RÖPORTAJLAR
25 Temmuz 2011 Pazartesi

'Ceza İzmirlilere kesiliyor'

Ömür Şanlı. O Kordon İşadamları Derneği’nin başkanı. Son iki yıldır İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaşadığı tartışmalarla, Kordon için yaptığı, geliştirdiği projelerle gündemde…

 Ceza İzmirlilere kesiliyor

Erkan İYİGÜNGÖR -  Ömür Şanlı, “Biz bir aileyiz. Ailede kavga edilerek bir şey kazanılamaz. İzmirli bu kavgadan dolayı cezalandırılıyor. Yapılan her tartışma EXPO heyeti tarafından da arşivleniyor. Böyle kavgalı bir kent EXPO’ya seçilemez…” diyerek İzmirlilere, Başkan Kocaoğlu’na çağrıda bulunuyor. Aynı zamanda Kordon’un daha iyi bir hale gelmesi için reçete de veriyor. İşte Şanlı’nın editörlerimizden Erkan İyigüngör’e içini döktüğü söyleşi…

Yılan hikayesine dönen, bir türlü anlaşılamayan Belediye ile ilişkilerin kötüye gidiş sürecini anlatabilir misiniz?

Biz dernek olarak belediyeye sorun değil çözüm üretmek için kurulduk. Belediye burada 24 saat olamaz. "Biz buranın röntgenini çekelim, sorunlarını saptayalım" dedik amacımız oydu. Çözümden yanayız. Ne zamanki derneğimiz örgütleşti, kurumsal hale geldi belediye ile sorunlarımız ortaya çıkmaya başladı. Ortalama 2 yıl oldu. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bizim her sunduğumuz proje, her çözüm önerisi doğru olmayabilir, kent estetiğine aykırı gelebilir. Bunu her zaman itiraf ettik, söyledik. Ama belediyeye ilettiğimiz her sorunu onlar da saptayabilir ve çözüm getirebilir. Maalesef diyalog kopukluğundan bir türlü bir araya gelemedik. Kordon’un en büyük özelliği, kendine özgü bir yönetmeliği olmasıdır. Bu yönetmelik 2000 yılında yürürlüğe girdi. Yönetmelik yapıldı. Yapıldı yapılmasına ama o günün şartlarına göre düzenlendi. O yönetmelik bürokratlar için çok güzel bir yönetmelik olabilir. Fakat buradaki esnaf için, kafelerimizin üstünde yaşayan insanlar için uygun bir yönetmelik değil. Biz hep şunu diyoruz: İnsan bizim için önemlidir. İnsan Kordon’un en önemli öğesidir. Nasıl bir mekanı kurarken dekorunu ayarlıyorsunuz. İnsan da burasının en büyük, en önemli öğesidir. O yönetmelik bize ters dedik, gelin bir komisyon kuralım, belediyeden, işletmelerden, Kordon’da yaşayan ailelerden oluşan bir yapı oluşturalım yönetmeliği değiştirelim dedik.Tente sıkıntısı ne zaman başladı?
Bizim rahmetli Piriştina döneminde de tentelerimiz vardı. Tabii az önce de dediğim gibi o tenteler dönemine göre güzel tentelerdi ama devir değişiyor, ihtiyaçlar farklılaşıyor.  O tentelerin üstü açılmıyordu. Gün içinde sıcak adeta içine işliyor ve gece de sauna görevi yapıyordu. Yeni bir tente ürettik üstü açılsın istedik. Sigara yasağına da uydu. Biz bunu başkana sunduk çok duyarlı davrandı, beğendi ve çok heyecanlandı. Daha sonra tüm esnaf ve başkanla toplantı yaptık. Başkan Kocaoğlu o toplantıda projeyi beğenmediğini, tentelerin yanlarının çıkarılmasının gerektiğini söyledi. Projeyi kırpmaya kalktı. Bu sefer o proje bize hitap etmemeye başladı. Biz yazın güneşten, kışın soğuktan koruyan bir tente sistemi istedik. Ama tentelerin yanları alınır ne güneşten, ne rüzgardan, ne soğuktan ne de yağmurdan koruyabilir. Peki biz İzmirliyi nasıl ağırlayacağız. İnsanlar dışarda oturmak istiyor. Mekanlarımızın içini altın da kaplasak, misafirlerimiz dışarda oturmak; Kordon, deniz havasını solumak istiyor. Kordon sadece İzmir’in değil, hem turistlerin hem de çevre illerin geldiği bir mekan. Kordon İzmir’in vitrinidir. Kordon esnafı olarak yaklaşık 2.5-3 milyon TL. vergi veriyoruz. Hem kentimize, hem de ülkemize katkıda bulunuyoruz. Böyle bir sahil şeridi yoktur dünya üzerinde. Esnaf olarak belediyeye katkı yaparken, kazandırırken; belediyeden ne alıyoruz kocaman bir sıfır! 2 yıldır başkanla 80 cm. yüzünden birbirimizi yiyoruz. Ama öyle bir anlatılıyor ki. Sanki hala burada sera gibi her taraf kapalı sanıyor. Başkanımız sera gibi olmamızı istese bile biz yapmayız ki… Başkan bize hala Balçova ve Bornova’daki sera gibi kapatılmış kafeleri örnek gösteriyor. Başkanın İçinde çözüm üretmek olsa, üretirdi zaten.  Biz burayı seraya çevirmek istemiyoruz. Kordon bizim arka bahçemiz olsun, kendi başımıza at koşturalım demiyoruz. Herkes rahat etsin istiyoruz. Burayı Avrupa’nın ileri gelen yerlerinden biri yapmak istiyoruz."BAŞKAN DÜRÜST OLSUN"

Başkan Kocaoğlu’nun bir art niyeti mi var size karşı?
Kocaoğlu bizi dinlemiyor. Dinlemek istemiyor. Art niyet var demek istemiyorum ama bizimle iletişime geçmiyor. Biz hatalı olduğumuz yerlerin olduğunu biliyoruz. Ama başkan da dürüstçe ortaya çıksın. Evet oradaki esnaf zor durumda, sıkıntıları var desin. Biz bunu istiyoruz. Birileri onu yanlış yönlendiriyor. Buraya hiç gelmedi ki! Gelmediği yere önyargıyla bakıyor. Yeri geliyor bir proje için aylar boyu bekliyoruz. Gel Kordon’a buranın esnafını dinle ama maalesef öyle bir yaklaşım göremiyoruz. Ben bu davranışların altında bir şey aramıyorum. Kararı İzmirlilere bırakıyorum.

TACETTİN BAYIR'A TEŞEKKÜR

Müşterilerden tente sıkıntısıyla ilgili şikayet geliyor mu?
Geliyor tabii. İnsanlar basında çıkan haberleri takip ediyor. Gazete kupürlerini getirip bize gösteriyorlar, her şeyin farkındalar. Müşterilerimiz bize ne diyor biliyor musunuz? Belediye sizi değil, aslında bizi cezalandırıyor. Mağdur oluyoruz. Güneşin altında yanıyoruz, kışın üşüyoruz, ıslanıyoruz. İzmirli kendisinin cezalandırıldığının farkına vardı artık. Tenteyle ilgili sorunu komisyona sunduğumuz zaman, gelin bir tanesini uygulayalım. Uymazsa değiştirelim yeniden önerge sunarız dedik. Ama hala beklemedeyiz. CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır’a teşekkür ediyorum. O da bir esnaf olarak yanımıza geldi, incelemelerde bulundu. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok dedi ve bir proje çizdi. O proje de üç aydır incelenmeyi bekliyor."BİZ ADAM DÖVMÜYORUZ"

Kordon’un bir imaj sorunu var. Buna katılıyor musunuz?
Evet katlıyorum. Biz ne yaparsak yapalım İzmir halkına kendimizi ifade edemiyoruz. İzmirlinin gözünde kötü bir imajımız var. Herkes bizi mafya, gelen müşteriyi, zabıtayı, yukardaki apartmanda oturanları döven yerler olarak biliyor. Kocaoğlu’nun yanına oturduğumuzda zaten 1-0 yenik oturuyoruz. Derneğimizi kurarken de bu imajı yıkmak için kurduk. Ben para kazanacağım diye yukardaki aileyi rahatsız etme hakkım yok. Biz ailelerle bir araya geliyoruz. Bir şikayet olduğunda anında müdahale ediyorum. Apartmanların hepsine anket bırakıyorum, numaralarımı bırakıyorum. İnanın belediyeyi aramadıkları kadar beni arıyorlar. Gece 3’te olsa beni arayın diyorum. Mutlaka olaya müdahale ediyorum. Kimseyi rahatsız etme hakkımız yok. Başkanın haklı olduğu yanlar da var. Evet aramızda çürükler varsa onlar ayıklansın ben de bunu istiyorum. Mesela çığırtkanlık sorunu var. Başkan bir programda beni bile kolumdan tutup içeriye çekmeye çalışıyorlar diyor. Tamam o noktada haklı, biz de bunun farkındayız. Peki sayın başkanım o işletmeye ceza yazdı mı? Ben o tür işletmeleri görüyorum, İzmirliler görüyor, başkan görüyor. Neden kapatılmıyor. Ben de kötü işletmelerin kapatılmasını istiyorum, kötü işletme yok demiyorum. O zaman ben de Aziz Bey’in yanında olayım. Hanutçuluğun cezası 5 bin TL. Kapatma cezası da var. Yasayı çıkarıyorsunuz ama uygulayan, denetleyen yok. Ahbap-çavuş ilişkisiyle işler yürüyor. Benim dernek olarak yaptırım gücüm yok ki! İşte bu yüzden Kordon’un kötü imajı silinmiyor. Her işletme çığırtkan, her işletme yüksek müzikle insanları rahatsız ediyor konumuna düşüyoruz. 

"İŞLETMELERİMİZİ TUVALETE ÇEVİRELİM!"

Belediyenin Kordon’a kendi işletmelerinin açması, ucuza ürün satacak olmasına ne diyorsunuz?
Ben Aziz Bey’in böyle bir şey söylediğine inanmıyorum. Orada 50 kuruş çay satacağız demiş. Buna anlam vermek gerçekten zor. O zaman ben ona şunu sorarım: Madem insanlara hizmet etmek, ucuza ürün satmak istiyorsunuz. Neden Grand Plaza’da, Yasemin Kafe’de, Asansör’de gıdaları ucuza satmıyorsunuz. Neden orada 50 kuruş değil. O zaman İzmir’in her yerinde bu tür yerler aç. Ben de senin dürüstlüğüne inanayım! Eğer 2.5 TL’ye alkol satarsanız, gençler burada içip sarhoş olacaklar. Yaşanacak olayların önüne geçemezsiniz. Ailelerin de huzuru kaçar. Her gece kavga çıkar. Kordon’da tuvalet sorunu da var. Eğer onlar Kordon’a kafe açar ucuza mal satarlarsa biz de işletmelerimizi tuvalete çevirelim öyle para kazanalım. Bu iş böyle olmaz, böyle gitmez. Sorunları böyle çözemezsiniz. İşin ekonomik boyutu da var. Siz oraya kafe açacaksınız 50-60 kişi çalıştıracaksınız. Ama diğer yandan 3 bin-4 bin kişiyi işsiz bırakacaksınız. Onların aileleri var. Bizim tedarikçi firmalarımız var, onların da aileleri var. Ortalamaya vuracak olursanız 100 bin kişiyi mağdur edeceksiniz. Burası bacasız bir sanayi. Sen böyle yaparak bu sanayiyi yok edeceksin.Kordon’daki temizlik sorununa nasıl çözüm getirilebilir?
Biz zamanında dedik ki: Çöp kutuları yer altına insin. Hem daha temiz bir ortam olur, hem de çöp toplayan kişiler otomatikman ortadan kaybolur. Çöp toplayanlar ne yapıyor? Oradaki çöpleri karıştırıyorlar, çöpleri dışarıya çıkartıyorlar. Kötü bir görüntü oluşuyor, koku oluyor. 2.8 kilometrelik alanda bir tane tuvalet yok. Yer altı tuvaletleri yapılabilir. Miting oluyor, düğün oluyor, maç oluyor herkes burada. Kordon insanların ortak kullanım olanı… Avrupa’da bile İzmir’in simgesi Kordon. Ama temizlik adına hiçbir şey yapılmıyor. Kaldırımlar da dökülüyor, alt yapı da yok… Yağmur yağdığında insanlar sek sek oynuyor resmen. Kordon deniz seviyesinin altında olduğu için en ufak bir rüzgarda kanalizasyondaki su yüzeye çıkıyor. Venedik’e dönüyor. Kordon İzmir’in vitrini, gerdanı. Onu korumalısın. Sadece işletmelere değil, Kordon’un görüntüsüyle de ilgilenmek gerekir. Evlerin panjurlarından tutun, mekanların tabelalarına kadar her şey tek tip olmalı.

"ASIL PATRON MÜŞTERİ"

Neler yapılması gerekir sizce?
Ben tüm mekanlara bir bayrak ya da bir simge verilmesi taraftarıyım. Hizmet kalitesine göre mekanlar ödüllendirilmeli, belli bir standarta bağlanmalı. Böylece işletmenin kurallara uyduğunu, sorunsuz olduğunu insanlar anlayabilecek. Mesela bizim en büyük ayıbımız engelli tuvaletimizin olmaması. Ben bundan utanıyorum. O yüzden belli kriterler olsun mekanlara. Her işletme sağlık kontrolünden geçsin, İngilizce bilen personel bulundursun. Yerine getirmeyenler bu bayrağı kazanamasın. Biz burada patron değiliz. Asıl patron müşteridir. Onlar bize gelmezse para vermezse, biz de işletmemizi çeviremeyiz, personelimize maaş veremeyiz.Kordon’un daha iyi hala gelmesi için nasıl bir reçete önerirsiniz?
- Hava koşullarına uygun, görüntü olarak rahatsız etmeyen tente sistemi bir an evvel yapılsın.
- Temizlik sorunu çözülmeli, tuvaletler yapılmalı.
- Faytonlar daha modern olmalı, idrar kokusu engellenmeli. Faytoncuların sosyal güvencesi olsun.
- Kaldırımlar düzenlenmeli.
- Her mekanın saksıları ve tabelaları tek tip olmalı.
- Alt yapı sorunları acilen çözülmeli.
- Kordon turizme kazandırılmalı. Boş duran yeşil alanlara İstanbul’daki Miniatürk benzeri bir yapı oluşturulmalı. Açık hava müzesi olmalı.
- Işık oyunları yapılmalı.

MESAM ile ilgili telif hakkı konusundaki sorun ne aşamada?
Gidip ifademizi verdik. MESAM’da kendine göre telif hakkı istiyor. Ama bu rakamlar çok yüksek. 5 bin TL. yıllık sanatçı telif hakkı istiyor. Ben bu sanatçıların bandrollü orijinal CD’lerini alıyorum. Neden işletmelerden ayrıca bir para alıyorsunuz. O zaman sanatçılar her işletmeye CD’lerini göndersin. Nasıl maç yayınını paketine göre satın alıyorsam, müzik yayını için de öyle bir paket sunsunlar. Biz de alalım. Bu şekilde fikirler sunduk. Bakalım bekliyoruz şimdi ne olacak diye…

CHP İzmir Milletvekilliği Aday Adaylığı ile birlikte siyasete soyundunuz. Aday gösterilmediniz. Bir kırgınlık var mı partiye?
Kesinlikle yok. İlk kez siyasete atılan biri olarak, büyüklerimizin aldığı karara saygılıyım. Siyaset yapacak olsaydım yıllar önce gençlik kollarında başlardım. Ben Balkan Platformu’ndaki büyüklerim için siyasete girdim. Ama ben partinin neferi olmaya devam edeceğim, daha öğrenecek çok şeyimiz var.

Hükümete bakışınız nasıl? Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın İzmir’den milletvekili olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben CHP’den aday adayı olsam  da hükümetin birçok uygulamasını çok beğeniyorum. Sigara yasağını desteklemiştim. Bir mekan sahibi olarak İzmir’de tek destekleyen bendim. Alkol yasağındaki yaş sınırlamasına da karşı değilim. Bu tür yasalar bizi güvence altına alıyor. Yasa, İnsanları dışarda, çimlerde içki içirtmem diyor, ruhsatı olmayan yerlerde içki satılmasını engelliyor. Ertuğrul Günay’ın da İzmir’e katkısının önemli derecede olacağını düşünüyorum.

Türk-Yunan İşadamları Derneği’ndeki başkanlık devam ediyor mu?

Hayır. Seçim döneminde derneği bıraktım. Şu anda çok başarılı bir arkadaşımız görevi gerektiği gibi yapıyor. Ben koltuk sevdalısı biri değilim... 

 
'Balbay yazdıklarıyla hesaplaşmak zorunda'
 
Gıda teröristine dikkat, kadınlardan özür!
YORUMLAR
Toplam 17 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Tayfun 15 Mart 2012 Perşembe 21:38

Chp değil sodep li depliler chp de olarak mahfettilert

Yorumu oyla      11      2  
İzmir sevdalısı 24 Ağustos 2011 Çarşamba 22:50

Sen önce CHP LİMİSİN AKP LİMİSİN ONA KARAR VER. CHP DEN ADAY OLUP AKP YE ÇALIŞTIN ONUN HESABINI VER

Yorumu oyla      14      16  
maymayel35 23 Ağustos 2011 Salı 17:58

arkadaşlar gidin istanbulu görün belediye nasıl oluyor ne bu korku ya bu vizyonsuz CHP izmiri mahvetti hala aklı evveller CHP diyor yazık ettiniz izmire yazıkkkkkkk

Yorumu oyla      21      6  
serkan behlül 12 Ağustos 2011 Cuma 01:14

Ömür başkan gerçekden izmir in sorunlarına duyarlı..hizmet üretmek isteyen başarılı genç bir başkan.. chp belki millet vekili adayı olarak gösterme cesaretini gösteremedi ama gönlümüz onu belediye başkanı olarak görmek istiyor umarım aday olur.. bu kez cesaretlerini toplayıp izmiri gerçek bir izmirliye halkın sorunlarına duyarlı yapıcı bir başkanla buluştururlar..

Yorumu oyla      27      6  
batu 10 Ağustos 2011 Çarşamba 19:23

Aziz Kocaoğlu tarla yollarını asfaltlar. Ama şehrin merkezi ile ilgili hiç bir fikri ve yorumu yoktur. Çünkü şehirli değildir. İzmir kent kimliğine sahip değil. Şehrin sembol olmuş yerlerin ve mekanların bu kadar pejmurde olmasının başka bir açıklaması acaba var mıdır. Alsancaktan son vapur 20:50 de. Piriştina'dan sonra böyle bir zihniyetin herkesi kandırıp (ben dahil) İzmir de iktidar olması çok acı verici.

Yorumu oyla      29      3  
karşıyakalı 7 Ağustos 2011 Pazar 10:29

ömür bey doğru tespitlerde bulunmuş,düşünün kordonda bir tuvalet bile yok,ayrıca bütün mitinlerde orada yapılıyor. aziz bey tenteye bakacağına kordonun genel haline baksın. 2013'e azkaldı. Bu zıtlaşmalar ona yakışmıyor...

Yorumu oyla      33      4  
28 Temmuz 2011 Perşembe 13:45

ulen ömür, bir ömürsün hani...

Yorumu oyla      19      4  
DENİZ 27 Temmuz 2011 Çarşamba 22:44

KORDON'DAKİ İŞLETMELERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYOR. NE İZMİRLİYİ NE GELEN TURİSTİ DÜŞÜNÜYOR. HER TARAF İŞGAL EDİLMİŞ GEÇECEK YER YOK VATANDAŞA.KORDON PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ. BAŞKANIMIZ İZMİRLİNİN YANINDA, BAŞKANIMIZI DESTEKLİYORUZ.

Yorumu oyla      22      33  
izmirli 27 Temmuz 2011 Çarşamba 17:54

aslında izmirli olarak bizde kordona sahip çıkmalıyız kordonun namı türkiyeyi aşmış durumda hadi izmirliler kordon esnafıyla orda yaşayanıyla bizde sahip çıkalım kordonumuza varmısınız izmirliler hep ilkleri başarmıştır örnek olalım birkez daha

Yorumu oyla      43      3  
kordoncu 27 Temmuz 2011 Çarşamba 11:41

Bu sıcak havalarda bir alsancak sefası yapalım deniz kenarına gidelim diyoruz ama güneşin altında kordon veya pasaportta keyif yapamıyoruz. Bence arkadaş çok haklı...

Yorumu oyla      45      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Balbay yazdıklarıyla hesaplaşmak zorunda'
Gazeteci yazar Gönül Soyoğul, hukukçu gazeteci Fikret İlkiz’e ‘medya ve ...
'İzmir'in milletvekiliyim'
Yemin ederek meclise adım atan AK Parti’nin çiçeği burnunda İzmir Milletvekili ...
2015-2020 yılları çok kritik
Türkiye’de dünya dışı varlıklarla ilgili bir takım önyargıları kıran, ...
 
Unutulan gerçek gün ışığına çıkıyor...
Aysun Bitir… O Türkiye’nin ilk kadın bilim-kurgu yazarı. O da bu özelliğini ...
'İZKA'da torpil de olmaz kayırma da'
Son günlerde tartışmaların odağında yer alan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın ...
Elektrikte geleceği gördü, yatırımını memleketine yaptı
Almanya’nın Stuttgart kentinde, ortağı Reinhardt Ritter ile ticari araçları ...
 
İşsizlikten milletvekilliğine
AK Parti İzmir 2. Bölge 5. Sıradan milletvekili adayı gösterilip Türkiye ...
'Perinçek Milli Takım gibi oldu'
Cumhuriyet Güçbirliği adayı olarak İzmir 2. bölgeden Bağımsız Milletvekili ...
‘İzmir’deki ön yargıyı kırdık’
AK Parti’nin İzmir 1. bölge adayı Ali Aşlık’tan özel açıklamalar…
 
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
İki ay… Çarpı… Tükeniş…
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Carpe Diem… An’ı yaşamak… 
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Deli bal ve boz ayı
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
En yakışıklı ‘kötü’ adam!
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
Film kuşağı
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Işılay Saygın ve nişanlısı 2
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kapadokya katliamı
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Dünyayı aptallar yönetiyor olabilir mi?
Kemal ARI
Kemal ARI
Bir Kuvay-ı Milliye kahramanı Şahyarlı Mustafa Bey (2)
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Şehirlerin ruhu… Buca, Menemen, Konak ve …
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva