HABERLER>SAĞLIK
21 Kasım 2022 Pazartesi - 11:24

İzmir Tabip Odası'ndan 'Şehir Hastanesi' bildirgesi... Yeni bir hastaneye ihtiyaç yok!

İzmir Tabip Odası’nın organizasyonunda gerçekleşen ve iki gün süren İzmir Şehir Hastanesi Çalıştayı’nın 15 maddelik sonuç bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı. Şehir hastaneleri ile ilgili sorunlara dikkat çekilen bildirgede "İzmir kentinin, nüfus yoğunluğu, kişi başına düşen yatak sayısı ve mevcut hastaneler dikkate alındığında  ( örneğin güney, Kaynaklar alanı vb. gibi ) yeni bir hastane projesine ihtiyacı olmadığı yönünde bir kanaate varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

İzmir Tabip Odası ndan  Şehir Hastanesi  bildirgesi... Yeni bir hastaneye ihtiyaç yok!

EGEDESONSÖZ – İzmir Tabip Odası’nın düzenlediği İzmir Şehir Hastanesi Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi okundu. İzmir Tabip Odası, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Barosu, TTB Merkez Konseyi, İzmir Kent Konseyi temsilcilerinin açılış konuşmalarıyla başlayan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in mesajlarıyla devam eden etkinlik iki gün sürdü. 

15 maddeden oluşan sonuç bildirgesinde şehir hastaneleri ile ilgili sorunlara dikkat çekildi.

18 HASTANEDEN 14’Ü HİZMETE GİRDİ
İzmir Şehir Hastanesi  sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi:

1. Şehir Hastaneleri Projesi, Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) ile 2013 yılından bu yana yapılmış 34 hastane yapımını ve işletilmesini kapsamaktayken  zaman içinde 18 hastaneye indirildi ve bunlardan 14 tanesi hizmete girdi, 4 tanesinin de inşaatı sürmektedir.

Bu gerilemenin nedeninin, bu projelerin verimsiz , çok pahalı ve uzun yılları kapsayan borç yüküne yol açması hususunda kamuoyunun farkındalığının artması olduğu düşünülmektedir. Bunun bir diğer sonucu kamu yönetiminin  (KÖİ) projelerinden vazgeçerek, yeni hastane projeleri için öz kaynakların kullanılmasına yönelmesidir.

SÖZLEŞMELERİN TİCARİ SIR KAPSAMINDA SAYILMASI KABUL EDİLEMEZ
2. Şehir Hastanelerinin yapımında yapılan sözleşmelerin ticari sır kapsamında sayılması kabul edilemez. Taraflardan birisinin kamu olduğu bu sözleşmelerin açıklanması zorunludur. Sayıştay raporlarından elde edilen bilgiler, bu sözleşmelerin tamamen kamunun aleyhine yapılmış çok ağır maddeler  içerdiği ve özel şirketlerin özellikle büyük ve uzun vadeli avantajlar elde ettiği anlaşılmaktadır.  Bu sözleşmeler bir an önce kamuoyuna açıklanmalıdır.

3. Bu sözleşmelerin anlaşmazlık halinde yargı sürecinin Londra mahkemeleri tarafından görülecek olması, uluslarası alanda ülkemiz hukukuna güvensizlik olarak algılanmaktadır .  Yargı yetkisinin ülkemiz dışında bir ülkeye tanınmasının gerekçeleri kamuoyuna açıklanmalıdır. 

4. Hastanelerin bir çok şehirde ulaşım sorunu olan uzak ya da sorunlu alanlara yapılmış olması, hasta akımı açısından yeni sorunlar doğurmaktadır ve bu husus İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi için de geçerlidir. Günlük yaklaşık 80 bin üzerinde çalışan ve hasta trafiğine sahip olacak bu binanın ulaşım açısından altyapı projelerinin öncelikli olarak kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.

GEREKEN YAPTIRIMLARIN UYGULANMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR 
5. Bu hastaneleri yapan şirketlere arazinin ücretsiz verilmesi , 49 yıla kadar, aşırı abartılı maliyetlerin kira şeklinde geri ödenmesi taahhüdü ülkemize ağır bir yük getirmektedir ve akid tarafların edimlerinde adil olmayan sonuçlar yaratmaktadır. Hastane binalarının yatak başına ortalama 350 metrekare gibi çok verimsiz ve yüksek maliyetli mimarilere sahip olması , çok geniş fonksiyon dışı alanların yapılmış olması ve klimatizasyon, elektrik , su vb. işletme maliyetlerinin Sağlık Bakanlığına yüklenmiş olması bu hastanelerin pahalılığındaki diğer önemli unsurlardan birisidir. Bu sözleşme koşullarının kamu adına yeniden yapılması zorunludur. Özellikle sözleşmedeki performans kriterleri açısından çok sıkı bir denetim ile gereken yaptırımların uygulanması yoluna gidilmesi hayati bir süreçtir.

6. Hastane içi mekanların çok uzak olması, acil hastalara ulaşım, konsültasyonların zamanında yapılamaması ve diğer hastane içi hizmetlerin üretilmesinde büyük zorluklar yaratacağı görülmektedir. Bu nedenle ortaya çıkacak maddi ve manevi zararların sorumluluğunun çalışanlara mal edilemeyeceğini özellikle vurgulamak isteriz.

7. Şehir hastanelerinin açılması ve muhtemel hasta garantilerine bağlı olarak , daha önce hizmet vermekte olan hastanelerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Bu hastaneler bina , altyapı ve tıbbi donanım olarak korunmalı , rehabilite edilerek , daha modern ve donanımlı hale getirilerek , daha verimli ve kaliteli hizmet verilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda tüm tarafların, meslek odaları, sendikalar, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve tüm kent paydaşlarının farkındalık yaratması ve kamu otoritelerinin dikkatini çekmesi hayatidir. 

YENİ BİR HASTANEYE İHTİYAÇ DUYULMAMAKTADIR
8. Şehir hastanelerinin sadece bina olarak görülmemesi, bulundukları kentin , sağlık hizmetlerinden başlayarak , sosyal , ekonomik, çevre sağlığı , ulaşım vb pek çok alanda dengelerini bozduğu görülmektedir. Çevrede yeni bir kentleşme alanı ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda bu tür yatırımların her şeyden önce, kentte yaşayanların, kent düzeni ve adaleti bakımından, her düzeyde görüşlerinin alınarak yapılması katılımcı demokrasinin bir gereğidir. Bu anlamda, İzmir kentinin, nüfus yoğunluğu, kişi başına düşen yatak sayısı ve mevcut hastaneler dikkate alındığında  ( örneğin güney, Kaynaklar alanı vb. gibi ) yeni bir hastane projesine ihtiyacı olmadığı yönünde bir kanaate varılmıştır. 

9. Şehir hastanelerinde çalışanların, günlük yaşam koşulları gözetilmeden bir mimari yapıldığı ve işletme süreçlerinde de başhekimlik yanı sıra bir “yönetim “ tarafının olduğu görülmektedir. Bu iki başlılığın, sağlık hizmetlerin devamlılığı ve etkinliği açısından sayısız sakıncaları vardır ve yönetim , tıbbi yönetim kadroları tarafından yapılmalıdır. Çalışanların günlük yaşam alanları, dinlenme bölgeleri, gereken hijyen ve beslenme imkanlarının gözetilmesi ve örneğin kreş vb. gibi kolaylıkların öncelenmesi zorunludur. Çalışanların tükenmişlik sendromuna girmeleri kesin tedbirlerle ve çalışma düzeni ile önlenmelidir.  Çalışanların ulaşımı hastane işletmesi tarafından sağlanmalıdır.

10. Çalışanlara bazı firmalar tarafından imzalatıldığı ileri sürülen “gizlilik sözleşmesi “ ve ayrıca spesifik işlerle görevli personele iş tanımları dışında başka işler yaptırılmasını doğru bulmuyoruz. Personelin iş tanımları ve süreleri dışında çalıştırılmaları konusunun sıkı denetimi yapılmalıdır. 

11. Bazı personelin yeni hastanelere alınması sürecinde, özellikle eski hastanelerdeki taşeron firmalara bağlı olarak çalışmakta olan ve kadro temin edilemeyen personelin iş güvencesi sağlanmalı ve işsizlik riski çözümlenmelidir. Bu deneyimli personelin sistem içinde tutulması öncelenmeli ve özlük hakları korunmalıdır.

HASTANENİN ALTYAPISI İNŞAAT FİRMASININ SORUMLULUĞUNDADIR
12. Hastanelerin altyapısı : kanalizasyon, arıtma, su ihtiyacı, elektriksel altyapı, ısıtma, soğutma, iklimlendirme vb. konularda en uygun koşulların sağlanması ve bu altyapı özelliklerinin kamuoyu ile paylaşılması gerekir. Bu altyapı, inşaat firmasının sorumluluğundadır. Bu hususta kentsel adalet kurallarına bağlı kalınmalıdır.

13. Bu hastaneler, asla temel sağlık sistemi düzenini yani basamaklı sağlık sistemini unutturmamalıdır. Bu esastır. Basamaklı sağlık sistemini sonuna kadar savunacağız. Esas olan kaliteli ve yeterli sağlık sistemidir. Ülkemizin 5 yıldızlı otele değil 5 yıldızlı sağlık hizmetine ulaşması esastır.

14.          İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinin işletme süreçleri, İzmir Tabip Odası , İzmir Barosu , TMMOB İzmir , İzmir Kent Konseyleri Birliği , Odalar , Sendikalar , Sivil Toplum Kuruluşları , Dernekler ile bir platform halinde çok yakından takip edileceği bilinmelidir.

15.          Şehir Hastaneleri konusunda İzmir Şehir Hastaneleri Platformunun paydaşları, kentin tüm paydaşlarının katılımıyla tüm kentte  bu konuda farkındalığını artıracak faaliyetler yürütecektir ve kamuoyunu sağlıklı bilgilendirecek, kamu otoritelerinin dikkatini çekecektir.

İşbu 15 maddeden ibaret İzmir Şehir Hastaneleri Çalıştayına ait sonuçları kamuoyu ile paylaşırız.

 
Ege Ekonomik Forum başlıyor... 'Geleceğin sinyalleri' konuşulacak
 
Daha yaşanır bir Konak için imzalar atıldı... Ruhsatlandırmada peyzaj projesi dönemi
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 8 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Mustafa 22 Kasım 2022 Salı 14:56

Yapma yaa izmirin nüfusu kac biliyormusun imar a itiraz ediyorsun işin olmadığı bilgjn olmadığı halde bide yatırıma karşı da çıkıyorsun iyide sen mi biliyorsun tabipler odasi devlet bilmiyor senmi biliyorsun bunu unutmayın devlet aklı sizden sizin gibilerden üstün komik olmayın

Yorumu oyla      0      0  
Dinçer 22 Kasım 2022 Salı 11:43

Tuna arkadasim aklını kullan biraz hastene yetersiz diyosun açılsın diyorsun farkında değilsin galiba diğerlerinin kapatılacağı dan bı habersin herhalde çıkarın şu at gozluklerinizi artik

Yorumu oyla      0      0  
ST 21 Kasım 2022 Pazartesi 21:43

Hastane artık yapıldı, yapılsın mı yapılmasın mı tartışması bu aşamada gereksiz ancak bu hastaneye nasıl ulaşılacak sağlı sollu giriş çıkış yolları nerede, Karşıyaka yönünden gelenler hastaneye nasıl girecek, Bornova yönüne çıkış yapacaklar o yöne nasıl ve nereden dönecek?

Yorumu oyla      0      0  
EMEL 21 Kasım 2022 Pazartesi 15:26

ŞEHİR HASTANESİNE ACİLOLARAK YETİŞMESİGEREKEN HASTALARIN YOLLARDA CANLARINI KAYBETMELERİNDEN ENDİŞE DUYUYORUM .DİĞER HASTALARDAYERLEŞİMDEN UZAK O HASTANEYE NASIL ULAŞABİLECEK ACABA.

Yorumu oyla      2      1  
Gürkan 21 Kasım 2022 Pazartesi 14:24

Hastaneler yetersiz ise ne diye şehir hastaneleri yapıldı diye mevcut hastaneler kapatılıyor ya da kapatılması planlanıyor?

Yorumu oyla      1      0  
tuna 21 Kasım 2022 Pazartesi 13:36

siz nasıl tabip odasısınız ya hastaneye nasıl ihtiyac olmaz bugun izmirde hastanelerden doluluktan dolayıdır randevu alınamıyor siz tabip falan değilsiniz ya bırakın kapatın bu tabip odasını gidin

Yorumu oyla      5      7  
21 Kasım 2022 Pazartesi 12:33

Adı şehir hastanesi ama çoğu şehirde merkezden uzak yapılmış.

Yorumu oyla      9      3  
Vatandaş 21 Kasım 2022 Pazartesi 12:23

Bu ülkede öncellikle okul öncesi çalışan anne ve babanın küçük çocukları için kreş,yaşlılar ve bakıma muhtaç insanlar için huzur evlerine ihtiyacı vardır,her zaman hastahanelere ihtiyaç vardı,bu gün özel hastaneler full çalışıyor halk sağlığı için yediğinden içtiğinden keserek sağlığına pay ayırıyor,kalabalık yerleşim yerlerinde mutlaka hastane yapılmalıdır...

Yorumu oyla      8      1  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Zatürreye dikkat... Ölümlere neden oluyor!
Zatürre tıbbi adıyla pnömoninin, hava keseciklerinin bulunduğu akciğer ...
Prof. Çetin’den korkutan uyarı: Türkiye Lyme’ı umursamıyor!
Avrupa Parlamentosu’nun 2018 yılında Lyme Acil Eylem Planı’nı onaylamasının ...
Çin'de 6 ay sonra koronadan vefat!
Çin'de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında 26 Mayıs'tan bu yana ilk kez can kaybı yaşandı.
 
Felçli hastaya şiddete soruşturma!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tokat'ta özel bir hastanede yaşanan ve sosyal ...
Kanser hastalarına müjde... Mahkemeden emsal 'ilaç parası' kararı!
İzmir'de kanser hastası Y.K.’nin (38), SGK'nın ödemediği 6 bin 330 euroluk ...
Mevsimsel hastalıklara karşı bağışıklığa dikkat!
Havaların soğumaya başlamasıyla grip ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında ...
 
Antibiyotik tüketiminde 'sessiz pandemi' uyarısı!
Prof. Dr. Ender Yarsan, her yıl dünyada 700 bin kişinin, bilinçsiz antibiyotik ...
Koca'dan antibiyotik kullanımı uyarısı
'18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası' nedeniyle sosyal medya ...
Çağın salgını diyabet
Çağın salgını olarak görülen diyabet her geçen gün artarken uzmanlar diyabet ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İşçi sınıfı da…
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Tarihçi roman yazarsa
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
2023 vizyonunu yarım asır önce şarkı yapmıştı!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Sonra yaparım hastalığı
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Yapay zeka ile nasıl senaryo yazıp resim çizilir?
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Çocuk-öğrenci işçiler sorunu
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Boş iş, boş laf!
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
What Churchill Faik Bey?
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Vesayet ve özerklik kıskacındaki belediyeler
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva