RÖPORTAJLAR
28 Ekim 2011 Cuma

Doktorlukla yetinmedi; 10 parmağında 10 marifet

Bir doktor düşünün, kitapları elden ele dolaşıyor. Tenis oynuyor, dalgıçlık yapıyor, sualtı fotoğrafları çekiyor. Onun Adı Okan Korkmaz…

Doktorlukla yetinmedi; 10 parmağında 10 marifet

ERKAN İYİGÜNGÖR/EGEDESONSÖZ - Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nin Başhekim Yardımcılarından Dr. Okan Korkmaz, başarılı cerrahlığının, hastane yöneticiliğinin yanı sıra fotoğraf sanatıyla, tenisle, kayakla, şairliğiyle, köşe yazarlığıyla ilgi çekiyor, her gün yeni şeyler öğrenme gayretiyle takdir topluyor. Aile hekimliği projesinin afişlerindeki yüzü olan, acil durumdaki hastasına kan vermesiyle herkesin sevgisini kazanan Korkmaz, hayatını egedesonsoz.com’a anlattı.
 
Çiğli’de doğan, köklü bir ailenin mensubu olan Korkmaz’ın hayatı tesadüflerle dolu. Tamircide, eczanede çalışan ve Kuleli Askeri Lise’yi kazandıktan sonra annesi oğlunu askeri okula göndermeye razı olmaz. Tam garajdan otobüse binen Korkmaz’ın annesi telefonla garajı arar ve eve dönmesi için ağlar. Askeri liseye gitmesini isteyen baba ise duruma sinirlenir ve “okumazsa ben sana sorarım” der anneye… Hayatının dönüm noktası olarak o olayı anlatan Korkmaz, o gün annesine doktor olacağına dair söz verir…

 
Çiğli’nin köklü ailelerinden birinin üyesisiniz. Nasıl bir çevrede büyüdünüz?
1967 Çiğli doğumluyum. Babam işçi emeklisi, annem ev hanımı. Şu an CHP ilçe binasının olduğu arsadaki evde doğdum. Küçükken pazarda su, çanta, yumurta, dedemle balık satardım. Yaz gelince Kriko tamirhanesinde çalışırdım. Üç yıl çalıştım. Ortaokulu Çiğli Lisesi’nde okudum. Yazları eczanede çalıştım. Orta sonda Kuleli Askeri Lisesi’ni kazandım. Hasan Özdemir müdürümüzdü. Ancak annemle babam ihtilafa düştü. Annem gitmemi istemiyordu. 3 ay kadar tartıştılar. Müdür ve öğretmenlerde gitmem için anneme baskı yaptı. Bir gün babam eşyalarımı topladı ve Eski Garajdan otobüse bindik. Tam o sırada anons yapıldı. Necdet korkmaz çok acil santrale gelin dendi, hareket eden otobüsten indik. Annem ağlıyordu gitmeyin diyordu. Babam sinirle beni eve götürdü, okumazsa ben sana sorarım. O gün anneme doktor olacağıma dair söz verdim. Bu arada çalışıyorum pazarda marul, balık satıyorum, kırtasiye dükkanında çalışıyorum. Her neyse artık Çiğli de okuyamazdım. Babam çok uğraştı, didindi olmadı, en sonunda Kuleli’yi kazandığım kağıtları müdüre gösterdi ve son gün Atatürk Lisesi’ne yazıldım. Hem çalıştım, para kazandım hem okudum. Meslek hayatınıza nasıl başladınız?
 Tabi ki insanın en önem verdiği şeylerden birisi mesleğidir. Yaptığım iş, öncelikle çok kutsal bir meslek. Beyin cerrahi uzmanı olmak çok zor ve yoğun bir şey, zamanla alışıyorsunuz. Ama her hasta ile başka şeyler yaşıyorsunuz, bazen üzülüyor, bazen seviniyor bazen çaresiz kalıyorsunuz. Benim için zor olanı İzmir kökenli bir aile olduğumuzdan , gelenler ya akrabam yada arkadaşım olması. Bu durumda onlara deva olabilmek için ayrı bir stres yaşıyorsunuz. Ama şu bir gerçek ki en güçlü ve güzel dostlukları da bu şekilde başlatıyoruz
1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 1990 yılında tıp fakültesini bitirdim. 2 yıl Erzurum’un Horasan ilçesinde mecburi hizmet yaptım. Elazığ depreminde gönüllü çalıştım. 1992 yılında eşim Hanife (Köprülü)Korkmaz ile evlendim. 2 yıl sonra kızım İdil dünyaya geldi. 1992 de Tepecik SSK Hastanesi Beyin Omurilik Sinir Cerrahisi bölümünü kazandım. Asistanlığımız çok ağırdı. 2.5 yıl kadar güneşin ne doğduğunu ne battığını gördüm.
 
1998’de uzmanlığımı aldım. Ve aynı yerde çalışmaya devam ettim. Bu yıllarda İzmirli olmanın hem sevinçlerini hem hüzünlerini yaşadım. O zamanlar hastane çok yoktu ve her gün birçok tanıdığım geliyordu. Acil serviste çok müdahale ettiğim olmuştur. Sorarlardı - kardeş bunlar hep senin akraban mı diye. Yıllarla beraber onlarda alıştılar benim tanıdıklarımın çok olmasına, zaten Çiğliliyim dediler mi, beni çağırırlardı.
 
1999 yılında Diyarbakır Hastanesi’nde askerliğimi yapmaya başladım. Çok kötü günlerdi. Çok asker iyileştirdim ama çok da şehidim oldu. Acil servis köşelerinde ağladığımızı hatırlarım. Bütün Doğu ve Güneydoğu gezdim. Tarih meraklısı birisiyim o yüzden oraların tarihini çok iyi bilirim.
 
Askerlik sonrası tekrar Tepecik SSK’a döndüm. 2001 yılının başında Buca SSK Hastanesi’ne kurucu olarak atandım. 11 yıldır yöneticilik yapıyorum. Hastane 140 dönüm çamlık içinde, çok güzel. Fakat biz inşaat bitimi aldık. Bomboştu her taraf toz topraktı.
Çok çalıştık, çok yardım topladık. Hiç unutmam hastanenin bayrak ipini kendi paramla aldım. Bayrağı astık ve 1 yıl içinde hastaneyi iğneden ipliğe döşedik. 1 yıl sonra doktor, hemşire, memur geldi. 2002 yılında hizmete açtık. Türkiye’nin en modern devlet hastanesi unvanını hak ettik.
 
Hastane kuruluşu ve sonrasında birçok ilke imza attım. Türkiye çapında ses getiren yenilikler yaptık. Günlerce hastanede kaldım. O zamanlardaki yönetici arkadaşlardan sadece ben görevime ve hizmetime devam ediyorum. Hekimlik dışında da birçok başarıya imza atıyorsunuz?
Evet. Birçok derneğin kurulmasında öncülük ve kurucu üyelik yaptım. Birçok yardım kuruluşunun fahri üyesiyim. Batı Trakyalılar Derneği, Rumeliler derneği, Ege Sağlık Çalışanları Derneği üyesiyim. İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulu üyeliğini yaptım. İzmir Amatör Telsizciler üyesiyim.

Sualtı fotoğrafçılığı ve dalgıçlık merakı nasıl başladı. Size neler hissettiriyor?
10 yıla yakındır su üstü fotoğraf sanatı ile uğraşıyorum. Birçok fotoğrafım ödül aldı. İzmir Fotoğraf Derneği kökenliyim. Anadolu’nun birçok yerini fotoğrafladım. Yine 10 yıla yakındır da profesyonel dalgıçlık yapıyorum, aynı zamanda su altı fotoğraf sanatı ile uğraşıyorum. Su altı dünyası ve canlıları ile ilgili büyük gruplara seminerler veriyorum. Çok küçük yaşlardan beri deniz ile içiçe yaşıyorum. Bu yaşamın yazı kışı yok. Çok az bir zaman bulsam, hemen deniz kıyısına giderim, onun kokusu, dalgalarının hırçınlığı, bazen dinginliği, kıyıdaki tekneler, balıkçılar, martılar, kıyı köyleri beni adeta içine çeker. Aynı şekilde yemyeşil ormanlar, tarlalar, köylü insanlarımız, onların hikayeleri, belgesel anlatımları, sıkıntıları, geçimleri de beni çeken şeylerdir. Bunları belgelemek için fotoğraf çekerim. Bu gezilerimin hemen hepsini eşim ve kızımla yaparım, hafta sonları mutlaka bir yere birlikte gideriz. Onlar da denizi ve yeşili benim kadar severler. Şiire nasıl başladınız?
 Yaratılmış her şey ben de bir hayranlık uyandırır, bu yüzden çok incelemeci ve meraklı birisiyim. Doğaya olan hayranlığımı da katarsak, bunları şiir ve fotoğraflarımla dile getiriyorum. Başkası için çok sıradan olan şeyler benim için çok önemli olabiliyor. Bunları da şiirle fotoğrafla anlatıyorum. Deniz altında fotoğraf çekmem de aynı nedenlerden dolayıdır. Doğayı, tabiatı korumak ta bizim önceliklerimizdendir. Bunun dışında gördüklerimi ve yaşadıklarımı belgelemek çok önemli. Kaybettiklerimizin kıymetini de böylece öğrenebiliriz.
 
Fotoğrafta ödülünüz ve şiir kitabınız var mı?
Fotoğraf alanında, Deniz Ticaret Odası., Akhisar Belediyesi, İzmir Magazin Gazetecileri Derneği’nden alınmış ödüllerim var. Şiirlerimi alaca adlı şiir kitabında topladım. İkinci kitabın hazırlığındayım. Bazı internet sitelerinde ve dergilerde şiirlerim yayınlandı.
 
Uzun yıllardır şiir yazıyorum ve 2005 yılında Alaca adında bir şiir kitabım yayınlandı. Yakında ikinci kitabım yayınlanacak. Homeros Şiir Topluluğu ve İzmir Kent Kültürü Topluluğu ile çalışıyorum. Bu sayede Türkiye’nin çok önemli şair ve yazarıyla çalışma fırsatı buluyorum.
 
Şu an üç gazetede sağlık ve kültür ile ilgili köşe yazıları yazıyorum. Liderlik ve Yöneticilik, Liderlik ve Organizasyon, Beden Dili Eğitimi, sertifikalı programları ile ilgili eğitim aldım.
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme fakültesi, Sağlık Yöneticiliği Bölümü öğrencisiyim.
İzmir gibi bir kentte oturduğum için, kent ve kentlilik bilinciyle kent mimarisi ile ilgili kişisel dersler alıyorum ve bu konu üzerine bu sıralar çok yoğunlaştım.

 
Devletin o meşhur memesinden süt emmedik
 
İzmir 40 fırın ekmek yedirmeli!
YORUMLAR
Toplam 39 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Yusuf kılıçoğlu tel 0535,4047580 31 Mart 2019 Pazar 23:06

Sayın hocan senı çok ıyı tanıyan bırıyım her dalda basarlısın nısalah devam edersın saygıla sağlıklı ve uzun omurlu dılerım

Yorumu oyla      2      2  
omer akgul 19 Ekim 2015 Pazartesi 17:21

Ben eski hastane personeli omer akgul kendisini bashekim yapmak icin cok caba sarf ettim ama kendi istemedi sadece ameliyatlara girebilmek icin sen kaliteli bir insansin

Yorumu oyla      9      2  
Anıl Efe İlhan 30 Aralık 2013 Pazartesi 21:02

Hocam vallahi Maşallahınız var 10 Parmak 10 Marifet helal olsun allah nazarlardan saklasın

Yorumu oyla      10      2  
gunay otkaran firatlisoy 27 Eylül 2013 Cuma 06:10

Sevgili kardesim,basarilarin ,caliskanligin,fevakarligin gercekten cok hissediliyor.masallahin var ,annecigin seninle cok iftihar ediyor.seninle kardes torunlari olarak ayni ortamda ,ayni insanlarla birlikte buyumek banada buyuk gurur kaynagi oluyor,basarilarinin devamini diliyor, sevgiyle gozlerinden opuyorum.

Yorumu oyla      12      3  
ibrahim kuyumcu 17 Haziran 2012 Pazar 08:29

sevgili doktorum ben personelin kuyumcu sen adamgibi adamsın allahtan dileğim haytta ne istiyorsan senin olsun siz herşeyi hakediyorsunuz sizin başarılarınızı duymak beni sonderece mutlu ediyor işte bu benim doktorum deyip seninle gurur duyuyorum sevgilerimle

Yorumu oyla      16      6  
sadık özkan 13 Haziran 2012 Çarşamba 16:32

sana yazılan methiyeleri tırnaklarını kazıyarak geldin sana daha ne söylenebilinirki gururumuzsun

Yorumu oyla      15      3  
ibrahim kahya 31 Mayıs 2012 Perşembe 01:20

KARDEŞİM SEN ÇİĞLİMİZİN GURURUSUN SENİN BAŞARILARINI KARDEŞİM.SEN ÇİĞLİMİZİN GURURUSUN.SENİN BAŞARILARINI GÖRMEK BİZLERİ SON DERECE MUTLU EDİYOR. ALLAHTAN DİLEĞİM TÜM UMUTLARININ GERÇEKLEŞMESİDİR. SEVGİLERİMLE.

Yorumu oyla      18      3  
halil sıkı 8 Nisan 2012 Pazar 14:23

allah sizin gibi dost insan canlısı hekimlerimizi başımızdan eksik etmesin OKAN BEYE BU YÜRÜDÜĞÜ VE İNANDIĞI YOLDA ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN YOLUN HEP AÇIK VE AYDINLIK OLSUN İZMİRLİ HEMŞERİMMMMMMM

Yorumu oyla      17      3  
Alim Yılmaz 6 Ocak 2012 Cuma 14:01

OKAN beyi onur verici bu hizmetlerinden dolayı kutluyorum.ALLAH yar ve yardımcısı olsun.

Yorumu oyla      42      3  
Saniye AKÇAY 6 Ocak 2012 Cuma 13:51

Okan bey. Bilirsiniz Avrupa'da; eğitimde eşitlik ve sosyal denge insanların yaşamlarında sağlandığı için; sizin yaşam biçiminiz normaldir..üstün yetenekli olmayı gerektirmez, ancak ne varki, "Canım Türkiye" :) de, sizin gibi faaliyet ve hobilerini yaşayan insanların hayatları, şaşkınlık, hayranlık uyandırıyor bazı insanlarda, nedeni de; ya kendi dünyasını keşfedememiş, parasızlık, pozitif düşünemiyor olmak yada yaşam sevincinden yoksunluk.olupbitene DİKKATli bakmakyeter.yaşamsevincinizdaimOLS

Yorumu oyla      36      5  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Devletin o meşhur memesinden süt emmedik
Yazarımız Gönül Soyoğul’un ‘Patron Gözüyle İzmir’ röportajlarının üçüncü ...
O 35 madde rötarı kapatır, İzmir’i uçurmaz
İzmir’in en önemli sorunları... Ak Parti’nin yaklaşımı… İzmir iş dünyasının ...
Koptu gidiyor kent, engellenemez
Gönül Soyoğul eski ESİAD Başkanı Sıtkı Şükürer'le İzmir'in siyasi ve ekonomik ...
 
İzmir yanlış pozisyon aldı
Gönül Soyoğul eski ESİAD Başkanı Sıtkı Şükürer'le İzmir'in siyasi ve ekonomik ...
Kadın ölümü, terörden 4 kat fazla!
Devletin resmi verilerine göre 2002-2009 arasında terör olaylarında kaybedilen ...
Türkiye’nin temellerini atan neslin hikayesi…
İzmirli Gece Vardiyası Film Yapım tarafından izleyiciye sunulan “Kıvılcımdan ...
 
'Kocaoğlu'nu istemedim, Tartan için yalvardım'
2009 yerel seçimleri öncesinde CHP İzmir İl Başkanlığı koltuğunda oturan ...
Sakin Şehir’den bir başarı öyküsü
Seferihisarlı yatırımcı Özer Türer küçükbaş hayvancılıkta geleceği gördü, ...
'İzmir, artık Büyükşehir’i bize vermeye hazır'
AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Gönül Soyoğul’a konuştu. Akay, İzmir'e ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Ortanın solu ile başladı…
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Tekrarı yok bunun
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bu şarkı burada bitmez!
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Ders almadınız mı?
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'nın güzel çalışmaları
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
TFF yönetiminin geleceği yok!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Güvenmek ya da güvenmemek!
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
İzmir İktisat Kongresi’nin ardından TİS sınavı… Haftalık çalışma 35 saat olur mu?
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Siyasette yeni durumlar
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
'100 yıllık avans' ne demek?
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva