HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
1 Şubat 2022 Salı - 20:26

Bornova'da 'ahlak' polemiği!

Bornova Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısı ilk oturumu gerçekleşti. Mecliste Bornova Belediyesi’nin Turuncu Derneği ile yapacağı eğitim protokolü tartışmalara sebep oldu. AK Parti Grubu, yapılacak olan protokolün verileceği eğitimin LGBTİQ+ bireyler temelli olduğunu ve bu durumu gayri ahlaki bularak ‘Lut Kavmi’ benzetmesinde bulundu. Gayri ahlaki söylemlerine CHP Grubu şiddetle karşı çıkarak Türkiye’nin laik bir ülke olduğunu hatırlattı.

Bornova da  ahlak  polemiği!

OZAN EKİZ / EGEDESONSÖZ – Bornova Belediyesi Şubat ayı olağan meclisi ilk oturumu gerçekleşti. Meclise Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ başkanlık etti.

Meclisin başlangıcında Bornova Belediyesi’nin hazırladığı Ocak ayı faaliyetleri sinevizyon olarak gösterildi.

Komisyonlardan gelen raporların görüşüldüğü sırada komisyondan oy çokluğu ile Bornova Belediyesi ile Turuncu Derneği arasında yapılacak olan ‘Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddetin Önlenmesi’ protokolü mecliste tartışmalara sebep oldu.

AK PARTİLİ TATLI: GAY, LEZBİYEN HAREKETLER GAYRİ AHLAKİ DEĞİL Mİ?

AK Parti Grup Başkanı Sait Tatlı, Turuncu Derneği’nin LGTİQ+ temelli bir dernek olduğunu ve bu derneğin belediye ile yapacağı faaliyetlerin gayri ahlaki olduğunu ve aile kavramını yok edeceğini iddia etti. Tatlı, derneğin bu faaliyetler sebebiyle meclis üyelerinin ailelerine bu konuyu açıklayamayacaklarını söyledi. Tatlı, LGBTİQ+’a bakış açısının normalleşmesi durumunda toplumun felaketlere sürüklenebileceğini söylerek şunları söyledi:

Burada Turuncu Dernek ile yapılan protokole göz gezdirdim ve derneğin yükümlülüklerine de baktım. Burada dikkatimi çeken gizlilik maddesi var: belediyenin ve derneğin onayı olmadan paylaşılamaz diyor. Turuncu Dernek, LGBTİ böyle bir dernek olarak bahsediliyor. Lezbiyen, gay, biseksüel, transeksüel bireylerin faaliyetleri üzerine çalışıyor bildiğim kadarıyla, bilmediklerimi bilmiyorum. Kişinin tercihleri ile ilgilenmiyorum ama bu gayri ahlaki olan dernekten toplumsal şiddetin önlenmesine dair eğitim alıyoruz. Derneğin bu faaliyetlerden haberi var mı meclis üyelerinin? Meclis üyeleri bizim kararımızdan sonra bu eğitimlere katılacak mı? Gay, lezbiyen faaliyet gayri ahlaki değil mi? Kişisel tercihlere saygı duyuyoruz ama bunu personele, vatandaşlara ve öğretmenlere dayatılmasına karşıyız. Bu faaliyet aile kavramını yok edecek. Meclis üyelerimiz bu eğitimlere gidince bunları ailelerine açıklayabilecek mi? Bireysel olarak kim ne yaparsa bizi ilgilendirmiyor, biz dini kurallar olarak bakıyoruz. Bu konular ne zaman normalleşirse birçok felaket başa gelmiştir.

BAŞKAN İDUĞ: GLOBAL OLARAK GÖRMEZDEN GELMEK OLMAZ

Turuncu Derneği’nin faaliyetlerine açıklık getiren Başkan İduğ, belli bir raddede Tatlı’nın görüşlerine katıldığını ancak global olarak bakınca LGBTİQ+ bireylerin görmezden gelinemeyeceğini belirterek, ‘Turuncu Derneği, toplumdaki ayrımcılığa uğrayan bireylerin yaşadıklarına destek olan bir dernek. Bu STK sadece LGBTİQ+ bireyler için kurulmamış. Buradaki şiddet sadece fiziksel şiddet değil. Size katıldığım taraflar var, muhafazarklık olarak bakınca size katılıyorum. Global olarak bakınca bu konuları görmezden gelmek olmaz. Oy çokluğu konusuna bir şey söylemiyoruz ama bu gönülllük esaslı yapı’ dedi.

CHP’Lİ GÜRSUL: BİR İNSAN OLARAK HAYRETLER İÇİNDE KALDIM

CHP Grup Başkanı Bahar Gürsul, söylenenler konusunda hayretler içinde kaldığını belirterek, ‘Bir insan olarak bu sözlere hayretler içinde kaldım. Bizim kültürümüzde edep ölçüsü çok önemlidir. İslam dini ahlak dinidir. Ben dini hassasiyetleri olan biriyim, yaradanı hoş gör yaradılandan ötürü diye bir söz var. Protokol amacı dışına çıkarılıyor. 2014 yılında valilik koordinasyonunda toplumsal eşitlik protokolü vardı. Bu daha sonra sadece kadına şiddet konusuna döndü. Şiddet toplumsal bir yara ama sadece bu şiddet kadına yönelmiyor. Protokolün amacı toplumsal cinsiyet koonusunda yaşanan şiddetlere karşı olan bir protokol’ dedi.

AK PARTİ’DEN ‘LUT KAVMİ’ BENZETMESİ

Tartışmayı sürdüren AK Partili Tatlı, Lut kavmi üzerinden örnek vererek, ‘Samimiyet ile dinin hoşgörüsünden ziyade Allah’ın yasakladığı şeyler var. Lut kavmi örneği var. Bunu normalleştirmenin karşısındayım’ üzerinden cevap verdi.

CHP’Lİ POLAT: BURASI LAİK BİR ÜLKE

CHP'li Meclis Üyesi Ulaş Polat, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğunu hatırlararak, ‘Ailemize verecek hesaplarımızı burada anlatmak durumunda kaldık. Burası laik bir ülke. Şeriatla yönetilmiyoruz. Burada yasalara uygun olarak kurulmuş bir derneği gayri ahlaki olarak değerlendirererek suç işliyor. 2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması var. Kendi genel başkanını yalanlıyor’ açıklamalarında bulundu.

AK PARTİLİ KASACI: DAHA İYİ BİR STK İLE DEĞERLENDİREBİLİRDİK

Tartışmalara dahil olan AK Parti Meclis Üyesi Adem Kasacı, Turuncu Derneği’nin dışında farklı sivil toplum kuruluşlarının  da sürece dahil edilmesi önerisinde bulunarak, ‘Hassas konuları değerlendirdik. Biz bunu özelleştirmek istemiyoruz. Bizim bunu üye olarak takip etme şansım yok. Biz burada verilen eğitime de karşı değiliz. Psikologlar Derneği gibi daha farklı dernekler var. Bekletelim dedik, bürokratımız biz bunu direkt geçireceğiz dedi. Biz bunu geçireceğiz cümlesi beni rahatsız etti. Beraber çalıştığımız dernekler var. Biz bunları destekliyoruz. Bir bürokrat bunu illa geçireceğiz demese konu buralara gelmez. Daha iyi bir STK ile bunu değerlendirebilirdik. İnsiyatifin sizin tarafınızda geçirildiğini düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ YILDIRIM: ÇOCUĞUMA BÖYLE BİR EĞİTİM VERİLMESİNİ KABUL ETMİYORUM

AK Parti Meclis Üyesi Hatice Yıldırım, kendi çocuğuna LGBTİQ+ bireylere dair eğitim verilmesini istemediğini belirterek, ‘Bu iş içinde çocuklar da var. Ben de bir anneyim. Benim çocuğuma böyle bir eğitim verilmesini kabul etmiyorum. Bornova halkına soralım. Acaba Bornova halkı bu görüşü savunan bir derneğin eğitim vermesini kabul edecek mi? Yetişkin insanlar kendi kararını verir, biz buraya çocuklarımızı emanet ediyoruz’ dedi.

CHP Grubu verilecek olan eğitimin çocuklara yönelik değil, öğretmenlere yönelik olduğunu söyledi.

Başkan İduğ, ‘Ailelerin arzu ettiği başka eğitimler olabilir. Turuncu Derneği sorumluluğun farkındadır. Diğer dernekleri ekleyerek bu projeyi büyütebiliriz’ dedi.

Son olarak söz alan İYİ Parti Grup Başkanı Kemal Sevinç ‘Geçen hafta bir yazı okudum, bunu dile getirmek gerekir. Bazı suallerin cevabı sükuttur. Bunu bu güzelliğiyle halledelim’ diyerek tartışmayı sonlandırdı.

Önerge meclisten oy çokluğu ile geçti.

MECLİSTE FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU GERGİNLİĞİ

Komisyonlardan havale edilip sonuçlanmayan önergeler bölümünde, Ege Üniversitesi’nde çıkan olaylar sonucunda hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu isminin çocuk parkına verilmesi konusu tartışmalara sebep oldu. CHP Grubu’ndan söz alan Gürsu, Çakıroğlu isminin birçok yerde yaşatıldığını söylererek önergenin gündemden düşürülmesini istedi.

AK Parti Grubu’ndan söz alan Tatlı, kararın neden değiştini söylerek ‘Burası Bornova Belediyesi ve biz Bornova Belediyesi olarak ne yaptık? Buraya verilmesi ile ailenin talebi vardı ne oldu da karar değişti?’ sorusunu yöneltti.

‘NEDEN KOMİSYONDA DUYMADIK?’

AK Parti Meclis Üyesi Yıldırım, bu kararın komisyonda neden duyulmadığını sorarak, ‘Siz de sonuçlanacağına dair söz verdiniz ama olmadı. Biz şu anda duyduk bu kararı. Neden komisyonda duymadık? Teknik ya da yasal olarak bir engel var mı?’ dedi.

‘REKTÖR BUDAK İLE BU KONUYU GÖRÜŞECEĞİM’

Konu hakkında açıklama yapan Başkan İduğ, Bornova’da halihazırda bir ilkokulda Çakıroğlu’nun isminin yaşatıldığını belirterek, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile bu konuyu görüşeceğini ve üniversitenin içinde bu ismin yaşatılması gerektiğini belirtti. İduğ, ‘Bornova’da bir ilkokul Fırat Yılmaz Çakıroğlu ismini taşıyor. Bu olay Ege Üniversitesi’nde yaşandı. Rektör ile konuşacağım. Rektöre olayın olduğu yerde isminin verilmesi için öneride bulunacağım. Aliğa, Kınık, Menemen, Menderes, Tire gibi İzmir ilçelerinde ismi yaşıyor. Yeterli olduğunu düşünüyorum’ dedi.

‘O PARKTA ARKADAŞLARIYLA VAKİT GEÇİRİYORDU’

AK Parti Meclis Üyesi Cihan Dağlıer ‘Türkiye’nin birçok noktasında ismi var. Bizim bunu istememizde asıl sebep öğrenci olarak Ege’de vefat etmesi. Biz burada meclis olarak çok aykırı bir durum olmadığı sürece isimleri veriyoruz. Bizim özellikle o parkı istememizin sebebi, Çakıroğlu’nun o parkta arkadaşlarıyla vakit geçirmesiydi. Sadece genç bir kardeşimizin isminin verilmesindeki sakınca nedir? Diğer ilçelerde olan bu çalışmalar biz neden bu kararı almıyoruz? İsminin verilmesinde kimsenin Bornova’da rahatsız olacağını düşünmüyorum’ ifadelerini kullandı.

‘İSİM ARAŞTIRMASI NEDEN?’

AK Partili Yıldırım, ‘Biz bir önerge verdik ve sonuç bekliyoruz. Bu kararı verirken neden bu ismin farklı nerelerde verildiğini araştırdınız? İsmi vermemek için sebep arıyorsunuz. Bir kişinin ismi 50 yere de verebilir. Olay bu ilçede yaşandı. Biz bu olayın yaşandığı yerde ismi vermekten çekiniyoruz. Bu isim araştırması neden?’ dedi.

Çakıroğlu’nun isminin parka verilmesi mecliste oy çokluğu olarak gündemden düşürüldü.

 
Karabağlar'da gündem kardeş şehir desteği... Başkan Selvitopu: Meydan projemizden vazgeçmedik!
 
Sağlık turizminde Türkiye’ye talep artıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karabağlar'da gündem kardeş şehir desteği... Başkan Selvitopu: Meydan projemizden vazgeçmedik!
Karabağlar’da Şubat ayı olağan meclis oturumunda ana gündem kardeş belediyelere ...
Menemen'de borçlanma tartışması!
Menemen Belediye Başkanvekili Aydın Pehlivan’a, yarım kalan projelerin ...
Başkan Batur'dan enerji zammı tepkisi: İnsanların ciğeri yanıyor!
Konak Belediyesi şubat ayı olağan meclisinde Zorlu Gökdeleni, Gültepe ...
 
Karşıyaka'da 'tarikat' gerginliği
Karşıyaka Belediyesi Şubat ayı ilk olağan meclisinde gündem son zamanlarda ...
Başkan Soyer, o işçilere müjdeyi verdi: Rekor zam!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Dev Turizm-İş ...
Şadan Gökovalı Çiğli’de unutulmayacak
Çiğli Belediyesi, değerli sanat insanı Şadan Gökovalı’yı vefatının 1. ...
 
Başkan Pehlivan'dan odalara 'hayırlı olsun' ziyareti
Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, olağan genel kurulları ...
Başkan Sandal 'Ne yapıldı?' diyenlere sordu: Deprem vergisini kim topladı?
Deprem sonrasında temel sorumluluğun hükümette olduğunu belirten Bayraklı ...
Başkan Koştu sahada inceleme yaptı
Bahçelievler ve Gaziosmanpaşa Mahalleleri'nde devam eden kilit parke yol ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
N'oluyor o balkonda?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Analar ne yiğitler doğurmuş!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kazanan yok, kaybedenler Gazze’deki Müslümanlar
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İki yüzlü ahlak her yerde…
Çağdaş ÖZGÜN
Çağdaş ÖZGÜN
Fotoğraf: İnsanlığımızı yitirirken soytarıya mı dönüşüyoruz?
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk'ü anlamak...
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Göztepe gün sayıyor!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Koltuklar devredilirken!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Aklıma 'Doğan Kardeş' geliverince… 
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Sandık tartışması...
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva