şehidim var başkan onlar çeşmede kral gibi yaşarken benim yeğenim orada onlar için şehit düştü.bu konuyu seçimlerde onune koyacağız unutma.en kısa sürede düzeltirsin umarım bu yanlışını.Sen hangi partiyi temsil ettiğini unutma!

Yorumu oyla      2      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye’yi uçuracak '3 hedef'
İzmirli sanayici Haluk TEZCAN, yazarımız İhsan Özbelge ÖZDURAN’ın sorularını yanıtladı.
70 bin müşterisi var… İzmir’in ayakkabı profesörü
İzmir'in tanınmış simalarından, ayakkabı tamircisi Önder Süngün Yayın ...
İzmirlilere müteşekkirim
İzmir Müftüsü Salih Sezik, bayram öncesi kurban ibadetine ilişkin değerlendirmelerde ...
 
Egedesonsöz yerli ve milli aşının merkezinde!
Ege Üniversitesi Aşı Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ...
İzmir aslında bir kolonya şehridir
İzmirli sanayici-eczacı Enver OLGUNSOY, yazarımız İhsan Özbelge ÖZDURAN’ın sorularını yanıtladı…
Adalete olan güven, geri kazanılmalı
İzmir Barosu Cumhuriyetçi Grup adayı Av. Mustafa Çetin, Yayın Koordinatörümüz ...
 
Yargıya güven yerle bir oldu
İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Yayın Koordinatörümüz Muhittin Akbel'in sorularını yanıtladı.
Ne yazık ki… Artık hayatımızda hayallere yer yok!
Türk Edebiyatı’nın ünlü ismi Ayşe KULİN, yazarımız İhsan Özbelge ÖZDURAN’ın sorularını yanıtladı.
CHP milleti koyun gibi görüyor!
Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, muhabirimiz ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Mahalle çok karıştı!
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Evli evine köylü köyüne!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yükselen trend; Ucuzluk
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Bana bir masal anlat baba
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
İş ahlakı
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
İzmir'den…
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Modası geçmez 1984
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Haziran 14!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Futbol ve siyaset...
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Avrupa'daki mesaj!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva