HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
22 Temmuz 2019 Pazartesi - 10:03

Büyükşehir'den karış karış mesai: Bayraklı A'dan Z'ye yenilenecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe, Pazar günü mesaisinde Bayraklı sokaklarını gezdi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın ev sahipliğinde başkan yardımcıları ve ilgili müdürlerle ilçeyi karış karış turlayan heyet, Bayraklı'da hayata geçirilmesi planlanan projeleri konuştu.

Büyükşehir den karış karış mesai: Bayraklı A dan Z ye yenilenecek

Başkan Soyer'i sabah erken saatlerde Bayraklı Belediyesi hizmet binasında ağırlayan Başkan Sandal, ilçede gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri anlatarak, büyük ölçekli işler için de destek istedi. Soyer ise birçok projede birlikte çalışılacağı müjdesini verdi.  İlgili müdürlerin projeleri detaylarıyla anlatmasının ardından alanda incelemelere geçildi. 

ALTINYOL'UN YER ALTINA ALINMASI
Bayraklı'yı sahille buluşturacak en önemli projelerden olan Altınyol'un Mithatpaşa örneğinde olduğu gibi battı-çıktıyla yerin altına alınmasını 'makul bir proje' olarak değerlendiren Soyer, uygulanabilirliğine bakılmasını ve üzerinde çalışılabileceğini kaydetti. Başkan Sandal ise, projenin sadece Bayraklı değil, İzmir ölçeğinde de önemli bir sorunu çözeceğini belirtti. Sahile ulaşılabilecek tek yolun üst geçit olduğunu ve aktif kullanılan sahil için yetersiz kaldığını ifade eden yetkililer, yapılabilecek bir battı-çıktıyla Bayraklılıların sahille daha kolay buluşacağını dile getirdi. Ayrıca Soyer, sahilde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesine ait kafeteryanın da Bayraklı Belediyesine tahsisiyle ilgili gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdi.

BAYRAKLI'YA TRAMVAY HATTI
Ulaşım master planında uygun görülmediği için yer almayan ancak gelinen süreçte Bayraklı'da ihtiyaç olarak görülen yeni bir tramvay hattı projesini Başkan Soyer'e anlatan Bayraklı Belediyesi yetkilileri, Bornova'ya kadar devam edebilecek yaklaşık 7 km'lik güzergah hattı hakkında bilgiler aktardı. Konuyla ilgili Sakarya Caddesi üzerinden yeni bir hattın mümkün olabileceğini ve bununla ilgili fizibilite çalışması yapılması gerektiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, "Sakarya Caddesi veya Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi üzerinden raylı bir sistem olabilir” dedi ve bununla ilgili çalışılacağını söyledi.

KAVŞAKLAR TARİHLE SÜSLENECEK
İçinde 5 bin yıllık tarihi Smyrna Antik Kenti'ni de bulunduran Bayraklı'da belli başlı kavşakların ve caddelerin cumhuriyet, Smyrna ve efe temalı heykeller, çevre düzenlemeleriyle renkleneceği projenin sunumundan oldukça etkilenen Başkan Soyer, meydan, kavşak ve cadde düzenlemeleriyle ilgili heykeller için bir çalıştay yapılarak belirlenmesini önerdi. Proje kapsamında Smyrna Meydanı'na Amazon kadın heykeli, Smyrna antik kenti girişine Homeros heykeli, çeşitli kavşaklara da mitolojik ve tarihsel rölyef ve duvar kabartmalarla geçişler yapılması planlanıyor. Ayrıca Soyer, denizin üzerine yapılabilecek bir platform ile oraya da heykel konulabileceğini söyledi. Genel Sekreter Gökçe ise konuyla ilgili, "Bayraklı'da bir heykel çalıştayı yapılsın. Biz de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak destek olalım. Heykeltraşlar gelsin, katılsın ve proje ortaya çıksın" diye ifade etti.

ÖZKANLAR PAZAR YERİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Bayraklı Belediyesi tarafından önceki dönemde yapılan Nene Hatun Kız Misafirhanesinin önündeki İzmir Büyükşehir Belediyesine ait 2 bin 500 metrekarelik alan yapılacak plan değişikliğiyle belediye hizmet alanına dönüştürülecek, katlı pazar yeri yapılacak ve Bayraklı Belediyesine tahsis edilecek. Konuyla ilgili Başkan Soyer'e bilgi veren Başkan Sandal, içinde otoparkın, gençlik merkezinin, kreş ve konferans salonu ile eğitim için kullanılabilecek alanların da olduğu çok amaçlı projeyi anlattı. Danıştay kararıyla kapatılan Özkanlar Pazar Yeri'ne yaklaşık 500 metre mesafedeki yeni projenin daha da genişletilip, estetik mimariye ve daha fazla kişinin kullanımına yönelik tasarlanmasını isteyen Başkan Soyer de, bölge halkının ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir tesisin ilçeye kazandırılacağını söyleyerek, proje ile ilgili fizibilite çalışmalarına başlanmasını istedi.

TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL KREŞİ BAYRAKLI'DA OLACAK
Bayraklı Belediyesi Çamkıran Hizmet Binasının ilk inşa edildiği günkü amacına uygun olarak kreşe dönüştürülme fikrini çok beğenen ve binanın Türkiye'nin en güzel kreşi olmaya aday olduğunu vurgulayan Soyer, "Burası harika bir yer ve muazzam bir merkeze dönüşebilir. Çevre düzenlemesi, bahçesindeki temalı modern parkıyla İzmir'in değil, Türkiye'nin en güzel kreşlerinden biri olabilir. Aynı zamanda annelerin de istihdam olanağı üzerinde projeler geliştirmeliyiz. Dikiş atölyeleri, çamaşırhane gibi işler yapabilir kadınlarımız. Eşinden boşanmış, ekonomik sıkıntısı olan, eşi hapiste olan kadılarımız başta olmak üzere buralardan faydalanabilir ve aynı zamanda çocukları da kreşten yararlanabilir " diyerek bu güzel proje için Başkan Sandal’ı kutladı.

‘EKREM AKURGAL’ BAYRAKLI BELEDİYESİ'NİN KULLANIMINA AÇILIYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında Cengizhan Mahallesi'nde 90 bin metrekarelik alanda tamamlanarak hizmete giren Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı'nın Bayraklı Belediyesine devredilmesini isteyen Başkan Sandal'ın spor faaliyetleri ve kreş amaçlı kullanılma fikrini destekleyen Başkan Soyer, buranın da yasal gerekliliğinin araştırılmasını istedi. Böylece, bazı birimlerdeki spor aktiviteleri yapılan yerler kreşe dönüştürülecek ve faaliyetler Ekrem Akurgal Yaşam Parkı'na taşınacak. 

ESKİ SU DOLUM TESİSİ ŞANTİYEYE DÖNÜŞECEK
Başkan Tunç Soyer, Yamanlar'da atıl haldeki Büyükşehir Belediyesine ait eski su dolum tesisinin Bayraklı Belediyesine devredilerek, şantiye olarak kullanılmasını isteyen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'a "Hukuki bir engel yoksa kısa sürede devrini gerçekleştirelim. Burayı boşaltıp, temizleyelim ve kullanmaya başlayın" diye belirtti. 

'DOĞANÇAY ÇOCUK VE GENÇLİK MERKEZİ' PROJESİ YARIŞMAYLA BELİRLENECEK BAŞKAN SOYER DOĞANÇAY'A HAYRAN KALDI
Soyer'in Bayraklı ziyareti kapsamında Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın en önemli projelerinden olan 'Doğançay Çocuk ve Gençlik Merkezi' projesi hakkında da fikir alış verişinde bulunuldu. Tamamı 186 bin metrekare olan alanda doğayla barışık bir proje yapılmasının en doğru karar olacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Fikir ve alan çok güzel. Açık hava tiyatrosu, kamp, spor ve sosyal alanlar... Burası doğayı koruyan, çocukların, gençlerin doğayla iç içe olabileceği doğa ile birlikte yaşama eğitimi alabileceği, doğa ve sanatın buluşma noktası gibi bir alan olmalı. Bunun için bir proje yarışması yapalım ve burayı ona göre planlayalım" diye konuştu.

DERELER VE KANALLAR YARIŞMAYLA YENİ GÖRÜNÜME KAVUŞACAK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, ilçedeki kanal ve derelerin temizlenerek, kötü görüntüsünü ortadan kaldırmak ve buraları yeni birer sosyal yaşam alanına dönüştürmek isteyen Başkan Sandal’a, “Buralarla ilgili de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bir yarışma başlatalım. Sonuca göre ortaya çıkacak projeyi hayata geçirelim” dedi. Yarışmadan çıkacak projeyle böylece hem kanallar temizlenmiş olacak hem de ilçeye modern ve güzel görünümlü yeni sosyal donatı alanları kazandırılacak.

KÖRFEZ MAHALLESİ'NE KÜLTÜR MERKEZİ
Son olarak Körfez Mahallesi'ndeki kültür merkezi projesini yerinde inceleyen Başkan Sandal, Genel Sekreter Gökçe ve beraberlerindeki heyet 2 bin 304 metrekarelik alanda projesi hazır olan yeni merkezin kısa sürede ilçeye kazandırılması için çalışmalara hız verilmesi konusunda fikir birliğine vardı. Bu konuda da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalışma kararı alındı. 

EMEK MAHALLESİ CUMHURİYET PARKI YENİLENİYOR
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve Emek Mahallesi Muhtarı Habip Obay mahalle sınırları içinde bulunan Cumhuriyet Parkı'nda incelemede bulundu. Gökçe, parkta yenileme çalışmalarının yapılmasını isteyen muhtar Obay'a kısa sürede parkın bakım ve onarımlarının tamamlanarak, yeni görünüme kazandırılacağını söyledi. 

 
Karşıyaka'da işletmelere sıkı denetim
 
CHP'li Polat, Oktay'a 'Saral'ı sordu!
YORUMLAR
Toplam 21 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Ömer yılmaz 23 Temmuz 2019 Salı 22:10

Fuat edip baksın mhl ikametetmek etiyorum bayrak lı Yaz ayları disko sesinden Ev lerim uyumak haram bizlerde , oteller yatıyoruz sizlerde eskilerden farkınız varmış acaba

Yorumu oyla      2      2  
Gül 23 Temmuz 2019 Salı 02:00

Projeler güzel inşallah hayata geçer.Gümüşpala da neler olacak ne gibi fikirler var?Konum olarak çok güzel olmasına rağmen daha hızlı gelişmeli bence

Yorumu oyla      2      2  
Ömer Aydoğdu 22 Temmuz 2019 Pazartesi 23:32

Bayraklının birinci önceliği kentsel yada yerinde dönüşüm özellikle merdivenler bölgesinde insanların hastası olsa ambulans,yangın çıksa itfaiye girmeyen sokaklar var.Bırakın milletin önünden engeli kaldırın

Yorumu oyla      2      2  
Feridun 22 Temmuz 2019 Pazartesi 23:20

Güzel projeler. Bayraklı bornova deresi Eskişehir porsuk çayı gibi düşünülemez mi? Deniz ile bayraklı birlestirildiginde muhteşem olur. Unutulmazlar arasında olursunuz.Tebrikler sizler için olur.

Yorumu oyla      2      2  
Muzaffer uygur 22 Temmuz 2019 Pazartesi 22:08

Şu alpaslan mahlesine her sokaga dogal gaz gelse ama nerde

Yorumu oyla      2      2  
Salih Merih ÖZŞENLER.er 22 Temmuz 2019 Pazartesi 17:00

63 Yaşındayım .Doğma büyüme Bayraklı ''lıyım.Ailecek 90 sene.Güzel günleri gördüm yaşadım.Fuat Edip Baksı Mah. ikamet etmekteyim.Çok zoruma giden bir durumu defalarca belediyeye müracaat etmeme rağmen bir sonuç alamadım.Konu özellikle Adil Akçamlı sokakta evlerin önüne taş,kasa,oto lastikleri vb. malzemelerle işgaledip kendi araçlarından başkasınınpark etmesini engellemektir.Bugün yarın olaylara gebe olan bu durum.Bayraklı''nın ilk postahanesinin olduğunu sokağa yakışmamaktadır.İlgilenileceğine inanmak istiyorum. Saygılar.542.784 95.00.

Yorumu oyla      2      2  
Maviş Canturk 22 Temmuz 2019 Pazartesi 15:56

Sayin Soyer Başkanım, Serdal baskanim, secim çalışmalarınız sırasında Emek mahallesinde dogalgaz olmadigi, Anadolu Caddesi Naldoken yol guzerhahinda oturan biz sakinlerin otobandan farksiz bu islek yolun gurultusu, tozundan cok magdur oldugumuzu yazdim. Yeni projelerinizde lutfen yeni yapılan Anadolu Caddesi üzerinde bulunan binaların onune gurultu kesici takılması, dogalgazimizin da biran önce dosettirilerek kışın Gumuspalada kömür sobası yakanlar yüzünden nefes alamadığımız Emek mahallesinin sorununun çözülmesi için gerekli çalışmanin yapilmasini sizlerden talep ediyorum.

Yorumu oyla      3      2  
Beyfendi 22 Temmuz 2019 Pazartesi 14:54

Bayraklı zaten rahmetli piriştinanın hayaliydi İl kent merkezi olması zaten bayraklıya mecbur büyük yatırımlar gelicek önü açık

Yorumu oyla      4      2  
Savaş yurdakul 22 Temmuz 2019 Pazartesi 14:29

Arkadaş daha şu zerzevatçı hurdacı bilmem neci lerin anonslarını kesmekten aciz bayraklı belediyesinin konuştuğu projelere bakarmısınız gece vardisından gelen hastası olan çocuğu uyuyan insanları düşünün biraz saygılar

Yorumu oyla      6      2  
Dursun kaynak 22 Temmuz 2019 Pazartesi 14:27

Ben bayrakli da ikamet eden bir vatandas olarak (secim vaadi de olan)izban in bayraklida yer altina alinacagini umut ediyorum.ayrica bayrakli vatandasi olarak biz ve4gi vermiyormuyuzki tramvay her iki tarafta bayralinin basladigi yerlerde bitti. Bayrakli insani layik degilmi hatta izmir in tum sahilini kucakliyan bi tramvay ne guzel yakisirdi izmirimize degilmi

Yorumu oyla      4      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karşıyaka'da işletmelere sıkı denetim
Kent içi disiplini korumak, halkın huzuru ve sağlığını güvence altına ...
Bornova'da sorunlara yerinde çözüm
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, mahalle ziyaretlerini Serintepe ...
Mehmet KARABEL yazdı... Zeki Müren sizi görmeye başladı!
Mehmet KARABEL yazdı... Zeki Müren sizi görmeye başladı!
 
Uğur Dündar Çeşme’de Atatürk ve Cumhuriyet’i anlattı
Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk’ün Ilıca’ya ...
Türkiye'nin en güzel plajı için seferberlik
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, bu hafta sonu da mesaisini ‘Temiz Kıyı, ...
Başkan Sengel ilk 100 gününü video ile anlattı
Selçuk Belediye Başkanı CHP'li Filiz Ceritoğlu Sengel, göreve başlamasının ...
 
Başkan Karakayalı'dan pazar yeri ziyareti
Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçede bulunan kapalı pazar ...
Ömer Çam'dan bir başarı daha
Ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok sayıda derece elde eden İzmir ...
Başkan Soyer'den birlik mesajı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, görevdeki 100. gününün ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yeni Dünya Düzeni ve CHP
Kemal ARI
Kemal ARI
Ayasofya’yı İbadete Açmak!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Kimin gönlünden kimler geçiyor?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Önce insan, sonra doktor!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Varoluşunun kontrolünü elinde tutabilen kadınlar…
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
O fotoğrafın arka planı!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
CHP’nin misyonu
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Altını çiziyorum aptalca!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bilmeden bilmek!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva