HABERLER>POLİTİKA
23 Kasım 2022 Çarşamba - 09:26

AK Partili Nasır’dan İzmir Tabip Odası’na yanıt: Şehir içindeki hastaneler kapatılmayacak, ancak...

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir Şehir Hastanesi Çalıştayı sonrası kamuoyuyla paylaşılan sonuç bildirgesiyle ilgili olarak açıklama yaptı. Şehir Hastanesi'nin yapımı ile kent içinde bulunan hastanelerin kapatılabileceğine yönelik iddialarla ilgili açıklama yapan Nasır, "Şehir içindeki hastaneler kesin kapatılacak diye bir şey yok. Böyle bir karar alınmış değil. Bir planlama söz konusu. Planlamaya görev bakanlık, ihtiyaca, popülasyona göre bir planlama yaparak, şehir içindeki hastanelerin işlevlerini sürdürmesini sağlayacak"

AK Partili Nasır’dan İzmir Tabip Odası’na yanıt: Şehir içindeki hastaneler kapatılmayacak, ancak...

Muhittin AKBEL/EGEDESONSÖZ- İzmir Tabip Odası'nın organizasyonunda geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen, çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcilerinin katıldığı İzmir Şehir Hastanesi Çalıştayı sonunda 15 maddelik sonuç bildirgesi açıklandı. Şehir Hastaneleri konusunda İzmir Şehir Hastaneleri Platformunun paydaşlarının, kentin tüm paydaşlarının katılımıyla tüm kentte bu konuda farkındalığı artıracak faaliyetler yürüteceğine ve kamuoyunu sağlıklı bilgilendirmede bulunarak kamu otoritelerinin dikkatinin çekileceğine vurgu yapılan sonuç bildirgesinde yer verilen soru işaretlerini, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır'a sorduk. Aynı zamanda sağlık sektöründe de faaliyet gösteren Nasır, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nin, beş yıldızlı otelden öte 100 yıldızlı bir bina olduğunu, orada beş değil, 100 yıldızlı sağlık hizmeti verileceğini söyledi.

AÇILIŞINI ŞUBAT AYINDA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPACAK
Şehir hastanelerinin öneminin pandemi döneminde çok net biçimde görüldüğünü belirten Milletvekili Necip Nasır, 2060 yataklı İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nin Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacağını duyurdu. Bu devasa sağlık kampusü içinde 367 yoğun bakım yatağı, 54 ameliyathane, 456 poliklinik odası, 85 dönümlük alanda 300 yataklı ayrı bir fizik tedavi rehabilitasyon hastanesi, 25 bin metrekarelik alanda 100 yataklı yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi olacağını dile getirdi.

Buraya günde ortalama 75 bin kişinin geleceğinin öngörüldüğünü belirten Nasır, şu değerlendirmelerde bulundu:

İKİNCİ ÇEVRE YOLU AÇILACAK
"Günde 75 bin kişinin uğrayacağı hastanenin ulaşım kısmıyla Karayollarımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor. Bakanlık, çevre yolundan bağlantı yolunu açtı. Cengizhan Mahallesi'nden girişi sağlayacak kavşak açıldı. Ancak şehir içi ulaşımda İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne burada bir görev düşüyor. Atatürk Mahallesi, Laka Mahallesi üzerinden yol bağlantılarını yapması gerekiyor. Büyükşehir o yollarla ilgili projelendirme çalışmalarını, kendi üzerine düşen görevi bir an önce hızlı bir şekilde yerine getirmesi lazım. İleride bu noktada oluşacak trafik yoğunluğunu düşünerek ikinci çevre yolunun projelerini bakanlığımız yapıyor. 2023'ün ilk aylarında projeleri bitirip ihale aşamasına gelecektir. Bu ikinci çevre yolu Koyundere'den başlayacak, Şehir Hastanesi'nin yanından geçecek, oradan hastaneye bağlantı yapılacak. İkinci çevre yolu, Ambarlar'a kadar uzanacak; Ankara ve İstanbul yoluyla birleşecek. Ben de İzmir Milletvekili olarak bu çalışmaları yakından takip ediyorum."

İHALELER DİJİTAL ORTAMDA YAPILIYOR
İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi gibi yatırımların ihalelerinin dijital ortamda şeffaf bir şekilde yapıldığını belirten Necip Nasır, çalıştay sonrası açıklanan bildirgede yer alan "Şehir hastanelerinin yapılında yapılan sözleşmelerin ticari sır kapsamında sayılması kabul edilemez. Taraflardan birisinin kamu olması nedeniyle bu sözleşmelerin açıklanması zorunludur" maddesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Sadece bir gündem yaratmaya çalışıyorlar. Benim bunlara cevap vermemin bir anlamı yok aslında. Yavuz Sultan Selim Köprüsünde de, Marmaray'da da, İstanbul Havalimanı'nda da aynı şeyler söylendi. Şehir Hastanelerinin ihaleleri de şeffaf ortamda yapıldı. Sayıştay denetleme raporları var. İhale kuralları var. Bu çerçevede yasal olmayan bir şey söz konusu değil. Yapılan eserler de ortada. İlgili kurumlar bunlarla ilgili gerekli açıklamaları yaptı. Mecliste de ifade edildi. Burada konuşacaklarına, bölgesiyle bütüncül planlarının yapılması için çaba harcamaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait iç ulaşım yollarının planlarının, şubat ayında yapılacak hastanenin açılışına yetiştirilmesi için gündem oluşturmaları gerekirdi."

ŞEHİR İÇİNDEKİ HASTANELER KAPATILMAYACAK, ANCAK...
Şehir içindeki hastanelerin kapatılmasının doğru bulunmadığına ilişkin maddeyi de değerlendiren Nasır, şu yorumu yaptı:

"Şehir içindeki hastaneler kesin kapatılacak diye bir şey yok. Böyle bir karar alınmış değil. Bir planlama söz konusu. Planlamaya görev bakanlık, ihtiyaca, popülasyona göre bir planlama yaparak, şehir içindeki hastanelerin işlevlerini sürdürmesini sağlayacak. Bu iş planlamaya tabiidir. İzmir'in yüksek güvenlikli bir psikiyatri hastanesine ihtiyacı vardı. Mevcut hastanelerle bu ihtiyaç giderilemiyordu. Şehir Hastanesi'nde bu var mesela. Tek başına bir fizik tedavi rehabilitasyon hastanesi yoktu. Yeni hastanemizde bu da olacak. Tüm birimler bir yerde toplanacak. Şehir içindeki hastanelerde popülasyona göre, yani ihtiyaca göre işlevlerine devam edecek. "

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE GÖNDERME YAPTI
Hastanenin kendi alanındaki altyapı, kanalizasyon, arıtma, elektriksel altyapı gibi yatırımların inşaat firması tarafından yerine getirildiğine vurgu yapan Milletvekili Nasır, bu konuyla ilgili bildirgede yer alan maddeye de yanıt verdi:

"Hastaneyle ilgili bu altyapı çalışmaları tabii ki yatırımcı firma tarafından yapılacak. Gerekli teknik çalışmalar, firma tarafından bilimsel bir ortamda yapılıyor zaten. Bunu soran, bildirgede yer veren arkadaşların, önce şunu sorması lazımdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin altyapısı tamam mı? İzmir Büyükşehir'in sorumluluk alanına giren altyapılar tamamlanmış mıdır? İzmir pis kokuyor. Pandemi döneminde şehir hastanelerinin önemi çok iyi anlaşıldığı halde, bir deklerasyon yayımlayarak oradaki altyapıyı yüklenici inşaat firmasının yapması gerekir, demek, gündem oluşturma çabasından başka bir şey değildir. Bunun değerlendirmesini İzmirlilerin takdirine bırakıyorum. Gidin, hizmete girmiş şehir hastanelerinin nasıl çalıştığını görün, altyapılarını görün. Tüm birimleriyle çözümlerin üretildiği bir sağlık kampüsü oluşturuldu Bayraklı Şehir Hastanesi'nde. Mutlu olunması gerekirken, bir deklerasyonla algı oluşturmaya yönelik çalışmalara anlam veremiyorum. Şu anda orada önemli olan ve arkadaşların sorgulaması gereken konu, İzmir Büyükşehir'in ulaşım planlarını yapıp yapmadığına bakmak olmalıydı. Büyükşehir yetkilileri, orada bir hastane yapıldığını yıllardır biliyorlar, görüyorlar ancak ulaşım planlarını bugüne kadar yapmadılar. Trafik hesapları var. İzmir Büyükşehir Belediyesi trafik hesaplarını yaptı mı?"

5 YILDIZLI DEĞĞİL 100 YILDIZLI OLACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım aksları konusunda planlama yapma işinde çok geç kaldığını öne süren Milletvekili Necip Nasır, "Şu ana kadar Büyükşehir'in, planlarını projeleri yapıp üzerine düşeni yerine getirmesi gerekirdi. Hükümete düşen görevler, anında yerine getiriliyor. Biz de İzmir milletvekili olarak bu işin takipçisiyiz zaten" dedi. Nasır, bildirgede yer alan "Bu hastaneler, asla temel sağlık sistemi düzenini yani basamaklı sağlık sistemini unutturmamalıdır. Basamaklı sağlık sistemini sonuna kadar savunacğız. Esas olan kaliteli ve yeterli sağlık sistemidir. Ülkemizin 5 yıldızlı otele değil, 5 yıldızlı sağlık hizmetine ulaşması esastır" maddesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Çoğunlukla tek kişilik odalardan oluşan, en fazla ikişer kişilik odaların yer aldığı, son teknolojiyle donatılmış, kalifiye personeliyle burası bir ihtisas hastanesi olacak. Bu ihtisas hastanesinin içinde konferans salonları, toplantı salonları olacak. Hiç merak etmesinler; bu devasa İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi binası gibi, burada verilecek sağlık hizmeti de bırakın beş yıldızlıyı, 10 da değil, 100 yıldızlı olacak. Burada dünyanın en iyi sağlık hizmetinin verildiği bir sağlık üssü olacak. İzmir Tabip Odası yöneticilerinin bu noktada böyle bir bildirgeye imza atmalarını değil, meslektaşlarına destek vermesini beklerdim."

 
Erkan Özerman kansere yakalandı!
 
89 yaşındaki kadına bakımevinde cinsel istismar!
YORUMLAR
Toplam 9 yorum var, 9 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Beyin Bedava 23 Kasım 2022 Çarşamba 19:38

hastane yapımına kimse karşı çıkmıyor; okuduğunu anlama sorunu mu var? Çevre yoluna hastane yapılmaz. şehir içindeki okulları da kapatalım, ilköğretim ve liseleri de dağın başına, çevre yoluna yapalım. Nasıl olur?

Yorumu oyla      4      2  
zagor 23 Kasım 2022 Çarşamba 18:08

Bu sistemi Ingiltere denedi. Sonuc berbatti. Hemen vazgectiler ve kapananlari geri actilar.

Yorumu oyla      4      2  
Tabi tabi 23 Kasım 2022 Çarşamba 16:48

Biz biliriz o "Planlama söz konusu " planlarını beyefendi...

Yorumu oyla      2      3  
Turan 23 Kasım 2022 Çarşamba 13:14

Hastane yapımına bu kadar itiraz etmenin akıl ve mantık hatası olduğu kesin bazı gruplar kendini akıllı ve herseyi bilen zannediyorlar devlet bunlardan akıllı olduğunu bilmiyorlar bunlar itiraz olsunda ne olursa olsun diyen kene topluluğu senin düşündüğünün önemi yok çok önemli değil çünkü karşında çok akıllı donanımlı Bi devlet var merak etme yani imar yatırım alt yapı turuzim yatırımı bunlar çok önceden planlanan işler aklı ve fikri olmayan yatırım düşmanı kaymak takımı merak etmesin

Yorumu oyla      4      8  
23 Kasım 2022 Çarşamba 11:58

Kapatılmayacak ama, fakat, eee, yeniden değerlendirme ... Arabası olmayana şimdiden geçmiş olsun. Özellikle yoğun saatlerde hastane önünde trafik berbat olacak. Çevre yoluna hastane yapılıyor, şaka gibi. Günlük 75 bin kişinin kullanması beklenen hastaneye metro yok. Artık aktarma yapa yapa hastaneye ulaşırız.

Yorumu oyla      4      2  
Lombak 23 Kasım 2022 Çarşamba 11:13

1. Çevre yolunu Avmlerle, devasa hastanelerle kilitleyip ikincisini açmak. Ne kadar zengin ülkeyiz?

Yorumu oyla      11      2  
23 Kasım 2022 Çarşamba 10:22

dağ başında 100 yıldızlı hizmet!! her şeyiniz gibi bu da palavra, göz boyama, yalan dolan..

Yorumu oyla      12      2  
VfV 23 Kasım 2022 Çarşamba 10:14

Şehir içindeki hastaneler kapatılmaz, ancak sağlık ocaklarından hallice haline gelir. Hangi bölümü sorsan 'Yeni hastaneye gideceksin' denir. Bölümü bulsan 'cihaz yok yeni hastaneye' denir.Danimarka'da işler böyle yürür.

Yorumu oyla      9      0  
T.C. Vatandaşı 23 Kasım 2022 Çarşamba 09:58

Sağlık hizmetlerinin ticarileştirildiği ve hastaların da müşteri olarak görüldüğü günümüzde, ne derseniz deyin sonuç ortada Sayın NASIR.

Yorumu oyla      10      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP’li Bakan: Emniyet Teşkilatı’nın en büyük sorunu Süleyman Soylu sorunudur!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Meclis’te yaptığı konuşmada, İçişleri ...
AK Partili Sürekli'de 'Urla Planı' tepkisi: İzmirliyi uykuda sanmasınlar!
‘Türkiye Yüzyılı Buluşmaları’ kapsamında Konak ve Urla ilçelerinde çeşitli ...
Bakan Akar'dan İzmir milletvekiline: Nah alırsın böyle oy!
Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde İYİ Partili Aytun Çıray’la ...
 
CHP'li Serter'den Ankara-İzmir Hızlı Tren hattı soruları!
Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattı projesi ile 'halkı aldatıyorsunuz' ...
Yusufeli Barajı açıldı... 'Yolun sonu geldi'
Yusufeli Barajı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yusufeli ...
Kılıçdaroğlu: Teröre karşı çıkmak zorundayız
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu coğrafyada terörden en büyük acıları ...
 
Rezerv alan için planlar durdurulmuştu… AK Partili Kaya’dan tepki!
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, depremzedeler için rezerv ...
Rozetini Cumhurbaşkanı takacak… İYİ Partili başkan AK Parti’ye geçiyor!
2019 yerel seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı olarak Nazilli Belediye ...
Genç Parti'nin İzmirli başkanı kaza kurbanı!
İzmir'in Bergama ilçesinde şarampole devrilen otomobildeki Genç Parti ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Gıdada dünya değişir mi?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
'92 yıl' sonra iade-i ziyaret!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Demokrasimizin hal-i pürmelali!
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Boş iş, boş laf!
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
What Churchill Faik Bey?
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Vesayet ve özerklik kıskacındaki belediyeler
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Öncü sınıf
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
AK Parti İzmir'de nerede hata yapıyor?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bir daha!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva