HABERLER>POLİTİKA
16 Ağustos 2022 Salı - 09:46

CHP'li Bayır’dan ‘saha’ raporu: 40 yıldır böyle çalışma görmedim!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin saha çalışmalarını değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır “Partinin nedeyse 40 yıldır emektarı sayılırım, 40 yıldır bu kadar yoğun bir çalışma görmedim. Geçmişte biz seçim dönemimizde çalışma fırsatı bulduk meclis kapandığında… Ancak şimdi hem kendi bölgelerimizde hem de doğuda çalışma talimatı verildi” ifadelerini kullandı.

CHP li Bayır’dan ‘saha’ raporu: 40 yıldır böyle çalışma görmedim!

EGEDESONSÖZ - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, seçim süreci yaklaşırken partisinin saha çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kendisinin uzun süredir partide görev yaptığını ancak ilk defa bu kadar yoğun bir çalışma programı gördüğünü söyleyen “Partinin neredeyse 40 yıldır emektarı sayılırım, 40 yıldır bu kadar yoğun bir çalışma görmedim. Geçmişte biz seçim dönemimizde çalışma fırsatı bulduk meclis kapandığında. Ancak şimdi hem kendi bölgelerimizde hem de doğuda çalışma talimatı verildi. Erzurum toplantısı vardı. Hatta eleştiri oldu, 126 milletvekili ve genel başkan aynı uçakta nasıl gittiniz diye. Bunu yapan partililerdi. Siz nasıl Cumhuriyetin geleceğini düşünmezsiniz diye.  Dönüşte de uçak 2 saat rötarla kalkınca herkes panik yaptı ne oluyor diye.  Sağ sağlim gidip geldik. Milyonda bir de olsa bunun riski vardı. Bu riski almayın diye partililerimizden tepki aldık. Partililerimizin de bu eleştirisini dikkate almak lazım bence” diye konuştu.

SAĞLIK HARİCİ MAZERETLER KABUL EDİLMİYOR
Gruplar halinde vatandaşları dinlediklerini vurgulayan Bayır, “Gittiğimizi bölgede milletvekili sayısına göre gruplara ayrılıyoruz. Erzurum’da 20 gruba ayrıldık. 129 milletvekili Erzurum’un her noktasına dokundu. Esnafa gidip sorunlarını dinliyoruz. Onlar bizi görür görmez özellikle doğu illerinde şaşkınlığını belirtiyorlar.  İlk zamanlar CHP gelir miydi diyorlardı ancak son 2 yıldır bu algı yıkıldı. Çok da ilgi görüyoruz. ‘Yıllarca neredeydiniz’ eleştirileri sonrasında bizi unutmayın buraya zaman zaman gelin bize dokunun eleştiriler oldu. Bunlar çok doğru eleştiriler. Sağlık mazereti haricindeki mazeretler kabul edilmiyor zaten. Eskiden sokakta insanlar iktidar olacak mıyız, bu adamı gönderecek misiniz diyordu. Şimdi bu adamların çaldıklarını geri alacak mısınız diye sorulmaya başlandı. Erzurum’da birisi bize ‘Oyumu kime vermeyeceğim belli, ancak kime vereceğim konusunda kararsızım” dedi.

BURADA MÜSLÜMANLIK ÖLÇÜSÜ TERAZİSİ YOK
Cumhuriyet Halk Partisi’ni ‘dinsiz’ gibi göstermeye çalışan bir kesim olduğunu belirten Bayır, “CHP’ye de gelen var. Ancak belli bir kesim var. O kesime ne hikmetse CHP’nin din ile problemli olduğu anlatılmış. CHP’liler dinsiz, Müslüman değil gibi bir algı yaratılmış. Maalesef doğuda ve İç Anadolu’da bu algı devam ediyor. O algıyı nasıl yaratmışlarsa geçmişte yaratmışlar. 5 vakit namaz kılınan camide hoca anlatmış, İsmet Paşa, Atatürk döneminde camileri ahıra çevrildi diye. Hatta Yozgat’ta Seferihisar’daki bir cami ile ilgili fotoğraf gösterdi. Atları bağlamışsınız diye. Fotoğrafa baktım caminin dışındaki duvarın demirlerine bağlanmış atlar. Ama bunu içine bağlanmış gibi anlatıyorlar. Camiler hepimizin evi. İnsanlar da bunu önümüze sunuyor. Bundan oy vermem diyor. Burada Müslümanlık ölçüsü terazisi yok. Bu Allah ile sizin aranızdadır” ifadelerini kullandı.

HALK 400 VE ÜSTÜ MİLLETVEKİLİ VERİRSE…
Ziyaretlerde vatandaşları dinlerken ilk olarak önyargılı yaklaşılmaması için kendini CHP’li Milletvekili olarak tanıtmadığını belirten Bayır, “Sahil kesiminden CHP oy alıyor da içeride neden oy alamayışın nedenlerinden biri de belki bu. Sahil kesimlerinde bir şeyi aşabiliyorsunuz. Sadece CHP değil 6’lı masa da çalışıyor. Ben çoğu yerde kendimi ilk olarak CHP milletvekili olarak tanıtmıyorum, milletvekili olarak tanıtıyorum.  Oy verecek ve belli bir eğitim almış kesim, 20 yıllık ülkenin kayıplarını, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bu ülkeye kazandırdığı kazanımların gelmesi için güçlü bir iktidara sahip olunması gerektiğini biliyor. Biz veya başka bir parti 600 rakamının 400’ünü yakalayamazsak biraz daha zorlanırız. Halk büyük mütevazi gösterir ve 400 milletvekili ve üstünde bir yetki verirlerse AKP’nin bu ülke içinde açtığı yaraları sarmak daha kolay olur” diye konuştu.

HİÇBİR KONUDA BAŞARILI DEĞİLLER
Başkanlık sistemine son verilmesi gerektiğini belirten Bayır, halk arasına çıktıkları zaman iktidar adına rahatsız olduklarını vurgularken, “Ben başkanlık sistemine katılmıyorum. İktidar olmamız halinde derhal eski sisteme döneceğiz. Tek adam Cumhuriyeti’nde, partili bir cumhurbaşkanı o kişi talimat ile istediğini torba yasa ile geçiriyor. Bir çok şeyi de kağıda yazarak yönetmelikle hallediyorlar. Sonra da rezil sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. Öyle yerlere öyle insanları getiriyorsunuz ki, asla teslim edemeyeceğiniz kişiler. Birilerine bir şey emanet edeceksek ben şahsen Cumhurbaşkanı’na emanet etmem. Hiçbir konuda başarılı değiller. Sadece kendi yandaşlarına yanıt veriyor ve doyuruyor. Biz toplumun karşısına çıktığımızda onun adına rahatsız oluyoruz. Bunu belki bilerek yaptılar. AKP döneminde bazı meslek grupları itibarsızlaştırıldı. Tek itibar kazanan diyanet işleri.  Siz İstanbul'daki hava alanından, caddeden, sokaktan Atatürk ismini kaldırıdınız ancak 85 milyon insanın kalbinden nasıl kaldıracaksınız? Sen yarın gidersin ve kaldırdığının 10 katını biz Atamızın ismini kazıyacağız” dedi.            

BİRİLERİNİN ORTALIĞI KARIŞTIRMA NİYETİ VAR
Cem Evleri’ne yapılan saldırı hakkında da ‘sorun yok’ yanıtını veren Bayır, “Türkiye’de siyasette ne zaman değişecek olsa birilerin ortalığı karıştırma niyeti var. Biz burada oyuna gelmemeye çalışıyoruz. Özellikle seçimin ertelenmesinden kimlerin mutlu olacağını biliyoruz. Biz Alevilerin bu konudaki tutumunu biliyoruz. Sünnilerin ve Alevilerin arasında böyle bir karşıtlık yok. Bir iki kişinin yaptıklarını dışlamak lazım. Alevi-Sünni’yi, Kürt ile Türkü karşı karşıya getirmek isteyenlere müsaade etmemek lazım.  Bu bölünmeden kimler menfaat sağlayacak onlara bakmak lazım” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ UMARIM BÖYLE BİR KÖRFEZE SAHİP OLABİLİRLER
İzmir’e yönelik koku ve körfez eleştirileri hakkında da değerlendirme yapan Bayır, “Gündemi değiştirmek konusunda çok başarılıydılar geçmişte. Şimdi gündem farklı noktaya gitti. Ankara ve İstanbul’u kaybedince, Ankara’da Melih Gökçek’in verdiği zararlar konuşulur durumda. Bunlar konuşulunca bunun üstünü nasıl örtbas edebilecekler diye düşünüyorlar. Ellerinde İzmir kalıyor ve koku üzerine açıklama yapıyorlar. Sayın Tunç Soyer geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bu zamana kadar yapılmamış olan yağmur suyu ile pis suyun ayrıştırılması gerekiyor. İkisini ayrıştırmayınca arıtma tesisinin yükü artıyor. Bunlar ayrı ayrı olunca değerlendirilmesi çok kolay olacak. Bir an önce İzmir’deki yağmur suyu drenaj meselesi ile atık suyu ayırmamız gerekiyor. Normalde başka malzeme bulamıyor. Kendisi iktidarda. CHP’li belediye bunlar çamur at izi kalsın çalışması yapılıyor. Sayın Özfatura döneminde de burada sıkıntı vardı. Bu bugünün meselesi değil. Bir kentin sadece bugün yönetenle eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Sağ kökenli de Demokrat Parti kökenli parti yöneticileri de vardı. Eski yerleşik kent olması nedeniyle, bugün baktığınızda sular çekilmiş körfez küçülmüş, belli bir hacimle yukarılardan inenler körfeze taşınmış ve körfez derinliğini kaybetmiş. Sanayilerden atıklar gelmiş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iyi çalışmamış… Şimdi şimdi dikkat ediliyor daha. Belki bizim değil ama çocuklarımız umarım böyle bir körfeze sahip olabilir” dedi.

Körfezdeki sorunun çözümü olarak körfezin kapalı ucunun da deniz ile bağlanmasının sorunu çözebileceğini belirten Bayır, “Yüzülebilir ifadesini nasıl algıladığınıza bağlı. Bugün de yüzerim ben. Bir Çeşmealtı, Karaburun gibi denizin dibini görebildiğiniz bir şekilde olması lazım. Rengi hiç olmasa deniz suyu seviyesine gelirse…  Ben kendi doğal temizliği ile olabileceğini düşünüyorum. Benim hep hayalim, bu körfezin normal haline gelmesi için bir hayalim var, tekrar denize bağlanması. Nehir yataklarını pompa ile diğer taraftaki denize bağlanması. Almanya'daki deniz taşımacılığının nasıl yaptığını gidip görsünler. Bunlar mümkün. 2 metre çapında 4 boru ile oradan buraya yapılacak hat ile 1 yılda mı 5 yılda mı kendi akıntısıyla götürecek göreceğiz” ifadelerini kullandı.

TAMAMEN TİCARİ RANTA BAĞLI
Dünyanın gündeminde yer alan ve ‘ölüm gemisi’ olarak bilinen geminin Aliağa’ya gelmesini riskli bulduğunu belirten Bayır, “İzmir için çok riskli gördüğüm Sao Paulo gemisi var. Ben bunla ilgili 16 ay önce itiraz etmiştim. Bakanlık bize bunla ilgili bir başvuru yok denmişti ancak bana verilen cevaptan 15 gün sonra izin verilmiş. Vatandaş kentine sahip çıkarak o geminin kentine bağlanmasına engel olmak için sokağa çıkacak. İzin alacak miting yapacak. Yetkililere telefon yağmuru yapacak. Zaten Aliağa ağır materyaller içerecek. Bunların ilerleyen süreçte çocuklarımıza  sorunlar yaşatacağı açık. Hindistan bile kabul etmedi bu gemiyi. Tamamen ticari ve ranta bağlı. Geminin büyüklüğüne bakılırsa çok ciddi bir miktar olduğu kesin. Bunun 900 kilo olması ile 900 bin olması fark etmiyor. Bu mikropsa 1 gramı da götürüyor” diye konuştu.

 
Müzayededen alındı... İnsan kalıntıları çıktı!
 
KPSS Ön Lisans başvurularında son gün
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Partili 16 Ağustos 2022 Salı 12:19

Sayın milletvekili BAYIR,söylediklerinize katılıyoruz ama çalışma biçiminize,milletvekili ve belediye başkanları atama sistemine kesinlikle katılmıyoruz,çünkü Izmirin yapısını dokusunu bilmeyen kontenjan milletvekilleri atanması,yerel seçimlerde belediye başkanların atanmasına kesinlikle katılmıyoruz ve onaylamıyoruz,gelecek seçimlerde aynı taktik yapıldığında sandıkta herkes tepkisini verecektir umarım oylar kırıma uğramaz,CHP bazı iller dışında yok denecek kadar oy oranı vardır,genel başkan yardımcısı görevlerinde bulunan yöneticilerin illerin Akp belediyesi'nin ellerindedir,daha çok bi sorunları vardır,partiden bir çok üye CHP dışlandı daha sonrasında ATATÜRK'e hakaret eden milletvekilleri partiye daimi milletvekili olarak üye yapıldı,sayın Bayır eski bir il başkanı olarak bu konuda lütfen genel merkeze uyarıcı bir rapor veriniz...

Yorumu oyla      12      0  
dikilili 16 Ağustos 2022 Salı 12:03

Sayın Hasan Gürsel, eline ve kalemine sağlık. al bizden de o kadar. Dikili farklı mı, orası da aynı. Partimiz İzmirin kuzeyini gözden çıkarmış herhalde. hele köylere yeterli hizmet yok.

Yorumu oyla      4      0  
HASAN GÜRSEL ALTUĞ 16 Ağustos 2022 Salı 10:27

Biz nedense hiç bir çalışma görmüyoruz. Çalışan Ak Parti .Örnek vereyim Bergama'da hiç bir Chp'li vekil görmüyoruz.Gelenler ise bir kaç Alevi vatandaşlarımızın köylerine gidiyor.Chp ilçe teşkilatı ilçede SIFIR.Gene örnek vereyim doğma büyüme dededen Chpli bir vatandaşın yakını ölüyor cenazeye gelen Ak Parti İlçe Başkanı Ak partili Belediye başkanı.Chp ilçe teşkilatından bir tek allahın kulu yok. Gene kendimden örnek vereyim bölgede dede,baba dan sonra 3. kuşaktan eski belediye başkanıyım.Bölgede kanaat önderi sayılırız.Ak Partili değiliz. Ama Bergama'ya ak parti il başkanı veya ak partili vekil gelse işyerimize uğrar hal hatır sorar.Hele ki ak parti ilçe başkanı yolumuzun üzerinden geçse her hafta uğrar. bunlar ak partili olmadığımızı ve bir tek oy atmadığımız halde geliyor.Gelelim size.Bugüne kadar ne chp il başkanı ,ne bir tek chpli vekil bırak chp ilçe başkanı bile işyerimize ziyarete gelmedi.Gelelim ilçede büyükşehirin hizmetlerine. birimler birbirinden kopuk. birim müdürleri bergamalı değil ,bergamayı tanımayan müdürler.bu müdürlere bergamada bir köy ismi verip git bu köye desen bulamazlar yolunu . ulaşım hizmetleri laçka,büyükşehir yerel hizmetler laçka.Sayın vekil ben size partinizin 2. bölge kuzeyinin raporunu sundum.çay içmeyede beklerim inşallah.

Yorumu oyla      8      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
O isim AK Parti’ye mi geçiyor? ‘Üç yerden teklif aldım’
Menderes Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı iken “başkanvekili” seçiminde ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 21. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda ...
CHP’li Kılıç’tan ‘Tarım ve Kredi Kooperatifi’ çıkışı: İndirim değil bindirim var
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Tarım ve ...
 
CHP’li Sertel’den dikkat çeken çıkış: Of’lular Allah'a, ben Kılıçdaroğlu’na bağlıyım!
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile arasında ...
'CHP zihniyeti yerinde saymayı sürdürüyor'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'ndeki Genişletilmiş İl Başkanları ...
Karamollaoğlu: İttifakların hiçbir faydası yok demedik!
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "İttifakların eskisi ...
 
Tayfun MARO yazdı... Mevzu çok derin
Tayfun MARO yazdı... Mevzu çok derin
CHP'li Beko'dan tarım reçetesi ve 'ithalat' vurgusu: 1 milyon köylü kurtulur!
Güzelbahçe Payamlı’da geçen yıl yaşamını Sancar Maruflu’nun adıyla bu ...
CHP'li Sertel duyurdu: İşte devletin trene 'binilmediği için' ödediği para!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, son 9 yılda ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kırkağaç’ın tarihsel ve kültürel birikimi
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Komşuda kadın
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
42 yaşında Azrail’e iki çalım attı!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İzmir bir Avrupa şehridir vesselam!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Ekinoks Kardeşliği
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Krizin nedenleri
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Perşembenin gelişi…
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Mutluluk Diktatörlüğü
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Demokrasi de…
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Ufak ufak deliriyoruz; amma…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva