HABERLER>POLİTİKA
1 Mart 2024 Cuma - 09:14

Özel, İzmir anketini anlattı: Tugay, Soyer'in üstündeydi!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenme sürecine dair açıklama yapan CHP Lideri Özel " 4'üncü sadece 5 adayı sorduğumuz memnuniyet anketinde de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız da vardı ve ankette kendisinden daha yukarıda olan bir arkadaşımız atandı." dedi.

Özel, İzmir anketini anlattı: Tugay, Soyer in üstündeydi!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, tv100'de 'Özel Röportaj' isimli programda gazeteciler Erdoğan Aktaş, Gürkan Hacır ve Başak Şengül'ün sorularını yanıtladı.

CHP Lideri Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenme süreci ile ilgli soruya "İzmir’deki memnuniyet anketine rağmen biz memnuniyet anketinde şöyle yapıyoruz başkan başarısızsa normal şartlarda aday anketine sokmuyoruz ama biz İzmir’in hassasiyetinden dolayı Sayın Başkanımızı da kendisine de gösterdiğim, zaten İzmir’de memnuniyet anketini iki kez yaptım, 3. kez adayları sorduğum memnuniyet anketine başkanı da koydum. 4. sadece 5 adayı sorduğumuz yerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız da vardı ve ankette kendisinden daha yukarıda olan bir arkadaşımız atandı." yanıtını verdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel'in açıklamalarından satır başları:

"BURSA'DA YARIM KALAN İŞİ TAMAMLIYORUZ"
- Bursa'da saha çok iyi, yarım kalan işi tamamlıyoruz. Geçen seçimde çok geriden başladığımız yarışı çok küçük bir farkla kaybetmiştik. Birkaç puan farkla kaybettik. Mustafa Bozbey doğal olarak çalışıyordu bu zamandır. Bozbey çalıştı, biz de arkasında durduk. Yerel seçim adaylarının belirlenmesinde çok farklı yöntemlerde çalıştık Bursa'da. Bursa masası oluşturduk, milletvekilleri, il başkanı, ilçe başkanları ile. Bozbey ile birlikte çalıştılar. Mutabakat ile adaylar belirlendi. Parti Meclisi'nde dahi Bursa hiç tartışılmadan geçti. İlk anketlerde Bursa keyfimizi yerine getiren sonuçlar gösteriyor. Bozbey de bugün başarılı bir lansman yaptı. Örgütte motive olmuş, Bursa'da sorun gözükmüyor.

"390 BİN TEKİL ANKETLE ADAYLARIMIZI BELİRLEDİK"
- 390 bin tekil anketle adaylarımızı belirledik. Aday belirleme sürecinin tamamındaki anket. Bunlar aday belirleme sürecinin anketleri.  

"BU SEÇİM ÖZEL BİR SEÇİM"
- Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Bu seçim çok özel bir seçim. Yeni bir denklem var. Millet İttifakını kurduğumuz partilerle birlikte değiliz. Millet İttifakını oluşturan seçmen bir yere gitmedi. Kimse bize mecbur değil, herkesten oy istiyoruz. Seçmenin temel itirazları duruyor. 

"GİZLİ PROTOKOL ADINA ÖZELEŞTİRİMİZİ VERMİŞ DURUMDAYIZ"
- Gizli protokolle ilgili parti adına özeleştirimizi vermiş durumdayız. 

"YÜZDE 30'U AŞMAYI ÖNEMLİ GÖRÜYORUM"
- Türkiye genelinde yüzde 30'u aşmayı önemli görüyorum. Yüzde 25'lik bir cam tavan var üzerimizde. 5-6 parti birlikte yüzde 25 oy aldık, çok üzüldük. Bu 4-5 yıllık bir hedef. İttifaklar yapabilseydik bambaşka şeyler yapabilirdik. CHP kendi gücüyle yüzde 25 psikolojik sınırını aşmak, yüzde 30'u aşmayı önemsiyorum.

- Belediye kaybetmek istemem. Geçen seferki ittifak ortamı, geçen seferki destek ortamından çok geride bir yerdeyiz ama partinin enerjisi, toplumun beklentisi var. 

"KİMSE BİZE MECBUR DEĞİL"
- Kimse bize mecbur değil. Herkesten büyük bir samimiyetle, büyük bir iştahla, büyük bir taleple de oy istiyoruz. Öyle bir şey yok zaten de kimse bize mecbur değil. Ama o seçmeninde Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaptıkları yaz boyunca dile gelen bazı itirazlar da ortadan kalkmış durumda

"CHP YEREL YÖNETİMLERDE MERKEZİ BİR SİSTEM OLUŞTURACAK"
- CHP'li belediyeler iyi işler yapıyor ama şöyle bir sorunumuz var. Bizim üst koordinasyon ekibi oluşturmamız lazım. Baş koordinatör olarak Yılmaz Büyükerşen görevi kabul etti. 1 Nisan'dan sonra koordiasyonla güçlü bir yapı oluşturuyoruz. Bir yerde iyi bir iş yapılıyorsa onu herkes yapacak, tektipleştireceğiz. CHP yerel yönetimlerde merkezi bir sistem oluşturacak. Bu yapı belediyelerimizi bir ölçme değerlendirme sistemiyle karne verecek. Yine bu yapı belediyelerimize planlı ve plansız iç denetime tabi tutacak. Profesyonellerin olduğu bir yapı değerlendirme yapacak. Böyle bir yapı kuruyoruz, bizdeki eksikliği ortadan kaldırmaya yönelik. 

“BENİM İYİ PARTİ SEÇMENİYLE HİÇBİR SORUNUM YOK. PARTİLİLERİ SAHADA GÖRÜYORUM VE ABİ KARDEŞ GİBİYİZ”
- Ben yakasında güneş olan İYİ Parti’nin bir seçmenini oldum olası, 5 yıldır nerede görsem “İyi insanlar” der sarılır öpüşürüz. Çünkü benim İYİ Parti seçmeniyle hiçbir sorunum yok. İYİ Partilileri sahada görüyorum ve abi kardeş gibiyiz. Ablama sarılır gibi sarılıyorum onlara.

KENT UZLAŞISI NEDİR?
Hacır'ın "Kent uzlaşısı nedir? DEM Parti’nin sözcüsü Sayın Doğan bu açıklamaları neden yaptı? Bir de 17 yerde aday çıkarıyorlar 22 yerde aday çıkarmıyorlar bu ne anlama geliyor burada hiçbir anlaşma olmadan kendileri iyilik yapmak mı istediler?" sorusunu Özel "
Kent uzlaşısı veya makalelerde bir kısaltma bir tanımlama görüyorsanız ilk önce başta anlatılır, öyle anılarak yürü. Kent uzlaşısını ben DEM Parti’nin parti toplantısından sonra ilk kez okudum. Şunu söylüyorlar ‘Bizim hiçbir partiyle ittifak yapma niyetimiz yok, kimseyle anlaşmayacağız, kendi adaylarımızla çıkacağız ancak bazı yerlerde kent uzlaşısı sağlayabiliriz’ orada yaptıkları tarif şu ‘Eğer aday bizim de oy verebileceğimiz bir adaysa o adaya kent uzlaşısı adayı olarak bakabiliriz’" diyerek yanıtladı. 

CHP VE DEM ARASINDA İTTİFAK VAR MI YOK MU?
Hacır'ın "Biz anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz. Bir anlaşma var mı? DEM Partisi ile görüştüğünüz bir protokol veya bir ittifak, bir anlaşma var mı yok mu?" sorusunu Özel "Bunu kaç kere söylesin Cumhuriyet Halk Partisi? Bu DEM konuşma iştahı nereden geliyor? Ben onu anlamıyorum." diyerek cevapladı. 

EKREM İMAMOĞLU DEM İLE YAN YANA MI?
Şengül'ün "İYİ Parti’den İstanbul özelinde Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyi düşünen, acaba DEM ile yan yana mı değil mi? Bunu anlamaya çalışan seçmen için de bu açıklamalar önemli değil mi?" sorusunu Özel "DEM’in bir adayı var mı İstanbul’da? Var. O DEM’in adayı varken Ekrem İmamoğlu DEM ile yan yana mı değil mi demek…" diyerek cevapladı. 

"DEM’LE BELİRLİ YERLERDE KENT UZLAŞISI SAĞLANMIŞ DURUMDA"
Bizim bu seçimde DEM’le olan ilişkimizde ne onların kayıtsız şartsız bize desteği söz konusu ne de bizim DEM’le kazanmaya yönelik iş birliğimiz söz konusu. Belirli yerlerde kent uzlaşısı olarak adlandırılan uzlaşı sağlanmış durumda ama DEM’in adayları var ve bize de kaybettirecekleri birçok yer olabilir.

"İSTEMİHAN BEYİN YAŞINA HÜRMETİM VAR, CANI SAĞ OLSUN"
Şengül'ün "Sayın İstemihan Talay bir açıklama yaptı. Mersin’le ilgili uyarıda bulunup DEM’in de terörle ilişkili olarak tanımlanması dolayısıyla ‘Mersin’i emperyalist hayallere peşkeş çekmeyin’ diyerek CHP yönetimine yani sizlere bir uyarıda bulundu. Bununla ilgili de cevabınızı almış bulunalım." sorusuna Özel "İstemihan Beyle bir sohbetimiz, bir merhabamız var, yaşına hürmetim var. Böyle onu rencide etmek istemem canı sağ olsun." yanıtını verdi.

“BİZ GÜRSEL ABİ’NİN GÖNLÜNÜ ALIRIZ”
Aktaş'ın "Gürsel Tekin CHP’den istifa etti. Sonrada “Kimseye ulaşamadım” diyerek sitem etti. Siz de “Ben onun gönlünü alırım” dediniz. Hakikaten kimseye ulaşamadı mı? Gönlünü aldınız mı?" sorusuna Özel "Biz Gürsel abiyle Kadıköy adaylığını istediğinde, geldiğinde oturduk, uzun uzun kahve içtik, sohbet ettik. Onun dışında da ben Gürsel abiyi çok severim. Ona saygım çoktur. Biz Gürsel Abi’nin gönlünü alırız. Bir fırsatını bulsam arayacak bir grup aramayı düşündüğüm insan var ama şu an kampanyanın içindeyiz. Onlar da benim enerjimi onlarla tüketmemi istemezler. Bu kampanya bittikten sonra oturulur, aranır." yanıtını verdi. 

“BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI BAZEN “ADAY GÖSTERMEZSENİZ BAŞKA PARTİYE GİDERİM” DİYOR. KİMİ DE GİDİYOR”
Aktaş'ın "Bazı ilçe Belediye Başkanları “Son dakikaya kadar ben vardım, bütün anketlerde ben çıkıyordum, ne oldu, aday olmayacağımı televizyondan öğrendim” gibi şeyler yaşandı. Bu bir iletişim kazası mıydı?" sorusunu Özel "Bazı istenmeyen şöyle durumlar oluyor. Ben anket kötüyse Belediye Başkanı’na önden söylüyorum. Çağırıyorum, arıyorum, söylüyorum. Bazen Başkan “Hayır” diyor. Bazen “Bendeki anketler o değil” diyor. Bazen “Aday göstermezseniz başka partiye giderim” diyor. Kimi de gidiyor." diyeren cevaplandırdı.

"EKREM BEYLE BİRBİRİMİZİN HUKUKUNU KENDİ HUKUKUMUZDAN FAZLA KORURUZ"
Biz Ekrem İmamoğlu’yla hem partinin kaderini değiştirmek hem Türkiye’nin kaderini değiştirmek üzere partiyi seven her CHP’li olduğu gibi kader birliği yaptım. Ekrem Beyden yanlış bekleme bugüne kadar birbirimize ‘Öf’ demedik. Birbirimizin hukukunu kendi hukukundan fazla koruyoruz.

"İSTANBUL'DA ADAYLARI 3 KİŞİ BELİRLEDİ AMA İMAMOĞLU VE ÇELİK ÇOK ÇALIŞTI"
İstanbul'da adayları üç kişi belirledi ama iki kişi çok çalıştı. İl Başkanım Özgür Çelik ve Ekrem İmamoğlu. Ankara'yı üç kişi belirledi ama Mansur Başkanım, vekillerden oluşan heyet ve il başkanım. İstanbul'da aklıma yatmayan aday olduğunda geri gönderdim, değiştirdiler.  Yoğun olarak ben, MYK Üyelerimiz ve İl başkanımızdan oluşan heyet. Ama bu üçünün de birleştiği yerde MYK’ya sunulmadan önce bana geldi. Ben İstanbul’da Ekrem Bey’e ve İl Başkanıma alan daraltmadım çalışsınlar diye.

“İSTANBUL’DA AKLIMA YATMAYAN ADAY OLDUĞUNDA GERİ GÖNDERDİM”
İstanbul’da aklıma yatmayan olduğunda geri gönderdim. Ankara’da da Mansur Bey’e alan açtım. Yavaş'ın inanılmaz gayreti oldu. İmamoğlu'na İlgezdi'ye 'aday değilsin' demesini ben söyledim. 

“SAYIN GENEL BAŞKAN BANA BİR İSİM SÖYLESE BAŞIMIZIN ÜSTÜNDEDİR”
Hacır'ın "Sayın Kılıçdaroğlu ile ne sıklıkla görüşüyorsunuz? Kılıçdaroğlu’nun gidişata ilişkin, sizin aday belirleme hususundaki bakış açısını nasıl buluyorsunuz? Konuştunuz mu hiç?" sorusuna Özel "2-3 kez ziyaret ettim. Bir araya geldik, sohbet ettik. Ama önceki dönem Genel Başkanlarımızla iyi bir ilişki içindeyiz. Genel Başkanımıza Almanya’ya gitmeden önce bir uğramıştım. O zaman bilgi vermiştim, “Bir diyeceğiniz var mı?” diye sormuştum. Dönüşte uzun bir telefon görüşmesinde de önerileri olup olmadığını sordum. İsim önerisinde bulunmadı. Herhangi bir isim telaffuz etmedi. Sayın Genel Başkan bana bir isim söylese başımızın üstündedir. Belli konularda uyarıları oluyor, önerileri oluyor." dedi. 

 

 
Bakan Uraloğlu: Torbalı, Çağlar ile çağlayacak!
 
CHP'nin Gaziemir adayı Işık: Doğal gazı olmayan ev kalmayacak!
YORUMLAR
Toplam 29 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
ÇAYLAKÇA 2 Mart 2024 Cumartesi 07:49

CHP lilerin gözünün içine bakarak yalan söylüyorsun. izmir de varlığından dahi haberdar olmadığımız Cemil Tugay nasıl olur da anketler de Tunç beyin önünde çıkar. Senden genel başkan OLMAZZ. Bil istedim...

Yorumu oyla      1      0  
2 Mart 2024 Cumartesi 00:16

Tunç Soyer yüzde 58'le seçilmişti; Tugay bırak 58'i, 40'ı geçerse çok iyi bir sonuç olur.

Yorumu oyla      1      0  
ahmet 2 Mart 2024 Cumartesi 00:00

atma recep ankette önde felan diye sadece sana mualif olduğu için harcadın ve kankanı gösterdin karşıyakalılara sordunmu hiç memnun kaldınızmı diye hayır o zman sallıyorsun demektir sor bakalımkarşıyakada yaşayanlara ne diyecekler seçtiğin başkanın hakkında kaçta kaçı memnun kalmış görev yaptığı zman sen bizlere anket sonuçlarını göstermeden önde diyorsun bizde inanıyormuyuz sanıyorsun senin akp den ne farkın kaldı şimdi nasılsa bize vermek zorundalarmı diye düşünüyorsun vah vah sana özgür özel çevremdeki kaç aile kızıyor sana bir bilsen kaç aile vermeyecekler sana haberin yok tabi

Yorumu oyla      1      0  
bostanlı halkı 1 Mart 2024 Cuma 22:35

1 nisan sabahı gerçek sonuçları görürsünüz. yeter izmir liyle dalga geçtiğiniz..alacaksınız ağzınızın payını

Yorumu oyla      3      0  
elif 1 Mart 2024 Cuma 21:54

tunçtan nefret ediyorum ama bile bile yalan da söylenmez..!

Yorumu oyla      2      0  
KafSinKaf 1 Mart 2024 Cuma 17:56

Büyükşehirde oy vermeyi düşünüyordum ama bu haberden sonra onada oy yok. Dalga geçmeye devam edin. 1 nisan sabahı koltukda oturabilecekmisiniz*

Yorumu oyla      5      0  
1 Mart 2024 Cuma 17:03

Kime göre uyuşmazlık oluştu? Yapılan onca işi görmezden gelip, sadece altyapı yaptı demek. İnsanlar 5 yılda tüm şehir değişecek mi zannediyorlar, anlamıyorum.

Yorumu oyla      1      0  
başkan 1 Mart 2024 Cuma 16:52

anket ali mahir başarın odasında yapılıyor sizin bitişiinizde hemen size intikal ettiriliyor mor mor mavi mavi grı grı yeşil yeşil

Yorumu oyla      1      0  
1 Mart 2024 Cuma 15:16

Cemil Tugay yüzde 40'i geçemez.

Yorumu oyla      8      0  
Suat Canlı 1 Mart 2024 Cuma 14:38

Makul karşılıyoruz. Gerçekten de Soyer ile İzmir de bir uyuşmazlık oluştu. İzmirliler hayata yansıyan bir hizmet göremediler. Soyer altyapıya yatırım yaptım diyor. Vatandaş da onu görmüyor. Soyer tutmadı. olabilir Cemil Hoca çıkabilir. Hele Soyer mi şu mu diye sorulduysa elbette soyer dışındakine oy verilir. normal

Yorumu oyla      2      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bakan Uraloğlu: Torbalı, Çağlar ile çağlayacak!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Torbalı Ticaret Odası'nda ...
Mehmet KARABEL yazdı... İzmir için… İddialı… Heyecanlı… Ve hemen…
Mehmet KARABEL yazdı... İzmir için… İddialı… Heyecanlı… Ve hemen…
CHP heyeti TRT ile görüştü!
CHP heyeti gündem olan yayın süreleri sonrası TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile görüştü.
 
Özel'den Bahçeli'ye sert sözler!
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP'nin Bursa aday tanıtım toplantısında ...
Akşener'den 6'lı masa açıklaması!
Siyasette 6'lı masa tartışmaları devam ediyor. İYİ Parti Genel Başkanı ...
CHP adayı Tugay vaatlerini açıkladı: Kordon’daki taşkınlara 'Bostanlı' formülü!
İzmir’in simge noktalarından olan ve geçtiğimiz Kasım ayında deniz taşkını ...
 
Sosyal Demokrasi Derneği düzenledi... Tanju Tosun'la seçim sohbeti!
Sosyal Demokrasi Derneği Cengiz Onur’un moderatörlüğünde, Siyaset Bilimci ...
CHP'li Kılıç'tan ÇEDES çıkışı: Laik cumhuriyete başkaldırı!
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Menemen’de ilkokul çocuklarının ...
CHP Adayı Tugay açıkladı: İki kritik noktada trafik yer altına!
Seçim vaatlerini açıklayan CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kazanan yok, kaybedenler Gazze’deki Müslümanlar
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İki yüzlü ahlak her yerde…
Çağdaş ÖZGÜN
Çağdaş ÖZGÜN
Fotoğraf: İnsanlığımızı yitirirken soytarıya mı dönüşüyoruz?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
'Dön evine bitsin bu çile' demek yeter mi?
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk'ü anlamak...
Oytun NALBANTOĞLU
Oytun NALBANTOĞLU
Göztepe gün sayıyor!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Koltuklar devredilirken!
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Aklıma 'Doğan Kardeş' geliverince… 
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Sandık tartışması...
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Uzlaşma, akıl ve kızıl düve üzerine!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva