HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
16 Ağustos 2022 Salı - 10:15

Soyer'den dikkat çeken Sao Paulo mesajı: Bakanlık görevini yapmıyor!

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Aliağa’da sökümü yapılacak olan ve 600 bin ton zehirli asbest olduğu iddia edilen Sao Paulo gemisi ile ilgili olarak "Seferihisar'da orkinos çiftlikleri ile mücadelemiz vardı. O dönem çevreyi Çevre Bakanlığı’ndan korumaya çalışıyoruz derdim. Şimdi de aynı. Bu bizim işimiz değil. Normalde Çevre Bakanlığı’nın engellemesi lazım… İzmirliler buna çok alıştılar. İzmirliler hükümetin ne yapması gerektiğini bilmiyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın İzmir’e metro yapması lazım, tarım bakanlığının üreticiye destek vermesi lazım" dedi.

Soyer den dikkat çeken Sao Paulo mesajı: Bakanlık görevini yapmıyor!

EGEDESONSÖZ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat programına katıldı. Sunucu Ezgi Gözeger’in sorularını yanıtlayan Soyer, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

17 Ağustos depreminin yıl dönümü öncesinde İzmirli depremzedelere ‘yanınızdayız’ mesajı veren Soyer, “O eli hiç bırakmayacağız. Depremzedenin elini tutmaya devam edeceğiz. Çok büyük acılar yaşandı, 117 canımızı kaybettik. İzleri tabii ki devam ediyor. Biz ilk günden beri yanlarında olmaya devam ettik, bundan sonra da yanlarında olacağız. Bizim deprem ile ilgili birçok çalışmamız var. Bunlardan biri mikro bölgelendirme çalışması. 10 üniversiteden 84 akademisyen ile yaptığımız çalışmanın 2 yılı geride kaldı. 30 Ağustos tarihinde de ilk bölümünü paylaşacağız. Binaların deprem dayanıklılığını tespit ediyoruz. Bunu da İnşaat Mühendisleri Odası ile paylaşıyoruz. Deprem mevzuatının değişmesinden önce yani 1998 yılı öncesi yapılan binalarda daha fazla sıkıntılar var. Ancak bütün bu çalışmalar ışığında İzmir nereye doğru büyümeli gelişmeli, nerede yapılaşmadan vazgeçilmeli netleşecek. Geleceğe ışık tutacak sonuçları olacak. Biz sadece bugünü değil İzmir’in geleceğini şekillendirecek çalışmalar yapıyoruz” dedi.

GELECEĞİMİZİ PLANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ
Deprem konusunda sadece bugünün değil geleceği de şekillendirdiklerini vurgulayan Soyer, “Deprem ile iç içe yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bu nedenle göreve gelir gelmez depremle mücadele dairesi kurmuştuk. İnsanların her gün kaygı içinde yaşamaması gerektiği için bunu kurduk. İzmirlilere şunu söyleyebilirim. İBB olarak hem memleketimizin, kentimizin depreme dayanıklılığını artıracak çalışmalar yapıyoruz, hem de deprem ile iç içeliğimizi bilerek geleceğimiz planlamaya çalışıyoruz.”ULUSLARARASI GASTRONOMİ FUARI İLE BİRLEŞTİRECEĞİZ
Bu yıl 91'ncisi düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı için heyecanlı olduklarını vurgulayan Başkan Soyer, "Daha büyük heyecanla çalışıyoruz. İnsanlar neden İzmir’e yerleşmek istiyorlar? Neden tatile gelmek istiyor? Sadece İzmir'in iklimi doğası denizi değil. İzmir'in toplumsal kültürüdür cezbeden. İnsanlar en çok böyle toplumsal iklimde yaşamak istiyorlar. İzmir’e gelinmek istenmesinin temel nedeni İzmirlilerin barış ve huzur içinde yaşaması. Bunu neye borçlu İzmir. İEF 91 yıldır kapılarını açan dev bir organizasyon. 2’nci Dünya Savası’nda bile kapılarını açmış. Eğitimin, eğlencenin, ticaretin buluştuğu bir zemin. 2 Eylül’de 91’nci kez kapılarını açacak Fuar. 91 yıldır yapılan fuar aslında bir EXPO’dur. Dünyaya ayna tutan ve insanları o ayna etrafında tutan bir durumdur. 2 Eylül’de açılışını yapacağız ve bunu Terra Medra ile açacağız. Türkçe karşılığı Toprak Ana… Bunu uluslararası gastronomi fuarı ile birleştiriyoruz. Dünyanın her yerinden Cittaslow’lar gelecek, kardeş şehirler gelecek. Çünkü artık gıda ve gastronomi sadece lezzetten ibaret değil. Sağlıklı beslenme, gıda tedarik zinciri… Bunların ne kadar önemli olduğunu pandemi krizi ile gördük" dedi.

Bayındır'da hayata geçirilen süt tesisindeki ilk ürünlerin dünyaya fuar aracılığı ile ihracat edileceği belirten Soyer, "Bayındır’da süt tesisi kurduk ve Eylül’de bunu açılışını yapacağız. Oradaki üretimimizi ilk defa de Terra Medra’da İzmir markası ile dünyaya ihracatını yapacağız. İzmir'in 5 kalem ürünü çok temel ürünü. Zeytin ve zeytinyağı… Üzüm gibi az su isteyen meyveler. Kıyı balıkçılığı, tahıl ve küçükbaş hayvanların sütünden elde edilen ürünler. Terra Medya bunların dünyada ilk ortaya çıktığı sahne olacak" ifadelerini kullandı.

Fuar da bu yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlama hedeflerinin olduğunu dile getiren Soyer, 9 Eylül için de önemli etkinlikler olduğunu vurgularken, "Geçen yıl sayı 550 bindi. Bu yıl 1 milyon ziyaretçi ile tamamlamak istiyoruz. İzmir'in tüm kademelerinin ekonomisine katkı sağlayacak bir organizasyon olacak. 9 Eylül 100'üncü yılı İzmir'in. Tarkan bizi çok heyecanlandırıyor ancak sadece bu olmayacak. 100'üncü yılında büyük bir canlandırma yapacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük organizasyonu olacak. O gün o meydanda kurtuluşun canlandırmasını yapacağız. Bu 2-3 saatlik bir organizasyon olmayacak. Bu sahnelerin filmi çekilecek. Bizim asıl miras bırakacağımız o film olacak. Biz o gün o meydanda İzmir'in kurtuluşunu canlandıracağız sonrada Tarkan ile müthiş bir organizasyon" diye konuştu.

YÜRÜYÜŞÜN 2'NCİ GÜNÜNE KILIÇDAROĞLU DA KATILACAK
9 Eylül'ün yanı sıra 10 Eylül yani Atatürk'ün İzmir'e gelişinin de kutlanacağını belirten Soyer, "Ertesi günde 10 büyük sanatçı İzmir türküleri ve şarkılarını seslendirdiği bir albüm hazırlandı. O gün tek tek o sanatçılar sahneye çıkarak bunu seslendirecek ve bunları tüm İzmirlilere hediye edeceğiz . 9 Eylül sadece İzmir'in değil tüm Türkiye'nin kuruluşu. Biz bunu büyük bir şekilde kutlamayalım da ne yapalım. 100 yılı biz barışla taçlandırmışız. Asıl zaferimiz bu barışı korumak. Biz 100'üncü yılı barış teması ile kutlayacağız. 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu ise, 10 Eylül’de Atatürk’ün İzmir’e gelişi. Bu nedenle biz artık 10 Eylül’ü de kutlayacağız. 100'üncü yıl kutlamamızda çok sayıda etkinliğimiz olacak. 24 Ağustos itibarı ile de ordumuzun geçtiği güzergahtan geçerek  İzmir'e geleceğiz. Ben 3 gün yürüyeceğiz. İlk günkü yürüyüşe 850 kişi katılacak. İkinci günkü yürüyüşe CHP Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.  Biz 100’ncü yılın ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu İzmir’e bir kez daha duyuracağız" ifadelerini  kullandı.

ASIL BAKANLIK DURDURMASI LAZIM 
Kentte tartışmalara neden olan ve dünya gündemine de oturan 'Sao Paulo' savaş gemisi hakkında da net konuşan Soyer, "Engelleyeceğiz. Dünyada 4 notada bu büyük zehirli gemilerin sökümü yapılıyor. Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve İzmir. İzmir ve Türkiye, dünyanın çöplüğü değil. Bir belediye başkanı asli görevi kentini doğasını çevresini korumaktır. Ben o geminin gelmemesi için elimden ne geliyorsa yapacağım. Gelirse de  göndermek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Neden İzmirliler bundan zehirlensin. Rant uğruna kar uğruna bu geminin söküm yapılacak. 8 bin 500 yıllık bir şehirde yaşıyoruz. Biz bunu korumak mecburiyetindeyiz. Aliağa’nın pırıl pırıl koylarını denizini korumak zorundayız. Rant uğruna insanımızın zehirlenmesine doğamızın kirlenmesine izin veremeyiz. Bu nedenle durduracağız. Geçmiş dönem başkanlık yaptığım Seferihisar’da orkinos çiftlikleri ile mücadelemiz vardı. O dönem çevreyi Çevre Bakanlığı’ndan korumaya çalışıyoruz derdim. Şimdi de aynı. Bu bizim işimiz değil. Normalde Çevre Bakanlığı’nın engellemesi lazım. İzmirliler buna çok alıştılar. İzmirliler hükümetin ne yapması gerektiğini bilmiyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın İzmir’e metro yapması lazım, Tarım Bakanlığı’nın üreticiye destek vermesi lazım… Ancak biz onların yapmadığı tüm işi yapacağız" dedi.

TÜRKİYE YİNE BÜYÜK SIKINTILAR İLE KARŞI KARŞIYA
İzmir İktisat Kongresi'nin önümüzdeki yıl yeniden hayata geçirileceğini vurgulayan ve bunun önemine dikkat çeken Soyer, "İktisat kongresi için çok heyecanlıyız. 100 sene önce bu memleketi ilerletecek güçleri büyük tahribat görmüş kentte, Cumhuriyet daha kurulmadan iktisat kongresini gerçekleştirilmiş Mustafa Kemal Atatürk. Düşünün bütün İzmir yanmış, 5 ay geçmeden daha kurulmamış devletin iktisat politikalarını oluşturacak toplantıyı gerçekleştiriyorsunuz. Türkiye yine büyük sıkıntılar ile karşı karşıya. İnsanlar canından bıkmış durumda. 4 grubu yine topluyoruz. İlkinde çiftçiler ve işçiler ile bir araya geldik. 8 aylık süreçte bunu tartışacaklar ve 4 ayrı masada gruplardan gelecek talepleri ve beklentiler hakkında istişare edecekler. Ve üst düzey tarihçilerin olduğu bir kongrede raporu hazırlayacaklar. Bunu yapmak en çok İzmir'e yakışırdı" ifadelerini kullandı.

 
Karşıyaka’da İzmir Baba'ya duygu dolu anma
 
Maymun çiçeği ilk kez köpeklerde görüldü!
YORUMLAR
Toplam 9 yorum var, 9 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
bekir 16 Ağustos 2022 Salı 19:35

sezarın hakkı sezara trol ben degilim sen resmen belediye trölüsün kes sesini bos konusma biten hangi metro var buca metrosunda bir tek istasyon mu var biten kes sesini ve defol

Yorumu oyla      1      6  
Skandal! 16 Ağustos 2022 Salı 16:58

İzmir'in kurtuluşunun yüzüncü yılını kutlamak boş iş mi? Siz ne yazdığınızın farkında mısınız? Bu önemli günde Tarkan'ın sahne alması sizi neden rahatsız etti? Keşke Yunan galip gelseydi tayfası rahatsız olmuş. Boş işler diye saçmalıyorlar.

Yorumu oyla      3      3  
Şaka Gibi 16 Ağustos 2022 Salı 14:08

Sayın TUNÇ BEY , İzmir'liler Kimin Ne Yapması Gerektiğini çok iyi bilir ve tahlil eder.Şayet söylediğiniz gibi bunu bilmiyor olsalardı SİZİN o koltukta olmamanız gerekirdi.

Yorumu oyla      8      1  
Beyin Bedava 16 Ağustos 2022 Salı 13:51

İzmir'e bakanlığın metro yapması lazım demiş. YANİ, diyor ki; BİZ YAPIYORUZ, "BAKANLIĞIN DA" yapması lazım demiş. Okuduğunuzu anlama problemi var? 2 metro, 1 tramvay hattı ihale edilmiş, İzmir'in en uzun tünel projesinde çalışmalar tekrar başlamış, çok sayıda otobüs alınmış, adam altgeçitler ne oldu diye soruyor. Bu projelerin toplam maliyeti yaklaşık 20 milyar TL. Bakanlığın otogar metroya ayırdığı bütçe son 2 yıldır toplamda sadece 6 bin TL. Bir telefon parasını bütçe diye ayırıyorlar.

Yorumu oyla      6      4  
BUCALI 16 Ağustos 2022 Salı 13:03

Söz verdiğiniz alt geçitleri de mi devlet yapsın?Kaç tane alt geçit bitirdiniz başkan geldiğinizden beri?Trafik felç,yollar berbat durumda sen hala ağlama duvarısın,insanlar artık icraat görmek istiyor,tepecik hastane yanındaki yol niye açılmıyor aylardır?Laf çok icraat yok...

Yorumu oyla      7      9  
sezarın hakkı sezara 16 Ağustos 2022 Salı 12:05

sevgili bekir . tuınç soyer metro dan bahsederken muhtemelen otogar-halkapınar hattından bahsediyordu. bunun dışında tabiki CHP belediyelerine olamyan destekden bahsediyor. Yoksa hali hazırda narlıdere metrosu belediye kaynakları ile yapılıyor. keza buca metrosu da belediye kaynakları ile yapılacak. eğer yapılırsa havaalanı metrosu da belediye kaynakları ile yapılacak. 21 senedir hükümetten 1milyon TL bile yardım almamış bir belediyenin bugüne akdar çok iyi idare ettiğini düşünüyorum. iflas demişken ülken iflasın eşiğindeyken . halk ciddi anlamda alım gücü sıkıntısı çekiyorken . vergiler bu denli yüksek. faturalar çok yüksek iken belediyelerin durumunun da iyi olmasını beklemiyorsun herhalde? birincisi saçmalıyorsun . ikincisi aktrollüm de kurtul bekir.

Yorumu oyla      12      3  
izmir 16 Ağustos 2022 Salı 11:52

asli görevinizi bırakıp, boş işlerle uğraştığınızdan dolayı izmir geriye gidiyor. bu arada tarkan kaç lira alacak? izmir in bu kadar parası var ise ulaşıma ve alt yapıya ayırsanız daha iyi olmaz mı?

Yorumu oyla      7      13  
Vatandaş 16 Ağustos 2022 Salı 11:50

Rahmetli Süleyman DEMİREL demişti "Yollar yürümek ile aşınmaz" artık konforlu makam arabaları ile devamlı seyahat etmek klima hastalığı yapar en iyisi her zaman yürümek Almanya cumhurbaşkanı Wily BRİAND cumhurbaşkanlığı makamına daima bisikleti ile giderdi,biz de ise bisikleti makam arabası ile taşıyoruz eskimesin diyerek...

Yorumu oyla      5      5  
bekir 16 Ağustos 2022 Salı 10:39

iyi de metroları ben yapacağım diye seçim döneminde vaadin var kapı gibi yazdın afişler bastırdın şimdi metroları bakanlık yapsın diyorsun bunun iki açıklaması var birincisi iflas ettim beceremedim ikincisi yalan söyledim hangisi başkan

Yorumu oyla      9      16  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karşıyaka’da İzmir Baba'ya duygu dolu anma
İzmir’e büyük bir sevdayla bağlı olan ve bu kente sunduğu paha biçilemez ...
Bornova'da toplu sünnet töreni çağrısı
Bornova Belediyesi her yıl düzenlenen Toplu Sünnet Şöleni için hazırlıklarına ...
Büyükşehir'den bir acı haber daha!
İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından Levent Peksak hayatını kaybetti.
 
Başkanvekili Karakoz'dan Acarlar'a ziyaret
Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Evrim Karakoz, İncirliova Belediye ...
Selçuk'tan üniversitelilere destek!
Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel bu yıl üniversiteyi kazanan ...
Aydın Büyükşehir'den 'Kurtuluş Mücadelesi'nde Aydın' temalı yarışma
Aydın Büyükşehir Belediyesi, Milli Mücadele ateşinin yakıldığı yer olan ...
 
Başkan Kırgöz’dan Lider’e ziyaret
Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi ...
‘Mahallem Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden ilçe gibi hizmet alıyor’
Aydın’ın en büyük mahallesi olan Karpuzlu’nun Tekeler Mahallesi hizmete ...
CHP İzmir’i sarsan ölüm!
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ednan ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kırkağaç’ın tarihsel ve kültürel birikimi
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Komşuda kadın
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
42 yaşında Azrail’e iki çalım attı!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İzmir bir Avrupa şehridir vesselam!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Ekinoks Kardeşliği
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Krizin nedenleri
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Perşembenin gelişi…
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Mutluluk Diktatörlüğü
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Demokrasi de…
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Ufak ufak deliriyoruz; amma…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva