RÖPORTAJLAR
8 Ağustos 2011 Pazartesi

Gıda teröristine dikkat, kadınlardan özür!

Dede mesleği lokantacılığını sürdürürken Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanlığı’na kadar yükselen İzmir Lokantacılar Odası Başkanı Aykut Yenice, kadınları ‘mutfağın efendisi’ olarak tanımladığı söyleşimizde, kendisine ve sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gıda teröristine dikkat, kadınlardan özür!

Erkan İyigüngör/Egedesonsöz - İzmir’in en eski mutfak ustalarından tanınmış Çorbacı İsmet Usta'nın oğlu Aykut Yenice, üçüncü neslini temsil ettiği dede mesleğini yürütürken, lokantacıların federasyon başkanlığına kadar yükseldi. Lokantacılık mesleğini İzmir'de sürdüren ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanlığını da beraberinde yürüten Yenice, lokantaların mutfaklarının artık kadınlara bırakılması gerektiğini söyledi. Yenice, egedesonsoz.com'a yaptığı özel açıklamalarında  kadınlardan özür dileme gerekçesini, meslek için hedeflerini ve Türkiye genelinde başkanlığını yürüttüğü sektörünün sıkıntılarını masaya yatırdı. İşte çarpıcı röportajın detayları: 


KADINLARIMIZA MAHÇUBUZ
Başta İzmir olmak üzere Türk mutfağının gerektiği önemi kazanması için Ege Mutfak Akademi çalışmalarına başlayan Yenice, Akademi'nin kadınların mutfaktaki rolünü arttıracağını savunuyor. Bu anlamda hem AK Parti Meclis Üyesi olarak görev yaptığı Konak Belediyesi'nin Başkanı Dr. Hakan Tartan’a hem de Kültür ve Turizm BakanıErtuğrul Günay’a teşekkür ediyor. Yenice bu akademinin temeline ‘kadın’ı yerleştirdiklerini anlatarak başlıyor sözlerine. Buradaki amaç hem yok olmaya yüz tutmuş mutfak kültürünü canlandırmak hem de dışarıda çalışmaktan Türk mutfağından kopmuş kadını tekrar mutfağa kazandırmak. Bu noktada Yenice kadınlardan özür diliyor. İşte onun ağzından özür nedeni:
 
“Kadınlarımız bizim için çok önemli. Ben onlardan özür diliyorum. Kadın bizim lokantalarımızda, işletmelerimizde üç yerde çalışıyor. Ya gazinolarda, lokantalarda tuvalet önünde peçete, kolonya tutuyor. Ya biraz daha iyi durumdaki restoranlarda aşçının yanında yardımcı(yamak) oluyor ya da  temizlikçilik yapıyor, ya da biraz daha düşük ölçekli işletmelerde bulaşıkçı olarak çalışıyor. Ben bu kadar ünlü bir aşçının oğlu olmama rağmen evimde bir yumurta dahi kırmadım. Madem kadınlarımız bu kadar güzel yemek yapıyor, neden peçete tutuyor, bulaşıkçılık yapıyor. Onları başımızı tacı yapmamız lazım. 
Mutfağı gerçek sahiplerine devredeceğiz. Biz kadın odaklı bir mutfak kültürü istiyoruz. Eskiden kız istemeye gidildiğinde, 'Kızınız iyi yemek yapıyor mu diye' sorulurdu. Şimdi kızınız kaç üniversite bitirdi kaç para maaş alıyor diye soruyoruz. Oysaki erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer deyimi var. Kadın mutfaktan koptu. Yemek sevgi emek işidir. Kadın yemeği unuttu. Asırlardır süregelen geleneksel lezzetleri unutup 'Daha kolay, hazır yemekleri' seçiyor kadınlarımız”
 
ÜÇÜNCÜ BÜYÜK MUTFAĞIZ AMA…
Çorbacı İsmet Usta’nın oğlu olan kendini Türk mutfağına adamış bir lokantacı olan Aykut Yenice, mutfakla ilgili sıkıntılarını anlatmaya devam ediyor. Türk mutfak kültürünün dünyada bilinen en iyi üçüncü mutfak olmasının yetmediğinin altını çiziyor Yenice şöyle devam ediyor: Türk mutfağı sağlıklı beslenmenin en iyi yollarından biri. Düşünün ki tarihin ilk zeytinyağı işliği Urla’da İzmir’de kurulmuş. Düşünebiliyor musunuz? Atalarımız 2500 yıl önce sağlıklı beslenmeyi keşfetmiş. Ege’nin her tarafı zeytin ve zeytinyağı. Bu kadar sağlıklı bir beslenme maddesi varken, neden ne olduğu belli olmayan yağlarla sağlığımıza zarar veriyoruz, damarlarımızı tıkıyoruz. Türk mutfağına üçüncü büyük mutfak diyorlar. Gidin bakın nerede varız? Tek bilenen döner, kebap. Bir İtalyan, bir Fransız mutfağına bakın adamlar her yerdeler. 

DAĞINDA OT, DENİZİNDE ENVAİ ÇEŞİT BALIK VAR BU ÜLKENİN...
Biz lokantacılar olarak Türk mutfağı ihracat malı olmalı diyoruz, katma değerli ürünler yaratmalıyız. Döviz getiren bir kültür yaratmalıyız. Biz böyle bir yemek kültürüne sahibiz. Dağında ot, denizinde balık tarlada her türlü sebze meyve... İnsanı diksen insan çıkacak bir toprak var. Dünya’nın en güzel denizinde yaşıyoruz. Barbun balığının cenneti İzmir’de yılda kaç kilo barbun yiyorsunuz? Elbasan tavayı, şevketi bostanı, otları düşünün... Biz göç almış bir kentiz. Giritliler otları, doğulu arkadaşlarımız kebabı, Levantenler seferat mutfağını getirmiş bu kente. Ama bir yandan bakıyorsunuz lavabosu olmayan büfelerde sağlıksız ortamda besleniyoruz . 13-14 yaşındaki çocuklar neden kanser oluyor, kanser gökyüzünden mi geliyor?”
 
MESLEKTE İKİLEM VAR
Hükümetin çıkardığı farklı yasalarla ustalık belgesi konusunda meslek içinde gruplaşmaların olduğundan yakınan Yenice, bu konuda çok dertli. Sebebini ise bu cümlelerle anlatıyor: Bu sektör 30 milyar dolarlık ciroya ulaşıyor, 500 bin kişi istihdam ediliyor. İzmir’de 5 bin işletme Türkiye’de 250 bin üye var kayıt dışılarla birlikte. 31 mesleği barındırıyoruz odamızda. Bir kentte şoför, terzi, berber tek başına dükkan açabilir. Ama lokanta en az 3-5 personeliyle, komisiyle, garsonuyla, ustasıyla, kasiyeriyle, bulaşıkçısıyla birçok kişiyi istihdam ediyor. Katma değerli bir sektör. İnşaattan sektöründen sonra 143 girdisiyle en çok girdi sağlayan bir mesleğe mensubuz.

ELİNE BIÇAK ALAN DÖNERCİ TEZGAHI AÇMAMALI!
Dolayısıyla bu kadar önemliyken mesleğin hala ayaklar altına alınması, eline döner bıçağını alanın döner tezgahı açmasına ve ticaret odasına üye olmasına anlam veremiyoruz. 1984 yılında 3308 sayılı yasaya göre ustalık belgesi almak zorunda alması gerekir denildi. Duvarına asmak zorunda. 2005’te revize edilen 3308 sayılı kanunun dışında 5362 sayılı esnaf kanununa dönüştürüldü. 56.maddede bir kişi esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenir ibaresi kondu. Aradan tam bir ay geçtikten sonra 5174 sayılı TOBB kanunu yapıldı. Bu kanunun 102. maddesine göre ‘esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenmez’ ibaresi konuldu. Yani siz şahıs olarak lokanta açıyorsunuz esnaf odasına gelirken belge isteniyor, ama yine aynı şahıs birisiyle ortak oluyor, şirket kuruyor lokanta açmak istiyor ticaret odasına kaydoluyor aynı belge ondan istenmiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Mesleğe böyle bir ihanet olabilir mi? TOBB ve TESK aynı kanun içinde böylesine farklı maddelerle ayrışması ne kadar doğru? Bu çarpıklık mesleği sıkıntıya soktu. İşte mesleği bilmeyenler, içinden gelmeyenlerin yaptıkları düzenlemeler böyle oluyor. 

SEKTÖRÜN YÜZDE 25'İ KENDİNİ YENİLEMELİ
Lokantacılık sevgi, emek ister. Maalesef “hayat durur, boğaz durmaz” mantığıyla hareket eden insanlar en kolay yapılan işlerden birisi bizim mesleğimizden kendilerine şiyar edindiler. Yanlarına bizden aldıkları personeli alıp, lokanta açıp, yüksek paralar harcayıp lüks yerler açıyorlar. Bu da dolayısıyla sektörde bir karışıklığa, kirliliğe sebep oluyor. En işlek caddelerde lüks restoranların açıldığını görüyoruz. Ama bir süre sonra camlarına kiralık levhalarının asıldığını da görüyoruz. Aslına bakacak olursanız sektörün yüzde 25’inin kendini yeniden revize etmesi gerektiğine inanıyorum... Hem hijyende hem dekorda revize etmeleri şart. 
 


EXPO TÜRK MUTFAĞI İÇİN BÜYÜK ŞANS
Tam bir lezzet ustası olan ve bu mesleğe tüm hayatına adayan Yenice, İzmir'in talip olduğu EXPO’nun Türk mutfağının tanıtımı için de büyük bir fırsat olduğunu hatırlatIıyor:  "2020 EXPO çok büyük bir olay. Neredeyse ülkemizin nüfusu kadar insan şehrimizi ziyaret edecek. EXPO’nun lokantacılar, restoranlar için önemi şu: Gelen insanlar zorda kalmadıkça berbere, terziye, konfeksiyona gitmeyecek. Ama bu insanlar burada yemek yiyecek eğlenecek. Biz o yüzden bu kadar önemli bir mesleğiz. 2020 sağlık temalı, sağlık temasında sağlıklı beslenme de var. Düşünsenize Kordon’a, Kemeraltı’na modern Türk mutfağının güzelliklerinin sergilendiği yerlerin açıldığını… Bu yemeklerin içinde Döner de, kebap da bu sergide olmalı. Ama kebap Antep’te yapıldığı gibi, döner Bursa’daki gibi olacak. İyi kebap 15 liraya satılırken, etin 40 lira olduğu bir ülkede  kebap 2 liraya satılıyor. Böyle bir manzara kabul edilemez.
 
AKADEMİNİN DIŞINDA BİR BÜYÜK PROJE DAHA
2010 yılında Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı olduğunda sektörün sıkıntılarını inceleme anlamında önemli çalışmalara başlayan Yenice, "Diğer projemiz de Türkiye çapında ses getirecek. 1. Türk Mutfağı Zirvesi 1 - 4 Aralıkta Antalya’da yapılacak. Bakanımız Ertuğrul Günay da onayladı. Zirvede 106 odadan yönetim kurulu üyeleri ve sektör temsilcileri de hazır bulunacak. 80 bin sektör temsilcisinin sesi olacağız. Ayrıca 250 kişilik akademisyen, gurme, gazeteci aramızda bulunacak. En büyük amacımız oraya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı getirtebilmek. Başbakanımız gelirse Türk lokantacılığının devletin şefkatli kollarında olduğunu hissedeceğiz. Kayıt dışı ekonomiye mağlup olduğumuz bir sürece girdik. Büyük firmalar bile onların tehdidi altında. Bu anlamda tedarikçileri bir araya getirip, doğru ürünlerin pazarlarda olmasını anlatacağız. Türk mutfağı bir model olmalı. Örneğin İtalyanlar, dünyada açılan kendi mutfaklarının örneklerini denetliyorlar. Biz daha kendi ülkemizdeki yerleri denetleyemiyoruz.

HAMBURGER VE KOLA YASAĞI YETMEZ...
Sektör temsilcilerinin denetleme konusunda dertli olduğunun da altını çizen Yenice, bu konuda taşın altını ellerini sokmak istediklerini söyledi. “Hamburger ve kolanın yasaklanma kararı doğru aslına bakarsanız. Biz de bu konuda eğitim çalışmalarına başlayacağız. Ama atlanan konu, yasaklanacaksa atık yağlarla yapılan gıda maddeleri yasaklanmalı. Kolanın yasaklanması mantıklı değil, ayrıca bunun denetlemesi de çok zor. Bizim mesleğimizde denetim eksik. Biz TESK olarak, federasyon olarak denetim için devreye gireceğiz.  Ruhsat vermede de biz yetkili olmalıyız. Tarım bakanlığına artık ‘gıda’ ismi eklendi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı oldu. Bu da mesleğe verilen önemi gösteriyor. Ciddi çalışmalar yapıp aktif rol oynamak istiyoruz.
 


GIDA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
“Çocuklarınızın sadece karnının doyurmayın” diyen ve bu konuda çok hassas olan Yenice sözlerine şöyle nokta koydu:  “Onlara sağlıklı besinler yedirin. Geleceği tehdit altında çocuklarımızın. Sağlığımızı bu gıda teröristlerinin eline bırakmayın. Onlar, dağdaki teröristlerden bile tehlikeli. Dağdaki teröristler bir kurşunla evlatlarımızı şehit ediyorlar. Ama gıda teröristleri her ısırıkta çocuklarımızın geleceğini köreltiyorlar. Dünyanın en gelişmiş ülkesi olma adayıyız, en genç nüfusumuz var ama bu nüfusu kötü beslenmeyle sağlıksızlaştırıyoruz.”

 
'Ceza İzmirlilere kesiliyor'
 
'İzmir, artık Büyükşehir’i bize vermeye hazır'
YORUMLAR
Toplam 36 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
urfalı dondurmacı 30 Haziran 2012 Cumartesi 15:55

sayın başkan gecen akşam kanaltürkte programını izledim cok teşekkür ederim büyük sıkıntılarımıza bu kadar hakim sorunlarımızı anlatabilen ve bizim sesimiz olan bir lidersin allah senden razı olsun gurur duydum senin gibi bir başkanımız oldugu için sonuna kadar söyledigin her şeyin altına imza atarım sanki kendim orada konuşuyorum sandım başarıların daim olsun yolun acık olsun federasyonumuzun adını bilen mi? vardı şiir gibi konuşan seninle artık türkiye bizi dinliyor.urfaya bekliyoruz selamlar

Yorumu oyla      15      2  
dönerci ali usta 16 Nisan 2012 Pazartesi 21:58

Çatlayın patlayın inadına başkan hemde esnaf teşkilatının en büyük başkanına sahibiz allaha şükürler olsun...ona SHOVVVV yakışıyor alayınız bir araya geldiniz hepinizi birden memleketlerinize gönderdi ....sayın başkanım sonuna kadar seninleyiz allahaşkına bizi bırakma seninle meslegimizin kıymetini anladık allah seni başımızdan eksik etmesin o güzel diline zaval vermesin gözlerinden öperim allah senin ve yönetiminin yar ve yardımcısı olsun.meyvalı agaç taşlanır sakın morelini bozma tırnagın olam

Yorumu oyla      34      2  
adanalı kebabcı 16 Nisan 2012 Pazartesi 12:42

şaşıran varsa oda sensin KEBAPÇILAR şu yazdıgın şeylere bak bir esnafın diline yakışıyormu.bu başkanı biz secdik sonuna kadarda arkasındayız senin her halde bir problemin var bir doktora görün çünkü okudugunu anlıyamıyorsun.bşk bizim hakkımızı savunurken sen nelerden bahsediyorsun son sandık sonuçlarıda seni akıllandırmadı herhalde çok akıllı adam ki sizin gibi iş bilmezleri yanından attı aslan gibi yeni onurlu iş yapacak çalışkan adamları yanına aldı sen artık geldigin yerde kendine aynada bak

Yorumu oyla      46      3  
kebapçılar 10 Nisan 2012 Salı 18:34

ALLAH ALLAH BU ADAMI KİM BAŞKAN YAPMIŞ ADAM ODUN GİBİ TAHSİL YAPMIŞ AMA İNCELİK SIFIR BİZLERİ TERORİST İLAN EDİYOR BU NE UKALALIK NERDEYSE VATAN HAİNİ İLAN EDECEK.BİR TABİR VARDIR MAKAM SAHİBİ OLUNCA ADAM ŞAŞIRMIŞ NE KONUŞTUĞUNU BİLE BİLMİYOR,SANKİ ÇOK BAŞARILI GÖREV YAPIYOR,GELDİĞİNDEN BERİ ŞOVVV DAN BAŞKA BİŞEYMİ YAPIYOR NERDE BİRLİKTE OLDUĞU YÖNETİMİ YOK HEP KULLANACAĞI ADAMLAR YANINDA ÇOK KISA ZAMANDA ONU ÖĞRENECEKLER ONUN KAÇ KİLO OLDUĞUNU HERKES YANILACAK PİŞMAN OLACAKLAR,DESTEKLEDİKLERİNE

Yorumu oyla      9      43  
ramiz usta 24 Mart 2012 Cumartesi 18:10

syn başkanım bir izmir li olarak elde ettigin son genel kurul zaferinden dolayı seni kutluyorum.rahmetli baban büyük usta ismet abimiz ne mutlu ki senin gibi bir evlat yetiştirmiş bize önder oldun seni kıskanıp engellemek istiyenler allahından bulsun arkandayız sevgili evladım yolun acık olsun her şeyi hak ediyorsun bize büyük bir camianın insanları oldugumuzu hatırlattın allaha emenet ol

Yorumu oyla      50      2  
güzel insan büyük başkan 21 Mart 2012 Çarşamba 00:05

allah yolunu acık etsin sen herşeye layiksin türkiye arkanda bütün olumsuzluklara vede yapılan her çirkinlige rahmen genelkurulda duruşun efendiligin le gönlümüzde bir kez daha sevgin arttı sonuna kadar yanındayız her şey diledigince olsun kimse eline su dökemez

Yorumu oyla      51      2  
hayırlı başkan 19 Mart 2012 Pazartesi 22:08

sevgili dostlar gördünüzmü sevgili başkan kimmiş.insanların gönlüne taht kurmuş topunuz bir araya geldiniz atmadıgınız iftira yapmadıgınız rezillik kalmadı ancak insanlar onun gönül dostları size sandıkda size engüzel cevabı verdi hepinizi bir cuvala koyup ait oldugunuz yere dogru gönderdi...büyük başkan yolun acık olsun sen yaptıklarınla en güzel cevabı herkeze verdin asil ve onurlu bir lider olarak yolun acık olsun türk lokantacılıgına yön veren adam olarak tarih yazıcaksın inşallah sevgiyle

Yorumu oyla      51      2  
hayırdır başkan 27 Ocak 2012 Cuma 16:19

sayın başkan güzel şeyler anlatıyonda,fed,seçildin tamam ne yaptın hep öne çıkmaya birilerini kullanmaya uğraşıyorsun yönetim değişirse fed,iyi şeyler olur diye düşünmüştü ama malesef masa sandalye boyası değişmiş,yazık yazık üyeler çok şey bekliyordu hayalmiş,palavraymış,olsunbe.fed,varlığı kayboldu ,yöneticiler kimler belli değil herkes ayrı teranelerde olduğu açıkça belli,herkes yanılabilir ama bir kere önümüzde seçimlerde hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktır kimse hor bakanı affetmez,sana byy

Yorumu oyla      11      67  
SEN TAHMİN ET 26 Ocak 2012 Perşembe 16:18

BŞK.HALEN BİRİSİNİN OĞLU OLDUĞUNU SÖYLÜYORSUN,SORANMI VAR Kİ,BABADAN KALAN YERİ ANLATIYON,ACABA İKİ YUMURTA KIRIP BİŞEY YAPABİLİRMİSİN ,ÇOK GÜZEL MİLLETİ AVUTUP DYP DEN AKP YE GEÇTİN,SONRADA BASAMAK GİBİ LOK,FED BŞK,LIĞI VE İMKANIN OLSAYDI MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYI VE MİLLET VEKİLLİĞİ,BİLMEM BİR GÜNAHIN VAR GALİBA NASİP OLMADI ŞÖYLE BİR DÜŞÜN AMACINA YARATAN SENİ NİÇİN ULAŞTIRMADI ACABA KALBİNDE İNSANLARA KARŞI TEPEDEN BAKMA,GİBİ SATMA GİBİ,KALAN SAĞLAR BİZİMDİR GERİSİ BANANE,DER GİBİ DÜŞÜNDÜN MÜÜ,

Yorumu oyla      12      66  
sade vatandaş 15 Eylül 2011 Perşembe 17:59

yorum yapan beyler bayanlar bu başkanın hiçmi eleştirilcek yanı yok herkez bakıyom aykut yenicenin fanatiği olmuş sayın başkanın geçmişte ve şu anda neler yaptığını bir araştırma zahmetinde bulunun karşınıza ilginç şeyler çıkcak dp adaylığı mhp düşünceli chp ittifaklı akparti meclis üyeliği benim kafam karıştı sizde analiz yapın.ben kendi siyasi kariyer için can doslarını sildiğini arkadaşlarını kırdığını gördüm ve yaşadım..

Yorumu oyla      14      64  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Ceza İzmirlilere kesiliyor'
Ömür Şanlı. O Kordon İşadamları Derneği’nin başkanı. Son iki yıldır İzmir ...
'Balbay yazdıklarıyla hesaplaşmak zorunda'
Gazeteci yazar Gönül Soyoğul, hukukçu gazeteci Fikret İlkiz’e ‘medya ve ...
'İzmir'in milletvekiliyim'
Yemin ederek meclise adım atan AK Parti’nin çiçeği burnunda İzmir Milletvekili ...
 
2015-2020 yılları çok kritik
Türkiye’de dünya dışı varlıklarla ilgili bir takım önyargıları kıran, ...
Unutulan gerçek gün ışığına çıkıyor...
Aysun Bitir… O Türkiye’nin ilk kadın bilim-kurgu yazarı. O da bu özelliğini ...
'İZKA'da torpil de olmaz kayırma da'
Son günlerde tartışmaların odağında yer alan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın ...
 
Elektrikte geleceği gördü, yatırımını memleketine yaptı
Almanya’nın Stuttgart kentinde, ortağı Reinhardt Ritter ile ticari araçları ...
İşsizlikten milletvekilliğine
AK Parti İzmir 2. Bölge 5. Sıradan milletvekili adayı gösterilip Türkiye ...
'Perinçek Milli Takım gibi oldu'
Cumhuriyet Güçbirliği adayı olarak İzmir 2. bölgeden Bağımsız Milletvekili ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Karantina günlerinde ve akis odalarında
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Maske ve Eldiven’le yaşayacağınız aklınıza gelir miydi?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yemek inceliktir, zarafettir
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Belalar
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Global mapus
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Değişimi yanlış okumak
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
Bu filmi izlemiş miydik?
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Evde ülken ve dünya için yapacakların da var
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Korona’nın ilacı: Rekonstrüksiyon
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Şeffaflık ve hızlı olmak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva