HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
29 Temmuz 2015 Çarşamba - 10:31

Büyükşehir ‘İzmir’in malları’nı birer birer kazanıyor: 3 iptal daha!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kapatılan İl Özel İdaresi mallarının dağıtımıyla ilgili İzmir Valiliği'nin aldığı kararların iptali için açtığı 200 davadan sonuçlananlar arasında 47'sini kazandı 17'sini kaybetti. Mahkemeler, son olarak Valiliğin Milli Eğitim'e verdiği ve İmam Hatip Lisesi yapılan İl Özel İdaresi binası, Foça Polen Tatil Köyü, Pınarbaşı Yarış Pisti kararlarını iptal etti. Karayolları Bölge Müdürlüğü ve ilçe belediyelere verilen iş makineleri kararlarına da tek tek iptaller gelmeye başladı.

Büyükşehir ‘İzmir’in malları’nı birer birer kazanıyor: 3 iptal daha!

İl Özel İdarelerinin kapatılması sürecinde, Valilik Mal Paylaşım Komisyonu’nun Büyükşehir Belediyesi’ne hiçbir İl Özel İdare malını vermemesi tartışmalara neden olmuş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir’in mallarını kimseyi ham yaptırmam" açıklamasıyla sert tepki göstermişti. İzmir’deki sivil toplum örgütleri de Kocaoğlu’nun "İzmir’in malı İzmir’de kalmalı" çağrısına destek verdi.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mal paylaşım kararlarıyla ilgili açtığı 200 davanın ardından ise hukuki süreç beklenmeye başlandı.
 
Valilik Mal Paylaşım Komisyonu’nun aldığı, kapatılan İl Özel İdaresi mallarının dağıtımı kararlarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı hukuk mücadelesinde mahkemeden ilk kararlar Haziran ayında çıktı. İzmir 2’nci İdare Mahkemesi, sonuçlanan ilk 5 davanın 3’ünde Büyükşehir Belediyesi lehine karar verdi. Bergama şantiye alanı, Kaynaklar futbol sahası ve ÇEŞTAŞ hisseleriyle ilgili kararları iptal etti. Aliağa’daki kaymakamlık lojmanı ve Vaktaş hisseleriyle ilgili kararları ise hukuka uygun bulduğu için iptal talebini reddetti.
 
Büyükşehir'in açtığı davalar Haziran'dan itibaren tek tek sonuçlanmaya başladı. Bugüne kadar sonuçlanan davalarda Büyükşehir Belediyesi Valilik Paylaşım Komisyonu'nun 47 kararını iptal ettirmeyi başardı. Bergama Şantiyesi, Kaynaklar futbol sahası, Çeştaş hisseleri ve İl Özel İdare binasının Kemeraltı'ndaki eski binasıyla ilgili kararlar mahkeme tarafından iptal edildi. Buna karşın 17 davayı kaybetti. Ancak kaybedilen davaların lojman, yol, ilçe belediyelerin de açtığı davalarda mahkemelerin verdiği ilçe belediyeler lehine kararlar olduğu dikkat çekti.
 
İMAM HATİP LİSESİ OLAN OZEL İDARE BİNASI KARARINA İPTAL
Büyükşehir Belediyesi'ni sevindiren mahkeme kararları Temmuz ayının sonlarında geldi. İzmir 4. İdare Mahkemesi peş peşe verdiği kararlarla Kemeraltı'ndaki Yeni İl Özel İdare binası, Pınarbaşı Yarış Pisti ve Foça Polen Tatil Köyü kararlarını iptal etti. Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binası yapmak istediği, İl Özel İdaresi'nin restore ettiği Kemeraltı eski Tekel tütün deposu binasını Valilik bünyesindeki Mal Paylaşım Komisyonu tarafından Valilik Yatırım İzlemi Koordinasyon Başkanlığı'na devretdildikten sonra Komisyon da binayı Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis etti. Milli Eğitim İl Müdürlüğü de burayı Hisar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptı. İzmir 4. İdare Mahkemesi 6360 sayılı İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarını il sınırları yaptığına, İl Özel İdaresi'nin nerdeyse tüm görevlerini belediyeye devrettiğine ancak Büyükşehir Belediyesi'ne hiçbir taşınmazın verilmediğine dikkat çektii kararında binayla ilgili Valilik komisyonunun devir kararını iptal etti. Böylece İmam Hatip Lisesi olarak kullanılan bina Valilik'in yeni alacağı ve mahkeme kararı doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek.
 


PINARBAŞI YARIŞ PİSTİ VE POLEN TATİL KÖYÜ DE BÜYÜKŞEHİR'E
İzmir 4. İdare Mahkemesi, Valilik Mal Paylaşım Komisyonu'nun Maliye Hazinesi'ne devrettiği Hazine'nin de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsis ettiği Bornova'daki Pınarbaşı Yarış Pisti'yle ilgili kararı da iptal etti. Mahkeme, alanın kentsel ve bölgesel spor alanı olduğunu, belediyelerin de kentte yaşayanlara spor yaptırma görevi bulunduğuna dikkat çekti. Foça'daki Polen Tatil köyüyle ilgili Valilik'in verdiği Maliye Hazinesi'ne devir kararı da İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Tarla vasfındaki taşınmaz üzerinde bulunan tatil köyüyle ilgili kararda mahkeme, yerel düzeyde hizmetlerin büyük kısmının İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiğini, il özel idaresindeki malların dağıtımında ise kamu yararı hizmet gereği nesnel ve adil ölçütte esaslar dikkate alınmadığı için kararın iptaline karar verdi.
 
Büyükşehir Belediyesi'nin kazandığı davalar arasında Konak İmariye mahallesinde bölgesel park olarak ayrılmış jeolojik sakıncalı bir alan da yeraldı. Öte yandan Valilik'in ilçe belediyeler, Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne verdiği iş makinaları kararlarının iptali için açtığı davalardan bazıları da sonuçlandı. Büyükşehir Belediyesi'nin Selçuk, Menderes, Dikili, Beydağ, Kiraz belediyeleri Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne verilen iş makinalarına yönelik davalarıyla ilgili kararları da ardı ardına geldi. Valilik, yazıyla ilçe belediyesi ve Karayolları'ndan iş makinalarını geri vermelerini istedi. Valilik Özel İdare'nin 288 aracını dağıtmış, ilçe belediylere 188 tane vermişti. Ancak, Karşıyaka, Konak, Buca, Çiğli, Bayraklı, Gaziemir, Balçova, Güzelbahçe, Narlıdere, Foça, Seferihisar'a araç verilmemişti. (dha)

 
İzmir’de bilime ‘hayalet köy’ çağrısı
 
Buca'da 7’den 70’e ücretsiz güzellik
YORUMLAR
Toplam 11 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
30 Temmuz 2015 Perşembe 11:44

Karar nasıl doğru? Spor alanı Spor Bakanlığına verilmesin de nereye verilsin? Belediyenin spor yaptırma görevi var da Spor Bakanlığının ne görevi var? Stadları da belediyelere devredelim o zaman.

Yorumu oyla      10      2  
lale 30 Temmuz 2015 Perşembe 07:55

ben tarafsız bir vatandasım adalet se adalet bu karar dogru...herkes böyle olmalı..parti tutar gibi takım tutulmaz tıpkı avrupa ve abd de oldugu gibi...

Yorumu oyla      10      3  
Adalet mutlaka tecelli eder... 29 Temmuz 2015 Çarşamba 17:56

Bu hususa adalet penceresinden bakıyorum. İl Özel İdaresinin tüm görevlerini B.Ş.Belediyesine ver, fakat Ö.İ'nin geçmişte bu görevleri yerine getirirken kullandığı hemen hemen tüm taşınır ve taşınmazları başkalarına ver!Burada adaletten ve sağduyudan bahsetmek zaten mümkün değildi.Yanlış hesap Bağdat'tan dönerdi!Döndü!Selam olsun adaleti tesis eden Hakimlere!

Yorumu oyla      14      3  
29 Temmuz 2015 Çarşamba 17:01

"Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsis ettiği Bornova'daki Pınarbaşı Yarış Pisti'yle ilgili kararı da iptal etti. Mahkeme, alanın kentsel ve bölgesel spor alanı olduğunu, belediyelerin de kentte yaşayanlara spor yaptırma görevi bulunduğuna dikkat çekti." Mahkeme bu iş için kurulmuş bakanlığa verilen spor alanının belediyeye verilmesini istiyor. Belediyenin spor yaptırma görevi varmış. Bu mantıkla mahkemeye göre Bakanlığın görevi spor yaptırmama galiba.

Yorumu oyla      11      14  
.. 29 Temmuz 2015 Çarşamba 15:47

AH AH GÜZELYALIYA KEŞKE STAD YAPILSA ARKADAŞTA KALDIRMAZ DİYOR GÖZTEPELİ ÖRNEKKÖYE GAZİEMİRE GİDERKEN ZANNEDİYOR YAYA GİDECEK

Yorumu oyla      12      8  
Yenifoçalı 29 Temmuz 2015 Çarşamba 15:10

Belediye kazanması güzel . Ancak, belediyeşer ne yapacak bu tesisleri. Yenifoçaki belediyenin reha midilli kültür merkezi bu sene kapandı:((

Yorumu oyla      10      3  
Mehmet 29 Temmuz 2015 Çarşamba 13:40

Lütfen güzelyalida yapilmasi planlanan 22 bin kisilik stad icin de gerekli aksiyonu alın.Burası bu kapasitede bir stadı kesinlikle kaldırmaz.Türkiyede Futbol izleyicisinin sosyo-ekonomik durumunudadüşünürseniz,gelisiyle,gidişiyle,trafiğiyle,olaylariyla bölgeyi yasanmaz bir pozisyona sokacak bu proje karsisinda aklı baz alarak girisimde bulunun.Seyirci kalmayin.

Yorumu oyla      17      5  
m.y. 29 Temmuz 2015 Çarşamba 13:26

büyükşehir belediyesi konakta yeni hizmet binasına kavuşmuş oldu. doğru karar bu. ayrıca yarış pistinin belediyeye geçmesiyle belediye burada uluslarası yarışlar düzenleme şansınada sahip oldu. izmire yaradı sonuçta.

Yorumu oyla      25      5  
muhalif 29 Temmuz 2015 Çarşamba 13:23

bu habere çok sevindim. bu yaz sıcağında içim serinledi.valiliğin yanlı kararını mahkemeler bozdu.umarım balçova termal tesisleri ile çeşme ılıcadaki otelde belediyeye geçer.

Yorumu oyla      26      4  
29 Temmuz 2015 Çarşamba 12:20

yanlış hesap bağdattan döner.umarım tüm mallar en kısa sürede geri alınır.

Yorumu oyla      26      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Selçuk’ta muhteşem turnuva: Santra Başkan Bakıcı’dan
Türkiye Masterlar ve Veteranlar Ligi Federasyonunda 31. sırada yerini ...
Çevrimiçi Karşıyaka Projesi'nde sona doğru
Karşıyaka Belediyesi; ilçe ile ilgili tüm bilgi ve hizmet detaylarına, ...
Menderes sahilleri tertemiz: 12 noktada…
Menderes’e bağlı sahil bölgesindeki 12 noktada deniz suyunun kalitesine ...
 
Sakin Şehir'de halka açık internet!
Seferihisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen “halka ücretsiz internet ...
Bornova’nın eğitim gururu: LYS’ye BELGEM damgası
Bornova Belediyesi BELGEM (Bornova Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi) ...
Ve seferler başlıyor: İZDENİZ’in yeni rotası Foça!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni gemiler ile sürdürdüğü iç körfez seferlerini ...
 
Vali Toprak’tan operasyon ve güvenlik raporu!
Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen canlı bomba saldırısının ...
Ve büyük ustanın adını yaşatan 'Foça vapuru' suya indi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak-Karşıyaka-Foça arası vapur seferlerine ...
Urla çiçek açıyor
“Çiçek gibi bir Urla” sloganıyla Urla’yı renklendirmek için kolları sıvayan ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Mersin mitingi tarihe geçer mi?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Evli olmak
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Karadeniz'de neler oluyor?
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
CHP ne yapmalı?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Barışın çocukları
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Kırk yıl önce kırk yıl sonra
Filiz SEZER
Filiz SEZER
2021’in kelimeleri
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Alkışlarda yaşayacaklar
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Paha biçilmez miras…
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Anda kalmadan, anı yaşamak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva