HABERLER>POLİTİKA
27 Mayıs 2022 Cuma - 16:41

CHP'li Başkanlar Van'da... Torun: Yerel, genel iktidarın anahtarı olacak!

CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Van'da düzenleyecekleri 'Belediye Başkanları Çalıştayı' öncesi basın toplantısı düzenledi. Torun, " İnanıyoruz ki yereldeki başarılı hizmetlerimiz, iktidarın kapısının açılmasında da anahtar olacaktır" dedi.

CHP li Başkanlar Van da... Torun: Yerel, genel iktidarın anahtarı olacak!

CHP’nin ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’ Van’da başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında organize edilen çalıştaya 11’i büyükşehir belediye başkanı olmak üzere 248 il-ilçe belediye başkanı katılıyor. “Geliyor Gelmekte Olan” ve “Bizim Belediye Başkanları Van’da” sloganlarıyla düzenlenen çalıştayın ana gündem maddesi ise yaklaşan genel seçimler olarak belirlendi.

Çalıştay'a katılım sağlamak üzere İzmir'den Van'a giden İzmirli Belediye Başkanları; Abdül Batur, Ali Engin, Mustafa Kayalar, Fatih Gürbüz, Mustafa İnce, Erhan Kılıç, Feridun Yılmazlar ve Mithat Tekin ve Rıdvan Karakayalı sosyal medya hesaplarından saha çalışmalarına ilişkin görüntüler paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'nin Van'da düzenlediği ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’na ilişkin İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Torun,çalıştayın yapılacağı otelde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Türkiye'nin dört bir yanındaki belediye başkanlarımızla birlikte Van'dayız. Tarihin en eski çağlarından bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu güzel şehrimizde halkımızla bir araya gelmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Belediye Başkanları Çalıştayı'mız kapsamında, üç gün boyunca bu şehrin misafiri olacağız. Belediye başkanlarımızla birlikte bugün, Van'ın tüm ilçelerinde sahaya çıkıyoruz. İpekyolu’nda, Edremit’te, Tuşba’da, Saray’da, Muradiye’de, Gürpınar’da, Bahçesaray’da, Başkale’de, Çatak’ta, Çaldıran’da, Erciş’te, Gevaş’ta ve Özalp ilçemizde vatandaşlarımızla buluşacağız. Van halkının ayağına gideceğiz, elini sıkacağız, sorunlarını dinleyip çözüm önerilerimizi anlatacağız.”

“VAN’DA HEM MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK HEM DE YEREL SEÇİMLERDE BAŞARIYA ULAŞACAĞIZ”
CHP olarak, uzun süredir yeni bir siyaset anlayışı ile çalışma yürüttüklerini anlatan Torun, açıklamasına şöyle devam etti:

“Ülkemizin neresinde bir sıkıntı, neresinde bir sorun varsa biz oradayız. Genel Başkanımız başta olmak üzere, genel başkan yardımcılarımız, Parti Meclisi üyelerimiz, il, ilçe başkanlarımız, gençlik-kadın kollarımız ve belediye başkanlarımızla ülkemizin her bir köşesine ulaşıyoruz. Dikkatinizi çekmek isterim: Van, parti olarak düşük oy aldığımız illerimizden biri. Burada milletvekilimiz ve belediyemiz bulunmuyor. Ama biz, sorumluluğu vatandaşta değil kendimizde görüyoruz. Bu tabloyu değiştirmek için de samimiyetle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki kendimizi daha iyi anlatarak Van'dan hem milletvekili çıkaracak hem de yerel seçimlerde başarıya ulaşacağız.”

“YERELDEKİ BAŞARILI HİZMETLER, İKTİDAR KAPISININ AÇILMASINA ANAHTAR OLACAK”
Belediye Başkanları Çalıştayı’nın, yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayacağını ifade ede Torun, şu bilgileri paylaştı:

“Düzenleyeceğimiz toplantıların ana gündemini ise yaklaşan seçimler oluşturacak. İlk olarak Genel merkezimizin seçim hazırlıklarını belediye başkanlarımıza anlatacağız. Ardından ise belediye başkanlarımızın görüş ve önerileri alacağız. Ayrıca alanında uzman isimlerin değerlendirmelerini de dinleme fırsatı bulacağız.

Yerel seçimlerin üzerinden üç yıl geçti. Toplantımızda, belediyelerimizin üç yıllık hizmetlerini ve önümüzdeki iki yılda yapılması gerekenleri de ele alacağız. İnanıyoruz ki yereldeki başarılı hizmetlerimiz, iktidarın kapısının açılmasında da anahtar olacaktır. Bu toplantıdaki amacımız da belediyelerimize katkıda bulunmak ve seçime giden süreçte ortak aklı hep birlikte ortaya koymaktır.

“VAN HALKININ BÜYÜK TEVECCÜHÜ İLE KARŞILAŞTIK ANCAK İKTİDARDA BÜYÜK RAHATSIZLIK OLUŞTURDU”
Van’da, bu çalıştayı düzenlemeleri nedeniyle Van halkının büyük teveccühü ile karşılaştıklarını anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Ancak ne yazık ki iktidar cenahında da büyük bir rahatsızlık oluştuğunu görüyoruz” dedi. AKP’liler tarafından çalıştayın yapılacağı otel önüne parti bayrakları asılarak provakasyon yapılmak istendiğini ileri süren Torun, “Çalıştayımızın tanıtımı için ana caddelerdeki bilboard anlaşmalarımız iptal edildi. Ayrıca bazı bölgelerdeki afişlerimiz sökülmeye çalışıldı.

Ardından dün gece, toplantı otelimizin önünde siyasi ahlakla bağdaşmayan bir provokasyonla karşılaştık. İktidar partisi mensupları, otelimizin önüne parti bayrakları asarak bizleri tahrik etmeye çalıştı. Ancak partililerimizin sağduyusuyla bu provokasyonu boşa çıkardık. Sadece bir şey söylemek isterim: Tek başına bu durum bile, iktidarın artık ne kadar aciz, ne kadar çaresiz olduğunu görmek açısından yeterlidir. Bu tahriklerin, bu baskıların hiçbiri, bizi asla yolumuzdan çeviremeyecektir” diye konuştu.

“İKTİDAR SANDIKTA YENEMEDİĞİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KARALAMAK İÇİN MASA BAŞI OPERASYONLARDAN MEDET UMUYOR”
Ülke olarak, siyasi ve ekonomik açıdan Cumhuriyet tarihinin en zor süreçlerinden birini yaşadığımız anlatan Torun açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Derin yoksulluk ve adaletsizlik, ülkemizin her köşesini sarmış durumda. Artık vatandaşın değil, sadece kendi çevresinin çıkarlarını düşünen bu iktidardan bu ülkeye fayda gelmeyeceği açıktır. Ve artık milletimiz de kendisine sırtını dönenlerden desteğini çekmiştir. Ancak ne yazık ki vaktinin dolduğunu gören iktidar, milletin sesine kulak vermeyi değil, koltukta kalmak için baskı kurmayı seçmiştir. Öyle ki seçilmiş belediyelerimizin üzerindeki baskılar da her geçen gün artmaktadır. İktidar, sandıkta yenemediği belediye başkanlarımızı karalamak için masa başı operasyonlardan medet umar hale gelmiştir.

“CHP’Lİ BELEDİYELERİMİZ, İKTİDARA SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN DERSİNİ VERMİŞTİR”
2019'dan bu yana torba yasalarla, kararnamelerle, belediyelerimizin yetki ve gelirlerini ellerinden alıyorlar. Belediyelerimizin hakkı olan kaynakları, sırf muhalefet belediyesi diye kesiyorlar. Yetmiyor, tetikçi müfettişleri her gün belediyelerimize gönderiyorlar. Talimat vererek, ‘gidin belediyelerde suç bulun, bulamıyorsanız uydurun’ diyorlar.

Masa başı operasyonlarla kumpas kuruyorlar. Son dönemden sadece birkaç örnek verecek olursak; seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımızın tutuklanmasına neden olan ses kaydının, yazıya dökülürken değiştirildiği ortaya çıktı. Bu hukuksuzluk, mahkemede ispat edildi. ‘FETÖ'cüleri temizliyoruz’ diyorlar ama FETÖ taktikleriyle siyasi cellatlık yapmaya devam ediyorlar. Kadıköy'de, belediye yönetimiyle ilgisi olmayan bazı görevliler hakkındaki CİMER şikâyetleri üzerinden soruşturma açıyorlar. Sonra çıkıp, sanki belediyede operasyon var gibi propaganda yapıyorlar. Maltepe'de, 2018'de takipsizlik verilen bir dosyayı yeniden açarak karalama kampanyası yürütüyorlar. Bodrum Belediyemizden evrak istemek için 50 polisle baskın yaptırıyorlar. Şunun altını çizmek isterim; 2019 yerel seçimlerinden bu yana bizim belediyelerimiz, iktidarın vermediği hizmetleri halkımıza ulaştırmıştır. Bizim belediyelerimiz, sosyal devlet anlayışını terk eden iktidara sosyal belediyeciliğin dersini vermiştir.

Pandemi sürecinde, ekonomik buhranda, doğal afetlerde halkımız, iktidarın değil belediyelerimizin desteğini yanında bulmuştur. Vatandaşlarımızın belediyelerimize olan güveni her geçen gün daha da artmaktadır. İşte Saray ahalisinin korkusunun asıl nedeni budur. Buradan iktidar sahiplerine söylüyorum: Biz, sizi korkutmaya devam edeceğiz. Ayrıca iktidarın, belediyelerimize yönelik baskıları önümüzdeki süreçte daha da artırmak için hazırlık yaptığını da gayet biliyoruz. İşte tüm bu zulümlere karşı, iktidara Van'dan sesleniyoruz. İçişleri Bakanlığı'nda birim kurup belediyelerimize yönelik sinsi planlar hazırlayanlara sesleniyoruz. Ne yaparsanız yapın, asla başaramayacaksınız.

“SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI YOK SAYAN KAYYUM UYGULAMALARINA SON VERİLECEĞİZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Van Büyükşehir Belediyesi’nin, yaklaşık üç yıldır iktidarın atadığı kayyumlar tarafından yönetildiğini de hatırlatarak şunları söyledi:
“Van Büyükşehir Belediyesi kayyumla yönetiliyor. Hatta 12 Mayıs’taki kararname ile mevcut kayyuma da kayyum atanmış durumda. Açıkça söylemek isterim ki biz, milli iradenin atanmış kayyumlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz. Biz, seçime girmenin serbest, kazanmanın ise yasak olduğu bir anlayışı reddediyoruz.

Seçime katılmasında sakınca görülmeyen adayların seçimi kazandıktan hemen sonra haklarında bir yargı kararı dahi olmadan görevden alınmaları, millet iradesine darbe vurmaktır. Bu konuda tavrımız çok nettir. Partimizin İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi'nde ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatı'nda belirtildiği gibi; bizim iktidarımızda, seçimle gelenin seçimle gitmesi güvence altına alınacak, seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son verilecektir. Seçilmiş yöneticiler, yargı kararı olmadıkça görevden uzaklaştırılamayacaktır.

Bir belediye başkanı görevden uzaklaştırılmışsa yeni başkan, belediye meclisi tarafından seçilecektir. İnşallah ilk seçimlerin ardından, yönetimdeki bu anlayışın tüm hukuksuz politikalarına son vereceğiz. Memleketin her bir köşesine adaleti, huzuru, barışı ve bereketi hep birlikte getireceğiz.”

“BİR ARADA YAŞAMANIN, BİRLİKTE ÜRETMENİN VE ADALETLİ PAYLAŞMANIN ÇABASI İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”
Torun, basın toplantısına katılan bir gazetecinin, “Kürt seçmenine Kürt sorununun çözümüyle ilgili sözünüz olacak mı?” şeklindeki sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Biz, barışmak zorundayız. Biz, helalleşmek zorundayız. Biz, bir arada olmak zorundayız. Elbette geçmişte yaşanmış belli acılar olabilir. Geçmişte yaşanmış belli eksiklikler, hatalar olabilir. Ama bir arada yaşamanın, birlikte üretmenin ve adaletli paylaşmanın çabası içerisinde olacağız. Demokrasi ve adaleti, özgürlüğü egemen kılacağız ve başaramayacağımız hiçbir şey yok.” (Sözcü/Cumhuriyet/Haber Merkezi)

 
Bahçeli: Bizim yolumuzu şehitlerimiz çizmiştir
 
İzmir'de uyuşturucu operasyonunda 3 kişi yakalandı
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Vatandaş 28 Mayıs 2022 Cumartesi 08:45

Bir zamanlar rahmetli SHP başkanı Erdal İNÖNÜ başbakan yardımcısı olduğunda Izmır'de bir ilçeyi ziyaret ederken tabi ki kendı partisinin belediye başkanını ziyaret ediyor belediye başkanının makam odasına girer fazla beklemeden ve belediye başkanı koltuğuna oturmadan dışarıya halkın arasına çıktı,ama içeride belediye başkanına şöyle der "Bu kadar gösterişli şatafatlı makam odası bizim belediye başkanı odası olamaz ve bu masrafın kaynağı geçim derdinde olan halkın parası" der işte böyle bir süreç liderlerde vardı bu partide ama şimdi belediye başkanları ya yurt içi gezilerinde veya her ay mutlaka genel genel merkezi kalabalık olarak ziyaret etmek ve belediye başkanları her ay bir ilde toplantı ve gösteri yapmaktan görevlerini ne zaman olacağını kimse bilmiyor ayrıca belediye başkanları bir çoğu yurtdışı gezilerinde boy gösteriyor keşke ceplerinden harcamalar yapsada devamlı mobil halinde gezseler,sanırım havayolları belediye başkanları için özel tarifeler uyguluyor yoksa kim uçacak bu kadar? Toplum ve halk seçimden seçime siyasetçilerin söylediği ve anlamakta güçlük çektiği oy isteme isteklerinden ibarettir sedece...

Yorumu oyla      4      3  
Partili 27 Mayıs 2022 Cuma 18:52

Türkiye'nin en eski ve büyük önder ATATÜRK'ün partisi CHP Van da yeni sahaya indi,çok güzel sahil şeridinin dışına çıkmayan parti artık doğu ve güneydoğu anadolu bölgesini gündemlerine aldılar,yalnız bu belediye başkanları çalışmaktan daha çok toplantı ve gösteri yapmaktan görevlerini ne zaman olacağını kimse bilmiyor,halk geçim sıkıntısı içinde yaşıyor iktidar ve belediye başkanları zevk-i sefada yaşıyor halk bunları biliyor ve izliyor gelecek zaman diliminde halkın sapmaz terazisi sandıkta herkes tepkisini verecektir...

Yorumu oyla      5      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bahçeli: Bizim yolumuzu şehitlerimiz çizmiştir
'Ülkücü Şehitleri Anma Günü' Programı'nda konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, ...
Erdoğan'dan, Kılıçdaroğlu'na tarihi belgeyle tepki
Vakıflar aracılığıyla yurtdışına para kaçırıldığını iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu'na ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 1 milyon liralık dava
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vakıflar aracılığıyla yurtdışına para kaçırıldığını ...
 
CHP'li vekillerden Çevre Kanunu'na şerh
Toplamda 31 maddeden oluşan ve 13 ayrı kanunda değişiklik öngören Çevre ...
CHP’li Yücel AK Partili Sürekli’ye yüklendi: Kötü kokunun kaynağını arıyorsan…
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İzmir İl ...
AK Parti İzmir’den ‘27 Mayıs Darbesi’ açıklaması
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, 27 Mayıs 1960 darbesinin ...
 
'Atatürk Havalimanı'nda bir pist açık tutulacak'
Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde pazar günü gerçekleşecek fidan dikimi ...
Çavuşoğlu'ndan NATO'ya terörle mücadele mesajı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hazırlanan yeni stratejik konsepte ...
Kaya, 15 Temmuz gecesini hatırlattı... 'Darbeye direnen ilk Başbakan!'
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, TBMM Genel Kurulu'ndaki ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Tüketim cehenneminde gündelik hayat
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Maymunlar Cehennemi ve Cujo
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Ölüm fermanı neden şimdi?
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Köylüler tarımı bırakmaya başlayınca neler oldu?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
İzmirli bir hukuk kahramanı: Bekir Behlül
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Düzen
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Ülkeme adalet diliyorum, gönüllere vefa!
Ümit YALDIZ
Ümit YALDIZ
İmamoğlu’nun suskunluğu!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
‘Paranın içinden geçmişler...’
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Can dostlar tartışması!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva