HABERLER>GÜNCEL
11 Eylül 2019 Çarşamba - 19:20

Orman Müdürü Erol’dan Büyükşehir’e öneri: Köylere su tankeri dağıtalım!

Büyükşehir Belediyesi’nde sunum yapan Orman Bölge Müdür Erol, “Gönüllü köylüler bize tanker verin diyorlar. Mümkün olursa basınçlı su tankerlerini köylere dağıtırsak güzel olur. Tankerler kırsal alan ve köy yangınlarında da kullanılabilecek önemli bir araçtır. Bu konuda da desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Varlıorpak da çalışmalarının olduğunu ve yeni süreçte 106 tanker alınacağını aktardı.

Orman Müdürü Erol’dan Büyükşehir’e öneri: Köylere su tankeri dağıtalım!

Mehmet İŞLER/ EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Tunç Soyer’in yokluğunda Başkan Vekili Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. 

Toplantıda İzmir Orman Bölge Müdürü Mehmet Erol ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak tarafından 18 Ağustos’ta başlayan, 3 gün boyunca zorlukla kontrol altına alınabilen, Karabağlar, Menderes, Seferihisar ve Urla’da hissedilen ve kentte 5 bin hektar üzerinde alanın kül olmasına yol açan orman yangınları için sunum yapıldı. 

ESKİ ORHANLI KÖYÜNÜ KARŞI ATEŞLE KURTARDIK
Müdür Erol yaptığı açıklamada önemli ifadeler kullandı. Erol, “İzmir’de geçmiş yıllara bakıldığında senede ortalama 227 yangın oluyor. Yanan alan olarak da bazı yıllar fazla bazı yıllar az oluyor. Ortalama 931 hektar alan zayi oluyor.  Yangınlar 11:00-18:00 saatleri arasında çıkıyor. Araçlarımızı her 5 saniyede bir kayıt altına alarak izliyoruz. Helikopterler de bu sistemin içinde. En detaylı bilgileri kontrol ederek yangınla mücadele ediyoruz. Karabağlar yangınında karşı ateş uygulamamızla eski Orhanlı köyümüzü kurtardık. Yangını sınırda durdurduk. 3 köyü insanlar zarar görmesin diye boşaltmıştık. Yangın anında 90 kilometre hıza ulaşan bir rüzgar vardı. 18 Ağustos günü 5 yangınımız oldu. Oradan oraya koşturduk, hepsine müdahale ettik. Bu şekilde güçlerimiz bölünmüştü. Orman yangınlarıyla mücadelede durumumuz diğer ülkelere göre daha iyi. Biz Akdeniz kuşağı ülkeleriyle kendimizi karşılaştırıyoruz. Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkelere bakıldığında orman yangınımız az” dedi. 

SÜREÇTE NELER YAPILACAK?
“Yanan alanların 1 metrekaresi bile başka maksatla kullanılmamaktadır. Bir yıl içinde ağaçlandırılmaktadır” sözleriyle açıklamasını sürdüren Erol, “Sabuncubeli’ndeki alan, Meryemana’daki alanda aradan geçen süre sonrasında dağlar yeşil elbisesini giydi. Çiçekli bölgesi de ağaçlandırıldı. Proje mühendislerimiz çalışıyor. Öncelikle yanan alandaki enkazları değerlendireceğiz. Değerlendirilecek envanter varsa değerlendireceğiz. Ağaçlandırma yapılacak alanlar tespit edilecek. Üzerinde yeterli tohum olan ağaçları kestikten sonra homojen şekilde araziye dağıtacağız ve yeni orman örtüsü getireceğiz. Başka bir işlem yapmayacağız. Orası kendi tohumuyla kendine gelecek. Orijin diyoruz. O yöreye kendini odaklamış, oraya en iyi şekilde uyum sağlayacak sorunsuz tohumlarla yeni bir orman kuracağız. Geri kalan kısımda ise ağaçlandırma teknikleriyle toprakları işleyeceğiz. Teraslar yaparak oraya yine bu orijinlerden üretilmiş fidanları dikeceğiz. Fıstık çamı, zeytin gibi ağaçlar dikeceğiz. Kampanyamız var. 11 milyon fidan dikilecek. 11-24 Kasım’da ağaçlar dikeceğiz. Tamamlanmayan durumlar olursa 2020 yılı içinde ağaçlandıracağız” ifadelerini kullandı. 

MÜDÜR EROL’DAN BÜYÜKŞEHİR’E ÖNERİ: KÖYLERE SU TANKERİ DAĞITALIM!
Müdür Erol ayrıca, “Belediyenin bize desteği için teşekkür ediyoruz. Bir önerim olacak; eskiden İl Özel İdare döneminde köylülere su tankerleri dağıtılmıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin de dağıttıkları var. Bize de talepler zaman zaman geliyor. Gönüllü köylüler bize tanker verin diyorlar. Mümkün olursa basınçlı su tankerlerini köylere dağıtırsak güzel olur. Tankerler kırsal alan ve köy yangınlarında da kullanılabilecek önemli bir araçtır. Bu konuda da desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu. 

Detaylı sunum sonrasında açıklama yapan Başkan Vekili Özuslu, “Orman bölge müdürlüğümüzde çalışan personellere teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi. 

‘YANGINLARI ARAZİ MAFYASI MI ÇIKARIYOR?’ SORUSU ÜZERİNE KONUŞTU!
Geçmiş yıllarda Tahtalı barajı bölgesinde gerçekleşen yangınla ilgili gelen soru üzerine konuşan Erol açıklamalarda bulundu. Ayrıca, ‘Çıkan yangınlar için şehir efsanesi de olabilir kimileri arazi mafyası, kimisi terör örgütleri kundaklıyor’ diyor. Bununla ilgili tespitleriniz var mı?’ şeklinde gelen soruyu cevaplayan Erol, “Tahtalı Barajı yanındaki yangın alanı tamamı ağaçlandırdı. Burada bir yaşından ağaçlar dikiyoruz. İlk yıllarından araçlar gözükmüyor. 4-5 yıl sonra fidanlar anca kendisini gösteriyor. Orman Müdürlüğü olarak 1937 yılından beri istatistik yapıyoruz. 180 yıllık bir kuruluşuz. Kurumumuz 180 yıldır yangın istatistiği yapıyor. O günden bu güne kadar tüm yanan alanlar ağaçlandırdı. Orman kanunu emirleri dışındaki usulsüz müdahale izin vermiyoruz. Tabii ki kaçak ağaç kesimi, bina yapılıyor fakat bunların mahkemeleri devam ediyor. Yanık sahanın oranın statüsü değişiyor, Yanık saha oluyor. Öncelikli işimiz yanık saha üzerinde duruyoruz. Yanan alanları başka bir şekilde kullanma durumu olamaz. Biz oraları yasayla yönetiyoruz. Bir metrekare bile ormancılık amaçları dışında kullanılmıyor. Bunu özellikle söylüyorum.  Bütün yerler ağaçlandırılıyor” ifadelerini kullandı.  

VARLIORPAK EROL’UN TALEBİ İÇİN KONUŞTU: 137 TANKER VAR 106 TANE DAHA ALINACAK
Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak da kentteki yangın süresince gerçekleşen çalışmaları aktardı. Müdür Erol’un talebi için de konuşan Varlıorpak, “Tırazlı yangını için ilçe belediyelerinden gelen destek için teşekkür ediyorum. 200 su tankeri, 650 personelimiz, 50 dozerimizle 53 saat aralıksız mücadelenin içinde olduk. Biz merkeze yakın yerlerdeki yangınlara müdahale ediyoruz. Yılda ortalama 300 orman yangını yaşanıyor. Bunun yüzde 60’ı Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinin ortak çalıştığı yangınlar. Diğerleri de yine ortak çalıştığımız ama merkeze yakın olduğu için onların adına müdahale ettiğimiz yangınlar oluyor. Genel müdürümüzün talepte bulunduğu konu bizim de kapsamımızda. Bununla ilgili çalışmalarımız var. 12 ilçede eskiden köy olan 231 mahallede yangına ilk müdahale konusunda araştırmalar yaptık. Gönüllülere temel yangın eğitimi ve ilk müdahalede kullanılacak tazyikli su tankerlerinin yenilerinin alınması ve bunların da muhtarların tüzel kişiliklerine verilmesi için kapsamlı bir çalışma içindeyiz. İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne geçen ve mahallelere verilen 137 tane tanker bulunmakta. Gelen talepleri değerlendiriyoruz ve 106 tane daha tankerin peyderpey yıllara sari olarak verilmesini sağlamak ve yangına müdahale konusunda yüzde 100 seviyesine ulaşmak istiyoruz. Yangına karşı bilinçliliği arttırmak istiyoruz. Zaman içinde gereken araçların alınmasıyla daha iyi noktaya gelebileceğiz. 50 itfaiye merkeziyle şu an konuşlanmış durumdayız. Biz bunu yeterli görmüyoruz. Sürekli kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Yeni stratejik plan ve çalışmalar neticesinde 50 olan merkezi 72’ye, müfreze sayımızı da 15’e çıkaracağız. Aylık ortalama 2 bin 400 vakayla günlük ise 80’e tekabül eden vakayla uğraşıyoruz” dedi.

 
Foça Belediyesi'nden sokak hayvanları hakkında açıklama
 
PKK'ya darbe üstüne darbe!
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
HASAN GÜRSEL ALTUĞ 12 Eylül 2019 Perşembe 09:29

köy tüzel kişiliğini kapatan sizin iktidar. İzmir'in bütün köy tüzel kişiliklerinde basınçlı su tankeri vardı zira. ama köy tüzel kişilkleri bitince haliyle bu araç gereçler belediyelere devredildi.

Yorumu oyla      2      2  
.. 12 Eylül 2019 Perşembe 09:06

Özel İdareden Büyükşehire hiç bir şey vermeyen Valilikten isteseydiniz yaa. onlarca yüzlerce iş makinesi tanker ve araçlar vardı. yine bir sürü bina arazi vs. vs. Belediyeye verilmesi gereken yerlere Valilik devlet adına el koydu yandaş kendi partili belediyelere dağıttı ve bina ile arazileride imam hahip ,diyanet holding yandaşlara verildi.. gidin oradan isteyin.. bakanlığın bütçesini ne yapıyorlar sorun sorgulayın bakalım..

Yorumu oyla      4      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Masaj derneğine fuhuş baskını: 2 gözaltı
İzmit’te, masaj ve SPA derneğinde fuhuş yapıldığı bilgisine ulaşan polis, ...
İzmir'de kadın şiddet iddiası: Günlerce hastanede kaldı!
İzmir'in Çeşme ilçesi Alaçatı Mahallesi'nde, eski eşi A.Ç.’nin alkol aldıktan ...
Devlet Konservatuvarı Tınaztepe'ye taşındı
Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın geçici süreyle taşındığı ...
 
Wikipedia yasağına ilişkin yeni gelişme
Anayasa Mahkemesi Wikipedia'ya yönelik yayın yasağına ilişkin bireysel ...
Suikastin kritik ismi İzmir'e getirildi!
FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı Recep ...
İzmir'de iş insanına analı-kızlı kumpas!
İzmir'de resmi nikah olmadan birlikte yaşadığı iş adamını, yeşil reçeteye ...
 
Beştepe'ye giden belediye başkanının konvoyunda kaza
Cumhurbaşkanının davetine gitmek üzere Mersin'den Ankara'ya yola çıkan ...
Urla'da trafik kazası: 1 ölü, 2 çocuk yaralı
İzmir'in Urla ilçesinde bir otomobilin ağaca çarpması sonucu meydana gelen ...
Menemen'de koyun hırsızlığına 2 tutuklama
Menemen ilçesinde durdurulan ticari araçta çaldıkları 7 koyun ile ele ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Ahir zamanda felsefe…
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Turlar
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
85 yıl önce kadınlar asker olacak demişti!
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Nesli tehlikedeki hayvanlar ÇOĞALMAYA başlamıştır
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
İzmir tartışmaya neden dahil olmadı?
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Hemşireleri dinleyelim
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Korona tecritinden öğrendiğim çok şey var
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sokakta özgürlük vardı…
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
‘Biz bize yeteriz’ ve Soyer
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Birlik ve beraberlik üzerine
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva