HABERLER>GÜNCEL
3 Nisan 2024 Çarşamba - 10:39

Tahtalı Barajı S.O.S. veriyor!

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, kentin önemli su kaynaklarından Tahtalı ve Gördes barajlarının doluluk seviyelerini değerlendirerek, “Son 25 yıl geriye doğru baktığımızda barajın 3'üncü en kurak dönemindeyiz. Hatta 2008 yılında bu seviye 75 milyona kadar düşmüştür. Bugün su, 111 milyon metreküp seviyesinde. Yapılan hesaplamalara göre, Tahtalı Barajı'nda 8-9 aylık ihtiyacı karşılayacak kadar suyumuz var" dedi.

Tahtalı Barajı S.O.S. veriyor!

Türkiye'nin birçok bölgesinde kış, mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkla geçti. Bu durum birçok ilde olduğu gibi İzmir'de de barajların doluluk oranlarını olumsuz etkiledi. İzmir'deki Tahtalı ve Gördes barajlarının doluluk seviyelerini değerlendiren İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, "İzmir'in metropol ilçelerine yılda 255 milyon metreküp su veriliyor. Bunun günde yaklaşık 160 bin metreküpünü Tahtalı Barajı'ndan temin ediyoruz. Tahtalı Barajı, İzmir için çok önemli bir su kaynağı. Şehrin tamamına verilen suyun yüzde 35'ini barajlardan, yüzde 65'ini de yer altı kuyularından sağlamaktayız. Özellikle metropol ilçelere, Göksu-Sarıkız kuyularından ve Menemen acil kuyuları ile Halkapınar kuyularından su sağlayarak, vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılamaktayız. Mevcut durumda bugün itibarıyla idaremiz tarafından metropol ilçelere günde ortalama 600 bin metreküp içme suyu verilip, bu miktarın yaklaşık 160 bin metreküpü Tahtalı Barajı'ndan, 90 bin metreküpü de Gördes Barajı'ndan temin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

Tahtalı Barajı'nda an itibarıyla 2001 ve 2008 yıllarındaki kuraklık dönemlerinin benzerinin yaşandığını dile getiren Köseoğlu, "Son 25 yıl geriye doğru baktığımızda barajın en kurak 3'üncü dönemindeyiz. 2008 yılında bu seviye 75 milyona kadar düşmüştür. Bugün su, 111 milyon metreküp seviyesinde. Yapılan hesaplamalara göre, Tahtalı Barajı'nda 8-9 aylık ihtiyacı karşılayacak kadar suyumuz var. Gördes Barajı da bir o kadar önemli. Manisa'daki Gördes Barajı, stratejik bir konumda. Oradan da Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi vasıtasıyla 1 günde yaklaşık 90 bin metreküp su almaktayız. An itibarıyla Sarıkız İçme Suyu tesisimizde de günde bin litre saniye su alarak, kuyuları dinlendiriyoruz" dedi.

'BU YIL TAHTALI BARAJI'NIN DOLULUK ORANLARI YÜZDE 32'
İzmir'de yüzde 60'ın üzerinde suyun yer altı kaynaklarından sağlandığını ve bunun enerji maliyeti yarattığını söyleyen Köseoğlu, "Menemen'den Terfi merkezleriyle ve pompalarla enerji harcayarak metropol ilçelere kadar suyu getiriyoruz. Bu nedenle su maliyetlerimiz çok artıyor. Devlet Su İşleri ile anlaşmamız yıllık 59 milyon metreküp ve geçmiş yıllarda tamamını alamadığımız için bugün itibarıyla bin litre saniye su alıyorken, şimdi 2 bin litre saniye civarında su alıyoruz. Geçmişteki açığımızı da bu şekilde kapatıyoruz. Gördes Barajı'ndan su almaya devam edersek, Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüzle yakın zamanda görüşeceğiz ve tarımsal sulama için su vermemeleri konusunu dile getireceğiz. Çünkü Gördes Barajı aynı zamanda tarımsal sulama için de kullanılıyor. Mevcut durumda Gördes Barajı'ndaki bugünkü su miktarı olan yaklaşık 75 milyon metreküp göz önüne alındığında ve sulama suyu ihtiyacının dışında, sadece içme suyunda kullanılması durumunda bile barajda yaklaşık 5-6 ay yetecek su bulunduğu tahmin edilmektedir" açıklamalarında bulundu.

'KURAKLIK ERKEN BAŞLADI'
Köseoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

"Bu nedenle tarımsal sulama için su vermemeleri gerekiyor. Çünkü bu sene kuraklık erken başladı. Sıcaklık erken bastırdı. Biz her ne kadar yer altı kuyularımız ve rezervlerimizle önlemimizi almış olsak dahi yine de daha fazla önlem almakta yarar var. Vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyorum. Suyu tasarruflu kullanmaları gerekiyor. Çünkü geçen sene bu zamanlar için Tahtalı Barajı'nın doluluk oranları yüzde 41 seviyesindeyken, bu sene şu an yüzde 32 civarında. Gördes Barajı'nın ise doluluk oranı yüzde 13 seviyesinde. Dolayısıyla bu konuda vatandaşlarımızın da suyu tasarrufu kullanmalarını öneriyoruz. Ancak suyla ilgili önlemlerimizi aldık. Tahtalı Barajı için de günde aldığımız 160 bin metreküp suyla da 8-9 aylık daha suyumuz var. Kışın tekrar yağmur sezonuna gelirken de bu problem ortadan kalkmış olacak. Özellikle nisan yağmurlarının ihtimallerini takip ediyoruz. Ancak önümüzdeki bir ayı incelediğimizde pek yağmur gözükmüyor."

'KAYIP KAÇAKLARIMIZI CİDDİ ANLAMDA AZALTTIK'
İZSU olarak ana sınıflarına kadar gidip, suyun önemi ve suyun nasıl kullanılacağına dair bilgiler verdiklerini aktaran Köseoğlu, "Ellerimizi sabunladığımız sürede dahi akan suyu ya da damlayan suyu kapatmakla bile yüzlerce metreküp su tasarrufu sağlıyorsunuz. Bunun için internet sitemizde evde su kullanımına dair anlatımlarımız ve bilgilendirmelerimiz var. Ayrıca kayıp kaçaklarımızı ciddi anlamda azalttık. Metropol ilçelerimizde ve diğer ilçelerimizin çoğunda hatları yeniliyoruz. Foça'da, Ödemiş'te, Bergama'da, Dikili'de çalışmalarımız var. 1980'li yıllardaki yapılan boruların tamamını değiştiriyoruz. Bu ilçelerin sorumluluğu 2014 yılında bize verildi. Özellikle son 5 yılda ciddi anlamda içme suyu şebekelerinin yenilemelerini yaparak, kayıp kaçık oranlarının yüzde 40-50'lerden yüzde 15'lere düşürdüğümüz ilçelerimiz var. İdare olarak kayıp kaçak oranını düşürerek su tasarrufu sağlamış olacağız. O zaman yeni bir kış sezonunda da aynı problemle karşılaşacağımızı pek ihtimal vermiyorum" dedi.

'TARIM HAVZASI SULANMASINDA KULLANACAĞIZ'
Alternatif su kaynakları da yarattıklarını dile getiren Köseoğlu, "Vatandaşlarımızdan suyu tasarruflu kullanmalarını isterken, İZSU olarak biz de çalışma yürütüyoruz. Metropolde de yenilemeler yaparak yılda yaklaşık 100 milyona yakın yatırım yapıyoruz. Aynı zamanda alternatif su kaynaklarını da yaratıyoruz. Özellikle atık su arıtma tesisleri ile suyun geri dönüşümünü sağlayarak, o suyun kent kullanımında ve tarımda kullanması için çalışmalarımız var. Örneğin; 2022 yılında tamamladığımız Bayındır Hasköy'de Su Arıtma Tesisi'nde günde 3 bin metreküp suyu A sınıfı standardına getirerek tarımda kullanıyoruz. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nde günde 200 bin metreküp suyu geri dönüşümünü sağlamak için uygulama projemiz bitti. Bu konuda ilgili kredi kuruluşlarıyla da ön çalışmalarımızı yaptık. Yine buradan arıtılan suyu Tarım ve Orman Bakanlığı'mızla ve Devlet Su İşleri'yle ortak çalışarak tarım havzası sulanmasında kullanacağız. Aynı zamanda metropol ilçelerde yeşil alan ve rekreasyon alan sulamasında, kullanılan şebeke suyundan yılda yaklaşık 5 milimetreküp suyu bu vesileyle geri dönüşümünü sağlıyoruz" diye konuştu. (DHA)

 
Bakan Şimşek: Enflasyon Mart'ta geriledi!
 
İZSU'dan Kuruçay mesaisi... Taşkınlara neşter!
YORUMLAR
Toplam 7 yorum var, 7 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
BİR İTİRAF 3 Nisan 2024 Çarşamba 16:10

Bir erkek olarak evde suyu tasarruflu kullanmadığım için eşimden yediğim fırçaların sayısını unuttum(!). Ama bu habere bakıyorum da eşim yeren göğe kadar haklıymış. Bu işin ne şakası nede ciddiye alınmayacak yönü var. Hepimize ama hepimize koşulsuz ve şartsız bu anlamda ciddi sorumluluklar düşmektedir. Hiç birimizin bu sorumluluktan kaçma, kaytarma lüksü yoktur. NOKTA

Yorumu oyla      2      1  
3 Nisan 2024 Çarşamba 14:39

Su politikası var İİzmirliyi kazıklamak aldatmak yalan politikanın ana hatalrı.

Yorumu oyla      4      1  
komikaze 3 Nisan 2024 Çarşamba 14:24

su polıtıkası yok ..ciddiyet ilan edilşin 1 günde olsa.

Yorumu oyla      0      3  
Murat 3 Nisan 2024 Çarşamba 13:39

Karabağlar da Buca da Bornova da binlerce araba yıkama dükkanları var. Yeraltı suları o malum pompalar ile adeta dibine kadar boşaltılıyor. Bak sonra şehir içinde obruklar oluşup çökmeye başlarsanız kimse şaşırmasın. Siz malum karakterelr ona da bir bahane bulup çamur atmaya alışkınsınız. Yüz kızarmaz söz utanmaz olunca ne uyarı ne ikaz para etmez.

Yorumu oyla      5      0  
3 Nisan 2024 Çarşamba 13:28

Bunların kökü bereketsiz. Daha iyi günleriniz.Her haltı yiyip iyi sonuçlar beklemek te size mahsus.

Yorumu oyla      2      3  
3 Nisan 2024 Çarşamba 12:21

Su paralarını düşürürsek suyu daha çok kullanırsak bu susuzlukla nasıl mücadele edeceğimizi de anlatsalardı iyi olurdu.

Yorumu oyla      3      1  
BİR İZMİRLİ 3 Nisan 2024 Çarşamba 11:12

Dünya, özelinde de Ülkemizin bulunduğu coğrafya, çok ama çok ciddi kuraklık sorunu yaşamaktadır. Bu sürece ilişkin belirsizlikler de ne yazık ki devam etmektedir. Su tüketimi konusunda mutlaka bilinç davranmak ve bu konuda yapılan ve yapılacak uyarılara da kayıtsız kalmamalıyız.

Yorumu oyla      7      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Servis araçları çarpıştı: 16 yaralı
Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde, fabrika personelini taşıyan midibüsün, içinde ...
İzmir'de Van protestosuna polis müdahalesi!
İzmir'de DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının alınmasını ...
3,5 milyon lira değerinde... Ayakkabıdan külçe altın çıktı!
Kars'ta Ermenistan uyruklu 2 kişinin ayakkabılarına gizlenmiş piyasa değeri ...
 
Otele silahlı saldırı: Kurşunlar metrobüse de isabet etti!
Küçükçekmece'de kimliği belirsiz kişi veya kişiler E-5 Karayolu yanyol ...
Belediye başkanlığı seçimi kavgasında kan aktı: Yaralılar var!
Pervari ilçesinde iki grup arasında belediye başkanlığı seçimi nedeniyle ...
Feci kazada 2 ölü... Çarptığı araç sonları oldu!
İzmir'in Urla ilçesinde otomobilin ağaca çarpması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.
 
İzmir'deki çete operasyonunda detaylar... 'Moto-mafya'dan trafikte pusu!
İzmir'de yurt dışında bulunan ve kırmızı bültenle aranan Barış Boyun liderliğindeki ...
Komşu kavgasında kan aktı: 1 ölü, 1 yaralı
Karabük'te komşular arasında çıkan kavgada E.A.'nın tüfekle ateş ettiği ...
Şanlıurfa Hilvan'da seçim yenilenecek
Şanlıurfa’nın Hilvan İlçe Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, belediye ...
 
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Göztepe gün sayıyor!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
'Anneannem dedi ki'
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kemal Abisi’nin Makbule’si!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Koltuklar devredilirken!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Aklıma 'Doğan Kardeş' geliverince… 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Seçimden sonra…
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Sandık tartışması...
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Uzlaşma, akıl ve kızıl düve üzerine!
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Bayram gazetecinin neyine!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Bayramın acı yüzü
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva