Başkan Eriş: Çamyayla barbunyasıyla meşhur, mermeriyle değil!
Başkan Eriş: Çamyayla barbunyasıyla meşhur, mermeriyle değil!
Çamyayla’da kurulmak istenen mermer ocağının doğurabileceği zararlara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla dikkat çeken Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Çamyayla barbunyasıyla meşhur, mermeriyle değil!” ifadeleriyle tepki gösterdi.
22 Eylül 2021 Çarşamba  14:22

EGEDESONSÖZ- Ödemiş, Bozdağlar’da bulunan yaylalar ekoturizm için uygun alanlar olarak gösterilirken, madencilik firmaları bölgede mermer ve taş ocağı açmak için başvuruda bulunuyor.

2018 yılında Bozdağlar’a bağlı Başova Yaylası’nda mermer ocağı kurulması için başvuru yapan Mehmet Çete’ye ait ruhsat, bölge halkının tepkisinin ardından Nisan 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edilmişti.

Başova Yaylası’ndaki girişimleri sonuçsuz kalan Çete, geçtiğimiz günlerde Çamyayla’da mermer ocağı kurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusu yapmıştı.

Başvurunun ardından Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 201500505 Ruhsat Nolu II-B Grubu İşletme Ruhsat Sahası sınırları içinde Altıntaş 1 Madencilik Mermer İnş. Taah. Nak. Tic. ve San. Ltd. Şti. tarafından yapılması hedeflenen ocağa karşı olduklarını belirtmişti.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, ocağı kurulmasının doğuracağı sorunlara dikkat çeken Başkan Eriş, “Çamyayla barbunyasıyla meşhur, mermeriyle değil! Doğayla tarihin iç içe olduğu bereketli toprakları ve tertemiz havasının yanı sıra kentimize içme suyu sağlayacak Rahmanlar Barajı'nın su havzası olma özelliğiyle Çamyayla gibi özel bir bölgede mermer ocağı açmak telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacaktır. ‘Çamyayla'da mermere HAYIR’ diyor, havamız, suyumuz ve toprağımız için sesimizi yükseltiyoruz” dedi.Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/baskan-eris-camyayla-barbunyasiyla-meshur-mermeriyle-degil/1080429