HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
9 Aralık 2023 Cumartesi - 10:24

Soyer'den aday arayışlarına sitem: Geçer akçe popülist politikalarmış!

Tunç Soyer, CHP’nin adaylık arayışı ile ilgili “Bir önceki dönem vaat ettiğimiz 165 projeden 144’ünü bitirdik. Ancak geçer akçe popülist politikalarmış maalesef. Hem vatandaşın duymak istediği hem de siyasetçinin kolayına gelen popülist politikalar. Biz yapmıyoruz elimizi taşın altına koyuyoruz” diye yorumunda bulundu.

Soyer den aday arayışlarına sitem: Geçer akçe popülist politikalarmış!

EGEDESONSÖZ - 31 Mart Yerel Seçimleri'ne 3,5 ay kala CHP'de belediye başkan adaylarının belirlenmesi ile ilgili yoğun mesai sürüyor. Mevcut belediye başkanları için alınan memnuniyet anketleri ile ilgili süreç başlarken 'örgüt denetiminde ön seçim, ‘örgüt denetiminde basit aday yoklaması’ ve ‘örgüt denetiminde genişletilmiş aday yoklaması’ seçenekleri de adayların belirlenmesinde yöntem olarak kullanılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne adaylar arasında mevcut Başkan Tunç Soyer de yer alıyor. Soyer, önümüzdeki 5 yıl için bir kez daha koltuğa talip.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çalışmalarını anlattı.

'PARTİ İDEOLOJİSİ İLE Mİ ÇATIŞTIM'
Başkan Soyer aday arayışları ile ilgiliBir şaibem, bir usulsüzlüğüm, yanlış uygulamam, partimizin ideolojisiyle, kurumsal kimliğiyle çatışan bir şeyim var mı? Yok” dedi.

'165 VAADİN 144'Ü TAMAMLANDI'
5 yılda yaptıklarını anlatan Başkan Soyer “5 yıl önce aday olurken 165 vaatte bulundum. Bunun 144 tanesini yani yüzde 87’sini  tamamladık. Vaatlerini bu kadar gerçekleştiren bir başka belediye de yok. Adaylığım döneminde Buca Metrosunu söylediğimde kimse inanmıyordu. Biz 5 yıl boyunca büyük yatırımımızı yer altına yaptık. Çoğu da gözle görülmeyen, metro, kanal arıtma gibi. Bu biraz evin mutfağında hazırlık yapmaya benziyor. İkinci dönemde salonda yemek vermeyi, hatta ziyafet vermeyi düşünüyorum. 2026’da bir expomuz  var şu anda onunla ilgili bir alan çalışması başlattık. Şehrin aynı zamanda kalbi diyebileceğimiz Yeşildere, Kültür Parkımız yani İzmir Fuarı’nın 3 misli bir yeşil alan üzerinde bir Expo alanı hazırlıyoruz. Uluslararası alanda kendimizi daha çok gösterdiğimizde, gıpta edilen İzmir olacağız. İzmir’in uluslararası buluşmasını görecek herkes bir de tabii şehrin makyajı var yani şehrin üst yapısıyla ilgili yapacaklarımız var. İki yeni metro hattı var Gaziemir- Karabağlar, Kemalpaşa-Halkapınar metro hatlarımızın hazırlıkları sürüyor. Tabii altyapıdan asla vazgeçmeyeceğiz devam edeceğiz ama büyük ölçüde bu ilk beş yıl içinde bitirdiğimiz için hem çiğli arıtma tesisi içindeki yağmur suyu içinde pis su ayrıştırma kanalları bundan sonra körfezin düzelebilir hale gelmiş olduğu için Körfezi cıvıl cıvıl rengârenk bir noktaya taşıyacağız. Fabrikalarımızın geliriyle 400 çocuk okutacağımız bir tarım okulu açıyoruz. Bu, köy enstitülerinin yeni versiyonu olacak  öyle diyeyim size. 27 Ocak’ta temelini atıyoruz, okulumuzu hızla yeni öğretim yılına yetiştireceğiz. 15 projemizi neden yapamadığımızı da bastırdığımız kitapta nedenleriyle açıkladım” diye konuştu.

'GEÇER AKÇE POPÜLİST POLİTİKALAR'
Soyer, “Peki bunca önemli işler yaptığınızı belirtiyorsunuz, neden İzmir adaylığı için yeni arayışlar var” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

 “Hem kendimizi yeterince iyi anlatamamış olmak ama hem de geçer akçenin başka bir şey olduğunu görmek. Geçer akçe popülist politikalar maalesef. Hem vatandaşın duymak istediği hem de siyasetçinin kolayına gelen popülist politikalar. Biz yapmıyoruz elimizi taşın altına koyuyoruz. Kemeraltı’nda yaptığımız işi bir görseniz inanamazsınız.  Yani ne yapıyoruz biliyor musunuz Kemeraltı’nın bütün sokakların altına bir yer altı nehri inşa ediyoruz. Bunu da sadece geceleri çalışarak yapıyoruz. Çünkü gündüz orası ana baba günü, gece çalışıyoruz ve esnafın mevcut içme suyu bir su elektrik internet hatlarını da koruyoruz onları da bozmuyoruz ki devam etsin esnafın işi diye. Düşünsenize bütün Kemeraltı’nın altını üstüne getiriyoruz ve bunu sadece gece yapıyoruz ve bitireceğiz. Kemeraltı dünyanın en eski en büyük açık hava Alışveriş Merkezi bu unvan bile çok kıymetli ama dökülüyor. 50 senedir kimse el atmamış her yağmurda su basar esnafın dükkânını çöken bir açık hava Alışveriş Merkezi.”

SU BASKINI HERKESİN DERDİ
Yağmurda kentin bazı yerlerinin su basması da sıkça gündeme geliyor. Bu konudaki eleştiriler için Soyer’in cevabı şöyle oldu:

“Aslında herkesin başına geliyor. Yarın da senin şehrinde olacak be adam. Alt yapın yeterli mi? Milyarlarca lira harcanan koskoca Karadeniz otoyolu darmadağın oldu. Biz diyor muyuz ‘Ne biçim iş yapmışsınız?’ Doğa, bu felaket. İklim krizi diye bir şey var çok daha sert vuruyor hepimizi vuracak. Bunlar cidden çirkin popülist politikalar. Birinci önceliğimiz bu kenti dirençli hale getirmek. Alt yapı bu sebeple önemli.”

POPÜLİZMİN PANZEHİRİ DEMOKRASİ
Şikayet edilen popülizm, baskı ve benzerlerinin panzehirinin demokrasi olduğunu vurgulayan Soyer, “Çünkü başka çaresi yok. Daha iyi belediyecilik örneklerini sosyal demokratik belediyecilik örneklerini ortaya koyamadığımız zaman biz kıvranmaya devam ederiz. Bu şehrin ürettiği katma değerinin, rantın refahın adil bir biçimde paylaştırılmasını sağlamak anlamına geliyor. Onun için kooperatifçilik modellerini ulaşımda, tarımda büyütmemiz lazım” dedi.

AVRUPADA'Kİ EN BÜYÜK KOLTUK BENİM
Tunç Soyer kısa süre önce Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na seçilmesi ile ilgili de  “Bunu övünçle söylüyorum; şu anda Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük koltuğu bu” diyen Soyer, bu noktaya kolay gelinmediğini söyledi. Soyer, “14 senedir tırmalaya tırmalaya AB’nin üç organından birisi olan Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi’nin Başkanı oldum. Kabuğumuzu kırıp dışarıyla uyumlu hale gelmeye çalışıyoruz. Bizim kaderimiz Avrupa’nın dibinde olmak. Biz Avrupa’dan uzaklaşmayı özgürlük ve bağımsızlık zannediyoruz. Tam tersine ne kadar yaklaşırsak onun uygulamalarının bizim tarafımızdan da bilinerek hayata geçirmesinde daha fazla söz sahibi olacağız. Bunu yapmadığımız için kararlarının uygulayıcısı oluyoruz. En büyük ticaret hacmimiz onlarla. Ama karar alım süreçlerinde biz yokuz” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMALAR İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
Hakkında başlatılan soruşturmalar için de bir yerden düğmeye basıldığını ifade eden Başkan Soyer, “Bir yerden düğmeye basıldığı anlaşılıyor. 9 Eylül’de yaptığım konuşma ile ilgili soruşturma utanç verici. Nutuk’tan okuduğum bir bölüm için soruşturma açıldı. Biz Atatürk’e saldırıyı çok gördük ama bunun İçişleri Bakanlığı marifetiyle yapılıyor olması işin artık zirvesi.  Başka bir soruşturma komik. 15 sene önce Seferihisar belediye başkanı seçildiğimde eski başkan yeni bir bina yapmıştı son 3-4 ayını o binada geçirdi sonra ben de direkt o yeni binada görevi devraldım. Eski binada bir kilisenin çanı varmış, cam bir fanusun içine koymuşum sonra Yunan Konsolosluğuna hediye etmişim. Tam bir hikaye yazmış birisi, ben ne o binada görevi yaptım ne o çanı gördüm ne o görmediğim şeyi hediye ettim” dedi.

'İZMİR'LE GURUR DUYUYORUM'
İzmir'le gurur duyduğunu ifade eden Başkan Soyer şunları söyledi:

Biz 50 yılda yapılan 600 kilometrelik yağmur suyu kanalının yarısı kadar kanalı 4 yılda yaptık. 3 bin km içme suyu kanalı yaptık.  Bunun anlamı üç kez Ankara’ya gidip gelmek. Körfezin 50 senedir birikmiş sorununu çözmek için 11 milyar liralık yatırım yaptık. Yağmur suyu, pis su kanallarının ayrıştırdık. 600 bin metreküp suyu arıtan tesisi ilavelerle 1 milyon metreküpe çıkartıyoruz. Bu, sadece geçmiş 50 yılı değil, gelecek 50 yılı kurtarmak demek.

600 yeni otobüs aldık. Bir yer 200 otobüs alınca bunu büyük bir zafer gibi kutluyor. Şubat ayında Çiğli Tramvayı ve Narlıdere metrosunu açıyoruz. 765 milyon Euroluk Buca projemiz dev proje. Bunun 490 milyon Eurosu altyapı ve inşaatla, kalanı tramvay, metro araçları için kullanılacak.  Türkiye’de kendi metrosunu yapan tek belediye biziz. Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı işleri yapıyoruz. Elektrikli otobüsler ve feribotları da devreye alacağız. Bunlar da ilk olacak.

Birçok belediye bizim gibi evde bakım hizmeti yapıyor. Ama biz evde sağlık hizmeti veriyoruz.  Eşrefpaşa hastanemizi, ihtiyaç sahibi vatandaşların ayağına götürüyoruz. Bunu yapan bir başka bir belediye yok. 28 bin eve girip evde tedavi hizmeti yapmışız.

Tarım alanında hiçbir belediyenin yapmadığı bir şeyi yapıyoruz. İzmirli markasıyla dev bir süt fabrikamız var. Günde 100 ton süt işliyoruz. Ama en önemlisi biz bütün Ege bölgesinin süt fiyatını belirliyoruz. Süt, et, su, geri dönüşüm fabrikası kurduk. Bunlar biraz da Atatürk’ten ilham alarak yapıyoruz. Kamunun ekonominin, ticari hayatın içinde düzenleyen, kontrol eden, dengeleyen bir rolünün olması gerektiğini düşündüğümüz için yaptık ve şimdi bunun meyvesini topluyoruz.

Çoban Haritası diye bir şey çıkarttık. 5 bin 100 çobanın tamamına ulaştık. Kaç hayvanı var, geliri nedir, ne kadar süt üretiyor bütün bunları tespit ettik. Bunlardan sütün taban fiyatının iki misli fiyatından koyun, keçi sütü alıp fabrikamızda işliyoruz. Bizim koyun, keçiyi teşvik etmemiz gerektiğini biliyoruz. Etmezseniz silajlık mısırı büyüttüğünüz zaman kuraklığı büyütüyorsunuz. Yani hepsi birbirine bağlı.

 
İzmir'de evsizlerin yuvası kışa hazır!
 
Turizme yılbaşı dopingi... İzmir'de rezervasyon yüzde 70'i aştı
YORUMLAR
Toplam 34 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Mehmet 11 Aralık 2023 Pazartesi 02:06

Sayın başkan İzmirlim sút diyorsun da benim kesemi aşan fiyatları varken ben o ürünleri nasıl alabilirim,bide diyorsun ki fakirin,dar gelirli vatandaşlarımızın yanındayız.

Yorumu oyla      2      3  
Fuat 10 Aralık 2023 Pazar 17:47

İzmir çok şansız başkan olarak yatırımına karşı çıkmak tan başka bir şey yapmadın otogar yollar imar alt yapı kentsel dönüşüm haricinde boş konuşma yaptın artık izmir banko değil bunu bil chp izmirde bitti el birliğiyle bitirdiniz chp yi oy bekleme izmirde projesi olan yerel belediye ler bile yok çiçek böcek çevrecilik le uğraşıyorlar temizlik yok turuzim imarı yok işsizlik çok

Yorumu oyla      2      3  
Bülent Işık 9 Aralık 2023 Cumartesi 23:27

Yüksel Çakmur aday yapılsın. Ankara ve Istanbul'da 25 yılda yapılmayan işleri İzmir'de 5 yılda yaptı. Toplu ulaşım karşıtı sağ partilere oy yok.

Yorumu oyla      2      6  
''Geçer akçe'' halka hizmet 9 Aralık 2023 Cumartesi 16:59

İzmir eski belediye başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu ile İzmir BB'si eski genel sekreteri ve şimdi İzmir BB Başkan aday adayı Sayın Buğra Gökçe'nin projeleri olan İzmir kırsal ilçelerdeki otobüslerde iptal edilen 90 dk. aktarma hakkını (10.02.2016 ) iade etmediniz. Yine aynı projenin devamı olan İzmir kırsal ilçelerden belediye otobüslerini ( ESHOT ) tamamen hizmetten çekerek, kırsal ilçe ulaşımını İZTAŞIT ( özel halk otobüsü ) adı altında özelleştirmekten vazgeçmediniz. Özelleştirme demek kâr odaklı üretim , hizmet , satış demek. Özelleştirmelerde kâr etmek , ettirmek ön planda olduğu için yatırımlarda buna göre şekilleniyor. Mesela Kemalpaşa ilçesine metro ( projesi bile hazır demiştiniz ) tarafınızdan 2019 seçim vaatlerinizde verilmişti . Kahve büfesi işletmekle, çorba dağıtmakla bu işler olmuyor. 'Geçer akçe ' Kamu hizmetlerinde adil ve eşit hizmet . İsraftan kaçınma . Popülist politikalar değil.

Yorumu oyla      2      5  
Polülizm mi? 9 Aralık 2023 Cumartesi 14:00

https://www.egedesonsoz.com/haber/izmir-e-sut-ussu-buyuksehir-in-dev-tesisi-aciliyor/1161676 bunu da eleştirmezsin ya!

Yorumu oyla      3      7  
gerçekler 9 Aralık 2023 Cumartesi 13:47

Dolar 29 lira olmuş, adam nalbur diyor. Eskiden nalburlar fiyat veriyordu da ne oluyordu? Hangi proje zamanında bitti? 15 yıl sonunda başta Halkapınar olmak üzere şehir lağım kokuyordu. Yalan mı? Üçyol-Üçkuyular hattı kaç yılda bitti? Göztepe İstasyonu nerede? Körfezde yüzeceğiz diyen ilk kimdi? 15 yılda yüzülmemiş, altyapı yapmamışsın, sorunlar birikmiş de birikmiş ama nalburlar fiyat vermiyor, emanet falan. Kardeşim siz hangi hayal dünyasında yaşıyorsunuz çok merak ediyorum. Altta biri opera binası demiş. Arkadaşım o binanın yarışması 2008'de yapıldı. 2024'e giriyoruz. Nalburlarin fiyat verdiği dönemler boyunca neden yapılmamış da yıllar sonra seçime aylar kala temeli atılmış? Seçime aylar kala 400 milyonluk borca sokacak projenin temeli mi atılır? Bu şehir yıllar sonra kağıt bilet gördü ama nalburlar fiyat veriyordu. Açıklamalar partiye zarar veriyormuş. Mevcut belediye başkanını yerden yere vurmak partiye zarar vermiyor mu? Bir başka şehrin belediye başkanının işi mi İzmir'i tartışmak? Yeni otogar 96'da açıldı, aradan geçmiş yıllar ama metro yok. Projeyi bakanlık devralmadan, Soyer öncesi nalburların fiyat verdiği dönemlerde metro neden yapılmadı? Dolmuşlar yüzünden mi?

Yorumu oyla      3      9  
smile 9 Aralık 2023 Cumartesi 13:43

144 tane kaldırım taşı

Yorumu oyla      8      5  
Allah aşkına 9 Aralık 2023 Cumartesi 13:31

Evet ALLAH. aşkına ŞBK Adındakikamudan emekliyi kim işe aldı o kadar işsiz elektronik,bilişim,iletişim uzmamnı varken sebep olanın acilen işini bitir yoksa bu bilgi en yukarıya iletilecek

Yorumu oyla      6      3  
Ufuk 9 Aralık 2023 Cumartesi 13:26

Yüksek maliyette peynir üretip ABD de küçük bir dükkanda İzmirli markası ile bunu pazarlayarak sanki milyarlarca dolarlık ihracat yapmış gibi algı siyaseti yapmak. İddia ediyorum bundan daha popülist ve insanları aptal yerine koyan başka bir durum bulamazsınız. Başkan bey siz populizm yapmiyorsunuz populizmin vücut bulmuş halisiniz

Yorumu oyla      15      8  
göçmen 9 Aralık 2023 Cumartesi 13:08

aklıma bi filmdeki sahne geldi.adam denizde 300 çeşit balık var diyor.biride say diyor.en fazla 5 balık sayabiliyor

Yorumu oyla      8      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İzmir'de evsizlerin yuvası kışa hazır!
Soğuk havaların etkili olmaya başlamasıyla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi ...
Feci kazada hayatını kaybetmişti... Tolga Güleryüz’ün adı Çiğli’de yaşayacak
Çiğli Belediyesi, 2022 yılında turne dönüşünde geçirdiği trafik kazasında ...
Başkan Sengel müjdeyi verdi... Esnaf masası kurulacak!
İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Yalçın Ata'yı makamında ...
 
Dünyanın kekiğini Türkiye üretiyor
Bornova Belediyesi, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesinden,  ...
Mazlum Çimen’e Karabağlar'da yoğun ilgi
Karabağlar Belediyesi tarafından kente kazandırılan Yıldız Kenter Kültür ...
Başkan Batur seçim çalışmalarına start verdi: Yeni projelerimizle İzmir atılım yapacak!
Seçim çalışmalarına doğup büyüdüğü Narlıdere’den başlayan İzmir Büyükşehir ...
 
Selçuk'ta çocukların kararı yaşama geçiyor
Selçuk Çocuk Meclisi’nde kabul edilen modern dans kursu, Selçuk Belediye ...
İZSU’dan Ödemiş mesaisi... Su baskınlarına neşter!
Ödemiş’in su ve kanalizasyon işlerinden sorumlu olan İzmir Büyükşehir ...
Destek mitingine tele bağlantı: Bizi asla yok edemeyecekler!
Belediye İş Sendikası’nın İzmir şubelerinde örgütlü işçiler, 9 Eylül’ün ...
 
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
İnsaf! Daha ne yapsın?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
İzmir’in İmar Affı Şampiyonu Olduğunu Biliyor muydunuz?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Derdiyle dertlenmek sanattır!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Heyecansız seçim!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Korkularımız büyürken
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Yerel seçimlerde beka sorunu olarak beyin göçünü düşünmek!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bir yüzyıl daha!
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Göztepe sen başkasın!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
'Zaferin rengi' göz kamaştırır
Çağdaş ÖZGÜN
Çağdaş ÖZGÜN
Ne gencimizi ne de çalışanımızı huzurla oturtmuyoruz
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva