HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
8 Kasım 2019 Cuma - 11:54

Başkan Kayalar’dan mesaj yağmuru: Hastane, borçlar, kongre süreci ve selefi için ne dedi?

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar tamamlanmayan hastane, belediyenin borcu, partisinin içinde bulunduğu kongre süreci ve görevi devraldığı Soylu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kayalar net mesajlar verdi.

Başkan Kayalar’dan mesaj yağmuru: Hastane, borçlar, kongre süreci ve selefi için ne dedi?

EGEDESONSÖZ- Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege programına katılarak gazeteciler Mehmet İşler ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı.

Seçimin ardından geride kalan süreci değerlendirerek projelerinden bahseden Başkan Kayalar, CHP’de yaklaşan kongre süreci hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

ESNAFA OLAN BORCUMUZUN BİR KISMINI ÖDEDİK
Geride kalan başkanlık süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Kayalar, “Geride kalan süreçte tasarruflarda bulunduk ve piyasaya olan 10 milyon borcu ödedik. Şu an belediyemizi rutin işleri yapılabilir hale geldi. Biz belediyeyi aldığımızda 135 milyon lira borç vardı, bunun bir kısmı esnafa olan borçlardı. İlk etapta esnafımıza olan borcun 10 milyonluk bir kısmını ödedik. İlk projemiz olan kreş konusunda meclisten yetkiyi aldık, Ocak ayında hizmete açmayı planlıyoruz. Sonrasında Masal Evi projemizi de kısa süre içinde hayata geçireceğiz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN OTOPARK TALEBİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in düzenlediği İzmir Stratejik Plan toplantısında başkana yapılan Menderes sunumundan bahseden Kayalar, “En büyük sorunlarımızdan biri otopark sorunu, bu konuda öneride bulunduk. Sahil konusunda bazı önerilerimiz oldu. Bunların ilerleyen süreçte hayata geçeceğini düşünüyorum. Belediyemizin borcunu azaltırken projelerimize de ağırlık veriyoruz. Temizlik ekibimizi her hafta bir köye gönderiyoruz ve köylerimizin temizliği yapılarak eksikleri gideriliyor. Hem fen işleri, hem park ve bahçeler bu kapsamda mahallelerimize hizmet veriyor. Yağmur kanalı projesi kısa süre içinde tamamlanacak. Otobüs konusunda ise Büyükşehir’e gerekli taleplerde bulunduk. Bazı bölgeleri birbirine bağlayacak otobüs hatlarına ihtiyacımız var. Gerekli yeni otobüs hatları konusunda Büyükşehir’e yazımızı yazdık. Öte yandan otobüs durakları konusunda yapacağımız yeni kaldırım ve meydan çalışması ile duraklarımızı da yenileyeceğiz” diye konuştu.

LİDER’E GÜMÜLDÜR MANDALİNA FESTİVALİNE DAVET
İlçede düzenlenecek mandalina festivalinden bahseden Kayalar, “23 Kasım Gümüldür Mandalina Festivali’nde, İlk defa mandalinalı boyoz standı açılacak. İnsanlar gelip güzel vakit geçirsin istiyoruz. Genel Başkanımızı da davet edeceğiz festivalimize. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanımızda olması bize de güç verir. Farklı etkinliklerin gerçekleşeceği festivalimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Festivalimizde kurutulmuş mandalina sunumu da yapılacak.  Bu da bir ilk olarak hem sağlıklı hem de farklı bir lezzet olarak dikkat çekiyor” İfadelerini kullandı.

MENDERESLİ ÇİFTÇİYE KOOPERATİF TEŞVİKİ
Menderes’te üreticinin kooperatifleşerek tüccarın tekelinden kurtulmasını hedeflediklerini söyleyen Kayalar, “Büyükşehir’e bir alan devrettik, bu alanda büyükşehir tarafından soğuk hava deposu ve paketleme tesisi inşa edilecek. Buranın kooperatiflerin kullanılması sağlanacak. Çiftçilerimizi kooperatifleşmeye teşvik ediyoruz, birkaç tane tüccarın eline kalsın, fiyatı tüccarın belirlemesini istemiyoruz. Bölgemizde kesme çiçek üretimi, mandalina, salatalık, üzüm gibi önemli tarım ürünleri var. Bu tesislerin çiftçimize önemli katkı sağlanacağını düşünüyoruz. Yangında en fazla zarar gören de bizim ilçemiz oldu. Yangında zarar gören bölgelerde çocuklarımıza eğitim desteği kurduk. Büyükşehir’in Tahtalı’daki bal ormanı projesini de takip ediyoruz. Şu an kadın kooperatifi kurma çalışmalarına başladık. En kısa sürede bu kooperatifimizi kurarak hayata geçireceğiz. Öte yandan Mandalina kooperatifi kurma çalışmaları var. Üreticilerimize bu konuda gerekli desteği vererek bir an önce hayata geçmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

PARAYI ARAMIZDA TOPLAR HASTANEYİ YAPARIZ!
Menderes’te inşaatında sıkıntılar yaşanan Devlet Hastanesi konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Kayalar, “Hastane Menderes’in kanayan yarası, ilçemizde en büyük talep hastane. Muhtarlarımız da sık sık hastane konusunda isteklerini bildiriyor. Şu anda hastane konusunda hiçbir haber alamıyoruz. Yeni ihale mi yapılacak, mevcut firma mı devam edecek bilemiyoruz. İnsanlar bize eylem yapalım sesimizi duyuralım talepleri ile geliyor. Şu an yüzde 47’si tamamlanmış durumda. Hastanenin 2017 yılında tamamlanması gerekiyordu. Bir ekonomik kriz var şu anda ama burada önemli olan yeni bir ihalenin yapılması. Bu ihale yapılmayacaksa vatandaşlarımız cebimizden para vererek bunu yapmaya hazırız diyor. Biz de Menderes Belediyesi olarak bu hastaneyi yapmaya hazırız. Bir kampanya başlatırız, parayı aramızda toplar bu hastaneyi yaparız. İzmir’de hastanesi olmayan nadir ilçelerden biriyiz. İnsanların artık bu konuda sabrı kalmadı, bu işe siyasi olarak da bakmıyoruz. Hastanenin yapılması için herkesle iletişime geçeriz, biz bu hastaneyi istiyoruz.

GÜMÜLDÜR’Ü AYAĞA KALDIRACAĞIZ
İlçede en büyük sorunun otopark olduğunu dile getiren Kayalar, “Otopark sorununu çözeceğiz. Yeni bir çalışma başlatıyoruz, kaldırımlar ve meydanlar yenilenecek. Bu kapsamda otopark sorunu çözülecek. Biz Büyükşehir’den de talep ettik bu konuyu ancak büyükşehir yapmazsa biz de yaparız bunu. Gerekirse birlikte de yaparız. Biz zaten göreve geldiğimizde ufak düzenlemelerle bu sorunun biraz azalttık. Yapılacak yeni çalışmalarla otopark sorunu tamamen çözülecek. Unutulmuş bir Gümüldür var, biz Gümüldür’ü yeniden ayağa kaldıracağız. Hak ettiği değere kavuşamamış bir Gümüldür var bunu gerçekleştireceğiz. Gümüldür’de kaldırım boyamaktan başka bir şey yapılmamış. Sahillerde büyük eksiklikler var. Duş yok, tuvalet yok, insanların oturacakları bir yer yok.

MENDERES’E TERMAL MÜJDESİ!
Menderes’te çok kaliteli bir termal su bulunduğunu açıklayan Başkan Kayalar, “Özdere’de bir otel inşaatı sırasında termal su bulundu. Çok kaliteli bir termal su olduğu tespit edildi. Yakında termal turizmde de önemli bir yere geleceğiz. Bu termal su ile birlikte turizm sezonu yıl boyunca devam edecek. Normalde Mayıs’tan Ekim’e kadar devam eden bir turizm sezonu vardı. Termal turizmi hayata geçirmemizle birlikte 12 ay turizm sezonu sürecek. Bizim çok sayıda otellerimiz var, burada önemli olan turistlerimizi otelden çıkararak esnafla buluşturmak. Otellerimizin önünden geçecek bir yol projemiz var, turistlerimiz bu yoldan yürüyerek kentte gezerek, esnaflarımızdan alışveriş yapabilecek. Ayrıca bir yat limanı projemiz var, havalimanına en yakın ilçe olarak yat limanının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yapılacak yat limanının kentimize önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

2019 GİRİŞLİLERİN TAMAMINI İŞTEN ÇIKARDIK!
Menderes Belediyesi’nde işten çıkarmalar hakkında konuşan Kayalar, “İşten çıkarmalar konusunda siyasi ayrım yapmıyoruz. Çalışmayan ve potansiyeli düşük çalışanları çıkarıyoruz. Bizimle anlaşmalı işten çıkanlar oldu, tazminatımızı ödeyin çıkalım diyenler oldu, çoğu bu şekilde işten çıktı. İlk etapta 2019 girişlileri yaptık. Seçimden 1 gün önce işe başlayanlar vardı onları işten çıkardık ve 2019 girişlilerin tamamını işten çıkardık” diye konuştu.

GENÇLİK KOLLARINDAN BİRÇOK ARKADAŞI İŞE ALDIM, ÖRGÜTE ÖNEM VERİYORUM!
Belediye ile örgüt uyumuna dikkat çeken Başkan Kayalar, “Biz öncelikle belediyenin işlerine bakıyoruz. Seçim konusunda öncelikle delege seçimleri olacak, sonrasında adaylar çıkar. Bizim tüm adaylara bakışımız aynı şekilde olacak. Bizim kendi partililiğimiz taraf olma durumuna sokmaz. İlçemize hizmet etme derdindeyiz ancak Menderes’e yakışan bir başkan olmalı diyoruz. İlçe başkanımızla seçime girmiştik, çok iyi bir süreç geçirdik. Örgüt ile belediyenin uyumu çok önemli. Biz şu anda memnunuz, ilçe başkanımız tekrar aday olursa düşünürüz. Eğer devam ederse ben memnunum, hiçbir sıkıntımız yok. Ben ona destek veriyorum, o bana destek veriyor. Ben gençlik kollarından birçok arkadaşı işe aldım, örgüte önem veren bir başkanım. Örgüt çok önemli, örgüt arkanızda olursanız başarılı olursunuz” açıklamasını yaptı.

ÖNCELİĞİMİZ İLÇE KONGRESİ
CHP’de yaklaşan il kongresi hakkında konuşan Kayalar, “Biz şu anda İzmir’e çok bakmıyoruz, öncelikle ilçemizde işler hallolsun. Bizim ilçe başkanı seçimimiz bitsin, süreç tamamlansın. İlçe başkanımız karar verecek buna. İlçemiz için hayırlı olan neyse o olsun diyoruz. Tekrar aday olma yetkisi kendine bağlı. İlçe başkanımız belli olduktan sonra oturup konuşuruz, adayları değerlendiririz. Birden fazla aday olursa bu konu ilçe başkanımızın yetkisinde. İlçemizde de ortak bir aday çıkarabilirsek daha iyi olur ancak demokrasi var, adaylar çıkabilir. Farklı adaylar çıkarsa kimse kimseye engelleme yapmaz, çıkılıp yarışılır. Uzlaşı adayı olursa tabii daha iyi olur, kutuplaşma olmaz” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ SOYLU MENDERES’İ TERK ETMEDİ
Seçim döneminde AK Parti’nin adayı Bülent Soylu’nun ‘1 oyla bile kaybedersem Menderes’i terk ederim’ ifadesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Kayalar, “Kendisi Menderes’te şu anda. Seçimi 1 oyla kaybedersem terk ederim demişti, 1 oyla kaybetmediği için ilçeyi terk etmedi. 7 bin 800 oyla kaybetti, Menderes’te geziyor şu anda. Menderes küçük yer bazen sokakta karşılaşıyoruz, selamlaşıyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN MENDERES’E DAHA ÇOK ÖNEM VERİLMESİNİ İSTİYORUZ
Büyükşehir ile iyi bir diyalog içinde olduklarını ifade eden Başkan Kayalar, “Tunç başkanımızın her zaman kapısını çalabiliyoruz. Bir isteğimiz olduğunda bizi dinliyor, bürokratlarımız da bu konuda memnun. Şimdiden birçok destek aldık. Yol konusunda yatırımlar yapıldı. Biz AK Parti’den belediye aldık bunun için biraz daha önem verilmesini istiyoruz. Gerçekten belediyeyi enkaz halinde aldık ama bunu uzatmak istemiyoruz. Borçlu da olsak hizmet etmek zorundayız. Bu yüzden en büyük gücümüz de arkamızda Büyükşehir. Onlar bize destek verirse yapamayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

 
Altınordu'da Okan suskun kaldı
 
Aydınlı Beyza iki gündür kayıp
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
vatandaş 8 Kasım 2019 Cuma 22:24

Gaziemir belediye başkanı, Mustafa başkandan bi zahmet bilgi alsa iyi olur. Gaziemir de kimseye iş sözü vermedik diyemez....Aldıklarınız ne demek oluyor. Yazık oldu yazık gaziemirin beş yılını çaldılar.Kibirli ekibiyle burunlarını yerden almayanlarla bu beş yıl YÜ RÜ ME YE CEK.

Yorumu oyla      2      2  
menderes 2 8 Kasım 2019 Cuma 19:54

Sn.Başkan seçimden önce meclis gündemi ve encümen kararları belediye sitesinden yayınlanacak demiştiniz. Ancak, Kasım ayı meclis gündemi yayınlanmadı. Ayrıca encümen kararları hiç yayınlanmadı. Büyükşehir belediyesi komisyon raporlarına kadar tüm bilgileri yayınlıyor. Temennim verdiğiniz sözü yerine getirmeniz.

Yorumu oyla      3      2  
menderes 2 8 Kasım 2019 Cuma 19:22

Mustafa kardeşim; temizlik ekibimiz her hafta bir köye gidiyor diyorsun. Artık menderes’te köy kalmadı. Hepsi mahalle. Mandalina festivali, Mandalina üretimi yapan bütün belediyeler festival yapıyor. Aramızda para toplar hastaneyi yaparız diyorsun. Hastane yapmanın maliyetini biliyormusun. Menderes belediyesinin yıllık geliri 2018 yılı 90,000,000 milyon tl. İşçi çıkarma konusunda 2019 yılında işe girenleri çıkardım diyorsun. 2-3-4 yıldır çalışanlarıda çıkardın. Gençlik kollarından birçok arkadaşı işe aldım diyorsun. Yakınlarından 50 yaş ve üzerindeki hısım ve arkadaşlarını da işe aldın..Enkaz halinde devraldık diyorsun. Önceki dönemde meclis üyesi idin bilmiyormuydun. Büyükşehir’e bağlı 30 ilçe var hanginize destek verecek.

Yorumu oyla      3      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İlber Ortaylı, 10 Kasım'da Karabağlar’ın konuğu olacak
Karabağlar Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıldönümü olan ...
Gaziemir'de moloz sorunu işbirliğiyle çözüldü
Sarnıç’taki moloz atık alanında çıkan yangınların orman için risk oluşturmasından ...
3 gün hizmet verecek: Buca Pazarı hizmete açıldı
Buca Belediyesi tarafından hizmete açılan Buca Çarşı’nın semt pazarı bölümü ...
 
Reşat Nuri Kitaplığı'na akın: Üye sayısı 5 bin oldu
Karabağlar Belediyesi tarafından kurulan Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı’nın ...
Can dostlar Narlıdere'de emin ellerde
Sokak hayvanlarının yaşam şartlarını iyileştirmek için çalışmalar yürüten ...
Dikili'de kooperatif hamlesi
Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün ev sahipliğinde gerçekleşen “Kooperatifleşmenin ...
 
Karşıyakalı çocuklar Atatürk’ün izinde
Karşıyaka’daki en önemli tarihi miraslardan biri olan Latife Hanım Köşkü ...
Başkan İduğ'un iki vizyon projesine ödül
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde bu yıl 6.sı düzenlenen ...
İZKUŞ’un protokolü hazır… Önce Soyer’e sonra Bakanlığa!
Çiğli Belediyesi Meclis toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili ...
 
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Allah nurunu tamamlayacaktır!
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Süt hayvancılığı neden zor durumda?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bu yüzden hızla fakirleşiyoruz!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Ekran karartma
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Aşkın ve İstiklalin Zaferi…
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Bu korona bizden gider mi?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Başsız heykel
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Anlam arayışından güç arayışına…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Bir gösteri olarak gündelik hayat
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Türkçem! Dil Bayrağım
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva