HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
24 Ocak 2023 Salı - 21:37

Karşıyaka'da Şehircilik Kitaplığı açıldı

Karşıyaka Belediyesi Alaybey Ahavad Şalom Sinagogu’nda ‘Karşıyaka Şehircilik Kitaplığı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Karşıyaka da Şehircilik Kitaplığı açıldı

Törende; Karşıyaka’da yaşamış, şehir ve bölge planlama alanına emek vermiş, kente değerli hizmetlerde bulunmuş olan ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemal Arkon da saygı ve minnetle anıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, açtıkları kitaplıkta, Prof. Arkon’un ve yine geçen yıllarda yitirdiğimiz meslek duayenlerinden Doç. Dr. Ülker Baykan Seymen ile Dr. Erkal Serim’in anısını yaşatacaklarını vurguladı. Törene Ankara’nın Çankaya ilçesi eski Belediye Başkanı Bülent Tanık, merhum bilim insanlarının aile fertleri, akademisyenler, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meclis üyeleri ve bürokratlar da katıldı.

“MABEDE DÖNÜŞÜYOR”
Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Üç hocamızın da ruhları şad olsun. Emekleri karşılık buluyor. Bir şeyler kattılar, bir şeyler kazandırdılar. Emekleriyle, yetiştirdikleri insanlarla, ülkemize ve dünyaya kattıkları değerlerle her zaman hatıralarda özel bir yere sahip olacaklar. Biz de onları tanıdıkça ve biraz daha tanıtabildikçe daha fazla haklarını ödemiş olacağız. Ne mutlu bize ki böyle bir şeye vesile olduk. Bu kitaplığın oluşturulması fikri; Belediye Başkanı olduktan sonra beraber çalışma onuruna sahip olduğum Başkan Yardımcımız Zeki Yıldırım ve Müdürümüz Özlem Şenyol’un öncülüğünde aramıza genç arkadaşlarımızın katılmasıyla kurulan Kent Vizyonu Geliştirme Birimi’mizin ve onlara danışmanlık yapan Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu hocamızındır. Ben sadece onaylayan kişiyim. Bu gördüğünüz mekan tarihi bir mekan. Burayı kullanmayı da özellikle arkadaşlarımız istedi. Fakat bugün burası bir mabet gerçekten. Yerel anlamda da mabede dönüşüyor. Adım adım dönüşüyor. Böylesine eski ve aslında bakımsız gibi görünen binanın böylesine bir niteliğe kavuşması inanılmaz bir şey. Bunu gerçekleştiren mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Kendileriyle, çalışmalarıyla gurur duyuyorum” dedi.

GELİŞECEK, BÜYÜYECEK
Karşıyaka Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Özlem Şenyol da “Karşıyaka Şehircilik Kitaplığı’nın açılışını gerçekleştirmekten ve şehircilik bilimine önemli katkılar sunan duayenlerimiz Cemal Arkon, Ülker Baykan Seymen ve Erkal Serim’in anısını yaşatmaktan mutluluk duyuyoruz. Kitaplığımızda şehir planlama, mimarlık ve peyzaj mimarlığı gibi şehircilik alanında katkı sağlayacağını düşündüğümüz kitapların yanı sıra İzmir ve Karşıyaka özelinde içeriklere dair kitapların olacağı bir bölüm ayırmayı planlıyoruz. Üç değerli hocamızın şahsi kitaplarının da bu kitaplıkta yer almasını sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor. Daha da geliştirmeyi ve büyütmeyi hedefliyoruz. Hocalarımızın ailelerine ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Törende yapılan diğer konuşmaların bir kısmı şöyle:

Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu: “Hocalarımızın varlığını hissediyorum, onların anıları karşısında saygı ile eğiliyorum. Doğrusu şehircilik ile ilgili bir şeyler yapılmak istendiğinde doğru adresin Karşıyaka olacağına inanıyordum. Cemil Başkanımızın uygun görmesi ile böyle bir yere kavuştuk. Burası şehircilik çalışmaları için kıymetli bir yere dönüştü. Çok teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Hayat Zengin Çelik: “Böyle bir anma töreninde konuşmak gerçekten güç. Akademisyenler olarak çok fazla sunumlar yapma, konuşma tecrübelerimiz var ama bugün burada farklı duygular paylaşıyoruz. Bu organizasyonun parçası olmaktan üniversitem adına mutluluk duyuyorum. Ne mutlu bana ki her üç hoca ile de hem öğrenci olarak hem de meslektaş olarak bir arada çalışma şansı buldum.”

“GURUR DUYUYORUM”
Prof. Dr. Cemal Arkon’un eşi Hülya Arkon: “Yukarıya bakmak istiyorum, Cemal’i görmek istiyorum. Ne güzel sevgiler biriktirmiş, onunla gurur duyuyorum. Sayın Başkanımıza, katkıları olan hocalarımıza, çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Cemal ile 50 yıla yakın beraberliğimiz var. Bu uzun süreçte onunla yaşadım, onunla büyüdüm, onunla geliştim. Onunla iyi insan ne demek öğrendim. Ona da teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Cemal Arkon’un oğlu Cem Arkon: “Bu kitaplıkta babamın anısının yaşatılması ailemiz için onur vericidir, ödüldür. Bu ödül için Başkan ve Belediye çalışanları ile emeği geçenlere tüm hocalara teşekkür ediyorum. Okumanın değersizleştirilmesine, eğitimin geri plana atılmasına karşı gösterilen her çaba kutsaldır. Yalnız olmadığımızı bilmek beni gelecek için umutlandırıyor. Bu umudu yaşattığınız için sağ olun, bilimle dolu günlerde buluşmak dileğiyle.”

Doç. Dr. Semahat Özdemir “Hayatımın güzel insanlarıydı üçü de. Çok değerliydiler. 1980’li yıllarda tanıdım onları, çok özeldiler ve güzel insanlardı. Her biri, birer birer gittiler. Gidişleriyle eksildim, yoksunlaştım. Bu hüzünle yaşamayı öğrenmeye çalışırken, bu güzel insanların hayatımda 40 yıl boyunca dostluk ve sevgiyle yer almasının ne büyük bir zenginlik olduğunu şimdi çok iyi anlıyorum.”

Prof. Dr. Muhsin Çiftçioğlu “İYTE Kimya Mühendisliği’nde derslere katılan bir öğretim üyesiyim. Cemal Arkon benden 10 yaş büyüktü. 95 yılında İYTE’nin kadrosuna katıldık. Orada tanıştık. Ondan sonra hayatımda çok önemli bir yer etti. O benim kalbimde ağabeydir.”

“YAŞAMAYA DEVAM EDİYORLAR”
Prof. Dr. Semra Ülkü: “İYTE’de 1998 yılında rektör olarak atanmamın ardından Cemal’i rektör yardımcısı, Erkal’ı danışman olarak atamıştım. Bu süreçte birlikte yakın temasla çalıştık. İYTE’nin kuruluş yıllarının sıkıntılarını birlikte göğüsledik. Bizimkisi mesai arkadaşlığın yanında yol arkadaşlığıydı. Bu dostluk daha sonra kardeşliğe dönüştü. Bazen şakalaşarak sürdü. Dostluklarıyla ve meslek hayatlarındaki başarılarıyla bizimle yaşamaya devam ediyorlar.”

Ankara Çankaya eski Belediye Başkanı Bülent Tanık: “Bizim mesleğimiz için esas olan teknikleri öğretmenin ötesinde ahlaki duruşu öğretmektir. Bunun için doğru ahlaki tutum doğadan, halktan, insanlıktan ve toplumlara yararlı işler yapmaktan geçer. Hocalarımızın hepsini şehircilik adına çok önemli işler yapan insanlar olarak görüyorum. Gurur duyuyorum, teşekkür ediyorum.”

Dr. Erkal Serim’in eşi Peri Serim: “Bugün çok duygulandım, inanılmaz sevgi ile karşılaştım. Her şey geçici. Geriye kalan arkadaki bu sevgi. Bunu bugün bir kez daha hissettim. Aslında bir şey inşa ederken, mesleğinizi yaparken birlikte çalışılan ekip çok önemli. Burada gördüğümüz şey de bu. Koray’ın yaptıkları, böyle bir şey organize etmesi, sevgili Özlem’in emekleri, Sayın Başkan’ın buna onay vermesi çok kıymetli. Sağ olun, iyi ki varsınız.”

Prof. Dr. Numan Tuna: “Üç şehir plancısı bilim insanının ortak özellikleri; meslek ve akademik değerlerin yılmaz savunucusu ve koruyucusu olmalarıydı. Bir diğer ortak yönleri ise akademik yaşamları boyunca öğrencilerine, bilim çevrelerine ve meslektaşlarına gösterdikleri saygı ve sevencenlikleriydi. Onları her zaman, takdir edildikleri bu güzel yönleriyle hatırlayacağız.”

Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Oral: “Şu anda herhalde Cemal ve Erkal’ı en eski tanıyan benim. 65-66 döneminde sınıf arkadaşı olduk Cemal’le. Öğrencilikteki çizgisini hiç kaybetmedi. O çizgi neydi; akılcı yaklaşım, çözüm bulan, barışçı, dürüst ve sağlam bir karakterdi… 65 yılından itibaren hiç kopmadık. Meslektaş olduk, dost olduk. Erkal ise daha eski arkadaşım, Ankara Koleji’nden. 58 yılı onu tanıdığım tarih. Böyle bir çıkar dünyasında çok sağlam kalabilmiş bir insandı. Ülker de benim oda arkadaşımdı. Bir erkek hoca ile bir kadın hoca nasıl iyi oda arkadaşı olabilir, onu gösterdik. Her şey ölçülü, saygılı. Muhteşem bir insandı.”

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Sekreteri Zafer Mutluer: “2014’te İYTE’den mezun oldum. Hocalarımızdan dersler aldım. Bizim için çok anlamlı ve şanslı bir dönemdi. Şimdi hocalarımın anısına kurulan Şehircilik Kitaplığı’nın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bir kentte böyle bir kitaplık olması ve hocalarımızın anısını yaşatması çok değerli. Biz de elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştık. Karşıyaka Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese, tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 
Uğur Mumcu Selçuk'ta meşalelerle anıldı
 
Soyer'den hükümete İktisat Kongresi göndermesi: Onlarınki anma, bizimki geleceği inşa!
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Nezahat Özler Aksu 25 Ocak 2023 Çarşamba 03:07

Belediyemiz ile bir kez daha gurur duydum

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Uğur Mumcu Selçuk'ta meşalelerle anıldı
Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu Selçuk’ta anıldı. Selçuk Demokrasi ...
Menderes Belediyesi'nden fazladan 18 milyonluk gelir!
Menderes Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü çalışmaları sonucunda ücretlerini ...
Uğur Mumcu Seferihisar'da anıldı
Uğur Mumcu’nun bir suikast sonucu katledilişinin 30. yılında , CHP Seferihisar ...
 
Çiğli Uğur Mumcu'yu unutmadı
Çiğli Belediyesi, 30 yıl önce uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren ...
Narlıdere, Uğur Mumcu’yu andı
24 Ocak 1993 günü uğradığı bombalı saldırıda katledilen Araştırmacı Gazeteci ...
Uğur Mumcu, Güzelbahçe'de anıldı!
Güzelbahçe Yelki Mahallesi’nde bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde gerçekleştirilen ...
 
Balçova'da küçük yazarlar kitap yazdı!
Balçova Belediyesi’nin ücretsiz eğitim çalışmaları kapsamında açtığı Yaratıcı ...
47 mahalleye yerleştirilecek... Buca’da çöp sorunu kalmayacak!
Buca Belediyesi, sürdürülebilir bir çevre yaratmak için çalışmalarını ...
Ücretsiz eğitim aldılar... Meslek sahibi oldular!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nın protez tırnak ve tırnak ...
 
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
What Churchill Faik Bey?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Başkanın altın çocukları!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Vesayet ve özerklik kıskacındaki belediyeler
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Öncü sınıf
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Toplumsal Belleğin Mübadelesi
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
AK Parti İzmir'de nerede hata yapıyor?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bir daha!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Paranın turası…
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Oxford’da ‘İmparatorluk, Sömürü, Irkçılık’ adında bir sergi
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Haydi gülümse!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva