HABERLER>GÜNCEL
14 Temmuz 2020 Salı - 10:38

Şehir Plancıları'ndan o görüşme sonrası çağrı: Basmane Çukuru, Büyükşehir'e devredilsin!

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, Basmane Çukuru’nun yaşanan son gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şehir Plancıları İzmir Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında Basmane Çukuru‘ndaki özel mülkiyete geçirilen hisselerin hileli olduğu belirtildi. Açıklamada, tüm hisselerin koşulsuz ve bedelsiz olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerektiği vurgulandı.

Şehir Plancıları ndan o görüşme sonrası çağrı: Basmane Çukuru, Büyükşehir e devredilsin!

EGEDESONSÖZ- Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, 3 Temmuz tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile TMSF Başkanı Muhiddin Gülal arasında geçen görüşmenin detayları ile ilgili olarak Gazeteci Fatih Yapar’ın kaleme aldığı köşe yazısına ilişkin bir yazılı açıklama yayınladı.

KÖŞE YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Açıklamada şunlara yer verildi:

"3 Temmuz 2020 tarihinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile TMSF Başkanı Muhiddin Gülal’ın ve ilgili bürokratların katıldığı bir buluşma gerçekleştirildi. Buluşmanın içeriğine dair resmi bir açıklama yapılmamış olmasına karşın, 8 Temmuz 2020 tarihinde, gazeteci Fatih Yapar, köşe yazısında kimi bilgiler paylaştı. Yapılan paylaşıma göre, “Basmane Çukuru” olarak anılan bölge için, masaya iki seçenek yatırılmıştı: İzmir Büyükşehir Belediyesinin TMSF’nin hisselerini borçlanarak satın alması ya da TMSF’nin, sahibi olduğu eşdeğer maliyetteki arsaları İzmir Büyükşehir Belediyesine devretmesi ve  belediyenin hisselerini alması… 

Sayın Fatih Yapar’ın köşe yazısı, resmi bir açıklama niteliği taşımıyor olsa da,  gerek yazıda aktarılan “seçenekler”in ciddiyeti, gerekse yazıda, “Basmane Çukuru”nun sürecine dair kimi eksikli bilgiler bulunması nedeni ile, tarafımızca bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. 

“Basmane Çukuru”nun tarihi; kamu arazilerinin özel şirketlere peşkeş çekilmesinin, yerel yönetim olanaklarının sermaye adına kullanılmasının, yasal dayanağı ve meşruiyeti olmayan hukuksuz kararların, kamu kurumlarındaki “girişimci” zihniyetin kamu yararlarını nasıl hiçe saydığının ve “kurumsal süreklilik” adı altında gösterilen basiretsizliğin tipik bir örneğidir. Bu tarih, kamu mülkiyetindeki eski belediye garaj alanının, sermaye için nasıl çukur haline getirildiğinin tarihidir.

Sürecin başlangıcı, 1990 yılındaki “Kültürpark Mimari Proje Yarışması”na kadar uzatılabilir. “Kültürpark Mimari Proje Yarışması ile, bugün kamuoyunda “Basmane Çukuru” olarak anılan, geçmişte eski garaj alanı olarak kullanılan alanda, emtia borsası, menkul kıymetler borsası, otel, kongre merkezi, açık sergileme alanları ile rant tesisleri yapılması hedeflenir. Birkaç istisna dışında, bir yerel yönetim tarafından gerçekleştirilmesi mümkün olmayan birçok hizmet, yarışma ile alana getirilir, bu kullanımlar imar planına yansıtılır.

Açılan yol, alanı altın tepside özel bir şirkete sunmak için , ANAP’lı belediye başkanı Burhan Özfatura tarafından kaçırılmayacak bir fırsattır. 1997 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Güçbirliği Holding arasında, pazarlık usulü ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılır. Gelin görün ki, bu sözleşmede, taşınmazın %11i belediyeye, %89’u “Güçbirliği Holding”e bırakılmıştır.

1998 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, alan için inşaat ruhsatı düzenlenir. Ancak, ruhsatın düzenlendiği tarihte, alanda yürürlükte bulunan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yoktur ve imar planı bulunmayan bir bölgede, ruhsat düzenlenmesi ve inşaat projesinin onaylanması yasal değildir.

Burhan Özfatura döneminde, bunlarla da yetinilmez.  1999 yerel seçimlerinin hemen öncesinde, seçimlere yaklaşık bir ay kalmışken, belediye arsasının mülkiyeti, tapuda  “Güçbirliği Holding’e” devredilir. Tapudaki devir işlemi, yasal olmayan bir inşaat ruhsatı ve yasal olmayan bir inşaat projesi referans alınarak, kat irtifakı üzerinden gerçekleştirilir.

Hukuksuz işlemler bir bir uygulanmaya devam ederken, sözleşme şartlarını uygulamak ise akıllara bile gelmez. 1997 yılında imzalanan protokolde, inşaat süresi 360 gün olarak belirtilmesine ve inşaat belirtilen sürede bitmemiş olmasına karşın, sözleşme İzmir Büyükşehir Belediyesi devam ettirilir. Çünkü, yatırımcı küstürülmemelidir.

Yetmez… 2001 yılında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Güçbirliği Holding’e bağlı şirketlere el konulur. Artık, 1997 yılında imzalanan sözleşmenin taraflarından biri, fiili olarak masada yoktur. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesinin aklına, sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmek gelmez.

TMSF ile pazarlığa oturulur… Yıl 2009’dur ve pazarlığın sonunda, dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu tarafından, belediye hissesinin %11’den %30’a çıkarıldığı bilgisi paylaşılır. Ancak, bu bilginin bir kanıtı yoktur ortada. Sadece, imar planı notlarına, alandaki inşaatın %30’unun “Belediye Hizmet Alanı” olarak kullanılacağı ifadesi eklenmiştir. Oysa, tapu mülkiyetindeki %11 – %89luk kat irtifakı dağılımı devam etmektedir.

Ardından, farklı dönemlerde TMSF tarafından yapılmak istenen hisse satış işlemleri gündeme gelir. TMSF, alanı satmaya kararlıdır ama nedense, her ihale fiyatı, bir öncekinden daha düşük olur. Serbest piyasa devrededir, talep yoksa arzın ne önemi vardır ve “alıcının” isteklerine de önem verilmelidir. Sonunda, TMSF satışı yapar yapmasına ama hukuksuz imar planlarının yargı tarafından iptal edilmesi nedeni ile, “alıcı” hisseleri iade eder.

Bütün bunlar yaşanırken, 1997 yılında imzalanan kat karşılığı mülkiyet sözleşmesi dışında, “Güçbirliği Holding”, TMSF, zamanında TMSF hisselerini satın alan, Sancak ailesinin şirketi olan Livamine ya da başka bir kurum / kuruluş ile, İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yeni bir sözleşme yapılıp yapılmadığı bilinmez. Çünkü, belediye arsasını rahatlıkla özel şirkete aktaran, ardından şirketlerin taleplerine göre alanda imar planı değişikliği yapan kamu, “kamu yararı” gereğince, sözleşmelerini kamuoyundan saklar.

Ve geldiğimiz noktada… TMSF’nin mi İzmir Büyükşehir Belediyesi hisselerini yoksa İzmir Büyükşehir Belediyesinin mi TMSF hisselerini alacağı konuşulmaktadır. Ancak, hukuksuz ve hileli bir evrak üzerinden özel mülkiyete devir işlemi gerçekleştirildiği ortadayken, yapılması gerekenler de açıktır:

-Konunun kamuoyu tarafından açıkça tartışılabilmesi, kamu hakkının nasıl gasp edildiğinin ortaya konulabilmesi için, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Basmane Çukuru” için imzalanan bütün protokoller,sözleşmeler, yazışmalar vb. her türlü belge eksiksiz olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

-1999 yılında, hukuksuz bir inşaat projesine doğrultusunda gerçekleştirilen ve kat irtifakına dayalı tapu devri iptal edilmelidir.

-Bu süreçte, hukuksuz evrakların altında imzası bulunan bütün kamu görevlileri hakkında da, görevi kötüye kullanma gerekçesi ile soruşturma açılmalı ve sonrasında kamu davası açılmalıdır.

Aksi takdirde; belediye kendi hakkı olan bir taşınmazı yeniden satın almış, hukuksuz işlemlerin tamamının üzeri örtülmüş, Güçbirliği Holding’in TMSF’ye olan borcu dolaylı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmiş ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi mülkiyetindeki taşınmaza bile sahip çıkamamış, “parası yetmediği” iddiası ile alanın satışına “meşruiyet” kazandırmaya çalışmış ve yeniden bütün bu yağma hikayesinin bir parçası olmuş olacaktır.

Bilinmelidir ki; eski belediye garaj alanını, “çukur”a dönüştürenler, kamu mallarını özel şirketlere peşkeş çekenler ve gözü doymak bilmeyen sermayedir. İzmir halkını “çukur”dan kurtaracak olan ise, alanın yeniden bedelsiz olarak kamu mülkiyetine geçmesi ve alanın kamu hizmetleri için kullanılmasıdır.

Saygılarımızla"

 
Nihayet! Merkür ileri hareketine döndü
 
İzmir’de konut satışı patlaması!
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
birisi 14 Temmuz 2020 Salı 13:03

çukur olarak kalmasını isteyen eski belediye başkanı yüksel çakmur değil mi? açtığı davalarla yıllarca bekletildi? gidinde kendisine sorun?

Yorumu oyla      1      1  
14 Temmuz 2020 Salı 12:21

GÜçbirliği bu arsa için belediyeye para vermemiş mi zamanında nasıl belediye kendi hakkı olan taşınmazı yeniden satın almış oluyorki ? Onu bırak bir sürü harfiyat temel işi falan yapmış bu şirket bunlar da mı bedavaya gelmiş olacak yani ? ŞEhir Planlamacıları odası da bi değişik gerçekten.

Yorumu oyla      2      0  
Nasıl olacak 14 Temmuz 2020 Salı 11:19

"Rant tesisleri" olmadan, başta işsizlik sorunu gibi sorunları çözmeyi nasıl planlıyorsunuz? Bu mantıkla özel sektörün yaptığı her yatırıma (fabrika gibi) "rant tesisi" diyebiliriz. Belediye yapsın, devlet yapsın diye bir anlayış mı kaldı? Çukur bedelsiz olarak verildi ise bedelsiz olarak belediyeye tabiki de geri verilmelidir. Ancak bir şehir rant yaratamıyorsa sonu İzmir olur. Sonuç ortada. Şehrin hali de ortada.

Yorumu oyla      3      1  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çeşme'de günübirlikçilerin 'plaja eşya taşıma' tepkisi!
İzmir'in Çeşme ilçesinde, geçen yıl halkın araçlarıyla plaj yakınına kadar ...
İki çocuk ev yangınında hayatını kaybetti
Bolu'da iki katlı bir evde yangın çıktı. Yükselen alevler nedeniyle mahsur ...
Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti
Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu 91 yaşında hayatını kaybetti.
 
Muhittin AKBEL yazdı... Trafik kurallarına uymak çok mu zor?
Muhittin AKBEL yazdı... Trafik kurallarına uymak çok mu zor?
İzmir'de hücre evlerine operasyon: Çok sayıda gözaltı!
İzmir'de FETÖ'nün gaybubet evlerine düzenlenen operasyonda 25 şüpheli ...
KCK baskını: İl başkanı ve muhtarlara gözaltı!
Gaziantep'te PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında aralarında HDP İl ...
 
Artvin'den sonra Rize: 2 kişi can verdi!
Doğu Karadeniz'i etkisi altına alan sağanak yağış Artvin'in ardından Rize'deki ...
Resmen yayımlandı: İzmir’de 9 ilçenin kaymakamı değişti
Daire başkanlığı, genel müdürlük, vali yardımcılığı ve kaymakamlıklara ...
Karaburun'da korkutan yangın!
İzmir'in Karaburun ilçesinde makilik alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
#İzmirTarımı
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
65 yaş üstünden küçük bir talep!
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Millet Düşmanları, enternasyonalistler, bölücüler ve gizli ajandalar
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Üç Türk’ten biri aşı olmak istemiyor…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Korona korkusu gribi nasıl bitirdi?
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Şiir üzerine
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Arpa boyu yol
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
İstikşafî görüşmeler
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bu da geçer
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Tahammül sanatı
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva