HABERLER>POLİTİKA
10 Eylül 2021 Cuma - 12:12

İYİ Partili Dervişoğlu: CHP ile fikir ayrılıklarımız olabilir ancak...

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Millet İttifakı arasında yaşanan fikir ayrılıkları ile ilgili Büyükşehri Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 'Ben flamingoların da başkanıyım' söylemini hatırlatan Türkiye Büyük Millet Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, "Bizim CHP ile görüş ayrılıklarımız fikir ayrılıklarımız olabilir ancak bu Millet İttifakı’na zarar vermez. Sayın Soyer “Ben sadece İzmir'de yaşayan insanların değil, pelikanların belediye başkanıyım” diyor. Vatandaşlarımız pelikanlardan daha fazla ilgi görme talebini sıklıkla güncelliyor" dedi.

İYİ Partili Dervişoğlu: CHP ile fikir ayrılıklarımız olabilir ancak...

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Türkiye Büyük Millet Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti İzmir İl Binası'nda gündemi değerlendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen toplantıya İzmir Milletvekili Dervişoğlu'nun yanısıra İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve il yöneticileri katıldı.

İzmir Büyükşehri Belediye Meclisi'nde dönem dönem yaşanan fikir ayrılıklarının 'çatlak' olarak değerlendirilmesi yönündeki soruya yanıt veren Dervişoğlu, "Bunlar doğal şeyler. Partilerin sözcüleri, yetkilileri beyanda bulunur. Bu ittifakın millet tarafından istendiğini söyledik. Bağlayıcı olan liderlerin söylemidir. İzmir'de millet ittifakı olarak seçime girdik. O yerel seçimlerde gerçekleşen bir ittifaktır. İBB Başkanımız bir açıklamada bulundu sandıklar açıklandıktan sonra... İttifak sandığın açılmasının ardından fiilen bitmiştir. Ancak milletimiz ittifakın sürdürmesini istiyor. Bizim CHP ile görüş ayrılıklarımız fikir ayrılıklarımız olabilir ancak bu Millet İttifakına zarar vermez. Sayın Soyer “Ben sadece İzmir'de yaşayan insanların değil, pelikanların belediye başkanıyım” diyor. Vatandaşlarımız pelikanlardan daha fazla ilgi görme talebini sıklıkla güncelliyor" dedi.

2022 YILI İZMİR YILI OLARAK TARİHE GEÇMELİ
9 Eylül sonrasında İzmir'in kurtuluşunun 100'nci yılında özel bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Dervişoğlu, "Dün İzmir'in kurtuluşunun 99'ncu yıl dönümünü kutladık.  Bugün hem milletimize hem İzmir'e tekrar kutlu ve mutlu olsun. Bildiğiniz gibi 15 Mayıs 1919 tarihinde işgale karşı şanlı bir direniş başlatılmıştı. İzmir'de Hasan Tahsin ile birlikte başlayan direniş daha sonra Samsun'da ilk adım oldu, Amasya'da ilan oldu, Erzurum ve Sivas'ta duruş oldu. 23 Nisan 1920'de TBMM'nin kurulması ile Ankara'da irade oldu, 30 Ağustos'ta zafer oldu, 9 Eylül'de zafer oldu. 99'ncı yılı kutladık, İzmir coşku ile kutladı ancak önümüzdeki yıl İzmir'in kurtuluşunun 100'ncü yılını kutlayacağız. Sadece resmi geçitler ve eğlencelerle değil, İzmir'in tarihinin Türk tarihindeki yerinin doğru belirlenmesi açısından 100. Yıl kutlamalarına farklı bir anlam yüklemenin yerinden olacağı kanaatini düşünüyorum. Bundan dolayı önümüzdeki 100'üncü yıl kutlamaları için İzmir'de şimdiden hazıklıklara başlanmasını, sempozyum, konferans ve paneller yapılarak önümüzdeki yılın bir İzmir yılı olarak tarihe geçmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

GÖZLERİMLE GÖRDÜM, ÖĞRENCİLER SIRA TAŞIYOR!
Yeni eğitim-öğretim yılında kendisinin de bizzat karşılaştığı sorunları ifade eden  Dervişoğlu, "Yeni eğitim yılı başladı. Bu yıl da sancılar ile başladı. Bir takım eksiklikler ve yetersizlikler söz konusudur. Bunların başında öğretmen açığı gelmektedir. 26 Haziran tarihinde sayın Cumhurbaşkanımızın yurt içi gezisinde kendisine öğretmen açığı olduğu konusu iletildiğinde böyle bir açığın bulunmadığını söylemişti. Oysa Sayıştay raporuna göre 450 bin öğretmen açığı bulunmakta. Bu yıl 35 bin öğretmen ataması yapılmıştı. Bu açığın bir an önce kapatılmasını beliyoruz. Ücretli öğretmenlerin hemen kadroya alınması talebini tekrarlıyoruz. Öğretmen açığımız devam ederken, atanamayan öğretmenlerin sayısı 500 bine yaklaşırken, Türkiye hala senede 40 bin öğretmen yetiştiriyor. Bakanlığın öngörüsüzlüğü nedeniyle sancı büyüyor. Geride bıraktığımız aylar içinde bir deprem felaketi geçirdik. Bazı okullarımızda eğitime devam edilemiyor ve bu okullar başka okullara taşınarak eğitim verilmesi yönünde bir sistemle devam ettirilmeye çalışılıyor. Yük öğrenci ve velilerin sırtına kalmış. Gözlerimde gördüm, öğrenciler sıra taşıyor. Akıllı tahtalarında taşınması lazım… Öğrencilerin eğitim yapacağı okulda yaşadığımız çağda bu duruma düşüren zihniyetin kendisini tekrar gözden geçirmesi konusunda uyarıyoruz" ifadelerini kullandı.

İTİRAZLARIMIZI SÜRDÜRMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Depremzede sorunlarının da bir türlü çözülmediğini dile getiren Dervişoğlu, "Depremin sancıları devam ediyor. Ağır, orta hasarlı binalar yıkılan binalar var. Depremzede zarara uğramış vatandaşlarımızın sorunlarının nasıl çözüleceği konusunda açıklamalar bekliyoruz. Emsalden kaynaklı bir takım açıklamalar var. Ne hazindir ki depremzedeler karşılarında resmi bir muhatap bulamıyorlar. Bu sorununda sonuna kadar takipçisi olacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarını ranta dönüştürme çalışmaları olarak sürdürülmesi konusunda ki itirazlarımızı sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

ÇİFTÇİLİK VE HAYVANCILIKTAN VAZGEÇME EĞİLİMİ VAR
İl başkanlığı ile yapılan ilçe ziyaretleri hakkında çiftçilerin sorunlarını bizzat gördüklerini belirten Dervişoğlu, "İlçe başkanlığı ziyaretleri gerçekleştiriyoruz İl başkanlığımız aracılığı ile. Vatandaşların sorunlarını dinliyoruz, dertlerine çözüm bulmaya çalışıyoruz. Geride bıraktığımızı hafta içinde Torbalı, Menderes ve Selçuk'ta çeşitli ziyaretlerde bulunduk. Çiftçimiz son derece zor durumda. Girdi maliyetlerinin yükselmesi ancak satış fiyatlarının yerinde sayması nedeniyle hayvancılıktan ve çiftçilikten vazgeçme eğiliminde kendilerini vazgeçirme eğilimine şahit olduk. Ürününü tarlada bırakan çiftçiler var. Özellikle Torbalı'da domates üreticileri... Esnaf perişan durumda… Hükümetten yapılan açıklamalara göre Türkiye, güllük gülistanlık ülke gibi tarif ediliyor. Bu iktidar artık yapması gereken işlere bakmalı ve yapay tartışmalardan siyasi rant elde etme arayışından vazgeçmelidir " açıklamasında bulundu.

YEREL YÖNETİM VE HÜKÜMET İŞBRİLİĞİ YAPMALI
İzmir'de yaşanan trafik sorununa vurgu yapan Dervişoğlu, "İzmir'in önemli sorunlarından biri trafik sorunudur. Bu sorunun çözümü için ciddi adımlar atılmadılar. Hem merkezi hem yerel yönetimin koordinasyon içinde bu sorunu çözmek için adımlar atmasını beklemekteyiz. Torbalı'nın Pamukyazı mahallesinde önemli bir mesele var. Arkadaşlarımız bizi bizzat oraya giderek gördü ve orada yaşayanlar ile toplantı yaptık. Orada bir kavşak yapılmış, sanki  mühendisler trafik akışını nasıl sağlarız diye değil de nasıl kaza yapılması sağlanır diye çalışma yapmış gibi görünüyor. Ben de iki kez döndüm oradan ve ikisinde de kaza riski kendisinin hissettirildi. Bir yol çalışması yapılmış ve mahalle ikiye bölünmüş ancak ne üst geçidi, ne yaya geçidi ne de alt geçidi var. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyor. Bakanlığın orada ciddi bir çalışma yapılmasını talep ediyorum. Ölümlü trafik kazaları oluyor karşıdan karşıya geçerken. Bir çok vatandaşımız yaya geçidi olmadığı için orada hayatını kaybetmiş" şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR, DERTLERİYLE BAŞ BAŞA BIRAKILMAMALI
İYİ Parti olarak kendilerinin yapay gündemler ile uğraşmadığını da belirten Dervişoğlu, "Türkiye'nin gerçek gündemi  ile meşgulüz ve yapay gündemlerle uğraşmıyor onlarla zamana kaybetmiyoruz. Türkiye'nin bütün milletvekilleri vatandaşı dertleri ile başbaşa  bırakmamak adına vatandaş ile iç içe olmaya davet ediyorum. Bu çağrım öncelikle iktidar milletvekillerindedir" dedi.

İZMİR İÇİN ORTAK ADIM ATILMASI GEREKİYOR
9 Eylül'de Kültür Zirvesi'nin olduğu saatlerde bakanlıkların yaptığı etkinliklerde “Büyükşehir'i gölgede bırakma niyeti mi var?' sorusunu yanıtlayan Dervişoğlu, "İzmir hem nüfusu hem sorunları büyük olan bir kent. Merkezi yönetim ile yerel yönetim arasında uyum olması bir beklentimizdir. Hükümetin İzmir'in iradesi ile rekabet etmek gibi bir problemi var. Hükümete bu sorunu aşmasını bekliyorum. Vatandaşa yapılan hizmetler vatandaş için yapılmış hizmetleridir. Kim tarafından yapıldığı önemli değildir. İzmir'in sorunlarının çözülmesi için ortak adımlar atılması gerekiyorsa bundan geri adım atmamak gerekir. İzmir için temin edilmek istenen kredinin alması yolunda hükümetin doğru adımlar atmasını bekliyorum. İzmir ile İzmir halkının iradesi ile rekabet etmek  bu halka bir şey katmayacaktır" ifadelerini kullandı.

 
Depremde el ele can vermişlerdi... İkiz kardeşlere Büyükşehir'den vefa
 
Kırmızı bültenle aranıyordu: Sınırda yakalandı!
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
GAZİEMİR 10 Eylül 2021 Cuma 15:51

Gaziemir de eski KIRATÇILAR İYİ partiyi şahlandıracağa benziyor. Helal sana sn. vekil.

Yorumu oyla      0      0  
Vatandaş 10 Eylül 2021 Cuma 15:46

Sn.Vekil sizi tebrik ediyorum! Gaziemir de yaptığınız bir dizi ziyaretler sonucunda İYİ parti CHP den sayıca ve gönülce atağa kalktığı hatta geçtiği söyleniyor. Eski AP liler,AKPliler yakında topluca İYİ partiye katılacakları söyleniyor.Ne diyelim siyasette yenilikler şartmış demekki.

Yorumu oyla      0      0  
Bu söylemden neden rahatsız olunuyor? 10 Eylül 2021 Cuma 13:27

Bir şehrin belediye başkanı sadece insanlardan mı sorumlu olmalı? Şehirde yaşayan, var olan ağaçlar, bitkiler, kedi-köpekler, kuşlar, balıklardan ... sorumlu değil midir? Sokaklar pislik içinde. Pelikanlar mı yerlere çöp atıyor?

Yorumu oyla      2      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tayfun MARO yazdı... Kemal Bey mutfaktan bildiriyor
Tayfun MARO yazdı... Kemal Bey mutfaktan bildiriyor
'Hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz'
"740. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri" dolayısıyla mesaj ...
Ümit YALDIZ yazdı... Millet İttifakı’nı bekleyen tehlike!
Ümit YALDIZ yazdı... Millet İttifakı’nı bekleyen tehlike!
 
CHP’li Polat’tan ‘Bizanslı’ önseçim yorumu: Meleklerin cinsiyetini tartışmakla aynı!
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat parti içindeki önseçim çağrılarını ...
CHP Lideri bugün İzmir'e geliyor… Programın detayları belli oldu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün geleceği ...
Mehmet KARABEL yazdı... Neden 'biz' yerine 'ben' dediğini pek güzel anlattı!
Mehmet KARABEL yazdı... Neden 'biz' yerine 'ben' dediğini pek güzel anlattı!
 
CHP'nin, Özcan kararında dikkat çeken detay
CHP Yüksek Disiplin Kurulu, MYK tarafından “uyarılması” talebiyle sevk ...
AK Partili Kaya yerinde inceledi... Buca Devlet Hastanesi Kasım sonunda bitiyor
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, 304 yataklı Buca Devlet ...
Başkan Sürekli’den CHP’ye tepki: Milli gün, afet demiyor; siyaset yapıyorlar!
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir’in 99. kurtuluş yıldönümü ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Bir gecede mi cahil kaldık?
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Şehirlerin ruhu… Buca, Menemen, Konak ve …
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bu bir veda değil!
Kemal ARI
Kemal ARI
Bir Kuvay-ı Milliye kahramanı Şahyarlı Mustafa Bey… (1)
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Et ve süt fiyatları nasıl aşağıya çekilir?
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Düzgün insan!
Dr. Hakan Tartan
Dr. Hakan Tartan
Bir Çeşme hikayesi ve Türk Polisi!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Sayfalardan...
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Yine de kesmiş değiliz umudu, atomu  darmadağın eden zekadan…
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
Kasırgada ilk belirti!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva