HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
3 Aralık 2021 Cuma - 12:14

Sayıştay’dan Karabağlar’a ilginç uyarı: Elektrik vergisini ödeme!

Sayıştay Karabağlar Belediyesi’nin 2020 yılı harcamalarını inceledi. Yapılan değerlendirmede belediyenin park bahçeler ve hizmet binaları gibi umuma açık alanlar için ödememesi gereken elektrik tüketim vergisinin de ödendiğini tespit etti. Sayıştay, buna gerek olmadığını vurguladı.

Sayıştay’dan Karabağlar’a ilginç uyarı: Elektrik vergisini ödeme!

EGEDESONSÖZ-Kamu idarelerinin mali harcamalarını denetleyen Sayıştay’ın Karabağlar Belediyesi’ne yönelik tespitinde dikkat çeken bir konu yer aldı. Sayıştay, belediyeyi elektrik tüketim vergisi ödeyerek uygun işlem yapmadığını vurguladı.

Yapılan incelemede, “Belediye tarafından yapılan elektrik faturası ödemelerinde 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 16’ncı maddesince muaf tutulan Elektrik Tüketim Vergisinin ödendiği görülmüştür. Anılan hüküm uyarınca, belediyenin kamu hizmetine ayrılan veya kamunun yararlanmasına açık olan, gelir getirmeyen taşınmazlarından olan park ve bahçeler, belediye hizmet binaları, mesleki eğitim kurs binaları, mahalle aralarında yer alan spor sahaları ve kamu hizmeti sunulan diğer binaların inşa ve kullanımlarının katma değer vergisi ile özel tüketim vergisi hariç her türlü vergi, resim, harç, katılma ve katkı payından muaf olduğu hüküm altına alınmıştır. Belediye hizmet birimlerine ait elektrik faturası ödemelerinin incelenmesinde, kamu hizmetine tahsis edilen, kamunun yararlanmasına açık olan, gelir getirmeyen taşınmazlarından olan park ve bahçeler, belediye hizmet binaları, mesleki eğitim kurs binaları, mahalle aralarında yer alan spor sahaları ve kamu hizmeti sunulan diğer binaların kullanımlarından doğan elektrik faturalarında Elektrik Tüketim Vergisinin ödendiği görülmüştür. Belediyenin kamu hizmetine ayrılan veya kamunun yararlanmasına açık, gelir getirmeyen taşınmazlarına ait elektrik faturalarında muaf olunan Elektrik Tüketim Vergisinin ödenmemesi gerekmektedir” denildi.

VERGİ AL
“Aktarılan mevzuat hükmü uyarınca belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yer alan iş yeri ve diğer şekillerde kullanılan binaların çevre temizlik vergisine tabi olduğu belirtilmiştir. Söz konusu verginin her yılın ocak ayında Belediye tarafından tahakkuk ettirilerek emlak vergisi ödeme zamanlarında tahsil edilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Belediye gelir servisinden alınan İlan ve Reklam Vergisi mükellef listesi incelendiğinde İlan ve Reklam Vergisi mükellefiyeti olan 619 adet iş yeri için Çevre Temizlik Vergisi tahakkuku yapılmadığı tespit edilmiş olup bu iş yerlerinin Çevre Temizlik Vergisi mükellefiyetinin tesis edilmesi gerekmektedir”

SÜREYİ GEÇİRME CEZAYI UYGULA
“Açıklanan mevzuat hükümlerinden anlaşılacağı üzere, imar mevzuatına aykırılık teşkil eden bir fiil veya hal sonucu idarece yerine getirilen yapı tatili uygulama tarihinden itibaren on iş günü içinde belediye encümenince sorumlular hakkında idari müeyyide kararlarının alınması gerekmektedir. Yapılan incelemede, yapı tatil kararı ile idari müeyyidenin uygulanması için alınması gereken encümen kararı tarihi arasında on iş gününden fazla süre geçtiği tespit edilmiştir. Örnek olarak; farklı yapı tatil uygulama tarihlerinden itibaren 124 gün, 58 gün, 42 gün, 40 gün, 23 gün gibi süreler geçtikten sonra belediye encümenince sorumlular hakkında idari müeyyide kararı alınmıştır”

VERGİ DAİRESİ ARAŞTIRDI
İzmir Vergi Dairesi Başkanlığından alınan belediye sınırları içerisinde bulunan işyerlerine ilişkin listenin incelenmesi neticesinde; 2020 yılı içerisinde faaliyete başlayan işyeri sayısının 1.956 adet olduğu tespit edilmiştir. Vergi Dairesi Başkanlığından alınan bu işyeri sayısı içerisinde avukatlık büroları, eczaneler, doktor muayenehaneleri, muhasebe büroları, özel eğitim kurumları, noterler gibi belediyeden ruhsat almak zorunda olmayan (2020 yılı içerisinde 20 adet serbest muhasebeci mali müşavir, 9 adet avukat, 19 adet hekimlik, 7 adet eczane) işyerleri de bulunmaktadır. Ancak, belediye sınırları içerisinde toplam 1.956 adet faal işyerinin bulunduğu ve bunlardan 797 adedinin belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı aldığı dikkate alındığında kalan 1.159 adet işyerinin tamamının belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı almaktan muaf işyeri olamayacağı ve dolayısıyla belediye sınırları içerisinde faaliyet gösteren bazı işyerlerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatı almadan faaliyet gösterdiği sonucuna ulaşılmaktadır”

“Belediyenin mülkiyetinde, yönetiminde veya kullanımında bulunan taşınmazların tümüyle kayıt altına alınmadığı, taşınmazlara ilişkin Yönetmelik hükümlerine uygun olarak değerlemelerin yapılmadığı, ilgili taşınmazları ihtiva eden Yönetmelik ekinde yer alan form ve taşınmaz icmal cetvellerinin düzenlenmediği, taşınmazların amortisman ayırma işlemlerinin takibinin yapılmadığı ve amortisman defterinin tutulmadığı görülmüştür”

“Satışı yapılan taşınmazların muhasebe kayıtlarından çıkarılmasında satış bedellerinin dikkate alındığı, alınan teminat ve peşinat tutarlarının varlık hesabının alacağına aktarıldığı, rayiç bedel ile satış bedeli arasındaki farkın varlık hesabının borcuna alınarak taşınmaz satış işlemlerinin hatalı muhasebeleştirildiği görülmüştür”

“Belediye hizmet birimlerine ait elektrik alımlarının serbest tüketici sıfatıyla ihale yoluyla yapılması gerekirken doğrudan alım şeklinde yapıldığı görülmüştür.”

“Yapılan incelemede kredi kartlarıyla yapılan tahsilatların 28, 33, 34 gün gibi mevzuat ile belirlenen azami süreyi (20 gün) aşarak Belediyenin banka hesaplarına aktarıldığı görülmüştür. Mevcut uygulama ile Belediye söz konusu tahsilatlara ilişkin nakdini değerlendirememekte ve elde edeceği gelirden mahrum kalmaktadır”

“Mevzuat hükümlerinin değerlendirilmesi neticesinde Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcının mükellefinin ulusal bayram olan Cumhuriyet Bayramında çalışan işyerleri olduğu ve ruhsat harcının alınması gerektiği ancak Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsat Harcının takip ve tahsiline yönelik herhangi bir işlemin yapılmadığı anlaşılmıştır. Söz konusu günde faaliyet gösteren işyerlerinin tespiti yapılarak harcın tahsili sağlanmalıdı

 
Fuarda Başkan Oran'dan turizm mesajı: Sezonu 12 aya çıkaracağız
 
Fuarda Bergama'nın tarihi öne çıktı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Fuarda Başkan Oran'dan turizm mesajı: Sezonu 12 aya çıkaracağız
Bu yıl 15’inci kez dünya turizmine kapılarını açan “Uluslararası Travel ...
Başkan Engin: Narlıdere'yi engelsiz kılmalıyız
Engelli çocukların da parklarda özgürce oynayabilmeleri için projeler ...
Sayıştay'dan Buca'ya uyarı: Geçmişe dönük yevmiye kayıtlarını engelle!
Buca Belediyesi'nin 2020 yılı Sayıştay Raporu belli oldu. Yapılan inceleme ...
 
Gaziemir Belediyesi borçlanma sınırını aşmış!
Gaziemir Belediyesi’nin Sayıştay raporuna göre belediye’nin borç stokunun ...
Bornova Belediyesi’ne öneri: İhaleler EKAP'a kayıt olmalı
Sayıştay’ın Bornova Belediyesi’nin 2020 harcamalarını incelediği rapor açıklandı.
Sayıştay’dan Çiğli Belediyesi’ne... Ecrimisil alma ihaleye çık!
Sayıştay Çiğli Belediyesi’nin 2020 mali harcamalarını inceledi. Yapılan ...
 
Sayıştay'ın Menemen raporunda dikkat çeken 'personel' vurgusu
Kamu kurumlarının mali harcamalarını denetleyen kurum olan Sayıştay’ın ...
Sayıştay, Aydın Büyükşehir’i tescil etti: Güvenilir kurum!
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin mali harcamalarını inceleyen Sayıştay, ...
Sayıştay’dan Bayraklı Belediyesi’ne... Borçları öde çünkü faizi çok!
Sayıştay Bayraklı Belediyesi’nin mali harcamalarını denetledikten sonra ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
İlk ve son kez birlikte!
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
Kaçış Planı, Mosso, Serter...
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Yaş aldıkça alınan dersler
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Kaymaklı beyaz altın uçuyor!
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Yunanistan tarihi saptırmayı sürdürüyor
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Alayına isyan…
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Elveda esnaf kardeşim, elveda!
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Abdülhamid mi, Atatürk mü?
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
Sinemaseverleri 11 yeni film bekliyor…
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Yazık oldu bize…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva