HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
18 Eylül 2020 Cuma - 20:11

Büyükşehir Meclisi'nde '90 dakika' gerilimi... ESHOT'un aylık zararı şaşırttı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ‘90 dakika’ tartışması yaşandı. AK Parti Grubu’ndan gelen ilk aktarmanın ücretsiz diğerlerinin ücretli olması önerisi mecliste reddedildi. CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise ESHOT'un aylık 46 milyon TL zararı olduğunu söyledi.

Büyükşehir Meclisi nde  90 dakika  gerilimi... ESHOT un aylık zararı şaşırttı!

Oktay Güçtekin / EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı olağan meclisinin son oturumu İzmir Kültürpark 1 No'lu Hol'de yapıldı. Meclise Tunç Soyer'in yokluğunda CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu başkanlık yaptı. Geçtiğimiz hafta Tunç Soyer'in talimatı sonrası tüzükte bulunan madde sonrası gündem dışı konuşlar kısmında konuşmak isteyenleri yazılı dilekçe ile başvurması istenmişti.

Son Meclis'te bu tartışmalarla başladı. Meclis başlangıcında usul hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal,  Meclis Başkanı Özuslu'ya 18 aydır hukuksuzluk mu yapıldı diye sordu. Kendilerinin İzmir'in gündemini meclise taşıdığını ifade eden Hızal sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni usul tartışması niyetinde değiliz ancak bir önceki oturumda dile getirmiştik. İzmir Büyükşehir meclisi 150 yıllık ve belli teamüllerle bu güne gelmiş bir meclis Bu güne kadar hiç uygulanmamış uygulamalarda bahsediyorsunuz. Gündem dışı konuşmalardan bahsediyorsunuz. Belediye başkanımız Tunç Soyer, her zaman yasaların hukuki olmadığını söylemişti. Yönetmelikler yasalar elbette ki belediyenin yönetilmesi hem de meclisin yönetilmesi konusunda ışık. Ancak bazen, buradaki bütün meclis üyeleri olarak inisiyatif kullanarak yönetmeliklerin dışında hareket etmiş olmuşuzdur. İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilk 9 sonra 14 sonra ise 30 ilçeye çıktığı konusunda bir savunma yaptınız. Şimdi siz burada çıkan birkaç tartışmadan dolayı böyle bir uygulamayı ortaya koyarsanız. Koymak istediğiniz demokratik uygulamadan sapmış olursunuz. Bugüne kadar nasıl bir uygulama devem etiyse bundan sonrada böyle bir uygulamanın devam etmesini istiyoruz. Süre konusunda bazı aşımların olabileceğini söylüyoruz. Biz İzmir'in gündemini tartışıyoruz. Size bir vizyondan bahsediyoruz. Gelin el birliği ile çalışarak düzeltelim. Hiçbir zaman meclisi kilitlemek gibi bir niyetimiz olmadı. Her zaman meclisin önünü açmak için çaba gösterdik. O yüzden teamüller neyi gösteriyorsa onu yapmak istiyoruz."

YAZILI BİR KURAL VARSA BİZ ONA BAĞLIYIZ
Özgür Hızal'ın ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise meclisin huzuru için böyle bir karara gerek olduğunu söyledi. Kökkılınç "Biz diğer meclislerde de bu konuyu tartıştık. Görüyoruz ki çoğu zaman bu konulardan dolayı tartışmalar çıkıyor ve seviye aşağı düşüyor. Yazılı bir kural varsa biz önce ona bağlıyız. Biz İBB meclis çalışma yönetmeliğinin uygulanmasını istiyoruz. Meclis barışı, meclis huzuru için" diye konuştu.

BİR SÜRE DÜŞÜNELİM
İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç ise bu önerinin ertelenmesi gerektiğini söyledi. Sevinç "Bugüne kadar meclisimizde gündem dışı konularda değişik konularda meclis üyesi arkadaşlarımız düşünceleri dile getirildi. Bazen de üzüldük tabi. Dileğimiz bunların artık böyle olmaması. Meclis tüzüğü gereği yazılı önerge istiyorsunuz. Ancak bunu bir süre düşünelim ve erteleyelim diye düşünüyoruz" dedi.

MECLİSİN GENELİ NEDEN ETKİLENSİN
MHP Grubu adına söz alan Selahattin Şahin ise kısıtlamanın iyi olmadığını söyledi. Şahin "Bu kısıtlama iyi değil. Geçmişten bugüne gelen bir uygulama var ve devam etsin. Burada çok haddini aşan arkadaşlarımız varsa onları düzeltmek lazım. Meclisin geneli neden bundan etkilensin? Bir arkadaşımız bir konu ve İzmir'in sorunu ile ilgili söz almak isteyecek ancak konuşamayacak" diye konuştu.

Meclise başkanlık yapan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise 1 saatlik meclisin 2 saat sürdüğünü söyledi. Özuslu "Bu meclis yönetme yetkisinde olan kişiler olarak, bizim rehberimiz ilgili yönetmelikler olduğu tartışmasız. Yapması gereken öncelikle yönetmeliklere bakacaktır. Dolayısıyla bunun dışında bir mütalaada bulunmak, bir uygulamada bulunmak, bu meclisin sağlıklı yönetilmesi konusunda mümkün değildir. Şimdi baktığımız zaman özellikle İzmir'i ilgilendiren gündem konularında parti grupları aracılığı ile hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan görüşler sunuluyor. Buda normal. Meclis aslında işlevini yerine geriyor. 176 kişilik meclisten bahsediyoruz. Gündem dışı konuşmalara da yönetmeliklerle düzenlenmiş. Yönetmelik gereği yazılı talep alma kuralı uygulanmadı. Ancak bu uygulanmayacak anlamında gelmez. Meclisin sağlıklı bir biçimde başlayıp sağlıklı bir biçimde bitirilmesi için yazışı olarak verilmesini talep ettim. Bu benim hakkım ve vazgeçmeyeceğim. Sonra Grup Başkanvekilleri ile birleşiriz ve kaldırmaya karar veririz o da olabilir. Ancak bugün mecliste yöneteceğim belli olunca, bu meclisin güzel başlayıp güzel ir şekilde devam etmesi için, demokratik görüşlerin var olması için yönetmeliğin verdiği hakkı kullanacağım. Birde bunu kullanalım. Bu antidemokratik değildir. Sadece gündem dışı konuşmaların bazen 1 saat görüşülen meclisten sonra 2 saat süren gündem dışı konuşmalar oldu. Gündem dışı konuşmalar yeni gündem tartışmak değildir. Bence bu konudaki iradem bu şekilde tecelli edecek" dedi.

Özuslu'nun söylemleri üzerine yeniden söze giren Özgür Hızal şu ifadeleri kullandı; "Biz 4 Grup Başkanvekili olarak yaptığımız toplantıda gündem dışı konuşmalar ile alaka bir karar almıştık. Bunu da burada uyguladık. Burada hiçbir zaman seviye düşmüyor. Dönem dönem güldük, dönem dönem kızdık ancak seviye düşmedi. Bu aldığımız kararda gündem dışı görüşmelerle ilgili biz bir suç işledik. Bir hukukçu olarak savcılar harekete geçsin ve bütün meclis üyeleri  suç işledi… Böyle mi dedik. Geçen mecliste bir arkadaşımız çıkıp yolda çok önemli bir belge geliyor dediğinde bu suç olmuyor ancak bu suç oluyor. 150 yıllık mecliste büyük bir haksızlık yapıyorsunuz. Genellikle biz burada bu şehrin sorunlarını konuştuk. Bana 5 dakika vereceksiniz başka birine 3 dakika vereceksiniz… Bunu neye göre belirleyeceksiniz? Oturalım 12'ye kadar İzmir'i konuşalım. Bütün İzmir bizi izliyor şuan."

UYGUN OLAN KARARA UYMAKTIR
Hızal'ın ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç konuya samimiyet ile yaklaşılmasının önemli olduğunu söyledi. Kökkılınç "Geçen mecliste arkadaşımız evrak yolda dediği zaman bunun yanlış bir tarafı yok. Kiraz belediyesini örnek verdik. Hiçbir belge yokken biz onları komisyonlara iade ettik. Samimiyetle yaklaşmak önemli. Hukuk kurallarına çalışmak önemli. Bir kural varsa o kurala uymaktır uygun olan.  Biz İzmir'i konuşalım, belediye başkanımızın özel hayatını konuşmayalım. Gündem dışı konuşmalar İzmir'e ait konular olmalı" ifadelerini kullandı

SADECE BAŞKANLIK ÖNERGELERİYLE OLUŞMUYOR
Yeniden söz alan Mustafa Özuslu ise mecliste her konunun gündeme alındığını söyledi. Özuslu "Adı üstü gündem dışı gündemde olmayan ancak İzmir'in gündemine getirilecek konular olabilir. Mecliste yapılan görüşmeler sonrası yapılan görüşmelerde herhangi bir suç tecelli etmez. Olursa bir takım eksikler olabilir. Yani bazen gereksiz konular olabilir, ya da tekrarlanan konular olabilir. Ben aslında meclisin ve meclis üyesi olmanın bunun doğal halleri olduğunu söylemek istiyorum. Gündem sadece başkanlıktan gelen önergelerle oluşmuyor. Burada hiçbir mecliste olmayan gelen tüm önergeler komisyona gidiyor. Bu böyle olmuyor. Yani sadece başkanlıktan gelen konular değil, arkadaşlarımızın getirdiği konularda gündeme alınıyor" dedi.

BİZİM BURADA OLMAMIZIN ANLAMI YOK
Özuslu sonrası yeniden söz alan Özgür Hızal yasaları ve kanunların sadece kendilerine göre uygulanması durumunda demokrasi olmayacağını ifade etti. Hızal "Demokrasi kişiye göre değişmez evrenseldir. Burada çoğunluk bizde istediğimiz kararı alırız diyorsanız zaten bizim burada olmamızın anlamı yok. Şimdi bir tarafta demokrasiden bahsedeceksiniz, diğer tarafta bizim teklifimizi kabul eden etmeyenler diye geçireceksiniz. Yönetmeliğin hangi maddesinde var bu. Ama yönetmelik şunu der. Maddeler halinde okunur ve lehe ve aleyhe görüşler belirtilir. Yasayı ve kanunu kendinize göre uygularsanız o demokrasi olmaz" diye konuştu.

KAÇ AYDIR BÖYLE YAPILIYOR
Yeniden söz alan Mustafa Özuslu ise başkan olarak önerileri oylamak zorunda olduklarını söyledi. Özuslu "İşinize geldiği zaman teamül işinize gelmediği zaman başka bir şey. Kaç aydır böyle yapıyor. Bugünü kadar madde başlıklarıyla oylanmasını oylarına sunuyoruz ve oyluyoruz. O sırada AK Parti sıralından tek tek okunsun diye öneri geldi. Bende meclis başkanı olarak bunu oylamak zorundayım. Bunun bir usul hatası olduğunu söylüyorsanız bunun gereğini yaparsınız. Biz o zaman 1.5 yıldır usul hatası yapıyoruz.  Bizim 18'inci meclisimiz ve hepsinde aynı şeyi yapmışız" dedi.

BİZİM YAPTIKLARIMIZ HUKUKSUZ MUYDU?
Özuslu'ya cevap vermek için söz hakkı alan Özgür Hızal, Özuslu'ya şimdiye kadar yapılan gündem dışı konuşmalar hukuksuz muydu diye sordu. Hızal "18 meclistir gündem dışı konuşmalar dışında yazılı almadınız. Siz bunu geçen meclisteki tartışmalar üzerine alırsanız bizde normal olarak yönetmeliği ortaya koyarız. Siz usulen çok ciddi hatalar yapıyorsunuz. Ben size örnek olarak söylüyorum. Bizim gündem dışı yaptığımız konuşmalar hukuksuz muydu?" dedi.

Yeniden söz alan Özuslu ise "Ben hukukçu değilim ancak hukukçu olduğunu iddia eden arkadaşımıza da hukuk dersi verecek haddime düşmez" diye konuştu.

Özuslu'nun sözleri üzerine söze giren Özgür Hızal "Bana kimse hukuk dersi kimse veremez. Ben iyi bir hukukçuyum ve iyi bir demokratım" dedi.

Yeniden söze gire Mustafa Özuslu ise "Sizin bahsettiğiniz gündem dışı konuşmalar ile ilgili açık teamüller var. Gündem dışı konuşmalara yazılı olarak talep edilir" dedi.

Özuslu'nun söyleri sonrası konuşan Hızal ise "O zaman 18 aydır hata yaptığınız kabul edin sayın başkan" diye konuştu.

Hata yapmadıklarını söyleyen Mustafa Özuslu ise "Hata yapmadık sadece demokratik bir tavır sergiledik ve konuşmak isteyenlere konuşma hakkı verdik" diye konuştu.

 Tartışmaların ardından Özuslu meclise 10 dakika ara verdi.

KEŞKE DİĞER MECLİSLERİMİZDE DE YAPABİLSEYDİK
Verilen ara sonrası yeniden Meclisi açan Mustafa Özuslu "Gündem maddelerinin başlıklarıyla okunması konusunda ara verdik ve burada görüşmelerimizi gerçekleştirdik.  Keşke diğer meclislerimizde de bunu yakalayabilseydik sorunlarımızı çözebilseydik" ifadelerini kullandı.

AK Parti Grubu tarafından verilen 90 dakika devam etsin önerisinin kabul edilmemesi üzerine söz hakkı alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal "Bu konu bir önceki meclis oturumunda konuşuldu ve değerlendirildi. Sizin fiyat ayarcı dediğiniz düzenleme bizim için zam orada görüşülmüştü. İzmir'de bir ulaşım sistemi var demiştik. İzmirliler bu sistemi kendi kabul etmedi. Bu sistemi Büyükşehir Belediyesi ve başkanı kurdu. Bir noktadan bir noktaya giderken aktarma gereken bir sistem bu. Bu sistemin olumsuzluğunu ortadan kaldırmak için 90 dakikalık süre içinde ücret alınmaması konusunda bir uygulama vardı. İzmir denince akla 90 dakika geliyordu bütün olumsuzluklara rağmen. Belediye başkanları bir şehrin kaderini olumlu ya da olumsuz manada çizerler. Bazı belediye başkanları vardır yaptıkları ile o şehirde yaşar. Bazı belediye başkanları vardır, var olanları yıkar ve olumsuz konuda bunlara imza attı. Biz 90 dakika ücretsiz uygulamasının kaldırılmamsını rica ettik. Ancak bu oy çokluğu ile geçti ve uygulamaya girdi.  Bu uygulamayı bozarken bir takım veriler kondu önümüze. İlk biniş yüzde 63, birinci aktarma 31 ikinci aktarma yüzde 5 ve üçüncü aktarma yüzde 1 dediniz. 1 ay boyunca meclis arkadaşlarımız ile birlikte sosyal medyadaki doksan dakika meselesinin nasıl konuşulduğunu inceledik. Bunların büyük bir bölümü İzmirliydi.  Sayın Tunç Soyer'in tweetlerinin altındaki eleştirileri okuduk. Bize mesajlar, telefonlar geldi. Yapmayın dediler. Bizde elimizden geleni yapıyoruz dedik ancak iktidar geçiriyor dedik. Bizde bir önerge verdik ve dedik ki ilk biniş 3.46, birinci aktarma 0 tl olsun dedik. Çünkü İzmirliler büyük oranda ilk aktarmayı kullanıyor. Bize bu teklifte ESHOT her ay 10 milyon zarar edecek. Sonra arka sıradakiler sıra edecek denildi. Zarar edecekse ESHOT zarar etsin vatandaş zarar etmesin. Biz burada ESHOT'a aktarılan her paraya evet dedik. 12 yıldır tıkır tıkır işleyen bir sistemi maalesef kaldırıyoruz. Ben bu konuyu her mecliste her ortamda gündeme getireceğim. Seçim öncesi ve sonraki beyanı 90 dakikayı kaldırmayacağım dedi. Kılıçdaroğlu'nun açıklaması is 90 dakika tüm Türkiye ve dünyaya örnek bir uygulama dedi. Biz bu yüzden bu önergemizi tekrarlıyoruz ve kabul etmenizi istiyoruz. Sizin arka sıradakiler dediğiniz kişiler için bunu istiyoruz" dedi.

EN İYİ SİSTEME SAHİBİZ
Konuyla ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Raşit Dirim Büyükşehir Belediyesi'nin en iyi toplu ulaşım sistemine sahip olduğunu söyledi.  Dirim "Bizim ulaşım politikamız belli. Biz ulaşımı kent hakkı olarak görüyoruz. Tunç Başkanın göreve geldiği bugünden itibaren 90 dakikanın kaldırılması söz konu değil. AK Partinin iyi niyetli olduğunu düşünüyorum ancak sanırım konuyu yanlış anladılar. Süre uzatımı ile kentin uzağında oturanların yararına bir uygulama oldu. Büyükşehir Belediyesi en iyi toplu ulaşıma sahip olan sisteme ait. Devletten yardım almadan büyük bir raylı sisteme sahibiz. Arkadaşların önersi uzak bölgede oturanların daha fazla ödeyeceği için reddedildi" dedi.

ÖNCEKİ DÖNEMLER KADAR BORÇLANMA YAPILDI
Dirim'in ardından söz alan AK Parti Meclis Üyesi Boztepe ise İzmir'de son dönemde, önceki yıllar kadar borçlanma yapıldığını söyledi. Boztepe "Burada 15 yıl görev yapan aziz Kocaoğlu'nun iyi hizmetlerini tek tek ortadan kaldırmak gibi bir niyeti var. Bugüne kadar büyükşehir belediyesinin 3.5 milyara yakın borçlanması vardı.  Bu da 1.5 yılda 3 miyar 150 milyona yakın İzmir geçmiş yıllar kadar borçlanma yapmıştır. Bunu niye yaptırdık suya ve ulaşıma zam olmasın diye.  Aslında İzmir'de 4'ncü araca biniyorsak bu kentte hiç yaşamayalım. Eğer sosyal demokrat olduğunuzu iddia ediyorsanız bunun oy birliği ile kabul edilmesini öneriyoruz" dedi.

AK Parti'nin verdiği öneriyi kabul etmeme sebeplerini açıklayan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç "Bu konu AK Partili meclis üyelerimiz aracılığı ile meclise getirildi ve incelendi. Bize gelen bilgiye göre ise gelen önergeye göre vatandaşımız 6 lira 46 kuruşa toplu ulaşım ücreti ödemiş olacak. Biz bu ücretin olmasını istemiyoruz. Bu yüzden bu önerinin reddini talep ediyoruz. CHP'li belediye başkanlarımız iz bırakan belediye başkanları biliyoruz. Pandemi sürecinde iz bırakan bir süreç yaşadık. Maske konusunda bir sorun yaşarken İzmir çok rahat bir süreç geçirdi" ifadelerini kullandı.

METRO YAPAN BAŞKA BİR BELEDİYE VAR MI?
Son olarak yeniden söz alan Mustafa Özuslu ise ESHOT'un aylık 46 milyon TL zararı olduğunu söyledi. Özuslu "İzmir halkı bizi buradan dinliyor. Tabii ki muhalefet olarak bunların söylenmesi çok normaldir. Dünyada metro yapan başka bir belediye var mı gösterin. Elbette ulaşım haktır ve herhangi bir şekilde ESHOT müşteri olarak görmüyor. Bu hizmettir. Hizmet yaparken yükün paylaşılması da lazım. Bahane de olsun değil ama biniş sayımız 1 milyonlara yeni geldi. Yaklaşık 900 bin biniş kaybımız var. Aylık ortalama 46 milyon TL'lik bir zararla kapatıyoruz. Bu düzenlemenin belirli bir ortak payda çerçevesinde düzenlenmesi için birçok konuda çalışma yürüttük. 90 dakika tabii ki kaldırılmadı ancak 90 dakikadaki ilk 2 binişlere 50'şer kuruş dahil ederek süre 120 dakikaya çekildi. Büyükşehir Belediyesinin ortaya koyduğu irade ve  muhalefetin gösterdiği çalışma İzmir halkı için uygun ücret talebidir, taktirle karşılanmalıdır" dedi.

Ekim meclisinin ikinci oturumu Smyrna'da
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı olağan son meclis oturumuna başkanlık yapan Mustafa Özuslu Ekim ayı olağan meclisinin 2'nci oturumunun Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın talebi doğrultusunda Smyrna'da yapılacağını açıkladı.

 
ABD'den TikTok'a yasak geliyor!
 
Selçuk Belediyesi İstanbul Sözleşmesi'ne dikkat çekti
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
19 Eylül 2020 Cumartesi 12:37

Dünyanın hiçbir kentinde merkez ilçeler ile dış ilçeler aynı bilet parasını vermezler.

Yorumu oyla      0      0  
90 dk. 18 Eylül 2020 Cuma 21:28

90 dk. Aktarma hakkı ; İzmir BB meclisinin 10.02.2016 tarihli kararıyla iptal edilmiştir. Şimdi o haksız kararın altında eziliyorsunuz . ( Merkez ilçelerin 90 dk. aktarma hakkı devam ederken , çevre ilçelerin aktarma hakları iptal edildi ) Evet toplu ulaşım haktır. Bu hakların refahıI , varsa külfeti vatandaşa eşit dağıtılmalıdır. Süre uzatımı kentin uzağında oturanlar için yapılmış , Bu kentin uzakları neresi ? Açıklasanız ? Aktarma hakkı konusunda Merkez ilçeler , çevre ilçeler ayrımcılığı devam ediyor. İzmir BB meclisinde bu ayrımcılığı gündeme getirecek Meclis üyesi yok mu ? CHP ‘li İzmir BB ‘min Hak , hukuk , adalet anlayışı böyle mi ? Yani kamu hizmeti olan toplu ulaşımın 90 ( 01.09.2020 den sonra 120 dk. ) aktarma hakkı konusunda ayrımcılık. İzmir sadece 11 merkez ilçeden mi ibaret ? Yazık ! Hak, hukuk , adalet nerede kaldı ?

Yorumu oyla      0      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kiraz'da öğrencilere EBA desteği
İzmir Kiraz ilçesinde belediye ve milli eğitim müdürlüğü özellikle kırsal ...
Başkan Batur'dan sağlık çalışanlarına destek
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Tabip Odası’na destek ziyaretinde ...
Bergama Belediyespor’un olağanüstü kongresi yapıldı
Bergama Belediyespor'un olağanüstü kongresi yapıldı. Bergama Belediyesi ...
 
Büyükşehir'den eğitime büyük destek
İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni eğitim öğretim dönemi için İzmir’deki ...
Çiğli'de okullar dezenfekte edildi
Çiğli Belediyesi tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Eylül’de başlayacağını ...
Başkan Uygur'dan yıkım için açıklama: CİMER'e karşı mı geleyim?
Torbalı Belediyesi tarafından CİMER’e yapılan şikayetlerin sonucunda kaldırılan ...
 
Buca Belediyesi'nde toplu sözleşme sevinci
Buca Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası 5'nolu Şube arasında gerçekleştirilen ...
Büyükşehir 400 servis plakası verecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi kentteki servis aracı ihtiyacını dikkate alarak ...
AK Parti’den Soyer’e çağrı: Raporu açıkla!
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe İzmir ...
 
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Sütler neden Küçük Menderes’e dökülüyor?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Dün... Bugün... Yarın...
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Sosyal medyadan Hindistan’a bakmak
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Zamane iktidarlar
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Kalmadı böyle kibar siyasetçi
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İnsan meselesini kendisi dile getirmeli
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Adalet!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Anneler Günü ve bayramın acı yüzü
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
Ruh halimiz duman
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Üzümün seyri
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva