RÖPORTAJLAR
24 Kasım 2017 Cuma

'Adayım demeyeceğim'!

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet Karabel, Hanzade Ünuz ve Mehmet İşler’in sorularını yanıtladı.

 Adayım demeyeceğim !

Yolda, sokakta gezen bir Belediye Başkanı düşünün...

Vatandaş kırk yıllık ahbabıyla karşılaşmış gibi,

Sevecen gülümseyerek selamlasın...

Yanına gelip hal hatır sorsun,

Masasına buyur etsin,

Oğluyla dertleşir gibi dertleşsin.

Genelde görmeye alışık olduğumuz üzere,

“Kırk yılda bir Başkan görmüş”  vatandaş telaşıyla,

Şunu da, bunu da isteme, sorma, söyleme heyecanına düşmesin.

Bir şey istemesin.

Yolum bozuk, kaldırımım yıkık diye şikayet etmesin.

Yarın sokakta Başkanla yine karşılaşacağını bilerek,

Kadın, erkek, çocuk, yaşlı, genç,

Güvenle ve sevgiyle,

Mahalleden tanıdığı komşusu, evladı tadında sohbet etsin.

O Başkan Mehmet Ali Çalkaya.

Balçova’nın CHP’li Belediye Başkanı.

“Delikanlı Başkan”

Koltukta 14. yılına giriyor.

80 bin nüfuslu Balçova’da yüzde 38 ile Başkan seçildiği oy oranını yüzde 70’lerin üzerine taşıdı.

Başkan Çalkaya “Görev verirlerse yaparım” anlayışında.

Dördüncü döneminde Türkiye rekoru kırmak istiyor.

Ama “Adayım demeyeceğim” diyor.

Mehmet Ali Çalkaya bir dava adamı...

Göreve geldiği günden bu yana, örgütlenme dedi.

İnsana yatırım, eğitim, yardımlaşma dedi.

Kurduğu Semtevleri ile Balçovalı kadınlara ulaştı.

Sokağı, mahalleyi, evi hücrelerine kadar tanıyor.

Ayrım yapmadan kadınları evden çıkardı, dayanışmayı hatırlattı.

Semtevleri üzerine tez yazılacak bir başarı öyküsü oldu.

Üniversiteli genci yalnız bırakmadı, bilgisayarından öğle yemeğine kadar düşündü.

Okulların yakıtı demedi, çatısı demedi, güvenliği, temizliği demedi.

Hepsini karşıladı.

İhtiyaçlı yaşlıların evine her gün yemek götürdü.

Fiziksel engelliyseniz akülü arabanızı evinize teslim etti.  

Eğitimde, kültürde, sosyal hayatta, sporda.

Balçova’yı nakış gibi işledi.

Birlikte yaşam dedi.

Dayanışma dedi.

Balçova’yı yukarı taşıdı.

Kimseden destek almadan kıt kanaat geçindi, kendi yağıyla kavrulmayı bildi.

Örgütçü Başkan Çalkaya,

Balçovalılar’ı biraraya getirdiği gibi,

CHP’de de akılları biraraya getirmek istiyor.

Hedef olmadan, hedefi vurmak istiyor.

Babasının verdiği öğütü  aklından çıkarmadan tekrarlıyor:

 “CHP’de güç olma, gücü yönet.”

 

HERKES BANA GÜLDÜ

2004 yılında Başkan seçildiğimde “İlk olarak kadınları örgütleyeceğim” dediğimde herkes bana güldü. “Yapamazsın” dediler. Semtevleri yapılanmasını detaylarına kadar çalıştık. Herkese kapılarımızı açtık. Balçova’da kadınları örgütledik ama hiçbir kadına gidin CHP’ye üye olun demedik. Semtevlerine her partiden kadın katılımcı gelir. Bugün Balçova’da ortalama 7 bin kadın bizimle birlikte hareket ediyor, hepsi aktif çalışıyor. İçlerinden meclis üyesi de seçiyoruz. Şu anda Balçova ilçe örgütünde kadın üye sayısı tüm partilerin ve tüm illerin üzerinde. Göreve geldiğimizde yüzde 10’du kadın üye, şimdi CHP ilçe kadın üye oranımız yüzde 51. Bu Türkiye’de yok, biz bir ilkiz. 2004 yılında hiç kadın meclis üyemiz yoktu, şimdi 9 CHP’li kadın meclis üyemiz var. İlçe Başkanımızı da kadın seçtik, altı yıldır görevde. Bizden sonra AK Parti, MHP ve İYİ Parti de kadın ilçe başkanı seçti. Her zaman söylüyorum birgün gelecek Balçova’yı bir kadın yönetecek diyorum.

CUMHURİYET DE İŞE KADINLA BAŞLADI

Şunu gördüm ki, kadın nereye gidiyorsa aile de oraya gidiyor. Kendi anne babasını, çocuğunu, torununu etkiliyor. Kadın ciddi bir faktör bizim toplumumuzda. Şaman kültüründen geliyoruz, aslında biz anaerkil bir toplumuz. Türkmen kültürüyle kadın bu topraklarda hala ayakta, ben de o kültürü canlandırmaya çalışıyorum. Cumhuriyeti kuranlar da kadınla başladı. Belki bizim bu topluma veremediğimiz tek şey oydu, Cumhuriyet tarihini ve devrimleri çok iyi anlatamadık. Ben de 1983’ten sonra okumaya başladım yakın çağı, köy enstitüleri akıl almaz bir reform. Dünyada benzeri yok, kadınları almış pilot yapmış, mühendis yapmış, yurtdışına göndermiş. Seçme seçilme hakkı veriyor, ilk parlemantoda yüzde 11.4 oranında kadın vekil var. Bugün de mecliste yüzde 11 – 12 ortalamada kadın vekiller. 90 yılda kadını bir adım öteye götürmemişiz.

BİZ BİR AİLEYİZ

Semtevlerimiz istisnasız her sokağa, her apartmana giriyor. Vatandaşlarımız ile görüşüyor. İyiyi, kötüyü, darda olanı, sevinci olanı biliyoruz. Çocuklarını okula gönderen veliler gelip okulun eksikliklerini anlatıyorlar. Ulaşım sıkıntısı çeken ortaöğrenim çocuklarımızı servisler ile okula taşıyoruz. Okulların temizlik, güvenlik görevlisini biz temin ediyoruz. Yaşlı ve bakıma muhtaç 300 kişiye her gün sıcak yemek ulaştırıyoruz. Engelli olduğu için evden çıkamayan yüzlerce vatandaşımıza akülü araç verdik. Balçova’da fiziksel engeli olup akülü arabası olmayan kalmadı. Semtevleri’nde kadınların meslek edineceği ekonomik özgürlüğünü kazanacağı veya günlük hayatında faydalı olacak kurslarımız var. 17 ayrı branşta el beceri kursumuz var. Şimdi pastacılık ve İngilizce kurslarımızı da açtık, hepsi ücretsiz. Gelen vatandaşımıza senin siyasi düşüncen nedir, sen hangi partiye oy verdin demiyoruz. Bizim bir aile olduğumuzu söylüyoruz. Semtevlerimiz ile vatandaşımızın gerçek anlamda yanında oluyoruz.

SINIFLARIN KAPISI YOKTU

Hepimiz konuşmaya başladığımız zaman ‘her işin başı eğitim’ diye söze başlarız. Ama kendi çocuğumuz okula başlamadan okullardaki ya da eğitim sisteminin yaşadığı sorunların farkına varamayız. Ben göreve başladığımda Sacide Ayaz Okulu’nun sınıf kapıları bile yoktu. Çatısı akan, kaloriferi yanmayan, çeşmeleri kırık daha bu şekilde yüzlerce sorunu olan okullar. Dediğim gibi özel bir ilgi gösterdik eğitim kurumlarımıza. Çocuklarımızın eğitim kalitesi babalarının cüzdanlarındaki para ile orantılı olmamalı dedik. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden veya okul aile birliklerinden gelen eksiklikleri liste yapıyoruz. Okulların tüm boya badana işlerini, tamiratlarını, tesisatlarını, çatılarını yeniliyoruz. Binlerce aileye kıyafet ve kırtasiye yardımı yapıyoruz. Ama çocuklar bunun belediye tarafından verildiğini bilmiyor. Bilgisayar vermediğimiz sınıf kalmadı. Merkezi hükümetin yapacağız diye yola çıktığı ancak yapamadığı Bilgisayarlı Eğitim Fatih Projesi’ne biz yıllar önce başladık. Teşvik olsun diye 4 yıllık fakülte kazanan gençlerimize bilgisayar hediye ediyoruz.

İZİN ALAMADIKBirkaç yıl önce iki okulumuzun yakıtı bitmiş. Sabah baktım aile birliğinden veliler kapıda bekliyor. Milli Eğitim ödenek olmadığını söylemiş. Ben bunu duyunca beynimden vurulmuşa döndüm. Düşünsenize 6 yaşında çocuklar Aralık ayının ortasında titreyerek sınıfta oturuyor. Yıl sonu olması nedeniyle bizim bütçede de para az. “Gerekirse makam arabamı satıp okullara yakıt alacağım, kamu yöneticisi olarak çocuklar üşürken ben bu arabaya binmeye utanırım” dedim ve yakıtı aldım. Şimdi tüm okulların tuvaletlerindeki suyu güneş enerjisi ile ısıtmak için izin istiyoruz. Çocuklar tuvaletlerdeki su soğuk olunca ellerini bazen yıkamıyor. Bu da salgınların artmasına neden oluyor. Amacımız çocuğun tuvaletten çıktıktan sonra elini rahatça yıkaması. Ama bunun için de izin alamadık.

KALPLERİMİZ BİR ATIYORTürkiye’de nüfus ve yüzölçümüne göre en gelişmiş Mobesse sistemini biz kendi bütçemiz ile kurduk ve Emniyet Müdürlüğü’ne teslim ettik. Balçova’da şu anda 330 kamera var, Türkiye’deki en büyük sistem. Okullarımızı da bu sisteme dahil ederek çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin güvenli bir şekilde okula gitmelerini sağladık. İnciraltı yurtlarından Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’ne kadar her sabah ücretsiz araç kaldırıyoruz. Çünkü bu çocuklar gerçekten ulaşıma para veremeyecek durumda, yürüyerek gidiyorlardı okula. Tıp Fakültesi öğrencilerine ETV Derneği ile birlikte 50 bin lira burs parası verdik bu sene, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ayda 225 lira ödeniyor.  300 üniversite öğrencisinin yemek parasını ödüyoruz, yıllık 100 bin lira. Her ay yemek kartını biz yüklüyoruz. İhtiyaçlı ailelere ayda 100 lira market yardım çeki veriyoruz. Her mahallede gönüllü deprem ekipleri kurduk, deprem konteynırları yapıyoruz. İzmir’in ilk çöp konteynırı yıkama makinasını aldık. 20’den fazla park yaptık. Biz vatandaşlarımıza yüreğimizle dokunuyoruz, kalplerimiz onlarla bir atıyor.

EVDE PİŞİR, İŞE DE GÖTÜRBen her akşam evde on kişilik yemek yaparım, işe de getiririm. Başkan yardımcılarını çağırıyorsun toplantı yapacaksın. Birlikte yemek yiyoruz, hem de işi konuşuyoruz. Cumartesi Pazar evde sıkılınca yemek yaparım, çok severim yemek yapmayı. İyi yemek yapmanın sırrı yemeğin sosunda gizlidir. Türk yemekleri zaten domates salçası, soğan, sarımsak, zeytinyağı sosuyla yapılır. Oranlamasını düzgün yaparsan tamamdır. Kolay bir mutfaktır Türk mutfağı. Evde yemeği ben yaparım. Dün akşam barbunya yaptım örneğin bugün işe de getirdim. Üçkuyular pazarı taşındıktan sonra şimdi Urla pazarına gidiyorum. Zabıta peşimden gezmediği için  daha rahat alışveriş yapıyorum.

 5.5 MİLYON METREKARE ARAZİ KİLİTLİEmeklilerin tek konut muhafiyeti var. 5 bin konuttan emlak vergisi almıyorum. 30 bin konut var toplam Balçova’da. Küçük bir belediyenin bir ayda kestiği inşaat ruhsatını ben bir yılda kesiyorum. Yani inşaat için kilitli Balçova. İnciraltı kilitli, Dokuz Eylül’ün inşaat alanı kilitli, Kabaoğlu kilitli, arsa mağdurları kilitli. Belediyenin en büyük geliri de ruhsat. Bir tek şu hipermarketlerden gelir elde ediyorum. Buna rağmen bildirgemdeki işleri yapıyorum, parayı doğru yönetiyorum. Ama kıt kanaat, yıllık 80 milyon liralık bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 90’larda. Hep kıt kanaat ayakta durdum. Belediyeciliği parayla yapmadım ama sahayı yaptım, tribününü yaptım, şimdi 70 dönüm otopark yapıyorum.

BİR DAHA DA KİMSEDEN BİR ŞEY İSTEMEMİnciraltı’nın planlaması bu dönemde biterse, sadece planlama aşamasında 20 milyon lira emlak vergisi gelecek. Bir de inşaatlar başlayınca ruhsat kesilecek, ayda 2 milyon lira ek gelirimiz olacak. O zaman yönet kenti işte. Balçova arsa mağdurlarının konusunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1.6 yerine 2 – 2.5 ile çözmeye çalışıyor. Çözebilir de, sizin de elinizden kaçar gider. Biz niye çözmüyoruz? Balçova’da 5.5 milyon metrekare arazi kilitli, bekliyor. Bunlar çözülürse Balçova Belediyesi uçar. Biz hiç kimseden destek görmeden kendi işimizi yapıyoruz. Diğer belediyeler ile kıyaslandığımızdan en az yardım alan belediyeyiz. Büyükşehir Belediyesi’nden önceki yıllarda araç parkına aldığımız araçlar ve teknik destek var. Bunun dışında Balçova Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak yaptığı tek proje öğrenci yurdudur.

İNCİRALTI’NDAN BİLGİM YOKİnciraltı konusunda bize hiçbir bilgi verilmiyor. Ne Bakanlık bilgi veriyor, ne Büyükşehir Belediyesi veriyor. EXPO’da da aynıydı. Lokantacılar Odası’ndan dört kişi EXPO’daydı, EXPO alanı kentinin içinde kalan ve 22 yıl turizmcilik yapmış bir adam EXPO yönetiminde yoktu. Değişmiyor, mantık hep aynı mantık. İnciraltı’nda ne olduğunu ne Bakanlık, ne de Büyükşehir söylemiyor. Hiçbir bilgim yok. Ortak koordinasyon yok bizde. Ne oldu ne bitti bilmiyorum. Ne arayan var, ne soran. Bana kimse bir şey sormuyor ama İnciraltı tek bir işlevle dolmaz. 20 yıl bekler. Öyle bir plan olmalı ki, bir iki yıl içinde dolmalı. Büyük üniversiteler, butik üniversiteler gelmeli, liseler gelmeli, konut olmalı ama tercihli yapılmalı. Ticaret yüzde 65, konut yüzde 40 gibi. Ben sağlık serbest bölgelerinden bahsettim hep. İzmir’i kurtaracak olan sağlık turizmi diyorsak, çeşitlendirilerek yapılabilir. Sağlık turizmi dünyada büyük bir pasta. O yüzden Sağlık Serbest Bölgeleri kurulması lazım. Tarım yürümüyor, sera da yürümüyor dolayısıyla bir an önce planlanması lazım İnciraltı’nın. 5 milyon metrekarelik bir bölgeden bahsediyoruz. Balçova Belediyesi paralanır pullanır dememek lazım, oturup işi bitirmek lazım. Bakanlığı baskı altına almak lazım.

ADAY GECE SAAT 24.00’TE BELLİ OLURÖrgütlenme açısından çok başarılıyım. Ben hep söylüyorum, belediye başkanlığı yapmaya gelmedim, örgütlenmeye geldim diyorum. İlçe örgütlerinin belirlenmesinde ben hiç katkı koymadım, sadece örgütlediğim insanlar işi örgütledi. Ben bakmadım bile listelere, her şeyin hazırlanmasını belirli insanlar yaptı. Benim örgütlediğim insanlardı onlar da. Balçova’nın ortak konularında da her kesimden insanla biraraya gelebiliyoruz. Jeotermalimizi istiyoruz diye sağcısı, solcusu birleşip bin kişi yürüdük, il genel meclisine giderek tepkimizi gösterdik.  İlçe Başkanlığına adaylık konusunda cevap vermek yanlıştır. Bunlar son gece belli olur, herkesin kafasında bir isim vardır. Bizim gibi ülkelerde önceden isim belirlemek doğru değil, üstüne çullanırlar. Benim hesabıma göre gece saat 24.00’te belli olur, ekiple sokak sorumlularıyla oturur konuşursun. Ne yapacağız denir? Bir bayan olmak şartıyla... Biri der ki devam edecek, ikna edilir. Yok yoruldu denirse ona bakılır. O gece bir saat içinde karar verilir.  

HEDEF OLMAK İSTEMİYORUMDelege belirlenmesine gelirsek, İzmir’de ilk defa kriter belirleyen benim. Eski belediye başkanları otomotikman yazılacak dedim. Eski ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları başkanları yazılacak. Yaşayan meclis üyeleri parti değiştirmemişse yazılacak. Bir de sokak sorumluları, doğal liderler yazılacak. Sandık başı sorumlularından işini düzgün yapanlar yazılacak. Balçova ilçe başkanımız hakikaten kaliteli birisi, o açıdan çok şanslı biriyim. Ben akıl koyuyorum, ilkeleri koyuyorum belirleyici değilim. Ben akılları biraraya getiriyorum. Kongrede de aynı şeyi yapacağız doğal sorumlularla oturacağız, adayı belirleyeceğiz. Babam hep derdi, “CHP’de güç olma, güçleri yönet” diye. Ben de onu yapıyorum, bu partide bir güç olmaya çalışmıyorum. Güç olursam hedef olurum, ben güçleri yönetmeye çalışıyorum. Ben hedef olmak istemiyorum.

İL BAŞKANI EKİBİYLE GELMELİCHP’de İl Başkanları Genel Başkanı temsil eder. İl Başkanını belirleyecek olanlar belirler, benim üstüme farz değil. Ama adam çalışacağı ekibiyle gelmeli, bu iş hayatında da böyledir, belediyeciliktede böyledir. Biz kendi ekibimizi kendimiz kuruyoruz, kimse karışmıyor. İl Başkanı içinse şöyle yapıyoruz, diyelim ki aday olarak birini sürdük. Ahmet dedik, sizi de arıyorum isim ver diyorum. Çok iyi adamdan ziyade oradaki havayı koklayacak sizin adınıza oyun kurgulayacak birini gönderiyorsunuz. Herkes yönetime böyle birini gönderdiği zaman iş yapmak üzere kurgulanmış bir ekip ortaya çıkmıyor haliyle. Bunlar belediye başkanının ildeki radarı oluyor. Böyle bir il başkanından hayır gelir mi? İl Başkanı ekibiyle gelmeli, hepsi kendi adamı olmalı. En azından beş altı tane çakı gibi adamı olmalı. Şimdi ne oluyor, adam iki gün sonra çalışamaz hale geliyor.

AZİZ BAŞKAN ADAY OLACAK

Ben Aziz Başkanın aday olduğunu düşünüyorum. Eskisinden daha çok istiyor, gövdesiyle istiyor. İlk defa belediye başkanlarını topladı geçenlerde. Yiğidi öldürür hakkını veririm, çalışan koşturan bir insan. Ama Aziz Başkan siyaset yapmıyor, örgütlenme gibi bir derdi yok, o iş yapıyor. Bana sorarlarsa aday olsun mu diye, ben olsun derim. Bir zararı yok kente, çalışıyor koşturuyor. Kooperatifçilikte başarılı, sosyal demokratın kafasında ekonomik büyümenin temeli budur zaten. Küçük sermayenin büyük sermaye karşısında ayakta kalması. Ben kadın kooperatifi kurdum 10 yıl önce, iyi bir demokratsanız örgütlersiniz.

Kendi adıma söylüyorum, mesela ben aday olmazsam biri gelir doldurur, ben tek değilim. Hangi ilçede kaos oldu? Çiğli’de Tevfik Alyanak döneminde çeklerin senetlerin sokaklarda dükkanlardan topladığı bir yerde CHP pat diye başka bir aday çıkardı. Kanser tedavisi gören bir belediye başkanı seçim kazandı. Ben tek değilim, CHP’de benim yerimi dolduracak biri bulunur. Kim ben tekim diyorsa o megolamanlığa girer, o çok tehlikelidir. Siyasette teklik yoktur.

“ADAYIM” DEMEYECEĞİMBen adaylık ile ilgili önceden hiçbir fikir üretmem. Birinci dönemde Genel Merkez’e gidip beni aday yapın demedim. İkinci dönemde de demedim, üçüncü dönem de demedim. Yine demeyeceğim, bekleyeceğim. Genel Merkez analiz yaptı, buradaki adaylar yetersiz, “Sen devam et” derse ederim. “Hayır” derse de hiç itiraz etmem. Bu parti beni üç dönem aday yaptı, “Git” dedi, giderim. “Adayım” demeyeceğim. Adaylığa başvurup, Genel Merkez’in beni aday göstermesini beklerim. Hayatımı siyasetle götüreceğim diye bir kavramım yok ama dersen ki kafandan geçmiyor mu bir dönem daha, görev verirlerse yaparım. Bir dönem daha yapmak isterim. Değilse, köyüme gider çiftçilik yaparım. Ya da giderim Urla’ya restoran açarım “Başkanın Yeri” diye dört masalı bir yer. Gocunmam hiç, ben daha önce pazarcılık yapmış adamım.

BİR BEN AFFEDİLMEDİMYani Belediye Başkanı olmasam yapacak bir iş mutlaka bulurum. Eski mesleğime iyi bir pozisyonda dönmem çok zor çünkü benim şu anda ki söylemlerim sol ve sert söylemler. İktidarla sürekli tokuşan sert söylemleri olan bir belediye başkanıyım. Hiçbir patron 25 – 50 milyon dolarlık turizm tesisini bana teslim etmez, genel müdür yapmaz. İktidar baskısından korkar. 100 kişinin ölümünden sonra KESK’in eylemine katılan belediye başkanından biriyim. Pankartı tutanlardan biriyim. Sadece bana ve eski CHP İl Başkanı Bedri Serter’e Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz’dan sonra açtığı tüm davaları iptal etti bir tek benim davam iptal olmadı. Bedri Serter’in davası düştü, benimki devam ediyor. Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazıda devam etsin davası diyor.

O GÜN BÜGÜNDÜRSiyasetten dolayı, hizmetlerimizden dolayı cezalandırılacaksam bunu kabul ederim. Neden? Başka bir gün yok artık Türkiye’de, o gün bugündür. Ben siyaset yapıyorum, siyaset yapmaktan zevk alıyorum. Vatandaşın evine gireceksin, dokunacaksın, sosyal politikaları en üst seviyede tutacaksın. İlk defa oy oranlarını artırarak hizmet veren belediyeyiz. Yüzde 38’le başladık, 2009 seçimlerinde yüzde 70 oy aldık. Son seçimde CHP’nin içindeki insanlar aday olamayınca gidip AKP ve DSP’den aday oldu. Yüzde 73 oy alacağımız seçimden bu nedenle yüzde 62 oy aldık.  Yarın partim yine görev verirse, seçime gir derse oy oranımız yüzde 70’in üzerine çıkacak. Yüzde 70’in altı başarısızlık olur, 70’in üstüne çıkacağız.

 
'Kanıta dayalı bilimsel çalışırım'
 
Bedel ödemeye hazır olacaksın!
YORUMLAR
Toplam 24 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Aygul Buyukyilmaz 27 Ekim 2018 Cumartesi 17:02

Mehmet Ali Calkayanin bi donem daha baskanimiz olsun isterim

Yorumu oyla      7      2  
Aygul Buyukyilmaz 25 Ekim 2018 Perşembe 07:37

Icten samimi insani insanca deger veren baskanin kiymetini bilelim

Yorumu oyla      7      2  
Yorumcu 22 Aralık 2017 Cuma 08:23

CHP nin kamuoyundaki olumsuz imajı sizi baskan yapmaya yetmeyecektir sayın Çalkaya bu bir.İkincisi istemem yan cebime koy mantığı.Türkiyenin önünü açın KAYI lar geliyor

Yorumu oyla      9      2  
balcovali 5 Aralık 2017 Salı 17:46

yahu kardeşim görünen köy klavuz istemez bi gün gelin balcovanin rezilliklerini göstereyim size ben dededen Chpliyim ama Calkaya mi kesinlikle hayır Ata Caddesi rezillik caddesi bunu yapan insan olamaz son 14 yılda plansız yapılaşma desen ona keza sen insanları balcovaya çekeceksin ama yol var mi her taraf sıkışık alt yapı desen sıfır 2 sene önce yaptigin asfalt köstebek yuvası esnaftan bir kişi bile memnun değil yok öyle farklı bilgisayarlardan girip kendini ovme karşıyaka belediyesi ile bi karsilastir kendini kurumsal yönden . 14 yıl olmuş çek git de bari kurtulsun balcova halkı senden

Yorumu oyla      9      2  
Uğur 30 Kasım 2017 Perşembe 23:05

Yapmayın arkadaş yollar delik deşik, Ata caddesinin sözde yenilenen (rezil ettiler) hali ortada, teleferik 15 yılda anca bitti, İnciraltı gibi nimet var mezbelelik halde... herhangi bir siyasi partiye yakınlık duymuyorum ama Balçova iyi yönetiliyor demeyin lütfen...

Yorumu oyla      9      2  
25 Kasım 2017 Cumartesi 13:50

bakıyorum hep aynı tarz yorumlar. 3-5 kişiyi bilgisayarın basına oturtuyorlar. Hepsi farklı IP adresleriyle aynı tarz yorumları yapıyorlar. Yok cok çalışıyormus, yok baslarından eksik olmasınlarmıs. Gercekten bunları yazarken hiç utanmıyor mu bu arkadaslar? Ne yaptı bu adamlar. Sırf Atatürkü ve laikligi örnek gösterip halkı sömürmekten baska. Ne projeleri var ne yaptıkları birsey. Sırf algıyla halkı sömürüyorlar. Biri dini sömürür digeri Atatürkü. Rahat bırakın artık. Böyle basit siyaset yüzünden gelişmiyor bu ülke.

Yorumu oyla      9      2  
bülent 25 Kasım 2017 Cumartesi 12:54

Sayın Çalkayanın şeçildiği ve en son aldığı oy oranı başarısının net kanıtı. Kadına çoçuğa gençliğe verdiği önemin sonucu...Dürüst net ve adil...Balçova ve İzmir için bir şans ...keşke büyükşehir e aday gösterilse ....

Yorumu oyla      9      2  
Sami Akkılıç 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:51

Balçova belediye başkanından son derece memnum ve çalışkan dürüst namuslu olması da ayrıcalıktır.Aday gösterilmesini istiyor ve onu sonuna kadar destekliyorum.

Yorumu oyla      9      2  
Gggg 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:42

Biz siz den çok memnunuz. Bütün egoları aşmış adam gibi adamsınız. Sizin gibi siyasetçilere şimdiki zamanda fazlasi ile ihtiyaç var. İsterimki daha üst makamlarda da görev almanız. Chp nin asıl karar alıcı ve daha çok yetki li makanlarınd olmanız partimiz ve Türkiye açısından daha önemlidir.

Yorumu oyla      9      2  
Metin 25 Kasım 2017 Cumartesi 00:08

Çok Çalışkan dürüst ve Vizyon sahibi....bence siyaset üstü bir başkan İzmir de daha büyük görev verilirse yapacak düzeyde yolun açık olsun sayın Çalkaya Balçova sana minnettar ...hiç bir destek almadan başarıların ortada.....

Yorumu oyla      9      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Kanıta dayalı bilimsel çalışırım'
Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
'Kavga etmem, mücadele ederim'
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet Karabel, ...
Buca'da hayatları değiştiriyoruz...
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
 
CHP’den bunları hiç duymadınız!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil ...
'Hiç kimseyi rakip görmem...'
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
'Akıntıya kürek çekiyorum'
Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
 
'İhaneti gördüm ama bende sabır çok'
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu gazeteciler Fatih Yapar, ...
Her göreve hazırım...
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar gazeteciler Fatih Yapar, ...
'Bir deli Başkan geldi...'
Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
 
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Nesli tehlikedeki hayvanlar ÇOĞALMAYA başlamıştır
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Tatlı ve sevgili şehrinden çok uzakta değil
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
İzmir tartışmaya neden dahil olmadı?
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Hemşireleri dinleyelim
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Güzel habere de ihtiyacımız var!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Korona tecritinden öğrendiğim çok şey var
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sokakta özgürlük vardı…
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
‘Biz bize yeteriz’ ve Soyer
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Birlik ve beraberlik üzerine
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Olmaya devlet cihanda
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva