HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
4 Nisan 2014 Cuma - 09:53

Kadifekale'de 'tarihi' dönüşüm: 6 kritik hamle

8 bin 500 yıllık geçmişi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir’in tarih boyunca en önemli simgelerinden biri olan Kadifekale, Büyükşehir Belediyesi’nin dört koldan sürdürdüğü çalışmalarla yeniden ayağa kalkıyor. 186 rakımlı Pagos Dağı üzerinde kurulan Kale ve yakın çevresindeki tarihi mirasın ortaya çıkarılması ve korunması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Kadifekale de  tarihi  dönüşüm: 6 kritik hamle

İZMİR - Kadifekale’den Agora-Bayramyeri’ndeki Roma Yolu ve Kemeraltı’nı da kapsayan 270 hektarlık alanın “turizm bölgesi” olarak gelişmesini öngören Büyükşehir Belediyesi, özellikle Kadifekale heyelan bölgesinin boşaltılmasının ardından çalışmalarını hayli yoğunlaştırdı. Geçtiğimiz yıl yıkımları tamamlanan 42 hektar büyüklüğündeki alanın devamı konumundaki Yeşildere’de yıkımın son aşamasına gelen, Kosova Mahallesi'nde yıkımlarını sürdüren ve Ballıkuyu'da kentsel dönüşüm için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da tarihin gün yüzüne çıkması için projelerini birer birer hayata geçiriyor.
Alanda eş zamanlı olarak ağaçlandırmalar sürerken, diğer yandan Kadifekale’nin tarihi surlarını yenilemek için restorasyon ve Antik Roma Tiyatrosu’nun çıkarılması için kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pagos Dağı üzerindeki tarihi Kadifekale’de “yeni bir dünya” kuruyor. İşte Kale’deki dönüşümün ilk büyük adımları:
1- Heyelan tehdidi altındaki 1967 konut yıkıldı, boşalan alana binlerce ağaç dikiliyor.
2- Büyük İskender’in yaptırdığı surlar onarılarak sağlamlaştırılıyor.
3- Tarihi Roma Tiyatrosu’nun üzerindeki yapılar temizleniyor.
4- Tiyatro’nun hemen yanına kurulacak Ege Medeniyetleri Kültür ve Sanat Merkezi için Kurul izni alındı.
5- Yeşildere ve Kosova, sağlıksız konutlardan kurtuluyor.
6- Ballıkuyu’da kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yürüttüğü çalışmaların ayrıntıları şöyle:
 


KADİFEKALE SIRTLARINA 12 BİN AĞAÇ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının da tamamlanması ile tarihi aksın kentle bütünleşmesini ve görünür hale gelmesini sağladı. Kadifekale heyelan bölgesinde yıkılan konutlar için Uzundere’de TOKİ tarafından yapılan 3080 konutu satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, boşaltılan bu alanın tamamen yenilenerek rekreasyon alanı olması için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki 1967 konutun yıkılması sonucu ortaya çıkan 420 bin metrekarelik alanın 202 bin metrekarelik alanına bugüne kadar 779'u zeytin olmak üzere toplam 4 bin 521 adet ağaç ve 625 adet çalı dikildi. Önümüzdeki günlerde, çeşitli türlerde 8 bin adet daha ağaç dikilecek. Kale'deki tüm çalışmaların Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık maliyeti 300 milyon TL’ye yaklaştı.
 http://resimler.izmir-bld.gov.tr/upload/picture/s360651.jpg
SUR DUVARLARI YENİLENİYOR
Kadifekale’deki heyelan bölgesinin yıkılması çalışmalarını tamamlayan ve tarihi Kale’nin çevreden “görünür” hale gelmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, M.Ö. 334 yılında Pagos Dağı’nda Makedonya kralı Büyük İskender’in isteği üzerine yaptırılan tarihi Kadifekale sur duvarlarını restore ediyor. Eylül 2012’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarla Kadifekale surları onarılarak sağlamlaştırılıyor ve temizleniyor.
Büyükşehir Belediyesi, surların restorasyon projesini bu yıl içinde bitirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında, sanat tarihçisi, malzeme uzmanı, kimya uzmanı, mimar ve restorasyon uzmanı gibi pek çok farklı alanda uzmanlaşmış bir ekip, 1120 metre sur duvarı, 18 adet kule ve 5 adet destek duvarında sağlamlaştırma ve temizleme; 1420 metrelik koruma amaçlı çevre duvarında ise onarım ve tamamlama çalışmaları yapıyor.
 
ROMA ANTİK TİYATROSU
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki Antik Roma Tiyatrosu’nun gün yüzüne çıkarılması amacıyla başlattığı kamulaştırmalarda bugüne kadar 11.5 milyon lira bedel ödedi. Kadifekale’de gecekondular arasına sıkışıp kalan tiyatronun çıkarılması için yaklaşık 12 bin 975 metrekarelik alan üzerinde bulunan 164 adet parsel için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma kararı alınmıştı. Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yaklaşık 11 bin metrekarelik alanın tapusunu aldı. Bölgedeki yıkımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 103 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Kadifekale’deki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917 – 1918 yıllarında Otto Berg ve Otto Walter’ın araştırmalarında ve araştırmalarına yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığı biliniyor. Eski kaynaklarda, Erken Hıristiyanlık yani Roma İmparatorluğu’nun paganizm döneminde İzmirli St. Polikarp’ın bu tiyatroda öldürüldüğü ve tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sürülüyor. 

EGE MEDENİYETLERİ MÜZESİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandıracağı Kadifekale’deki Ege Medeniyetleri Kültür ve Sanat Merkezi imar planı revizyonu, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca onaylandı. 25 bin metrekarelik kültürel tesis alanında, özel projeye göre uygulama yapılmak üzere; müze, sergi alanları, benzeri kültürel tesisler ile buna hizmet eden ticari kullanımlar ve açık-kapalı otoparklar yer alacak.
Bölgenin arkeolojik sit alanı olması nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (DAUM) arkeo-jeofizik araştırmaları yaptırıldı. Hassas ölçümler sonucunda, alanda yapılacak inşaatın zarar vereceği herhangi bir yeraltı kültür katmanının olmadığı anlaşıldı.
 
YEŞİLDERE'DE YIKIM, KOSOVA’DA KAMULAŞTIRMA
Kadifekale-Konak kentsel yenileme projesinin devamı olan Yeşildere'deki binaların yıkımlarının en kısa sürede tamamlanarak bölgenin yeşillendirilmesi hedefleniyor Yeşildere’de 2 hektarlık alanda yer alan 153 yapıdan 152'si yıkıldı. Yıkımlarından ardından bölgenin yeşillendirilmesi hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi Yeşildere'de bugüne kadar 11 milyon TL'lik ödeme yaptı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale surlarının hemen yanı başındaki Kosova Mahallesi'nde kamulaştırma yapabilmek için de çalışmalarını sürdürüyor. 4135 metrekarelik alandaki 38 parselin 3037 metrekaresinin tapusunu alan Belediye, 4 milyon liralık kamulaştırma yaptı. Bölgedeki çalışmalar devam ediyor.
 
http://resimler.izmir-bld.gov.tr/upload/picture/s527406.jpg

BALLIKUYU YENİDEN DOĞACAK
3600 yapıyı kapsayan 48 hektarlık Ballıkuyu projesinde, proje alanı hali hazır durum tespitinin belirlenmesi, veritabanının hazırlanması ve hak sahipliğine esas bilgi belge toplanmasına yönelik çalışmalar Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülüyor. Mevcut imar planı, yapılaşma yoğunlukları ve tarihi kale silüeti göz önünde bulundurularak kentsel vizyon ve kentsel tasarım çalışmaları yapılıyor. Ayrıca vatandaşları yerinde ve doğru bilgilendirebilmek, görüş ve önerilerini alabilmek amacıyla, Ballıkuyu Caddesi No:121/B adresinde Ballıkuyu İletişim ve Tanıtım Merkezi hizmete açıldı.
 

 
 
Kılıçdaroğlu’ndan adaya saldırı sonrası ilk açıklama
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 8 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
okan 4 Nisan 2014 Cuma 17:15

bir sonraki seçim vaadi olarak tekrar gündeme gelecek. tarihe not düşülsün.

Yorumu oyla      16      13  
kadifekale izmirliye kazandırılmalı 4 Nisan 2014 Cuma 16:14

Yeşil alan, mesire yerleri, kafe, müze olarak izmirliye kazandırılmalı, izmirli yıllardır oralara gitmiyor, gidecek ortamda yok zaten.

Yorumu oyla      32      6  
Güzel İzmirim 4 Nisan 2014 Cuma 16:11

Burası iyi para yiyor. 40-50 yıllık birikmiş işler var. Belediye imkanları çerçevesinde çözüyor ama bakanlıklar desteklese, işler çok daha hızlanır. Zor kısmı neredeyse bitti zaten.

Yorumu oyla      26      8  
Işık Dikicigil 4 Nisan 2014 Cuma 15:43

BENCE ORALARA 2 KATLI GÜZEL EVLER YAKIŞIR SIK OLMAMAK KAYDI İLE TERAS EVLERİ. AYRICA GÜRÇEŞME VE FERAHLI BÖLGELERİ DE NAZIM İMAR PLANLARI UYGULANMALI

Yorumu oyla      21      10  
4 Nisan 2014 Cuma 15:07

tepeye yeşillikler içinde çay bahçeleri yapılsa,bir de teleferik mükemmel olur.

Yorumu oyla      28      5  
kentsel dönüşüm şart 4 Nisan 2014 Cuma 12:14

Bu bölgeler ikiçeşmelik, kapılar, basmane, agora vs merkezi yerler ama afganistan gibi izmire yakın ama bir o kadar izmirliye uzak. Bu bölgelere el atılmalı.

Yorumu oyla      41      6  
Gercek Belediyecilik 4 Nisan 2014 Cuma 12:04

yandaşlara peşkeş çekilmiyor, halkın kullanımına açılıyor, Teşekkürler Aziz Başkan.

Yorumu oyla      54      12  
Ahmet Türkan 4 Nisan 2014 Cuma 11:37

İşte yüzyılın projesi budur. Şehrin zenginliğini ortaya çıkartacak ve orayı Toki konutlarıyla doldurmak yerine halka açacak bir proje tebrikler Kocaoğlu.

Yorumu oyla      54      14  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ve Pekdaş resmen Konak’ın başkanı: İlk icraatı ‘şifresiz’ oda!
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş mazbatasını aldıktan sonra görevine ...
Batur mazbatayı aldı 4. döneme başladı
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve belediye meclis üyeleri mazbatalarını ...
Karşıyaka’da Akpınar dönemi: Doğum gününde ve o kravatla!
Yüzde 71’lik oy oranıyla Karşıyaka Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Mutlu ...
 
Bergama'da ikinci Gönenç dönemi başladı
30 Mart tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde, yeniden Bergama ...
Ve Urla’da Sibel Uyar dönemi resmen başladı
30 Mart yerel seçimlerinde Urla’nın ilk kadın belediye başkanı olan CHP’li ...
İzmir'in başkanlarından iş başı: Mazbata mesaisi
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve belediye meclis üyeleri ...
 
Başkan İnce'ye ilk ziyaret muhtarlardan
Güzelbahçe'nin 12 mahalle muhtarı, yeniden belediye başkanlığına seçilen ...
İzmir’in NASA’sı: SCADA!
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, su dağıtım ağını tek ...
Çeşme'nin yeni başkanı mazbatasını aldı
Çeşme Belediye Başkanı seçilen CHP’li Muhittin Dalgıç mazbatasına aldı. ...
 
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Endüstriyel futbol öğütüp yutuyor!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Bugün hepimiz çocuk olalım!
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Statlara sığmayan 23 Nisanları özledik!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Görgüsüz açlık ve ikiyüzlü siyaset!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
İlk Milli Bayramımız!
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklemek!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Çok başarılı bir STK örneği: EÇEV
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Bizim Yahudiler neden susuyor?
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
CHP ne yaptı, ne yapmalı?
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
CHP'li ıstakozlar iş başında...
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva