RÖPORTAJLAR
15 Şubat 2017 Çarşamba

'İzmir'in sevinci' gençleşti

Hanzade Ünuz sordu, Sevinç Pastanesi’nde üçüncü kuşak temsilci olarak bayrağı devralan Burak Pelit yanıtladı...

 İzmir in sevinci  gençleşti

İzmir son bir haftadır çalkalanıyor...

Sosyal medya ayağa kalktı.

Konu...

İzmir Saat Kulesi’nden sonra kentin en çok tanınan, sevilen markası Sevinç.

Ve korku, telaş, üzüntüyle kentte yayılan bir soru...

“Yoksa Sevinç kapandı mı?”

Sevinç derken, Alsancak Sevinç Pastanesi’ni kastediyor herkes kestirmeden.

Hepimizin Sevinç’ini.

Ünü dünyaya yayılmış buluşma yerimizi.

İzmirliler’in mihenk noktasını.

Sayesinde yönümüzü bulduğumuz, adres tarifi yaptığımız, önünde sevdiklerimizle buluştuğumuz Sevinç.

“Sevinç kapanmış“, Sevinç taşınmış” söylentilerinin ardı arkası kesilmek bilmedi İzmir’de.

“Sevinç sit ilan edilsin” diyenler oldu.

İzmirliler’in yüreği ağzına geldi, bir değerimizi daha mı kaybettik diye...

Ama işin aslı çok farklıydı.

60. yılını kutlayan Sevinç’te bir bayrak değişimi yaşanıyordu.

Ben de gittim, gerçeği öğrenmek için gazetecilikteki önemli soruyu sordum...

“Aslında ne oldu?” dedim.

Sevinç Pastanesi’nde yaşanan değişimle başa geçen Burak Pelit yanıtladı...

Burak Pelit son derece olgun, pozitif ve kesinlikle çok yakışıklı bir genç adam.

Karşınızda İzmir’e malolmuş Sevinç markasının yeni yüzü Burak Pelit.

İzmir’in Sevinci’ni, Sevinç’in hedeflerini 28 yaşındaki genç yönetici Burak Pelit’ten dinleyelim.

Bakalım aslında ne olmuş...

-İzmir 10 gündür ne oldu, yoksa Sevinç Pastanesi kapandı mı diye hop oturdu, hop kalktı.  Herkes sizi konuştu... Ne oldu da Sevinç kapandı zannedildi?

BURAK PELİT: En başından başlarsak, biz eski ortaklarımızdan ayrıldık. Fakat bu yaklaşık yedi ay önceden gelen, anlaşarak ayrılınan bir süreç. İki apartmanın altında yer alan kendimize ait  iki mülkün arasındaki duvar kaldırılmıştı. Yanyana iki mağaza birleştirilmişti, birlikte kullanılıyordu. İşletme sahipleri de kardeşler ve kuzenlerdi. Onlar devam etmeme, biz de devam etme kararı aldık.

-Taşındınız zannedenler de oldu...

BURAK PELİT: Taşınmadık, yerimizdeyiz. Önceden daha geniş cepheli olduğumuz için taşındık gibi duruyor. Mevcut mekan ikiye bölündü diyebiliriz. Yenilendik. Bu enerjiye de çok ihtiyacımız varmış. Her gelen müşterimiz kapıdan girdiğinde “Ne kadar sıcak, güzel olmuş. Enerjisini çok sevdik” diyor. Nazar boncuğu alıp gelen müşterilerimiz var.

-Neler yaşandı, müşterileriniz nasıl tepki gösterdi?

BURAK PELİT: “İzmir’de bir Saat Kulesi, bir de siz varsınız. Neredesiniz, uykularımız kaçtı” diyen, ağlayarak gelen müşterilerimiz oldu. Bir yandan çok gurur verici, Türkiye’nin gündeminde bu kadar önemli şey varken insanların sizi konuşması, kapandığımızı zannederek üzülmesi çok anlamlı. Hem onore olduk, hem de 60. senemizde anılar tazelendi, duygular paylaşıldı. Demek ki değerlerimizin yitip gitmesini istemeyen, hala koruyan insanlar var diye daha çok kenetlendik. Arkadaşlarım, “Burak, İzmir Saat Kulesi’nin taşınması ne ise, sizin bir yan tarafa geçmeniz de onun gibi oldu” dedi.

SEVİNÇ’İ HERKES SAHİPLENMİŞ

-İzmirliler’den böyle bir reaksiyon bekliyor muydunuz?

BURAK PELİT: Bizim için ortaklıktan ayrılık konusu kafamızda önceden tamamlanmıştı. Ama İzmir’e yansıması yeni oldu ve herkes şaşırdı. Biz de bu kadar reaksiyon beklemiyorduk.

-İzmirliler’in Sevinç’e  bu şekilde sahip çıkması..

BURAK PELİT: Muhteşemdi, İzmir’e mal olduğumuzu bir kere daha anladık. İnanılmaz nostaljik bir yer Sevinç, insanlar bizden çok sahiplenmişler Sevinç’i. Kıbrıs Şehitleri caddesi ile Ali Çetinkaya bulvarının birleştiği nokta bir akarsu gibi. Sevinç de sığınacağınız bir liman adeta. Gelip geçenler, sevgilisini bekleyenler, oturup bir çay içmek isteyenler…

BAYRAĞI DEVRALDI

-Burak Pelit ile birlikte dededen toruna mı geçti şimdi Sevinç Pastanesi yönetimi?

BURAK PELİT: El aldık diyelim, dedem Kenan Pelit’ten el aldım. Kenan Pelit ve Şaban Pelit 1957 yılında kuruyor Sevinç Pastanesi’ni.  Bu yıl 60. yaşını kutluyoruz. Yeni dönemde Sevinç Pastanesi’ni Kenan Pelit’in çocukları Metin, Ömer, Necip, Reyhan ve Sevinç Pelit kardeşler işletecekler. Ben de üçüncü kuşağın genç temsilcisi olarak  işletmenin yönetimini üstlendim. Bayrağı devraldım. Tabii ki burada beş kardeşin deneyimi ve desteği benim için çok önemli. Arkadan gelen benden 7 yaş küçük Doruk Pelit var. Kuzenim Ladin Pelit ve pastacılığa çok meraklı 11 yaşındaki Seyit Pelit de hızla yetişiyorlar.

-Siz kaç yaşındasınız ?

BURAK PELİT: Ben 28 yaşındayım. Yaşar Holding’de beş yıldır ihracat uzmanı olarak çalışıyorum. Balık ihracatı yapıyordum.

-Direksiyonun başına geçmeniz aile karar mıydı?

BURAK PELİT: Evet, taze kan olarak ben göreve geldim. Ama başta dedem Kenan Pelit olmak üzere herkesin tecrübesinden faydalanacağım.

SEVİNÇ ŞİMDİ DAHA GENÇ

-Sevinç  60. yılında gençleşti diyebiliriz o halde…

BURAK PELİT: Evet ama Sevinç’te herkesin bir katkısı var şüphesiz. Mesela Sevinç halam, gıda mühendisi ve ünlü Pavlova pastasını yarattı. Çok uzun soluklu bir iş, korkunç bir emek var arka planda. Sabah 7.00’den gece 24.00’e kadar süren maraton koşusu gibi. Ailenin geniş olması görev paylaşımında ciddi bir avantaj. Tek kişi hiçbir şeye yetemez. Bu sıcaklık ve aile havasını tüm kardeşler birlikte sağlıyor.

-Sevinç’e özgü lezzetler nelerdir desem…

BURAK PELİT: En başta pavlova geliyor tabii. Unutulmaya yüz tutan tatlar da var bizde. Frigo, Adisebaba, rokoko, pastane çöreği, ay çöreği, paskalya, peşmelba…

-Peşmelba nedir?

BURAK PELİT: Şeftali kompostosundan yapılıyor, biz dondurma olarak da servis ediyoruz. Salebin içine dondurma atan belki de son pastanelerden biriyiz.  Badem kurabiyemiz ve acıbademimiz vazgeçilmezdir.

-Kaç gün kapalı kaldınız?

BURAK PELİT: Aslında hiç kapalı kalmadık. Bu bölüm tadilatta iken biz yan tarafta dışarıda servis veriyorduk. Mimarımız Işıl Davas milimetrik bir planlamayla tam zamanında yetiştirdi yeni bölümü. Harika bir iş çıkardık.

-Kenan Bey, dedeniz yeni düzeni nasıl buldu?

BURAK PELİT: Yapılırken her gün geldi. Açıldığı gün çok beğendi, çok iyi oldu, çok beğendim dedi. Benim onun mesleğine devam etmem de çok gururlandırdı dedemi.

-Kenan Pelit başa geçme kararınızı nasıl karşıladı?

BURAK PELİT: Çok duygulandı ve sevindi. Bir yandan benim kurumsal bir işte tecrübe kazanmamı istiyordu ama gözünden hep okunuyordu bu işle ilgilenmemi istediği. Açıkçası hep bunu bekliyordum gibi bir tavrı oldu. Ailem, arkadaşlarım herkes çok destek oluyor. Ben de şevkle geliyorum.

-Daha önce de söyler miydi bu işe girmenizi?

BURAK PELİT: Bana hep ‘Gel başla’ derdi dedem. Ama ben her zaman söyledim, altta çalışmadan üste gelemem dedim. Deneyim benim için çok önemli, benim dışarıda profesyonel dünyada çalışmam gerekiyordu. Sevinç yılların markası da olsa sonuçta benim ailemdi. Ben baştan beri önce farklı bir kurumsal yapıda çalışmak ve o tecrübeyi edinmek istedim. Beş yıl boyunca Yaşar Grubu’nda çalıştım.

-Ne eğitimi aldınız?

BURAK PELİT: Ben İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ekonomi okudum. Barselona’da işletme mastırı yaptım. İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce konuştuğum için ihracat alanını seçtim.

-Ama sonunda Sevinç’e döndünüz…

BURAK PELİT: Evet, şimdi Sevinç’in yeni yüzü olarak bir 60 yıl daha diyoruz. Biz artık geriye bakmıyoruz, yenilendik ve bundan sonra daha güçlü olarak devam edeceğiz. Sevinç’i bizden sonraki kuşaklara teslim etmek için çalışacağız.Şu anda mekanımız metrekare olarak küçülmüş olabilir ama hedeflerimiz büyüdü. Sevinç bundan sonra özel lezzetlerini ihraç etmeyi hedefliyor.

SEVİNÇ BİZİM EVİMİZ

-Önceden ‘Ben olsam şöyle yapardım’ dediğiniz olur muydu içinizden?

BURAK PELİT: Çok şanslıyım ki benim de hep fikrimi alırlardı. Menüler şöyle olsun mu, sosyal medyayı nasıl idare edelim gibi hep konuşurduk. Beni hep işin içinde tuttular. “İzmirin Sevinci” adlı internet sitemizin kurulmasında da aktif rolüm vardı. Sosyal medyada, instagramda yer alırken de yardımcı oluyordum.

-Siz pasta yapar mısınız?

BURAK PELİT: Çocukken yapardım sonra ara verdim ama şimdi yine başlayacağım. Çünkü ürünü tanımadan, ürünü satamazsınız. Biz hayatımız boyunca, çocukluğumuzdan beri pastanın içinde büyüdük.  Hatırlıyorum pastanede gece üçte babamın kasayı kapatmasını beklerdim. Bizim hayatımız burası, hayatımız Sevinç’te geçti. Sevinç bizim evimiz.

-Yenilikler arasında başka şubeler de olacak mı?

BURAK PELİT: Yurtiçi ve yurtdışında şubelerimiz olabilir. Ama uzun vadeli planlar olmalı, çünkü başında çok güvendiğim ya da aileden biri bulunmalı. Zaten ihracata başladığımızda, kendi şubelerimize de raf ömrü biraz daha uzun ürünleri temin edebiliriz.

ÇAMLIHEMŞİN’DEN İZMİR’E

-Pelit’in anlamı nedir?

BURAK PELİT: Pelit Karadeniz’de yetişen çınar gibi bir ağaç, meyvesine de pelit deniyor. Güzel bir soyad, köklü bir ağaç gibi.

-İzmir’de Sevinç dışında Lozan ve Reyhan pastaneleri başta olmak üzere Rize Çamlıhemşin kökenli aileler pastanecilikte ilk sıradalar...

BURAK PELİT: Çarlık Rusya’sı döneminde ailelerimizin büyükleri Rize Çamlıhemşin’den Kırım’a giderek orada pastacılık sanatını öğrenmişler. Bolşevik isyanında ülkeye geri dönerek pastacılığı Türkiye’ye getirmişler. Sonra İzmir’e gelerek pastanecilikte bir numara oluyorlar.

-Karadeniz insanının farkı nedir?

BURAK PELİT: Çok çalışkan ve hedefe odaklıdır. Ama bir de siniri vardır ki, kafası atmaya görsün. Karadeniz kadını da, erkeği de çok çalışır, sözüne güvenilir. Hedef ne ise onu yapar. Sebat eder, en sonunda hedefine ulaşır. Ben ailemde hep bunu gördüm.

-Peki Burak Pelit’i ne kızdırır?

BURAK PELİT: Beni yalan kızdırır, haksızlık kızdırır. Çok sık kızmam ama kızdığım zaman...

“SEVİNÇ SİT İLAN EDİLSİN”

-Sevinç ve İzmirliler arasındaki herkesin şahit olduğu bu sevgi bağını neye bağlıyorsunuz?

BURAK PELİT: Herkeste bir izi var Sevinç Pastanesi’nin. Burada herkesin bir anısı var. Evlilik teklifleri, nişanlar, buluşmalar, ayrılmalar, doğum günleri… Binlerce doğumgünü pastası üflendi bu masalarda.. İzmir’e gelenlerin de bir anısı var Sevinç ile. Bizi telefonla arayıp, “Aaa kapanmamışsınız, uyku uyuyamadım” diyenler oldu. “Sevinç sit ilan edilsin” diyen de. Ailemizden bir parça gibi bir çok kişi dert etmiş kendine yoksa Sevinç kapandı mı diye. Gelip, bizi görüp Sevinç kapanmamış diye mutluluktan ağlayan müşterilerimiz oldu. Biz bu süreçte anladık ki, Sevinç gerçekten de kalpleri birleştiren özel bir marka olmuş. Bundan sonra yeni bir enerji geldi sizinle birlikte çalışma şevkimiz arttı. Ben de 1 Mart’tan itibaren Sevinç’teKİ yeni görevime resmen başlayacağım.

BİZİM KİMLİĞİMİZ İZMİR

-Nasıl bir yönetici profili göreceğiz sizinle birlikte?

BURAK PELİT: Ben hep çevremden beslenen bir insanım. Eleştirilere çok açığımdır. Çevresine değer veren bir yönetici olacağım. Hem çalışanlarımıza, hem müşterilerimize değer veren biri olacağım. Müşteri daima haklıdır ama haksız olabileceği durumlarda da konu güzelce izah edilmelidir. Şu anda yapmamız gereken çok şey var, önümüz çok açık. O nedenle şimdi kendimizi çok iyi ifade etmemiz gerekiyor. Burada bana çok büyük rol düşüyor. Omzumda büyük bir sorumluluk var. Ama ailem daima yanımda ve biz iyi bir takımız. Bizim kimliğimiz İzmir. Biz İzmir’in suyunu içtik, ekmeğini yedik. Biz bu pastahanede Sevinç’te büyüdük, o nedenle İzmir’e verebileceğim her şeyi vermek istiyorum. Sevinç küçülmedi, aksine büyüyor. Yeniliklere, başarıya iştahımız açık.

-Sevinçseverlere başka ne müjdeleriniz var...

BURAK PELİT: Buradayız, bekliyoruz. Kapılarımız her zaman açık. Her sabah günaydınla başlıyoruz. Yaptığımız her şeyi mutlulukla, sevinçle yapıyoruz. Gerçek sevincimiz, sizlerin sevincine ortak olmaktır diyoruz.

 
Dünya hızla Ortaçağlaşırken Türkiye dışında kalamıyor…
 
'Evet'in hayırlı olacağına inanıyoruz
YORUMLAR
Toplam 4 yorum var, 4 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Nazır Bildiren 16 Şubat 2017 Perşembe 22:42

uzaktan akrabalığımız olduğunu biliyorum amcam Yaşar Bildiren usta başılığı yapmış zamanında çok gurur duydum tanışmasakta olsun birgün yolumuz düşer. selamlar

Yorumu oyla      9      2  
yiğit 15 Şubat 2017 Çarşamba 23:14

çok çılgın bi röportaj olmuş

Yorumu oyla      9      2  
Betül 15 Şubat 2017 Çarşamba 17:44

Yalan haberle bizde çok üzülmüştük. Bir simge olmasının yanısıra ben bunca yıldır her zaman hem sahiplerinin hem çalışanlarının sizi en ufak 1 tanecik poğaça bile alsanız bütün vitrini alıyormuşsunuz gibi ilgiyle karşılama ve ilgilenmelerini es geçemem. Gerçek bir profesyonellik. Her daim yaşamanız lazım. Bir İzmirli olarak çok teşekkürler Sevinç

Yorumu oyla      9      2  
Berrin 15 Şubat 2017 Çarşamba 11:43

Hayırlısı olsun.Gerçekten Sevinç Pastanesi İzmirimizin simgelerinden biri.Bir Merkez olarak tarif ediyoruz.Toplanma yeri olarak tarif ediyoruz.En başta lezetiyle tarif ediyoruz.İyiki varsınız Sevinç Ailesiç

Yorumu oyla      9      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dünya hızla Ortaçağlaşırken Türkiye dışında kalamıyor…
Nedim Atilla sordu, Prof. Dr. Oğuz Adanır yanıtladı...
Ruanda'ya gelin
Hanzade Ünuz sordu, Ruanda’nın Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza yanıtladı.
Google kafalı çocuk yetiştirmeyin
BAU Global kaptanı Enver Yücel, Fark Yaratanlar’da Hanzade Ünuz’un konuğu ...
 
Para adres sormaz!
İZSİAD Başkanı Küçükkurt gazeteciler Fahrettin Dokak, Fatih Yapar, Gönül ...
Hak edilmemiş tüketimin bedelini ödeme vakti!
Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu sancılı sürecin geçmişi ve geleceğine ...
Ege yenilenebilir enerji üssü olacak!
ENSİA’nın kurucu başkanı Hüseyin Vatansever, derneğin yol haritasını ve ...
 
Altın Kedi başlıyor...
Hanzade Ünuz, ‘Fark Yaratanlar’da 17.’si düzenlenecek Altın Kedi İzmir ...
İzmirli oluyor!
Hanzade Ünuz, ‘Fark Yaratanlar’da Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı ...
Bu kenti istemezükçüler mi bu hale getirdi?
Söz, Kültürparka Dokunma Grubu’nda… Gönül Soyoğul sordu, Reşat Kutucular yanıtladı...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Dünya Sağlık Günü Hemşirelere Kutlu Olsun!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Korona'nın sonuçları
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Şarkılarda gizliydi onların büyük aşkı!
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Mutasyon
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Neler oluyor?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Turizmde sezon başlamadan bitti
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Amerika’dan Koronavirüs günlüğü-2/Morale ihtiyacımız var 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Def-i Bela çorbası
Nuray KAYA
Nuray KAYA
Zambaklar çürüdüğünde
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Turlar
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva