Kulaçlar ‘mülteciler ölmesin  diye atılacak
Kulaçlar ‘mülteciler ölmesin' diye atılacak
Datça'da Mülteciler ölmesin' temasıyla, bu yıl 10'uncusu düzenlenecek olan Türkiye'nin ilk ve tek Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu'nda 325 sporcu kulaç atacak.
19 Şubat 2016 Cuma  13:58

Datça Belediyesi'nin organizasyonunda Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Ticaret Odası ve gönüllülerin katkıları ile 27 Şubat Cumartesi günü ilçe merkezindeki Kumluk Plajı'nda saat 11.00'de başlayacak olan Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu için, şu ana kadar 15'i Yunanlı toplam 325 sporcu başvuruda bulundu. CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, her yıl bir tema çerçevesinde yapılan etkinlikte, bu yıl Ege denizindeki mülteci dramına dikkat çekileceğini söyledi. 2010 yılında da aynı temayı kullandıklarını dile getiren Uçar, "Sorunun her yıl katlanarak büyümesi karşısında, insanlığa bir kez daha çağrıda bulunmak istedik. İstiyoruz ki, bizim doğayla mücadele etmek için kulaç attığımız Ege'nin suları, acıların denizi olmasın. Savaşlar, siyasi ve ekonomik çıkarlar uğruna, yeni bir hayat kurma umudunun peşinden koşan insanlar bu denizlerde ölmesin. Ege'de mülteci sorununa adadığımız bu etkinliğimiz, umarız sorunun daha çok gündemde yer almasına ve bu sayede etkili çözümler bulunmasına katkı sağlar" dedi.

SİYAH MAYO VE SİYAH BONE 
Bu yıl Yunanlı yüzücülerin de katılacağını belirten Uçar, "Bu yılın onur konuğu Yunanlı yüzücü Zacharias Aleksandrakis olacak. Yunanlı sporculardan gelen bir öneri doğrultusunda, maratona katılacak tüm yüzücülerin siyah mayo ve siyah bone giymeleri uygun bulundu. Tertip komitesi olarak, biz de tüm sporculara siyah sweatshirt dağıtacağız" dedi.

İKİ PARKURDA YÜZÜLECEK
Tertip Komitesi adına konuşan Levent Özberk ise, Kumluk Plajı'nda saat 11.00'de başlayacak olan maratonunun iki farklı parkurda gerçekleştirileceğini söyledi. Özberk, "Kumluk Plajı-Fener Adası arasındaki 5 bin metrelik uzun parkurun startı saat 11.00'de verilecek. Kumluk Plajı-İskele arasındaki 1500 metrelik kısa parkurun başlangıcı ise saat 11.30'da olacak. Maraton günü açık ve güneşli bir hava bekleniyor. Hava sıcaklığının 19-20 derece, su sıcaklığının ise 18 derece olması tahmin ediliyor" dedi.(dha)Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/kulaclar-multeciler-olmesin-diye-atilacak/920440