RÖPORTAJLAR
19 Mayıs 2011 Perşembe

Kocaoğlu'ndan olay yaratacak sözler

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, operasyon sonrası verdiği ilk röportajla herşeyi Gönül Soyoğul'a anlattı. İşte olay röportaj...

Kocaoğlu ndan olay yaratacak sözler

BAŞLARKEN…
17 gün önce… Haftaya/güne, müthiş bir haberle başlamıştık.
Büyükşehir Belediyesi’ne, belediyeye bağlı birimlere ve belediye ile iş yapan bazı şirketlere; toplam 700 polisle bir operasyon başlatılmıştı.
O süreçte, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu kah belediye önüne ona destek vermek üzere gelen kalabalığa seslenirken izledim ben de sizler gibi… Kah televizyon ekranlarında…
Dik durmaya çalışırken yüzüne yansıyan o üzüntüye, o şok haline; operasyonun ilk günü belediye önünde toplananlara seslenirken bütün bedenini/sesini kuşatmış duygusallığına… Tanık oldum.
Hem ondaki duygusallığı, hem de kendimdeki gazetecilikten çok insani yanın ağır bastığını hissedince… Röportaj için kendime zaman tanıdım. Bu ağır havanın biraz dağılmasını, konunun biraz demlenmesini bekledim.
Taa ki, Başkan Aziz kocaoğlu’nun ‘Paris’e gitmeme kararı’ Hürriyet’e yansıyana kadar…
‘Paris’e gitmeyeceğim’ açıklamasını, haksızlığa bir isyan, bir çığlık olarak okudum çünkü. Ve Başkan’ın konuşmaya hazır olduğunu hissettim.
O gün randevu istedim, ertesi gün öğle saatlerinde Başkan’ın makam odasındaydım. Hani ‘böcek’lerle izlenen/dinlenen o büyük odada…
1.5 saat… Neler anlatmadı ki? Neler söylemedi ki?
Böcekler kaydetti zaten, siz de öğrenin haydi…
 


GÖNÜL SOYOĞUL: Operasyonu ilk nasıl öğrendiniz… Nasıl bir telefon geldi?
 
AZİZ KOCAOĞLU: Sabahleyin burada işim vardı. Saat 8’e 10 kala evden çıktım. Evde hazırlığımı yapıp çıkmaya hazırlanıyordum. Sekreter arkadaş aramış, onun üzerine geri döndüm. Bir şey var mı diye… Böyle böyle dediler. İzulaş’a emniyetten gelmişler, evraklara el koymak istiyorlarmış. Ben de İzulaş’a gideyim diye yola çıktım. Sonra bir belediyeye uğrayayım dedim. Belediyeye geldiğimde kapıda, içeride 30-40 tane, belki 50 tane polis ile karşılaştım. Bu şekilde haberimiz oldu. Sonra işte nerede olduklarını öğrendik.

SOYOĞUL: O anda, ilk duyduğunuzda ne hissettiniz? Boyutunun bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiş miydiniz?

KOCAOĞLU:
Valla ben hiç beklemiyordum. Aslında boyutunu da beklemiyordum, kendisini de beklemiyordum. Çünkü biz, operasyon yapılacak bir iş yapmadığımıza inanıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde operasyonluk bir iş olmadığına inanıyoruz. Hala da ona inanıyoruz. Ondan da en ufak bir kuşkumuz yok. Doğrusu ben algılayamadım, tek kelime ile söylemek gerekirse; algılayamadım. (susuyor) Tamam geldin kardeşim. Vermediğimiz evrak yok. Evrak gizlersin, bilmem ne olur, bir şey duyarsın… Sonuçta, elimizde sorgulardan sorgu tutanakları var. Delillerle ilgili kısıtlama kararı var, biliyorsunuz. Basına sızan haberlerden ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Suç iddialarını da basından ve tutanaklardan öğrenmeye çalışıyoruz.

SOYOĞUL: Operasyonun yapıldığı gün, o süreçte bir kaos yaşandı. Bizler de basın olarak sağlıklı bilgi alamadık, bir açıklama yapan olmadı. Ama net olarak şunu gördük. Daha neyle suçlandıkları tümüyle karanlıktayken, size destek yağdığını gördük.  

KOCAOĞLU:
Duyan avukatlar aradı, arkadaşlar aradı, geldiler sağ olsunlar. Buraya insanlar toplandı.

SOYOĞUL: Büyükşehir’in önünde kalabalık toplandığı haberini alır almaz, biz de geldik gazeteci olarak. O kalabalığın taşıma kalabalık olmadığını, insanların cansiparane sizin lehinize slogan attıklarına şahit oldum.

KOCAOĞLU:
Yok canım neyi taşıyacağız. Koyun can derdinde, kasap et derdinde…SOYOĞUL: Sizin adınıza bir takım insanlar bunu yapabilirlerdi… Ama değildi. O gün orada bekleyen, alkışlayan insanlara bir konuşma yaptınız. Çok heyecanlı ve duygusaldınız.

KOCAOĞLU:
Tabii, ister istemez… Biz yaşam boyunca izzet-i nefsimiz için, namusumuz için yaşamışız. Bu görevi de öyle yapıyoruz. Bu belediye başkanlığı, bizim izzet-i nefsimizi rencide edecekse, namusumuza bir şey gelecekse, bu işi yapmayız. Yapmayız yani. Belediye Başkanlığı yapacağız diye bir ayet yok. Biz bunu birçok zorlukları aşarak her bakımdan özveride bulunarak yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Orada tabii vatandaşların toplanması, coşkulu bir kalabalığın, içten gelen bir kalabalığın toplanması, insanı motive ediyor. Tabii ki duygusal anlar yaşıyorsunuz. İnsanız biz. Birçok konuda bilimsel verilere dayanarak, elimizdeki verilerle karar veriyoruz ama en sonunda öyle konular oluyor ki, bıçağın sırtında bir kararda da duygularınızla, hislerinizle hareket ediyorsunuz. Yani insandan duyguyu çıkarttığınızda ne kalacak, merak ediyorum…(gülümsüyor)

SOYOĞUL:  Güzel soru. Bu sorunuza soruyla karşılık vereyim o zaman. Paris kararınız da böyle duyguyla verilmiş bir karar mıydı?.

KOCAOĞLU:
Hayır, Paris kararını ben genişlemesine düşünerek karar verdim.

SOYOĞUL: Enine boyuna irdelediniz mi?

KOCAOĞLU:
Tabii tabii…

SOYOĞUL:Bu konuda bazı isimlerle görüşmeden, fikir alışverişinde bulunmadan, tek başınıza mı karar verdiniz?

KOCAOĞLU:
Kimseyle görüşmedim. Tamamen kendi kararım. Zaten görüşecek bir şey de yok.

SOYOĞUL: Bu önemli bir karardı, yani insan güvendiği kişilere danışmalı diye düşünürüm. Doğaldır yani…

KOCAOĞLU:
Hayır kimseyle görüşmedim. Şimdi ben tabii ki EXPO’yu bu kentte herkesten fazla istiyorum. Ve bunu politik bir mülahazayla da istemiyorum. EXPO’nun bu kenti, hizmet sektöründe ve turizm sektöründe kalkındıracağına inanıyorum. Bir sıçrama getireceğine inandığım için, bu kentin altyapıları tamamlanacağı için istiyorum. Ve ben bu kenti kalkındırmak istiyorum. Vizyonumu böyle belirlemişim. Bunu istememem, buraya gitmemem, bilmem ne yapmamam söz konusu değil. Gitsek gerçekten iyi olurdu. Ama şöyle bir karar verdim. Belediyesine operasyon yapılan belediye başkanının Paris’e belediye başkanı olarak gitmesi ne getirir, gitmemesi ne götürür?

SOYOĞUL: Bu soruyu kendinize sordunuz ve ne cevap aldınız?

KOCAOĞLU:
Gitmemin doğru olmayacağına, burada kalmamın doğru olacağına karar verdim. Ve çok olağan dışı haller dışında, arkadaşlarım çıkıncaya kadar da İzmir’i terk etmeyeceğim. Yani sadece Paris maris değil, İzmir’i terk etmeyeceğim. Burada kalacağım. (çok kararlı ve biraz da asabi vurguluyor bu sözcükleri…)

SOYOĞUL: Ya İstanbul’a, Ankara’ya? Oralara da mı gitmeyeceksiniz?
 
KOCAOĞLU: Zorunlu haller dışında gitmeyeceğim. Evet.

SOYOĞUL: Bunun bir protesto olmadığını söylediniz. Ama sanki bir protesto varmış gibi…

KOCAOĞLU:
Hayır. Protesto yok.

SOYOĞUL:  Ne peki bu… Tam olarak açın..

KOCAOĞLU:
Bu şu. Belediyene sahip çıkmak, kentine sahip çıkmak, şu anda tutuklu bulunan arkadaşlarına sahip çıkmak. Bu tavır, bu tavırdır… Kente sahip çıkıyorsun, hemşerilerine sahip çıkıyorsun, hizmet götüren belediyene sahip çıkıyorsun. Ve şu anda tutuklu bulunan arkadaşlarına sahip çıkıyorsun. Bu belediyede, bu belediyenin insanı, gerçekten bürokrasisi, çok hassas insanlardan oluşuyor. Ben onları motive etmek, sürekli yanlarında olmak durumundayım. Ben 6 aydır, bu iş oluncaya kadar 6 aydır, üzerimde bir yorgunluk, bir halsizlik vardı. Mesaiye geç geliyordum; geç dediğim bir saat, bir buçuk saat geç geliyordum, eğer bir iş yoksa. Ama şimdi, eski ilk başladığım günlerdeki gibi, mesaiye çok erken başlıyorum.

SOYOĞUL: Hırslandınız o zaman?

KOCAOĞLU:
Hırslanmadım. Burada olmak durumundayım. Yani personelimin sabahleyin benim arabamı gördüğü zaman motive olduğuna inanıyorum. Yahut beni gördüğü zaman… Ben ne kadar erken gelirsem, ne kadar geç gidersem personel de o kadar sorumluluk duyuyor. Zaten benim personelim sorumluluk duyuyor. O kadar şevkle çalışıyorlar.

SOYOĞUL: AKP İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, bugün basın toplantısında ‘Paris’e gitmemesi kendisi açısından da İzmir açısından da bir kayıp’ dedi… Sizi sevdiğini de ekleyerek…

KOCAOĞLU:
Efendim, konuya çok cepheden bakılabilir. Düz mantıkla baktığınızda, evet Kocaoğlu oraya gitmesi gerekir diyebilirsiniz. ‘İzmir’deki yerel işle uluslararası işi karıştırmamalı’ söylemi doğru olabilir. Bu bir bakış açısından. Ama benim penceremden baktığın zaman, operasyon geçirmiş bir belediye başkanı Paris’te olacaktır. Bir de öyle bakmak gerekir. O pencereden bakmak gerekir. Belediyesinde operasyon geçirmiş, şirketler koordinatörü alınmış, genel sekreteri, birinci adamı, başkana bağlı tek kişi alınmış, tutuklanmış. Siz neyle gideceksiniz? Nasıl bir psikolojiyle gideceksiniz de kente yararlı olacaksınız?

SOYOĞUL: Hani bundan eminsiniz ama… Bazen atılan çamurdan kirlenmiş gibi hissedebilir insan kendini…

KOCAOĞLU:
Hayır, hayır!!! Hayır efendim, olur mu öyle şey ya!

SOYOĞUL:  Sinirlenmeyin… Sonuçta insani bir duygudur bu diye söylüyorum.

KOCAOĞLU:
Sinirlenmiyorum. Olur mu öyle şey! Biz hem arkadaşlarımızdan hem de kendimizden eminiz. Biz yaptığımız işi biliyoruz. Biz bunların hepsinin cevabını verdik. (Basın Danışmanı Reşat Yörük söze girip, Başkan’ın Altındağ’da yaptığı konuşmayı hatırlatıyor. Bunun üzerine Başkan, orada sorulan soruya verdiği yanıtı tekrar ediyor.) Çamur atılan bazı adamın çamur alnına yapışır, yüzüne/gözüne/ kafasına yapışır. Bazı adamın da kafasına değil; çamuru atan adamın kafasına yapışır.

SOYOĞUL: Bunu, gitmeyişinizi Paris’e nasıl izah edecekler
?

KOCAOĞLU:
Böyle bir şey yok…

SOYOĞUL: Sormazlar mı?

KOCAOĞLU:
Sormazlar efendim. Niye sorsunlar? Niye sorsunlar?

SOYOĞUL: EXPO’da patronaj belediye değil mi? Niye sormasınlar?

KOCAOĞLU:
Efendim, bakın UNIVERSIAD geçti. Dünya tarihinin en başarılı UNIVERSIAD’ını yaptık.. EXPO 2015’te hep beraber koşturduk. Bizim buradaki çabalarımız, duruşumuz ve kente ne istediğimiz, ne yaptığımız belli. Ne yapmak istediğimiz belli. Taa planlamasından itibaren… Belediye başkanı tek aşamalı düşünemez. Düşünürse kent de kaybeder, belediye de kaybeder, hemşerilerimiz de kaybeder. Biz, EXPO 2015 sürecinde de ‘zayıf noktamız İnciraltı’nın planlanmasıdır’ dedik. EXPO’yu kaybettik geldik, ilk açıklamamızda da ‘İnciraltı planlamazsa 2020’ye aday olmak doğru değil’ dedik. 2020’ye aday olmak istiyoruz ama aday olmadan önce İnciraltı’nın planlanma probleminin halledilmesi gerekiyor dedik. Biz iki üç aşama sonrasını görebilirsek zaten belediye başkanı oluyoruz. Yoksa, ne belediye başkanlığı yapacaksın! Gelirsin gidersin…

SOYOĞUL: Sayın Vali ve heyetin diğer üyeleri, Paris’e gitmeniz konusunda ısrarcı oldular mı?

KOCAOĞLU
: Sağolsunlar ısrarcı oldular… 

SOYOĞUL: Gerekçelerinizi anladılar mı peki?

KOCAOĞLU:
Bilemiyorum. Ben anlattım gerekçelerimi. Onlar anladılar mı anlamadılar mı bilemiyorum.  Tabii ki kimsenin kafasını ölçemiyorsun, öyle bir cihaz yok.SOYOĞUL: Operasyonun yapıldığı güne dönelim tekrar. O gece sabaha kadar adliyede beklediniz… Bir hayli hüzünlü duygusal anlar yaşanmış… Baro Başkanı Sema Pektaş ile röportaj yapmak üzere gitmiştim erkenden. Herkes sizin sabaha kadar personeliniz hakkındaki kararı sonuna kadar bekleyişinizi takdirde anlattı.

KOCAOĞLU:
Onlar bizi takdir etmeyecek, biz onlara borçluyuz. İzmir Barosu yönetimine, başta Başkan Sema Hanım olmak üzere, gerçekten şükran duyuyoruz. Gerçekten sabaha kadar onlar da bizimle beraber helak oldular. Sağ olsunlar. Bizim görevimizdi orada olmak… Arkadaşlarımız oradaydı…

SOYOĞUL: Sonuçta, ilk ziyareti Bergama ve Buca’ya yaptınız.. Ne gördünüz, ne hissettiniz?

KOCAOĞLU:
Önce Buca’ya gittim, ertesi gün de Bergama’ya gittim… İlk gün çok şaşkınlardı tabi. İnsanoğlu yaşadıkça bir şeyleri görüyor, bir şeyleri kabulleniyor insanın doğasında var bu. Ben işte her hafta Pazartesi günü görüş günü, hem Bergama’ya, hem de Buca’ya gideceğim. Arkadaşları ziyaret edeceğim.

SOYOĞUL:
Bu program hiç değişmeyecek yani…
 
KOCAOĞLU: Tabii tabii.

SOYOĞUL: Cezaevi koşullarının iyi olmadığıyla ilgili açıklamalar oldu. Bazı tutuklu yakınlarının ranza olmadığı için yer yatağında yattıklarını…

KOCAOĞLU:
Bir çok şey söyleniyor. Yatak aldık, birkaç gün gecikmeli de olsa verdiler. Ben pazartesi günü akşamı belediyeye gönderdim. Salı günü akşamı da teslim ettik. Birkaç gün sonra, sanırım Perşembe günü teslim etmişler. Onun kendi iç meseleleridir. Prosedürleridir yani.

SOYOĞUL: Benim tanıdığım Aziz Kocaoğlu, her akşam yattığında ‘ben yatağımdayım ama arkadaşlarım orada’ diyerek uyuyorduk. Ya da uyuyamıyordur.

KOCAOĞLU:
Yok, kitap okurken sızıyorum.

SOYOĞUL: Ne okuyorsunuz mesela…

KOCAOĞLU:
Şu anda 41 tane kitap var ya, onları okuyorum…

SOYOĞUL: İzmir’in semtlerini anlatan kitapları. Kaç gün uykusuz kaldınız öyle?

KOCAOĞLU:
Tam uykusuz demek doğru değil ama uykusuzluğu, bunu ilk Büyükşehir belediye başkanı olduğumuz zaman yaşamıştık. Sınırlı uyuyabiliyorum daha doğrusu…

SOYOĞUL: Ya e
şiniz, Türkegül Hanım?

KOCAOĞLU:
Türkegül de en az benim kadar üzülüyor. Türkegül’ün de huzuru kaçtı. Arkadaşları, o da en az bizim kadar tanıyor.

SOYOĞUL:
Onları ben göreve getirmiştim duygusunu yaşıyor musunuz? Belki Pervin Hanım için değildir ama çünkü o çok uzun süredir zaten belediyede çalışıyordu, Genel Sekreterliği sizin zamanınızda oldu. Ama Reha Bey galiba sizin ısrarınızla gelmiş Büyükşehir’e..

KOCAOĞLU:
Hilmi…  Reha da var ama Hilmi daha çok… Şöyle bir şey var, bakın. Onu belki bilinçaltında hissediyoruzdur, ona bir şey diyemiyorum da… Esas olan şey şu, çocuklar da bir şey yapmadı, biz de bir şey yapmadık. Hani biz bu arkadaşları alsak da getirsek, gerçekten suçlamada olduğu gibi, çete kursak gibi, tamam. O zaman çete kurduk falan olur…SOYOĞUL: Minareyi çalan kılıfını hazırlardı zaten diyorsunuz…

KOCAOĞLU:
Bir de o tarafı var işin. Ama öyle bir suçluluk duygum yok. Çünkü bir şey yapmadık.

SOYOĞUL: Suçluluk duygusu şu anlamda, bu çocukları ben getirdim gibi..

KOCAOĞLU:
O tabii ayrı… Sebep oldum değil de, şöyle bakın: Belediyenin kaptanı belediye başkanı. Her şeyinden sorumlusun. Ben ilk gün de söyledim. Beni alın kardeşim, belediyenin hesabını benden sorun. Varsa bir şey, benden sorun belediyenin hesabını. Yani o duygu… Rahatsız eden o. Adamlar orada yatıyor, dünya alem biliyor ki bu işte incir çekirdeğini dolduracak bir şey yok. Sen belediye başkanı olarak geliyorsun, gidiyorsun, zorunlu hallerde nutuk da atıyorsun. Bilmem ne yapıyorsun. Bu normal bir insan davranışı değil. Bundan etkilenmemek mümkün değil. Özgürlüğün kısıtlanması, böyle bir suçlamayla karşı karşıya kalmak, yani bunlar… Pervin (Genç) kafasını kaldırıp yürümemiştir. 60 yaşında. Böyle yere bakar. 37-38 yılın verdiği deneyimle zaten bizi de bir çok şeyden, hatalardan korumuştur. Hele hele ilk yıllarda. Benim attığım bütün imzaları o kontrol etmiştir.

SOYOĞUL: O kadar güveniyorsunuz yani…

KOCAOĞLU:
Tabii canım…

SOYOĞUL: Bazıları şöyle dediler, bir insan nasıl bir insandan emin olabilir? Başkandan biz de eminiz ama yanında çalışanlar hata yapmış olabilir. Bütün hepsinden bu kadar emin misiniz?

KOCAOĞLU:
Benim tanıdığım, şimdi o arkadaşların içerisinde, hakkında konuşabileceğim 3 tane arkadaş var. Biri Pervin, biri Hilmi, biri Reha… Diğer çocukları ben o kadar derinlemesine tanımıyorum. Ama onlar bana, bunları tavsiye ettiler. Mesela Nagehan (Genç) zaten Pervin’in kardeşi olduğu için garibim orada… Serpil’i (Keskin) daire başkanı olarak öneren de Erhan Bey’le Pervin Hanım. Mehmet Sayar bey için de bugüne kadar ben kimseden en ufak bir şey duymadım. Ama Pervin için de Hilmi için de Reha için de en az kendim kadar eminim. Tanıdığım için. Hepsini de 42-43 senedir tanıyorum. 42 senedir tanıdığım insan için konuşuyorum. 7 senelik belediye başkanlığı, 3 senelik bilmem ne, 6 aylık bir şey değil ki.
Çocukmuşuz işte fakülteye kaydolmuşuz, Pervin’i oradan tanıyorum. Hilmi mesela bizden 2 sınıf üstteydi, bir göz aşinalığı vardı, sonra TEK’te beraber çalıştık, oradan tanıyorum. Burada 7 yıl beraber çalıştık. Reha’yı yine yurttan tanırım.

SOYOĞUL: Sizin bu kadar önem verdiğiniz, belediyenin belkemiğini oluşturan ekip içeride. Nasıl bir düzenleme yaptınız? Bir çok şeyin durma noktasına geldiği, haklı olarak bürokratların imza atmaktan korktuğunu, çekindiğini duyuyoruz. Siz ne yaşıyorsunuz?

KOCAOĞLU:
İşler yürüyor. Esas handikap şu. ‘Ben şurda şurda hata yaptım yahut Ahmet şurada hata yaptı o bak tutuklandı, ben o hataları yapmayayım’ diye bir şey yok burada. Bürokrasi de biliyor ki, bu insanlar temiz. Herkes, kendi tanıdığında bir problem olmadığını biliyor. ‘Bunlar bir şey yapmadı, bunları içeri aldılarsa bizi de alırlar’ diye bir korku var. Esas işin püf noktası bu. Diyor ki, bunlarda bir şey yok, bende de bir şey yok.…

SOYOĞUL: Ama isterlerse bir şey buluyorlar diye düşünüyorlar…

KOCAOĞLU:
Haaah! Palas pandıras götürebiliyorlar. Beni de götürürlerse ne olacak diye düşünülüyor.

SOYOĞUL: Peki bu korkuyla, bu endişeyle işler nasıl yürüyecek?

KOCAOĞLU:
Yürüyecek, yürüyecek…. Çok enterasan şeyler de oluyor. Bizim bir Daire başkanımız sağlık nedeniyle emekli olmuştu geçtiğimiz günlerde… Çok farklı masalarda alanlarda çalışmıştı, tecrübelidir. Bunu duyar duymaz hemen geldi gönüllü olarak şu anda çalışıyor.. Bu da var yani…

SOYOĞUL: Bu durumda sizin yükünüz daha da mı arttı
?

KOCAOĞLU:
Yok canım. Belediye koskoca bir kurum. Genel sekreter vekili olarak Raif Bey, o da son derece deneyimli. Diğer arkadaşlar da görevlerinde. Görev dağılımı yapıldı zaten.

SOYOĞUL: İşler aksamayacak mı?

KOCAOĞLU:
Aksamaz ama her insanın yokluğu da yokluktur. Ama belediye devam eder. Bize bir şey yok. Oturur biz de yaparız bazı işleri.. Ama şu an öyle bir şey yok. Gerekirse yaparız tabii.

SOYOĞUL: Bir ara istifayı düşündünüz mü? Belediyeden, partiden ya da ikisinden birden?
 
KOCAOĞLU: Hayır yok. Belediyeden bir defa kesinlikle düşünmem, aklımdan bile geçirmem. Partiden de geçirmem.

SOYOĞUL: Boş bir söylenti mi yani?
 
KOCAOĞLU: Boş, boş, boş. Ne partiden istifa ederim, ne de bu koşullarda belediyeden istifa ederim. Normal şartlar altında belediyeden istifa edebilirdim.

SOYOĞUL: Normal şartlar dediğiniz ne?
 
KOCAOĞLU: Bu operasyon olduktan sonra belediyeden istifa etmem. (gülüyor.) Ha, başka bir şey olurdu, normal bir şey olurdu, bilmem ne olurdu; o ayrı bir konu. Ama bu operasyondan sonra, belediyeden asla istifa etmem.

SOYOĞUL: Hatta binadan bile ayrılmam, hatta kentten bile ayrılmam diyorsunuz da, ben yine de sorayım dedim.

KOCAOĞLU:
(gülüyor) Tabii tabii.. Ama senaryo yazılmış olabilir. (daha çok gülüyor.) Bak şimdi. Senaryo yazılmış olabilir. Her zaman üretilebilir. Tamam mı?

SOYOĞUL:Böyle bir senaryo olabilir mi?

KOCAOĞLU:
Garip şeyler düşünülebilir diyeyim, daha doğrusu. Kimsenin de beynini ‘düşünme’ diye anahtarla kapatacak değiliz.

SOYOĞUL: Peki sizin bu bir daha aday olmayacağım sözünüzü neye bağlayacağız?

KOCAOĞLU:
Ben zaten bir daha aday olmamakla, 18 sene belediye başkanlığı yapmak arasında gidip geliyorum. (kahkahalar) Gidip geliyorum.

SOYOĞUL: Biliyorum, siz bu konuyla ilgili hep dalganızı geçiyorsunuz, benzeri açıklamalar daha önce de gazetelerde yer aldı. 2. dönem belediye başkanlığı sürecinde de benzer sorular geldiğinde siz bana ciddi olarak, ‘kararımı yine başkanlımın bitmesine 6 ay kala açıklarım’ demiştiniz. Hala o noktada mısınız?

KOCAOĞLU:
Tabii canım, doğrusu o dur.

SOYOĞUL: Ama bugün Erkin Usman’ın köşesinde bir daha aday olmayacağınızla kalmamışsınız, yerinize bir de veliaht yetiştirmeniz gerektiği yer alıyordu.

KOCAOĞLU:
(yine çok gülüyor; bu gülüş, biraz hınzır, biraz muzır, onlar daha çok bekler gibi bir gülüş) Oooo, paketliyor Erkin Abi bizi… Erkin Abi, nasıl kendi yerine yenilerini yetiştiriyorsa, gençlere köşesini bırakıyorsa….(çok gülüyor)

SOYOĞUL: Siz de yerinize yeni başkanı yetiştirecek misiniz bu durumda?

KOCAOĞLU:
Tabii. Tabii, amma yapıyorsun Gönül!

SOYOĞUL: Hani aday olup olmayacağınızla ilgili sözleriniz yanlış yorumlanmış olabilir ama gençlerle ilgili söyledikleriniz neydi peki?

KOCAOĞLU:
Gençlerin gelmesi lazım diyorum. Her zaman söylüyorum bunu. Yetişmesi lazım diyorum.

SOYOĞUL: Gençlerin gelmesi lazım ama bu, 3 sene sonra gelsinler demek değil demek mi istemiştiniz? (kahkahalar)

KOCAOĞLU:
Benim veliahtımın kim olduğunu biliyor musun?

SOYOĞUL: Bilmiyorum.

KOCAOĞLU:
Bilmezsen, bu soruları böyle sorarsın. Benim veliahtım var.

SOYOĞUL: E, açıklayın o zaman, ne güzel flaş haber yapalım…

KOCAOĞLU:
Açıklamam. Onu herkes biliyor. Bir tek sen bilmiyorsun. Bütün camia biliyor, veliahtım var aslan gibi…Hazırlıyoruz bir tane delikanlı.
 
SOYOĞUL: Delikanlı? Oldukça genç bir isim yani.
 
KOCAOĞLU: Tabi tabii… 18 sene sonra olacağına göre, yaşı ancak yetişir…(kahkahalar)
 
SOYOĞUL: Tamam, anlaşılmıştır. Sizin bu koltuktan gitmeye hiç niyetiniz yok!

KOCAOĞLU:
Yok, belli mi olur, 6 ay kala karar vereceğiz.(kahkahalar)

SOYOĞUL: Bu kadar espriden sonra yeniden ciddi sorulara dönsem iyi olacak. Bu süreçte konuşulanlardan biri de CHP Genel Başkanı 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’e gelmekte geciktiği eleştirileriydi. Siz ne diyorsunuz?

KOCAOĞLU:
Ama şimdi seçim sürecinde, geç geldi erken geldi gibi bir şey olmaz.
 
SOYOĞUL: Bunun, sizin için moral bozukluğu yarattığı falan da konuşuldu hattı.

KOCAOĞLU:
Yok canım. Olur mu hiç. Gelmesine gerek yok dedim ben hatta.. Ama gelmesine memnun oldum. Zaten biz 5 yaşından beri kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Bir problem de yok yani. Gelmesinden tabii ki memnun olduk, o ayrı bir konu. Ama gelmese de üzülmezdik kırılmazdık, seçim sürecindeyiz. Veya başka önemli işleri olabilir, gelmeyebilirdi de. Şimdi şöyle… Biz kendimizi ispat etmek durumundayız. Bizim görevimiz bu. Kılıçdaroğlu’nun değil. Sayın Kılıçdaroğlu nezaketen geldi, geçmiş olsun dedi vs vs.. aradı telefonla. O ayrı.. Ama esas görev Kılıçdaroğlu’nun değil, bizim kendi görevimiz. Bu gemiyi Kılıçdaroğlu yönetmiyor, bu gemiyi biz yönetiyoruz. Bunun sorumluluğu da.. Bu krizse kriz, operasyonsa operasyon. Bunun altından kalkmak da bizim görevimiz.

SOYOĞUL:Babanız belediye başkanlığı yaptı, biliyorum. Onun dürüst bir belediye başkanlığı yaptığını, bu örneğin hep önünüzde olduğunu ve bu örneğin sizin misyonunuzu da büyük ölçüde belirlediğini öğrenmiştik önceki röportajlarımızdan. Babanız, bu operasyonu nasıl öğrendi? Televizyonlardan mı? Ne konuştunuz onunla?

KOCAOĞLU:
Televizyonlardan öğrenmemişlerdi. Ben kardeşimi aradım. Durumu söyledim, televizyondan duymasınlar, sen izah et dedim. Kötü olmasınlar. Yaşlı insanlar. Babam şuanda 90 yaşında, biraz da rahatsız. Onlar da Erbaa'da bizim ne yapıp ne yapmayacağımızı iyi bilir. Biz İzmir’e de öğrettik bunu. Onun için tepkili davranıyor. İzmir de biliyor bizim bir şey yapmayacağımızı. Yani elini vicdanına koyan hangi siyasi partiden, nereden olursa olsun bizim bir şey yapmayacağımızı İzmir çukurundaki insanlar bilir yani.

SOYOĞUL: Bunun siyasi olduğu söylendi ama sizin ağzınızdan bu yönde bir değerlendirme duymadık. Siz nasıl görüyorsunuz bu operasyonu?

KOCAOĞLU:
Yaşayıp göreceğiz.

SOYOĞUL: Yani erken mi?

KOCAOĞLU:
Tabii tabii. Yaşayıp göreceğiz. Bilemiyorum şimdi. Gökkubbenin altında hiçbir şey gizli kalmaz. Şu anda elimizde bir şey yokken hiç kimseyi suçlamamız, ileri geri konuşmamızın bir alemi yok. Yani ne yargıya böyle bir ithamda bulunmanın, ne de siyasilere böyle bir ithamda bulunmanın şu anda bir yeri yoktur. Yaşayıp göreceğiz. Biz de olayları değerlendiriyoruz. Siz gazeteci olarak daha yakından izliyorsunuz. Dosyada kısıtlama var biliyorsunuz. Bilgi verilmiyor. Ama ifadeler daha alınmadan, alınma aşamasında, bazı basın organlarında bir çok haber çıktı. Bu haberleri ben söylemedim, zaten bilmiyorum ne olduğunu.

SOYOĞUL: Peki basına yansıdığı kadarıyla. Süt alımı, mandalina alımı…Nerelerde ne aranıyor?

KOCAOĞLU:
Orada aranan şey şu. Şimdi ihale mevzuatında açık ihale dediğimiz yöntem var. Oralarda bize soru sormuyorlar. Bir de kültür sanat etkinliklerini soruyorlar. Kültür sanat etkinliklerinin ihale yöntemi farklı. Çünkü mesela bu ay Gönül Soyoğul tutuluyor, bu ay sanatçı olarak Gönül Soyoğul’u çağırıyorum. Başka bir Gönül Soyoğul yok.. Orada sanıyorum bir kafa karışıklığı var. Yani istediğini çağırıyor, konser verdiriyorlar gibi. Zaten istediğini çağıracaksın da konser verdireceksin. Orada ihale mevzuatındaki bu elastikiyeti sorguluyorlar. Böyle yapmayacaktı, böyle yapacaktı diye. Bir de bizim üretici birliklerinden ve kooperatiflerinden ihalesiz emtia satın alma hakkımız var. Mandalin, çiçek, fidan, süt gibi ürün alma hakkımız var. Bir de bunu sorguluyorlar. Bunları niye ihalesiz aldın diyorlar.

SOYOĞUL: Bilmiyorlar mı ki? Mevzuatı?

KOCAOĞLU:
Onlara göre belki müphem (şüpheli) geliyor, bilemiyorum.

SOYOĞUL: Peki bundan sonraki hizmetlerinizi, sosyal belediyeciliğinizi etkiler mi?

KOCAOĞLU:
Etkilemez. Biz ondan sonra gittik, operasyondan önce Bayındır’da ve Tire’de yapmıştık. Ondan sonra da geçen Cuma günü gittik Bademli’de fidan alımı protokolü imzaladık. Devam edecek, aksamadan devam edecek. Yanlış olsa zaten yapmazdık.


Kocaoğlu, Gönül Soyoğul'a böceklerin yerini gösterirken

SOYOĞUL: Biz zaten böcek olduğunu biliyorduk dediniz. Hatta arkadaşlara ellemeyin dursun dediğinizi söylediniz. Bu doğru bir tavır mı? Burası sizin mahreminiz. Niye afişe etmediniz? Neden karşı çıkmadınız? Hukuki açıdan neden hakkınızı aramadınız?

KOCAOĞLU:
Ne hakkı arayacağım?

SOYOĞUL: Ne hakla beni dinliyorsunuz diyeceksiniz? Hangi hukuki gerekçeyle belediyeye böcek yerleştiriyorsunuz diye soracaksınız?

KOCAOĞLU:
Olsa ne olacak? Biz burada rahmetli başkandan sonra geldik. Bir müddet sonra arkadaşlar dediler ki, burayı bir tarayalım. Ben de iyi dedim. Birkaç yerde var dediler, onlar şimdi duruyor mu durmuyor mu, bilmem. Bir daha da bir şey yaptırmadım. Dokunmayın kardeşim benim gizli saklı bir şeyim yok. Dinleyen dinlesin, bugün ben bunu sökeceğim yarın gelip gene takacaklar. Yani onunla köşe kapmaca mı oynayacağım. En sonunda devletin malı. Yahut kim koyduysa onun malı, bırak dursun. Ben ne konuşabilirim ki..

SOYOĞUL: Ama bu  Türkiye’de bu çok yaygın hale geldi… Kasetti, dinlemeydi… Bunların afişe edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bunu bir vatandaşlık görevi gibi görüyorum.

KOCAOĞLU:
Bunu bizim afişe etmemize gerek yok ki, kendileri söylüyor zaten. Polis, getirdik, koyduk, dinledik astık kestik diye… Görüntümüz yayınlandı.

SOYOĞUL: Hala duruyordur diyorsunuz yani…

KOCAOĞLU
: Almadılarsa duruyordur.

SOYOĞUL: Rahmetli başkan da mı dinleniyormuş?

KOCAOĞLU:
Onu kesin bilmiyorum. Çünkü çok kısa bir süreydi.. Ben gelir gelmez mi koydular, başkan zamanında mı vardı onu bilemiyorum.

SOYOĞUL: Gizli tanıklar meselesi nedir?

KOCAOĞLU:
Onu ben de bilmiyorum. Öyle bir laf dolaşıyor da gizli tanık kim bilmiyorum. Çıksın ortaya. Gizli iş varsa, gizli tanık vardır. Gizli iş yoksa, gizli tanık ne yapar? Ne işe yarar? Gizli iş varsa, gizli tanık kalkar bu iş gizlidir anlatır. Gizli tanık çıkar, suçlamasını yapar. Ona da bakarlar evraklarını bilmem nelerine. Ha senin suçun var kardeşim derler.

SOYOĞUL: Sizin hiç aklınıza gelen bir isim ya da isimler?

KOCAOĞLU:
Yo yo, ben öyle kimseyi suçlayamam. İspat etmediğim hiçbir şeyi suçlayamam. Şu mu diye başladığın zaman objektif düşünemezsin. Bu konuda da kimseyi suçlayamam…

SOYOĞUL: Son gündeme gelirsek, Ertuğrul Günay’la ilgili tartışmalarınıza… Ertuğrul bey niye böyle bir çıkış yaptı? Kemeraltı’nda, Agora’da ya da tarihi korumayla ilgili yaptığınız işleri kücümseyen, turizmle ilgili yatırımları az bulan eleştiriler yaptı. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duydu?

KOCAOĞLU:
Valla kendisine soracaksınız.

SOYOĞUL: Sizin sabrınızı taşıran ne oldu? Çünkü siz genelde ya cevap vermezsiniz, ya da çok alttan alırsınız. Hatta bu tavrınız partilileri genelde sinirlendirir?

KOCAOĞLU:
Ama bakın şimdi şu… Siyasette seçim arefesinde şurası doğru, şurası eğri oldu falan… Bu olur. Ama Ertuğrul bey, gerçekten çok belden aşağıya olmaya başladı. Biz 7 senedir Büyükşehir belediye başkanlığı yapıyoruz. Kendi yaptığımızın da ne olduğunu biliyoruz, karşımızdakilerin de ne olduğunu, ne yaptığını biliyoruz. Sadece Ertuğrul beyin değil ki! Kimin ne yaptığını bu çukurda biliyoruz. Burası İzmir çukuru… Şimdi bu tür ithamlar cevapsız kalamaz. Ben onun siyasi etkinlik yapmasına rağmen, birçok etkinliğine bilerek katıldım. Benim için bir problem yok. Ama bu belden aşağıya, aka kara demeye başlayınca biz de yazılı olarak, usturubuyla yine kimseyi renciden etmeden ama yaptıklarımızı ortaya koyarak cevap vermek zorunda kaldık. Keşke kalmasaydık.

SOYOĞUL: Ve cevabınızda, ‘sizin İzmir için neler yaptığınızı biz de görmek istiyor musunuz, alt alta sıralar mısınız’ dediniz…

KOCAOĞLU:
Bakın, ben hassas konularda ince eleyip sık dokuyorum. Bu siyasetin Büyükşehir Belediyesi üzerinden yürüyeceğini görür görmez bir uyarıda bulundum. Üst üstte iki defa yaptım uyarıyı. Bir Postacılar’da bir park açılışında yaptım, bir de Tire süt kooperatifinin protokolünde yaptım. ‘Büyükşehir üzerinden siyaset yapmayın. Genel siyaset yapın! İktidar yaptıklarını yapacaklarını anlatsın. Muhalefet iktidarın yapmadıklarını, kendi yapacaklarını anlatsın. Bu şekilde gitsin, Büyükşehir’i yapmayın… Kimsenin bana söyleyecek bir sözü yok ama benim herkese söyleyecek bir sözüm var’ dedim. Mesela Ertuğrul beye de söyledim, çünkü kendisi istedi. Benim suçum yok. Ben masumum hakime hanım! (gülüyor)

SOYOĞUL: Ertuğrul Bey’den sorunuza birkaç gün sonra ‘bizim
bakanlığımızın yaptıkları parayla ölçülmez’ gibi bir cevap geldi. Tatmin oldunuz mu?

KOCAOĞLU: (gülerek) Çok tatmin oldum. Çook çoook çok tatmin oldum… Mükemmel bir cevaptı.

SOYOĞUL: Görev sürenizin bitmesine üç yıl var. Bu son 3 yılda ne yapmak, neye başlamak ya da tamamlamak istiyorsunuz?

KOCAOĞLU:
Kentin alt yapısı her dönem yeniden başlar. Kentin alt yapısını yüzde 95 düzeyinde tamamlamak istiyorum. Yüzde yüz hiçbir zaman mümkün değildir; bütün alt yapı sorunlarını bitirmek istiyorum. Alt yapı derken ulaşımın ana hat omurgasını, arıtmaları ki, iki üç tane arıtma kaldı… çalıştığımız yolları, alt üst geçitleri, Kordon düzenlemesi, Körfez temizliği… yani işimiz çok.

SOYOĞUL: Başbakan 4 Haziran’da İzmir’de olacak ve biliyorsunuz İzmir için çılgın projesini açıklayacak. Dün Yavuz Donat’ın köşesinde bunun ipuçları yayınlandı. Bunun kentsel dönüşümle ilgili olduğunun ipuçları vardı yazıda. Başbakan, İzmir’deki gecekonduları kaldırmayı kafasına koymuş görünüyor. Ne söyleyebilirsiniz?

KOCAOĞLU:
Teşekkür ederim kendisine… İzmir’e yapacağı her hizmet için teşekkür ederiz kendisine.

SOYOĞUL: Peki seçim sonuçları üzerine tahmininiz aynı mı yine? İzmir’de CHP’nin yüzde 50 ve üzerinde alacağı oy başarıdır demiştiniz. Önceki gün Ege tv’deki programımızda konuğumuz Alaattin Yüksel’di ve o İzmir’den yüzde 60 beklediğini söyledi.

KOCAOĞLU:
Olabilir. Alaattin Bey eski politikacıdır, dediyse doğrudur.

SOYOĞUL: Siz de yeni değilsiniz ama…

KOCAOĞLU:
Biz biraz çıtayı düşük tutuyoruz, herhalde.. Üstünü sokağa atacak halimiz yok tabii! (kahkahalar)

SOYOĞUL: Peki, oran vermeyin de milletvekillerini partilere göre dağıtın desem. Tahmininiz?

KOCAOĞLU:
Şimdi, bu Bağımsızların alacağı oylar var… Milletin duruşu net değil, kamuoyu yoklamalarındaki tercihlerde de biraz sapma olabileceğini düşünüyorum. Bunu İzmir için de söylüyorum, ülkenin tamamı için de… Onun için biraz zor. Ama şu andaki görünen tabloya baktığımızda, CHP’nin, AKP’nin ve MHP’nin, üçünün milletvekili çıkartacağı… Ama şu anda en azından 6 milletvekilliğinin ortada olduğu… Yani MHP’nin de alabileceği, AKP’nin de alabileceği, CHP’nin de alabileceği noktasındayım. Yani 20 milletvekilini bir yerlere oturtabiliriz de… 6’sı koşullara göre değişir. 20’sini herkes dağıtabilir. Ama 6, duruma ve koşullara göre değişir. Kilit sayı 6’dır.

SOYOĞUL: MHP’nin baraj altında kalacağını düşünmüyorsunuz yani?
 
KOCAOĞLU: Hayır kesinlikle öyle bir şey düşünmüyorum.

SOYOĞUL: Peki İzmir’de oylarının yüksek çıkacağı tahminlerine?

KOCAOĞLU:
Çok yüksek çıkacağını da sanmıyorum. Yüzde 15’e yakın olur, ama o çıtayı geçeceğini sanmıyorum.

SOYOĞUL: Peki Türkiye geneli için, AK Parti yüzde 45’i geçer mi?

KOCAOĞLU:
Yüzde 45 çok büyük başarı olur. Ben daha aşağıda tahmin ediyorum.

SOYOĞUL: Peki CHP için yüzde 30’u rahat geçer mi?

KOCAOĞLU:
Geçmesi gerekir. Geçer tahmin ediyorum.

SOYOĞUL:  CHP 13 Haziran’da bir lider sorunu yaşar mı?

KOCAOĞLU:
Bence yaşamaz. Seçimden sonra hele hiç yaşamaz. Öyle bir şey olmaz.

SOYOĞUL: Metronun geçmediği bir söyleşi olmaz herhalde… Geçen gün Binali Bey’in Hilton’daki basın toplantısına katıldım, Binali Bey orada, projeler üzerine genel sözler söylerken, konuyu metroya getirdi ve metroda bir kaynak sorunu olmadığını, metroda sorunun proje aşamasında, zamanlamada olduğunu dile getirdi saygılı bir ifadeyle. Ne dersiniz buna?

KOCAOĞLU:
Binali bey tabii, aldığı bilgilere dayanak konuşuyor. Projede hata vardır bilgisi verildiyse, onun altını çizmiştir. Ama bize sorsaydı biz projede hata olup olmadığı konusunda veya nerede hata var deniyorsa biz kendisine samimiyetle bilgi veririz. Her zaman da görüşüyoruz zaten, bir sıkıntı da yok. Burada şu göz ardı ediliyor. 2 tane müteahhitin kaçması bir derttir. Zaman açısından. Bir de Poligon ve Üçkuyulardaki Fahrettin Altay istasyonlarında zemin çok büyük problemdir. Şu anda yüzde 90 civarında Üçkuyular’ın zeminini, delgi işini hallettik. Uzun çabalardan sonra. Ama Poligon’da sıkıntımız hala devam ediyor. Poligon’daki zemin çürütme işi sürüyor. İki ay içinde Üçkuyular’ın zemin çürütmesi bitince hemen iki makinayla Poligon’a geçeceğiz. Orayı da halledeceğiz.

SOYOĞUL: Metro konusunda artık tarih vermiyorsunuz, s
izi en çok üzen metro mu oldu?

KOCAOĞLU:
Metro değil. Metro, dipsiz bir kuyu. Özfatura’yı da en çok Fevzi paşa bulvarı üzdü. Görünmeyen bir sürü şey çıkıyor. Mesela bizi Karşıyaka tüneli de çok üzdü. Orada da korkunç bir suyla uğraştık. Bunlar büyük proje, neyle uğraşacağınız, karşılaşacağınız belli olmuyor. Mesela, müteahhit kaçmasaydı 40 defa açılmıştı, Bornova aksı…. Tarım toprağını kazıyorsunuz., kazıkları çakıyorsunuz. İçindeki alıyorsunuz, üstüne koyup yürüyorsunuz… Mesela Bornova’daki basitti.

SOYOĞUL: Oy kaybını, en fazla Hatay bölgesinden mi bekliyorsunuzdur herhalde?

KOCAOĞLU:
Umduğumuzdan fazla çıkar.
 
SOYOĞUL: Nasıl yani?
 
KOCAOĞLU: Öyle yani… O bölgede herkesin umduğundan daha fazla CHP’ye oy alacağız.

SOYOĞUL: Neye dayanarak söylüyorsunuz bu iddialı sözleri?

KOCAOĞLU:
Oradaki vatandaşın sağduyusuna dayanarak söylüyorum. Seçim akşamı görüşürüz… Yaz bunu… (gülüyor)

SOYOĞUL: Elbet yazacağım, kayıttayız zaten de nasıl olacak bu? O bölgede yaşayanlar her gün feryat figan ediyor. İşleri kesildi, tozu toprağı gürültüsü cabası…Bunların hepsi hikaye mi yani?

KOCAOĞLU:
Hikaye demiyorum. Tabii ki sıkıntı yaşıyorlar, doğru. Mağdur oldular ama bizim bu konudaki samimiyetimizi, çalışmamızı, özverimizi biliyorlar. Ve sonunda ışığı göreceklerine de inanıyorlar. Ben sürekli geziyorum. Bu operasyondan 2-3 gün önce oradaydım, tek başıma. Bu laf da biraz Milattan Önce, Milattan Sonra gibi oldu….

SOYOĞUL: Gerçekten çok ilginç. Seçim tahmini konusunda yuvarlak konuşuyorsunuz ama söz konusu Hatay civarı olunca, çok net cevap verdiniz…

KOCAOĞLU:
Evet gayet net. Orada CHP oyları, her zamankinden fazla çıkacak. Seçim akşamı görüşürüz…

SOYOĞUL: Operasyonla başladık, onunla bitirelim. Arkadaşlarınızın tutukluluğunun bitmesiyle ilgili ne tahmin ediliyor? İtirazları da bir üst mahkeme reddetti.

KOCAOĞLU:
Seçimden önce olmaz.

SOYOĞUL: Belki, Serpil Hanım’ın küçük bebeği nedeniyle tutuksuz yargılanabileceğini ummuştum, doğrusu umutlanmıştım ama olmadı.

KOCAOĞLU:
Ben de çok umutlanmıştım.. Çok hem de… Teşekkür ederim ayrıca o konuda yazdığınız yazıdan, gösterdiğiniz anne hassasiyetinden dolayı…

SOYOĞUL: Bir anne olarak, başka türlü düşünüleceğini düşünmek istemiyorum zaten. Suçlu olup olmadığı dışarıdayken de anlaşılabilir. Neyse… Yargı kararını bekleyeceğiz. Peki s
eçimden sonra başka operasyonlar da olacağı söyleniyor.. Bekliyor musunuz?

KOCAOĞLU:
Başka operasyonlar diye bir şey olmaz. Başka operasyon olur. Çoğulu olmaz bu işin. Tamam mı… Genel sekreter gitmiş, kimi götürecek güvenlikçiyi mi götürecek. Başkanı götürecek…(gülümsüyor) Öyle yani.. Başkanı götürecek, götürsün buyursun, sefam olur. Ne olacak yani… Bu operasyonlar falan… Toplum üretir tabii.

SOYOĞUL: Cevapsız bıraksanız da soracağım. Ersu Hızır’ın gözaltına alınması, bırakılması…

KOCAOĞLU:
Sevindim. Serbest bırakılmasına sevindim. Bütün arkadaşlar için, bütün serbest bırakılmalarına sevindim.
 
SOYOĞUL: Bir de şu meşhur böcekleri sorsam… Neredeydi o böcekler Başkanım?

KOCAOĞLU:
(eliyle gösteriyor) Biri şurada bir yerdeydi diğeri de şurada bir yerdeydi herhalde.

SOYOĞUL: Tekrar kontrol ettirmiyor musunuz…

KOCAOĞLU:
Ettirmeyeceğim…

SOYOĞUL: E insan özel bir şey konuşacaksa?

KOCAOĞLU:
Evimizin dinlenmediğini ne biliyorsun? Orası da dinleniyordur. Ne yapayım ben şimdi, kafayı mı kıracağım?

SOYOĞUL: Ama orası daha da mahreminiz?

KOCAOĞLU:
Ne olacak ya… Alışıyorsunuz. Birlikte yaşamaya…

SOYOĞUL: İyi de insanın bunu aklından hiç çıkarmaması gerekir. Sürekli dinleniyorsunuz ya, insan kızınca şöyle rahatça dümdüz gidemez mesela….

KOCAOĞLU:
Hiç yok, ben dümdüz gidiyorum. Hiç aklıma bile gelmiyor. Benim neyimi sorgulayacak? Ben en fazla ileri geri konuşurum, Allah kahretsin, belanı versin falan gibi olur. Onu da yayınlarlarsa yayınlasınlar. Ne derler, en fazla küfür etti derler, ağzı bozuk bunun derler... 

FOTOĞRAFLAR: SONER ÇAĞLAR

 
Atatürk’e ne kadar aşıksam, CHP'ye o kadar kırgınım
 
‘İzmir’deki ön yargıyı kırdık’
YORUMLAR
Toplam 33 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
sultan 15 Ağustos 2014 Cuma 13:15

aziz başkanım iyikide siz varsınız sizinle gurur duyuyoruz

Yorumu oyla      11      5  
velk 1 Ocak 2012 Pazar 21:02

işsizliğe projen yok aziz bey

Yorumu oyla      11      5  
Yükselen 22 Aralık 2011 Perşembe 16:07

Siyasetten hiçmi hiç anlamam, ama bizim bu başkan çok karizma güven veriyor insana

Yorumu oyla      11      6  
mehmet ali 736 19 Haziran 2011 Pazar 14:14

bakın iyi okuyun kardeşlerim byüklerim büyükşehirde hergün birbuçukmilyon vatantandaşı doksandakkika bedava taşıyor asgari ücretle binlerce vatandaş dörtsefer otobüs deyiştiriyor işine gidebilmesi için yedi yıl önce otobüsleri hatırlarmısınız yağmur yağdığında araçların içinde şemsiye tuttuğunuzu unutmayın daha bunun gibi çok şeyler projeler yapıldığın necabuk unuttunuz hey halkım evet bunu devletin yardımı olmadan yapıldı özkaynaklarıyka sizlerin parasıyla birileri seçim zamanı izmire gelicek bu izmirin hali ne diyecek galba bu yönetimin yedi yıldır gözleri körmüş izmire gelememişler izmire yedi yılda bir otobüs kalkıyor duble yol olmadığı için izmire gelememişler galba uyanın arkaşlar aziz başkan benim babamın oğlu deyil gerçekler ortada gökçeyide topbaşıda biliyoruz özelleştirmediği yer kalmadı babalarının yerleri hayırlı evlat bunlar izmirde aziz başkan bunların yaptığını yapsaydı istanbulu alacak kadar paramız olurdu bizim paraya deyil türk halkına huzura ihtiyacımız var bu memlekete yabancılara satılık toprak yok bize atamız öğle emretti güzel izmirim

Yorumu oyla      19      6  
MEHMET 14 Haziran 2011 Salı 13:30

AKPLİLER ÖNCE AKPLİ BELEDİYELERİN YAPTIĞI HIRSIZLIKLARI ÖRTMEKTEN VAZGEÇMELİ,TAM SEÇİM ZAMANI BÖYLE YAPILIRMI,DAHA ÖNCEDEN AKLINIZ NEREDEYDİ,İZMİR YERLİ HALKI AZİZ BAŞKANI İLE GURUR DUYUYOR,DIŞARIDAN GELEN AKPLİLERİN YORUMLAMALARI BİLE ABES

Yorumu oyla      16      7  
AHMET 14 Haziran 2011 Salı 10:27

BAŞKAN SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN BAHSEDİYOR. SORMAK LAZIM HANGİ SOSYAL BELEDİYECİLİK NERDE BİZ GÖREMİYORUZ.İZMİRDNE NE ZAMAN ÇIKIP BAŞKA İLLERE GİTSEM İZMİRİN NE KADAR GERİ KALDIĞINI GÖRÜYORUM ÇOK YAZIK. BUNDAN 20 YIL ÖNCE TÜRKİYEDE İZMİR ÖRNEK GÖSTERİLİYORDU ŞİMDİ NERDE EN KÖTÜ İLLER ARASINDAYIZ. SORMAK LAZIM DÜRÜST BAŞKANA YOLLAR, KALDIRIMLAR NE ALEMDE. GÖRMÜYOR GALİBA. SOSYAL BELEDİYE DİYOR ENGELLİ BİR VATANDAŞ İZMİRDE YOLDA YÜRÜYEMEZ. BUMU SOSYAL BELEDİYE. YAZIKALR OLSUN GÖZÜMÜZE BAKIPĞ HALA YALAN SÖYLÜYORLAR.

Yorumu oyla      12      10  
AZİZİZMİR 13 Haziran 2011 Pazartesi 02:57

DOĞRUNUN KALESİ YIKILMAZ...

Yorumu oyla      18      6  
mehmet 29 Mayıs 2011 Pazar 01:22

aziz başkan dürüst olabilir,etrafındakilerde sorun var demek ki. ayrıca, yöneticilikle, duygusallığı karıştırmaması gerekiyor. ne demek fransa ya gitmemek. keyfi için değil izmir için orada başkanlık yapıyor. kafasına göre hareket etme lüksü olamaz...

Yorumu oyla      18      21  
1974 BUCA LİSELİLER 24 Mayıs 2011 Salı 22:51

ÖNCE BİLGİ SAHİBİ OLACAKSINIZ,SONRA YORUM YAPACAKSINIZ.İLK DERSİNİZ BELEDİYELER YASASI.AÇIN OKUYUN.BELEDİYELERİN O ŞEHİRDE SPORUN GELİŞMESİNE KATKISI ASLİ GÖREVLERİNDENDİR.AZİZ EFENDİ ŞAMPİYONLUĞU 3 HAFTA ÖNCE KESİNLEŞEN MAÇLARI SEYRETMEYİ SEVER.15 YIL ÖNCE DEĞİL SÜLEYMEN EFENDİ.SEN DAHA KÜÇÜKSÜN.70 Lİ YILLARDA İZMİRDE 1.LİGDE KAÇ TAKIM VARDI AMCALARINA BİR SORUVER.TOMBALADAN ÇIKAN BAŞKAN AZİZ EFENDİYİ AHMET PİRİŞTİNA VEFAT ETMESEYDİ İZMİR DE KİM TANIRDI.3-5 YANDAŞI.

Yorumu oyla      34      17  
Ayşe 24 Mayıs 2011 Salı 17:54

Aziz Başkanımıza çok güveniyor, O'nu çok seviyoruz.

Yorumu oyla      30      22  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Atatürk’e ne kadar aşıksam, CHP'ye o kadar kırgınım
Yazarımız Ufuk Akça, kitaplarıyla tanınan ünlü astrolog Su Karakuş'la konuştu.
İthal demeyin, Bakırçay çocuğuyum
Yazarımız Gönül Soyoğul CHP'nin 2. Bölge Milletvekili adaylarından Prof. ...
'Hileli delil toplama dönemi' başladı artık...
Altı gün önce 700 polisle Büyükşehir ve 5 CHP’li ilçe belediyesine yapılan ...
 
“AK Parti’nin vaatleri İzmir’i almaya yetmez”
Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ...
Seçmen nasıl seçiyor?
Gönül Soyoğul, uzmanlık alanlarından biri "karar verme mekanizmaları" ...
'Her yenilik sırtında kırbacıyla gelir'
Yazarımız Gönül Soyoğul, hurriyet.com.tr'nin Genel Yayın Yönetmeni Fatih ...
 
'Emanetçi başkan olmayacağım'
Tam bir zeytinyağı aşığı Ayhan Baran… Micaleff ve Arkas’ın ortaklığındaki ...
Bayır’la 'İzmir tahmini' üzerine...
CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, sessizliğini egedesonsoz.com yazarlarından ...
Kimse İTO’yu bir kenara itemez!
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş sessizliğini Egedesonsöz'e bozdu.
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
İzmir’de alevlerin ‘en sevdiği’ adres!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Hayaletin gölgesindeki Avrupa
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Mahalle çok karıştı!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yükselen trend; Ucuzluk
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Bana bir masal anlat baba
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
İş ahlakı
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
İzmir'den…
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Haziran 14!
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Futbol ve siyaset...
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Avrupa'daki mesaj!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva