HABERLER>POLİTİKA
1 Mart 2024 Cuma - 14:42

Cumhur'un adayı Dağ, tarım vaatlerini açıkladı: İzmir'in potansiyeli en üste çıkacak!

Bergama’da düzenlenen Bakırçay Bölgesi Tarım Politikaları lansman toplantısında konuşan Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ "Tarım ve hayvancılık alanında İzmir'imizin eşsiz potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen projelerimizi paylaşacağız. "Tarımıyla, Üretimiyle Eşsiz İzmir" vizyonumuz çerçevesinde, kentimizin zengin tarımsal potansiyelini en iyi şekilde değerlendireceğiz. Çiftçilerimizin refahını artıracak ve yerel ekonomimize katkıda bulunacak projeleri hayata geçireceğiz." dedi.

Cumhur un adayı Dağ, tarım vaatlerini açıkladı: İzmir in potansiyeli en üste çıkacak!

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında hayata geçirmek istediği tarım politikalarının ilk ayağını Bergama’da düzenlediği lansman toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı.

Dağ’ın lansman toplantısının satır başları şu şekilde;

Biz de bugün bu toplantıda, toprağın dilinden konuşmak ve ona katacağımız sevdayı İzmir'imize anlatmak için bir araya geldik. Şehrimiz, her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da eşsiz bir potansiyele sahiptir.  Temel hedefimiz, bu potansiyeli süreklilik arz eden bir bereket ve zenginliğe dönüştürmektir. "Tarımıyla, üretimiyle Eşsiz İzmir" diyerek çıktığımız bu yolda, durmaksızın çalışmaya hazırız ve kararlıyız. Bu güzel buluşmada,tarım ve hayvancılık alanında İzmir'imizin eşsiz potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen projelerimizi paylaşacağız. "Tarımıyla, Üretimiyle Eşsiz İzmir" vizyonumuz çerçevesinde, kentimizin zengin tarımsal potansiyelini en iyi şekilde değerlendireceğiz. Çiftçilerimizin refahını artıracak ve yerel ekonomimize katkıda bulunacak projeleri hayata geçireceğiz. Bu alanda ortaya koyacağımız projeleri isebeş (5) ana başlıkta topladık. Bunlar; İzmir Makina Parkları,  Tarım ve Hayvancılıkta Büyükşehir Destekleri Büyükşehir Tarım ve Hayvancılık Tesisleri, İzmir’in Eşsiz Köyleri, İzmir'in Eşsiz Köylerine Kapsamlı Desteklerimiz şeklindedir.

BÜYÜK EMEK VE SABIR İSTER
“İzmir makina parkları… Tarım, medeniyetin temelini oluşturur. Toprağın işlenmesi ve ekilip biçilmesiyle ilgili bildiklerimiz, tarihten miras kalan eşsiz hazinelerden biridir. İnsanoğlu olarak toprağın, suyun ve tohumun yani hayatın kaynağı olan bu unsurları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Ancak bu kolay bir süreç değildir. Büyük emek ve sabır ister. “İzmir Makina Parkları” projemiz ile bu meşakkatli süreçte çiftçilerimizin yükünü hafifleteceğiz, üretim süreçlerini kolaylaştıracağız. Üreticilerimizin her anında hep yanında olacağız. Bu projemizle de hedeflerimizi net şekilde ifade ediyoruz: Toprak daha verimli işlenecek, ürün çeşitliliği artacak, kalite yükselecek! İzmir Makine Parkları’nda, çiftçilerimizin temel ekipman ihtiyaçları, her daim kendilerinin hizmetine sunulacak. Kooperatif ve birliklerimizin yapmış olduğu üretimlerle ilgili de makine ve ekipman desteklerimizi vereceğiz. Günümüzde teknoloji, tarımsal üretimde büyük bir katma değer sağlamaktadır.  Bizler de bu bilinçle sadece temel ekipmanları değil aynı zamanda teknolojik makine ve ekipmanları da çiftçilerimizin kullanımına sunacağız.  İlaçlama, sulama ve gübreleme gibi işlemleri artık robotik teknoloji ve drone filosu ile gerçekleştirmek mümkün olacak.  Amacımız, teknolojinin faydalı kullanımıyla bereketli topraklarımızdan maksimum verimi sağlamaktır. İhtiyaç olan bölgelerimize sabit sellektörler kuracağız.  Ziraat odalarımıza; taş toplama, katı gübre dağıtma, kompost karıştırma, yem ezme, balya ve silaç paketleme makinaları alarak üreticilerimizin hizmetine sunacağız. İzmir Makina Parkları projemizle özellikle küçük işletmeci ve üreticilerimize yüksek maliyet ile ekipman edinme zorluklarına karşı somut bir çözüm sunmuş olacağız. Parklarda bulunan araç ve ekipmanlar, ekonomik fiyatlarla ve ihtiyaç duyulan süre boyunca kiralanabilecek. Bu uygulama, üreticilerimizin iş gücü ve ekipman maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak, üretim kapasitelerini arttırmalarını sağlayacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi çiftçisinin yanında olacak, üretimin her aşamasında destek verecek. Üreticimiz kazanacak, İzmir kalkınacak…”

ÇİFTÇİLERİMİZİN İMKANLARINI VE ÜRETKENLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ
“Tarım ve hayvancılıkta büyükşehir desteği…  Bu toprakları yalnızca bir yaşam kaynağı olarak görmüyoruz. Aynı zamanda geleceğimizin teminatı olarak değerlendiriyoruz. İzmir, her alandaki gücüyle daima bölgemizin öncü şehri olmuştur. Tarımsal üretimi, yerel ve ulusal düzeyde stratejik bir öneme sahiptir.Bu gerçeğin bilincinde olarak, kapsamlı destek programlarımızı hayata geçireceğiz. Çiftçilerimizin imkanlarını ve üretkenliğini artıracağız.”

DAHA REKABETÇİ SEVİYEYE ULAŞACAK
“Finansal ve teknik destek…  Çiftçilerimize yenilikçi tarım uygulamalarını benimsemeleri için gerekli finansal ve teknik desteği sağlayacağız. Böylece İzmir'in çiftçisi, üretim maliyetinin düşmesi ve ürün kalitesinin artmasıyla daha rekabetçi bir seviyeye ulaşacak.”

YER ALTI SU KAYNAKLARIMIZI MERKEZE ALARAK…
“Yem, ilaç ve gübre desteği… Küçük işletmelerimiz ve üreticilerimiz için yem, ilaç ve gübre desteği uygulamalarını devamlı hale getireceğiz. Ülkemizin tarım politikaları çerçevesinde yer altı su kaynaklarımızı merkeze alarak hareket edeceğiz.”

TOHUM DESTEĞİ VERECEĞİZ
“Yüzde 50 yem bitkisi tohum desteği…  Üreticilerimize yem bitkisi üretimleri için yüzde 50’si bizden kampanyası çerçevesinde tohum desteği vereceğiz.”

RAFLAR ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLERLE DOLACAK
“Planlı ve sözleşmeli üretim garantisi... Gelir getirici ürünlerde fidan ve tohum desteğimizi de düzenli ve sürekli hale getireceğiz. Zeytin, kestane gibi benzer ürünler için büyükşehir belediyesi olarak sözleşmeli ve planlı üretimi hayata geçireceğiz. Üreticilerimizin ürettikleri ürünleri değer kaybı yaşamadan satabilmeleri için kooperatiflerimize ve birliklerimize, büyükşehir belediyemizin öncülüğünde sözleşmeli üretim yaptıracağız, alım garantisi vereceğiz.   Bu ürünlerimizi İzmirlilerle buluşturacağız. Tüm sosyal marketlerimizin rafları kendi ürettiğimiz ürünlerle dolacak.”

DÜNYANIN EN ÇOK BİLİNEN MARKALARI HALİNE GETİRECEĞİZ
“Lisanslı depolar…. Başta hububat olmak üzere tüm ürünlerimiz için lisanslı depolarımızın sayısının artmasını sağlayacağız.Bu desteklerimizle tarımsal üretim zincirinin her aşamasında çiftçilerin yanında olacağız. İzmir'imizin benzersiz lezzetlerini, yöresel ürünlerimizi korumak ve tanıtmak adına, coğrafi işaretleme çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bu sayede, ürünlerimizin pazar değerini artıracağız.  Yöresel ürünlerimizin ulusal ve uluslararası arenada tanıtımını yaparak, İzmir'imizin zengin tarımsal çeşitliliğini ve kültürel mirasını daha da değerli kılacağız. Türkiye’de üretilen en kaliteli zeytinyağı bu bölgeden çıkmaktadır.  Zeytinyağımızın artık kendi markası ile satılabilmesi adına özel bir çalışma yürüteceğiz.  “Ayvalık Zeytinyağı” olarak bilinen yağın yarısından fazlası Bakırçay bölgesinden çıkmaktadır. Bakırçay’ınzeytinyağını markalaştıracağız, sadece Türkiye’de değil dünyada en çok bilinen markalardan biri haline getireceğiz.”

HIZLICA ADIMI ATACAĞIZ
“Uluslararası piyasalarda kabul…  Elektronik ürün sertifikası ile zeytinyağımızın uluslararası piyasalarda kabul görmesi için gerekli adımları hızlıca atacağız.”

MARKALAŞMA İÇİN ÖNCÜLÜK YAPACAĞIZ
“Bergama Tulum Peyniri’nin markalaştırılması…  Bergama Tulum Peyniri’nin ve İzmir Tulum Peyniri’nin marka değerinin arttırılması hususunda öncülük yapacağız. Bu markaları, Türkiye’de bilinir hale getireceğiz.”

ÜRETİCİMİZİN DAHA FAZLA KAZANÇ ELDE ETMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ
“Modern kurutma tesisleri…  Bunların yanı sıra, kurutma tesislerimizi çoğaltacağız.  Böylelikle meyve ve sebzelerimizin modern kurutma tesislerinde kurutulup paketlenmesi yoluyla üreticimizin daha çok kazanç elde etmesini sağlayacağız.”

Üzerine düşülmesi, düşünülmesi ve daima sahip çıkılarak geliştirilmesi gereken bir diğer husus ise hayvancılıktır.Şimdi sizlere bu alandaki projelerimizi ifade etmek istiyorum;

BRANDA DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ
Hayvan pazarları ile çadırları - yem ve branda desteği  Bölgemize modern bir “Hayvan Pazarı” kazandıracağız. Fiziki imkanlarıyla rahat ve sağlıklı bir ortam sunacağız. Küçük işletme ve üreticilerimiz için “Hayvan Çadırı” ve yem depolama için branda desteği sağlayacağız.”

BÖLGENİN BALINI BİR MARKA HALİNE GETİRECEĞİZ
“Arı kovanları ve ekipman desteği…  Bölgemizde arıcılık faaliyetlerinin çok yaygın olduğunu biliyoruz. Bu alandaki gelişimi artırmak için bal ormanlarımızın sayısını arttıracağız.  Üreticimize arılı kovan ve ekipman desteklerimiz olacak. Kooperatiflerimiz ve birliklerimiz ile sözleşmeli üretim yapacak, alım garantisi vereceğiz.  Bu bölgenin balını bir marka haline getireceğiz. Üreticilerimizin kovanlarından çıkan balları sosyal marketlerimiz ve esnaflarımız aracılığıyla hemşerilerimizle buluşturacağız.”

HAYVAN DESTEĞİ VERECEĞİZ
“Süt toplama merkezleri… Sütün toplanmasından tüketiciye ulaşmasına kadar olan aşamalarda kooperatifler ve birlikler üzerinden üreticimize her türlü desteği vereceğiz.  Süt toplama merkezleri kurup, soğuk süt depolama tesislerinin sayısını artıracağız. Böylelikle sütün işlenmesi ve değerlendirilmesi süreçlerini daha sistemli ve verimli hale getireceğiz. Kooperatiflerimiz ve birliklerimiz üzerinden üreticilerimize ve girişimcilere hayvan desteklerimizi gerçekleştireceğiz.”

CEBLERİNDEN ÜCRET ÇIKMAMIŞ OLACAK
“Gebe hayvanların aşılanması…  Küçük işletmelerimizin ve üreticilerimizin “buzağı ve kuzu kayıpları”nın önüne geçilmesi için gebe hayvanların doğum öncesi aşılanmasını sağlayacağız.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılacak tüm aşılamaların “el emeği ücreti”ni karşılayacağız. Böylelikle üreticimizin cebinden herhangi bir ücret çıkmamış olacak.”

MALİYETİ DÜŞÜRMÜŞ OLACAĞIZ
“Hayvancılık su ücretleri indirilecek… “Bunun yanında bakanlık TÜRKVET sisteminde kaydı olan hayvancılık işletmelerinin su tarifelerinde özel indirimler gerçekleştireceğiz. Hayvan içme suyu tesisleri yapacağız. Membran ve kil kaplamalı hayvan içme suyu göletleri oluşturacağız. İhtiyaç olan bölgelerimizde beton ve saç sıvatlar yapacağız. Meralarımızın ıslah edilmesini sağlayacağız. Böylelikle üreticilerimizin maliyetlerini düşürmüş olacağız. “

“Hayata geçireceğimiz tüm projelerde ziraat odalarımızın, kooperatiflerimizin, birliklerimizin ve değerli üreticilerimizin görüşlerini alacak, projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz. Daha yeşil, daha bereketli, daha sağlıklı bir İzmir’de hep birlikte yaşayacağız…”

BÜYÜKŞEHİR TARIM VE HAYVANCILIK TESİSLERİ
“Tarım ve hayvancılık teknoparkı…  Yenilikçi tarım ve hayvancılık tekniklerinin geliştirilmesi için üniversitelerimiz ile birlikte Tarım ve Hayvancılık Teknoparkı kuracağız.  Bu merkezleri, ilgili alanlarda çalışma yapmak isteyen girişimcilerimizin vazgeçilmez alanı haline getireceğiz.  Teknoparkımızda tarım ve hayvancığa yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilecek. Tarım gelişecek, İzmir gelişecek ve inanıyoruz ki, Eşsiz İzmir’imiz ülkemize ilham olacak.  Tarım alanında kuracağımız organize sanayilerle belli başlı ürünlerde şehrimizi merkez haline getireceğiz.  Kozak Fıstık Araştırma ve Rehabilitasyon Enstitüsü’nü Bergama’mıza kazandıracağız.  Kozak çam fıstığının veriminin arttırılması konusunda uzun yıllardır bir çok çalışma yapıldı. Bu noktada çalışmaları hızlandıracak, ivedilikle inceleyecek ve bu çalışmalara öncülük edeceğiz.  Verimin arttırılması adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile üniversitelerle işbirliği içerisinde gerekli adımları atacağız.”

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SERA PROJESİ OLACAK
“Bergama, Kınık ve Dikili’ye Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri…  Gıda ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesini Bergama’mıza kazandıracağız. Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Bitkisel Üretim Organize Sanayi Bölgesi’ni hızlıca tamamlayacağız.  Bitkisel üretimin ve bunlara dayalı sanayinin; desteklenmesini ve geliştirilmesini sağlayacağız.  Aynı zamanda bu alanda ürünlerin paketlenmesi, işlenmesi, muhafaza edilmesi ile uygun ve kaliteli üretimin önünü açacağız.  Bölgemizde tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesiyle rekabet edilebilirliğimizi arttıracağız. Burada 40 farklı sektörden en az 2 bin işçinin istihdamını sağlayacağız.  Dikili’de de tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgemizi hızlıca hayata geçireceğiz. Bu bölgede 3 bin 500 kişiye istihdam imkanı sunacağız. 2018-2019 başıydı. O zaman yol üstündeki otelde program yapmıştık bir de Öğretmen Evi’nde program yapmıştık. O zaman Bergamalılara şunu söyledik; İzmir-İstanbul otoyolu biti bitecek. Biz burayı ağaya kaldıracağız. Bergama İzmir’in parlayan bir yıldızı olacak gelin bu genç kardeşlerinize bir imkan verin dedik. 5 yıl boyunca Allaha hamd olsun mahcup olmadık. Hem OSB bitirdik şimdi geliştirmek için yer istiyoruz, serbest bölge açıyoruz. Bunları hayata geçirdiğimizde bölgede istihdam ile ilgili hiçbir sorun yaşamayacağız.  BU gençlere fırsat verin. Kınık2Ta 10 yıl efsane belediye başkanlığı yaptı orada da hep beraber yaptık. Bergama’da Hakan Koştu ile beraber yaptık. Şimdi Şami Bey Kınık’ta, Sadık Bey Bergama’da olacak şekilde Allahın izni ile bugüne kadar yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın en büyük göstergesidir. Burası tek alanda kurulacak, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak faaliyet gösterecek ve  Avrupa’nın en büyük sera projesi olacaktır.”

FESTİVALLERİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ
“Tematik köy projeleri ve festivaller… İzmir'in zengin tarım ürünlerini öne çıkarmak ve turizmi canlandırmak için Tematik Köy Projeleri’ni hayata geçireceğiz, tarım festivalleri düzenleyeceğiz.  Kınık’tan Urla’ya, Bayındır’dan Menemen’e kadar bir dizi festival ve tematik köy projesi ile İzmir’in tarım zenginliğini tüm dünyaya tanıtacağız. Hasat Festivali’nden Çilek Festivali’ne, Çömlek Festivali’nden Bergama Kermesi’ne kadar hali hazırda gerçekleştirilen bu güzel festivallerimizi daha da büyütecek, genişleteceğiz. Bölgenin özgün tarım ürünlerine odaklanacak ve bu şekilde ürünlerimizin tanıtımına katkı sağlayacağız.”

ÇİFTÇİLERİMİZİN VE ÜRETİCİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK
“Soğuk hava depoları… Tarımın kalbi olan şehrimizde, üreticilerimizin alın teriyle yetiştirdikleri ürünlerin her bir tanesi bizim için kıymetli. Bu değerli ürünlerin bozulmadan, tazeliğini koruyarak tüketicilere ulaşması için büyük bir adım atıyoruz.  Kırsal bölgelerimizde kuracağımız soğuk hava depolarımız, İzmir'in bereketli topraklarında yetişen her bir ürünün, hasat sonrası tazeliğini korumasını sağlayacak.Bu sayede, ürün israfını önlemekle kalmayıp, aynı zamanda verimliliği ve üretim emeğini de korumuş olacağız.  Soğuk hava depolarımız sayesinde, mevsimsel dalgalanmalardan kaynaklanan fiyat oynaklıklarını minimize edeceğiz, ürünlerinizi daha geniş pazarlara sunma imkanını elde yakalayacağız. Bu tesisler, yerel ekonomimizi güçlendirecek, çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yüzünü güldürecek...”

İZMİR TARIMININ TANITIMI İÇİN DE EŞSİZ BİR FIRSAT SUNACAK
“Yol üstü tarım pazarları…  İzmir'in eşsiz tarım ürünleri sadece bize değil, şehrimizden yolu geçen herkese ulaşsın istiyoruz.Bu nedenle, yol üstü tarım pazarları projemizi hayata geçireceğiz. Bu pazarlar vesilesiyle hem yerel halkımıza hem de şehrimizden geçen misafirlere, tarladan sofraya taze ve doğal ürünlerimizi sunacağız. Direkt satışın sağlayacağı ekonomik avantajlarla, aracıları ortadan kaldırarak, üreticilerimizin daha fazla kazanç elde etmelerine olanak tanıyacağız. Bu pazarlar, aynı zamanda İzmir tarımının tanıtımı için de eşsiz bir fırsat sunacak bizlere.”

EŞSİZ İZMİR’İMİZİ  GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ
“Paketleme tesisleri… Ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda hak ettiği değeri görebilmesi için, paketleme tesislerimiz büyük önem taşımaktadır.  İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, ürünlerinizin marka değerini daha fazla arttırmak, daha uzun süre taze kalmasını sağlamak ve lojistik maliyetlerini düşürmek için modern paketleme tesisleri kuracağız. Kadın kooperatiflerimizin ürünlerini işleyip, depolayacak tesislerimizi özellikle hayata geçireceğiz. Biliyoruz ki, kadınlarımızın ellerinin değdiği her yerde bereket vardır.  Kadınıyla genciyle, hep birlikte üretecek ve Eşsiz İzmir’imizi  geleceğe birlikte taşıyacağız.”

İZMİR'İN EŞSİZ KÖYLERİ
“Toplu taşıma ve otobüs durakları… İzmir’imizin merkeze uzak ama gönlümüze yakın olan ilçe ve köylerine gerçekleşen toplu taşıma sefer sayılarını düzenleyecek ve arttıracağız. Aynı zamanda mahallelerimizdeki otobüs duraklarını modernize edeceğiz.”

KÖYLERİMİZİN GÜVENLİĞİNİ ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAK ADINA…
“MOBESE güvenlik kameraları… Güvenli bir alan herkesin hakkıdır. Bu anlayışla, köylerimizin güvenliğini üst seviyeye çıkarmak adına mobese güvenlik kameraları sistemini hayata geçireceğiz.  Mahallelerimizin giriş ve çıkışları başta olmak üzere, kamusal alanlarda kurulacak bu kameralarla, mahalle (Köy) sakinlerimizin huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlayacağız.  Bu sistemle, mahallerimize yönelik her türlü güvenlik tehdidini anında tespit edip, müdahale etmemizi artırırken, mahallelerimizin modern ve güvenli yaşam alanları olmasını garanti altına alacağız.”

SOSYAL YAŞAMININ KALBİ OLACAK
“Köy konağı… Köy konakları, mahallelerimizin sosyal yaşamının kalbi olacak. Mahallelerimizde yaşayanların bir araya gelip etkinlikler düzenleyebileceği bu köy konaklarını, ilçe belediyelerimizle birlikteinşa edeceğiz.  Bu konakların, geleneksel ve fonksiyonel tasarımıyla, bayramlardan düğünlere, hayırlardan taziyelere kadar geniş bir yelpazede kullanımını sağlayacağız.”

SALGIN HASTALIKLAR ENGELLEYECEĞİZ
“İlaçlama çalışmaları…  Mahallelerimizde yaşayan hemşehrilerimizinsağlıklı bir ortamda yaşaması için ilaçlama çalışmalarına ağırlık vereceğiz.  Sağlığımıza zarar veren sinek, haşere, kene gibi zararlı organizmaları kontrol altında tutacak, bunlardan bulaşabilecek salgın hastalıkları engelleyeceğiz.”

ÇOCUKLARIMIZ, YAŞADIĞIMIZ YERLERİN NEŞESİ VE GELECEĞİDİR
“Bölgesel çocuk parkları ve halı sahalar… Çocuklarımız, yaşadığımız yerlerin neşesi ve geleceğidir. Onların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir ortamda büyümeleri için, mahallelerimize, ilçe belediyelerimiz ile birlikte çocuk parkları yapacağız. Bu parklar, çocuklarımızın oyun oynayabileceği, sosyal becerilerini geliştirebileceği alanlar olacak.”

KİŞİSEL GELİŞMELERİNE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ
“Gençler için kültür sanat turları… Gençlerimizi kültür ve sanatla buluşturmayı, onlara ilham vermeyi, kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla kırsal bölgelerimizden merkeze ve diğer illerimize, bunun yanında merkezden kırsal bölgelerimize kültür sanat turları düzenleyeceğiz.  Bu turlar, gençlerimizi İzmir'in, ülkemizin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tanıştırırken, onların sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunacak.”

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK
“Bu projelerle İzmir'in eşsiz mahallelerini (köylerini) daha yaşanabilir, daha güvenli ve daha kültürel birer mekan haline getireceğiz.  Mahallelerimiz, İzmir'in gelişimindeki en önemli değerlerden biri olarak, bu projelerle hak ettikleri yatırımı alacak ve adeta birer cazibe merkezi haline gelecek. Kozak Fıstık Araştırma ve rehabilatiasyon Merkezi’ni Bergama’mıza kazandıracağız.

HİÇBİR SİYASİ AYRIM GÖZETMEKSİZİN
“İzmir’in eşsiz köylerine kapsamlı desteklerimiz… Biz Eşsiz İzmir’imizin her bir köşesine aşığız, sevdalıyız. Hayatımda vakit geçirmekten en keyif aldığım yerler köylerdir.  Bu şehrin evladı olarak köylerimizin yaşam kalitesini artırmaya yönelik her türlü adımı atacağız. Hizmetlerimizi geciktirmeyeceğiz. Merkezde ne varsa mahallelerimizde (köylerimizde) de her biri olacak.Ben buraya geldiğimde muhtarlar STK ile toplantı yaparız ben ilgili bölge müdürü, genel müdür, bakan, bakan yardımcısını arayıp sorunu çözmeye çalışırdım. 1 Nisan'dan sonra tablo böyle olmayacak. Büyükşehir Başkanı olarak buraya geldiğimizde tüm bürokratlar yanımızda olacak. Merkezi hükümetin bölge müdürleri de burada olacak. Hangi siyasi partiden olursa olsun ilçenin belediye başkanı da dahil olacak. Muhtar talepte bulunduğunda bu onun bu şunun işi olmayacak. Bize talep geldiğinde onlara şu süreçte bitireceğiz diye söyleyeceğiz. Bi şekilde ricacı parlak bir çok işi çözdük. 12 yıldır ricacı görev almadı milletvekiliydim. Ricacı görev ile icracı görev arasında fark vardır.Milletvekilleri olarak ricacı makamda oluruz. Bunun için ben her sokakta izimiz var diyoruz. Yaptık demiyorum. Zeytin Park’ta, Millet Bahçesi’nde okulların yapılmasında, hastane ek binasında, iş merkezinde, serbest bölgede izimiz var. 12 yılda ne yaptı diyenler oluyor. Saydıklarım sadece Bergama’da olanlar. Kınık’ı sayacak olursam… Merkeze girersek statlar, Şehir Hastanesi, Trafik Hastanesi… Var var var… Hepsinde dokunuşumuz var. Menderes Hastanesi’nde dokunuşumuz var. Selçuk Devlet Hastanesi’ne müdahale ettik o da yoluna girdi. Dikili’de balıkçı barınağı ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Çandarlı yolunu Büyükşehir ayağına alın dediler onu yaptık. Biz hiçbir sorunu ötelemeyeceğiz.  Hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin tüm mahalle bağlantı yollarımızı sıcak asfalt yapacağız.İhtiyaç duyulan yeni yolların yapımını gerçekleştireceğiz. Mahalle bağlantı ve arazi yollarımıza 5 yılda 25 milyon metrekare bakım ve onarımı sağlayacağız. Buradaki yollarımızın bakım ve onarımını ilçe belediyemizle koordineli bir şekilde takip edeceğiz.  Ayırt etmeksizin 30 ilçe belediye başkanımızla beraber her ay düzenli toplantı gerçekleştireceğim ve tüm bu konuları masaya yatıracağız.  Kırsaldaki üretim yollarımızın yani tarla içi yolların sorunlarını gidermek için var gücümüzle çalışacağız.  Şehir içi yollarımızı nasıl önemsiyorsak üretim yollarımızı o denli gündemimize alacağız. Üreticilerimiz ve köylülerimiz için büyük önem arz eden bu yollarımızı hiçbir zaman gündemimizden çıkarmayacağız. Kırsal ilçelerimizde özel aile mezarlıkları için alınan afaki ücretleri kaldıracağız.”

İLK ABONELİK FİYATI KIRSALDAKİ SU TARİFESİ GİBİ UYGUN OLACAK
“Su abonelik fiyatları… Su abonelik fiyatları çok yüksek, 25 bin lira gibi bir bedel alınıyor şu anda. Burada hızlıca indirime gideceğiz. Yüzde 50 indirimi ilk abonelik fiyatlarında da uygulayacağız. İlk abonelik fiyatı kırsaldaki su tarifesi gibi uygun olacak.  İzmir’in en uç noktasında da sağlıklı suya erişilebilmesi, daha temiz bir çevrede yaşamın sağlanması için elimizden geleni yapacağız. İhtiyaç olan mahallelerdeki altyapıyı yenileyeceğiz. Örneğin;Kınık Poyracık ve Yayakent’te İZSU altyapısı 40-50 yıllık. Benzer şekilde kanalizasyon alt yapısı da çok eski. Buradan kaynaklanan problemler özellikle yaz aylarında herkesçemalum. Hızlıca buradaki altyapıyı yenileceğiz.  Kınık, Poyracık ve Yayakent’te kanalizasyon sisteminin eksikliği ve sorunları nedeniyle oluşan kokunun giderilmesi amacıyla gerekli arıtma tesisi hızlıca hayata geçireceğiz.  Sulama birliklerimizin ve kooperatiflerimizin en büyük giderini enerji oluşturmaktadır. Bu birliklerimizin ve kooperatiflerimizin kuracağı GES projelerini destekleyeceğiz. Bu sayede üreticilerin daha ucuz suya ulaşmalarını sağlayacağız. Yağmur baskınlarında tarım alanlarımız zarar görüyor ve üreticimiz ciddi anlamda kayba uğruyor. Devlet Su İşleri (DSİ) ile birlikte dere ıslahlarının yapılıp, düzenli takip edilmesi konusunda oluşabilecek afetlerin etkisinin azaltılabilmesi için büyük bir gayret göstereceğiz. DSİ ile birlikte modern sulama sistemlerine geçiş yapacağız.  Tarla sulama suyu projelerini ihtiyaç olan bölgelerde hayata geçireceğiz. Damla sulama için hortum ve ekipman desteklerinde bulunacağız. Jeotermal kaynaklarımızı gün yüzüne çıkarıp, bu alanlarda tarıma dayalı ihtisas organizeler kurulmasına öncülük edeceğiz. Organize seracılık bölgelerimizin sayısının artmasını sağlayacağız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın toprak analizi hakkında yaptığı çalışmalara ek olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda üreticilerimize destek vereceğiz. Tarımsal ve hayvan sulama göletlerine ihtiyaç olan bölgelerde yatırımlarımızı devreye alacağız. Sulama birliklerimiz ile koordineli bir şekilde çalışarak yaz aylarında yaşanabilecek susuzluk sıkıntılarının önüne geçeceğiz. Sulama kanallarımızın bakım ve temizliklerini düzenli olarak yapacağız. Böylece açık kanallardaki kayıp ve kaçakların önüne geçeceğiz. Su israfımızı minimuma indireceğiz.  Yine aynı şekilde ihtiyaç olan bölgelerimize rampa ve kantar sistemlerini kuracağız.”

YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRACAĞIZ
“Mobil diş ve göz sağlığı TIR’ı… "Hizmeti ayağınıza getiriyoruz" mottosuyla yola çıkarak, Mobil Diş Sağlığı Tırı mahalle mahalle dolaşacak, vatandaşlarımıza yerinde ücretsiz diş sağlığı hizmeti sunacağız.  Bu hizmetle, çocuklarımızdan yaşlılarımıza herkesin sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmasını hedefliyoruz. Diş sağlığının genel sağlık için önemi büyük; bu sebeple, mobil tırımız en modern ekipmanlarla donatılacak ve mahallelerimizin en uzak noktalarına kadar ulaştıracağız. Göz sağlığı da en az diş sağlığı kadar önemli. Mobil Göz Sağlığı Tırımız, vatandaşlarımıza ücretsiz göz muayenesi ve gerekli tedavi hizmetlerini sunacak.  Bu hizmetle, göz sağlığı problemlerini erken teşhis edip, tedavi imkânı sağlayarak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artıracağız.”

HASATANE ERİŞİMİNİ SAĞLAYACAĞIZ
“Hastanelere servis… Uzak ilçelerimizden şehir merkezindeki büyük hastanelere düzenli seferler ile hemşerilerimizin rahatça hastane hizmetlerine erişimini sağlayacağız.”

İYİ BİR EĞİTİM ALMASINA YARDIMCI OLACAĞIZ
“İnternet alt yapısı ve sınava hazırlık online etüt desteği…  Eğitimin, bölgesel kalkınmanın temel taşlarından biri olduğuna inanıyoruz. Mahallelerimizin internet altyapılarının geliştirilmesi noktasında öncü olacağız.  Buralarda yaşayan gençlerimiz için sınava hazırlık online etüt desteği sunacağız. Bu destekle, gençlerimizin sınavlara en iyi şekilde hazırlanmalarını ve başarılarını artırmalarını hedefliyoruz. Bu destek, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirecek ve öğrencilerimizin daha iyi bir eğitim almasına yardımcı olacağız.”

EŞSİZ İZMİR'İ YAŞAYACAK VE YAŞATACAK OLAN HEPİMİZİZ
“Bugün burada İzmir'in tarım ve hayvancılıkta sahip olduğu potansiyeli hareket geçirecek birçok önemli işi konuşmak için bir araya geldik.  Hamza Dağ, İzmir'in yalnızca merkezi noktalarında zaman geçirerek bu şehrin güzel insanlarına vekalet etmemiştir.Dağlarına tırmanmış, mahallerinde (köylerinde) yürümüş, çeşmelerinden suyunu içmiş, tarlalarından meyvesini-sebzesini yemiştir.  Biz, İzmir'e “Eşsiz İzmir” derken bir “gerçekten” yola çıktık; İzmir'in gönlümüzdeki yerinden.  Bu şehrin köylerinin, kırsal mahallelerinin ne denli bir doğal ve coğrafi güzelliğe sahip olduğunu yaşayarak tecrübe etmiş bir kardeşinizim.  Gönlümden geçen, İzmir'in her bir sokağının ve her bir mahallesinin hak ettiği seviyeye ulaşmasıdır.  İzmir'imizi bu seviyeye ulaştıracak irade, yine bizleriz.  Üreticimizle, çiftçimizle, sanayicimizle, esnafımızla, muhtarlarımızla, kadınlarımız ve gençlerimizle; Eşsiz İzmir'i yaşayacak ve yaşatacak olan hepimiziz. İnanıyoruz; Biz İzmir'iz, Başarabiliriz.  Gelin 31 Mart'ta başaralım ve 1 Nisan'dan itibaren; Toprağı birlikte aş edelim, emeğin mükafatını hep birlikte alalım. “Eşsiz İzmir” yürüyüşümüze sunduğunuz, sunacağınız katkılar için sizlere ve tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.”

 
Erdoğan: Gazze için sözler eyleme dökülmeli
 
Rusya: NATO, Ukrayna'yı kendi toprağı olarak görüyor
YORUMLAR
Toplam 11 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
izmir'li 2 Mart 2024 Cumartesi 10:04

ben kararsız seçmendim hayvan pazarına branda desteği vereceği için hamza dağ'a oy vermeyi düşünüyordum sonra 17 bin tl. asgari ücretle kurban kesemeyeceğim aklıma geldi vazgeçtim... gerçekten bu bayram kaç asgari ücretli kurban kesemeyecek sayın dağ... traş yapmayın herkes cebine baksın millet hayatta kalma mücadelesi veriyor memleketin hali ortada... parası olan nereye olmayan nereye oy verecek göreceğiz

Yorumu oyla      1      1  
İz 2 Mart 2024 Cumartesi 09:29

Vahdettini savunan Hamz Dağ ne yüzle İzmilinin karşısına çıkar anlamıyorum!

Yorumu oyla      2      1  
carfi 2 Mart 2024 Cumartesi 07:53

geçen taka 'nın suratına tükürmüşler yarabbi şükür demiş. adam gelmiş yağmur zannedirsiniz diyor. be kardeşim 25 senedir hükümet sizde potansiyeli yukarı taşısaydınız niye yapmadınız? 25 senede tek yağılan konak tüneli onun da işe yaradığı muamma. 25 senede 1 km metro yapmadı hükümet. ankara -izmir hızlı tren? otogar metro ? çandarlı limanı ??? alsancak kruvaziyer limanı ??? niye yamadınız? şimdi 5 milyon izmirli suratınıza tükürecek gene yarabbi şükür diyeceksiniz . niye? çünkü siyasal islam bu utanmazlığı gerektirir.

Yorumu oyla      4      0  
Serdar 2 Mart 2024 Cumartesi 00:02

Bu kez oylarımız hamza dağa, artık bozuk yollarda girmekten bıktık

Yorumu oyla      0      5  
Taka 1 Mart 2024 Cuma 23:21

Chp nin daha doğrusuu İzmir in parazitlerini korku basmış. Yalandan başka bir şey bildikleri yok. Suratlarına tükürsen yağmur zan eder.

Yorumu oyla      2      7  
Seferihisar'lı 1 Mart 2024 Cuma 22:30

İzmir'in göbeğinde 550 bin ton nükleer atık var kim getirdi?

Yorumu oyla      0      3  
1 Mart 2024 Cuma 17:22

adama demezlermi daha önce neden yapmadınız diye

Yorumu oyla      14      2  
HATIRLATMA 1 Mart 2024 Cuma 16:49

Sayın DAĞ İzmir'de hukuki ve yasal anlamda köy diye bir yer yok. Sizin sayenizde ve çıkardığınız yasa ile buraların hepsini "mahalle" yaptınız. İsterseniz bundan sonraki açıklamalarınızda buna da dikkat edin derim.

Yorumu oyla      11      2  
SOKAK 1 Mart 2024 Cuma 16:43

Yine güldüm... Arkadaş size Allah'ın bir kulu sormaz mı, 25 yıldır iktidardasınız, ne tarım ne de hayvancılık kaldı. Bunun siyasi sorumlusu siz yani bağlı bulunduğunuz parti AKP değil midir Sayın DAĞ? Çıkmışsınız birde itiraf ederek yaptığımız hasarın ve tahribatın giderilmesi için İzmir den yetki istiyorsunuz... Bu yazarken yine güldün Sayın DAĞ.

Yorumu oyla      11      1  
Bulut 1 Mart 2024 Cuma 16:31

Mazotun 45 lira olduğu bir ülkede 1 torba gübre 1000 liranın üzerinde kim hangi tarımdan bahsediyor. Buğday ekmek tamamen zarar seçimden sonra kıtlık kapıda

Yorumu oyla      13      1  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan: Gazze için sözler eyleme dökülmeli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sözler eylemle desteklenmedikçe, ...
Bakan Fidan, Rus mevkidaşı ile görüştü
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Rus ...
Sol Parti adayından vaat: Boğma rakı tesisi kuracağız
Hatay-Defne’de SOL Parti’den belediye başkan adayı olan Mansuroğlu, seçimi ...
 
Sipki-Der’den Cumhur İttifakı’na tam destek
Türkiye’nin en büyük ailelerinden olan Sipki Aşireti STK yapılanması Sipki-Der ...
CHP'li Taşkın 'sorumlu maden şirketi' dedi... İzmir'de baraj engelleniyor!
CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, İzmir’de faaliyet gösteren Kanadalı ...
CHP Karşıyaka adayı Ünsal'dan pazar ziyareti: Sokağın enerjisine güveniyorum!
CHP Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Yıldız İşçimenler Ünsal, Bostanlı ...
 
CHP’li Bakan, Hamza Dağ’a yüklendi: Müftünün yaşam tarzına müdahale hakkı mı varmış?
CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhur İttifakı’nın ...
CHP Bayraklı adayı Önal’dan eşit hizmet vurgusu
Ege Bölgesi Diyarbakır Dernekleri Federasyonu dayanışma gecesi düzenledi. ...
CHP Adayı Mutlu projelerini anlattı... Konak’ta neler değişecek?
Proje tanıtım toplantısında konuşan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kazanan yok, kaybedenler Gazze’deki Müslümanlar
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İki yüzlü ahlak her yerde…
Çağdaş ÖZGÜN
Çağdaş ÖZGÜN
Fotoğraf: İnsanlığımızı yitirirken soytarıya mı dönüşüyoruz?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
'Dön evine bitsin bu çile' demek yeter mi?
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk'ü anlamak...
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Göztepe gün sayıyor!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Koltuklar devredilirken!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Aklıma 'Doğan Kardeş' geliverince… 
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Sandık tartışması...
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Uzlaşma, akıl ve kızıl düve üzerine!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva