HABERLER>POLİTİKA
1 Nisan 2023 Cumartesi - 08:51

İYİ Partili Kırkpınar’dan iddialı çıkış: İzmir’de oyumuz yüzde 25!

İYİ Parti önceki dönem İl Başkanı ve İzmir 2’nci Bölge Milletvekili Aday Adayı Hüsmen Kırkpınar, İzmir’de parti olarak iddialı olduklarını dile getirdi. İzmir’de en kötü ikinci parti olacaklarını söyleyen Kırkpınar, oylarının yüzde 25 bandında olduğunu söyledi. Milletvekili seçimlerinde iki bölgede 7 milletvekili çıkarma durumlarının olduğunu da kaydeden Kırkpınar, 14 Mayıs’ın ardından yerel seçime hazırlanacaklarını ve en az 15 belediye alacaklarını da belirtti.

İYİ Partili Kırkpınar’dan iddialı çıkış: İzmir’de oyumuz yüzde 25!

EGEDESONSÖZ- İYİ Parti önceki dönem İl Başkanı ve İzmir 2’nci Bölge Milletvekili Aday Adayı Hüsmen Kırkpınar, SonSöz TV’de yayınlanan programda Gazeteci-Yazar Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı.

SON 5 YILDA TÜRKİYE DAHA ÖNCE KARŞILAŞMADIĞI PROBLEMLERLE KARŞILAŞTI
14 Mayıs seçimlerinin yüz yılın seçimi olarak nitelendirdiklerini söyleyen Kırkpınar, “14 Mayıs seçimi gerçekten Türkiye’nin içinden geçtiği buruma bakıldığında tarihin en önemli seçimidir. Sistem değişikliği sebebiyle parlamenter sistemden partili cumhurbaşkanlığı sürecine geçildiğinden bu yana son 5 yılda Türkiye daha önce karşılaşmadığı problemlerle karşılaştı. Sorunların çözümü için geliştirildiği söylenen sistemin uygulamalarda çare olmadığı ortaya çıktı. Parlamenter sistemden partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği günden bugüne sosyal, dış, iç politikada istenen yakalanamadı. Erdoğan, her şeyin daha iyi ve hızlı olacağı yönünde açıklamalar yaptı, oy istedi, ancak işler istenilen ölçüde gitmediği görülüyor. Bu yüzden bu seçim yüz yılın seçimidir. Bunun nedeni de ülkedeki huzursuzluk ve kutuplaşmış siyaset… Hukuk, adalet, demokrasi örselenmiş durumda… Yeniden inşa için halk iradesi ile Millet İttifakı’nın adayının cumhurbaşkanı olması ve parlamentoda güçlü bir Millet İttifakı olacağını temenni ediyorum. 20 yıllık iktidarın son 5 yılında tek adam rejiminin ülkeye getirdiği durum ortada… Bugün hayatından memnun olan insan sayısı seçmen açısından bakıldığında 5 milyon… Onun dışında Cumhur İttifakı’na bile oy verenler geçinemiyor, huzursuz. 100 yılın seçimi dedik, umudumuzu kaybetmedik, milletimizi de kaybetmedi. 14 Mayıs’ta sandıklar kapanacak ve 15 Mayıs’ta İYİ Parti’nin güneşiyle milletimiz buluşacak. İnşallah birinci parti olacağız ve Millet İttifakı’nın adayını cumhurbaşkanı yapacağız” dedi.

ÜYELERİN TARTISINA ÇIKMAK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ
Sahadaki gözlemlerinden bahseden Kırkpınar, 2 Nisan’da yapılacak temayül yoklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hüsmen Kırkpınar açıklamasında “İzmir’in 30 ilçesinin tamamının parti binası ziyareti dışında 6-7 kez gezmiş dolaşmış birisiyim. Bu kentin köylerini, mahallelerini, karış karış bilirim. Gittiğimiz yerlerde vatandaşlar genel başkanımızın Türkiye’de yeni ortaya koyduğu içten, samimi liderliği hasabiyle genel başkanımıza selam gönderiyorlar. Selam gönderiliyorsa oylarını rahatlıkla alabiliriz diye düşünüyorum. Adaylık sürecimde yönetim kurulu ve ilçe başkanlarımın onayını aldım. Şimdi de il yönetim kurulu üyeleri değil artık üyelerin de tartısına çıkmak mutlu etti beni. Üyelerin kararı ile yolculuğu devam edecektir diye düşünüyorum. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ön seçim ve temayül olmadan adaylar belirlenmemişti. Her şey yeniydi. Bir geçiş süreci yaşanmıştı. Ancak tüzüğümüzde temayül ve ön seçim var. 13’ncü cumhurbaşkanı ve parlamento seçimi için tarih 14 Mayıs ama çok olumlu baktığımız tüm partilerde olması gerektiğini düşündüğümüz üye bazlı taban yoklaması dediğimiz 2 Nisan’da temayül yoklaması olacak. Kesin listeler açıklandıktan sonra aday adayı arkadaşlarımız saha çalışmalarını sürdüreceklerdir. İzmir 1’inci bölgede 14 ilçe metropol ve yarımada ilçeleri bir noktada toplanacak. Fuar’da bulunan Celal Atik Spor Salonu’nda ilçelerden gelecek üyeler oy kullanacaklar. 2’nci Bölge’de Bakırçay Havzası’nda Bergama, Küçük Menderes’te Ödemiş, metropolde Bayraklı’da sandıklar kurulacak. Bununla ilgili sürecin bitiminde tespit ve tutanaklar çıkacak ve il merkezimize gönderilecek ve oradan da genel merkeze iletilecek. Burada bir ön değerlendirme yapılıyor. Sonuçlara göre Ankara’ya çağrılıp görüşmeler olabilir. Çıkacak sonuca göre ve yapılacak görüşmeye göre sıralamada değişiklik olabilir. Müracaat seçme ve seçilme hakkına sahip her Türk vatandaşının imkanı dahilinde aday adayı olabiliyor. Tanımadıklarım da var. Hukukçular, sanayiciler, yatırımcılar var. Her biri kıymetlidir. 65 civarında olan aday adaylarından 28’i aday olacak. 65 aday adayın partiye güç katar. Temayül ve genel merkezin takdiri ile aday belirlenecek” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE EN KÖTÜ İKİNCİ PARTİYİZ
Parti olarak İzmir hedeflerinin ne olduğu yönünde değerlendirmeler yapan Kırkpınar, “Siyaset sadece nutuk atmak değildir. Rasyonel olmak lazım. 3’erden 6 milletvekili yada 4+3 çıkaracağız görünüyor. 44 gün kaldı, bazı gelişmeler farklılaştırabilir bu işi. Belki oyumuz daha da fazlalaşabilir. Milletin önüne çıkıyoruz ve ayaklarımız yerine basarak iddialarda bulunuruz. İzmir’de en kötü ikinci partiyiz ama birinci parti de olabiliriz. İzmir’de yüzde 25 oyumuz var. Anketler aynadır ve sahadaki durumunuzu tartıp ölçer. Seçim çok farklı bir şey… 100 yılın seçiminde 10 günde çok şey değişebilir. İktidarın hızlı eriyişinde bir hızlanma görülebilir. Parlamentoda bir kere kesinlikle Millet İttifakı’nın üstünlüğü olacak. İlk turda cumhurbaşkanı adayımızı seçme ihtimalimiz yüksek, ikinci tura kalsa ittifakımızın adayı kazanacaktır” şeklinde konuştu.

YEREL SEÇİMDE 15 BELEDİYE ALIRIZ
İYİ Parti’nin yüzde 25 oy almasının yerel seçimlere etkisinin ne olabileceği yönünde soruya yanıt veren Hüsman Kırkpınar, “Bunu alırsak 10 ay sonra yerel seçim olacak. En az 15 ilçenin belediye başkanlığını alırız. İYİ Parti’nin ortaya koyacağı hizmeti İYİ belediyecilik anlayışı ile Tire’de nasıl gösterdiysek iyi belediyeciliğin hizmetleri ile sunacağız” açıklamasını yaptı.

MHP VE AK PARTİ, İZMİR’DE ERİDİ
İzmir’de Cumhur İttifakı partilerinin son durumu hakkında yorum yapan İYİ Partili Kırkpınar, “Onlara oy veren seçmen kitlesini rencide edecek ifade kullanmam. Saha çalışmalarında, İzmir ölçeğinde MHP’nin 4,5 civarı olduğu iddia ediliyor. AK Parti’nin yüzde 28’lik oy oranını yüzde 18-19’a düştüğü söyleniyor. MHP ve AK Parti’den kayıplar konulduğunda bu seçmen kitlesi bir yere dönecek. Bu iki partinin seçmen kitlesinin ikinci adresi İYİ Parti’dir ve bu oyları alır. İddiamın temelinde de bu yatıyor. Oyları eridi, seçmenlerin geleceği yol İYİ Parti…” dedi.

YEREL İKTİDAR A PARTİSİNDE, HÜKÜMET B PARTİSİNDE… BUNU ÇÖZMEYE GELİYORUZ!
İzmir’in sorunlarını bildiğini ve seçilmesi durumunda İzmir’in sorunlarını merkez siyasete taşıyacağını söyleyen Kırkpınar, İzmir’in merkezi hükümet-yerel yönetim arasındaki uyum sorunu yaşaması sebebiyle yeteri kadar yatırım alamadığından bahsetti. Kırkpınar açıklamasında Aday adaylığımızın tescili yönünde üyelerimiz hür iradesi ile karar verecek. Bu karara saygı duyulmalıdır. Ülkenin kaderi için üzerimize düşeni yaparız. Seçilirsem sadece ikinci bölge için değil İzmir için elimizden gelen neyse ortaya oryacağız. İzmir’in milli gelire katkısı ekonomik anlamında yüzde 10,7… Yatırım anlamında alınan ise yüzde 4,7… İzmir kazandırıyor ama yüzde 4 alıyor. Yerel yönetimin A partisinden genel iktidarın B partisinde olmasının sıkıntısını yaşıyoruz. İkisini de çözmeye geliyoruz. Hem iktidar olacağız hem de yerel yönetimlerde halkımızın sorunlarını çözecek belediye başkanlarımız olacak. Merkezi hükümet de yerel yönetimlerle birlikte çalıştıklarında ortaya çıkan enerji bunun çok çok üzerinde olacaktır”

İKİNCİ TURA KALMA İHTİMALİ YÜKSEK
Cumhurbaşkanlığı adayı olan Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın seçime etkisinin ne olacağı konusunda değerlendirme yapan İYİ Partili Kırkpınar, seçimin ikinci tura kalabileceğini dile getirerek “Sisteme bakıldığında bu tip değerlendirmeler hak vermek lazım. Yüzde 50+1 oy ile işin rengi değişebilir. 48 milyon kişi oy kullanacak. +1 oy ile bu ülkenin kaderi değişebilir. Bu garip sistem hem sosyolojik, hem siyasal açıdan birikimlerimiz ışığında bakıldığında Türk toplumuna, siyasetine uymayan sistem. 100 bin imza oy alan tartıya çıkacak. 10 bin, 100 bin değil 1 kişinin bile öneminin olduğu bir yere dikkat çekilmesi lazım. İnanıyorum ki ilk turda biter, bitmezse iki adayın Millet İttifakı’nın adayına yönelik karar vermeleri gerekli olduğuna inanıyorum. Siyaset içinde rutin iş yapmanız gerekir. Cumhurbaşkanı adayımız sayın İnce ile görüşmeliydi ve görüştü. İnce’nin çıkıştaki ifadelerine bakıldığında ikinci turda oy vermeyiz anlamı çıkmıyor. Her ortalama bir Türk seçmeni İnce’nin açıklamasına evet der” şeklinde konuştu.

KADINLAR VE GENÇLER 21 YILLIK İKTİDARI GÖNDERECEK OLAN SEÇMEN KİTLESİDİR
Cumhur İttifakı’na katılım gösteren Yeniden Refah Partisi ile seçimlerde AK Parti’nin listelerinde girecek olan HÜDAPAR’ın özellikle kadın meselesi konusundaki yaklaşımlarını yorumlayan Kırkğınar, “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili her iki partinin bakışı belli. Seçmen-kitle profili belli. Hayal ettikleri ülke ile ilgili siyasi beyanları ortada… Her iki partinin seçmen kitlesinin Cumhur İttifakı’na sağlayacağı kar tartışılır. 21 yılda kadınların bu ülkede nelere maruz kaldığı çok sıkça görüyoruz. Dolayısıyla bu seçimin kaderini değiştirecek olan iki seçmen var. Biri kadın, diğeri gençler. Kadınlar ve gençler 21 yıllık iktidarı gönderecek olan seçmen kitlesidir. Oy verme ve davranış biçimi olarak da kendilerini ortaya koyacaklardır. Biz çok şey duyduk. Bu ülkenin temsilcileri ve onların medya organlarında konuşanlardan çok şey duyduk. Evin perdesine benzetildi kadınlar ve bunları yaşadık. Bu tavır ve davranışların yanı sıra kendi seçim beyannamelerinde yer alan hem milli birlik hem kadınlarla olan kısmındaki olumsuz yaklaşımlar AK Parti’ye, Cumhur İttifakı’na katı sağlayacaklarından çok oy kaybettirecektir. İYİ Parti’nin gençlerle ilgili tutumu onlardan sadece oy desteği anlamında değil. Atatürk’ün kurduğu, cumhuriyetin yılmaz bekçileri gençlerimizdir. Başka ülkelere, batı ülkelerine gitmekten vazgeçecek duruma getireceğiz gençlerimizi. Bir nesli kaybederseniz gelecek ile ilgili beka sorunu ortaya çıkar. Ben yine de bir nesli kaybetmediğimizi düşünüyorum. Yine ülkeleri için yaşayacaklar, çalışacaklar, gururla bu ülkede yaşayacaklar hak ettiklerine ulaştıklarında… Elbette ki oylarına talibiz, gençlerin cumhuriyete sahip çıkmaları yönünde yanlarında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Oy kullanma konusunda eğitimin online olması sebebiyle evlerine döndüler. Bu garabettir. Son 5 yılda hedefe koyarak yaptıkları bir şey yok. Bir kişinin yöneteceği ülke değil burası. Burası Kuzey Kore değil. 1000 yıllık devlet geleneğimiz var. Milletin devletle ilişkisi var. Tebaa değil bizim milletimiz. Cumhuriyet’in ortaya çıkışı ile yepyeni dünya ile entegre olduk. Şimdi bakın batı ile irtibatımız kalmadı. Turistleri bile gelmiyor. Ticari, siyasi ilişkimiz kalmamış bile” dedi.

 
Hakim eşini bıçaklayıp kızgın yağ ile yaktı!
 
Kronik hastalığı olanlara 'oruç tutmayın' uyarısı!
YORUMLAR
Toplam 7 yorum var, 7 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Boş işlerde bugün. 1 Nisan 2023 Cumartesi 18:49

AKP'liler rezil ekonomiyi unutturmak için bozuk plak gibi HDP aşağı HDP yukarı diyor.

Yorumu oyla      2      3  
Gaziemir 1 Nisan 2023 Cumartesi 18:28

Olabilirdi ancak, masadan KALK/OTUR bütün hesapları bozdu... Üzgünüm!!!

Yorumu oyla      2      3  
Gaziemir 1 Nisan 2023 Cumartesi 18:26

O olabilirdi ancak, masadan KALK/OTUR

Yorumu oyla      2      3  
İzmirli 1 Nisan 2023 Cumartesi 15:26

Bu ittifakta; Hdp chp iyi parti ortaklar.

Yorumu oyla      3      12  
zeyno 1 Nisan 2023 Cumartesi 10:46

Menderes,te kesin iyiler kazanacak belediyeyi başkanım.

Yorumu oyla      7      6  
Komedi 1 Nisan 2023 Cumartesi 10:17

Herkes 25'de anlaşmış gibi.

Yorumu oyla      8      3  
bekir 1 Nisan 2023 Cumartesi 10:11

geçen secimde de aynısını soylemıstınız hatta ızmırde birinciyiz demiştiniz tokadı yeöiştiniz artık inandırıcılığınız kalmadı hdpli iyi parti

Yorumu oyla      5      14  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çelik: Danimarka nefret suçlarının merkezi oldu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Danimarka, ...
Bakan Soylu: Şimdi en hafif tabiriyle hafifliktir bu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İyi Parti İl Başkanlığı'na isabet eden ...
YSK'dan seçmen kaydı açıklaması!
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin, kurulun ...
 
'Onlar sahte gündem peşinde koşsun, bizim gündemimiz deprem'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kilis'te depremzedeler için düzenlenen iftar programında ...
Bozdağ: Kürt kardeşlerimin en büyük terör örgütü
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan aileleri ...
Gültekin Uysal'dan siyasilere sağduyu çağrısı!
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti İstanbul İl ...
 
Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'yi ziyaret etti
 CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ...
'67 binin üzerinde konutun yapım sürecini başlattık'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nurdağı'nda Gaziantep-Kilis Afet Konutları ...
Cumhurbaşkanlığı için propaganda dönemi başladı
YSK'nın Cumhurbaşkanı seçimi kesin aday listesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Doğu'nun Rönesansı
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bir acılı gün ve Enver Dündar Başar
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Küresel iklim değişikliği ve tarım
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Burası Göztepe!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Günümüzde tüm kavramlar arasındaki ilişkiler karmaşık…
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Kabahatin çoğu sende ey vatandaş!
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kayınbiraderi nasıl öldü?
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Müsavat Dervişoğlu’nu dinlerken…
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Kara Şimşek
Dr. Hakan TARTAN
Dr. Hakan TARTAN
Fenomen – influencer kandırmacası bitmeli!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva