HABERLER>GÜNCEL
20 Kasım 2020 Cuma - 16:50

Karaburun'a AYM müjdesi: Hak ihlali var!

İzmir’in Karaburun İlçesi’nde 2014 yılından bu yana Karaburunlu yurttaşlar ve Karaburun Kent Konseyi’nin öncülüğünde devam eden RES (rüzgar enerji santrali) ÇED Olumlu kararının iptali davalarında, Anayasa Mahkemesi, çevre ve ekoloji mücadelesi açısından oldukça kritik bir hak ihlali kararı verdi. Ege'de Sonsöz'e konu hakkında açıklama yapan Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan, "Bölgemizde bir tane daha RES için yer kalmadı. Bu karardan dolayı çok mutluyuz" dedi.

Karaburun a AYM müjdesi: Hak ihlali var!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Sarpıncık RES projesi için verilen ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Olumlu kararı için, 2015 yılında Karaburunlu yurttaşlar tarafından açılan davada, İzmir 5.İdare Mahkemesi, proje sahası ve civarında yapılan keşif ve bilirkişi incelemesi sonucunda, projeyi iptal etmişti.

Projeyi iptal etme gerekçesi olarak “Planlanan rüzgâr santrallerinin teknik şartlara uygun tasarlandığı ancak teknik bir projenin hayata geçmesi için ekolojik olarak kabul edilebilir olması gerektiği, yarımadada bulunan mevcut rüzgâr türbinlerinin kümülatif olarak çevre etki değerleri dikkate alındığında zaten yarımadanın büyük bir alanını kaplamış olan rüzgâr santralleri var iken yeni bir projenin daha bu alanda faaliyete geçmesi ile özgün, bakir alanlar içeren ve oldukça zengin bir biyoçeşitliliği barındıran yarımadada yaşayan canlıların sığınacağı başka bir yaşam alanının kalmayacağı” sunulmuştu.

Mahkemenin bu kararının Bakanlık ve yatırımcı firma tarafından temyiz edilmesi üzerine, dosyayı inceleyen Danıştay 14.Dairesi, 2016 yılında verdiği kararda, yerel mahkemenin kararını bozmuş ve Karaburunlu yurttaşların davasını, itiraz yolu kapalı olacak şekilde, kesin olarak reddetmişti.

Bu gelişme üzerine, adil yargılanma haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Karaburunluların başvurusu, AYM tarafından kabul edildi ve 29.09.2020 tarih ve 2016/13031 no’lu kararla, başvurucuların gerekçeli karar hakkının Danıştay 14.Dairesi tarafından ihlal edildiğine ve bu ihlalin düzeltilmesi için yeniden yargılama yapılmasına hükmedildi.

Karaburunlu yurttaşlar adına davayı takip eden ve AYM başvurusunu yapan avukat Cem ALTIPARMAK’ın AYM kararı hakkındaki değerlendirmesi şöyle: “AYM’nin vermiş olduğu adil yargılanma hakkının ihlali kararı çevre ve ekoloji mücadelesi için oldukça önemli bir karar. Danıştay’ın ihlale konu kararına yol açan gelişmeler aslında 2014 yılında İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda yapılan bir değişikle başladı. O tarihte kanuna “İvedi Yargılama usulü” başlığında bir bölüm eklediler. Çevre davalarının ağırlığını oluşturan ÇED kararlarının iptali davalarını da bu usule tabi tuttular. Bu düzenlemeyle çevre davalarında dava açma süreleri, cevap süreleri, temyiz süreleri kısaltıldı ve en önemlisi temyiz makamı olan Danıştay’a, uygun görmediği kararı bozup tekrar yargılama yapılması için yerel mahkemeye göndermek yerine, davayı esastan ve kesin olarak yani her türlü itiraz yolu kapalı olarak reddetme yetkisi verildi. Biz o dönemde bu değişikliklerin hukuk devleti denetiminin altını oymaktan başka bir sonucu olamayacağını, yatırımların hızlanması uğruna doğanın gözden çıkarıldığını ve çevrenin dava yolu ile korunmasına ciddi zarar vereceğini söylemiştik. Çünkü Danıştay’daki hakimler hukuk alanında ne kadar uzmanlaşmış olursa olsunlar, çevre davaları gibi alan bilgisinin, akademik uzmanlığın ve sahada inceleme yapmanın öne çıktığı davalarda, sahayı görmeden, şüpheli bulduğunuz bilirkişi incelemesi yerine yeniden inceleme yaptırmadan, sadece Bakanlığın ve yatırımcı firmaların iddialarını dikkate alarak, masa başında karar vermeleri doğru değil.

O coğrafyayı görmeden coğrafyanın kaderi hakkında karar vermeniz, adil yargılanma hakkının açıkça ihlali anlamına geliyordu ve yargının objektif tarafsızlığını da ortadan kaldıran bir düzenlemeydi. Takip ettiğimiz bu dava da işte bu düzenlemenin adeta bir laboratuvarı oldu. Eleştirdiğimiz tüm sorunlar bu davada yaşandı. Neticede eleştirilerimizin haklılığı AYM kararı ile de tescillenmiş oldu. AYM, hak ihlali kararında aynen şunları söyledi, “Adil yargılama, tarafların yargılama sırasında ileri sürdükleri iddiaların kurallara uygun biçimde incelenip incelenmediğini, yargı kararının dayandığı sebepleri bilmelerinin sağlanmasını gerektirir. Bu kapsamda davanın esasına etkili olan taraf iddialarına yargı mercilerince makul, ilgili ve yeterli bir gerekçeyle yanıt verilmelidir. Başvurucular dava konusu işleme yönelik farklı başlıklar altında ve teknik bilgiye dayalı çeşitli iddialar ileri sürmüşlerdir. İdare Mahkemesi bu iddiaların doğruluğunu araştırmak ve işlemin hukuka aykırı olarak nitelendirilmesini sağlayıp sağlamayacağını ortaya koymak amacıyla bilirkişi görüşüne başvurmuştur. Danıştay ise yaptığı incelemede bilirkişi raporunun içerdiği tespit ve değerlendirme itibarıyla hükme dayanak alınacak yeterlilikte olmadığını belirtmiş, diğer taraftan yatırımcı şirketin müdahil sıfatıyla dosyaya sunduğu cevaplara atıfta bulunarak dava konusu işlemin hukuka uygun olduğu kabulü ile davayı sonuçlandırmıştır. Danıştay olayda teknik incelemeye gerek olmadığı yönünde bir tespit yapmamış, diğer taraftan yetersiz gördüğü bilirkişi raporundaki eksikleri tamamlatma yoluna gitmediği gibi bu durumun sebebini de kararında izah etmemiştir. Yukarıda yapılan açıklamalara göre Danıştayca, başvurucuların uyuşmazlığın çözümü için esaslı olan ve teknik bilgiye dayalı hukuka aykırılık iddialarına karşılık işlemin neden hukuka uygun görüldüğü yönünde makul ve kabul edilebilir bir gerekçe sunulmadığı, olayın niteliğine uygun, ayrıntılı ve yeterli bir yanıt verilmediği sonucuna ulaşılmıştır.”

Bu kararla birlikte AYM, hak ihlali gerekçelerini ortadan kaldıracak şekilde yeniden yargılama yapması için, dosya Danıştay’a gönderdi. Artık Danıştay’dan gelecek olan kararı bekliyoruz. Çevre davalarında adil yargılanma hakkımızın, gerekçeli karar hakkımızın korunması açısından oldukça önemli bu karar, çevre ve ekoloji mücadelesi içinde yer alan herkese Karaburunlu yurttaşlardan küçük bir armağan olsun.”

BAŞKAN ERDOĞAN: BÖLGEMİZDE BİR TANE DAHA RES İÇİN YER KALMADI!

Konu ile ilgili Egedesonsöz'e konuşan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, "Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz, yerel mahkemelerin verdiği kararları Danıştay tanımadı ve Anayasa Mahkemesi bölgemizdeki RES’lerle ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararı ile Danıştay’a yerel mahkemelerin ve bilir kişilerin kararlarını ve görüşlerini doğru değerlendirmesi konusunda mesaj verdi. Bölgemizde bir tane daha RES için yer kalmadı. Buna rağmen oradaki tesisler kapasite artırımına gitmeye başlamıştı. Artık bunlar olmayacak. Vatandaşlarımız huzur içinde uyuyabilecek, başka canlıların da yaşam hakları ellerinden alınmayacak. Bu karardan dolayı çok mutluyuz" dedi.

 
Pfizer'den ABD'ye acil kullanım başvurusu!
 
Foça'da ilçeyi ikiye bölen 'kara taş' olayı
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
20 Kasım 2020 Cuma 18:33

Kutlarım meslekdaşımı. Önemli bir karar.

Yorumu oyla      0      0  
alo 20 Kasım 2020 Cuma 17:39

UYGULANMAYAN,GEÇERLİLİĞİ SİYASI İKTİDAR TARAFINDAN KABUL GÖRMEYEN KARAR

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Lüks kruvaziyer, söküm için Aliağa'ya geliyor
İngiltere bayraklı lüks kruvaziyer gemisi Astor, pandemi sürecinde yolcu ...
MSB'den açıklama: Sevklere bir ay erteleme
MSB'den yapılan açıklamada, ''Askerlik için Kasım'da yapılacak sevkler ...
Menemen operasyonunda detaylar netleşti: Suçlamalar neler?
Savcılık talimatıyla gözaltına alındıktan sonra emniyete götürülen Menemen ...
 
Menemen Belediye Başkanı Aksoy ile gözaltına alındı: Kim bu hurdacı?
İzmir'de, Menemen Belediyesi'ne düzenlenen ve CHP'den istifa eden Belediye ...
YÖK'ten üniversitelere 'kopya' ihtarı
YÖK, uzaktan veya online sınavlarda kopya çekildiğini ve başkasına yerine ...
Depremden 2 dakika önce yürek yakan mesaj!
İzmir'de 30 Ekim'deki depremde yıkılan Emrah Apartmanı'nda 2,5 yaşındaki ...
 
Pekcan'ın annesi İhsan Kadaifci son yolculuğuna uğurlandı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın annesi İhsan Kadaifci 89 yaşında hayatını ...
Duygu Delen'in erkek arkadaşından karara itiraz
Gaziantep'te, Duygu Delen'in (17) şüpheli ölümüyle ilgili tutuklanan Mehmet ...
Müdür yardımcısını öldüren öğrenciye 22 yıl hapis cezası
Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, öğrenim gördüğü okulun müdür yardımcısı Necmeddin ...
 
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Seferihisar ve Çeşme mavisi!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Üç kadın
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
‘Sultan’ ama önce Türkan!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Birleşik Krallığın Xinjiang politikası
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Birlikteyken çok güzeliz
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Ayinesi işidir kişinin…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Ne olacak bu Dünya’nın hali!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Seçim komploları
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İnsan Hakları üzerine…
Melek ERYAZICI
Melek ERYAZICI
Siz ne tür normalleşebilenlerdensiniz?
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva