HABERLER>EKONOMİ
24 Ocak 2023 Salı - 16:02

İhracatın amiral kaptanı Eskinazi: Dolar 25 TL olursa ihracata olumlu katkı sağlar!

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, dolar kurundaki artışın ihracatta rekabeti hızlandırabileceğini kaydederek “Günümüzde 18,80 TL civarında olan dolar kuru yüzde 32,7 arttığı takdirde 25 TL seviyesine gelecek. Bu da Türk ihracatçımızın rekabetçiliğine olumlu katkı sağlayacaktır. Biz ihracatçılarda, bu döviz kuruyla rekabetçi olamayacağımızı her fırsatta dile getirmeye devam ediyoruz.  Anlayacağınız mevcut döviz kuru enflasyonla mücadelede size bir başarı kazandırmazken, bizlerin de rekabetçiliğinin önünde büyük bir set oluşturuyor. Özetle, hepimiz kaybediyoruz" dedi.

İhracatın amiral kaptanı Eskinazi: Dolar 25 TL olursa ihracata olumlu katkı sağlar!

Diren ÇELİK/ EGEDESONSÖZ- ‘İzmir İş Dünyası Toplantısı’, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımıyla, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ev sahipliğinde, Swiss Otel Büyük Efes İzmir Smyrna Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener katılım gösterdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin programda Türk ihracatındaki son durumu aktardı, önerilerini sıraladı.

BUGÜNKÜ GİBİ ZOR SÜREÇLERİ AZ GÖRDÜM
Bugünkü gibi zor bir yılı az gördüğünü ifade eden Eskinazi, “İhracatçılarımızın size mesajları çok fazla, Hükümetimizin de biz ihracatçılara yüklediği misyon çok büyük.  Ben 69 yaşındayım. 7 yaşından beri iş hayatının içindeyim. Bugün dördüncü kuşağın yönetim kadrolarında olduğu sektöründe ihracatın yıldızı konumundaki firmaların Yönetim Kurulu Başkanıyım. Hayatım ihracatla geçti. Bugünkü gibi zorlu süreçleri çok az gördüm. Türkiye’de, 1980’li yılların başından beri iktidara gelen her hükümet ihracata dayalı büyüme modelini benimsediğini güçlü bir şekilde kamuoyu ile paylaşıyor” ifadelerini kullandı.

REKOR KIRDIĞIMIZ DÖNEMDE DE DÜŞÜŞLERİ DİLE GETİRDİK
2022 yılının ihracat büyümesi konusunda altın yıl olarak tarif ettiklerini ancak özellikle yılın ikinci yarısında büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Eskinazi, “Son zamanlarda ihracata dayalı büyüme için gerekli adımları attığımızı söyleyemediğim için ülkem adına çok üzgünüm. Bu düşüncelerimi, 2022 yılında 18 milyar 294 milyon dolar ihracat yapan Ege İhracatçı Birlikleri üyesi 7 bin 377 ihracatçımız, En önemlisi 85 milyon Türk insanı adına dillendirmeyi bir sorumluluk olarak görüyorum. Türkiye’ye 2022 yılında 254 milyar dolar döviz kazandıran sayıları 110 bini aşan ihracatçılar olarak Türk halkının bizlerden beklentilerini karşılamak için 7 gün 24 saat çalışıyoruz. 2022 yılında 237 ülke ve gümrüklü bölgeye ihracat yaptık. 2022 yılına girerken 2022 yılını “Altın Yıl” diye tanımlamıştık. İlk yarısı da çok güzel geçmişti. 2022 yılını üç farklı döneme ayırarak ihracat rakamlarını irdelemek istiyorum. İhracatçı birliklerimiz tarafından kayda alınan ihracat rakamlarına göre; 2022 yılının Ocak-Haziran döneminde ihracatımız yüzde 20’lik artışla 95,5 milyar dolardan, 114,4 milyar dolara çıkmıştı. Biz ihracat rekorları kırdığımız o dönemlerde de işlerin iyi gitmediğini, ihracat rakamlarındaki artış hızının 2022 yılının ikinci yarısında düşeceğini, belki ihracatta düşüşlerin yaşanacağını dillendirdik” dedi.

EKONOMİDE ÜÇ TEMEL PROBLEM: FİNANSMANA ERİŞİM, YÜKSEK ENFLASYON, DÜŞÜK DÖVİZ KURU
“Biz ihracatçılar, minimum 2-3 aylık sipariş periyotlarıyla çalıştığımız için 2-3 ay sonrasını net bir şekilde görebiliyoruz” diye konuşan Eskinazi, “Bu durum bazı sektörlerde çok daha uzun periyotlara ulaşıyor. Tabii ki, biz bu şekilde konuşurken başta karar vericiler ve gazeteci dostlarımız bize inanmadılar, ama kibarlıklarından inanmış gibi yaptılar.2022 yılının üçüncü çeyreğinde; ihracatımızdaki artış hızı düşmeye başladı. Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında ihracatımızın artış hızı yüzde 6,8’de kaldı. İhracat rakamımız, 51,4 milyar dolardan, sadece 54,9 milyar dolara ilerleyebildi. 2022 yılının son çeyreğinde de daha önceden öngördüğümüz gibi ihracatta eksiye düştük. 2021 yılının son çeyreğinde 59,3 milyar dolar olan ihracatımız, 2022 yılının Ekim-Kasım-Aralık aylarında yüzde 2,3’lük düşüşle 58 milyar dolara geriledi. 2022 yılının ilk yarısındaki ihracat tablosunu Rusya-Ukrayna savaşı ve dünyadaki resesyon beklentilerine rağmen sürdürebilirdik. Problemleri 3 başlıkta toplamak mümkün. Finansmana erişimde yaşadığımız zorluklar büyük problemlerimizden birisi. Yüksek enflasyon toplumdaki tüm katmanların dengesini bozuyor. Üçüncü büyük sorunumuz düşük döviz kuru. Tüm dünyadan ayrıştığımız ekonomik modelimiz bu üç sorunu daha da büyütmüş olabilir. Tüm dünyanın görüşlerine itibar ettiği iktisatçımızın bu yönde tespitleri var. Yine pek çok iktisatçımız, döviz kurunu baskılayarak enflasyonu düşürmenin mümkün olmadığını dillendiriyorlar. Biz ihracatçılarda, bu döviz kuruyla rekabetçi olamayacağımızı her fırsatta dile getirmeye devam ediyoruz.  Anlayacağınız mevcut döviz kuru enflasyonla mücadelede size bir başarı kazandırmazken, bizlerin de rekabetçiliğinin önünde büyük bir set oluşturuyor. Özetle, hepimiz kaybediyoruz. İhracatçılar olarak, döviz kurlarının mevcut durumu bizlere acı veriyor.İhracatı kösteklerken, ithalatı artırıyor” dedi

BU TABLOYU TERSİNE ÇEVİREBİLİRİZ
“Bizler her acıya dayanırız. Bu tabloyu tersine çevirebiliriz” diyen Eskinazi “ Türkiye’nin potansiyeli buna olanak tanıyor. Öncelikle biraz önce saydığım üç soruna acil çözüm geliştirmeliyiz. Yüksek enflasyonla sorunlarımıza şifa bulamayız. Enflasyonun olduğu bir ülkede gelir dağılımı yoktur, alım gücü yoktur. İşsizlik, geçim sıkıntısı, fakirleşme ve kıtlık vardır. Bırakın ekonomik istikrarı, siyasi istikrar da yoktur. Enflasyon rakamlarının düşmesi için dünyada başarıya ulaşmış modelleri kullanabiliriz.  Enflasyonu kontrol altına alana kadar çare olarak enflasyon muhasebesinin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İhracatçılarımızın finansmana erişimlerindeki sorunlar giderilmeli. İş dünyasının finansmana erişiminde finansman gider kısıtlamasının kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Dünya konjonktüründe negatiflikler yaşanıyor. İhracatımızın devamlılığı için ithalatta yapma zorunluluğumuz var. Tüketim malları ithalatı üzerinden alınan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) dışında üretmek ve ihracat yapmak için yapılan ithalatta bazı mallarda KKDF’yi geçtiğimiz süreçte sıfırlamıştınız. Vadeli ithalatta ve şirketlerin yurtdışından bulduğu kredilerde de KKDF’nin sıfırlanması gerektiğine inanıyoruz. Enerji piyasalarında yaşanan gelişmeler sonrasında bazı ülkeler bize göre çok daha uygun fiyatlara enerjiye erişebiliyorlar. Bizim mevcut enerji maliyetleriyle rakiplerimizle rekabet etme şansımız yok. Bunlarla ilgili tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak bu bireylerin ya da şirketlerin tek başına alabilecekleri kararlar değil. Hükümetimizden kendi programlarında bunları değiştirecek önlemleri almalarını bekliyoruz. 6 Ocak’ta sizinle Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde yaptığımız toplantıda bizlere dillendirdiğiniz ve sonrasında katıldığınız TV programlarında ifade ettiğiniz gibi ihracatta rekabetçiliğimizin sürdürülebilirliği ve artması, ithalatın azalması ve işsizliğin önüne geçmek için TL’nin değerinin düşmesi gerekiyor. Sizinle aynı dili konuşuyoruz. Aramızdaki tek fark, TL’nin piyasada gerçek değerini bulması için siz Hükümet olarak bizden çok daha fazla aksiyon alabilecek konumdasınız. Biz ihracatçılar ise bu konuda sizin atacağınız adımlara muhtacız. Siz Türk Lirası’nın nominal değerine kavuşması için gerekli adımları attığınız takdirde biz ihracatçılar 2023 yılı için ihracatımızı Orta Vadeli İstikrar Programındaki hedefler doğrultusunda artırma sözünü şimdiden verebiliyoruz. Daha önce yaşanmış bir olay, durum ya da olgunun tekrar yaşanabileceğini ifade eden “Tarih tekerrürden ibarettir” sözü bugün bizler için çok daha büyük anlamlar barındırıyor. Bugün 24 Ocak 2023. Başka bir ifadeyle 24 Ocak 1980 tarihinde hayatımıza, 24 Ocak kararları olarak giren ekonomi paketinin 43. Yıldönümü. 24 Ocak kararlarının en önemli maddelerinden birisi Türk Lirası’na yüzde 32,7 oranında devalüasyon yapılmasıydı” ifadelerini kullandı.

DOLAR 25 TL SEVİYESİNE GELİRSE İHRACATA OLUMLU ETKİSİ OLUR
şeklinde açıklamalarda bulunan Eskinazi, “Günümüzde 18,80 TL civarında olan dolar kuru yüzde 32,7 arttığı takdirde 25 TL seviyesine gelecek. Bu da Türk ihracatçımızın rekabetçiliğine olumlu katkı sağlayacaktır. Bugünkü buluşmamızın bir milat olmasını diliyor, Türk ekonomisinin önünü açacak yeni bir 24 Ocak kararlarının hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İhracat pazarları bugünden yarına kazanılmıyor. İhracat sabır istiyor, emek istiyor. İhracatta bugün ekersiniz, birkaç yıl sonra ektiğiniz meyveleri toplamaya başlarsınız. Pazarları kazanmak uzun zaman alırken, kaybetmek bir günde oluyor. Günümüzde Türk ihracatçısı olarak bugün pazarlarımızı kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Bizim elimizden tutun bu ihraç pazarlarımızı kaybetmeyelim. Siz, bizim yolumuzdaki taşları temizleyin, biz ihracatçılar olarak Cumhuriyetimizin Birinci Yüzyılında olduğu gibi, İkinci Yüzyılında da ülkemiz için üretmeye, istihdam sağlamaya, ihracat yapmaya, ülkemizi büyütmeye ve en önemlisi 85 milyon insanımız için sosyal barışa katkı vermeye devam edelim.” Bugün dillendirdiğim taleplerimiz yerine getirildiği takdirde 2023 yılını “Kayıp Yıl” olmaktan kurtarabiliriz. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa bizim kendimizin yapacaklarıyla 2023 yılını kurtarmamız, ihracat ailemizi eksiksiz 2024 yılına taşımamız mümkün olmaz” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Kayıp diye aranıyordu... Cesedi bulundu!
 
Kayıp ihbarı yapılmıştı... Cinayet şüphesi!
YORUMLAR
Toplam 10 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
gazo 25 Ocak 2023 Çarşamba 09:49

Çalışanlarınıza dolarla maaş ödeyin o zaman.Asla karınızdan ödün vermeyin.

Yorumu oyla      0      0  
İzmirli 25 Ocak 2023 Çarşamba 08:40

Halkın cebini düşünseniz bunları söylemezdiniz. Dolar 7-8 TL'deyken bunları bu kadar söylemediniz? Oralardan buralara geldi size para da tatlı geldi. Yarın 25 isteyen sonraki gün 50-100 ister sonu yok. Biz stabiliteden yanayız ne enflasyon istiyoruz ne kur artışı.

Yorumu oyla      0      0  
Karaoğlan 25 Ocak 2023 Çarşamba 08:11

Siz ihracatı patlatın, biz ölelim. Önemli olan para ama sizlerin parası.

Yorumu oyla      0      0  
Levent 24 Ocak 2023 Salı 21:13

İthalatımızdaki artış ihracatımızdan daha fazla.Aradaki farkı şarkı söyleyerekmi karşılayacaksınız.

Yorumu oyla      0      0  
vatandas 24 Ocak 2023 Salı 20:02

vatandasin uluslararasi seyahat/alisveris gibi hayallerini bitirelim ki sanayicimiz rahat etsin. siz avrupanin en uygun isci maliyetine ragmen hala rekabetci olamiyorsaniz burada sorun doviz kuru degildir.

Yorumu oyla      0      0  
Ekonomik saldırı var deniyordu 24 Ocak 2023 Salı 17:47

Doları "dış güçler" çıkarmıyor muydu?

Yorumu oyla      0      0  
24 Ocak 2023 Salı 17:29

Kötü günler geride kaldı, çok daha kötü günler bizi bekliyor deseniz ya! Benzin 40 lira olur.

Yorumu oyla      0      0  
Alen doğu gencer 24 Ocak 2023 Salı 16:30

ihracatın başkanı bence dayak istiyor.

Yorumu oyla      0      0  
YANLIŞ 24 Ocak 2023 Salı 16:24

Bu durum senin pencerenden bakınca Sn.Eskinazi...! Söylediğiniz rakamlara gelirse millet açlıktan kırılır.

Yorumu oyla      0      0  
24 Ocak 2023 Salı 16:14

Bu ülke sadece ihracat mı yapıyor? Halka dolarla maaş verecekseniz 25 değil, 50 olsun. Şu an asgari ücret 500 dolar bile değil. Dolar 25 olursa asgari ücret 340 dolara kadar iniyor. Bu kafayla 100 dolara kadar iner.

Yorumu oyla      12      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
THY, Berlin'e yapılacak bazı seferleri iptal etti!
Türk Hava Yolları (THY), Berlin-Brandenburg Havalimanı'nda yer hizmetleri ...
Bakan Nebati İktisat Kongresi mesajı: Hedefimiz ilk 10!
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir İktisat Kongresi'nin (1. ...
Rekabet Kurulu'ndan kozmetik firmasına ceza
Rekabet Kurulu'nca kozmetik ürünleri sektöründe faaliyet yürüten firmaya, ...
 
Sosyal yardımlarda memur maaş katsayısı oranı arttı!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ocak ayı memur maaş katsayısında ...
ANKA Proje ve Danışmanlık Ofisi hizmete açıldı
Semih Kanık, Ayça Acar ve Gizem Bozbalak tarafından kurulan  ANKA Proje ...
Kahve fiyatları globalde düştü... Türkiye'de arttı!
Kahve fiyatları uluslararası piyasada gerilese de Türkiye’de kahve zincirleri ...
 
Borsa'daki dalga 83 bin kişiyi vurdu
Borsa geçen yılki kazançların aksine bu yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. ...
İstanbul ve Ankara 7 TL yaptı… İzmir’de gevreğe zam gelecek mi?
İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Esnaf Odası Başkanı Şükrü Erişen, İstanbul ...
Tüketici güven endeksi Ocak'ta arttı
Tüketici güven endeksi, ocakta aylık bazda yüzde 4,6 artışla 79,1'e yükseldi.
 
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
What Churchill Faik Bey?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Başkanın altın çocukları!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Vesayet ve özerklik kıskacındaki belediyeler
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Öncü sınıf
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Toplumsal Belleğin Mübadelesi
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
AK Parti İzmir'de nerede hata yapıyor?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bir daha!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Paranın turası…
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Oxford’da ‘İmparatorluk, Sömürü, Irkçılık’ adında bir sergi
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Haydi gülümse!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva