HABERLER>POLİTİKA
17 Şubat 2017 Cuma - 11:24

Delican’dan CHP’ye ‘İzmir Marşı’ salvosu!

AK Parti İl Başkanı; yeni anayasanın getireceği yeniliklere ilişkin açıklamalar yaparken; CHP'nin ideolojik temelli bir kampanya yürüterek tarihi algı operasyonundan vazgeçmediğini dile getirdi. Delican'ın ana hedefinde ise; İzmir Marşı'nı ‘hayır’ kampanyasında kullanan CHP'liler vardı.

Delican’dan CHP’ye ‘İzmir Marşı’ salvosu!

Referanduma ilişkin alan çalışmalarına hız kazandıran AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne ve getireceği yeniliklere ilişkin açıklamalar yaparken; CHP'nin ideolojik temelli bir kampanya yürüterek tarihi algı operasyonundan vazgeçmediğini dile getirdi.

Delican'ın açıklamasının ana hedefinde ise; İzmir Marşı'nı koro halinde söyleyerek "Hayır" kampanyasında kullanan CHP'liler vardı.

Ne İzmir ne İzmir Marşı ne de Cumhuriyet'in kimsenin tekelinde olmadığını vurgulayan Delican; 'Hayır'cıların sahip çıktığı İzmir Marşı'nın notalarının henüz ortaya çıkarılamadığını ve anonim olduğunu hatırlattı.

Başkan Delican; geçtiğimiz günlerde Murat Bardakçı'nın "İzmir Marşı Muamması" başlıklı yazısını hatırlatarak; marşın pek çok kaynağa göre 1. Dünya Savaşı'nda Kafkasya Cephesi'ne atfedildiği ve İzzettin Hümayi'nin eseri olduğunun öne çıktığını söyleyerek; "Ne olursa olsun. Bu toprakların kahraman evlatlarını anlatan bir marş... Hangi cephe, hangi milli kurtuluş hikayemizi anlatırsa anlatsın hepimizindir" diye konuştu.

OSMANLI MARŞI'NI MI TERENNÜM EDİYORLAR?
Delican; sözlerini şöyle sürdürdü: Cumhuriyetin ürünü de olsa Osmanlı'nın da olsa bizi anlatır. Milli tarihimizin değeridir. İzmir'in dağlarında çiçek açtıran vatan sevdalıları da Kafkasya'dakiler de bizimdir. Dilden dile böyle gelmiş, hepimiz gururla söylüyoruz. Ama, 'Hayır'cılar; siyasette tarihi ve bilimi yok saydıkları gibi değerlerimizi, kutuplaşma yaratmak üzere kullanarak büyük bir yanlışın içine düşüyorlar…

Ünlü tarihçi Murat Bardakçı'nın diğer başka tarihçilerle de örtüştüğünü belirterek bu marşın halis muhlis Osmanlı ürünü olduğu yönündeki söyledikleri ile birlikte yazısının sonunda yer alan ‘Söz konusu marş hakikaten İzzeddin Hümayi’nin eseri olabilir fakat olmaması ihtimali de mevcuttur. Muamma, orijinal notanın günün birinde ortaya çıkması ile halledilebilecektir ama şimdilik görünen, “Hayıııır!”cı kesimin Cumhuriyet değil, gece gündüz bir Osmanlı marşını terennüm etmesidir!’ ifadelerine de yer verdiği açıklamasında; "İzmir'in ulusal bağımsızlık savaşı ve Cumhuriyet tarihimizdeki yeri tartışmasız büyüktür. Bu ülkeyi ve milleti kutuplaştırmak üstüne siyaset argümanı yaratmaya çalışmak ise tarihi bir hatadır" dedi.

İZMİR'İN DAĞLARINDA DA 9 EYLÜL' DE AÇMIŞTI...
Delican şunları söyledi: Şimdi diyorlar ki; 16 Nisan'da İzmir'in dağlarında çiçekler açacak! Biz de diyoruz ki; o çiçekler; 9 Eylül 1922'de kurtuluş gününde zaten açmıştı. Bu toprakları vatan yapanların zafer gününde açılmıştı o çiçekler ve 29 Ekim'de de taçlanmıştı. Hepimiz o çiçeklerin yılmaz bekçisiyiz. Hepimiz sularız, hepimiz koruruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve şehitlerimizin onurlu mücadelesi ile milletimizin açtırdığı o çiçekler yaşasın diye, düşmanın ayakları altında kalmasın diye bu reformu zorunlu görüyoruz zaten. Bu tarihi sistem değişikliğine evet ya da hayır demenin ne getirip götüreceğini doğru anlatmak zorundayız. Anlamamışsak, anlamalı öyle anlatmalıyız(!) Aslında, milletin iradesini tümüyle iktidara taşıyacak Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni esaret zinciri olarak gösterenlerin algı oyunu artık sökmeyecek."

CUMHURİYET'İ KURAN VE KORUYAN BİR MİLLETİZ
Açıklamasında; özellikle kuvvetler ayrılığı prensibinin aslına dönülecek bir sistem değişikliği için sandığa gidileceğinin altını çizen AK Parti İl Başkanı; tarihi siyasi krizlerin ülkeyi ne denli gerilettiğine değinerek yasama ve yürütmenin ayrılması ile olası krizleri savacak reform niteliğinde bir adım attıklarını belirtti.

Hayır'cıların Cumhuriyet ve değerleri üzerinden, diktatörlük tartışmaları ile suyu bulandırmak istediklerini söyleyen Delican, “Cumhuriyet'in 93. yılına girerken; İzmirli hemşerilerimizle 'Cumhuriyet'i böyle kurduk, Böyle koruduk" diyerek önemli bir tarihi derleme paylaşmıştık. 15 Temmuz hain darbe girişimi ile yapılmak istenenin değerlerimizi yok etme girişimi olduğunun altını daima çizdik. Tehdidin büyük olduğunu, vatanın bütünlüğünü demokrasiyi hedeflediklerini, devletin ve Cumhuriyet'in yok edilmek istendiğini hep birlikte haykırdık. Biz Cumhuriyet'i kuran ecdadımızın emanetçileri olarak alanlara tüm siyasi partilerle, milletimizle çıkmıştık. Şimdi nasıl olur da Cumhurbaşkanlığı sistemi adını verdiğimiz bir reform niteliğinde bir açılımla Cumhuriyet'i yok etmek isteyebiliriz?” diye konuştu.

Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı'nın yürütmenin, yine halkın seçtiği vekillerin de yasamanın başı olduğu yeni sistemle sahip olunan tüm bu değerlerin daha güçlü yol alacağına dikkat çeken Delican; halkın 'hayır' demesi için ideolojik bezirganlık yapılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

60 YILDIR KONUŞULAN BİR SİSTEM...
Başkanlık sisteminin Türkiye siyasi tarihinde 60 yıldır dile getirildiğini hatırlatan AK Parti İl Başkanı; bugünkü somut adımı, " Erdoğan meselesi ya da hamlesi ", "diktatörlük " tartışmaları üzerinden de yanıt verdi.

Başkan Delican konuyla ilgili şunları söyledi: Her şeyden önce halkın seçtiği bir başkan ve vekiller gerçeği ortada. Ayrıca, hangi diktatör sandıkla gelmiştir ya da gitmiştir? Üstelik bu sistem 60 yıldır tüm sağ partiler ve liderleri tarafından savunulmuş, zaruri görülmüş bir sistem. Hepsi mi diktatör olmak istedi? Ya da bu liderler kötü liderler miydi? Hayır. Tıkanan siyaset ve onun millete dönen zararının önüne geçmek için bu sistem gündeme getirildi her defasında. Pek çok krizle, darbeyle bugüne gelindi. Şimdi; dört bir yandan kuşatılmış ve terör ve ekonomik krizler başta olmak üzere bir cendereye sokulmak istenen ülkemizin kuvvetleri ayağa kalkmak zorunda. Yürütme hız kazanmak, yasama ve yargı bağımsız ve güçlü olmak zorunda. Bu sistem değişikliği; kalıcı bir istikrarla direnmek ve büyümenin tek koşulu."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu tarihi hamle ile biriktirilmiş ve kangrene dönüşmüş sorunları bertaraf etme kararlılığına vurgu yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican; İzmir halkının bu ayrımları yapacak bilinçte ve öngörüde olduğuna inandığını belirtti.

MADDELERİ KAÇIRMIŞLAR...
İzmir halkına, anayasa değişikliğinin tüm maddelerini olduğu gibi ortaya koyarak, ülke ve millet için artılarını anlattıklarını belirten Delican; "CHP'nin 30 maddelik kitapçığında olduğu gibi; değişiklik içeren maddeleri kaçırmıyoruz. Vatandaşlarımızla önce değişiklik içeren maddelerin mevcut uygulamasını sonra da ülkemiz ve milletimiz için nasıl bir değişiklik içerdiğini olduğu gibi paylaşıyoruz. Bir şeyleri şırınga etmek gibi bir derdimiz yok. Halkımızın değerleri, ülkemizin değerleri üzerinden ideolojik siyaset yapmanın zemininde değiliz. Biz, Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini sağlayacak bir sistem değişikliğini oylayacağız, bir rejim değişikliğini değil" ifadelerini kullandı.

BİR "EVET" LE NE DEĞİŞECEK?
Referandum çalışmaları ile ilgili bilgi de veren AK Parti İl Başkanı Delican; halka birebir ve değişiklik maddelerini olduğu gibi aktardıklarını, gerçekçi bir yaklaşımla, bir 'Evet'le ne değişeceğini anlattıklarını söyledi.

Delican sözlerini şöyle tamamladı: Yürürlükte olan 82 Anayasası ile Cumhurbaşkanlığı sistemini karşılaştırarak vatandaşlarımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. Karalama kampanyalarına, rejim tehdidi nidalarına prim vermemeleri için uyarıyoruz. 16 Nisan'da sandığa giderek; huzuru ve kaosu; istikrarı ve düzensizliği, krizi ve uyumu, sorumlu ve sorgulanabilir seçilmişle, sorumsuz seçilmişi oylayacağız. Milletin iradesi ile milletin seçtiklerinden oluşan ve yine milletin değiştireceği bir sistemi oylayacağız. Danışma kurulumuzu önümüzdeki günlerde topluyoruz. Genel Merkez düzeyinde katılımla önemli bir toplantı gerçekleştireceğiz. Halkımızla bir araya geleceğimiz kapsamlı bir dizi etkinlik ve projeyi olgunlaştırmak üzereyiz. Önümüzde tam iki ay var. Bu iki ayı iyi değerlendirerek, ülkenin kaderini belirleyecek bu seçime halkımızla birlikte ve 'Evet'le gideceğiz..."

 
Belediye dönüşüm tesisinde müdüre kurşun yağmuru!
 
İzmir’de FETÖ’nün finans ayağı iddianamesi: ‘Babalar Grubu’ ne savunma yaptı?
YORUMLAR
Toplam 7 yorum var, 7 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Ali Cengiz Kurt 18 Şubat 2017 Cumartesi 11:16

O hamasi lafların yanında o 18 madde neler var birde onları açıklasaydınız.Müzik evrenseldir.İzmir halkı kendini o marşla özdeşleştirmiştir.Kaynağı önemli değildir.Şimdi görünen odur ki İzmir marşı vatanımın sathında kabul görmektedir.Ne mutlu İzmirli gibi düşünene.

Yorumu oyla      4      0  
Mustafa yıldırım 18 Şubat 2017 Cumartesi 10:01

Sy Bş yorumlara bakıyorum yine idaali bir dille İzmir den hayır çıkacakmış belediye içinde böyle demiştiler ama sonradan da pardon dediler yanlız bu sefer böyle olmayacak İzmirde huzura gelişmeye halkın iradesinin önemsiyecek

Yorumu oyla      2      2  
Mahmut Hoca 17 Şubat 2017 Cuma 20:05

Söylediklerinizle yaptıklarınız çelişiyor.Cumhuriyeti böyle kurduk.Böyle koruduk diyorsunuz.Şimdi Cumhuriyet sistemini değiştirmek için uğraşıyorsunuz.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin onurlu mücadelesi sonucunda kurulan Cumhuriyet sistemimizin devam etmesini istiyoruz.Bir evetle nemi değişecek.Türkiye Cumhuriyetinin sistemi değişecek.Niye ne var ki şu an Cumhuriyet siteminde.Niye insanları Evetçi Hayırcı diye ikilemde bırakıyorsunuz.Ülkemizin başka sorunu yok muydu.İzmirlilerin Yüzde 85 i bu oylamaya Hayır diyecek.Bunu sizlerde biliyorsunuz.

Yorumu oyla      16      14  
İZMİRLİ 17 Şubat 2017 Cuma 19:04

Başkanım bizde mehter marşı çalarız.

Yorumu oyla      27      10  
İbrahim cengiz 17 Şubat 2017 Cuma 17:51

Sayin başkan ben daha öncede yazdım demokrasi ekmek ve su gibi ihtiyaç bilmem anlatabildimmi hayirli akşamlar

Yorumu oyla      10      22  
Ali Haydar CEYLAN 17 Şubat 2017 Cuma 14:45

Bu maddelerle huzur,uyum , istikrar arasındaki ilişkiyi teknik ve ahlaki olarak anlatın lütfen. Anlamak istiyorum.

Yorumu oyla      11      28  
ozzy 17 Şubat 2017 Cuma 13:26

Hiç şansın yok,marş kızılderili turkusu bile çiksa İzmir'den evet çıkmaz

Yorumu oyla      18      31  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'li Bakan 'DİTİB iddiaları'nı Meclis'e taşıdı
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan TBMM Genel Kurulu’nda Diyanet İşleri ...
CHP’li Tezcan’dan örgüte: AKP değil AK Parti deyin!
Tezcan, anayasa değişikliği referandumunda AK Parti'ye oy veren seçmenin ...
Kılıçdaroğlu'ndan çarpıcı referandum mesajları!
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu referandum sürecine ...
 
Bahçeli: Ortak çalışma yapılabilir
Bahçeli, "Aynı tercihteki partilerle ortak çalışma yapılabilecek. " dedi.
Çavuşoğlu'ndan tepki: İkide bir kaçıyorlar!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin yaptığı açıklamada, ...
İzmir'de 'hayır' kampanyası yürüten CHP'li kadınlara saldırı
Balçova’da ‘hayır’ kampanyası kapsamında ev ziyaretleri yapan 2 CHP’li ...
 
Bakan Arslan’dan tek günlük İzmir mesaisi
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yarın (cuma) İzmir'de ...
Ve referandum süreci resmen başladı
Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), anayasa değişikliğinin 16 Nisan'da halkoyuna ...
Bakan Işık’tan çok önemli ‘El Bab’ mesajları
Milli Savunma Bakanı Işık, “"El Bab tamamen kuşatılmış durumda, temizlik ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Bu seçim o bildiğimiz seçimlere benzemiyor
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Atatürk’ün Saati ve Bahçeli’nin Saati
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Seviyor insan böyle 'deve dişi' başkanları!
Ümit YALDIZ
Ümit YALDIZ
Vücut çalımı…
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Umutsuzdum... Büyükşehir Belediyesi mahcup etti
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Çatlasanız da patlasanız da
Ahmet DOĞRUYOL
Ahmet DOĞRUYOL
Sosyal hayatta hoşgörülü olmak
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Hayatım yenibahar
Nihal AŞKIN
Nihal AŞKIN
Bayır gereğini yaptı, Sıra Kılıçdaroğlu'nda
ÇOK OKUNANLAR
SPOR CAFE
Suavi YARDIMOĞLU
Suavi YARDIMOĞLU
Sportif izdüşümler (3)
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva