HABERLER>POLİTİKA
17 Temmuz 2019 Çarşamba - 12:35

İzmir siyasetinde '100 gün polemiği': AK Partili Kaya'dan CHP'li Yücel'e yanıt!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in göreve gelişinin 100 günlük süreciyle ilgili açıklama yapan, Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'nın açıklamalarını "Polemik yaratmaya yönelik, zorlama bir söylem" olarak değerlendirdi. AK Partili Kaya'dan yanıt gecikmedi.

İzmir siyasetinde  100 gün polemiği : AK Partili Kaya dan CHP li Yücel e yanıt!

AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan kadro çalışmalarını eleştirerek "Geride kalan 100 gün göstermiştir ki, 5 yılın sonunda içinde İzmirli olmayan, sadece tabelasında İzmir yazan bir Büyükşehir Belediye yönetimi ile karşı karşıya kalacağız. Çok net söylüyorum, İzmir'e ve İzmir'in insanına güvenmeyen bu anlayışın başarılı olması mümkün değildir” demişti.

- AK PARTİLİ KAYA’DAN BÜYÜKŞEHİR’E ‘KADRO’ ELEŞTİRİSİ

Kaya'nın eleştirilerine yanıt veren CHP İzmir İl Başkanı Yücel, Kaya'ya hem 100 günlük süre içinde İzmir'de yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi hem de hükümete göndermelerde bulundu.

Yücel, şunları söyledi:

“İzmir halkının büyük çoğunluğunun oyunu alarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmuş olan Sayın Tunç Soyer'in 100 günlük görev süresine ilişkin Sayın Atilla Kaya'dan gelen eleştiriler, üzülerek görüyorum ki tamamen polemik yaratmaya yönelik, içi boş ve zorlama eleştiriler olmuş. Anlaşılan o ki, Sayın Kaya vekili olduğu kente bu aralar biraz uzak kalmış. Ancak bunu anlıyorum ve eleştirmiyorum. Türkiye 17 yıllık AKP iktidarında tarihinin en kötü ekonomik koşullarının içine sokulmuşken, işsizlik reelde yüzde 20'leri geçmişken, Enflasyon tüm rakam oyunlarına rağmen yüzde 20'lerden aşağıya düşürülemezken, Emekliye 40-50 lira gibi dalga geçercesine zamlar veriliyorken, Merkez Bankası müdürü sarayın istediği gibi rakamları çarpıtmıyor diye görevden alınırken, üretim dibe vurmuş, tüm sektörler daralırken ve yabancı yatırımcı ülkeyi terk ederken, eminim ki Sayın Kaya bu içler acısı tabloyu düzeltmek için yoğun mesai harcıyordur. Bunca işin gücün arasında İzmir'e yapılan hizmetleri gözden kaçırmış olması normal tabi. Mesela,Sayın Soyer'in göreve gelir gelmez İzmir'e kazandırdığı tarihi elektrik fabrikasını, İzmirliler 24 saat ulaşımda rahat etsin, daha az harcasın diye ulaşımda yaptığı  halk taşıt ve geliştirdiği baykuş seferlerini, Harmandalı'nda bulunan atık depolama tesisinden yapılacak  elektrik üretiminin altyapı çalışmalarını başlattığını ve Eylül ayında çöpten elektrik üretiminin başlayacağını, büyük sıkıntılar içinde olan hayvan üreticimize ve köylümüze küçükbaş hayvan hibelerine ara vermeden devam ettiğini, İzmir'de suya indirim yaptığını AKP milletvekili Atilla Kaya'ya biz anlatmış olalım"

KENDİ BELEDİYE BAŞKANLARINA SORSAYDI HİZMETLERİ ÖĞRENİRDİ
Yapılan hizmetlerin bazılarının Cumhur ittifakı belediye başkanlarının bulunduğu ilçeleri kapsadığını ifade eden CHP il başkanı Deniz Yücel "Sayın Kaya diyelim ki CHP'li belediyelere gözünü ve kulağını kapadı, İzmir'e yapılan hizmetleri bizlerden duymak istemiyor. En azından kendi ittifaklarının söz sahibi olduğu belediye başkanlarına sorsun. Onlar bile Sayın vekili bilgilendirebilirler. Örneğin Bergama için 11 Temmuz'da ihaleye çıkılarak, katı atık depolama alanının iyileştirilmesi ve çöpten enerji üretimi için büyük bir adım atıldı. Yine Bergama ile birlikte, cumhur ittifakı belediye başkanının görevde olduğu Aliağa, Güneş Enerjisi Santrali kurulması kararlaştırılan ilçelerden birisi oldu. Bu proje kapsamında kurulacak Güneş Enerjisi Santralleri için 5 Temmuz'da ihale açılarak, ilk adımda çoktan atıldı" dedi.

GELECEK PROJELER VE BUCA METROSU
İzmir'in kendileri için bir kent olmaktan çok öte kültürü, kimliği, insanı ve duruşuyla hayati bir öneme sahip olduğunu ve en iyi hizmeti hak ettiğini dile getiren Yücel, kentte hayata geçirilen, ihalesi yapılan hizmetlerin yanı sıra çok büyük projelerinde halkla paylaşıldığını ve fizibilite çalışmalarının sürdüğü hatırlatarak " Sayın belediye başkanımız Tunç Soyer İzmir trafiğinin rahatlatılması için hayata geçirilecek olan Basmane ve Alsancak garlarıyla birlikte Karşıyaka iskelesi önünde trafiğin yer altına alınması projelerini de İzmir ile paylaşmış ve projelerin kesinlikle hayata geçirileceğinin sözünü de vermiştir. Ayrıca, Buca metrosuyla ilgili çalışmalara seçilir seçilmez başlayacağını duyuran Sayın Tunç Soyer, maalesef bu projeye,  Ankara'dan ancak geçtiğimiz günlerde onay verilmesi sebebiyle başlayamamıştır. Ancak her şeye rağmen onayın gelmesi sevindiricidir ve teşekkürü hak etmektedir. 

DESTEĞE KAPIMIZ AÇIK, KÖSTEĞE KULAĞIMIZ TIKALI
Bizler yeni dönemde İzmir için tartışmadan, gündelik siyasi söylemlerden ve kişisel rant sağlama söylemlerinden uzak, ortak akılla yürütülecek yönetim anlayışı için çalışıyoruz. Hem Sayın Tunç Soyer'in hem de il başkanı olarak şahsımın siyasi partilerimize gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde sevinerek gördük ki, bu teklifimiz olumlu karşılık buldu. İzmir için partisine, kime oy verdiğine, siyasi kimliğine bakmadan ortak bir üretim ve paylaşım olsun istiyoruz. Sayın Kaya'nın da bu bağlamda getireceği teklifleri ve projeleri merakla bekliyoruz. Günü birlik  siyasi polemik oluşturma çabası, kuyuya bir taş atayım gayreti, söylem üzerinden İzmir'i germe çabaları bugüne kadar İzmirliler tarafından takdir edilmemiştir. Bir AKP'li olarak bunu en iyi Sayın Mahmut Atilla Kaya'nın bilmesi gerekir.  Tüm İzmirliler, Tunç Soyer'in  göreve geldiği ilk 100 günde, İzmir için hayata geçirdiği, halkımızın sadece gönüllerini değil bütçelerini de rahatlatan, çözüm odaklı hizmetlerini görmekte ve bilmektedir. İzmir aşkıyla ve İzmirlilerle birlikte daha nice 100 günlerde, nice hizmetleri bu kente kazandırmak için aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda destek vermek isteyen herkese kapımız açık, köstek olmak isteyenlere kulağımız tıkalıdır.

KAYA’DAN YANIT: BU YÖNETİM ANLAYIŞI İÇİNİZE SİNİYOR MU?
AK Parti MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise CHP’li Deniz Yücel’e yanıt verdi. Yücel’in “zorlama” bir açıklama yaptığını söyleyen Kaya, sorduğu sorulara cevap alamadığını belirtti. Kaya, “Sayın Tunç Soyer'in cevap veremediği açıklamalarıma Sayın Deniz Yücel'in de bir cevap veremediğini görüyorum. Oysa çok net ve anlaşılabilir bir şey söyledim.  İzmir'imizde bu görevleri yapacak birçok insan dururken, İstanbul'dan, Ankara'dan transferler yapılmasını kabullenebiliyor musunuz? İzmirli'ye güvenmeyen bu yönetim anlayışı içinize siniyor mu?” dedi.

Kaya’nın açıklaması şöyle:

“CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer'in, İzmirlilere güvenmeyip, şirket yönetimlerine Ankara'dan ve en son da basın danışmanlığına İstanbul'dan transfer yapmasına yönelik kısa bir açıklama yapmıştım.

Sayın Soyer'in cevap veremediği açıklamalarıma CHP İzmir İl Başkanı Sayın Deniz Yücel cevap vermiş. Benim tek konudan ibaret çok net bir ifadem üzerine, sayfalarca "zorlama" bir açıklama yapmış ama asıl konuya girmemiş.

Türk basınının kalbi olan İzmir'de yetişmiş, kendilerini sadece İzmir'e değil tüm Türkiye'ye ispat etmiş gazeteciler ve basın danışmanları varken, İstanbul'dan bir ismin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde göreve getirilmesini bir İzmirli olarak kabullenemediğimi belirtmiştim.

100 günlük icraatlara bakınca, 5 yılın sonunda içinde İzmirli olmayan, sadece tabelasında İzmir yazan bir büyükşehir belediye yönetimi ile karşı karşıya kalacağımızı belirtmiş, İzmir'e ve İzmir'in insanına güvenmeyen bu anlayışın başarılı olmasının mümkün olmadığını söylemiştim.

Sayın Tunç Soyer'in cevap veremediği açıklamalarıma Sayın Deniz Yücel'in de bir cevap veremediğini görüyorum. Oysa çok net ve anlaşılabilir bir şey söyledim.

İzmir'imizde bu görevleri yapacak birçok insan dururken, İstanbul'dan, Ankara'dan transferler yapılmasını kabullenebiliyor musunuz? İzmirli'ye güvenmeyen bu yönetim anlayışı içinize siniyor mu?”

 
YKS cevap kağıtları ve aday cevapları erişime açıldı
 
AK Partili Sürekli'den Soyer'e eleştiri: 100 günde sadece çiçek, böcek, aşk!
YORUMLAR
Toplam 4 yorum var, 4 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
kamil 18 Temmuz 2019 Perşembe 10:16

Gerçekten Kaya'nın söyledikleri boş mu? Yoksa sizde bir boşluk mu var sayın yücel? İzmir için talihsizlik diyebileceğimiz ölçüde adaylar çıkarttınız, İzmir sadece akp ve diğer kaygılarından ötürü kerhen oy verdi adaylarınıza. Soyer, İduğ, Sandal, Kılıç gibi sayabileceğimiz bi çok ismin kentler için talihsizlik olduğunu görüyoruz, göreceğiz.

Yorumu oyla      1      0  
.. 18 Temmuz 2019 Perşembe 08:57

başka ilden gelen alt kadro yöneticilerine laf söyleyene bak.. önce siz izmirden aday bulamıyorsunuz erzincan dan denizliden ithal aday getirdiniz ve alt kadroları da dışardan geldi izmirden bulamadınız mı diye sorarlar adama ayrıca aldığınız ilçelerdeki yöneticilerinizde bakın bir nerelerden gelmişler..

Yorumu oyla      0      0  
masalci 17 Temmuz 2019 Çarşamba 19:11

Sayin Kaya yine masal anlatmaya basladin enflasyon issizlik hayat pahaliligi bizi perisan etti masal anlatma

Yorumu oyla      1      0  
gürkan 17 Temmuz 2019 Çarşamba 18:43

İzmir ve İstanbul'da sanırım şehri yönetecek bir kişi yoktu da Erzincanlı Binali Yıldırım belediye başkan adayı yapıldı :)

Yorumu oyla      1      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Yücel’den Lider’e ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Genel Başkan ...
CHP'li Serter'den İzmir için istihdam çağrısı
İzmir Milletvekili Bedri Serter, hem gündeme ilişkin hem de Nisan ayı ...
CHP'li Sındır'dan 11. Kalkınma Planı'na eleştiri
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ...
 
11. Kalkınma Planı komisyonda kabul edildi
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen ...
ABD Başkanı Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile yaşanan S-400 gerilimiyle ilgili ...
Başkan Yücel’den yönetim rotasyonu… Disipline verilenlere ne karar çıktı?
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, yönetim kurulunda bazı değişikliklere ...
 
Zeybekci’den MHP’ye sürpriz ziyaret
Eski Ekonomi Bakanı ve Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan ...
Kılıçdaroğlu: AB'nin yaptırımını kabul etmiyoruz
CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Doğu Akdeniz'de bizim haklarımız var, o hakları ...
Çelik: CHP Sözcüsü talihsiz bir konuşma yaptı
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "CHP Sözcüsü talihsiz bir konuşma yaptı. ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Artık ‘mal’ değil! Harbiden ‘can’
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Vakti gelen çekip gidiyor
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Doğru, hızlı ve tarafsız haber adına şimdi “com”lama zamanı!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Belediye başkanlık hastalığı
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Saf tutmak zamanı
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yerel gastronomi kültürel mirastır
Hüseyin ASLAN
Hüseyin ASLAN
İşsizlik ve yoksulluk alarm veriyor
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Cesur yürekler
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Bir Cumhuriyet Senatörünün Anıları
ÇOK OKUNANLAR
SPOR CAFE
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva