HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
17 Eylül 2019 Salı - 12:17

Başkan Çalkaya’dan arsa mağdurları ve Ilıca için 2 müjde birden!

Balçova Belediye Başkanı Çalkaya, ilçedeki planlama çalışmalarına ilişkin konuşurken, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile termal otel arasında kalan Ilıca Bölgesi’ndeki 330 bin metrekarelik alan için, “Oranın planlaması bitti. Artık vatandaşa tapusunu verme aşamasına gelindi. Bu alan da uzun yıllardır kanayan bir yaraydı. Oranın müjdesini vermek istiyorum. Orası turizm alanı olarak planlandı ve bitti” dedi. Çalkaya ayrıca arsa mağdurlarının sorunlarının da 5 yıllık süre içinde çözüleceğini açıkladı.

Başkan Çalkaya’dan arsa mağdurları ve Ilıca için 2 müjde birden!

EGEDESONSÖZ- Balçova Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Fatma Çalkaya, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege Programına katıldı ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı.

Belediye Başkanı Çalkaya gündeme dair açıklamalarda bulundu. 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Başkan Çalkaya koltukta oturduğu süreçte yaptıklarına, yeni dönemde de hayata geçireceği proje ve yatırımlara ilişkin bilgiler aktardı.

Çalkaya, kamuoyunda ‘Balçovalı Arsa Mağdurları’ olarak bilinen vatandaşlara müjde verirken İnciraltı ve Bahçelerarası’nın imar sorunu kapsamında da açıklama yaptı. Çalkaya ayrıca partisinde yaşanacak olağan kurultay süreci hakkında da konuştu.

O GÜNLER GERİDE KALDI, ARTIK PROJE VE HİZMET ZAMANI
Balçova Belediyesi eski Başkanı olan eşi Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığının düşürülmesi sonrasında partisinin aldığı kararla seçim yarışına giren ve kazanan Başkan Çalkaya, “Adaylığımda zor bir süreç oldu. Ama sonrasında her 10 kişiden 7 kişi bana güvendi. Artık ileriye bakmak lazım… O günler geride kaldı. Artık proje ve hizmet üretme zamanı. 150 günü geride bıraktık. Balçovalılara teşekkür ediyorum, beni bu göreve layık gördüler. Onlara verdiğim sözleri birer birer yerine getirmeye çalışıyorum” açıklamasını yaptı.

ONURLA ANLATTIĞIM PROJE…
İlçedeki eğitim projelerinin devam ettiğini aktaran Çalkaya, “Çocuk kreşi projesini onurla ve gururla anlatıyorum. Eylül ayı sonunda Ekim ayı başı gibi kreşi açmayı düşünüyoruz. Bu ilk projemiz. Belki 5 yılda 5 kreş düşünüyoruz. Yavaş yavaş başladık, sözlerimiz hayata geçiriyoruz. Eğitim projelerimiz ve dokunuşlarımız sürecek. Değişim eğitimle başlıyor. Eğitimde sistem olmazsa olmuyor. Biz ‘eğitimde adalet’ dedik. Eğitimde adaleti sağlayamazsınız sonucu alamıyorsunuz. Biz bütçemizin yüzde 20’sini eğitime ayırıyoruz. Parası olan çocuğunu her yerde okutuyor ama maddi durumu olmayanlar çocuklarını okutamıyor. Biz istiyoruz ki çocuklar eşit şartlarda eğitim alsınlar” dedi.  

İŞSİZLİĞİ ÇÖZEMİYORUM
“Semt spor merkezleri açıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Çalkaya, 6 aylık başkanlık süresi boyunca en çok zorlandığı konunun işsizlik olduğunu aktardı. Çalkaya, “Kadınlarımız sosyal hayatın içinde olsunlar istiyoruz. O yüzden her şeyi mahallelerine taşıyoruz. Birincisini açtık. Cemevimizin inşaatının temelini Mehmet Ali Bey açmıştı. 2020 yılının ilk aylarında bitmiş olacak. Kültür merkezimizi de açmış olacağız. Yatırımlar tam gaz devam ediyor. Halk gününe başladım. Her Salı yapacağız. Mümkün olduğunca herkesle birebir konuşmak ve dertlerini dinlemek istiyorum. En büyük sorun işsizlik! Balçova’da çok büyük işsizlik var. Gelenlerin çoğu üniversiteli işsizler. Benim yaşadığım en büyük problem bu! Diğer sorunlara çözüm bulabiliyorsunuz ama buna çözüm bulamıyorum. Türkiye’nin durumu bu! Gelen anne sizden balık istemiyor, tutmayı istiyor. Beni en üzen şey gençlerin işsiz kalmasıdır. CV’sine bakıyorsunuz donanımlı ama işsiz. Ekonominin durumu böyle olduğu için buna çözüm bulamıyorum. Belediyenin de bir kapasitesi var. Hiç işçi çıkarmadık, emekli olanın yerine işçi alabiliyorsunuz, kadrolarımız dolu. Üreten bir Türkiye olmadığımız sürece o gençlere iş bulma şansımız yok” ifadelerini kullandı.   

YOL HARİTAMIZ İNSAN OLACAK
Çalkaya ayrıca, “Belediyelerin yapması görevler belli. Biz sosyal belediyeciliği yukarılara taşıyacağız. Geçen sene yaptığımız okul yardımlarıyla bu sene yaptıklarımız arasındaki farka bakıyorum, gittikçe çoğalıyor. İnsana dokunan politikalara ihtiyaç var. Yol haritamız insan olacak. Biz istiyoruz ki Balçova’da hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, eğitimden uzak kalmasın. Eğitime sonsuz destek vereceğiz. Bunun yanında söz verdiklerimizi de hayata geçireceğiz. Bir otopark projemiz vardı, yapacağız. Yaşlı bakım merkezi sözü vermiştim. Balçova yaşlı bir kent... Onu da 2020 gibi hayata geçirebiliriz, yeri hazır. Bunun da müjdesini vermek istiyorum. İnsanlar gerilimden bıktı. Birlikte olmak ve huzur içinde yaşamak istiyor. Biz bunu Balçova’da başardık ama bu Türkiye’nin her yerine yayılmalı. Huzur dili her yere gitmeli. Türkiye, 31 Mart ve 23 Haziran sonrasında bunu göstermiş oldu. Biz huzur, barış, kardeşlik istiyoruz bu topraklarda” dedi.  

BALÇOVA BENİM AİLEM!
Açıklamalarına devam eden Çalkaya, “Balçova benim ailem! Biz aile olmayı başardık! Makamlar gelip geçidir, önemli olan gönüllere taht kurmaktır. Bizim hedefimiz gönüllere taht kurmaktı, biz onu başardık. Ben belediye başkanı olsam da olmasam da, Mehmet Ali Bey başkan olsa da olmasa da Balçova’da her kapının bize açılacağını biliyoruz” diye konuştu.  

ENGELLİLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Engellilere yönelik projeler için detaylı bilgiler veren Çalkaya, “Kent tanıtımları yaptıracağız, gezilere çıkaracağız. Belki de kendileri programlayacaklar. Bazıları belki Balçova ya da İzmir dışına çıkmamış olabilirler. Onlara göre plan yapacağız. Onlar bizim için önemli ve hayatın içinde olmalılar. Hayatı dolu dolu yaşamalılar” dedi.

6 AYDIR HİÇ YEMEK YAPMIYORUM
Eşi Mehmet Ali Çalkaya özelinde konuşan Başkan Çalkaya, “Güzel yemek yapıyor. 6 aydır hiç yemek yapmıyorum. Eve gittiğimde hiç uğraşmıyorum, yemekler hazır oluyor. Çok teşekkür ediyorum. Zaten yemek yapmayı seviyordu, ben yemek yapmayı ondan öğrenmiştim. Sorunlarım olmuyor, teşekkür ediyorum, gittiğimde yemek yapma derdim olmuyor” ifadelerini kullandı.

ILICA PLANLARI HAZIR!
İlçedeki planlama çalışmalarına ilişkin konuşan Çalkaya Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile termal otel arasında kalan Ilıca Bölgesi’ndeki 330 bin metrekarelik alanın planlamasının bittiğini söyledi. Çalkaya, “Oranın planlaması bitti. Artık vatandaşa tapusunu verme aşamasına gelindi. Bu alan da uzun yıllardır kanayan bir yaraydı. Oranın müjdesini vermek istiyorum. Orası turizm alanı olarak planlandı ve bitti” dedi.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ
İnciraltı ve Bahçelerarası’nın imar sorununa da değinen Çalkaya, “Balçovalılar için kanayan bir yara. İnsanlar artık 3-4 nesildir beklemekten bıkmışlar. Haklılar. Ekonomik problem işsizlik varken oranın planlanmasını istiyor insanlar. Orası Balçova’nın önünü açacak bir yer. Biz de onlar kadar plan yapılmasını istiyoruz. Büyükşehir, bakanlıklar ve bizden oluşan 4 ayağın bir araya gelip çözmesi gereken bir yer. İnanın ben de çözülmesini istiyorum. Büyükşehir belediye başkanımızın da seçim sürecinde açıklamaları vardı. Elimizi taşın altına koymak için her şeyi yapıyoruz. İlçe belediyesine önceki dönem planlama yetkisi verilmişti. Toprak koruma kuruluna bir yazı gönderildi. ‘Tarım yapılamaz’ yazısının bize gelmesi gerekiyor. Onu bekliyoruz. Tarım imkanı yok yazısının gönderilmesi gerekiyor. Oradaki halk gerçekten çok mağdur... Bir an önce çözülmeli ki onlar da bu bekleme süresi sonrasında nihai sonuca ulaşsın. Burası bir SİT alanı... Düzgün olmayan bir yapışlaşma ortaya çıkıyor. Biz elimizi taşın altına koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.  

5 YIL İÇİNDE ÇÖZÜLECEK
Balçovalı arsa mağdurlarının durumuna değinen Çalkaya, “Arsa mağdurlarıyla ilgili bir çalışma başlattık. 15-20 gün önce de bakanlıktan bir heyet geldi. Biz de eşlik ettik, Büyükşehir Belediyesi’nden bürokratlar vardı. İl Çevre Müdürlüğü’nden gelenler vardı. Bölge gezildi ve çözümü yolunda adımlar atıldı. Biz, Büyükşehir ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla 3 ayaklı çalışma başlatıldı. Kısa süre içinde çözüm noktasına gelecek. Biz yine o konuda öncülük yapmaya hazırız. 5 yıl içinde bu konu da çözülecek. 3 kurum aynı düşünüyor, çözülmemesi için sorun yok. Bunun da müjdesini verelim. Bu sorun da 30-40 yıllık sorun” açıklamasını yaptı.  

UZLAŞI FARKLI TEK ADAY FARKLI!
Olağan kurultay sürecine dair konuşan Çalkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar kampında ‘uzlaşı aday’ istemesi için, “Kurultay süreci başlamadı ve tarih netleşmedi. Genel başkanımız tek aday değil uzlaşı adayı istiyor. Uzlaşı adayı çok farklı, tek aday çok farklı bir şey! Kavga olmadan, herkesin üstünde birleşebileceği bir aday… Gerginlikten uzak bir süreci hep birlikte yaşayacağız. Süreç başladığında hep birlikte yaşayacağız. Uzlaşı olursa güzel olur. Tek aday olarak yanlış anlaşıldı. Çıkış noktası bu değildi” dedi.

KADIN ADAY OLABİLİR!
İzmir için kadın aday formülüne sıcak baktığını aktaran Çalkaya, “Bir kadın olarak, ‘niye olmasın?’ derim. Bir kadın aday da olabilir” ifadelerini kullandı. 

 
Karabağlar'ın yeni cazibe merkezi haline geldi
 
Ci Group Buca'ya Eriş gelecek
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 8 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Nermin güner 23 Eylül 2019 Pazartesi 07:16

Beş sene daha beklemeye ömür varmı diye bi sorun önce üçüncü nesile geçti bir an önce çözüm bulun yeter artık

Yorumu oyla      4      2  
Iclal Atılgan 20 Eylül 2019 Cuma 12:13

Biz Arsa Magdurları '' Beklemeyi bilir bekletimeye aliskiniz ! Bunca zaman keyfinizi bekledik Nice seneler daha bekleriz ! Sizlerin o kasar cok ileriniz varki , biziler icin 5 sene daha nedirki !!!

Yorumu oyla      2      2  
Arif arlgumus 17 Eylül 2019 Salı 23:54

Elli senedir bekleyen insanlara beş sene daha bekleyin demek,daha çok beklersiniz anlamına geliyor bu millettin sabri kalmadl artlk sonuç bekliyoruz cez caz degil.

Yorumu oyla      4      3  
ksk 17 Eylül 2019 Salı 19:39

Birisinin belediye başkanlarına işkur olmadıklarını hatırlatması lazım.Alınız partilileri işe ak parti gibi sonra da beni işten çıkardılar diye eylem yapsınlar Asli görevinizi yapın yeter....!Şahsa hizmeti bırakalım halka hizmet edelim....!

Yorumu oyla      3      2  
mağdur 17 Eylül 2019 Salı 17:16

fatma hanım bu sorunla yakından ilgileneceğinizi biliyorduk bayan olarak daha duyarlı olacağınızı bekliyorduk umarız 2020 yılı en geç inşaatlara başlarız gerçekten dayanacak gücümüz kalmadı bu kadarına şimdiden çok teşekkür ederiz

Yorumu oyla      3      2  
Sevil Dokuzer 17 Eylül 2019 Salı 17:05

Önce arsa mağduruyum ilglnlze teşekkürler ama 5 yıl çok uzun bir süre ömrümüz yetmez belkide bu kadar yıl bekledik çok uğraştık. Lütfen daha çabuk halledilirse seviniriz.

Yorumu oyla      4      3  
Ufuk Önatlı 17 Eylül 2019 Salı 16:03

50yıldır bekleyen insanları 5sene daha demek üzücü. Sanırım yapabileceklerini iş ve seresini 3 aya kadar açıklarsanız. Gayretlerini için Teşekkürler...

Yorumu oyla      4      4  
Ali Tanıl 17 Eylül 2019 Salı 14:34

Ne çektin be İnciraltı!!! Çözemediler seni gitti.. Ama onca insan sermayeye ağlayarak yerini sattı ve İzmir sadece seyretti... ve seyretmeye de devam ediyor.

Yorumu oyla      4      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karabağlar'ın yeni cazibe merkezi haline geldi
Karabağlar Belediyesi’nin Uzundere’de hizmete açtığı Aqua Yaşam Yüzme ...
Başkan Engin'den eğitime tam destek
Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, ilçe sınırları içerisindeki okulları ...
BBŞT yeni sezona hazır
27 yıldır verdiği kurslarla tiyatro dünyasına yeni yetenekler kazandıran, ...
 
Karşıyaka'da ‘Şükran Kurdakul Şiir Ödülü’ sahibini buldu
Karşıyaka Belediyesi Edebiyat Ödülleri kapsamında düzenlenen ‘2019 Şükran ...
Çeşme'nin kurtuluşu etkinliğinde örnek karar
Çeşme’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü büyük bir coşkuyla ...
Levent Üzümcü’den Buca'da muhteşem performans 
Son dönemlerin başarılı tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, Bucalı sanatseverlerle ...
 
Bornova'dan geri dönüşüm hamlesi
Bornova Belediyesi ile İYTE tarafından yürütülen ve hacimli atıkların ...
Urla'ya iki uluslararası ödül
Sanata ve sanatçıya verdiği destekle gündeme gelen Urla Belediyesi, "Çocukların ...
Başkan Soyer'den 'PKK önergesi' eleştirilerine yanıt!
Canlı yayınlanan bir TV programında bulunan konuklardan Yaşar Hacısalihoğlu’nun ...
 
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bu da geçer
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Trafikte yardımlaşma!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Hoşgörü- Müsamaha- Tahammül- Tolerans…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Ata’nın sayesinde yüzmeyi öğrendi!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Tahammül sanatı
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sessiz bir başkaldırı
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Soyer’in İZSU ile ilgili bir yazı
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Dinleme Sanatı
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Devlet olmak…
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Beka…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva