RÖPORTAJLAR
8 Aralık 2017 Cuma

'Foça'ya kıyamam!'

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet Karabel ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı.

 Foça ya kıyamam!

Bir gözü mavi, bir gözü yeşil Foça’ya düştü yolumuz bu kez.

İon yerleşimlerinin en önemlilerinden, antik dönem adıyla Phokaia'ya.

Bir yanımızda deniz, bir yanımızda kedilerle arşınladık Foça’yı.

Farklı bir Foça kucakladı bizi.

Her köşesinden Akdeniz ruhu yayılan, tertipli tertemiz bir Foça.

Gönlünüzce yürüyebildiğiniz,

Herkesle selamlaştığınız,

Yenilenmiş meydanlarında kahvenizi yudumladığınız...

Eski kimliğine kavuşmuş taş binalar, hep olmak istediğiniz yerdeymişsiniz gibi selamlıyor sizi Foça’da.

Avrupa’nın ılık bir kentinde, İtalya’nın gizli bir köşesinde gezdiğiniz hissine kapılıyorsunuz.

İçinizi Akdeniz ferahlığı kaplıyor.

Medeniyet Foça’da rüzgar gibi içinizi serinletiyor..

Her köşesinde karşınıza farklı bir güzellik çıkan sokaklarında kaybolmak istiyorsunuz.

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Foça üzerine tam oturan güzel bir elbise giymiş şık, ışıklı bir kadına benziyor.

İşte bu güleryüzlü Foça’yı  dinamik Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile birlikte gezdik.

CHP’li Gökhan Başkan Foça’ya gönül vermiş yerli bir kimlik.

Bir zamanlar sokaklarında oynadığı Foça için kılı kırk yararak, özenle çalışıyor.

Yerel doku ve Foçalılık ruhunun korunması olmazsa olmazı.

31 yaşında Başkan olduğunda 9 oy farkla koltuğa oturmuştu.

15. yılına gireceği üçüncü döneminde kapanması zor bir farka ulaştı.

Foça gibi Akdeniz kenti için fazla çalışkan bir Başkan.

Sabah 06.00’da ayakta, iş başında.

Gökhan Demirağ duygularını fazla ifade etmeyen, demir gibi duran, icraata önem veren bir karakter.

225 kilometrekarelik bir alanda, 40 kilometrelik sahili olan ilçede16 mahalleye hizmet veriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu  da abi sıfatıyla Foça’ya kesintisiz desteğini sürdürüyor.

Siyasete iyice ısınmış olan Gökhan Başkan ısrarcı olmasa da, CHP için her zaman her görevi üstlenebileceğini vurguluyor.

“Halkın dediği olur” derken ölçülü, “Devam etmek isterim” derken azimli bir duruş gösteriyor.

Biz Ege’de Sonsöz ekibi olarak Foça’da Gökhan Başkan’a sorularımızı yönelttikten sonra...

Gittik söylencelere konu olmuş Karataş’a ayak bastık...

Bastık ki, biz de tutkuyla Foça’ya geri dönelerden, yolu Foça’da kesişenlerden olalım diye...

 

DOKUZ OY FARKLA BAŞKAN OLDUM2004 yılında 31 yaşında iken, dokuz oy farkla Başkan oldum Foça’ya.  Eğilim yoklamasıyla aday çıktım. Gençliğin sıkıntısını çektim, hem avantajı var hem dezavantajı. Acaba başarabilir misin diye kendi kimliğin içerisinde sorgulayabilirsin. Ama Foçalıların olumlu bakışı bizim yolumuzu açtı, hazırlıklı da gelmiştim. CHP olarak yıllarca planlarımızı, projelerimizi arka arkaya yapmıştık. O zaman ilçe Başkanı Osman Mert’ti, beraber yola çıktık. Keşke 2014’te Osman Mert  ile  karşı karşıya gelmeseydik, o DSP’ye geçtikten sonra birbirimize farklı boyutlardan baktık. Keşke karşımızda olmasaydı. Nihayetinde siyaset uzun soluklu ve sabır gerektiren bir iş. Bizim çocukluğumuz birlikte geçmişti, birçok anımız var birlikte. Şimdi çok samimi değiliz.  

YERELDE KALKINMA MODELİPiriştina rahmetli olduktan sonra Aziz Başkan ile çalışmaya başladık. Bana göre Aziz Bey çok başarılıydı o süreçte. 56 belde kapandı, biz de Büyükşehir’in ne olduğunu bilmiyorduk. 2007’de kanal, mezarlık, mezbaha, garajı problem yaşamadan devrettik. 2009’da beldeler kapandı, onu da iyi aştığımızı düşünüyorum. Orada da Aziz Bey’in yeteneği ortaya çıkıyor bana göre. Bize yerelde kalkınma diye bir model çizdi. Altyapı geldikten sonra Yeni Foça’da, Bağarası’nda, Gerenköy’de çok özel işler yaptık. Gerenköy imar planlarında tarımsal alanların korunması gibi bir çalışmamız oldu, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık düşündük o bölgede. Şu anda Kocamemetler köyünde ciddi turistik çalışmalarımız var.

Aziz Bey yüz kişinin yaşadığı yere bile yatırım yapıyor, yolunu yapıyor. Yerelde kalkındırıyor, bu çok önemli. Kozbeyli’de pansiyonculuk eğitimi verdik, butik oteller açıldı. Kendi yetiştirdiği ürünü misafirlerine sunan bir yapı oluştu. Büyükşehir ile birlikte ortak projelere imza attık. Garaj, tahıl kurutma tesisi, küçük sanayi sitesi gibi. Bağarası’nda da küçükbaş hayvancılıkla ilgili sanayi sitesi niyetimiz var. Köydeki vatandaşımız evinde, bahçesinde yetiştirdiği hayvanı sanayide kooperatifleşerek bakacak. Büyük bir çiftlik gibi çalışacak. Foça’da bazı işleri kolay yapamıyorsunuz, Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde olduğunuz için beş altı kuruldan izin almanız gerekiyor.

AZİZ BEY’DEN IŞIĞI ALDIMAziz Bey abilik açısından büyük övgüyü hak ediyor. Ben abi – kardeş pozisyonunu benimsedim, o da bizim önümüzü açtı. Düşündüklerimizi aktardık, Foça’ya çok sık geldi. Sur duvarları restorasyonu çok önemliydi, Aziz Bey’e anlattık. Kazı Kurulu Başkanlığı’na anlattık, Aziz Bey’in nezaketiyle elele kolkola yaptık. Büyükşehirsiz yapamazsınız, yasaları düşündüğünüzde onu hazmedeceksiniz bir kere. Ben yaparım demektense Büyükşehirin o konudaki tavrı ve düşüncesi bizim için çok önemliydi. Ben Aziz Bey’den o ışığı aldım, o günden beri de çok iyi bir şekilde çalıştığımızı düşünüyorum.

ABİ-KARDEŞİZ

İlçe belediye başkanı olarak Büyükşehirin ne kadar büyük bir güç olduğu ve başındaki insanın bu konudaki bakış açısı sizin için çok önemli. Öyle seçiliyoruz, ikinci dönemde de öyle seçildik üçüncü dönemde de. Bunu hazmedeceksiniz, Büyükşehir bugün hem yasaların belirlediği oranda, hem ekonomik olarak hem de aynı partiden görev yapan bir abimiz olarak görüyoruz. Bunu aynı şekilde itfaiye hizmeti, ulaşım, kanal, su v.s. de birlikten güç doğuyor. Bunu farklı bir noktada düşünmemek lazım, Aziz Bey bizim için büyük bir şans. Biz Aziz Bey’e gerçekleri anlatıyoruz, olması gerekenleri anlatıyoruz, Foça’nın kimliğini yansıtabilecek işleri götürüyoruz, anlatıyoruz.

UNESCO LİSTESİNE GİRDİK

Ben sabah 06.00’da kalkarım, bütün köyleri gezerim. Şantiyeleri gezerim, işleri kontrol ederim. Sonra belediyeye gelirin görüşmelerimi yaparım. Ekiplerimiz de gezer,ihtiyaçları tespit eder. Kadın Dayanışma Merkezi'miz, Sosyal Market’imiz aracılığıyla yardımlarda bulunuyoruz. Sosyoloğumuz, psikoloğumuz var. Bizim yıllık bütçemiz 30 milyon lira, gerçekleşmesi de 30 milyon lira. Kasada paramız var, borcumuz yok. 220 personelimiz var, kontrollü gidiyoruz. 2009’da UNESCO Geçici Miras Listesi’ne girdik. Bu Foça açısından çok önemli, şimdi asıl listeye girmek için atılım yapıyoruz. Athena Tapınağı’nı ayağa kaldırma projesi son aşamaya geldi. Kaleiçinde Athena Tapınağı’nın görselliğini aslına uygun şekilde göstereceğiz. Sur duvarları restorasyonu önünde bir yürüyüş yolu son duruma geldi, Büyükşehir ihalesini yapıyor. Kazı Kurulu Başkanlığı ile ortaklaşa projeleri yaptık, Büyükşehir’e teslim etti. İş artık kazı çalışmalarının ötesinde görselliğe de geliyor. Bundan sonra Yeni Foça, Bağarası, Gerenköy var.

CLUB MED GERİ DÖNÜYORFransız Tatil Köyü Club Med 10 yıldır atıl, boş duruyor. Club Med ile ilgili her zaman düşüncem vardı, onu da son aşamasına getirdik. 2012 imar planlarında Bakan Ömer Çelik vardı, imar yetkisini istedik verdi. Tescil ettirdik, kurul Türkiye’nin ilk tatil köyüne bir tarihi eser gibi baktı. Aslına uygun şekilde yapılacak. Hazine, Orman ve Milli Emlak gibi üç önemli kuruma ait. Biz özelleştirmenin uygun olmadığını anlatmıştık, Özelleştirma Daire Başkanlığı da tescillenmiş bir kurumu inşallah iyi bir sektöre verir. Bizim için aslına uygun, korunarak yapılmasını istiyorduk, tescillemek önemliydi. Birçok kişinin orada anıları var. 800 kişi kapasiteli, 3 milyon 300 kişinin turist geldiği, 3 bin kişiyi de emekli etmiş bir kurumdu. Zannedersem bu sene içinde ihaleye çıkılır. Geçmişte herkesin gitmek için beklentili olduğu, son derece önemli bir yerdi. Şimdi de öyle olmasını istiyoruz.

YENİ İMAR ALANI YOKFoça’da imara açılacak yeni yerimiz yok. Merkezi düşünürsek planlama çalışmalarımız bitmişti, burada imar 15-30. Yeni Foça’da da yeni imar alanı yok. Foça’daki doğal sit dereceleri yükseliyor, D1’ler D2  oldu. Sit dereceleri katılaşıyor. Hazırladığımız 75 metrekarelik kule ev projemiz var, taş ev projesi. Örneği imar birimimiz de var. Vatandaş geldiği zaman örneğin bir bağ evi yapmak istediği zaman gelip projeyi ücretsiz şekilde bizden alıyor. Foça mimarisine uygun olarak kule evini yapıyor. Birçok yerde örneği var ve Foça taşı kullanılarak yapılıyor. Foça için çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

GÜNDE 400 BİN KİŞİFoça’nın 28 bin 500 nüfusu var ama yazın günübirlik 400 bin kişiye kadar çıkıyoruz. Foça 16 mahallesi olan 40 kilometre sahil şeridi bulunan 225 kilometre kare büyüklüğünde bir yerleşim bölgesi. Yazları haftaiçinde 100 – 150 bin araç giriyor Foça’ya, çok hareketli bir nüfus var. Günübirlik nüfus çok alıyoruz. Deniz yoluyla gelenler de çok memnun, Büyükşehir üç yıldır 50 bin kişiyi taşıdı İzmir’den deniz yoluyla. Bizim için çok önemli, nitelikli insanlar geliyor. Alıyor bisikletini gelip geziyor, sonra metroyla dönüyor. Yat limanımızda 200’e yakın yat bağlı. Mavi kart sistemiyle atıklarını boşaltmadan geçiş yapamıyor. Yeni Foça’da Bakanlığın yaptığı 400 yat kapasiteli limanı da bizim için çok önemli bir proje, bölgemize önemli kazanç sağlayacağını düşünüyorum. Yeni Foça’da hızla gelişiyor. Şunu söylemek isterim ki Yeni Foça Eski Foça’sız, Eski Foça Yeni Foça’sız olamaz. Yeni Foça Eski Foça’sız olamaz.

SİTİN İZİN VERDİĞİ KADAR...Foça merkezde Kazı Kurulu’ndan izin alarak birçok yerin kanal çalışmalarını yaptık bitirdik. Yüzde 10’luk bir bölümü kaldı. Sitten ötürü belki çok kısıtlı bir bölüm vidanjör sistemi almaya devam edebilir. Merkezde kullanım suyu ile ilgili sistemi de Büyükşehirle birlike değitireceğiz. Büyükşehir Yeni Foça’da 96 kilometrelik su ishale hattı yaptı, kanalizasyon da yapılıyor. Gerenköy’de yeni su kuyularımız açıldı, takviye edildi. Aziz Bey şimdi 176 dönümlük bir yere arsenik arıtma tesisi de yapacak, Ilıpınar köyümüze paket arıtma tesisi yapılıyor. Yeni Foça’da derin deşarj çok ciddi bir biyolojik arıtma tesisi yapıldı.

TERMİK SANTRAL MÜCADELEMİZ BÜYÜK

Termik santraller bölgemizin büyük bir sorunu. Bugün hakim rüzgarları düşündüğünüzde Menemen ovası, Karşıyaka, İzmir’e ulaşıyor. Hukuksal mücadelemiz sürüyor, yapılması istenen termik santrallere istinaden karşı davalarımız oldu. Kazandığımız bir dava var, bu işe kesinlikle karşıyız. Özel Çevre Koruma Bölgesi olan bir ilçenin yanıbaşında sanayi bölgesi ilan edilmesi ve ithal kömüre dayalı termik santrallerin bu işin içinde olmasının çok kötü olduğunu düşünüyorum. Alternatif enerjiler var kullanılabilecek. Güneş enerjisi bu alternatiflerin başında geliyor. Özel Koruma Bölgesi çok önemli bir tanım, 2007 yılında bu bölge Aslanburnu’na kadar genişledi. Termik santraller konusundaki mücadelemiz büyük.

BİRİNCİ SEÇİLDİK

Foça’ya son yıllarda daha çok yerli turist geldiği doğru. Biz bireysel turist alıyoruz. Kitle turizmine uygun bir yapılanmamız yok, Çanakkale’den Doğu turuna giden turistler rotasına Foça’yı da ekledi, bu bizim için çok önemli. Ülkenin şartları nedeniyle yabancı tur operatörlerinin iptalleri oluyor. En büyük sıkıntılarımızdan biri de ÖTV ve KDV’dir. Bugün Yunan Adaları daha ucuz olduğu için tercih ediliyor. Dört kişilik masa bizde 500 lira, orada 250 lira. Rakı almaya kalksan 125 lira, kaç lira yazıyorsun 200 lira. Ama mutfakları bizden daha kötü. Biz Slow Food ünvanı da kazandık, Earth Market (yeryüzü pazarı) olduk. Pazar günleri açılıyor. 2014 yılında Torino’da birinci seçildik, dünyadaki 29 pazardan birisiyiz. Özelliği ürünün üreticiden tüketiciye direkt ulaşması. O gün ürünü varsa satabiliyor. Türkiye’de ilk biz “Earth Market” seçildik. Gerenköy’de açtığımız satış marketimize İzmir’den gelip alışveriş yapılıyor.

KAMU BİNALARI DÖNÜŞECEKDört MHP’li meclis üyemiz var. AKP İlçe Başkanıyla da aramız kötü değil, bir şey olursa iletiyoruz. Foça’da hastanenin yapılması önemliydi, ilgilendiler. Biz de teşekkür ediyoruz. İmar planları açısından ruhsatlandırma anlamında desteğimizi verdik, sonuçta hastane ihtiyaç duyulan kamusal bir alan. Yol talebimizi de ilettik. Kent içindeki kamu binaları da Koruma Amaçlı İmar Planı dahilinde turistik tesis olarak değerlendirilecek. Foça’da Kent Konseyi, Turizm Meclisi ve sivil toplum örgütleri çok aktif çalışıyor. Askeriye Foça’nın dışında olsun deniyordu yıllardır, önce Deniz Üs Komutanlığı dışarıya alındı, ondan sonra Emniyet, Jandarma binalarımız da kent dışına çıkacak. Merkezdeki mevcut kamu binaları turistik amaçlı kullanılacak. Biz de Koruma Amaçlı İmar Planı Komanda Okulu’ndan başlıyor, Küçük Hanedan’a kadar gidiyor. Adam çatısını yenileyeceği zaman bile Koruma Kurulu’na gidiyor. Belediye izin veriyor. O nedenle Foça’da merkezde müteahhit yoktur. Bizde mimarlar vardır, restorasyon vardır.

HALKIN DEDİĞİ OLURDaha 15 ay görev süremiz var, bunu tamamlayacağız. Gün geldiği zaman adaylığı düşüneceğiz, halk isterse ona bakacağız. Biz CHP olarak Foça’da altıncı dönemi yaşıyoruz, benim de üçüncü dönemim. Adaylık konusunda halk ister, halkın dediği olur. Ben halkın gözünde iyi şeyler görüyorum. Ama kararı Genel Merkez  verir. Biz üç dönem belediye başkanlığı yaptık, bundan sonra çok büyük bir hırsımız olamaz. Genel Merkez çalış derse, her zaman çalışırız. O dinamizmimiz var, yaşımda genç olduğu için hazırım. Ben heyecanlıyım, çık sabaha kadar çalış deseler, ben çalışırım. Önseçimle aday çıkacaksa o noktaya gelince düşünürüm. Benim partimle, Günal Biçer’le hiçbir sıkıntım yok. Benim ilçe Başkanım, beraber seçim kazandık. Benim çalışanımdı. Kendisinin de aday olma şansı vardır, her zaman da saygı gösteririm. O da benim kadar iyi yapılabilecek bir isimdir. Hiçbir sıkıntım yok, niye kıskanayım. Aday gösterilirse de yanında olurum. Biz dokuz oy farktan, 2 bin 500 fark attık. Osman DSP’ye gitmemiş olsaydı 5 bin fark atardık.

DEVAM ETMEK İSTERİMBenim gündemimde yerel seçimler yok.  Bu dönemde CHP’nin konuşması gereken yerel seçimlerden daha önemli konuları var. Bu saatte konuşmanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Hedeflerimiz zamanı geldiği zaman belki milletvekilliği olur, belki belediye başkanlığı olur, belki hiçbir şey olmaz. Değerlendirilir, milletvekilliğini niye düşünmeyeyim? Foça’da CHP’nin bu noktada olması bizim için gurur vericidir. 2 bin üyesinin 700’ü kadın, 170’i genç üye.  Bu bir bayrak yarışı, bir gün bitecek. Genç bir yaştayım, iyi şeyler yaptığımı düşünüyorum ama bu işlere çok da ısrarlı değilim. Siyasi olarak önüme şans konulursa siyasi olarak devam etmek isterim. Hiçbir siyasetçi bu noktaya geldikten sonra bırakak istemez. Ama sen burada duracaksın derlerse de saygı duyarız. Ben Aziz Başkan’ın da mutlaka aday olması gerektiğini düşünüyorum. Uyumlu çalıştığımız için söylemiyorum, o heyecanı ve isteği olduğunu görüyorum. Birçok yer süreç içinde ona bağlandı, bu işi ondan daha iyi götürecek bir tecrübeye, akla sahip bir kişi olduğunu düşünmüyorum. Aziz Başkan aday olmalı, onu söyleyeyim. Aziz Bey yoksa onu değerlendiririz, onu hiç düşünmedim.

KORUMAK ZORUNDAYDIK
Bana göre Foça’da çok kontrollü gidiyoruz, Foça’da kayıp yok. Turizm anlamında Foça esas kimliğini şimdi yakaladı. Herkes şunu gördü, Foça’yı korumak zorundaydık ve koruduk. 2004 yılında bana sit alanlarını açmayacağımızı söylemiştik. Açmadığımız gibi kararlı şekilde koruduk. Merkezde 180 taş bina var, 160 tanesi aslına uygun restore edildi. Foça’nın geleceği burada yatıyor. İstanbul’dan gelip Foça’ya yerleşenler var çok. Butik oteller ön plana çıktı, doğalgazın gelmesi ihtimali olursa ikinci konutlarda yaşam başlayacak. 40 dakikada İzmir’e ulaşıyorsunuz, bu da çok önemli bir etken.

FOÇA RUHU DEVAM ETMELİ
Yaşadığımız kent Foça’ya hizmet etmek büyük gurur veriyor, onur duyuyoruz. Benim babam 1967 yılında  Giresun’dan gelmiş Foça’ya. Annem en yerli ailesinin kızı, birbirlerini sevmiş evlenmişler. Benim eşim de hep destekçimdir, arkamdadır. CHP üyesidir, iyi siyaset yapar aktif çalışır. Biz her türlü kariyerimizi, siyasi yaşamımızdaki bütün başarılarımızı, başarısızlıklarımızı burada gördük. 35 yıl önce çivi oynadığımız, çocukluğumuzun geçtiği sokaklar burası. Biz Foça’nın dokusunu, yerelliğini korumak istiyoruz. Esnafın Foçalı olması için hala direniyoruz. Bunun için her türlü desteği vermeye hazırız. Dışarıdan gelebilecek kötü örnek bir dönüşüme engel olmak istiyoruz.

Yarın esnaf bir arkadaşımızı kaybetsek, o tabutun altına biz gireceğiz. Foça’da yaşayan insanlar Foça’da esnaflık yapsın, Foça’ya hizmet etsin diye düşünüyoruz. Onlar Foça’nın ruhunu tanıdığı bildiği için çocuğuna da aktaracak, torununa aktaracaklar. Foçalı esnafımız bu tadı bildiği, tanıdığı için gelen misafirlerimize de aktarabilecek bir kimliğe sahipler. Foça’da yaşamaya gelenler de bu ruhu benimsiyor. Biz de yavaş yavaş tarihi eser gibi oluyoruz burada, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korunmamız lazım. Her şeyin bir çırpıda bozulmaması lazım, ben Foça’ya kıyamam. Foça ruhunun devam etmesi lazım.

 
Bedel ödemeye hazır olacaksın!
 
'Hayatım boyunca taraf oldum'
YORUMLAR
Toplam 25 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Ali oguz 13 Ocak 2019 Pazar 00:47

Hiç bir şey yapmadı.kimse memnun değil.köpeklerin girdiği plaja insanlar giriyor bir tuvalet bir dujyer yok.

Yorumu oyla      8      2  
Eski Foça''lı 12 Aralık 2017 Salı 10:17

Kıyamam demiş Başkan ama Foça''ya çoktan kıydı. Yaz aylarını geçtik kış aylarında da Foça pislik içinde. Bir yer kazılmaya görsün aylarca kapatılmıyor. Yıllardır restoranlar her sabah kendi pisliklerini denizden çektikleri su ile denize akıtıyorlar, kaldırımlar restoranlara peşkeş çekildi, yayaların deniz kenarında yürümesi mümkün değil, isterseniz sayfalarca yazabilirim, fotoğrafla da ispatlarım. Bu yazıyı yazan kişi acaba bir kere Foça''da dolaştığımı merak ediyorum.

Yorumu oyla      10      2  
Cem yarkin 10 Aralık 2017 Pazar 19:36

Eski Foca''nin bir çok yerinden denize girmek mumkun iken 2.mersinaki''de bulunan Fokai otel yasa tanımaz ve zorba bir yönetimle koca plajı halka kapadı. Denize yasak olmasına rağmen koca bir iskele yaptı. Zorba korumaları uğraşıp buradan denize girmek yasak..oysa kıyılar bizim uluslararası sheraton bile cesme de plajına halka açmak zorunda kaldı. Bü kadar başarıya imza atan sayın Başkan bu rezaletin önüne yıllardır geçemiyor daha doğrusu bu otel yönetimi ile baş edemiyor.Bir de yollarda sahipsiz gezen atlar ortalığı talan ediyor. Yani herşey güllük gülistanlık değil. Otopark mafyasina karşı yaptıklarınızı takdir ettik.Ancak Fokai otel rezaleti ve zorba otel yonetimini kontrol edemiyorsunuz.

Yorumu oyla      10      2  
Çiğdem kabadayi 10 Aralık 2017 Pazar 07:34

Yazınızı sonuna kadar okudum.yerlesmek için en güzel yer. Istanbuldan gelen bir daha dönmüyor.Focaliyim diyor. Tebrikler

Yorumu oyla      10      2  
Recep kanat 9 Aralık 2017 Cumartesi 21:50

Ben takdir ediyorum eksikleri olabilir Firsat buldukca da eksikleri gidereceginden eminim.ne rusvet aldi ise savcilarin kapisi acik niye sikayette bulunulmuyor.ev fiyatlarindan belediyeyi sorumlu tutmak biraz acayip.baskani sevmeyebiriz ama focanin da hakkini yemeyelim.sunuda belirteyim gorusum chp ye ters ama foca bence gayet bakimli.saygilar

Yorumu oyla      10      2  
Refik 9 Aralık 2017 Cumartesi 21:23

Cok guzel seyler yaptiginiz kesin bizde 1 senedir eski Foça da yasiyoruz. Sit alani diyorsunuz buyuk denizin arkasi daki plaja sifir yapilan otele nasil musade edildi cok merak ediyorum . Yoksa bu musade hanedan otele ait oldugu icinmi verildi. Daha okadar cok sey varki yazacak buralara sigmaz. Saygilarimla

Yorumu oyla      10      2  
Doğrucu 9 Aralık 2017 Cumartesi 15:53

Baskanin sabah 06.00 da kalktigı doğrudur koy koy gezer dogrudur..lakin selfi çekmekten baska napar...aziz yapargokhan demirağ çeker. Sadece şu sorucam..faça için hangi projeyi gerçekleştiripde sesini tüm türkiyeye duyirdu...ve haber oldu..belediye oteli ne işe yariyor...onu bir inceleyin orada ne işler donüyor bi incelensin...nokta...ve aldığı rüsvetlerde cabası bu işin...bu yola 3 arkadaş çıktılar...her dönem biri olacaktı...ama koltuk ve aldığı rüşvetler tatlı geldi....vermez koltugunu....rabbim ailenden fitil fitil çıkartsın işşallah...hacı diye bir mütahit vardi bir aralar...şimdi cezaevinde manisa imamı olarak...ondan aldığın paralar rüşvetler hepsi şahitlidir...yedigin rüşvetler çoluğundan eşinden gırtlağindan çıksın işşallah...istanbuldaki residanslarin ve ticari plakalarını yazmim hadi...rabbimin yüce adaletine inaniyorum...lakin seni evladınla umarım.sınamaz

Yorumu oyla      10      2  
Yakamoz 9 Aralık 2017 Cumartesi 13:35

Her yıl gelip focadan ev tutuyoruz yazlık.Ev almak istiyoruz o köhne evlere istedikleri fiyatlar felaket pahalı.Insaf be kardeşim...Sokakları pislik içinde başkan bunları görmüyor mu?rahatsız olmuyormu?O söyledikleri yaptıklar icraatları biz neden göremedik...Focada yaşam çok ucuz değil...

Yorumu oyla      10      2  
Gülay şentürk 9 Aralık 2017 Cumartesi 10:32

Yenifocaya taşınalı 10sene oldu geldigimde yenifoca bir çok konuda iptidayi kalmıştı 10sene icinde alt yapı çalışmaları ulaşım cevre temizligi sahil şeridiniz plajımız anacaddemiz izbandan sonraki ulaşımımız çok kolaylaştı.Bir telefonumuzla sokak hayvanı icin veteriner yolladı sayesinde şu an 4tane yavru sağlıklı kedimiz var.Öyle bir görev aşkı varki sabahın 6sında kalkıp beldeleri geziyor sorunlarla yakından kendisi bizzat ilgileniyor.kusura bakmayın hiç kimse bu kadar duyarlı bi başkana saygısızlık yapmamalı siyası olarak deyil insan olarak değerlendirin elinizi vicdanınıza koyun öyle yorum yapın yeni secimlerde tekrar başkanımızı aramızda görmek istiyoruz gencerliden saygılar.

Yorumu oyla      10      2  
Altan ÖZGÜNDÜZ 9 Aralık 2017 Cumartesi 09:06

Başarılarınızın devamını diliyoruz.Gerçekten güzel,otantik bir çehresi olan Foça''da nice başarılara imza atacağinıza eminiz.

Yorumu oyla      10      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bedel ödemeye hazır olacaksın!
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet Karabel, ...
'Adayım demeyeceğim'!
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
'Kanıta dayalı bilimsel çalışırım'
Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
 
'Kavga etmem, mücadele ederim'
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet Karabel, ...
Buca'da hayatları değiştiriyoruz...
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
CHP’den bunları hiç duymadınız!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil ...
 
'Hiç kimseyi rakip görmem...'
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
'Akıntıya kürek çekiyorum'
Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı gazeteciler Fatih Yapar, Mehmet ...
'İhaneti gördüm ama bende sabır çok'
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu gazeteciler Fatih Yapar, ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Karantina günlerinde ve akis odalarında
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Maske ve Eldiven’le yaşayacağınız aklınıza gelir miydi?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yemek inceliktir, zarafettir
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Belalar
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Global mapus
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Değişimi yanlış okumak
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
Bu filmi izlemiş miydik?
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Evde ülken ve dünya için yapacakların da var
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Korona’nın ilacı: Rekonstrüksiyon
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Şeffaflık ve hızlı olmak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva