HABERLER>GÜNCEL
5 Aralık 2022 Pazartesi - 11:37

Mahkemelik oluyorlar!

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin(DEÜ) Balçova’daki taşınmazının kanuna uygun şekilde ihale edildiği bilgisini veren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, elde edilen gelirin sadece yurt inşasında kullanılacağını söyledi. Bu durumun söz konusu taşınmazı kuruma bağışlayan bağışçının isteğine ve yasaya uygun olduğunu belirten Rektör Hotar, “Buna karşın birileri için mesele ihale sürecinin açık, şeffaf ve yasaya uygun olarak yapılması değil; buradan siyasi rant devşirmektir" dedi. Hotar, CHP Milletvekili Atila Sertel hakkında dava açmak için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Mahkemelik oluyorlar!

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) yurt ihtiyacını karşılamak ve öğrencilere daha yüksek standartlarda konaklama hizmet sunmak amacıyla 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na(KİK) uygun şekilde satışı gerçekleştirilen kurumun Balçova’daki taşınmazına ilişkin DEÜ Rektörlüğünden yeni bir açıklama geldi. Söz konusu ihalenin ilgili mevzuata uygun şekilde yapıldığını ve taşınmazın yaklaşık 16 milyon TL ile ihale edildiğini kaydeden Rektör Hotar, elde edilen gelirin sadece yurt inşasında kullanılabileceğini söyledi. Teknik prosedürün tamamlanmasının ardından Seferihisar’da yurt yapımına ilişkin planlamanın başlayacağını kaydeden Rektör Hotar, “Birkaç gün önce, 7 bin öğrencimizin barınmasına imkan verecek modern yurtları inşa edeceğimizi söylemiştik. Konuyla ilgili detaylı bir açıklama da yaptık. Ancak geldiğimiz noktada bazı hususlara açıklık getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü birileri için meselenin ihale sürecinin açık, şeffaf ve yasaya uygun olarak yapılması değil; buradan siyasi rant devşirilmesi olduğun görüyoruz” diye konuştu.

İzmir Milletvekili Atila Sertel'in taşınmazın satışına ilişkin yaptığı açıklamaları şaşkınlıkla izlediklerini kaydeden Rektör Hotar, “Bu nasıl bir kamu yönetim anlayışıdır ki; zamanında üniversitemize bağışlanan taşınmazın 3. derece sit alanında kaldığını ve buraya tek bir çivi dahi çakılamayacağını bilemez. Bu nasıl bir yaklaşımdır ki; “Dokuz Eylül Üniversitesi'nin arazi satışında kötü sürpriz!” başlığı ile basın yayın kuruluşlarına içerik servis eder… Kurumumuza iletilmiş mahkeme kararı bile yokken; bu sözler nasıl bir niyeti ortaya koymaktadır? Bunları anlamak mümkün değil. Şu bir gerçek ki kaybedilen itibarı bu şekilde siyaset geri getirmez. Biz, üniversitemizin yıpratılmasına ve değerli bağışçılarımızın isimlerinin olumsuz haberlere konu edilmesine izin vermeyiz” dedi.

CİDDİYE ALINACAK TARAFI KALMADI
Sertel'i hedefalan Hotar şunları söyledi:

“Bu vekil, üniversitemizi o kadar çok hedef almış ki; bazıları aynı günde olmak üzere 06.08.2019 ile 23.05.2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitemiz ile ilgili TBMM’ye tam 21 yazılı soru önergesi vermiş. Evet 33 ayda 21 soru önergesi. Bize göre bu rakam, söz konusu kişinin ciddiyetten uzaklaştığının ve siyaseten çaresiz duruma düştüğünün en somut göstergesidir. Bu vekil, insanların can derdiğine düştüğü küresel pandemide bile sadece gündemde kalabilmek için defalarca basın açıklaması yapmış ya da yönetimimizi hedef almıştır. Bütün bunları mantıkla açıklamak da mümkün değildir”

YASAL OLARAK GEREKENİ YAPACAĞIZ
“Bu kişi hakkında, KİK’e muhalefetten üniversitemizin tüzel kişiliğine harekete kadar, birçok başlıkta yasal hakkımızı kullanacağız. Kişisel olarak da manevi tazminat davasını açmak da gündemimizde yer almaktadır. Biz, Araştırma üniversitesi olarak, öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını çözmek için kararlıyız. Onları güvenli ve konforlu bir ortamda hayatlarını sürdürmeleri için elimizden geleni yapacağız. Bizim öğrencimiz değerlidir. TBMM’deki vekil odasında kayda alınan açıklamalarla sorunlara çözüm üretilmez; iftiralarda bulunulmaz; siyaset yapılmaz. Biz üniversitemiz ve bilimin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz. Bu yaşananları aziz milletimizin bilgisine ve değerlendirmesine sunarız.”

BURASI ÜNİVERSİTE OYUN PARKI DEĞİL!
Taşınmaz satışındaki amacın yaygın öğretim ağı bulanan DEÜ’ye modern yurtlar kazandırmak olduğunu kaydeden Rektör Hotar, “Biz, İzmir’in birçok ilçesinde fiziki olarak yer alan bir yükseköğretim kurumuyuz. Burası bir oyun parkı değil ve biz de insanları burada oyalamıyoruz. Aziz milletimiz evlatlarını bize meslek sahibi olmaları için emanet ederken; hocalarımız da hem onları yetiştirmeye hem de bilimsel çalışmalar yaparak ülkemizin geleceğine katkı koymaya çalışıyor. Dolayısıyla kamu hizmetlerinin de verildiği bu özel ortamı bozmaya çalışmanın mantıklı sebebi de bulunmuyor. Ancak birilerinin amacı kamuoyunu manipüle ederek, bağışların yapılmamasını sağlamak mıdır? Varsa bu gayretin kime faydası olacaktır? Bunu bilemiyoruz fakat gerçek şu ki, daha önce iki kere satışa koyulan ancak isteklinin çıkmadığı bu yerle ilgili çabayı iyi niyetli değerlendirmiyoruz” diye konuştu.

KAYBEDİLEN İTİBARI BU ŞEKİLDE SİYASET GERİ GETİRMEZ
DEÜ’ye tescil edilmesine rağmen; aynı bağışçının İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile bahse konu olan taşınmazın satılıp karşılığında yüklenici tarafından yurt yapılması yönünde hukuken geçersiz bir protokol yaptığını da hatırlatan Rektör Hotar, “Üniversitemize bağışlanan kayıtlı bir taşınmazın yeniden bağış yoluyla başka bir kuruma devri hukuken mümkün değildir. Bu gerçekliğe rağmen; o dönemde buranın satılıp yurt yapılmasına yönelik geçersiz bu protokole A.S. isimli vekil itiraz etmemiştir. Bu ayrıntılar nasıl gözden kaçmıştır ve bu vekilin sesi neden çıkmamıştır? Sadece bu durum bile, A.S. isimli vekilin üniversitemize karşı hasmane tutumun göstergesidir. Bir kez daha vurgulamak gerekir ki; kaybedilen itibarı bu şekilde siyaset geri getirmez” şeklinde konuştu.

KAMU ALEYHİNE ÇIKAR BİRLİĞİ
Rektörlüğün kamuoyu açıklamasına rağmen bir takım odakların İzmir halkını ve Türkiye kamuoyunu yanlış bilgilendirme eyleminde ısrar ettiklerini vurgulayan Rektör Hotar, “Bağışlanmış arazide işgalci konumunda bulunanlar ile bu odakların, başta üniversitemiz olmak üzere yurt bekleyen kız öğrencilerin ve dolayısıyla kamu yararı aleyhine bir çıkar birliği içinde oldukları ihtimalini akla getirmektedir” dedi.

 
Menemen'in kadınları Büyükşehir'i yendi!
 
İlk ders zili 6 Şubat’ta çalacak... Elif Bebek Anaokulu'na kayıtlar başladı!
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 8 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
afet bölgesi 6 Aralık 2022 Salı 10:45

30 ilçenin sadece 6 tanesinde afet bölgesi ilan edilmedi.

Yorumu oyla      1      0  
6 Aralık 2022 Salı 09:02

Araziyi bağış yapan aile üniversiteye hukuki işlem başlatacağını basından öğrenmiştik. Benim arazimi nasıl istediğimizden ayrı iş yaparsınız diye. Arazinin geri verilmesini ve bağıştan vazgeçtiklerini söylüyorlar.

Yorumu oyla      0      0  
zagor 5 Aralık 2022 Pazartesi 23:09

VfV dogru yazmis. Sit kapsamindaki bir araziye bir is insani neden 16 Milyon verir ? Yada söyle soralim : Karsiliginda ne teklif edildi bu parayi vermesi icin. Alan kisi neden konusmuyor ?

Yorumu oyla      3      0  
5 Aralık 2022 Pazartesi 16:29

İzmir'in tamamı AFED bölgesi ilan edilmedi .

Yorumu oyla      4      1  
A.S. 5 Aralık 2022 Pazartesi 15:08

Daha deprem sonrası İzmir'in afet bölgesi ilan edildiğini bilmeyen bir vekil.

Yorumu oyla      2      4  
Para mı bitti? 5 Aralık 2022 Pazartesi 13:16

Satış amacı belli mi? Devletin yurt yapacak parası mı kalmamış da arazi satılıyor? Konak Belediyesi binası için Konak Belediyesi bir takım kendine ait yerleri bina yapılması karşılığında büyükşehire devretmek istediğinde karşı gelen AKP-MHP ittifakı değil miydi? Üniversitelerde AKP'li eski vekiller rektör olmuşlar. Kişiyi eleştirince üniversite mi hedef alınmış oluyor? Bu üniversitenin rektörü CHP'li bir olsa arazi satımına AKP'liler karşı gelmeyecek miydi? Arşivi açın bakın, büyükşehir arazi sattığında söylenenler ortada.

Yorumu oyla      4      1  
VfV 5 Aralık 2022 Pazartesi 12:34

Bu alan sit kapsamındaysa ve çivi çakılamıyorsa burayı alan kişi neden milyonları buraya akıtıyor? Satıştan sonra sitin derecesi düşürülecek mi? 16 milyon TL'ye alınan bu arazi, statüsü değişince 160 milyon TL değer kazanacak mı? Burası Türkiye tabi ki mümkün diyenler haklı çıkacak mı? Azz sonra..

Yorumu oyla      4      1  
leninist 5 Aralık 2022 Pazartesi 11:57

tamam biz de muhalifiz de, satış amacı belli, ihale belli. daha neyin çabası sayın sertel? vazgeçin.

Yorumu oyla      3      9  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bakanlık açıkladı: 103 terörist etkisiz!
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, "Kasımda tüm terör örgütlerine yönelik ...
İzmir'de amca cinayeti... Gözünü kırpmadan öldürdü!
İzmir'in Torbalı ilçesinde bir kişi tartıştığı yeğenini av tüfeğiyle öldürdü.
5 terörist etkisiz hale getirildi!
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı, Zeytin ...
 
18 yaşındaki genci öldürmüştü... Cinayete 'iyi hal' istinafta!
İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde Batuhan Dinçer'i (18) tabancayla öldüren, ...
Kargo aracında 65,5 kilo esrar ele geçirildi!
Düzce'de polis ekiplerince kargo firmasına ait araçta yapılan aramada, ...
Tramvay ile otobüs çarpıştı: 4'ü ağır 19 yaralı
İstanbul Eyüpsultan'da, tramvay ile İETT otobüsünün çarpıştığı kazada 4'ü ağır 19 kişi yaralandı.
 
Kış lastiği uygulamasına uymayan para cezası
Bursa'da emniyet ekiplerinin kış lastiği denetimlerinde, uygulamaya uymayan ...
Terör operasyonu: 15 şüpheliye gözaltı
Van'da geçen hafta, terör örgütleri FETÖ ve PKK/KCK'ya yönelik operasyonlarda ...
Sözde eyalet sorumlusu etkisiz hale getirildi!
MİT'in Suriye'nin Ayn İsa şehrinde düzenlediği nokta operasyonda terör ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Başkanın altın çocukları!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Vesayet ve özerklik kıskacındaki belediyeler
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Öncü sınıf
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Toplumsal Belleğin Mübadelesi
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
AK Parti İzmir'de nerede hata yapıyor?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bir daha!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Paranın turası…
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Oxford’da ‘İmparatorluk, Sömürü, Irkçılık’ adında bir sergi
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Haydi gülümse!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Yarınlara Başlamak!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva