HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
12 Şubat 2020 Çarşamba - 19:42

Rapor tartışmasında 2’nci raunt: Başıma bir şey gelirse sorumlu Soyer’dir!

Seferihisar Belediyesi’nin Sayıştay raporu üzerinden başlayan tartışma Büyükşehir Meclisi’nin 2’nci oturumuna da yansıdı. AK Partili Boztepe, Başkan Soyer’in kendisine, “Lütfen susun. Sizi salondan attırırım, yapılan siyaseten ahlaksızlıktır” sözlerini hatırlattı ve “Başkan zarafetten bahsetti ahlaksızlık kelimesini kullandı. Ben aynı kelimeyi kendisine iade ediyorum” dedi. Boztepe, “Ben o gün burada tehdit edildim. Başıma bir şey gelirse sorumlusu Soyer’dir” diye konuştu.

Rapor tartışmasında 2’nci raunt: Başıma bir şey gelirse sorumlu Soyer’dir!

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.

Toplantıda kent için önemli kararlar alındı. Gündem dışı konuşma talepleri bölümünde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe önceki oturumda yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Seferihisar Belediyesi’nin 2018 yılına ait Sayıştay raporundan bilgiler veren ve ‘Aslan yattığı yerden belli olur’ diyen Boztepe’ye sert tepki gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Lütfen susun. Sizi salondan attırırım, yapılan siyaseten ahlaksızlıktır” çıkışında bulunmuştu.

BOZTEPE-ÖZUSLU KARŞI KARŞIYA!
İkinci oturumda söz alan ve flaş çıkışlara imza atan Boztepe’nin, “50 yıla yakın İzmir’de yaşıyorum. Zarafetten bahseden bir belediye başkanının” dediği sırada konuşması kesildi. Başkan Vekili Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Özuslu, “Sayın Boztepe lütfen!” dedi. Boztepe de, “Beni dinleyecek misiniz?” sorusunu yöneltti. Özuslu ise, “Aynı konuya geleceksiniz, yapmayın!” cevabını verdi. Boztepe bu kez, “İzin verin sayın başkan” dedi. Özuslu, “Bunu yapmayın, ne olur yapmayın!” diye çıkıştı. Boztepe, “Daha bir şey yapmadım ki!” dedi.

PAZARTESİ GÜNÜ AĞZINDAN NE ÇIKTIYSA KENDİSİNE İADE EDİYORUM
Boztepe sonrasında, “Ben burada hayatım boyunca hiç kimsenin özel hayatına, aile hayatına, iş hayatına asla girmedim. Girmem de! Hangi ilçede meclis üyeliğini yapıyorsam onunla ilgili ve büyükşehir sınırlarıyla ilgili konuşurum. Onun sınırları dışına taşmam. Ben Sayıştay raporlarını okumaya başlamıştım. Daha ne söyleyeceğimi bilmeden, başkanımız hemen girdi ve sözümü kesti. Siz şu an bu meclisin başkanısınız, CHP’yi değil meclisi temsil ediyorsunuz. Ayrım yapmamalısınız. Ayrıca bir meclis üyesi ‘susturun, durdurun, kapatın’ talimatını başkana veriyorsa eyvah ki eyvah! Biz eğer bu kenti 5-10 dakika burada konuşmayacaksak bu masraflara, gelip gitmelerimize yazık. Bırakın burada meclis üyeleri konuşsun. Başkan zarafetten bahsetti ahlaksızlık kelimesini kullandı. Ben aynı kelimeyi kendisine iade ediyorum. Pazartesi günü benimle ilgili ne söylediyse, ağzından ne çıktıysa noktasına virgülüne dokunmadan aynen kendisine iade ediyorum” açıklamasında bulundu.

SİYASİ AHLAKSIZLIK NE DEMEK?
Bunun üzerine Özuslu, “Sayın başkanımızın size kişisel olarak söylediği bir şey yok” dedi. Boztepe de, “Siyasi ahlaksızlık ne demek? Bizi burada konuşturmayabilirsiniz ama biz sokaklarda konuşacağız” cevabını verdi.  

Özuslu sözü aldı ve “Arkadaşlar hepiniz elinizi vicdanınıza koyun, herhangi bir konuşmada süre kısıtlılığı yapılmış mıdır? Bize gelen eleştirilere ket vurulmuş mudur, kesilmiş midir? Olmamış bir şeyi olmuş gibi anlatmak doğru değil. Bu mecliste iyi bir hava var. Biz Türkiye’ye örnek bir meclisiz. 4 grup başkan vekili bir araya gelip gündem dışı konuşmalarla ilgili bir araya gelerek süre üzerinde anlaştık. Başkanımız, ‘olur mu öyle şey, 5 dakika olacak’ dedi. Herhangi bir kısıtlama derdimiz yok. Kötü bir süre değil. Bütün meclis üyelerinin konuşma hakkı var” dedi.  

TEHDİT EDİLDİM, BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLUSU SOYER’DİR!
Boztepe, “Bu süreyi niye bu kadar dar kalıba sığdırıyoruz. Zarafet kelimesi çok güzel bir kelimedir ama esasen Batı kültürüyle ilgili, Anadolu’da samimiyet, dürüstlük var. Biz burada bu kentle ilgili samimi olarak bir şey söylemeye çalışıyoruz. CHP’li arkadaşlarımızın hiçbirini susturmuyorsunuz, hep bizi susturuyorsunuz. Pazartesi günü ben burada tehdit edildim. Bana otur yerine dendi. Başıma bir şey gelirse sorumlusu Tunç Soyer’dir” diye konuşunca Özuslu da, “Meclis yönetmeliği herkesi bağlar. Sayın Boztepe bir kez daha yönetmeliği okursa görür” açıklamasında bulundu.  

BENİM BİR BELEDİYE BAŞKANINA TALİMAT VERMEK HADDİM DEĞİL
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da tartışmalar üzerine konuştu. Kökkılınç, “Söz hakkı doğduğu için konuşma yapmak istedim. 31 Mart 2019 tarihiyle hep birlikte bu meclisi oluşturduk. Hepimiz bizlere oy veren halkı temsil ediyoruz. Hizmetlerimizde kim oy vermiş, vermemiş bakmıyoruz. Bunu pek çok kez kanıtladık. AK Partili meclis üyelerinden gelen maddeleri kabul ettik. Her şeyi konuşabilirsiniz ama bunun bir adabı vardır. Biz bir hukuk devletinde yaşıyorsak bağlı olduğumuz kurallara bağlı kalmak durumundayız. O gün gelen sorulara başkanımız cevap verdi. Ancak Hüsnü Bey aslan yattığı yerden belli olur diyerek söze başladı ve Seferihisar Belediyesi’nin Sayıştay raporuyla giriş yaptı. Başkanı direkt ilgilendiren bir konuydu. Başkanımız artık Seferihisar Belediye Başkanı değil İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Benim bir belediye başkanına talimat vermek haddim değil. Ben CHP grup sözcüsüyüm. Belediye başkanımızın kendi takdiriydi, sözü kesti. Belediye başkanımızın yetileri vardır. Çalışma yönetmeliğini tekrar tekrar okursak bunları aşarız. Başkan meclis üyesini dışarı atabilir. Bugüne kadar çok şükür yaşanmadı, bundan sonra da umarım yaşanmaz” dedi.

İZMİRLİLER SOYER VE MECLİS ÜYELERİNİ TOPLANTI BİR AN ÖNCE KAPATILSIN DİYE SEÇMEDİ
AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise, “Önümüzdeki 4 yıllık süreçte bu mecliste tartışma olmayacak mı? Olacak. Sesler yükselmeyecek mi? Yükselecek. Hepimiz yerel yöneticileriz. Meclisin çalışma yönetmeliğini elbette bizler de biliyoruz. Hukukçu arkadaşlarımız inceliyor. Tarzımıza, tavrımıza ve söylemlerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Meseleleri kişiselleştirmeden yorum yapmamız gerekiyor. Mustafa Özuslu’nun özel hayatına ilişkin bir tartışma yaparsak haklısınız. Tunç Soyer’in özel hayatıyla ilgili bir şey söylersek haklısınız. Ama biz Tunç Soyer’i ya da x bir arkadaşımızı bulunduğu makam nedeniyle eleştirirsek bunda hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Ortaya bir kriter koyacaksak bunu AK Parti grubuna karşı CHP’ye de karşı kullanmanız gerekir. Sayıştay raporu okunabilir, eleştirilebilir. ‘Sayın başkan geçmişte 10 yıl görev yaptığınız Seferihisar’da yapmış olduğunuz hataları önümüzdeki süreçte burada yapamayın’ denilebilir. Sayın cumhurbaşkanımız 30 yıl önce yapmış olduğu İstanbul’daki belediye başkanlığı görevinden dolayı hala eleştiriliyor. Bunun cevabını muhatabı verir. Takdir hakkı da vatandaşındır.  Çeşme ve Urla’da bir kamulaştırmaya ilişkin, doğru olmayan, yalan haberler üzerinde oraların peşkeş çekileceği söylenerek biz eleştiriliyoruz. Hakaret sınırlarını aşmaksızın eleştiri yapacaksak hiçbir sorun yok. Biz bu meclisi saatlerce çalıştırabiliriz. İzmirli seçmenler, siz, Sayın Soyer ve tüm meclis üyelerine oy kullanırken ‘siz meclis toplantılarını bir an önce kapatın’ demedi. Bütçe görüşmelerinde siz ülkeyi konuştunuz biz İzmir’i konuştuk. Eleştirileri yaptık, birbirimize hakaret etmedik. Şu üslup kabul edilebilir bir üslup değil. Gelen eleştirileri bir an önce durdurmak ama iktidardan genel iktidar tarafına yapılan eleştirileri kesmemek objektifliğe uymaz” diye konuştu.

DEPREME VURGU YAPTI
Hızal ayrıca, “Biz o gün esasında önemli bir konuyu gündeme taşımıştık. Çok anlamsız bir şekilde Sayın başkanın bu tartışmaların fitilini ateşlemesi neticesinde depremle alakalı konuşmalar yeterince gündeme taşınmadı. Allah korusun yarın bu şehirde bir deprem olsa şu anda çatısı altında bulunduğumuz Büyükşehir binasının depreme dayanıksız olduğunu biliyoruz. Bunu tartışmamız gerekirken tartışmamamız İzmirliye yapılmış hakarettir” dedi.

TUNÇ SOYER’İN NE KADAR DEMOKRAT OLDUĞUNU BİLİYORUZ
Özuslu, “Burası İzmir Büyükşehir Meclisi’dir. Burada eleştiri de olacaktır, yanıt da verilecektir. Burada eksik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eleştiri hakkını da, söz söyleme hakkını da demokratik kullandığını biliyorum. Teşbihte hata olmaz ama belli noktalarda söz söylerken genel olarak o sözün tekabül ettiği alanları görmek zorundayız. Tunç Soyer’in ne kadar demokrat olduğunu ve eleştirilere ne kadar tahammül ettiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 
İzmir'de feci kaza: 1 ölü 1 yaralı!
 
İzmir'de genç kadın evinde ölü bulundu!
YORUMLAR
Toplam 5 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
BAK BAK 13 Şubat 2020 Perşembe 10:31

akepeli meclis üyesi sana birşey olmaz çünkü sen mafia ve feto bağlantılısın CHP yer bulamadığın için özüne döndüm

Yorumu oyla      0      0  
Z.B 13 Şubat 2020 Perşembe 08:43

Sayın BOZTEPE, işi sulandırmanın da bir sınırı ve adabı olmalı değil mi? İşi abartmamalı ve keki kabartmamalı derim...

Yorumu oyla      1      0  
karşıyaka'da yaşa. 13 Şubat 2020 Perşembe 08:32

Akp li meclis üyelerinin 1 bardak suda fırtına koparma becerlerini kıskanmıyor değilim...şark kurnazlığı bu olsa gerek..

Yorumu oyla      0      0  
sezarın hakkı sezara 12 Şubat 2020 Çarşamba 21:29

Soyer "lütfen susun sizi salondan attırım" demiş. Boztepe; resmen tehdit edildim başıma bir şey gelirse sorumlusu soyer . Bu nasıl bir magdura yatmadır arkadaş?

Yorumu oyla      1      0  
gürkan 12 Şubat 2020 Çarşamba 20:06

her zamanki gibi kente hiçbir faydası olmayan boş bir tartışma.

Yorumu oyla      1      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bayındır’da İZSU hizmetleri tek çatı altında toplanıyor
İZSU Bayındır’da yeni hizmet binasının çalışmalarına başladı. 6 milyon ...
Başkan İsmail Yetişkin'den kargo şirketine teşekkür
Seferihisar Belediyesi 2009 yılında Cittaslow felsefesiyle başlattığı, ...
Narlıdere’de girişimci kadınlara özel eğitim
Narlıdere Belediyesi, girişimci kadınların yatırım kaynaklarını doğru ...
 
Özgecanlar için Buca tek ses: Kadın cinayetlerine hayır!
Kadın cinayetlerinin sembolü haline gelen Özgecan Aslan, katledilişinin ...
MTK'da çözüm buluşması: Başkan İduğ'dan 'kurumlar arası uyum' vurgusu
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, 700 tekstil işletmesinin faaliyet ...
Genç mucitlerden şehirlere akıllı çözümler
Bilim Kahramanları Buluşuyor - FIRST® LEGO® League yerel turnuvaları ...
 
Karabağlar Belediyesi’nde ‘yüzde 12’ sevinci
Karabağlar Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri ...
Bayraklılı çocuklar masal atölyesinde
Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal  İşleri Müdürlüğü, çocukların hayal ...
Karşıyaka iklim değişikliğine hazırlanacak
Karşıyaka Belediyesi, dünyanın geleceğini tehdit eden iklim değişikliğinin ...
 
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Paha biçilmez miras…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kanseri yendi, kitabını yazdı!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Beni hatırlayınız!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Birleşik Krallık yasta-Fransa’yla ara çok gergin
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Anda kalmadan, anı yaşamak
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Faiz/Riba mümkün mü?
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Kapitalizmin cinnet eşiği
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Diyabet, yoksulluk ile bağlantılı değil mi?
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Yaprak dökümü...
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Karşıyaka çizgileri
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva