HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
30 Kasım 2011 Çarşamba - 11:31

Kocaoğlu: 'Bende bir daha başkan olma hırsı yok'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege TV’deki canlı yayında çarpıcı açıklamalar yaptı. ‘Aday olacak mısınız?’ sorusuna “Bir daha belediye başkanı olma hırsım yok” diye yanıt veren Kocaoğlu, operasyon sürecine ilişkin de flaş açıklamalar yaptı.

Kocaoğlu:  Bende bir daha başkan olma hırsı yok

FATİH YAPAR/EGEDESONSÖZ -  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen operasyonun ardından zor günler geçiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu çarpıcı açıklamalar yaptı. Ege Tv’de yayınlanan, Gazeteciler Ümit Yaldız, Gönül Soyoğul ve Nedim Atilla’nın sunduğu Söz Meclisten İçeri Programı’na konuk olan Kocaoğlu, belediye başkanı olmak gibi bir hırsının olmadığını söyledi.
 
Her zaman olduğu gibi belediye başkan adaylığı konusunu son altı aya bıraktığının altını çizen Başkan Kocaoğlu, 60 yaşını geçmiş bir insan olarak hırsının olmadığını ifade etti. Kocaoğlu, “İnsan olma yönünde bir arpa boyu yol kat edersem bunda mutlu olurum. Benim ve eşimin sağlığı yerinde. Çocuklarımızı okuttuk. Bir şeye ihtiyacımız da yok. Bende bir daha belediye başkanı olma hırsı yok. Bende belediye başkanı olduğum müddetçe zamanımın saniyesini hatta salisesini değerlendirip İzmirli hemşerilerime hizmet etme ve onlara layık olma, bunun huzuruna varma hırsı var” dedi.
 
Programda, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan inceleme ve soruşturma sayıları ile ilgili Egedesonsöz’ün gündeme getirdiği rakamları değerlendiren Başkan Kocaoğlu, “Soruşturmaya, incelemeye bizim karşı çıkmamız diye bir şey söz konusu olamaz. Biz kendimizi inkar etmiş oluruz. Bu tamamen bir çarpıtmacadır. Efendim ‘Ankara’ya da İstanbul’a da denetçi gidiyor’ diyorlar. Gitme diyen mi var?. Soruşturmaların çeteye sokulması yanlıştır. Birinci sınıf devlet memuru olup da 20–30 yıldır çalışan insanlar var. O insanları çeteye sokup, suçlu ilan edip yargılamak yanlış. Yoksa tabi ki denetçi gelecek ve Sayıştay raporları olursa gereği yapılır. Bir arkadaşımız meslekten men edilebilir, para cezası ödeyebilir. Bu, her devlet memurunun başına gelebilecek bir şeydir. Biz suç örgütü kurma mantığına karşıyız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, Ankara’da çete kuruldu diye operasyon yapıldı mı?. Nerede yapıldı?. Buca’da, Urla’da, Alaçatı’da, Güzelbahçe’de operasyonlar yapıldı” diye konuştu.
 
BENİ RENCİDE ETTİ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve AK Parti Milletvekillerinin operasyonun zamanlaması ve mantığına yaptığı eleştirileri değerlendiren Başkan Kocaoğlu, “Beni en çok rencide eden ve üzen ‘zamanlaması uygun değildir’ lafıdır. Zamanlaması uygun değildir söyleminin altında siyaset var. Bu operasyondan bir fayda temin etme mantığı var. Yani çıkıp ‘şu zaman olsa daha iyiydi’ diyorlar. Bu bana göre ‘yapılması gerekiyor, doğrudur ama yapılanın zamanı şimdi değil’ demektir. Bu durum da beni gerçekten çok rencide ediyor. O işin çeteye sokulması kökten yanlıştır” dedi. Buca Belediyesi’ne geçtiğimiz dönem düzenlenen ve eski Belediye Başkanı Cemiy Şeboy’un tutuklanmasına neden olan Arı Kovanı Operasyonu’nu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, başkan Şeboy’u televizyonda gördüğü zaman çok etkilendiğini söyledi. Kocaoğlu, “İş yoğunluğum nedeniyle televizyonu pek seyredemiyorum. O zaman evdeydim ve Türkegül (eşi) ile birlikte televizyon seyrediyoruz. Şeboy’u ifade almak için polis nezaretinde götürüyorlardı. Yok, polis ‘şöyle dur, böyle dur’ dedi gibi durumlar ortaya çıktı ve haberler yapıldı. Belediye başkanı da en önde gidiyor. O tablo beni o kadar üzdü ki hayatımın en üzüntülü anlarından birisidir. Bu arkadaş bir ilçede 15 yıl belediye başkanlığı yaptı. Çemil Şeboy, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaydı. Bana da zaman zaman iğneleyici laflar söylerdi. Ama manzarayı görünce yıkıldım. Niçin yıkıldım biliyor musunuz?. Cemil bey ya da başka birisinin fotoğrafı için değil. Yarın benim başıma ya da başka bir arkadaşımın başına böyle bir şey gelirse bu fotoğrafı torunumun önüne attıklarında kendisini nasıl savunacak ya da durumu ispat edecek. Biz kamu görevi yapıyoruz, memlekete hizmet ediyoruz. Böyle bir fotoğrafın gazete sayfalarına girmesini toplum nasıl değerlendirecek. O insanlar salındığında Türkiye Cumhuriyeti’nin adalet duygusu ve sistemi yara almaz mı” dedi.
 
İHALEYİ BİLMEYENLERİN KADRİNE UĞRADIK
Operasyonun ardından Paris dönüşünde İzmir’e geldiğinde çeşitli söylentilerin çıktığını belirten Başkan Kocaoğlu, bin defa da olsa aynı kararı verip oradan ayrılacağını söyledi. Kocaoğlu, “Televizyon programlarına ve haberlere baktığımda ‘belediye birimlerinde iş yavaşlatılacak’ ibarelerini ve cümlelerini gördüm. Ben, bunun ardından ESHOT’a gittim. Burada çalışanlara, hizmet etmemiz, çalışmamız gerektiğini anlattım. İzmir halkından başka kimseye diyet borcumuzun olmadığını söyledim. Genel Müdürlüğü vekalet eden arkadaşımız bana operasyonun ardından herkesin gece geç vakitlere kadar çalıştığını hatta 15 otobüs daha fazladan yola çıkarttıklarını anlattı. Biz bu mantığı oluşturmaya çalışıyoruz. Bilir kişi, bilmez kişi ama biz bu operasyonda ihale mevzuatını, belediye kanunlarını iyi bilmeyen onlardan anlamayan arkadaşların kadrine uğradık. Bu raporları hazırlayan kimse bunlar onlardır. Biz hakim beye kendimizi anlattığımızda hakim bırakıyorsa bilgi kirliliği vardır. Ayrıca 20 bin kişinin çalıştığı belediyede dışarı evrak akışları, belge gönderme işleri olacaktır. Bu akış aslında doğaldır. Bir otokontrol sistemi oluşturur. Buna da karşı değiliz. Ama verilen bilgilerin değeri, anlamı iyi incelenmelidir. Bana da dünyanın ihbarı geliyor. İhbara bakıyorum kimini dosyaya koyuyorum kimini teftişe ya da savcılığa gönderiyorum. Ben kendi personelimi de savcılığa gönderiyorum” dedi.
 
POLİSTE GİZLİ İFADE VAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görevden alınan Genel Sekreteri Ersu Hızır ve emniyet kökenli eski Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser’e de gönderme yapan Başkan Kocaoğlu, “Kimin bu operasyonda polisteki ifadesi gizliyse, açıklanmadıysa ona bakılmalıdır. Diğer arkadaşlara sorulan sorulardan ve yapılan incelemelerden de iki kişinin telefon konuşmalarındaki birbirlerini tehditten, hakaretten dolayı bu operasyonun çeteye sokulduğu gibi bir kanaat var. Poliste gizli ifadeler var tabi ki. Bizim avukat arkadaşlarımızda ve bizde böyle bir kanaat oluştu. Başka türlü bir çete durumu ya da şiddet yok. Sadece oradaki ses kayıtları yani tape mi diyorlar. Ondan var. Onlar çıktı ama arkadaşların çetesi devam ediyor. Ben aynı kanaatteyim. Bugün da aynı kanaatim devam etmektedir. Bunu belirli oranda savcı ve hakim olmasam da kendi hissiyatıma göre tespit ettim” dedi. Kocaoğlu, Urla’da yaptığı önceki konuşmada da, “Çete suçu kapsamına bu durum 2 kişinin birbirini tehdit etmesi nedeniyle alınmış. Ancak bu iki kişi dışarıda. Karakoldan salındı. Diğer arkadaşlar çete üyesi olarak içerideler. İki kişi nerede? Niye salındı” demişti.
 
BANA NİYE YAPILDI?
Operasyonun ardından CHP ve ilçe belediye başkanlarının tutumu, olaylara yaklaşımını da değerlendiren Başkan Kocaoğlu, ikinci operasyonda birinciye göre kat ve kat daha başarılı olduklarını söyledi. Sahip çıkma ve destek çıkma konusunda iyi olduklarını söyleyen Kocaoğlu, hafta sonunda yapılacak olan miting hakkında da konuştu. Mitingin adı ne olursa olsun bahtının açık olmasını istediklerini belirten Kocaoğlu, “Bu miting, bana göre adalet mitingidir. Ben buna canı yürekten inanıyorum. Sadece kendim ve tutuklanan arkadaşlarım için değil herkes için istiyorum. Ülkede en ufak bir tabirle adalette hafifleme olduğuna inanıyorum. Adaletteki zayıflama devam ediyor. Ben yaşamım boyunca kimseye kötülük yapılmasını istedim. Benim bildiğim düşmanım da olmadı. Sayın başbakanın belediye başkanlığı yaptığı dönem başka şeydir. Yok İstanbul’a şu kadar müfettiş gitmişti falan bu durum bana anlam ifade etmiyor. İstanbul ve Ankara belediye başkanları da meslektaşlarımızdır. Bana yapılan hiç kimseye yapılmasın. Ben burada ‘bana niye yapıldı’ diyorum. Neden ben İstanbul’un ya da Ankara’nın müfettiş geldi, gittisiyle uğraşayım. Bu bana, İzmir’e niye yapıldı?. Bu operasyonun bana yapılması için diğer belediyelerde ne fazlaydı ya da bende eksikti. İzmir’de çete yok. Nasıl İstanbul’da yoksa burada da yok” ifadelerini kullandı.
 
BÜYÜK BİR SINAV VERDİLER
Belediyeye yapılan ilk operasyon ile ikinci operasyonun konularının aynı olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Konular zaten ortada garp cephesinde yeni bir şey yok. Bu çok enteresan bir şey. ESHOT’un durak ihalesi hakim beye tek tek anlatıldı. Durak ihalesinin niye doğru olduğu anlatıldı ve hakim de ikna oldu. Tekrar ikinci gün diğer konular anlatıldı. Hakimlere mevzuat anlattık. Şöyle bir dönüp baktığımızda bir bilgi eksikliğinin, bilgi kirliliğinin bu belayı başımıza sardığımıza kanaatim arttı. Hem birinci hem de ikinci operasyonda Büyükşehir Belediyesi, beceriksizlikle, önü tıkamakla suçlanan arkadaşlarımız belki de hiçbir kurumun veremeyeceği büyük bir sınav verdi. Hem yasalara uygunluk hem de dayanışma yönünden bu sınavı verdiler” dedi.
 
REKLAM DEĞİL GERÇEK
İzmir halkının kendi belediye başkanlığı döneminde yapılanları yaşayarak gördüğünü ve izlediğini belirten Kocaoğlu, anlatılan çalışmaların hiç birinin reklamla öğrenilmediğini ifade etti. Kocaoğlu, yaptığımız yollarda insanlar yürüdü, dağıttığımız sütleri çocuklarımız içti. Arazisindeki verimleri görerek zamanı geçirdi. Bunlar fiilen yaşandı. Daha birçok iş yaptık. Bundan sonra yapacaklarımız da var. Hiçbir zaman ne kendim için ne de başkası için olmayacak bir işi istemedim. Körfez Projesi bunun en güzel örneğidir. Şu anda hükümetten onay bekleyen birçok projemiz var. Kentsel dönüşüm çalışmaları ve Buca Tramvayı da bunlardan birisidir. Eğer verilmezse, halledilmezse bunu İzmir ile paylaşacağım. Olmadıysa anlatacağım. Olduysa da ne yapıldığını açıklayacağım. Mesela Üçyol-Üçkuyular ve Halkapınar tramvayı için onay verildi. Biz İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunduk. Talep yönetim kuruluna gidecek. Bugün geçse yönetimden yarın ihale ilanına çıkacağız. Bunun gibi birçok proje var.” diye konuştu.

 
 
Kılıçdaroğlu’ndan adaya saldırı sonrası ilk açıklama
YORUMLAR
Toplam 14 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
AHMET 1 Aralık 2011 Perşembe 14:47

BAKIN ÜLKENİN BORCUNU 4 KATLADILAR BİR SÜRÜ KAMU MALINI SATTILAR 45 MİLYAR DEPREM VERGİSİNİ YEDİLER YAPTIKLARI 30 MİLYARIDA BULMAYAN YOLLA ÖVÜNÜYORLAR ÜLKEYİ BİRBİRİNE KATTILAR HERKESİ BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR SIFIR SORUN DEDİLER DOSTUMUZ KALMADI TABİ AMERİKADAN BAŞKA ABD NİN DOSLUĞUDA BİLİYORSUNUZ NE DOSLUKTUR.TÜRKİYENİN ÇIKARINA HİÇ BİR DOSTLUĞU OLMAZ.

Yorumu oyla      10      2  
AHMET 1 Aralık 2011 Perşembe 14:03

AZİZ BAŞKAN YİNE ADAY OLSA YİNE KAZANIR.KİMNE DERSE DESİN SENİN CHP Lİ OLDUĞUNA DA İNANMIYORUM CHP AĞZIYLA CHP Yİ KÖTÜLEYEN AKP LİSİN SEN OY VERSEN NE OLUR VERMESEN NE OLUR ZATEN VERMEZSİN İZMİR AZİZDİR AZİZ KALACAK BUNU FANATİK BİRİ OLARAK YAZMIYORUM BEN CHP YİDE AZİZ BAŞKANIDA İYİ BİLDİĞİM İÇİN AKP NİN TÜM ENGELLENELERİNE,OYUNLARINA VE PİSLİKLERİNE RAĞMEN BUGÜN TÜRKİYENİN EN BAŞARILI BAŞKANIDIR.

Yorumu oyla      12      2  
VATANDAŞ 1 Aralık 2011 Perşembe 00:05

ADAY OLMA HIRSI YOKMUŞ OLSAN NE YAZAR OLMASAN NE YAZAR.AZİZ KOCAOĞLU ARTIK KREDİNİ YİTİRDİ.KENDİSİ BANK ASYA LİGİNDE OYNADIĞI İÇİN ULUSAL TV KANALLARINA ÇIKINCA NASIL DÖKÜLDÜĞÜNÜ HEP BİRLİKTE GÖRÜYORUZ.YAZIK OLDU İZMİR'E VE DE CHP'YE.

Yorumu oyla      17      10  
levent35 30 Kasım 2011 Çarşamba 22:13

Şimdiye kadar söylediği en güzel söz.Ama bu sözü iyi bellesin okurlar.7-8 ay sonra ben öyle bir şey söylemedim deyip,tekrar başkanlığa adayım diyecek.

Yorumu oyla      19      14  
ben olsam 30 Kasım 2011 Çarşamba 17:01

bu dönem aday olmazdım. 2014'te yaş olacak 65. 5 yıl görev süresi (kazanacak mı dediğinizi duyar gibiyim. banko kazanır, aday olmazsa da vereceği destekle kazandırır) etti 70. başkan ömür bitiyor. sağlığın da yerinde. şu kalan süreni de geçir. seçimde desteğini ver. allah uzun ömür versin eşinizle birlikte huzurlu, mutlu bir yaşam sür. savcısız, hakimsiz, adliyesiz, exposuz, iş arayanlarsız.......... keyfine bak.

Yorumu oyla      26      4  
Esra 30 Kasım 2011 Çarşamba 16:40

AKP hükümeti tarafından yapılan çirkinliklerin farkındayız. Oyumuz İnadına Aziz Başkana.Ayrıca hükümet müfettişlerini ve savcılarını deprem vergisi olarak toplanan parayı yol yapmak için harcayan hükümetin birimlerine gönderse ya. Unutuldu gitti tabi bunlar...

Yorumu oyla      31      9  
ATİLLA 30 Kasım 2011 Çarşamba 16:26

KONUŞMA SANATI MERHABA,BENDE İZLEDİM EVET.AMA İKİ ŞEYİ KARIŞTIRMAYALIM.İSTNBUL YA DA BBB LARI KENDİLERİNDEN EMİN KONUŞMALARI YALAN KONUŞMADIKLARI ANLAMINI ÇIKARMAZ.BAZI İNSANLAR İNAN KENDİNDEN EMİN YALAN DA SÖYLEYEBİLİRLER.

Yorumu oyla      20      6  
Konuşma sanatı 30 Kasım 2011 Çarşamba 16:06

Başka bir konuya değinmek istiyorum. 5N1K' yı izledim. Açıkcası Aziz Beyin hitabet tarzı ve olayları hakimiyetinden rahatsız oldum. İstanbul ve Ankara BBB' larını da zaman zaman izliyorum TV.de. Kendilerinden gayet emin bir şekilde konuşuyor. Ancak Aziz Bey çok tutuktu. Sıradan bir vatandaş çıksa daha iyi anlatırdı kendini.

Yorumu oyla      18      15  
by747 30 Kasım 2011 Çarşamba 14:56

Sadaka istemiyoruz. "Eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürüp" sonra da, yanına yattı-çamura battı mavallarıyla iş geçiştirilmesin. Meramımız budur canım kardeşim...

Yorumu oyla      13      6  
by747'ye 30 Kasım 2011 Çarşamba 14:02

Belediyenin gündeminde olan ancak belediyeyle işi bitmeyen 2 projeden bahsetmişsiniz..Bunlardan tramvay projesi için DLH'ye başvuruldu ve hala cevap bekleniyor (Yani top artık devlette, bir diğer deyişle onun yürütücü hükümette)..Stad konusunda ise yine sorun belediyeyle çözülmüyor, nitekim belediye, stad başlasın taahhüt ettiğimiz miktarı vermeye hazırız diyor, ancak burada da başka unsurlar ön plana çıkıyor..Öyle tramvay istiyoruz stad istiyoruz demekle olmuyor yani..

Yorumu oyla      24      6  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Miniklerin tiyatro keyfi başladı
Gaziemir Belediyesi çocukları sanatla buluşturmaya devam ediyor. Bu sezon, ...
Karşıyaka Belediyesi’nden afet için bir adım daha
Karşıyaka Belediye bünyesinde afetler için oluşturulan 16 kişilik ekip, ...
Başkan Karabağ Afyon Evciler fahri hemşerisi oldu
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Afyon Evciler Derneği’nin Alparslan ...
 
Aliağa'nın köylerine yatırım yağıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Aliağa Belediyesi’nin uyumlu çalışması ile köylere yatırım yağıyor.
Çiğli Belediyesi personeli sigarayı bırakıyor
Çiğli Belediyesi sigara kullanan personeline sigarayı bıraktırmak için çalışma başlattı.
Bornova’da son 2.5 yılda 107 kilometre yol yapıldı
Bornova Belediyesi son 2.5 yılda yol ve parke taş düzenlemelerine 10 milyon ...
 
Köy öğrencilerine unutulmaz bir gün
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezinde ağırlanan köy öğrencileri, ...
İzmir’den Van’a 7 TIR daha
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda Vanlı depremzedeler için ...
Meksika sokak yenilendi
Su, kanalizasyon, doğalgaz, bilgi işlem ve elektrik hatlarının yer altına ...
 
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Biz kara harekatı yapıyoruuuz, duydunuz muuuu?
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Güçbirliği güzel söz!
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Şiddete bulanmış hayatlar
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Anayasa üzerine…
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Bir sevda masalıdır zeytin hasat zamanı…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Duy İzmir'in sesini Ankara!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Seksenin laneti
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
2022’nin kelimesi belli oldu: Gaslighting
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Çeşme Davası’nda önemli bir viraj!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva