RÖPORTAJLAR
10 Haziran 2011 Cuma

'Perinçek Milli Takım gibi oldu'

Cumhuriyet Güçbirliği adayı olarak İzmir 2. bölgeden Bağımsız Milletvekili adayı olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in eşi Şule Perinçek, “Doğu Perinçek, milli takım gibi, farklı takım tutanların bile desteklediği bir isim” dedi.

 Perinçek Milli Takım gibi oldu

Fırat Soylu/Egedesonsöz - Yaklaşık 4 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Güçbirliği’nin İzmir Bağımsız Milletvekili adayı Doğu Perinçek adına seçim çalışmalarını yürüten eşi Şule Perinçek, sandıkların açılmasına sayılı günler kala Egede Sonsöz’e özel açıklamalar yaptı. Kendi deyimiyle 'emanetçi milletvekili adayı' olarak çalışan Şule Perinçek, 12 Haziran seçimlerinde eşinin İzmir milletvekili olarak meclise gireceğinden emin konuştu.

İzmir’de iddialı bir seçim kampanyası yürüten Cumhuriyet Güçbirliği’nin ikinci bölge adayı Perinçek’in 37 yıllık hayat arkadaşı olan Şule Perinçek ile Bornova Manavkuyu’daki Merkez Seçim Bürosu’nda konuştuk. Yaklaşık 1,5 aydır İzmir ikinci bölgeyi karış karış gezdiğini belirten Şule Perinçek, üç gün kala bu Doğu Perinçek’in milletvekili seçileceğinin artık kesinlik kazandığını savunuyor.
 
Doğu Perinçek’in eşi olarak seçim kampanyasını siz yürütüyorsunuz. Nasıl bir süreç yaşadınız?
 
Oldukça başarılı ve iyi bir süreç yaşadık. İzmir bir başlangıç noktası, bir hareket noktası olması bakımından çok doğru bir yer. Buradan Ankara’ya yürümek ve sorunları çözmek bu bakımdan da doğru bir karar olacaktı. Doğu Perinçek, sadece İzmir’de değil Türkiye’nin bütün illerinde tanınan bir isim. Özellikle İzmir ve çevresinde çok dolaşmış. Bana görüştüğümüz zamanlarda, “şuraya mutlaka git, şu kişiyle mutla görüş” diye yönlendirmeler bile yaptı..
 
Eşiniz adına seçim çalışmalarını sizin yürütmeniz zor oldu mu?
 
İzmir’de Doğu Perinçek’i tanıtmak gibi bir işim olmadı. Bu nedenle çok zorlanmadım. Ama Doğu Perinçek adına konuştuğum için söylemlerime çok dikkat ettim. Her ne kadar da görüşlerimiz tamamen örtüşse de, konuşurken ‘acaba yanlış bir şey söyler miyim?’ diye çok fazla tereddütte kaldım. Şunu da söylemem gerekir ki, İzmir’de kadına verilen özel bir bakış, değer var. İzmir kadının özel olduğu söylenir her yerde de. Sadece güzelliği ile değil kişilikli olmalarıyla da öne çıkan bir kadın tipi var İzmir’de. Başı dik olmak, birikimli olmak gibi bir özelliği var İzmirli kadının. Bununla da gurur duyuyor İzmirliler. Bu nedenle beni de çok kolay benimsediler. Her gittiğim yerde, “Sen aynı İzmirli kadınlar gibisin’ diyorlar.
 
Siz siyasete uzak biri değilsiniz?
 
Evet yaklaşık 41 yıldır siyaset yapıyorum. Ama ilk kez birisi adına milletvekili adayı olarak halkın karşısını çıkıyorum. Bu son derece üzücü bir durum aslında. Bir partinin Genel Başkanı, milletvekili adayı ama propagandasını yapamıyor. Şuanda kendisinin burada olup, bu sözleri onun söylemesi gerekirdi.
 
Seçim sürecinde nasıl bir manzara ile karşılaştınız? İzmirlilerin size ve eşinizin adaylığına bakışı nasıl oldu?
 
İzmir vatanseverlik konusunda çok hassas bir kent. Cumhuriyetine çok düşkün insanların bulunduğu bir kent. Seçim çalışmalarımız sırasında 95 yaşında bir bayan toplantılarımıza katıldı. Atatürk’ün İzmir ziyaretinde birlikte çekilmiş bir de fotoğrafı var. O fotoğrafta yer alan kız çocuklarından biriymiş kendisi. Şimdi o da bizimle birlikte seçim çalışmasına destek oluyor. Bizim gönüllümüz olarak Doğu Perinçek için oy istiyor. Bunların hiçbiri zorlamayla değil. Herkes gönüllü olarak bunu yapıyor. Çünkü son yıllarda gururumuzla o kadar çok oynadılar ki? O kadar çok üzerimize geldiler ki? Biz başı dik bir halkız. Başkaldırı geleneklerinden gelen bir halkız....İnsanlar müthiş öfke doldu buralarına kadar geldi...Mesele oy değil söylediklerinden vazgeçmeme meselesidir. Doğu'nun yıllar önce söyledikleri bugün toplumun tüm kesimleri tarafından açıkça görülüyor.
 
Çok iyi bir seçim kampanyası yürütüyorsunuz. CHP ve AK Parti’den sonra meydanlarda en fazla görünenler Cumhuriyet Güçbirliği adayları. Bu kadar etkin çalıştığınıza göre çok para harcıyor olmalısınız? Bu harcamaların bütçesini nasıl karşılıyorsunuz?
 
Benim de kulağıma bazı iddialar geliyor. Şuana kadar bana doğrudan söyleyen biri olmadı ama bazı yerlerde, ‘Perinçek’i İzmir’den aday olmasını AKP istedi. AKP finanse ediyor’ söylentileri dile getirilmiş. AKP ister mi Doğu Perinçek’i Allah aşkına. Perinçek ismini duyduğu zaman 10 metre geriye kaçıyor. Doğu Perinçek’i dört duvar arasına boşuna mı koydular. Eğer CHP’nin oyunun bölünmesini isteseydi çoktan Doğu Perinçek’i dışarı çıkarırlardı. Kendi propagandasını kendisi yaptırırlardı.
 
Peki, nasıl karşılıyorsunuz harcamalarınızı?
 
Bakın, partimiz adına çalışanların öğle yemekleri bir işadamı arkadaşımızdan geliyor. Bir benzin istasyonu sahibi (başka bir siyasi partinin ilçe başkanı) kendi partisi barajı geçemeyeceğini düşünerek bize destek veriyor. Araçlarımızın yakıtlarını o koyuyor. Bir başka destekçimiz ise üç dükkanını seçim bürosu yapmak üzere bize verdi. 7’den 70’e kadar sanki bir milli seferberlik açılmış durumda. Bir başka işadamı zarfın içinde bir aylık seçim bürosunun masrafını koyarak getirmiş, ‘Bir tane de benim adıma açın’ diyor. İşte bu cumhuriyet için güçbirliği oluştuğunun en iyi göstergesi. Yıllardır görüşmediğim dostlarımız arayarak istemediğimiz halde destek olmaya çalışıyor. Ellerinden ne geliyorsa yardım ediyorlar. Bunun yanında çok sayıda genç arkadaşlarımız var. Türkiye Gençlik Birliği ve onların çevresindeki yüzlerce gencimiz, fedakarca çalışıyorlar. Bazılarının sınavları vardı. Bu seçim çalışmaları bazılarının bir senesine mal oldu. Üniversitede bir yılını kaybetme pahasına bizimle birlikte çalıştılar. Sabahın 4’üne 5’ine kadar bizimle birlikte çalıştılar.
 Başka bir yerde bu birlikteliği yakalamanız mümkün değildir. Hiçbir beklentileri yok. Herkeste bir memleket kaygısı var. Memleket bölünüyor, ordunun başına çuval geçiriliyor çünkü.
 
İddia edildiği gibi CHP’nin oylarını bölüyor musun?
 
Eğer CHP ile birleşip biz seçime girseydik AKP burada böyle rahat hareket edemezdi. AKP’nin burada (İzmir’de) bu kadar rahat at koşturmasının sorumluluğunu dönüp bir kendilerine sorsunlar, onun muhasebesini yapsınlar. Ben CHP’li bir aileden geliyorum onun için böyle acı acı konuşuyorum. Ben isterdim ki, CHP bizim safımızda olsun. Hep birlikte el ele verelim AKP’nin hakkından da bir güzel gelelim. Ama bunu yapmadılar. Bu yüzden hiç kabahati başkasında aramasınlar. Oy kaybediyorlarsa onun sorumluluğu bizde değil. AKP’ye oy kazandırıyorlarsa da bizim sorunumuz değil. Vatandaş tepki gösteriyor çünkü CHP, AKP’nin söylediklerinin neredeyse tamamına, ‘Ben daha iyi yaparım’ diyor. Vatandaş aslı varsa kopyasını niye tercih etsin? Sen aynı kulvarda onunla yarışırsan, insanlarda aslı olanı tercih eder. Bu arada da kendi seçmenini küstürüyor. Bunun suçunu bizde niye arıyorlar? CHP seçmeni partisine küsmese bize niye gelsin? Ben tabiî ki, Cumhuriyeti, Atatürk’ü daha iyi savunduğumu söyleyeceğim. Bana oy veriyorlarsa bu yüzden veriyorlar. CHP seçmeni CHP’den kaçıyorsa, ‘Ben AKP’den daha iyi yaparım’ dediği için kaçıyor. Ayrıca sadece CHP küskünlerinden de oy almıyoruz. DSP, Anap, DP, ÖDP gibi partilere oy verenler, daha önce kızdığı için hiçbir siyasi partiye oy vermemiş olanlardan da oy alıyoruz.
 
Bir açıklamanız da CHP’nin bir milletvekili az çıkarmasının bir zararı olmayacağını söylemişsiniz? Bu biraz daha açar mısınız?
 
CHP’nin baraj sorunu yok. 12 Haziran’da 150 veya en iyi ihtimalle 200 milletvekili çıkaracaktır. 200 yerine 199 gitmesine herkes için faydalı olur. Doğu Perinçek’in mecliste olması CHP’nin de, MHP’nin de yararına olur. Çünkü Doğu Perinçek, ‘Kral çıplak’ diyecek bir muhalefet yapacaktır. Fransa’ya kafa tuttu. Lozan’a gitti soykırım yalandır dedi. Hiçbir şey yapamadılar.
 
Bağımsız aday olarak seçilmek zor, bu zorluğu aştığınızı söyleyebilir misiniz?
 
Kesinlikle evet. Doğu Perinçek ismi İzmirliler tarafından büyük kabul görüyor. İnsanların oyunu almak gerçekten çok zor. Bir başka partiye oy vermiş birinin oyunu almak, bir Fenerbahçelinin Galatasaray maçına gitmesi kadar zordur. Ama Doğu Perinçek sanki bir milli takım oyuncusu gibi oldu. Şimdi Fenerbahçelisi de, Galatasaraylısı da, Göztepelisi de, Karşıyakalısı da bize oy veriyor. Milli takımına destek oluyor.
 
Sizce, İzmirli Doğu Perinçek’i milletvekili yapacak desteği 12 Haziran’da verecek mi?
 
Geldiğimden beri dün akşama kadar hep sandık sonuçları açıklanmadan ‘tamam oldu diyemem’ diyordum. Ama artık oldu diyorum. Bizim 7’den 70’e kadar gönüllülerimiz var. Ve bu arkadaşlar İzmir karış karış geziyor. Her evin kapısını açılıyor. Birçok yerde seçim bürolarımız var. Buralarda vatandaşlarımız görüşlerini alıyoruz. Gönüllü arkadaşlarımız mahallelerde halka soruyor. Birçok yerden gönüllülerimizden gelen rakamlar ve kendi tecrübelerime de dayanarak bunu artık rahatlıkla söyleyebilirim.

 
‘İzmir’deki ön yargıyı kırdık’
 
İşsizlikten milletvekilliğine
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Ee ne oldu 13'e 22 Haziran 2011 Çarşamba 00:06

hayal gördünüz hep. bırakın 13. vekili almayı bir vekili hediye ettiniz...

Yorumu oyla      11      6  
efe memet 13 Haziran 2011 Pazartesi 16:28

sayın perinçek çok saygı duyduğum bir aileydiniz ama bu hareketinizle akp ye kaç milletvekilliği kazandırdınız farkındamısınız yada ulusalcıların kaç vekiline mal oldunuz... artık size saygımda yok sevgimde

Yorumu oyla      13      10  
Fehmi SERİM 11 Haziran 2011 Cumartesi 12:04

Perinçek 13.(son) milletvekilliğini AKP'nin elinden alacaktır. Yani Perinçek sayesinde AKP bir vekil az çıkaracaktır. CHP 2007 de kıl payı farkla 12. vekili çıkardı ve 6/12 aldı. AKP'nin 60 bin oyu zayi oldu. Perinçek seçilirse AKPNİn bu oyları da çöpe gidecek.

Yorumu oyla      14      8  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘İzmir’deki ön yargıyı kırdık’
AK Parti’nin İzmir 1. bölge adayı Ali Aşlık’tan özel açıklamalar…
Kocaoğlu'ndan olay yaratacak sözler
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, operasyon sonrası verdiği ilk ...
Atatürk’e ne kadar aşıksam, CHP'ye o kadar kırgınım
Yazarımız Ufuk Akça, kitaplarıyla tanınan ünlü astrolog Su Karakuş'la konuştu.
 
İthal demeyin, Bakırçay çocuğuyum
Yazarımız Gönül Soyoğul CHP'nin 2. Bölge Milletvekili adaylarından Prof. ...
'Hileli delil toplama dönemi' başladı artık...
Altı gün önce 700 polisle Büyükşehir ve 5 CHP’li ilçe belediyesine yapılan ...
“AK Parti’nin vaatleri İzmir’i almaya yetmez”
Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ...
 
Seçmen nasıl seçiyor?
Gönül Soyoğul, uzmanlık alanlarından biri "karar verme mekanizmaları" ...
'Her yenilik sırtında kırbacıyla gelir'
Yazarımız Gönül Soyoğul, hurriyet.com.tr'nin Genel Yayın Yönetmeni Fatih ...
'Emanetçi başkan olmayacağım'
Tam bir zeytinyağı aşığı Ayhan Baran… Micaleff ve Arkas’ın ortaklığındaki ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
İzmir’de alevlerin ‘en sevdiği’ adres!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Hayaletin gölgesindeki Avrupa
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Mahalle çok karıştı!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yükselen trend; Ucuzluk
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Bana bir masal anlat baba
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
İş ahlakı
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
İzmir'den…
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Haziran 14!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Futbol ve siyaset...
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Avrupa'daki mesaj!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva