RÖPORTAJLAR
3 Aralık 2019 Salı

Artık her yol Bergama'ya çıkıyor

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu hedeflerini, Bergama'nın bugünü ve geleceğini Ege'de Sonsöz'e anlattı.

Artık her yol Bergama ya çıkıyor

Bergama Belediye Başkanı AK Partili Hakan Koştu Ege'de Sonsöz'e koltuktaki ilk yedi ayını değerlendirdi, "Severek talip olduk, mesaiden yüksünmüyoruz" dedi. Ankara ile diplomasiyi elden bırakmayan Başkan Koştu, Bergama'nın işlerini birinci elden takip ettiğini söyledi, "İki hafta gitmezsem üçüncü hafta mutlaka Ankara'dayım"  diye konuştu.
GÖNENÇ OLSA FARKI AÇARDIM

31 Mart seçimleri 24 Haziran 2018'e göre çok farklı sonuçlandı. Genel seçim ve yerel seçim dinamikleri farklı ama yine de arada ciddi bir fark vardı. Biz Cumhur İttifakı olarak yaklaşık 10 bin oy geriden geldik. 83 bin seçmenimizden 60 küsur bin oy kullanıldı. Farkı kapattık seçimi sadece 545 oy farkla,  yüzde 0.7 farkla kazandık.  31 Mart seçimleri Bergama'da çok farklı bir havada geçti, sonucu kestirmek zordu.

Ama eski Başkan Mehmet Gönenç aday gösterilseydi farkı açardık, 10 yılın yıpranmışlığı vardı. Bu çok netti, halk nezdinde de yıpranmışlığı vardı. O nedenle CHP açısından baktığınızda İdris Yavuzyılmaz aday gösterilmesi çok iyi, doğru bir hamleydi. Mehmt Bey de aday olmayarak kendince doğru bir hamle yaptı aslında, kaybetmiş olmadı. İki dönem belediye başkanlığı yapmış biri olarak ayrıldı, bu kendisi için bir avantajdır. Biz belediyenin 54 milyon lira borç var diye almıştık ama 80 milyonmuş. Şu anda maaşları ödüyorum, yer satarsak yatırım için satacağız.

SEÇİMİ ALAMAZDIK

AK Parti içinde 15 yıldır aktif görevdeyim. 30 yaşımda 2006 yılında ilçe yönetiminden başladım, 2009'da il genel meclisi üyeliği, 2014'te belediye meclisi üyeliği, 2015'te il yönetim kurulu üyeliği görevim oldu. 2016 yılında da ilçe başkanı olarak görevlendirildim. İlçe Başkanı olmak adaylık noktasında bir avantaj sağlıyor, adaylığım sadece son üç ayda belli olmuş olsaydı biz bu seçimi alamazdık, o kadar da kolay değildi. Son iki ayda kampanyamızda son rötuşları yaptık. Karar belki değişebilirdi ama iki üç yıl öncesinde Genel Merkez hazırlık yapmamı söylemişti. Bu saydığım bu görevlerin hiçbirini ben kendim istemedim, hepsi bana tebliğ edildi.

YAMACI BELEDİYE OLMAYACAĞIM

Vatandaşın öncelikli talebi yollar, gerçekten de şehir merkezindeki yollarımız çok kötü. Köy yolları bağlantılarında da eksiklerimiz var. Bizim sloganımız "İlk işimiz yollar" dı. Tabii bu yolları yaparken koordinasyon içinde olmamız gerekiyor, yap boz istemiyorum. Yamacı belediye olmayacağım, İzsu, Tedaş, doğal gaz, Telekom hepsiyle uyumlu bir çalışma yapmnak istiyoruz, çünkü altyapısı olmayan yolun geleceği de yoktur. Vatandaş yedi ay geçti, neden yollar daha yapılmadı diyor ama bu hazırlıkların tamamlanması gerekiyor. AYKOME var ama ben de kurumlar arasında takipteyim, ilgili kurumlarla yazışmalarımızı tamamlıyoruz.

MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Merkez dışında Bergama'da 119 mahallemiz var, nüfusun yarısı merkezde yarısı dış mahallelerde yaşıyor. Toplam yol ağı 600 kilometrenin üzerinde, bu ciddi bir yol ağı. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte merkezde el atmamız gereken en az  40 - 50 kilometre yol var. Bu beş yılda kaç kilometre yapabilirsek vatandaş memnuniyeti de artacaktır. Sadece yollar değil, 36 bin metrekare büyüklüğündeki bir alan olan stadyumun şehir merkezinden kaldırılarak millet bahçesi, kent meydanı gibi bir kompleks, altının otopark yapılması büyük bir proje. Görüşmeleri yapıldı, üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Şehrin tam merkezinde, kültür merkezinin karşısında yer alıyor. Bergama'nın geleceğini şekillendirecek bu proje için şehrin kalbi yeniden atacak diyoruz.

TUNÇ BEYİ YADIRGADIK

Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Bey Bergama'ya geldi, Kozak Festivali'nde birlikteydik. İzmir'de de Cumhur İttifakı'nın beş belediye başkanıyla biraraya geldi. Tunç Bey ilk etapta konuların genel sekreter ve yardımcılarıyla görüşülmesini söylemişti, aslında bizde o dönemde bunu yadırgadık. Ama tabii bizler Belediye Başkanları olarak Büyükşehir Başkanı ile görüşmek durumundayız, genel sekreterle değil. Ama gerektiği zaman ben genel sekreter ve genel müdürlerle de görüşürüm bu konuda bir sıkıntım yok. Tunç Beyle de oturur birebir görüşürüz, en son UNESCO Dünya Mirası yolunda bisiklet turunda biraraya gelmiştik. Onun dışında Bergama ile ilgili birebir toplantımız olmadı ama olacak. Tunç Bey ile çok sorunu halledebileceğimizi düşünüyorum, tıkanacak bir nokta olacağına inanmıyorum.

İĞNE İLE KUYU KAZACAĞIZ

Tarihi Selinos deresi ıslahı da önemli bir projemiz, Akropol'ün eteğinden akıyor. Bunun restorasyonu için de uğraşıyoruz, bu da çok büyük bir proje. Birinci derecede sit alanında kalıyor, zor bir bölge ama destek sözü aldık. Medeniyetlerin üst üste geldiği çok katmanlı kültürlü bir ilçede yaşıyoruz. Selinos deresinde de bunun izleri görülüyor, Kültür Bakanlığımız ve Valiliğimiz de devrye girecek. Tabii Büyükşehir Belediyemiz de kale mahallesinden dereye akan kanalizasyonu yeniden düzenlemesi gerekecek. Bu bir dere ıslahı değil, etap etap ilerleyecek büyük bir restorasyon projesi olacak. kepçeyle dozerle değil, fırçayla çalışılacak bir işten bahsediyoruz. İğne ile kuyu kazacağız, bilimsel arkeolojik bir çalışma yapacağız.FISTIK ÇAMINDA ÇARE ARANIYOR

2009 yılından bu yana süren fıstık çamında rekolte çok düştü, şu anda yüzde beşlerde. İlçe başkanlığım döneminden beri takip ediyorum konuyu. Sorun sadece Bergama Kozak'ta değil, Yunanistan'da, İtalya'da, İspanya'da da var aynı sorun. Tarım Bakanımıza anlattım konuyu, seçimden sonra güçlü bir heyet geldi bilim insanlarıyla konuyu görüştük. Tarım Bakanlığı çatısı altında 10 üniversite, iki enstitü çalışmalarını birleştirdi. 10 başlık altında inceleniyor, umarım çözüm Türkiye'den çıkar. Ağaçlarda küçük bir toparlanma var ama yeterli değil. Fıstık çamı kolay yetişen bir ağaç değil, bu ağaçlar kurumuyor ama hastalandığı için meyve de vermiyor. Fıstık çamı her yerde aynı kalitede yetişen bir ağaç değil, Kozak yaylası çok ayrı bir verimliliğe kaliteye sahip.

GÖÇBEYLİ'YE  DEV BÜYÜKBAŞ SANAYİ BÖLGESİ

Büyükbaş hayvancılık üzerine bir organize sanayi bölgesi kurulacak, yeri saptandı şu anda müteşebbis heyeti kurulması için çalışıyoruz. İzin müracatları başladı, içinde hayvan bakım bölümleri, aynı zamanda sanayi parselleri de olacak. Süt ve et işleme tesisleri de entegre olacak. Çok güzel bir arazi bulduk, Göçbeyli'de yekpare bir alanda 3 milyon 500 bin metrekarede kurulacak. Arazinin önü ova ve eğimli olduğu için çok elverişli bir yerde. Gerçekten Bergama'da örnek bir tesis inşa edilecek. Bakanlık yüzde 60 alt yapı destaği veriyor, üst yapıyı yatırımcı uygun krediyle yapacak. Urfa ve Çorum'da örnekleri varmış ama bu büyüklükte başka bir örneği yok. Yatırım müracaatlarının yüzde 60'ı Bergama'dan bu sevindirici bir oran, çok yüksek bir oran ben bu kadarını beklemiyordum. Bergama'da artı dört bin istihdam sağlayacak bir iş olacak.

MADEN ZARARLI YA DA ZARARSIZ DİYEMEM

Bergama'daki altın madeni için ben bilimsel anlamda zararlı ya da zararsız diyemem ama şunu söyleyebilirim; 1990'lı yıllarda siyanürle altına hayır fırtınası vardı. Değişik mahkeme kararları çıktı, sonuçta bu maden 16 yıldır kesintisiz çalışıyor. Şu anda Türkiye'de değil dünyada örnek gösterilecek tesislerden biri. Güvenlik ve çevre tedbirleri açısından bu maden bir okul gibidir. Hemen altında ovamız, suyumuz var bugüne dek şu kötü olmuştur diye bilimsel bir çalışma yok.  Ovada Türkiye'nin en kaliteli pamuğu, ayçiçeği, mısırı yetişiyor. Belki zamanında yapılan itirazların olumlu semerisini yaşıyoruz. Çıplak gözle bir zararını görmüyoruz, bilimsel olarak gelen bir zararı da görmedik. Ben ne külliyen olsun, ne de külliyen olmasın diyenlere katılmıyorum. Ben bu işin akıl yönündeyim, bugüne dek olumsuz bir bilimsel yayın yayınlanmadı. Siyanür atık havuzlarına martılar inip su içiyor. Basit bir tesis değil Bergama'daki altın madeni.

Bugün bu maden Bergama'nın en önemli ve tek gelir kaynağı diyebiliriz. İstihdam noktasında Bergama İzmir'in en mağdur ilçelerinden biri ve bu madende binin üzerinde çalışan var. Ben seçim öncesinde de söylemiştim, kazanırsam belediyenin müdahil olduğu davalardan çekileceğim demiştim. Daha önceki müracat gereksiz diyemem ama yetersiz bana kalırsa, bilimsel dayanaklara dayanmıyordu. Bu firma çalışmaya devam ediyor, şu anda TMSF işletiyor. Şu anda TMSF'de bin küsur şirket var, en karlısı Bergama Altın Madeni.

ALKOLE KARŞI DEĞİLİM AMA...

Ben alkole karşı değilim ama sosyal tesiste içki kaldırdı diye bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Beni tanıyan tanır Bergama'da. Bu konu daha çok Bergama dışında konu oldu çünkü Bergama'da Hakan Koştu'yu tanırlar. Biz gider içkili bir restoran ya da meyhanede de otururuz arkadaşımızla, o içer ben içmem. AK Parti'nin muhafazakar kimliğinden ötürü böyle bir yaftalama oluyor ama o kimlik ayrı karşındakine saygı duymak ayrı. Yeni kurulacak sosyal termal tesis yap işlet devret modeli olacak, alan işletmecinin kararı nasıl olacaksa öyle kullanır. Bizim amacımız üzüm yemek, kısır çekişmelerle işimiz olmaz.

BELEDİYEDE SADECE BEN SİYASET YAPARIM

Göreve geldiğimde işin açıkçası bu kadar beklemiyordum, birim müdürlerinin bir çoğunu değiştirmek durumda kaldım. Personelle hemen toplantı yaptım, ben işçi çıkarmayan nadir belediyenlerden birisiyim. Kimseyi işinden etmedik ama herkes görevini yapacak diye de belirttim. Kimsenin siyasi fikri beni ilgilendirmez, benim için önemli olan iş kıstası, siyaset yapmak isteyen varsa yolu açık olsun dedim. Bu belediyenin içinde bir tek ben siyaset yapacağım o da hizmet üzerinden yapacağım dedim. Aksayan işleri gözlemleyeceğim, çalışmak istemediklerime de açık yüreklilikle bildiririm dedim.

TURİZM CENNETİ OLACAĞIZ

Cazibe merkezi olmak turizmin birinci maddesidir, ki o da bizde var. Berlin'deki Zeus Sunağı ile ilgili süreç içinde Bakanlık nezdinde diplomatik girişimde bulunabiliriz. Turizm alanında atağa geçtik, 83. Bergama Kermesi'nde turizm konulu panel düzenledik. Sektör temsilcileriyle biraraya geldik,  UNESCO birimimizle buluşturduk. Tanıtım Daire Başkanlığı'na sunum yaptık, Göbeklitepe gibi bir yılı Bergama yılı ilan etmek istediğimizi söyledik. Elimizde o kadar çok materyalimimiz var ki, bizim eksiğimiz tesislerimiz yani evimizi toparlamamız. Yeni bir müze yapılması konumuzu da Bakan beyle görüştük, inanıyorum ki bizden hazırlıklı bir turizm kenti yok. Bergama bir turizm cenneti olabilir ama daha İzmir'den gelip Bergama'yı tanımayanlar var.

BASBAŞ GELİYOR

İstanbul - İzmir otoyolunun açılması bizim için büyük bir gelişme, bizim 40 kilometre doğumuzdan Soma'dan geçiyor. Biz üç saatte İstanbul'a gidebiliyoruz. Bergama'nın önemi arttı, kavşak noktası haline geldi. Benim gençliğimde Bergama için çıkmaz sokak derlerdi, şimdi otoyol Bergama'yı kavşak noktası haline getirdi. O nedenle ben de artık "Her yol Bergama'ya çıkıyor" diyorum.

Çandarlı Limanı için İZBAN gelecek, biliyorsunuz Serbest Böle için ESBAŞ 2.5 yıldır inceleme yapıyor ve şimdi izinleri çıktı. BASBAŞ, Batı Anadolu Serbest Bölge Anonim Şirketi kurulma aşamasına geldi, 2020'de yatırıma geçecekler. Gaziemir'den büyük olacak, orada 2 bin dönüm arazi üzerine kurulu ve 20 bin kişi çalışıyor. ESBAŞ 1990'da Özal zamanında kurulmuş ve çok başarılı öreneklerinden biridir. İnşallah ikinci başarılı örnek de Bergama'da olacak. Çok ciddi bir talep var, liman burada, otoyol burada, her şey burada. Üretecek, hemen 10 kilometredeki Çandarlı limanına malını gönderecek. Yunanistan'ın Pire limanı artık talebe cevap vermiyor, Çandarlı öne çıkıyor. İzmir limanının yoğunluğu buraya kayacak, BASBAŞ faaliyete geçtiğinde 20 - 25 bin istihdam sağlayacak dev bir proje. Bergama'nın geleceğini de buna göre planlamak gerekecek.

 
Bana 'baba' derler!
 
Aşk var da, sen orada değilsin
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Aydın İleri 9 Aralık 2019 Pazartesi 00:05

Hakan Koştu beni Belediye de çalışan 2 avukatı 1 Ocak itibari ile işten atıyor. Bi zahmet yalan söyleme...

Yorumu oyla      2      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bana 'baba' derler!
Hanzade Ünuz, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ile konuştu.
Kim bu süslü kadınlar?
Hanzade Ünuz, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Sema Gür ile konuştu.
AASSM’de sezon başlıyor
Hanzade Ünuz, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü (AASSM) Mustafa ...
 
Teras’ta hayat var
Hanzade Ünuz, Teras 1885’in işletmecisi Osman Demirkaya ile konuştu.
Hedefsiz yaşayamam
Hanzade Ünuz, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ile konuştu.
İzmir artık gol atmalı
Hanzade Ünuz, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam ile konuştu.
 
Ben asla pes etmem
Hanzade Ünuz, “Oceans Seven” yüzücüsü Emre Erdoğan ile konuştu.
Sesimi duyan var mı?
Hanzade Ünuz sordu, İzmirli karikatürist Ömer Çam yanıtladı.
Zoru yenmeyi severim
Hanzade Ünuz, Türkiye’ye mega yatlarıyla gelen dünyanın en ünlü ve en ...
 
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Anahtar liste
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kıvılcım’dan aleve!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Çeşme Projesi’nde iktidar-muhalefet ortaklığı
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İzmir aşkı
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
ABD, CHP’yi istemiyor!
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Yunan halkı ile kalıcı dostluk nasıl kurulabilir?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Amasanga…
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Çiğli güneş ülkesi...
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Mini mini 1'leri denek mi yaptık?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Kadın Türkler
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva