HABERLER>GÜNCEL
26 Kasım 2022 Cumartesi - 15:23

Bakan Soylu'dan soruşturma raporu... Hedefte büyükşehirler var!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "2022 yılında 12 belediyede 14 soruşturma olmak üzere toplam 74 belediyede 88 soruşturma yürütüldü. Burada herhangi bir siyasi partiye yönelik farklılık, baskı, herhangi bir siyasi partiye yönelik bir anlayış söz konusu değil" dedi. Soylu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde tekniker görevindeyken PKK/KCK üyesi olma iddiasıyla tutuklanan Mustafa Demir'e de dikkat çekti.

Bakan Soylu dan soruşturma raporu... Hedefte büyükşehirler var!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerde yürütülen soruşturmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, terör soruşturmaları kapsamında 2019 yılında 33 belediyede toplam 42 soruşturma, 2020'de 13 belediyede toplam 14 soruşturma, 2021'de 16 belediyede toplam 18 soruşturma yürütüldüğünü söyledi. Soylu, "2022 yılında 12 belediyede toplam 14 soruşturma, olmak üzere toplamda 74 belediyede 88 soruşturma yürütüldü. Bu 88 soruşturmadan da 79’u tamamlandı; 42 ön inceleme raporu, 19 araştırma raporu, 33 tevdi raporu, 2 inceleme raporu, 3 form inceleme raporu, 2 tazmin raporu düzenlendi. 9 soruşturma ise halen devam etmektedir. Zaman zaman muhalefet partileri tarafından; özellikle muhalefet partili belediyelere müfettiş gönderildiği ve bu yolla muhalefet partili belediyeler üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığı iddiaları dillendirilmektedir. Bu iddianın mesnetsiz olduğunu, tamamen siyasi içerik taşıdığını ve devleti, denetim mekanizmalarını etkisizleştirmeyi hedef aldığını daha önce milletimizle kamuoyu ile paylaşmıştık" dedi.

'HERHANGİ BİR PARTİYE FARKLILIK YOK'
Soylu, 2019-2022 yılları arasında bakanlık makamından alınan genel soruşturma, araştırma, ön inceleme ve araştırma onay sayılarını açıklayarak, "AK Parti 885 onay, yüzde 33.5, CHP 1107 onay, yüzde 41.9, MHP 265 yüzde 10.03, İYİ Parti 35 onay yüzde 1.32, HDP 148 onay yüzde 5.6, bağımsız belediyelerle ilgili 57 onay yüzde 2.16. Bunların içinden soruşturma izni verilmesi kararlarının dağılımı ve inceleme araştırma sayısına göre oranı ise şöyle; AK Parti 227 karar, oranı yüzde 26, CHP 234 karar oranı yüzde 21, MHP 86 karar oranı yüzde 32, İYİ Parti 11 karar oranı yüzde 31, HDP 93 karar oranı yüzde 63. Burada herhangi bir siyasi partiye yönelik farklılık, baskı, herhangi bir siyasi partiye yönelik bir anlayış söz konusu değil" diye konuştu.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE 50 KİŞİ TESPİT EDİLDİ
Bakan Soylu, Mersin Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı şahısların istihdam edildiği iddialarına ilişkin 21 Mart’ta mülkiye ve ticaret müfettişleri tarafından idari soruşturma başlatıldığını hatırlatarak, "Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerde toplam 54 kişinin terör örgütleriyle irtibat/iltisaklı olduğu tespit edildi. Bunlardan 30’u hakkında ‘PKK/KCK veya FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından verilmiş mahkeme kararları var; bazılarının ise yargılamaları sürüyor. Bu 54 kişiden 30 kişi doğrudan iltisaklı veya örgüt üyesi, 24 kişinin de 1’inci ve 2’nci derece yakınları örgüt üyesi veya iltisaklı kişiler, yani sözde ‘değer ailesi’ olarak değerlendirilebilecek kişilerdir" dedi.

Soylu, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde 2 adli soruşturma yürütüldüğünü, bu operasyonlarda 1'si Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş olmak üzere 28 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 4'ünün tutuklandığını ve 14'ü hakkında kamu davası açıldığını kaydetti.

'ÖRGÜTLE İLTİSAKLI KİŞİLERİ İŞE ALDIĞI TESPİT EDİLDİ'
Bakan Soylu, Adana Seyhan Belediyesi’ne ilişkin tespitleri de paylaşarak, şunları kaydetti:

“Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un PKK terör örgütünün sözde bölge sorumlusu ve halen tutuklu olan terörist Mehmet Saruhan ile irtibatlı olduğu ve belediyeye sözde değer ailesi olarak eleman aldığı iddiaları vardı. Bu iddialara ilişkin 30 haziran 2022 tarihli onayla mülkiye ve ticaret müfettişleri tarafından yürütülen soruşturmada; Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un 'teröre yardım ve yataklık' suçlamasıyla yargılamasının devam ettiği; aynı zamanda bakanlığımızca açığa alındığı; son mahalli idareler seçiminden, incelemenin başladığı 22/07/2022 tarihine kadar Seyhan Belediyesi’ne bağlı ‘Seyhan İmar İnşaat Kültür Sağlık Ticaret Anonim Şirketi’nde işe alınan 501 kişiden 234 kişi hakkında hiçbir şekilde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı; bu şahıslardan halen belediye şirketinde çalışan 12’sinin kendilerinin veya 1'inci ve 2'nci derece yakınlarının çeşitli tarihlerde terör bağlantılı eylemler içerisinde bulundukları tespit edilmiştir. Bu 12 kişiden 1’i hakkında terör örgütüne üye olmak suçu çerçevesinde yürütülen soruşturma devam ediyor. 3’ünün ise 'PKK/KCK terör örgütüne üye olma', 'PKK/KCK adına korsan gösteriye katılma', 'PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yapma' suçlarından mahkumiyet kararları olduğu ve bu suçları adli sicil belgelerinde göründüğü halde belediyede çalışmaya devam etikleri tespit edilmiştir. Soruşturma kapsamında Funda Buyruk’un, örgütle iltisaklı kişileri işe aldığı tespit edilmiştir. Belediye çalışanı Mahsum Uzun’un da terör örgütü tarafından değer ailesi olarak adlandırılan ailelerden olduğu ve kız kardeşi Amara-Semsur kod adlı Çağla Uzun’un PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütmekteyken 2017 yılında etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Adli makamlara sevk edilen 4 şüpheli tutuklanmış, 2 belediye personelinin de aralarında bulunduğu 27 şahsın adli kontrol kararıyla yargılanmalarına devam edilmektedir." 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SORUŞTURMALARI
Bakan Soylu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin yürütülen soruşturmalara da değinerek, "23 Nisan’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen adli soruşturmada, haklarında ifade ve teşhis bulunan PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet yürüten kişilere yönelik başlatılan operasyonda gözaltına alınan 50 şüpheliden biri olan Mustafa Demir’in SGK kaydında, İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığında tekniker olduğu yazmakta. Bu kişi gözaltına alınmış, sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş ve halen Sincan cezaevinde bulunmakta. Bu kişinin ayrıca, Kandil bölgesinde 15-20 Mayıs 2004 tarihinde, sözde PKK Korgra-gel 2’nci Kongresi’ne katıldığı tespit edilmiştir. Diğer adli soruşturma, Gaziantep’te yürütülmüştür. 14 Temmuz'da PKK/KCK terör örgütünün sözde cezaevi iç-dış koordinasyon, kadın alan, kent meclisi, mali ve ekonomik alan, ideolojik alan, devrimci gençlik hareketi, demokratik toplum kongresi, HDP Gençlik Meclisi içerisinde eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen 31 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma kapsamında; Şehitkamil CHP İlçe Belediye Meclis Üyesi Hurşit Besle’nin KCK/Türkiye masası yapılanması ve mahalle meclisleri içerisinde faaliyet yürüttüğü ve bu amaçla ev toplantıları düzenlediği; Şahinbey CHP İlçe Belediye Meclis Üyesi Avukat Adnan Erol’un PKK/KCK cezaevi dış koordinasyonu içerisinde faaliyet yürüttüğü anlaşılmıştır. Adli makamlara sevk edilen adı geçen şüphelilerin ‘silahlı terör örgütü kurma, yönetme veya üye olma’ suçundan yargılamaları sürmektedir" dedi.

'İBB'DE 15 BİN 125 KİŞİ İÇİN GÜVENLİK SORUŞTURMASI İSTENMEMİŞ'
Bakan Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İBB), İETT, İSKİ ve 30 belediye iştirakinde 2019 yılından itibaren yapılan personel, ihale ve işyeri ruhsatlarına ilişkin özel teftişin başlatıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda personel ile ilgili tespitler, özetle şu şekildedir; SGK ve İBB verilerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda; İBB’ye 1984, İSKİ’ye 454, İETT’ye 66 ve belediye iştiraki olan 30 şirkete 22 bin 857 kişi olmak üzere, toplam 25 bin 361 kişinin ilk defa işe alındığı, ayrıca, İBB verilerine göre aynı dönem içerisinde belediye şirketlerinden 21 bin 356 kişinin işten çıkartıldığı tespit edilmiştir. Yani aslında belediyede bir personel tasarrufu olmamış, bilakis, 4 bin 5 kişilik bir artış yaşanmıştır. İlk defa işe alınan 25 bin 361 kişiden, 15 bin 125 kişi hakkında belediye tarafından hiçbir güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talebinde bulunulmamış ve ayrıca, mevzuata göre şirketlerde ilk defa işe alınanlar için değerlendirme komisyonu oluşturulması gerekirken bu da yapılmamıştır. Adli sicil belgeleri e-Devlet üzerinden alınırken kamu/özel seçeneğinden 'özel' seçeneğinin seçilmesi nedeniyle, bu kişilerin büyük çoğunluğuyla ilgili sadece özel şirketler için verilen adli sicil kaydının olduğu, arşiv kaydının ise bulunmadığı anlaşılmıştır. Müfettiş incelemesi başladıktan sonra ise daha önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talep edilmeyen personel hakkında İstanbul Valiliğine apar topar arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması talepleri gönderilmeye başlanmıştır. Özel teftişin başlamasından sonra 120 civarında kişi, güvenlik soruşturmaları nedeniyle işten çıkarılmıştır." 

'6 KİŞİ PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜ ADINA SİLAHLI FAALİYET GÖSTERMİŞ'
Bakan Soylu, ilk defa işe alınan 25 bin 361 kişiden, 4 bin 227 kişi hakkında adli soruşturma ve kovuşturmanın bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

"Bunlardan toplam 1668 kişi hakkında terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve adli kayıt bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir;  FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51. 1668 kişi içindeki incelemeye konu 505 kişiden 49 kişinin İBB;  2 kişinin İETT, 17 kişinin İSKİ ve 437 kişinin İBB iştiraki şirketler tarafından işe alındığı; ancak bu kişilerden 223 kişinin İBB, 12 kişinin İETT, 33 kişinin İSKİ ve 237 kişinin İBB iştiraki şirketlerde çalıştığı, yani işe alındığı ve çalıştığı yerlerin farklı olduğu, yani şirket üzerinden alınan kişilerin memurlar eliyle yürütülmesi gereken görevlerde çalıştırıldıkları keza incelemeye konu bu 505 kişiden 484 kişinin terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olabileceklerine dair kayıt bulunduğu, ancak güvenlik soruşturmaları yapılmadan işe başlatıldıkları belirlendi. İncelemeye konu olan bu 505 kişiden, 36 kişinin ‘sözde değer ailesi’ mensubu olduğu, 6 kişinin bizzat PKK/KCK terör örgütü adına kırsal alanda silahlı olarak faaliyet göstermiş olduğu, terör örgütleriyle irtibat ve iltisakları nedeniyle KHK ile kamu görevinden ihraç edilen 21 kişinin ilgili KHK’larda ‘ihraç edilen kişilerin doğrudan veya dolaylı olarak kamu görevinde çalıştırılamayacakları’ açıkça belirtilmesine rağmen, İBB şirketlerinde işe alındıkları tespit edilmiştir. 1668 kişiden; terör suçları ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar dışında kalan suçlardan hakkında 1 yıl ve üzeri mahkumiyet kararı bulunan 456 kişi tespit edilmiş olup, bunlar da güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılmadan ve durumları değerlendirilmeden işe alınmışlardır." 

Bakan Soylu, soruşturma yürütülen belediyelere kayyum atanıp atanmayacağına ilişkin ise "Bu tip bir kayyum gündemimizde yok. HDP'li belediyelerde de kayyum atamadığımız belediye var, burada kanunun kendine ait oluşturduğu mecburiyet söz konusu, biz de o ilkelere uymak zorundayız. Terörden uzak dursunlar bize yeter" dedi. (DHA)

 
Erdoğan: Sınırlar güvenli hale gelecek
 
Bir garip cinayet... Süt bahanesiyle çağırıp öldürdü!
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Murat soner 26 Kasım 2022 Cumartesi 22:16

İzmir belediyeden başla gör

Yorumu oyla      3      3  
İşçi 26 Kasım 2022 Cumartesi 21:58

Güvenlik soruşturması yapılmadan işe almak ne demek ? Vah vah

Yorumu oyla      4      3  
İzmirli Barış 26 Kasım 2022 Cumartesi 17:30

Güvenlik soruşturması Süleyman Soylu nun bakan olduğu kurum tarafından yapılmıyor mu. Bu durumda işini yapmayan, teröriste göz yuman kim oluyor. Her lafında İzmir'i kötülemeye çalışan bu AKP'liler İzmir halkından nasıl oy bekliyor anlamak mümkün değil.

Yorumu oyla      5      7  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Liseli Onur hayata tutunamadı!
İzmir' in Güzelbahçe İlçesinde 10 gün önce geçirdiği trafik kazasında, ...
Mahkemeden Buca Cezaevi kararı... Bakanlığa 30 gün süre!
İzmirli avukatlar Avukat Senih Özay ve Hilal Elbüken Buca Cezaevi planları ...
Kuzenlerin üzerine kurşun yağdırmışlardı... Husumetliler tutuklandı!
İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde, 2 kuzenin silahla öldürülmesine ilişkin ...
 
Sahte doktor için Bakanlık devreye girdi!
Tekirdağ'da Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde 4 aydır pratisyen hekim olarak ...
Kanlı pusu kameralarda... 1 kişiyi öldürmüşlerdi!
İzmir'in Buca ilçesinde 22 Kasım'da bir kişinin tabancayla öldürülmesi ...
Yürek yakan haber: Aleyna hayata tutunamadı!
İstanbul'da, evine giderken direksiyon hakimiyetini kaybederek kaldırıma ...
 
'Yedi Uyuyanlar' kül oldu!
Yedi Uyuyanlar bölgesinde yer alan iki restoran çıkan yangından dolayı kullanılamaz hale geldi.
İndirim izdiham yarattı... Halı için birbirini ezdiler!
İzmir’de bir halı mağazasının ucuz ürün satacağını duyan insanlar birbirini ...
İstiklal Caddesi'nde çatışma: Ölü ve yaralılar var!
Beyoğlu'nda silahlı kavga sonrası kaçan grupta bulunan bir kişi iddiaya ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yükselen trend; Ucuzluk
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Bana bir masal anlat baba
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
İş ahlakı
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bir tatlı huzur almaya geldik ‘Göztepe’den!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
İzmir'den…
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Modası geçmez 1984
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Haziran 14!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Futbol ve siyaset...
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Kırmızı çizgiler ne olacak?
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Avrupa'daki mesaj!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva