HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
4 Şubat 2023 Cumartesi - 17:03

Soyer'den '1923-2023' benzetmesi: O günün kaos ortamından çok farklı değil!

İktisat Kongresi öncesi gerçekleştiren son toplantı olan ‘Geleceği Görüyoruz’ programının ardından açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,1923 ile 2023' arasında benzetme yaparak "100 yıl öncesinin koşullarında İstanbul işgal altındayken, Lozan müzakereleri kesilmişken, daha henüz cumhuriyet kurulmamışken Türkiye'nin her yerinden gelen delegeler yeni bir geleceği planlayıp yola çıkmışlar. Şimdi de o günün kaos ortamından çok farklı olmayan bir durum içindeyiz. İşsizlik, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, yükselen krizler…" dedi.

Soyer den  1923-2023  benzetmesi: O günün kaos ortamından çok farklı değil!

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin yedi aydır süren hazırlık toplantılarında sona gelindi. 10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve kongrenin ilk safhasını oluşturan paydaş buluşmalarının ardından kongre çalışmalarında ikinci aşama uzman toplantıları, “Geleceği Görüyoruz” buluşması ile tamamlandı. Son toplantı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ev sahipliğinde İzQ Girişimcilik Merkezi’nde yapıldı.

Sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi uzman toplantılarının sonuncusu “Geleceği Görüyoruz” buluşmasına, akademisyenler, uzmanlar, ekonomi yazarları, girişimciler ve iş insanları katıldı. Katılımcılar paydaş buluşmalarında ortaya çıkan üç deklarasyonu inovasyon ve teknolojik değişime uyum temaları çerçevesinde ele aldı. Ekonomi ve teknoloji dünyasındaki çığır açıcı değişikliklere ilham veren gelişmelerin tartışıldığı toplantıda, ikinci yüzyılında Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin teknolojiyi en verimli nasıl kullanacağı konusunda öneriler konuşuldu.

GELECEĞE MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ
Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Tunç Soyer, “İktisat kongresi paydaş toplantıları ve ardından uzman toplantıları.. Nihayet bugün sonuncu toplantımızı, uzmanlarımız ve akademisyenlerimiz ile gerçekleştirdik. Geleceği görüyoruz başlığı ile yapıldı bu toplantı. Öncesinde 4 ayrı akademisyen buluşması daha gerçekleşmişti. Demokrasi masası, doğa masası, tarih masası ve bugün Geleceği Görüyoruz masası. Bu 4 farklı masada bilimde disiplinden akademisyenler bir araya geldiler ve paydaş toplantılarında ortaya çıkan ilkeleri ve kararları masalarına yatırıp onları kendi bilimsel disiplinleri açısından değerlendirdiler. Topyekün bir bilimsel disiplin çalışması da yapıldı. Bugün hem ülkenin hem dünyanın geleceğine dair vizyonlarını paylaştı katılımcılarımız hem de aşağıdan paydaş gruplardan gelen ilke ve kararları değerlendirdiler. Şimdi yapılan tüm çalışmaların sonuna yaklaşıyoruz, 11 günümüz kaldı. 15 Şubat’tan 21 Şubat’a kadar 7 gün boyunda çok yoğun bir biçimde bu çalışmaların meyvelerini toplamaya gayret göstereceğiz. Şunu biliyoruz. Geleceği öngörmek çok zorlaştı çünkü çok büyük hızla büyük bir değişim yaşıyor ve gelecek öngörülebilir olmaktan çıkıyor. Ancak her şeye rağmen geleceğe dair bir vizyon ortaya koymak kaçınılmaz. Aksi takdirde gelecek her türlü geliyor ve sizin hazırlığını yoksa sadece ona tabii olmaya gayret ediyorsunuz. Oysa ki geleceğe yönelik tercihler yapmak geleceğe yönelik öngörülerde bulunmak ve bunların ışığında bir gelecek inşa etmemiz gerektiğini düşündük. Aynı 100 yıl öncesinde İktisat Kongeresi’nin yöneticisi Kazım Karabekir’in söylediği gibi ‘Biz sadece geçmişimizden değil geleceğimizden de mesulüz. Biz sadece geçmişi değil iyi tasarlanmış bir geleceği de miras bırakmak istiyoruz” diye konuştu.

İNANCI PEKİŞTİRMİŞ OLDUK
Yeni bir çağın ortaya çıktığını vurgulayan Soyer, “Bir çağ değişiyor aslında. Pandeminin önemi bir kırılma noktası teşkil ettiği ve yeni bir çağın kurulmakta olduğunu söyleyebiliriz. Belki de bir zihniyet değişikliği kurumsal değişiklikler gerekiyor. En azından bugün çok farklı bölgelerinden  bu toplantı için gelen uzmanlarımız, akademisyenlerimiz hepimize umut verdiler. Bunun mümkün olduğunu gösterdiler. Bugünkü katılımcılara herkesin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Herkesin hem ciddi bir hazırlık yapmış olduğunu görmek bizim için çok kıymetliydi, hem de geleceğe dair umutlarımızı ve ümitlerimizi büyüten bir durum oldu. Bizler bu topraklarda biraz ortak hayal kurma refleksini kaybetmiştik. Bunu da geliştiğini görürüz. Büyük bir heyecanla takip ettiğimiz yolun yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Sonuna gelirken de çok önemli miktarda veri toplamış olduk. Sonuç olarak 15-21 şubat tarihleri arasında bütün veriler ve analizlerden yola çıkarak ortak gelecek için adım atmış olacağız. Ortak gelecek inşası bizi çok heyecanlandırıyor. 100 yıl öncesinin koşullarında İstanbul işgal altındayken, Lozan müzakereleri kesilmişken, daha henüz cumhuriyet kurulmamışken Türkiye'nin her yerinden gelen delegeler yeni bir geleceği planlayıp yola çıkmışlar. Şimdi de o günün kaos ortamından çok farklı olmayan bir durum içindeyiz. İşsizlik, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, yükselen krizler… Tabloyu daha da ağırlaştıran durumlar ortaya koyuyor. Yeni çağa girerken umudumuzu koruyarak, herkesin sağlıkla ve mutlulukla yaşayacağı ülkenin inancını pekiştiştirmiş olduk” dedi.

KİMLER KATILDI?
Toplantıya Dr. Ali Ercan Özgür, Alphan Manas, Başak Taşpınar Değim, Emre Dönmez, Ergi Şener, Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Fatih Özçelik, Doç. Dr. Hicran Atatanır, Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Öğretim Üyesi Dr. Kamuran Soylu, Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Doç. Dr. Mehmet Toran, Muhittin Bilget, Öğretim Üyesi Dr. Murat Adil Salepçioğlu, Murat Özbilgi, Mustafa Saim Uysal, Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Müslüm Sarı, Prof. Dr. Osman Aydoğuş, Reşat Kutucular, Salim Kadıbeşegil, Sema Gür, Öğretim Görevlisi Sevay İpek Aydın, Sinan Biçici, Dr. Şeref Oğuz, Dr. Taylan Yıldız, Tınaz Titiz, Tuğçe Yılmaz Özbilgi, Prof. Dr Tuğrul Daim, Uğur Gürses, Ulvi Puğ, Ümit Aşkan, Yusuf Işık katıldı. Buluşmada Erinç Sahan, Piraye Antika, Prof. Dr. Selva Demiralp, Prof. Dr. Funda Barbaros ile Mehmet Öğütçü ise çevrimiçi olarak yer aldı.

UZMANLARDAN ÖNEMLİ KARARLAR
Kongrenin birinci aşamasında yapılan çiftçi, işçi ve sanayici-tüccar-esnaf buluşmaları sonucunda hazırlanan sonuç metinleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. İkinci aşamayı oluşturan uzman toplantılarında ise paydaşlar tarafından hazırlanan taslak deklarasyonlar değerlendiriliyor. Uzman toplantıları, döngüsel kültür kavramının ayaklarını oluşturan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıklarını esas alarak düzenleniyor. İlk uzman toplantısı olan “Birbirimizden Razıyız” buluşması, 13 Ocak’ta Aziz Vukolos Kilisesi'nde düzenlendi. Buluşmada farklı ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklere sahip toplulukların temsilcileri ile demokrasi ve insan hakları konusunda çalışan 48 uzman bir araya geldi.

İkinci uzman toplantısı “Doğamıza Dönüyoruz” başlığı ile 20 Ocak’ta İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) düzenlendi. Toplantıda ekoloji ve ekonomi arasındaki ilişki üzerinde çalışan 39 akademisyen ve uzman doğa ile uyumlu bir ekonominin nasıl inşa edileceğini ortaya koymak için buluştu. Kongre hazırlıkları kapsamındaki dört uzman toplantısından üçüncüsü olan “Geçmişimizi Anlıyoruz” buluşması, 25 Ocak’ta İzmir’in en eski yerleşim birimi olan Yeşilova Höyüğü’nde yapıldı. Toplantıda 39 tarihçi, arkeolog, edebiyatçı, uzman ve akademisyen geçmişten gelen birikimle geleceğin nasıl inşa edileceğini tartışmak için bir araya geldi. Uzmanlar, akademisyenler ve fikir insanları daha önceki paydaş toplantılarında ortaya konan üç bildirgeyi kavramsal ve akademik açıdan mercek altına alarak ana kongre için tavsiye kararları oluşturuyor.

KONGRE PROGRAMI AÇIKLANDI
Sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak. Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı açıklandı. Kongre programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor. Kongre boyunca siyasetçiler ve belediye başkanları da farklı etkinliklerde bir araya gelecek. Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı, etkinlik takvimi ve diğer tüm bilgiler için iktisatkongresi.org ziyaret edilebilir.

 
Soylu Aydın'da CHP'yi eleştirdi: Bunlar çürük domates!
 
TOGG için açık artırma başlıyor!
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Vatandaş 5 Şubat 2023 Pazar 11:01

Şu anda yerel ve genel idarelerin aldığı ve almaya çalıştığı ve yaptıkları çalıştaylar halkın dersine merhem olmayacaktır,çünkü üretim ve teşvik kanalları tıkanmış durumdadır,sadece tertip komitesi ve katılanlar hatırı sayılır harcırahlarını alır halkın uzun zamandır hasret kaldığı tatillerini en güzel şekilde yapar,mutlu şekilde evlerine döner,halk da vergileri harç ödeme kuyruğunda görevlerini terine getirir,umarız açlık birer enfeksiyon iner...

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Demirezen o anı anlattı: Bir demet de Emine Hanım'a!
Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda ...
Büyükşehir'den kar teyakkuzu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar yağışının etkili olduğu şehrin ...
Başkan Soyer'den 'savaş sonrası' benzetmesi: Gençlerin umudu, hayali yok!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği İkinci Yüzyılın İktisat ...
 
Bayraklı'da yeşil alanlar artıyor!
Yerel seçimlerden bu yana geçen 4 yılda ilçenin farklı mahallelerine 16 ...
Büyükşehir'den sürdürülebilirlik çalıştayı... Geleceğin İzmir'i planlanacak!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği ile çalışmalarına başladığı ...
Büyükşehir'den 14 Şubat etkinliği: İzmir sevdiğine koşacak!
İzmir Büyükşehir Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü için “Sevdiğine Koş” ...
 
Büyükşehir ihaleye çıkıyor.. İZBAN'a 4 yeni durak!
İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 ilçede İZBAN’a 4 yeni durak eklemek için ...
Narlıdere'de Nazım Hikmet Gecesi!
Narlıdere Belediyesi, dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’i 121.yaşında, ...
Geleceğin şefleri mutfakta!
Karşıyaka Belediyesi tarafından kente kazandırılan ve Kent A.Ş. ile Yaşar ...
 
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
“Bir gün mutlaka geri döneceğim”
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
İki tık tık… Bir şık şık… Buraya kadarmış!
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Metamorfoz
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Doğucu Neoliberaller ile Batıcı Neoliberaller arasında
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Söylemeye devam…
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Köleciliği öğrencilere derslerde bağlantılarıyla öğretmek
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Çıkabilene aşk olsun!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Demokrasicilik oyunu!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
CHP bu kafayla giderse
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Eğreti masa dağılırken!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva